Samenwerking van Bleuland en St. Jozef Ziekenhuis Vestigingsregeling huisartsen ingetrokken Sterrenborgh is een echt regio-bedrijf Geslaagde Vrouwendag Werkvoorziening ook voor W’veners Voor ’t laatst kledingbeurs De Bonkelaar Thuishulp- centrale zoekt mensen Medische ethiek bij NCVB Voorbeeld bedrijf van boomkweker Ziekenhuizen in Gouda willen fusie ”De Hoop” in ’t Praathuis Paaszangavond Moerkapelle i V Open dag Vervolg Motieven Stand van zaken Nieuwbouw Pagina 9 Woensdag 13 maart 1991 b Gebouw 4:3 machinale houtafdelingen, industrieel bedrijf. Gebouw 5: houtloods, parkeergelegenheid. waar ook Waddinxveners werken, is bij uitstek een regionaal bedrijf: iets minder dan de helft van de bijna 500 medewerkers komt uit andere ge meenten in de regio dan Gouda. De Sterrenborgh aan de Goudse Zuider IJsseldijk is als volgt ingedeeld: Gebouw 1: Begane grond: receptie, restaurant, vergaderruimte. Eerste verdieping: hoofdkantoor. Gebouw 2: bedrijfsarts, was-Zkleedgelegenheden etc 8 produktie- afdelingen industrieel bedrijf. Gebouw 3: kantoren en magazijn, industrieel bedrijf. WADDINXVEEN - De gemeente Waddinxveen kan geen invloed meer uitoefenen op de vestiging van huisartsen, zoals laatst het geval was bij de komst van de vrouwelijke huisarts T.S. Wilms in de wijk Zuidplas. GOUDA - Sterrenborgh, de werkvoorziening Midden-Holland in Gouda 5 2 6 I zeventig procent in beslag. De overige vierkante meters worden onder meer gebruikt door stafafdelingen en cen trale voorzieningen. De totale kosten van het pand bedragen 15 miljoen gul den. artsen -contracten te sluiten, worden opgeheven. Een wetsvoorstel om de contracteerverplichting op te heffen is momenteel in behandeling bij de Eer ste Kamer. Oorspronkelijk lag het in de bedoeling dat het intrekkingsbesluit op 1 april van kracht zou worden. Deze datum zal echter niet meer gehaald worden. De staatssecretaris is gemachtigd te bevor- ZEVENHUIZEN - In de hervormde koffiebar ’t Praathuis in het Hervormd Centrum aan de Dorpsstraat in Zeven huizen komt vrijdagavond 15 maart om acht uur een spreker van stichting ”De Hoop” uit Dordrecht. Deze stichting houdt zich bezig met de hulpverlening aan drugs- en alcohol verslaafden. Er is onder andere een op vanghuis en een therapie boerderij. Over deze projecten wordt het één en ander vertelt. De avond wordt mede georganiseerd met verschillende cathe- chesatie groepen uit Zevenhuizen en Oud-Verlaat. WADDINXVEEN - De zaterdagmid dag in De Vlieger aan de Staringlaan gehouden Internationale Vrouwendag trok ongeveer 45 belangstellenden. Het programma, dat twee uur in beslag nam, stond in het teken van ’’Vrouw en vrijwilligerswerk”. ten, Door Oremus van de RTW-radio, mevrouw A. Moerings van de sociëteit voor ouderen SOOS en Eef Overdam van de Stichting Sportweekcomité. De buitenlandse vrouwen hielden vrij dagmiddag in De Vlieger een filmmid- dag. Vertoond werd de film Leila. In het nieuwe gebouw Sterrenborgh wordt zaterdag 13 april een open dag gehouden. Van tien uur ’s morgens tot Beide directies hebben de bereidheid WADDINXVEEN - De afdeling Wad- dinxveen van de Nederlandse Christen Vrouwen Bond (NCVB) vergadert woensdag 20 maart om 19.45 uur in De Hoeksteen aan de Esdoornlaan. Mevrouw G.J. Vegt-Ganzevoort uit Leidschendam zal deze avond spreken over ’’medische ethiek”. Deze lezing is bedoeld om iedereen nader te bezinnen over medische ethiek. MOERKAPELLE - Op woensdag avond 27 maart om acht uur zal er een koor- en samenzangavond gehouden worden in de Ned. Herv. Kerk te Moerkapelle. Hieraan werken mee de Herv. Gem. Zangvereniging ”De Lofzang” uit Gouda onder leiding van Addie de Jong en de Chr. Gem. Zangvereniging ’’Sursum Corda” uit Moerkapelle on der leiding van Hans de Wit. Het orgel wordt bespeeld door Peter Verweij en Petra Meijers speelt dwars fluit. De meditatie zal worden verzorgd door ds. J.W. van Estrik. De collecte is be stemd voor het restauratiefonds van de Ned. Herv. Kerk. - Het streven naar een zo breed moge- lij k en kwalitatief verantwoord funktie- pakket ten behoeve van de bevolking van deze regio kan slechts bereikt wor den door bundeling van krachten en mogelijkheden. - De toenemende eisen bij kwaliteit en continuïteit van zorg en bij gewenste optimale dienstverlening aan patiënten kunnen in één grotere organisatie beter gewaarborgd worden. - De steeds verder gaande (deel)-spe- cialisatie bij de medische zorgverlening alsmede de hoge kosten van investerin gen in gewenste apparatuur vereisen Zowel in het St. Jozef Ziekenhuis als in het Bleuland Ziekenhuis is inmiddels uitgesproken dat men van mening is dat goede en doelmatige samenwerking met integratie van zorgverlening, ten einde een zo goed mogelijk aanbod van ziekenhuisvoorzieningen voor de regio te waarborgen, alleen mogelijk is bij een fusie van beide organisaties. Dit betekent dat uiteindelijk één rechtspersoon gewenst is met één raad van toezicht, één directie, één organi satie, één medische staf en één budget. WADDINXVEEN -Dat boeren en tuinders met succes maatregelen toepassen om de belasting van het milieu te verminderen wordt voor iedereen duidelijk die een kijkje gaat nemen bij de 26-jarige Wad- dinxveense/Boskoopse boomkwe ker Bart van der Starre. De Waddinxveens/Boskoopse boomkweker: ”Ik sta op het stand punt dat we alleen door samenwer king sterk staan. Doen we dat niet dan komt er een tijd dat we onze concurrentiepositie niet meer over eind kunnen houden”, stelt hij. Van der Starre is gespecialiseerd in het kweken van kamperfoelie, maar kweekt ook andere planten. Alles wordt verkocht aan expor teurs. De jonge ondernemer begon op zijn zeventiende als zelfstandige boomkweker. Sinds het begin van dit jaar is het bedrijf verplaatst naar Boskoop. ”We konden daardoor de teelt volgens een nieuw systeem opzetten”. In het nieuwe bedrijf van Van der Starre staan de potten met kamper foelie, bruidssluier, maagdenpalm en brem in grote bakken van beton, met plastic folie, drainagebuizen en een laag lavasteen die het overtol lige regenwater kan vasthouden. De planten krijgen voedsel toege diend door op gezette tijden water met voedingsstoffen in de bakken te laten. Het restwater wordt opge vangen en opnieuw gebruikt, zodat de voedingsstoffen niet in het mi lieu terecht kunnen komen. Bovendien krijgen alle planten pre cies dezelfde hoeveelheid water en voedingsstoffen. Van der Starre: ”Wij denken in de eerste plaats economisch. We heb ben het systeem genomen uit pure onvrede over de bestaande manie ren van water geven en bemesten, maar mede door de strenge milieu- eisen zijn wij op het idee gebracht. Hygiënisch werken levert geld op, zo is gebleken”. Helemaal onbaatzuchtig is de openhartigheid van Van der Starre niet: ”Ik ga er vanuit dat ik in de toekomst ook bij iemand anders kan gaan kijken als hij iets interes sants heeft”. Een groot deel van de opdrachtgevers is gevestigd in de regio. Bovendien worden enkele tientallen ’’externe ob jecten” in de regio-gemeenten uitge voerd, waarbij zo’n 150 medewerkers betrokken zijn. Directeur W. Backer benadrukte één en ander nog eens tijdens een persbe zichtiging van de nieuwbouw aan de Zuider IJsseldijk 46 te Gouda. Sterren borgh voert de wet sociale werkvoor ziening uit voor de gemeenten Bergam bacht (2 externe objecten), Boskoop (5), Gouda (40), Meerhuizen (2), Moordrecht (1), Ouderkerk (2), Reeu- wijk (6), Schoonhoven (10), Vlist (4) en Waddinxveen (4). Deze gemeenten (exclusief Gouda), die hun samenwerking met Sterren borgh in een contract hebben vastge legd, zijn vertegenwoordigd in een zo genaamde artikel 62-commissie die het bestuur van de werkvoorziening advi seert over het te voeren beleid. In de artikel 62-commissie hebben zit ting Burgemeesters en Wethouders van de regio-gemeenten. Het bestuur van Sterrenborgh wordt gevormd door het college van B. en W. van Gouda. vies aan de Raad van State zal worden gezonden. Nadat het intrekkingsbesluit definitief is geworden hebben vervolgens de Eer- ste en Tweede Kamer nog 30 dagen de gelegenheid om zich over het intrek kingsbesluit uit te spreken. Pas daarna kan het intrekkingbesluit van kracht worden. Naar verwachting zal dat om streeks 1 juni zijn. het bedrijf. Van het Industrieel Bedrijf, dat in het nieuwe pand is gehuisvest, worden naast foto’s ook de produkten getoond die met de verschillende machines ver vaardigd worden. Foto’s van door Ster renborgh aangelegde tuinen en parken geven een beeld van de werkzaamhe den van het Groenbedrijf dat blijft ge vestigd aan de Fluwelensingel, en ook van de afdeling Externe Objecten zijn het vooral foto’s die een indruk geven van de uiteenlopende werkzaamheden die door 150 medewerkers van dit be drijfsonderdeel op zo’n 85 verschil lende lokaties in de regio worden ver richt. vijf uur ’s middags is iedereen die er be- Iedereen die wel eens wat meer wil we ten van wat het bedrijf Sterrenborgh zoal te bieden heeft kan tijdens deze Open Dag op zaterdag 13 april binnen lopen in de Houtloods, waar de rond leidingen starten. Voor relaties is er aansluitend aan de officiële opening door de commissaris van de Koningin dr. S. Patijnop vrijdag 12 april een receptie en Open Huis. Ook dan is er gelegenheid tot het be zichtigen van het gebouw en de exposi tie. Na een openingswoord van voorzitter Yvonne de Jong van de Stichting Vrou wen Waddinxveen voerden projectlei der Corrie Horvers van de Stichting Welzijn in Gouda het woord, Janny van Huizen namens het Waddinxveens logeerhuis voor geestelijk gehandicap- GOUDA - De directies van het Bleu land Ziekenhuis en het St. Jozef Zie kenhuis in Gouda hebben de bereid heid uitgesproken in gesprek te gaan over een mogelijke fusie van beide zie kenhuizen. Op korte termijn zal een gezamenlijke intentieverklaring door beide directies worden opgesteld en worden voorge legd aan werknemersorganisaties, on dernemingsraden en medische staven. Vervolgens zal op bestuursniveau for malisering plaatsvinden. De argumenten voor de fusie zijn nader uiteengezet en komen neer op gewen ste verbetering van kwaliteit en conti nuïteit door integratie van zorgverle ning, verbetering van dienstverlening aan patiënten, een vergroting van het draagvlak voor de aanwezige en nog gewenste functies en verhoging van de doelmatigheid. Het voornemen bestaat, na de be krachtiging door beide organisaties van de intentieverklaring,’te komen tot de opstelling van een gezamenlijk beleids plan met uitwerking en fasering van het fusietraject. Ook zal spoedig met het ministerie van WVC worden overlegd over functio nele en bouwkundige consequenties van een komende gefuseerde organisa tie, zodat ook duidelijkheid ontstaat over de wijze waarop het beste vervan ging van het gebouwencomplex van het huidige St. Jozef Ziekenhuis kan plaatsvinden. Op termijn is één organisatie op één lo- katie gewenst, waarbij daaraan vooraf gaand sprake kan zijn van één organi satie op twee lokaties. WADDINXVEEN - Op maandag 25 maart wordt er, voor het laatst, een kin- derkledingbeurs gehouden in De Bon kelaar. Na 19 jaar houdt, met De Bon kelaar, de kledingbeurs in zijn huidige vorm, op te bestaan. Maar wie weet is er iemand die, op een andere lokatie, wel weer een beurs wil organiseren nu de huidige groep dames hiermee stopt. De indeling van de beursdag is als volgt. Inname van 9.30 tot 11.00 uur en van 13.30 tot 16.30 uur. Verkoop van 13.30 tot 16.30 uur en van 18.30 tot 20.00 uur. Tijdens de middagverkoop wordt er re gelmatig nieuw ingenomen kleding op gehangen. De tijd die men moet wach ten voor inschrijving kan gebruikt wor den om vast kleding te kopen. Wie kleine maten kleding in wil leveren, kan dat het beste ’s morgens doen omdat deze voornamelijk ’s middags verkocht wordt. Er kan zomerbovenkleding worden in geleverd in de maten 92 t/m 176. Geen schoeisel, ondergoed of pyjama’s. De kleding die niet terug hoeft gaat naar een goed doel. Zoals bekend worden de prijzen vastge steld aan de hand van richtprijzen, in overleg met de verkoper. Bij koop en verkoop wordt het af te rekenen bedrag net 10% verhoogd respectievelijk ver laagd. Dit bedrag wordt gebruikt ter be strijding van de onkosten en voor de twee Foster Parents Plan pleegkinderen die de kledingbeurs heeft in Guayaquil (Equador). Om iedereen een ruime keuze te geven wordt men verzocht niet gekozen kle ding zo snel mogelijk terug te hangen. Niet verkochte kleding en/of geld kan worden afgehaald op dinsdag 26 maart, uitsluitend tussen 10.30 en 11.30 uur. Wat niet wordt afgehaald vervalt aan de beurs. Indien gewenst kan men voor na dere inlichtingen bellen met tel. 14841 in Waddinxveen. GOUDA - De Thuishulpcentrale van het Regionaal Steunpunt Zwakzinni genzorg Midden-Holland (Markt 27, Gouda, tel. 01820-20200) werkt voor gezinnen die er voor kiezen hun geeste lijk gehandicapt kind thuis op te voe den. Deze taak is voor ouders vaak zwaar, waarbij ze praktische- of peda gogische ondersteuning goed kunnen gebruiken Voor de praktische hulp zoekt de Thuishulpcentrale Gastgezinnen en vrijwilligers. De vraag van de gezinnen betreft een vaste oppas die ongeveer 2x per maand een avond op hun kind(eren) wil pas sen, iemand die één middag in de week op een klein meisje wil passen, iemand die het leuk vindt om in de vakanties, samen met moeder voor de kinderen te zorgen en gezellige dingen te doen, een gastgezin waar het geestelijk gehandi capte kind bijvoorbeeld één keer per maand een weekend mag logeren en een vakantiegastgezin waar het geeste lijk gehandicapte kind in de vakanties kan logeren. Vanuit verschillende gezinsvervan gende tehuizen is er gevraagd om een ’’aanloopadresje” waar de bewoner van het tehuis bijvoorbeeld lx per veer tien dagen welkom is en een bezoek- vriend(in) voor een wat oudere bewo ner die dreigt te vereenzamen door het wegvallen van familie/kennissen. Ervaring in de omgang met geestelijk gehandicapten is niet direct noodzake lijk. De inzet en het enthousiasme zijn net zo belangrijk. GOUDA - In de afgelopen periode hebben er opnieuw besprekingen plaatsgevonden tussen het Bleuland Ziekenhuis en het St. Jozefziekenhuis in Gouda over mogelijke samenwer king. Gesprekken over dit onderwerp in het verleden hebben nooit tot tastbare re sultaten geleid, zodat er tot op vandaag in de regio Midden- Holland sprake is van twee vrijwel onafhankelijk van el kaar functionerende ziekenhuizen, nl. het Bleuland Ziekenhuis met 432 bed den en 1100 medewerkers en het StJo zef Ziekenhuis met 250 bedden en 600 medewerkers. Het St. Jozef Ziekenhuis was eind 1990 in een zeer vergevorderd stadium van planvoorbereiding voor een nieuw 200- beds St. Jozef Ziekenhuis op de Nibo- locatie in Gouda. Intensief beraad in het St. Jozef Zie kenhuis over de gewenste toekomstige structuur van ziekenhuisvoorzieningen in de regio heeft geleid tot de beslissing van het bestuur vooralsnog de nieuw- bouwplannen voor een apart St. Jozef Ziekenhuis niet verder uit te werken. Allereerst wil het bestuur nu, zonder voorwaarden vooraf, afspraken maken met het Bleuland Ziekenhuis over een hechte en verplichtende vorm van sa menwerking. Het Bleuland Ziekenhuis heeft desge vraagd tegenover het St. Jozef Zieken huis uitgesproken dat men nog steeds vanuit Bleuland Ziekenhuis positief staat' tegenover niet-vrij blijvende sa menwerking van beide ziekenhuizen. een zo groot mogelijk draagvlak, waar bij onnodige duplicates vermeden moeten worden. Intensieve samenwerking met concen traties en verdeling van functies is zon der samenvoeging van organisaties en budgetten vrijwel onmogelijk. - De samenwerking met andere hulp verleners in de gezondheidszorg (bijv, in de eerste lijn en in de verpleeghui zen) kan gemakkelijker plaatsvinden in een situatie, waarbij geen sprake is van onderlinge concurrentie van ziekenhui zen. - In deze tijden van bezuinigingen en beperkte middelen bevordert samen werking een doelmatige inzet van per soneel, middelen en budget; - Een fusie versterkt de onderhande lingspositie van de ziekenhuizen bij de komende stelselwijziging in de gezond heidszorg en vergroot de kans op het aantrekken van nu nog in de regio ont brekende functies, zowel bij gesprek ken met de overheid als met de verze keraars. - De zeer gewenste vermindering van werklast in de ziekenhuizen en de mo gelijkheden tot inzet van extra perso neel worden door de huidige budget- regels in geval van een fusie aanzienlijk vergroot. lang in stelt, uitgenodigd een kijkje te komen nemen in de nieuwe behuizing van de Sterrenborgh aan de Goudse Zuider IJsseldijk. Het personeel van dit veelzijdige be drijf, dat met 500 medewerkers één van de grootste werkgevers in de regio Mid den Holland is, zal de belangstellenden rondleiden langs de diverse afdelingen. Verspreid over het gebouw geeft een expositie een beeld van de diverse fa cetten en de vele mogelijkheden van tot overleg over een mogelijke tusie nu uitgesproken. Er wordt hard gewerkt aan de opstelling van een gezamenlijke intentieverklaring, waarover werkne mersorganisaties, ondernemingsraden en medische staven zich kunnen uit spreken. Daarna zal formalisering op het niveau van raad van toezicht en be stuur plaatsvinden. In de intentieverklaring zal duidelijk heid worden gegeven over de verdere procedure, waarbij prioriteit zal wor den gegeven aan de opstelling van een gezamenlijk beleidsplan. Daarin wor den ook de contouren van de toekom stige organisatiestructuur aangegeven. Tevens zal zicht worden gegeven op de gevolgen voor het personeel middels uitgangspunten voor een op te stellen sociaal plan en zal de fasering van het verdere fusie-proces duidelijk zijn. Na besluitvorming over de gezamen lijke beleidsintenties zal overleg met het ministerie van WVC plaatsvinden over de functionele en bouwkundige consequenties. De noodzaak over te gaan tot vervanging van het huidige St. Jozef Ziekenhuis gebouwencomplex staat niet ter discussie. Op termijn is één organisatie op één lo catie de meest optimale en logische wijze waarop de voordelen van samen werking bereikt kunnen worden. Beoordeeld zal worden of en op welk moment dit gerealiseerd kan worden. Na besluitvorming zal waarschijnlijk sprake zijn van één organisatie op twee locaties. In die fase zullen de mogelijk heden tot bevordering van zowel de kwaliteit van de dienstverlening als de doelmatigheid middels functieconcen- tratie en -verdeling met behoud van kwaliteit van zorg op beide locaties beoordeeld worden. De ministerraad is namelijk akkoord gegaan met het voorstel van staatsse cretaris Simons van Welzijn, Volksge zondheid en Cultuur om het besluit vestiging en praktijkomvang huisartsen in te trekken. De intrekking van deze vestigingregeling maakt deel uit van de beleidsvoornemens om de structuur en financiering van de gezondheidszorg te herzien. Het gevolg van de intrekking van de deren dat het ontwerp-besluit om ad- vestigingsregeling is dat huisartsen om zich te kunnen vestigen niet langer een vergunning van de gemeente nodig hebben. De gemeente is dus niet langer verantwoordelijk voor de spreiding van de huisartsen over de gemeente. Ook wordt niet langer wettelijk voor geschreven wat het minimum en het maximum aantal patiënten is dat de huisarts tenminste in zijn praktijk moet hebben. De vestiging van huisartsen wordt, als gevolg van de intrekking van de rege ling, de verantwoordelijkheid van de partijen - huisartsen en ziektekosten verzekeraars - zelf en zal in de toe komst geregeld dienen te worden in de contracten die verzekeraars met huis artsen sluiten voor hun verzekerden. Dat past beter in de gewijzigde struc tuur voor de zorg die staatssecretaris Simons voorstaat. Eén van de doelstellingen van de her ziening van het stelsel van gezond heidszorg is namelijk het vergroten van de eigen verantwoordelijkheid van uit voerende partijen en het verminderen van de overheidsregeling. Daarom zal de in de Ziekenfondswet en a.w.b.z neergelegde verplichting van de uitvoe ringsorganen van deze wetten om met vrije beroepsbeoefenaren - zoals huis- t Op de in De Vlieger gehouden Internationale Vrouwendag sprak ook een man over het vrijwilligerswerk: Eef Overdam, voorzitter van de Stichting Sportweek Waddinxveen. (Foto: Ton Bennemeer). De nieuwbouw van Sterrenborgh aan de Goudse Zuider IJsseldijk heeft di rect al een bijdrage geleverd aan verbe tering van het imago en vergroting van de bekendheid van de werkvoorziening Midden-Holland. ”Nu al hebben we re gelmatig gehoord: we wisten niet dat Sterrenborgh zo groot was en er is meer belangstelling om hier te komen werken”, aldus de directeur van Ster renborgh ing. W. Backer bij een per spresentatie van het nieuwe pand. Sterrenborgh, dat de wet sociale werk voorziening uitvoert voor de gemeen ten in Midden-Holland, is medio fe bruari verhuisd. In april vindt de offi ciële opening plaats en is er een open dag voor het publiek, op zaterdag 13 april. Het opvallende gebouw van Sterren borgh is van de hand van de Goudse ge- meente-architect F.H. van Driel. Bij het ontwerp heeft hij rekening gehou den met de ligging aan de rotonde. Bo vendien luidde de opdracht om een on derhoudsarm gebouw te ontwerpen, dat multi-functioneel is en een plezie rige en moderne werkomgeving biedt. Volgens Backer is hij daarin geslaagd. ’’Onze medewerkers stralen”. De eerste plannen om nieuw te bouwen ontstonden in 1985. Binnen een aantal jaren passeerden acht lokaties de re vue, tot de opvallende lokatie aan de Zuider IJsseldijk werd gekozen, bij de uitvalswegen richting Schoonhoven, Haastrecht en Gouderak. De verhui zing was noodzakelijk omdat het on derkomen aan de Fluwelensingel in alle opzichten ontoereikend was. Backer: "Er was ruimtegebrek, de bereikbaar heid slecht en er waren problemen met vrachtverkeer - het was gewoon niet meer van deze tijd”. In de nieuwe behuizing werken ruim 300 van de bijna 500 Sterrenborgh- me dewerkers. Het totale terrein is 15.000 Vierkante meter groot, waarvan 7.400 meter is bebouwd. Het Industrieel Be drijf, één van de drie bedrijfs-onderde- len van Sterrenborgh, neemt hiervan

Weekblad voor Waddinxveen | 1991 | | pagina 9