Bloemenhart bij Sjaloom Huisdier belangrijk voor oudere mensen IR BOUMA Waterfestijn in Z’venhuizen Project 12 provincies L. van Gelder Toi-Toi op planken met stuk van Edward Albee Sportief project Willem van Oranjeschool Collecte Fonds Sport Gehandicapten ’’Kies je kleur” Zaterdag: Mooi weer! Opening Kom in de Kas H Bloemschikken en jeugdtheater De Zeven Muzen MH fe Samen ouder Troost Bescherming Gezonder Jeugdtheater 4 Huisdieren zijn voor ouderen heel belangrijk. Hier een oudere mevrouw gelukkig met haar huisdier. I GROENSVOORDE10 WADDINXVEEN WADDINXVEEN - Vrijdagmiddag werd in de yucca-potplantenkweke- rij Sjaloom aan de Abraham Kroesweg het officiële startsein gegeven voor de open dag m de tuinbouw ”Kom in de Kas”. Staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, P. Dankert, opende deze jaarlijks terugkerende open dag, waarop de glastuinbouw haar deuren opzet voor het Neder lands publiek. boumci drogisterij parfumerie groensvoorde 10 waddiniveen Wij staan dan buiten met een braderie” standje Pagina 15 Weekblad voor Waddinxveen - Woensdag 10 april 1991 lijk van levensbelang zijn. De Commissie Ouderen en hun Huis dieren geeft de krant ’’Samen ouder worden” uit. In deze krant staan han dige tips om het verblijf van een huis dier in verpleeg- of verzorgingstehuis voor alle partijen prettig te laten verlo pen. Ook bestaat de mogelijkheid om gezamenlijk dieren te houden, als je het zelf niet meer kunt. Voor inlichtingen over de krant ’’Sa men ouder worden” kan men terecht bij: De Commissie Ouderen en hun Huisdieren, Prins Johan Frisostraat 7, 3461 LZ Waarder, tel. 03487-1601 (mw. C. Veltkamp). u betaalt f 3,95 u betaalt f 4,95 u betaalt f 7,50 u betaalt f 11,95 u betaalt f 15,95 u betaalt f 19,95 u betaalt f 25,00 u betaalt f 29,95 Ook bij ingrijpende gebeurtenissen in ons leven kunnen huisdieren een be langrijke rol spelen. Aan een dier kun nen zonder aarzeling pijn en zorg wor den toevertrouwd. Volgens de Ameri kaanse psychiater dr. Heimann kunnen bijvoorbeeld honden bij het verlies van een geliefd medemens veel troost bie den. ”Een hond is iets levends, dat men kan aanraken of liefkozen. Hij geeft het gevoel dat men nog nodig is”. In slaapsteden of flats, met steeds wisse lende buren,is het huisdier bovendien vaak het enige constante element. Bij het huisdier is men steeds welkom, het is bijna nooit slecht gehumeurd, en het dier zal ooit zijn normen of gedrag ver anderen. In de Verenigde Staten is het daarom al lang normaal dat het huisdier meever huist naar het bejaardentehuis, of dat men daar een huisdier aanschaft. In ons land is dat helaas nog geen gewoonte. Bovenop de zorgen rond de overgang naar een bejaardentehuis komt dan vaak nog eens het pijnlijke afscheid van een vertrouwde kameraad: hond, kat of parkiet. Voor ouderen is ook van belang dat huisdieren een belangrijke rol spelen bij ons gevoel van veiligheid. Uit een enquête bij politiebureaus van vijftig grote Duitse steden bleek dat huizen met honden door inbrekers over het al gemeen worden gemeden. Maar niet een avond vol kijkplezier te worden. Tenslotte zal er ook aandacht besteed worden aan het grime werk, dit keer in de vakkundige handen gelegd van Hans Bandell. Al met al goede redenen voor inwoners van Waddinxveen en omliggende ge meenten, die al enige tijd niet meèr ge zellig de deur zijn uit geweest (en niet zover weg willen ’s avonds) om één van de beide uitvoeringen bij te komen wo nen. En mocht dit allemaal nog niet vol doende zijn, tijdens de pauze kan men een geurig kopje koffie verkrijgen in de grote zaal, terwijl na de voorstelling er volop de mogelijkheid aanwezig zal zij n om met spelers en anderen over het stuk na te praten onder het genot van een drankje. Waar gaat het om in Albee’s ’’Alles in de tuin?”. Een echtpaar, Richard en rijkste tak van de Nederlandse land bouw. De exportwaarde van de tuin bouw bedroeg in 1990 zelfs 12 miljard gulden. Staatssecretaris Piet Dankert had in zijn openingswoord dan ook veel waar dering voor de tuinbouw en heeft ook veel vertrouwen in de handhaving van die sterke marktpositie. Dit ondanks de grotere concurrentie waarmee de tuinbouw in de toekomst te maken krijgt, onder andere doordat de inter nationale handel steeds minder beper kingen opgelegd krijgt. Ook J. van Staalduinen, voorzitter van de Federatie van Nederlandse Tuin bouw Studiegroepen (NTS), wees op het belang om de kwaliteit van de Ne derlandse tuinbouwprodukten op het huidige hoge niveau te handhaven. De Nederlandse tuinbouw zal juist con currentiekracht moeten halen uit de huidige voorsprong op andere landen om op milieuvriendelijke wijze te te len. De internationale consument vraagt het, de overheid eist het en de tuinbouw wil dit milieuvriendelijke produkt. Staatssecretaris Piet Dankert ver richtte de openingshandeling door een hart van bloemen op de plaats van Ne derland te hangen in de kaart van Euro pa, uitgebeeld door een groot bloe men- en groentenmozaiek. Hierbij noemde hij Nederland hét tuinbouw- hart van Europa. WADDINXVEEN - Vorige maand hebben alle leerlingen van de protes- tants-christelijke Willem van Oranje school zich beziggehouden met een project over sport en spel. Het project was er op gericht dat de kinderen elk op hun eigen niveau, iets meer te weten kwamen over allerlei sporten, spelre gels en de geschiedenis. Bij de jongste kinderen stonden de sporten zwemmen, turnen en tennis centraal. De watertafel werd omge toverd tot een echt zwembad en er werd een prachtige gymzaal gemaakt. Voor groep 2 was er een ’’tennisles” met na afloop een echt verdiend diplo ma. Een ex-turnster vertelde in de mid denbouw iets over haar favoriete sport. De kinderen in de middenbouw heb ben zich met de voetbalsport bezigge houden. Er ontstonden heel wat elftal len met velden. De bovenbouwgroepen hebben in groepjes informatie verzameld over een zelfgekozen §port. De informatie werd in boekvorm verwerkt, verder zijn er interviews gehouden met men sen van de plaatselijke sportwinkels en sportclubs. Door groep 8 werd een en- quete gehouden onder de Waddinxve- ners. De bovenbouwgroepen kregen een inspannende les aerobic. Op 21 maart werd al het werk tentoon gesteld. De school was voor deze ge beurtenis omgetoverd in een waar sportparadijs. Op de tentoonstelling kwamen veel ouders en andere familie leden. Het project en de tentoonstel ling waren in elk opzicht geslaagd. WADDINXVEEN - De Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen, afde ling Waddinxveen, heeft op dinsdag 16 april een avond in het AF-centrum. Deze avond staat in het teken van ’’Kies je Kleur”, mevrouw A. Roos uit Leiderdorp komt vertellen waar je zoal op moet letten voordat je kunt beslui ten welke kleur het beste bij je past. Aanvang van de avond is 20.15 uur. Het geweldige effect van huisdieren op oudere mensen wordt bevestigd door Britse sociologen. Bij een proef met 48 mensen van zeventig jaar en ouder kreeg de helft een parkiet ter verzor ging; de andere helft kreeg planten. Gedurende drie jaar werd herhaalde lijk geïnformeerd naar de geestelijke en lichamelijke gezondheid. De be jaarden met een huisdier bleken duide lijk gezonder dan de plantenverzor- gers. Bovendien hadden zij duidelijk meer contacten met hun omgeving. Dat is logisch, want huisdieren zijn een makkelijk gespreksonderwerp. Een hond is op straat, in de lift of in het trap penhuis vaak aanleiding tot een ge sprek dat zonder de hond misschien niet tot stand zou zijn gekomen. De Amerikaanse psycholoog Randall Loc kwood nam met zijn medewerkers op een simpele manier de proef op de som. In Washington wandelden ze twee keer door dezelfde straat, één keer met hond en een keer zonder. Zelf stelden ze zich passief op. Het resultaat was dat ze met hond vaker en langer met voor bijgangers in gesprek kwamen. Zo ma ken mensen kennis met elkaar, die el kaar anders nooit zouden hebben ge sproken. Door het huisdier ontstaan contacten en onverwachte relaties. Dat is vooral voor oudere mensen van be lang. ZEVENHUIZEN - De watersportver eniging Zevenhuizen gaat tal van eve nementen organiseren op Koninginne dag (dinsdag 30 april). Organisator Jan van der Pot deelt mee dat ongeveer 10 gepavoiseerde boten op het parkeer terrein achter het gemeentehuis van Moerhuizen zullen worden opgesteld. Op deze dag worden ongeveer 2.500 kleurplaten uitgereikt aan kinderen die dan vele prijzen kunnen winnen en de hoofdprijs bestaat uit een zeilweek in de zomervakantie op de Rottemeren. Voorts zullen er op deze dag diverse folders worden uitgereikt over de zeil- instructieweken die komende zomer door de Watersportvereniging Zeven huizen worden gegeven. Koninginnedag belooft een fantasti sche dag te worden, zeker door de di verse kraampjes op de stand van de wa tersportvereniging, maar ook door het vele werk van het Oranjecomité zal dit een dag worden die niet gauw vergeten zal zijn. Naast een intensief repetitiepro- gramma wordt ook weer veel aandacht besteed aan het decor, belichting en kostuums. Een vrijwel nieuw decor wordt speciaal voor dit stuk in elkaar gezet. De belichting zal in deskundige handen zijn van ”Weg en Steg” terwijl kosten noch moeite gespaard zijn om de spelers in de juiste kleding te laten spelen. Dus ook op dit niveau belooft het zeker Op zaterdag 13 april houdt De Zeven Muzen een jeugdtheaterprogramma voor de allerkleinsten. Het stuk is be stemd voor kinderen vanaf 4 jaar. Het begint om 13.30uur. Het vindt plaats in het dorpshuis Swanla. Het stuk heet ’’Ondersteboven”. Het wordt gespeeld door Kevin Brooking. Het is een stuk met veel clownstech- niek. Via de mimiek creëert hij een fan tastische wereld en hiermee bespeelt hij het publiek. Jenny, hebben met behulp van een hoge hypotheek een duur huis gekocht in een buitenwijk van een grote Ameri kaanse stad. Dit blijkt financieel gezien te hoog gegrepen, aangezien zij ook aan het sociale leven in de buurt willen meedoen. Op de exclusieve tennisclub komen de buurtbewoners veelvuldig bij elkaar om het geld royaal te laten tollen teneinde tegenover elkaar de ge slaagde man c.q. vrouw te spelen. Het gaat Richard en Jenny ver boven de pet: hun enige zoon zit op een dure kostschool, vooral om maar niet voor arm te worden versleten. Naar buiten toe geen vuiltje aan de lucht, maar bin nenskamers altijd ruzie om geld, geld en nog eens geld. Jenny wil wel een baantje, maar Richard wil voorkomen dat de buurt te weten komt dat hij te weinig verdient. Wanneer Jenny denkt hun probleem opgelost te hebben, be gint het probleem vormen aan te ne men die onoplosbaar lijken. Beide voorstellingen worden gehouden in de toneelzaal van het Anne Frank- centrum en zij beginnen om 20.00 uur. De toegangsprijs voor 65-plussers en kinderen is 5,-. Anderen betalen 7,50. Voor donateurs is de toegang gra tis en liggen er weer twee kaarten ge reed. Met ingang van 1990 is het dona- tiebedrag 25,-. WADDINXVEEN - In de week van 21 tot en met 27 april gaan 40.000 vrijwilli gers met de collectebus op pad om geld in te zamelen voor de.gehandicapten sportGeld dat nodig is voor aanpassin gen van sportaccommodaties en voor de aanschaf van speciaal sportmate- riaal. Daar onder vallen sportrolstoe- len, zwembadliften, douchezitjes, voetbaldoelenopstapperrons voor rui ters, tandems en geluidsballen. De gehandicaptensportverenigingen in Nederland vragen jaarlijks enkele mil joenen guldens aan het Nationaal Fonds Sport Gehandicapten om deze bijzondere voorzieningen te kunnen betalen. Ook wordt bij het NFSG aan geklopt voor het financieren van tekor ten bij de organisatie van toernooien. De gehandicaptensport in Nederland groeit en dat is een goede zaak. Maar daardoor komen er ook steeds meer aanvragen om steun. Daar het Natio naal Fonds Sport Gehandicapten ge heel afhankelijk is van particulier ini tiatief is een hoge collecte-opbrengst noodzakelijk om aan zoveel mogelijk van die aanvragen te voldoen. Wie in de week van 21 tot en met 27 april, ondanks de inzet van 40.0IXJ vrij willigers, geen collectebus tegenkomt, kan uiteraard ook een bijdrage storten op postgiro 5855 ten name van de Stich ting Nationaal Fonds Sport Gehandi capten. WADDINXVEEN - De Waddinx- veense toneelgroep Toi-Toi voert op zaterdagavond 13 april en vrijdag avond 19 april - beide jaren om acht uur ’s avonds - in het Anne Frank-centrum het stuk ’’Alles in de tuin” van Edward Albee op. Regisseur ervan is Joke Maas. In september 1990 is Joke Maas uit Reeuwijk met veel enthousiasme en in zet begonnen met de toneelgroep Toi- Toi aan de repetities van het toneelspel "Alles in de tuin” van de bekende to neelschrijver Edward Albee. Dit is bepaald geen makkelijke klus voor amateurtoneelspelers. Echter on der de bezielende leiding van Joke Maas is deze vereniging erin geslaagd om een respectabele voorstelling te kunnen geven van dit zeer boeiende to neelstuk. Belangstelling voor alles wat groeit en bloeit. (Foto: De Kring - Waddinx- veèn/Bleiswiik). alleen thuis, ook bij wandelingen, boodschappen doen, en vooral in de schemering of het donker voelen men sen zich aanzienlijk veiliger met een hond. Geen enkele dief, ook al is hij nog zo brutaal, zal het wagen om de handtas van een oudere dame te stelen, als ze een beetje formaat hond aan de lijn heeft. Zo zorgt de dagelijkse omgang met huisdieren voor lichamelijke en geeste lijke beschermingsfactoren. Dat is nog eens aangetoond in een omvangrijk on derzoek van de Ameriakaanse biologe professor Erika Friedmann. Bijna twee jaar lang observeerde en ondervroeg zij mensen die met angina pectoris of een hartinfarct in het ziekenhuis waren opgenomen. Een jaar later werden de patiënten die het infarct hadden over leefd opnieuw opgezocht. Professor Friedmann kwam daarbij tot de verras sende conclusie dat de meesten van hen een huisdier hadden. Van 28 patiënten zonder huisdier stierven er elf, bijna de helft. Van de in totaal vijftig patiënten met huisdier stierven er slechts drie. Hond, kat of parkiet kunnen dus letter- Oorbellen en Kettingen Voor verrassend lage prijzen. Diverse Geurtjes Halve prijs O.a. Nina Ricci, Fleur des Fleurs Genny, Bogner Groen, My Melody, Pierre Cardin, Alain Delon, Ted Lapidus, J’ai osé, Première, Benetton Drop (gesorteerd) Kilo 11,-Nuf 4,95 Voorbeeld van de verrassend lage prijzen van de byoux: U zoekt uit aan oorbellen en/of kettingen voor f 10,- tussen f 10,-en f 15,- tussen f 15,- en f 25,- tussen f 25,- en f 35,- tussen f35,-en f 45,- tussen f 45,-en f 55,- tussen f55,-en f 65,- tussen f 65,-en f 75,- Staatssecretaris P. Dankert van Buitenlandse Zaken (rechts) met lande lijk NTS-voorzitter J. van Staalduinen bij de opening van Kom in de Kas aan de Abraham Kroesweg. (Foto: NTS). WADDINXVEEN - De openbare Leon van Gelderschool aan de Essen- gaarde houdt tot donderdag houdt tot donderdag 25 april een Twaalf Provin ciën Project. Óp woensdag 24 april staat de school open voor ouders, leer lingen en buurtbewoners. Op de expositie is dan het werk te zien van alle leerlingengroepen, die ver schillende aspecten van de provincies laten zien. Ook zijn er drankjes en hap jes te nuttigen uit de provincies. Er zullen werkstukken tentoongesteld worden die de leerlingen over het pro ject hebben gemaakt. Zo zal de kleu- terbouw zich gaan bezighouden met de provincies Friesland en Noord-Hol- land. Hiervan komen aan de orde de friese taal, het eerste kievitsei, de Friese koeien, Usmêm, Skutsje silen, het Friese suikerbrood, de Noordhol- landse bloembollen en natuurlijk de klederdrachten. Er zullen Friese en Noordhollandse liedjes worden ge leerd. De middenbouw gaat zich richten op de provincies Drenthe, Groningen, Utrecht en Gelderland. De leerlingen gaan zich vooral bezighouden met de natuur van landstreken. Een video zal getoond worden van de Utrechtse Heu velrug en van Drenthe komen aan de orde schapen en schaapscheerdersfees- ten, plaggehutten, heide en schapen. De bovenbouw tenslotte houdt zich be zig met de provincie Zuid-Holland, waar de Randstad Holland Europoort en ’t Groene Hart van Holland aan de orde komen. Van Zeeland wordt het Deltaplan behandeld. In groepjes gaan leerlingen aan een bepaald onderwerp werken, de resultaten hiervan zullen op woensdag 24 april te zien zijn. De school staat dan open vanaf 18.30 uur tot 20.00 uur. Van Overijssel komen de zoutwinning, Twentse boerderijen en van Flevoland de droogmakerij en het VOC-schip Ba tavia aan de orde. De leerlingen die zich met Limburg bezighouden gaan werken aan mijnbouw, grotten, cham- pignonkwekerijen, de geschiedenis van Limburg en klederdrachten. Van Bra bant komen de Peel, de Biesbosch, de Efteling en het Land van Ooit aan de orde. Op de Leon van Gelderschool zullen bijna drie weken lang onze provincies centraal staan in het onderwijs. Zaterdag 6 april waren in 24 regio’s, verspreid over heel Nederland, ruim 300 tuinbouwbedrijven geopend. Zo wel groenten, bloemen en potplanten waar in talloze variaties te bewonde ren. De tuinbouw liet op de open dag aan geïnteresserde bezoekers graag zien hoe deze produkten geteeld wor den. De officiële opening was dit jaar in het tuinbouwgebied De Kring. Dit gebied ligt in de driehoek Bleiswijk, Berg- schenhoek en Berkel en Rodenrijs. Na het Westland is De Kring het tweede glastuinbouwgebied van ons land. De laatste tien jaar is het glasareaal hier zelfs verdubbeld tot 1.400 hectare. In de nabijheid van de grote steden Den Haag, Zoetermeer, Gouda en Rotterdam willen de tuinders met name de stedeling met eigen ogen laten zien hoe groenten en bloemen worden geteeld. Hoewel iedereen er dagelijks mee te maken heeft is bij velen nog on bekend hoe tuinbouwprodukten groeien. De tuinbouwsector is een agrarische sector die met geringe overheidsbe moeienis uitgegroeid is tot de belang- ZEVENHUIZEN - De Zeven Muzen in Zevenhuizen houdt nu het weer lente is een cursus bloemschikken. De cursus begint op donderdag 25 april en wordt gegeven in het dorpshuis Swan la. De duur van de lessen isódonderda- gen aaneen. Voor de kosten en voor verdere inlichtingen kan men bellen naar mevr. T. van Stralen (01802- 2037). Er zijn nog slechts een paar plaatsen beschikbaar. WADDINXVEEN/DEN HAAG - Huisdieren kunnen een belangrijke rol spelen in ons leven. Dat geldt vooral voor oudere mensen. Bij ouderen heb ben huisdieren niet alleen positieve ef fecten op hun gezondheid en levens lust. Ze kunnen ook bijdragen aan een groter gevoel van veiligheid, zorgen voor meer contacten, en troost bieden in moeilijke momenten. Oudere men sen met een huisdier leven vaak langer en voelen zich beter dan mensen zon der dier. Eén van de meest voor de hand lig gende functies van huisdieren is die van gezelschapsdier. Vooral in onze grote steden kunnen oudere mensen zeer eenzaam zijn. Met een hond of kat als huisdier zijn ze niet meer alleen en hoe ven ze niet bang te zijn buiten gesloten te worden. Volgens de Amerikaanse arts Alan Beck neemt hun levensverwachting zelfs met tien tot vijftien procent toe. Uit de overlijdensstatistieken blijkt dat het percentage alleenstaanden, wedu wen, weduwnaars en gescheiden men sen dat overlijdt veel hoger is dan het percentage gehuwden. De mens leeft niet graag alleen. En hoe jammer dat ook is: een huisdier biedt vaak de laat ste en enige bescherming tegen de een zaamheid. Het hebben van een hond betekent vaak dat er op uitgetrokken kan wor den. En dat is weer goede beweging voor een oudere. W'

Weekblad voor Waddinxveen | 1991 | | pagina 15