G. Fahrner directeur Marionettentheater in de bibliotheek Demonstratie FNV bij kas 1RTW-RADI0I Burgemeester start bouw sociowoningen I Van Huize Souburgh Actiedag Moerkapelle Ben en Bart B-elftal W’veen Film in t Praathuis Zevenhuizen Modeshow ouderen in AF-centrum Feestavond parkbewoners T. Breedijk Bordjes bij heemtuin Molendag en Fietsdag op 11 mei Zilveren The Braves Astma Fonds: collectanten weerstaat Feyenoord le bij Parkloop Papierkratten bij L. v. Gelder Jeugdevangelist in De Open Cirkel EEN NATUURLIJKE BEHANDELING VAN JEUGD PUISTJES Overige acties Exposities homeopathie de pepertoom 9 I IL Hl 14» Weekblad voor Waddinxveen - Woensdag 10 april 1991 Pagina 9 AMSTERDAM - Zaterdag 11 mei Monique Mode in de Passage laat op 17 april niet alleen ouderen zien wat het in mode aan huis heeft, maar BEHANDELING VAN ACN VRIJDAG12 APRIL ZATERDAG 13 APRIL 09.30/11.30/ ZONDAG 14 APRIL -prog ramma- showde zaterdag ook in de eigen zaak tweemaal de lente- en zomermode 1991. Hiervoor bestond veel belangstel ling. (Foto: Sjaak Noteboom). ZEVENHUIZEN - De koffiebar ’t Praathuis draait vrijdagavond 12 april in het hervormd Centrum aan de Dorpsstraat in Zevenhuizen de film ’’Fallen Angels”. Een film van deze tijd. Zware jongens op zware motoren, doen zwaar werk dat lang niet altijd het daglicht kan ver dragen. Rivalen zijn niet zachtzinnig. Een moeder die zich niet zo gauw laat afschrikken en trouw blijft aan haar zoon. En het oude spreekwoord ’’Nood leert bidden”. Een indrukwekkend en waargebeurd verhaal. De aanvang is 20.00 uur. Iedereen van 15 jaar en ouder is van harte welkom. WADDINXVEEN - ”De zorg voor rozen is beter dan die voor perso neel” stond er op het roze pamflet van de Voedingsbond FNV, die vrij dagmiddag voor en in de potplantenkwekerij Sjaloom aan de Abraham Kroesweg demonstreerden voor betere arbeidsvoorwaarden in de tuin bouw. Grimsel heeft gestolen. Op hun zoektocht worden ze tegenge werkt door twee Nederlandse toeristen en geholpen door een lief spookje. Een spannend verhaal, gespeeld door prachtige marionetten. Toegangskaar ten a 1,50 zijn verkrijgbaar bij het in lichtingenbureau van de Openbare Bi bliotheek. WADDINXVEEN - Woensdagmor gen 17 april om tien uur wordt er in de recreatiezaal van het Anne Frank-cen- trum weer een damesmodeshow ge houden. Deze show is een initiatief van de Stichting Welzijn Ouderen Wad dinxveen en zal worden gegeven door Monique Mode uit het winkelcentrum ”de Passage”. Iedere bezoeker van de modeshow krijgt een gratis toegangsbewijs met een nummer, waarmee men mee kan dingen naar een leuk prijsje. Boven dien krijgt men een kopje koffie gratis. Na afloop kan men de kleding nog eens bekijken en ook kopen. Het reinigen van de huid dient met zorg te gebeuren. Was de huid meerdere malen per dag met lauw, warm water en gebruik hiervoor het liefst schone watten en NIET een washand of spons vanwege het infectiegevaar. Het verdient aanbeveling om goed op de voeding te letten. Ge bruik G’E’EN scherpe spijzen, vet, suiker of meelspijzen. Veel fruit en verse rauwe groenten kunnen de aandoening positief beïnvloeden. Door bestraling van de zon zullen de puistjes sneller uitdrogen, waarschijnlijk komt het probleem daarom min der voor in de zomer. WADDINXVEEN - Bij de openbare Leon van Gelderschool aan de Essen- gaarde zullen iedere maand drie hou ten kratten staan om oud papier in de storten. Dat is het geval op 23 april, 28 mei en 25 juni. De kratten staan er van ’s morgens 8.00 uur tot ’s middags 15.00 uur. De vorige oud papieracties van de Leon van Gel derschool waren een succes. Gehoopt wordt dat dat zo blijft. Lokale omroep via de FM-band 101,1 Mhz. (in stereo). Staringlaan 2, postbus 330, 2740 AH Waddinxveen, tel. 01828-10379. 20.00 uur - Khabar oua Nagham. Pre sentatie: Hamid Meskine. 21.00 uur - Non-stop-muziek. 22.00 uur - Da Capo. Presentatie: Hans van Meurs. Op Hemelvaartsdag (9 mei) is er in Moerkapelle een fietspuzzeltocht voor het hele gezin, men kan kiezen voor een lange of een korte route. Op 4 mei kan men onder het genot van een kopje koffie de auto laten wassen op het kerk plein. De techniek van het aquarellen wordt steeds meer beoefend, dat is goed te merken aan de vraag naar informatie hierover. Waddinxveen kent heel wat amateur-kunstenaars die zich deze schilderkunst eigen maken. WADDINXVEEN/REEUWIJK Mevrouw T. Breedijk, eigenaresse van het bekende recreatiepark aan de He- negouwerweg, biedt de daar verblij vende recreanten een jubileum-feest- avond aan. WADDINXVEEN/GOUDA - WADDINXVEEN - C. Oskam van de Prinses Irenestraat 35 (tel. 18987) zoekt namens het Astma Fonds collec tanten voor de volgende maand te hou den collecte. Elke dag snakken meer dan honderd duizend mensen in ons land naar lucht. Mensen met CARA, zoals astma of longemfyseem. Een ziekte die drie maal zoveel dodelijke slachtoffers eist dan het verkeer. Een ziekte waarvoor ook nog geen af doende behandeling is gevonden. Maar we kunnen wel helpen. Bijvoorbeeld met collecteren in de week van 12-18 mei. 00.00 uur - Non-stop-muziek. 08.00 uur - Non Stop Gospel Mix. 09.00 uur - Kerkuitzending. Uitzending van de Nederlands Hervormde Ge meente. De dienst begint om 9.30 uur. 12.00 uur - RTW-Klassiek. Presenta tie: Ben Evertse. 14.00 uur - RTW Vakantie magazine. Presentatie: Kate Goudriaan. 15.00 uur - De Komische Noot. Samen stelling Gert-Frank van der Poel. 16.00 uur - RTW Sportcafé. Presenta tie: André de Knoop. 18.00 uur - Jeugdloon. Presentatie: Ferry van Loon. 20.00 uur - Trendy Jongerenmagazine. 21.00 uur - Diederick Huizinga. 22.00 uur - De Avonduren. Presenta tie: Ron Menke. 24.00 uur: Sluiting. MOERKAPELLE - Op zaterdag 13 april wordt in het kerkgebouw van de Gereformeerde Gemeente in Moerka pelle een actiedag georganiseerd ten bate van de actie ’’Gegeven leven”, een actie voor de gehandicapte medemens. Ieder leven (ook dit leven) is immers van God gegeven leven. De opbrengst is bestemd voor de opbouw van het Dagactiviteitencentrum in Bodegra ven. De landelijke organisatie van de actie is in handen van de Jeugdbond der Gere formeerde Gemeente te Woerden. Ook in Moerkapelle werken alle jeugd verenigingen mee. 00.00 uur - Dag week, hallo weekend. Presentatie: Ineke van Meurs. 01.00 uur - Non-stop-muziek. 09.00 uur - D’r Uit met Teunisse. Pre sentatie: Peter Teunisse. 11.00 uur - Hitherinneringen. Presen tatie: Ed Schuurman en Gerben van Kruistum. 13.00 uur - Huis op je radio. Presenta tie: Diederick Huizinga. 15.00 uur - RTW Aktueel. Presentatie: Door Oremus. 17.00 uur - Sportuitslagen. Presentatie: Menno Tamming. 18.00 uur - Jeugdloon. Presentatie: Ferry van Loon. 19.00 uur - Hitfront Dansable. Presen tatie: Gert Voogd. 22.00 uur - De Avonduren. Presenta tie: Ron Menke. KUURSET bestaand uit: Goudsbloem tinctuur 50 ml E+Echina+E gel 100 ml. 29,90. WADDINXVEEN - Burgemeester C.M. van der Linden is door de Jo hannes Stichting/De Hooge Burch in Zwammerdam gevraagd maandag middag 15 april aan de Zuidplaslaan 559-565 de eerste paal te slaan voor een aantal sociowoningen. De GOUDSBLOEM-serievande HOMEOPATHEEK biedt een perfecte mogelijkheid voor een intensieve behandeling van een acnéhuid. Door de ontstekin- gremmende, ontsmettende en normaliserende werking van de CALENDULA kan de tinctuur zo wel in- als uitwendig gebruikt worden. Men neme 3 maal daags 10-15 druppels voor de maaltijd en dept de huid enkele malen per dag, maar zeker 's ochtends en 's avonds. Deze uit wendige behandeling moet voor een optimaal resultaat worden gecombineerd met het aanbren gen van E+EchinaPurgel. Deze huidgel combineert een aantal bijzondere eigenschappen. De gel bestaat uit Calendula, Echi nacea en Vitamine-E en biedt hierdoor een beschermende, ontsmettende en genezende werking ineen! Door de transpa rante gelvorm kan de E+Echina- Pur gel moeiteloos overdag wor den aangebracht. Die bijzondere feestavond, waarvoor 200 tot 300 recreanten worden ver wacht, wordt komende vrijdagavond 12 april gegeven in gebouw De Brug in Reeuwijk-Brug. Op die avond is er een koud buffet en zijn er optredens van de conferencier Henk Out en de fakir Ma- drashasj WADDINXVEEN - Zaterdag 20 april speelt het marionettentheater Joost Brugman in de openbare bibliotheek aan de Van Mecklenburg Schwerin- laan. De voorstelling vindt plaats ter gelegenheid van de afsluiting van het leesprogramma ’’Geheim”. Alle kinderen van 5 tot 13 jaar zijn van 14.00 tot 15.30 uur welkom bij ”Het ge heim van het bergkristal”. Dit gaat over twee jongens die ervoor proberen te zorgen dat het weer lente wordt in Zwitserland. Ze moeten daarvoor het bergkristal terugvinden, dat de boze Mevrouw Fahrner, moeder van twee zoons, werkt sinds 1967 in Huize Sou burgh. Ze was afkomstig van het pro- testants-christelijkc Bethelziekenhuis, waar ze zich had bekwaamd als A-ver- pleegkundigc, kraamverzorgster en hoofd van de operatiekamer. In de be jaardenzorg deed ze als 17-jarige haar intrede als Z-verpleegkundige in Noordwijk. In Huize Souburgh, dat 98 bewoners telt, ging ze eerst als avond en nachtverpleegkundige aan de slag, vervolgens als hoofd verzorging en ver pleging 1981en thans is ze adj unct-di- rectrice (1988) en waarnemend direc trice (1990). Het bestuur van Huize Souburgh heeft aan haar benoeming tot directeur geen sollicitatieprocedure meer vooraf laten gaan, maar gekozen voor een succes volle en betrouwbare interne werving. Het stichtingsbestuur van Huize Sou burgh roemt het voorbeeldige functio neren van mevrouw Fahrner gedu- Lokaal Journaals om 13.30/15.30/17.30 uur. Lokaal Nieuws om 12.30/14.30/16.30/ 18.30 uur. In deze huizen zullen 34 mensen met een verstandelijke handicap, in leeftijd variërend van 17 tot 30 jaar, worden ondergebracht. De nieuwbouw kan in januari 1992 gereed zijn, zo verwacht directeur bewonerszaken van De Hooge Burch, M. van Capel. Van de nieuwe bewoners van de Wad- dinxveense sociowoningen wonen er nu nog 12 in Zwammerdam. De ove rige 22 komen uit de Goudse regio en staan nu nog op een wachtlijst. De bewoners van de sociowoningen zullen overdag vooral werkzaam zijn in de sociale werkvoorziening in Gouda en ’s avonds en in het weekeinde deel nemen aan het Waddinxveense vereni gingsleven en de activiteiten van De Hooge Burch, welke wellicht gegeven kunnen gaan worden in een deels leeg staand schoolgebouw. WINKELCENTRUM PASSAGE WADDINXVEEN. Juliana van Stolberglaan 6 telefoon01828-17689 j Acné is een verzamelnaam van een aantal aandoeningen van de talgklieren in de huid. De meest voorkomende vorm is de "acné vulgaris” (jeugdpuistjes), een huidaandoening in de leeftijd tussen 13 en 30 jaar en ook wel aangeduid als acné juvenilis. "Acné conglobata” is een uitge breide vorm van acné, meestal op oudere leeftijd, die gepaard kan gaan met ernstige ontstekin gen. ’’Acné rosacea” wordt niet veroorzaakt door afwijkingen van de talgklieren. De hierbij ont stane knobbels en puistjes wor den mogelijk veroorzaakt door een vette huid of vette voeding. Deze vorm van acné komt ook vaak voor op latere leeftijd. ONTSTAAN Door een versterkte werking van de talgklieren kunnen er ver- hoorningen ontstaan aan de uit mondingen van deze klieren, zo genaamde comedonen (meeë- ters). Achter deze verstoppingen kunnen ontstekingen ontstaan in de haarzakjes en talgklieren, waardoor rode knobbeltjes, ette rige puistjes en abcessen kun nen ontstaan. Het gezicht, de borst en rug worden meestal aangetast en de behandeling moet met zorg gebeuren daar deze vormen van infectie zich makkelijk kunnen uitbreiden. Het ontstaan van littekens is niet denkbeeldig. Acné kan mede veroorzaakt worden door een verandering in de hormoonhuis houding en ook het gebruik van de "pil” kan de hormoonhuishou ding verstoren en acné veroor zaken. Bij jongens komt "acné vulgaris" meestal sterker voor dan bij meisjes. De actiedag begint om 09.30 uur en is bedoeld voor jong en oud. Er zijn spel letjes, zoals ballen gooien, spijkers ra den, sjoelen en een ’’spiegelspel”. Ook wordt er een klankbeeld over de actie vertoond en zijn er stands met boeken, bloemen planten, slaatjes, foto’s enz. Vooral het schoenpoetsen en de por- tretfotostand zijn het vermelden waard. WADDINXVEEN - De hervormde ontmoetingskring De Open Cirkel houdt woensdag 17 april haar 14 daagse avond, dit keer in de Rehobothschool, (Sperwerhoek). Het onderwerp is ’’Eender of an ders?”, waarbij het gaat om de zorg voor de schepping. Gert van den Bos, jeugdevangelist bij ”De Windroos” (IZB/HGJB) is de inleider, die vaker boeiende avonden in ”De Open Cir kel” verzorgd heeft. Vanaf 20.00 uur is iedereen (ook de gene die nog nooit geweest is) van harte welkom. Om 20.30 uur begint de inlei ding. WADDINXVEEN - Een veredeld Waddinxveen B-l-elftal weerstond donderdagavond aan de Sniepweg Feyenoord A-regionaal (1-2). De frank en vrij spelende Waddinxveners onder de 20 jaar stalen de show door de toren hoge favoriet Feyenoord de loef af te steken. Feyenoord mocht van geluk spreken, dat het in de eerste helft niet op een 3-0 achterstand werd gezet. Vanuit een ge sloten verdediging, waarin Tim Bunnik zin secondanten goed leidde, werd de half linie goed gevoed. De hardwerkende Mohammed Darazzi ging op rechts door en bediende Robin Leunissen op maat. Zijn tegenstander op het verkeerde been zettend, schoot hij in de hoop in. De Feyenoord-goalie kon slechts met een relfexbeweging een doelpunt voor komen. Hieruit putte Waddinxveen zo veel moed, dat er meerdere doelrijpe kansen ontstonden. Goed combine rend werd de Feyenoord- achterhoede voor problemen gezet. Een één-twee tussen Robin en Moham med, kon laatstgenoemde het niet de kracht opbrengen om de bal goed te ra ken. De sporadische tegenaanvallen van Feyenoord waren een makkelijke prooi van de Waddinxveense achter hoede. Een kwartier voor rust ondernam Mo hammed een rush over rechts, terug leggend op Robin werd de Feyenoord- defensie ontwricht. De diepte pass, van Robin op Remco de Jeu bracht voor Feyenoord de lat nogwel redding, maar de terugkaatsende bal werd door Ro bin in het doel geschoten. 1-0. Het Waddinxveense publiek kon haar ogen niet geloven. Na rust zette Feyenoord orde op zaken. Waddinxveen moest terug. Raymond Bey en Jelle Troost probeerden het tij, met veel loopwerk nog te keren, maar tevergeefs. Uit een ongebruikelijke kluts werd Dennis Ringelenstein met een lob gepasseerd: 1-1. Men had zich al met een gelijkspel ver zoend, toen een ongelukkige terug speelbal van Remco pardoes in het doel belandde 1-2. In de resterende tijd kon de moegestreden Waddinxveense elf de stand niet meer wijzigigen. Feye noord behaalde hierdoor een geflat teerde overwinning. Aanstaande donderdagavond is er voor voetballers onder de 23 jaar de wed strijd tussen Waddinxveen-Be Fair. Aanvang 18.45 uur. WADDINXVEEN - Zaterdag 6 april werd onder prachtige weersomstandig heden door het Schoonhovense A van tri de jaarlijkse Parkloop georgani seerd. Van Antilope liep Bram Eind hout bij de veteranen III (60-70 jaar) mee. Men moest 9600 meter afleggen over 5 ronden. Bram Lindhout werd le in een tijd van 38.36 minuten en kon met dit prachtige resultaat tevreden huiswaarts keren. Eén van hen is Coby Hensen. Zij heeft zich in de expositie die deze maand in de bibliotheek te zien is, vooral toege legd op bloemen en landschappen. De zachte tinten van haar werk brengen de lente nu ook in de bibliotheek. Een kleine tentoonstelling over het Huis van Oranje biedt de gelegenheid de eigen collectie van de bibliotheek weer eens in de belangstelling te bren gen. Het tentoonstellen van verzamelingen is ondertussen een leuke traditie ge worden in de Openbare bibliotheek. Deze maand laat Karolien Swets haar collectie stenen zien en heel grappig zijn de pinguins van Hélène Maas. De tentoonstellingen zijn te zien tij dens de openingsuren van de Openbare Bibliotheek. dag liever onderschoffelen. Dat is dat de kwaliteitszorg voor de tuinbouwpro- dukten, die totaal niet geldt voor de werknemers. Voor de produkten is het parool: méér en beter. Voor de werk nemers geldt slechts: minder en slech ter. Blijkt aan de onderhandelingsta fel. En dan hebben we het over de col lectieve arbeidsovereenkomst (CAO) voor volgend jaar”, aldus de Voedings bond FNV die op een rijtje zette wat in de tuinbouw slechter dreigt te worden voor de werknemers: 1. Op het gebied van korter werken willen werkgevers niets afspreken. Ter wijl lange dagen, overuren, lange werkweken en slechte kontrakten de problemen in land- en tuinbouw. Werkgevers willen de werkdag en werkweek niet korter. Overuren en slechte kontrakten niet terugdringen. Een de leeftijd om vervroegd uit te tre den (VUT) niet omlaag brengen; 2. Beginnende werknemers moeten twee jaar langer in de laagste loonklasse blijven zitten. Terwijl ze nu na één jaar automatisch naar klasse II doorstromen. Dat scheelt een jongere in drie jaar 6.000 tot 8.000 gulden in loon; 3. Werknemers in opleiding moeten zelf aan hun dag in het leerlingstelsel meebetalen. Nu wordt dat door de werkgever betaald. Het verschil? 2.500 gulden in twee jaar; 4. De mogelijkheid voor vakbonds werk moet teruggebracht worden tot drie dagen per jaar. ”Dit zijn maar een paar redenen waarom het laatste overleg op 21 maart vastliep. En de bond gaat pas weer aan tafel als de verslechteringsvoorstellen van tafel zijn. En er te praten valt over verbeteringen. Laat u dus geen zand in de ogen strooien in deze prachtige kas of veiling. Want kwaliteit moet niet al leen gelden voor uw slaatje of bos bloe men. Maar ook voor de arbeidsvoor waarden van het personeel, dat ten slotte het jaar rond werkt om die pro dukten bij u op tafel te krijgen”, aldus de Voedingsbond FNV in Waddinx veen. WADDINXVEEN - Het bestuur van de Protestants-Christelijke Stich ting Bejaardenhuis Souburgh heeft per woensdag 1 mei a.s. adjunct-di- rectrice mevrouw G. Fahrner (55) uit Waddinxveen benoemd tot direc trice van Huize Souburgh aan de Prins Bernhardlaan. Zij volgt in die func tie de vorig jaar met ziekteverlof gestuurde directeur P.Th. Ter Veer uit Gouda op. De Goudse honkbal- en softbalvereniging Buropa/The Braves, die sinds kort wordt gesponsord door het Waddinx veense bedrijf voor projectmeubelen Buropa BV van de Mercuriusweg, viert zaterdag 20 april het 25-jarig bestaan. Op het terein aan de Nieuwe Gouwe Oostzijde in Gouda wordt die dag om 14.30 uur een honkbalwedstrijd ge speeld tussen ”oud” en ’’super oud” en om 15.45 uur een softbalwedstrijd tus sen ”oud” en ’’super oud”. De receptie voor (oud)leden, donateurs, sponsors en officials begint om 17.30 uur, terwijl de Braves-Inn na de receptie tot in de kleine uurtjes open blijft. Het sponsorcontract tussen The Bra- ves-voorzitter Peter van Helten en Bu- ropa-directeur A. Bergshoeff werd hal verwege vorige maand getekend. Dat gebeurde op het kantoor aan de Mercu riusweg, waar ook de nieuwe honkbal- trainer R. Pons en de nieuwe softbalda- mestrainer Th. Walthie aanwezig wa ren. De sponsoring strekt zich uit over een periode van minstens drie jaar. Het Waddinxveense bedrijf komt in de plaats van het Goudse computerbedrijf Datapoint. rende al bijna 25 jaar, haar opgedane bestuurservaring, haar kennis met be trekking tot de gang van zaken in Huize Souburgh en haar betrokkenheid bij het welzijnswerk voor ouderen. Mevrouw Fahrner deelt de opvatting dat de ouderen in de huidige samenle ving zo lang mogelijk zelfstandig ge huisvest dienen te blijven. In verband met nieuwe ontwikkelingen in de be jaardenzorg wil ze al enkele jaren be staande contacten met het verpleeghuis De Rioethoek in Gouda meer gaan aanhalen. WADDINXVEEN - In de hervormde koffiebar De Schaapskooi aan de Nesse treedt vrijdagavond 12 april het duo Ben en Bert op. Vrijdagavond staan vanaf kwart voor acht de deuren van ”De Schaapskooi” voor iedereen open. Het zangduo Ben en Bert brengt vrij rustige muziek, af gewisseld door af en toe een praatje. Ben en Bert zullen om half negen be ginnen met hun programma. De toe gang is vrij. WADDINXVEEN - Bordjes bij de kleine heemtuin in het Warnaarplant- soen bij de Kanaaldijk/Jan Dorrekens- kade-Oost moeten hondenbezitters be ter duidelijk maken dat hun dieren daar niet welkom zijn. Het heemtuintje, waarvoor een paar jaar geleden op initiatief van het ge meentebestuur ruimte werd gemaakt in het plantsoentje, is voornamelijk be doeld voor scholieren, maar het geheel heeft nog onvoldoende wortel gescho ten. De loslopende honden, tennissers van nabijgelegen tennisvereniging De Gouwe Smash (die op zoek zijn naar over de afrastering geslagen tennisbal len) en met de heemtuin onbekende wandelaars zijn daar mede schuldig aan. Naast een hekje zullen nu ook bordjes worden ingezet voor het laten voortbe staan van de heemtuin. rririu i a ill VI wordt door de meer dan 65 jaar oude Vereniging De Hollandsche Molen in Amsterdam op zo’n 650 van de 1000 wind- en watermolens in Nederland voor de negentiende keer een Natio nale Molendag gehouden, die weer sa men valt met de landelijke Fietsdag van de ANWB. Er zijn molens die ook op andere (zater)dagen geopend zijn, maar om het voor het publiek gemak kelijk te maken draaien de molens nu eens vrijwel allemaal op één dag. Het oude interessante ambacht is dus weer overal in Nederland door ieder een te bekijken. De enthousiaste mole naars geven graag tekst en uitleg. Als er voldoende wind is, wordt op veel mo lens graan gemalen. Het gehele maal- proces is in de molens bijzonder goed te volgen, en dus voor iedereen goed te begrijpen. Vooral voor kinderen (zon der hun ouders hebben ze geen toe gang), is dit erg leuk en leerzaam. Op veel molens worden ook andere ac tiviteiten georganiseerd. Dat kan va riëren van het bakken van molen brood, het houden van een tentoonstel ling, tot het start- of eindpunt van een fietsroute. De molens die te bezichti gen zijn, zijn kenbaar aan de blauwe wimpel van de Vereniging De Holland sche Molen. Er zijn in Nederland nog vele soorten molens. De korenmolens en de polder- molens zijn het bekendst. Maar er wordt in enkele molens ook nog hout gezaagd, olie geslagen of papier ge maakt. In het oosten en zuiden van ons land vindt men ook nog een aantal water- radmolens. Deze molens draaien door het stromende water van beekjes en ze zijn landschappelijk prachtig gelegen. Op Nationale Molendag kunt u veel van al dit moois in werking zien. Hoewel het oude ambacht van mole naar zo’n twintig jaar geleden bijna uit gestorven raakte, komt men in alle mo lens toch weer vakbekwame molenaars tegen. Velen zijn geheel vrijwillig een opleiding tot molenaar gaan volgen en veelal in het weekend met de molen in touw. Uit deze vrijwilligersgroep zijn gelukkig ook weer diverse beroepsmo lenaars voortgekomen. En veel bak kers maken van het op de molens ge malen meel de lekkerste volkorenbro den. Ongeveer 200 demonstrerende vak bondsmensen wachtten in het Wad dinxveense tuinbouwgebied staatsse cretaris P. Dankert van Buitenlandse Zaken en burgemeester C.M. van der Linden op met strooibiljetten, span doeken en spreekkoren. Na afloop was er in de kantine van Sja loom een persconferentie van de Voe dingsbond FNV en de werkgevers in de tuinbouw. De Waddinxveense demon stratie heeft in de landelijke pers nau welijks aandacht gekregen. De mani festatie ”Kom in de Kas”, die in dit Gouwedorp een landelijke start beleef de, trok meer aandacht. De demonstratie, die een rustig ver loop had, was voor staatssecretaris Piet Dankert aanleiding een waarschuwend woord te spreken. Wat hij opmerkte was dit’’Zorg voor de kwaliteit van het tuinbouwprodukt met behoud van een concurrerend prijsniveau mag er na tuurlijk nooit toe leiden dat zulks ten koste gaat van de arbeidsomstandighe den en -voorwaarden van werknemers in deze sector. Uit de protesten die ik mocht aanschouwen bij het binnen gaan van deze kas begreep ik dat de partners in het lopende CAO-overleg nog niet tot overeenstemming zijn ge komen over de arbeidsvoorwaarden voor het komende jaar. Ik hoop dat dat snel het geval zal zijn en dat het op cen traal niveau overeengekomen Ge meenschappelijk Beleidskader in dat onderhandelingsresultaat weerspie geld wordt. Het gaat er immers om om niet alleen het publiek de kas in te krij gen, maar ook de werknemers er in te houden en het liefst op een manier die voor beide partijen bevredigend is”. Volgens de Voedingsbond FNV toonde Kom in de Kas weer prachtige produkten. ’’Ieder voorjaar lokken de tuinbouwondememers publiek naar hun bedrijven om te laten zien wat ze zoal in een jaar voor elkaar boksen. Een terecht: de tomaten zijn heerlijk. De rozen prachtig rood. En ook de sla, de boontjes en de potplanten kunnen het daglicht verdragen. Maar er is toch één zaak die de ondernemers op die jlj -/'A

Weekblad voor Waddinxveen | 1991 | | pagina 9