WSE-Loterij: Vijf prijzen John Tilroe Boskoop op stelten Bassie en Adriaan zetten Sociaal-democraten geven eigen visie in nota Uitslagen Gouwe Smash School- schaak- tournooi Sjoelen Mix-teams Veteranen Mix-teams 35 Heren teams Mix-teams Heren 35 Onderwijs Betekenis Vormgeving "R Weekblad voor Waddinxveen - Woensdag 17 april 1991 Pagina 22 Praktische PvdA-tips arbeidsbu- Reeuwijker John Tilroe met zijn vijfde WSE-prijs. (Foto: WSE). t Bassie, die de theatershow onder zijn hoede heeft, wil dolgraag eens in Wad dinxveen een show brengen. Hij wil dit doen in samenwerking met RTW, het geen direct werd aanvaard, Bas ver zocht de burgemeester om hem de sporthal te verhuren voor een normale prijs en niet voor een commerciële prijs. Adriaan en Bassie in een soort ’pas de deux’, afgelopen zaterdag voor de Boskoopse jeugd. Gouwe Smash I - Oaze 12-3 Gouwe Smash II - Aeolus VI4-1 Ouderkerk III - Gouwe Smash III5-0 Gouwe Smash IV - Bergvliet VII5-0 Hoge Limiet VII - Gouwe Smash V1-4 Gouwe Smash I - Aeolus 12-3 Delfste Hout IV - Gouwe Smash 14-1 Boskoop II - Gouwe Smash 15-0 Gouwe Smash I - Binnenmaas III4-1 Charlois II - Gouwe Smash II4-1 Gouwe Smash I - BTC I 3-5 Gouwe Smash I - Rijnkanters I 5-1 PlocwiirV TTT Gahwa ^mach TI 4-9 WADDINXVEEN - De tennisvereni ging De Gouwe Smash is in het War- naarplantsoen ook aan de nieuwe com petitie begonnen. Dit zijn de uitslagen van de eerste competieweken: De gemeente Waddinxveen heeft een convenant Sociale Vernieuwing afge sloten met het Rijk. Daarmee krijgt de gemeente kansen om met vrijstelling van allerlei bureaucratische regelge ving initiatieven op het terrein van so ciale vernieuwing te ontwikkelen. Het college van B. en W. heeft organi saties opgeroepen initiatieven aan te dragen die kunnen dienen als invulling van die sociale vernieuwing. Het is ech ter nodig eerst een bestuurlijk-poli- tieke discussie over doel en reikwijdte van sociale vernieuwing te voeren, al dus de PvdA. Het college en de raad moeten lijnen uitzetten voor deze discussie om uitein delijk het kader te kunnen bepalen waarin sociale vernieuwing wordt uit gewerkt. De PvdA geeft in haar eigen nota een aanzet voor die discussie. Adriaan in snelle vaart naar de RTW radiostudio gebracht in Waddinxveen. Onvermoeid ging het duo door met grappen en grollen. Adriaan, die detele- visiezaken voor zijn rekening neemt, vertelde dat er binnenort weer een serie voor de Tros televisie komt op de woensdagmiddag. In het najaar yolgt een nieuw avontuur waarbij de clown en de acrobaat weer achter de meest vreemde boeven aan zitten. WADDINXVEEN - De Waddinx- veense Schaak Vereniging WSV houdt in samenwerking met de Vereniging voor Openbaar Onder wijs zaterdag 20 april voor de ze vende keer een schoolschaaktour- nooi. Het tournooi, dat gehouden wordt in het Anne Frank-centrum, staat open voor leerlingen van de Wad- dinxveense basisscholen. Ook zijn de scholen van Moerkapelle, Bos koop en Zevenhuizen uitgenodigd mee te spelen. Naar verwachting zullen ruim 100 jongens en meisjes in de leeftijd van 8 tot 12 jaar vanaf 9.00 uur de degens op het schaakbord kruisen. Er worden zeven ronden volgens het Zwitsers systeem gespeeld, waarbij in de loop van het tournooi telkens spelers van gelijke sterkte tegen elkaar uitkomen. Omstreeks 13.00 uur zal de wethouder van on derwijs de prijsuitreiking verzor gen. meente zelf criteria ontwikkelen. Het college dient hiervoor een voorstel aan de raad voor te leggen. De PvdA wil het accent leggen op regelingen die het mogelijk maken, dat vrouwen met een bijstandsuitkering gestimuleerd wor den her in te treden en regelingen die bijstandsgerechtigden uit hun maat schappelijk isolement halen. De gemeente moet de mogelijkheden van de bijzondere bijstand benutten om het minimabeleid te intensiveren. Wij pleiten voor een samenhangend pakket van maatregelen. In het convenant zijn geen regelingen opgenomen die direct op de leefomge ving betrekking hebben. Voor een goed sociaal vernieuwingsbeleid mag dit onderdeel niet ontbreken. De bur gers moeten meer betrokken worden bij de inrichting van hun dagelijkse leefomgeving, waar dit verstoord is. Zowel gemeente als inwoners hebben een verantwoordelijkheid bij de inrich ting en instandhouding van de leefom geving. Dat betekent, dat de inwoners uitgeno digd worden mee te denken over de herinrichting van hun buurt, hun straat. Daarbij dienen verschillende al ternatieven te worden ontwikkeld. Als het gaat over de inrichting van een nieuwe straat dient de gemeente de mogelijkheid te openen dat mensen die elkaar niet kennen hierover kunnen discussiëren. Als het gaat over de herinrichting van de buurt/de straat dient dit onderwerp te worden aangegrepen om een infor- matie-avond te beleggen, waarop ook de visie van de wijkbewoners kan wor den gepeild over zaken die de leefbaar heid in meer algemene zin raken. Dit kan ertoe bijdragen, dat de afstand tus sen (gemeente)bestuur en burger klei ner wordt. In situaties waarin door vandalisme, graffiti de leefbaarheid wordt aangetast dienen snel gerichte maatregelen te worden genomen. Als niet snel wordt gereageerd roept dit verdergaand van dalisme op en leidt dat tot onverschil ligheid van de burger ten opzichte van zijn omgeving. Bij dit onderdeel van de sociale vernie- wing moeten de woningbouwvereni gingen betrokken worden. Zij hebben immers de zorg voor een belangrijk deel van de woningen in Waddinxveen. Als zij complexen woningen gaan re noveren moet het standaard worden, dat de bewoners er intensief bij betrok ken worden. Het aspect verkeersveiligheid is even eens voor de leefomgeving van belang. Wij pleiten ervoor, dat met name ou ders en leerlingen gevraagd wordt waar verbeteringen in de verkeersafwikke ling kunnen worden aangebracht. Bij Openbare Werken moet een crisis team opgericht worden, dat tot taak heeft snel reparaties uit te voeren in straten en groenvoorzieningen. Vanuit dit team moet ook graffiti snel aange pakt kunnen worden. Bewoners moeten ook gestimuleerd worden zelf voor hun eigen omgeving zorg te dragen. Dat kan met acties ”hou je eigen straatje schoon”, waarin informatie wordt gegeven van waar op te letten en hoe je zelf zaken kunt aan pakken. Op dit brede onderwijsterrein dienen diverse maatregelen te worden geno men. In het kader van de sociale vernieuwing is aangegaan, dat de gemeente gelden uit verschillende regelingen kan sa menvoegen indien daarover afspraken kunnen worden gemaakt met besturen voor bijzonder onderwijs. Hiermee heeft het Rijk een belangrijke voor waarde geïntroduceerd. Voor Waddinxveen doen zich hierbij belangrijke mogelijkheden voor in Waddinxveen-Noord. De sluiting van de Klaas de Vriesschool leidt tot sprei ding van allochtone leerlingen over de scholen van alle denominaties. Op basis van het aantal allochtone leer lingen kunnen de verschillende bestu ren extra informatie OET (onderwijs in eigen taal) aanvragen. Het convenant sociale vernieuwing maakt het mogelijk deze gelden in ge zamenlijk overleg voor meerdere za ken dan OET in te zetten. Op basis van een behoefte-inventarisatie bij de bij zondere scholen en op basis van advie zen van de Schoolbegeleidingsdienst dienen concrete projecten te worden ontwikkeld. WADDINXVEEN - Zondag 14 april vond alweer de negende trekking plaats van de Seizoenloterij 1991 van WSE-voetbal. Wederom werden 25 mensen verblijd met een prijs. Trekkingslijsten, die een volledig over zicht bieden van de winnende num mers, zijn inmiddels aangebracht in de WSE-kantine en in de diverse winkel centra. Opvallende naam in het rijtje prijswin naars is John Tilroe. Voor de vijfde maal viel de lithograaf uit Reeuwijk in de prijzen. Sleepte hij eerder een lede ren voetbal, een cadeaubon voor Tro picana, een decoupeerzaag en een da mes- en herenhorloge in de wacht, deze keer viel een pannenset op lotnummer 0824. Dit opmerkelijke feit lokte in de WSE- kantine de nodige reacties uit. Zo werd reeds geopperd om dit lotnummer vol gend jaar maar wat duurder te maken, of dit lotnummer uit te sluiten bij de WADDINXVEEN - Woensdagavond 24 april is er vanaf zeven uur weer een sjoelavond in het clubgebouw van de schuttersvereniging Waddinxveen aan de Alberdingk Thijmlaan. De uitslagen van de laatst gehouden sjoelavond zijn: klasse A: 1. Jan Kers bergen (1418 punten), klasse B: 1. Cees Kuijpers (1365 punten), klasse C: 1. Asha den Drijver (1240punten), klasse D: 1. Jannie Sleeuwenhoek (1085 pun ten) en klasse E: 1. Jannie v.d. Laan (999 punten). Het gemiddelde deze avond was 117.23 punten. laatste trekkingen. Van dat laatste kan natuurlijk geen sprake zijn. Ook John Tilroe maakt kans op de super-hoofdprijs die 15 juni vergeven wordt: een Nissan Micra uit de showroom van Auto Baas. Sociale vernieuwing als begrip is in Rotterdam het eerst naar voren geko men. Bij het opzetten van het Nieuwe Rotterdam kwam het gemeentebestuur alras tot de conclusie dat een stuk van de stad opzetten meer is dan het neer zetten van nieuwe gebouwen. Een commissie kreeg tot opdracht de so ciale component in kaart te brengen. Zij kwam met een reeks voorstellen on der de noemer sociale vernieuwing. Bij de vorming van de huidige regering werd sociale vernieuwing als beleidsin strument naar voren gebracht. Het bleef niet bij woorden, maar werd in praktische politiek vertaald. Zowel vice-premier Wim Kok als pre mier Ruud Lubbers hebben zich hard gemaakt om sociale vernieuwing van de grond te krijgen. Daar waar de on derlinge competentiestrijd tussen de verschillende departementen rookgor dijnen opwierp waar de sociale ver nieuwing achter dreigde te verdwijnen, schoten zij de coördinerende minister len Dales van Binnenlandse Zaken te hulp. Via een tussenfase waarin ervaringen met convenanten sociale vernieuwing werd opgedaan werd er een Besluit So ciale Vernieuwing geformuleerd waarin de minister de algemene spelre gels vastlegt en is er een Wet Sociale Vernieuwing in voorbereiding. Waddinxveen heeft met vele andere gemeenten inmiddels een convenant met het Rijk afgesloten. Hiermee zijn nieuwe kansen voor de gemeente bin nen handbereikSociale vernieuwing is hiermee bestuurlijk van betekenis. Nog kan sociale vernieuwing een vlag zijn om dit kabinet een Leitmotiv te ge ven, zoals andere kabinetten ook leu zen gebruikten. De betekenis van sociale vernieuwing gaat echter verder. De zeventiger j aren gaven een opbouw en perfectionering van de verzorgingstaat te zien. Met de groei van de economie bleek er een po litiek en maatschappelijk draagvlak aanwezig om een deel van de welvaart te reserveren voor mensen die buiten het economisch proces terecht geko men waren dan wel om andere reden steun van de overheid nodig hadden. Er was met het wegvallen van de ver zuiling consensus, dat taken die door het maatschappelijk middenveld ver vuld waren, een taak van de overheid werden. In de tachtiger jaren sputterde de eco nomische machinerie. De winsten ble ven bij de sterke bedrijven hoog, maar er kwam een grote uitstoot van arbeids krachten. De sterke bedrijven inves teerden jn automatisering in plaats van in arbeidsintensieve technologieën. Veel bedrijven konden niet zelfstandig voort blijven bestaan. Samenvoegin gen, fusies en overnamen bepaalden het beeld. NKF Kabel BV aan de Noordkade is daar een goed voorbeeld van. In sociaal opzicht verdween een deel van de solidariteit en kwam daarvoor in de plaats de steeds feller wordende strijd om een deel van de -schaarsere- welvaartsgroei. De overheid stuurde dit proces in de economische richting. Er was volop aandacht voor de positie van de bedrijven, maar veel minder voor de plaats van de werknemers daarin. Onthutst zag men de werkloos heid stijgen. Er was geen begrip van de factoren, die tot die uitstoot leidden. C nlo C z-.. .2 1 U. l_ lx ”Wij maken graag veel kinderen geluk kig en dan moet de entree wel te betalen zijn. Bovendien stel ik graag een aantal vrijkaarten ter beschikking voor de zie ke en gehandicapte kinderen.” Adriaan verklapte een hele fijne middag te hebben gehad in Boskoop. ”Het was een enorm fijn publiek waar we graag nog eens voor terug komen.” volgens de PvdA de kans maatschappe lijke problemen die in de tachtiger ja ren zijn blijven liggen of door het ont breken van integraal beleid niet ade quaat konden worden opgepakt, tot een oplossing te brengen. Sociale vernieuwing biedt voorts kan sen voor mensen die achterop zijn ge raakt. Sociale vernieuwing stimuleert de maatschappelijke betrokkenheid van mensen, niet een apathisch reage ren op wat anderen doen, maar zelf ac tief reageren. Dat leidt in toenemende mate tot ge voelens van zekerheid. Bij sociale ver nieuwing wordt gebruik gemaakt van het bestaande. Maatschappelijke orga nisaties worden ingezet voor de uitwer king en invulling. De maatschappelijke normen worden in dit geheel opnieuw opgesteld en nageleefd. Voorzieningen worden ingezet op basis van behoeften van gebruikers, niet op basis van wat de overheid denkt, dat nodig is. Zo wordt sociale vernieuwing tot be stuurlijke vernieuwing. De relatie tus sen burger en gemeente krijgt opnieuw inhoud, doordat de gemeente zich meer voor initiatieven van onderop openstelt. De verhouding tussen ge meente en burger moet worden verbe terd, gelet op de geringe betrokken heid en opkomst bij de laatste gemeen teraadsverkiezingen Het gemeentebestuur dient een plan te onderwerpen, waarin wordt aangege ven hoe het gemeentebestuur de af stand met de burger verkleint. Een mo gelijkheid daarbij is het organiseren van bijeenkomsten in wijken rond een voor de burgers interessant thema. de kansen op doorstroming naar een gewone baan. Gelet op het beperkte aantal plaatsen lijkt een stichting op ge meenteniveau niet zinvol. De sociale werkvoorziening valt buiten het convenant sociale vernieuwing. Gelet op de Tussenbalans is een ver dere uitbouw van het budgetsysteem van de sociale werkvoorziening in de koppeling met decentralisatie te ver wachten. Dat alles moet tot verdere be zuiniging leiden. Sterrenbrogh in Gouda wordt daar door extra gestimuleerd met het - be perktere - budget meer te doen. Ener zijds moet ervoor worden gewaakt dat gehandiciapten met een lage produktie buiten de deur worden gehouden. An derzijds moet worden gestimuleerd, dat meer sw- ers op externe plaatsen worden ingezet. De inventarisatie bij de instanties heeft een aantal plaatsen opgeleverd voor de banenpool. Onderzocht moet worden of deze plaatsen ook door sw-ers bezet kunnen worden. Externe sw-plaatsen zijn voor de inle nende instantie duurder dan een ba- nenpoolplaats. Misschien is een combi natie te maken, waardoor een sw- plaats goedkoper wordt. De bemiddeling naar een baan is nu voorbehouden aan het RBA, die sinds 1 januari 1991 onder een tripartite be stuur functionert. Het is gewenst de fysieke en psychische afstand tussen werkzoekende en ar beidsbureau te verkleinen. Daarvoor dient in Waddinxveen een dependance van het Arbeidsbureau te worden ge opend. Werkzoekenden dienen zich in Waddinxveen in te kunnen laten schrij ven. In Waddinxveen dient ook een depen dance van de vacaturebank te worden geopend. Daarin liggen de banen van Waddinxveense bedrijven ter inzage. Het bestand wordt vanuit de centrale vestiging bij gehouden. Uitkeringsgerechtigden melden zich regelmatig bij de sociale dienst. Deze dienst heeft daardoor als enige kontakt met de langdurig werklozen. Het ar beidsbureau heeft de banen en de mid delen om scholing te bekostigen. Tussen de gemeentelijke sociale dienst en RBA dient een samenwerkingsver band tot stand te worden gebracht ge richt op het actief benaderen van lang durig werklozen. De bijstandsambtenaar voert gesprek ken met de langdurig werkloze, waar bij de wensen en mogelijkheden van betrokkene in kaart worden gebracht. Daarna wordt vanuit het RBA de mid delen ingezet om de werkloze in een scholingstraject te plaatsen dan wel an derszins te werken aan herintreding. Invalshoek is de werkzoekende, zijn wensen en mogelijkheden zijn bepa lend. De gemeente heeft in het kader van de sociale vernieuwing geld ontvangen voor bijzondere bijstand. Het gaat daarbij om extra kosten, die de bij standsgerechtigde moet maken om in zijn onderhoud te voorzien, naast kos ten voor voedsel en huisvesting, die door de normale bijstand worden be streden. Bij de decentralisatie heeft het Rijk voor het hele land 100 miljoen extra be schikbaar gesteld voor intensivering van de bijzondere bijstand. Voor de bijzondere bijstand kan de ge- Er zijn voor Waddinxveen vier plaat sen in de banenpools beschikbaar. Uit een inventarisatie bij instellingen blijkt de mogelijkheid het drievoudige aan banen in te kunnen vullen. Op dit moment lijken financiële over wegingen en organisatorische aspecten de invoering te vertragen. Hieraan moet snel een eind komen. Van de inlenende instelling mag een ei gen bijdrage worden verlangd van 5.000,-. De organisatie krijgt immers een fulltime kracht zonder daar loon voor te hoeven betalen. De begeleiding op de werkplek mag eveneens als een verantwoording voor de inlenende instantie woren be schouwd. Betrokkene krijgt het mini mumloon, waarvoor de rijksbijdrage en de uitgespaarde uitkering kunnen worden benut. Rest nog de organisatie rond de banen pool. Hiervoor dient de mogelijkheid van een stichting te worden onder zocht, die wordt gekoppeld aan de nieuwe regionale arbeidsvoorziening (RBA). Als dit in formele zin niet mogelijk is, moet worden onderzocht of een stich ting mogelijk is waarin bestuursleden van het RBA zitting hebben. Het voordeel van een dergelijke con structie is, dat werkgevers en werkne mers verantwoordelijk zijn voor de op zet en dat er een verband blijft met de In de nota stelt de PvdA onder andere voor: - Meergeld voor banenpools. - Dependance Arbeidsbureau in Wad dinxveen. - Samenwerkingsverband reauen sociale dienst. - Informatieavonden voor bewoners over hun leefomgeving. - Gemeentelijke crisisteam voor snelle reparaties aan straatmeubilair. - Aanstellen extra leerkracht voor on derwijs in eigen taal na sluiting Klaas de Vriesschool. - Projecten voor spijbelopvang en- huiswerkbegeleiding. - Opvang van buitenlandse peuters. - Gildeproject voor ouderen. voor sociale vernieuwing WADDINXVEEN - De Partij van de Arbeid in Waddinxveen heeft een eigen visie op de sociale vernieuwing in het Gouwedorp. De sociaal-de mocraten hebben in een nota aan het college van Burgemeester en Wet houders, de gemeentelijke werkgroep Sociale Zorg en de raadsleden van CDA, PCW, VVD en D’66 een aantal praktische tips op het gebied van arbeid en inkomen, leefomgeving, onderwijs en maatschappelijk en cul tureel welzijn gedaan. De nota is voor de PvdA gemaakt door een werk groep met fractieleden, bestuursleden en leden, zo heeft PvdA-fractie- voorzitter Bep Vermeij in een begeleidende brief laten weten. BOSKOOP - Afgelopen zaterdag re geerden Bassie en Adriaan in de Bos koopse Beurshal. Een enorme kinder schare had zich verzameld en vol span ning wachtten zij op hun grote TV-hel- den. Niet voor niets. Binnen twee minuten had Adriaan de kinderen aan zijn voeten en Bassie deed er na zijn verschijning nog een schepje bovenop. Op het podium was het een echt familie feestje want ook de derde Van Toor vertoonde zijn kunnen bij het gooche len. André Du Lord liet onder andere een ballon knallen en daaruit kwam een duif tevoorschijn. De kinderen waren er van onder de indruk. Na het twee uur durende spektakel werden Bassie en Vanuit het uitgangspunt, dat het moet gaan om een reële verbetering van kan sen van kinderen in achterstandssitua ties moet het accent hierbij worden ge legd op schoolse vaardigheden en het vergroten van betrokkenheid van ou ders bij de school. Voor dit alles moeten in het overleg van de gemeente met de besturen af spraken worden gemaakt over de pro cedures en de toetsing van plannen en de daarmee beoogde doelen. De onderwijskundig medewerker van de gemeente kan hierbij adviezen ge ven. Het uiteindelijke resultaat moet aan de raad worden voorgelegd. Binnen het onderwijs moet aandacht worden besteed aan het geven van in formatie over het onderwijssysteem aan allochtonen. Allochtone kinderen die in enige mate geïntegreerd zijn in de Nederlandse samenleving blijken vaalf hii Hp tworcmna vQn hpf hocicnn. In de uitwerking van de sociale ver nieuwing worden wel drie luiken on derscheiden: arbeid en inkomen, leef omgeving en onderwijs en maatschap pelijk en cultureel welzijn. Initiatieven in het kader van sociale vernieuwing zullen een integraal ka rakter moeten hebben. Dat is de meer waarde van het wegvallen van regelge ving. Dat betekent dat de drie delen al leen te onderscheiden zijn, niet te scheiden. De drie luiken zijn met scharnieren aan elkaar veronden, de draaipunten moe ten nieuwe energie en mogelijkheden bieden. De inhoud van sociale vernieuwing wordt in de eerste plaats bepaald door de regelingen die onder de reikwijdte van het convenant zijn gebracht. Niets staat echter volgens de PvdA de ge meente in Waddinxveen in de weg om gedecentraliseerde regelingen zoals het welzijnswerk aan te laten sluiten op de regelingen die onder het convenant val len. De gemeente kan de sociale ver nieuwing dus uitbreiden. Ook in de maatschappelijke realiteit van de jaren negentig is het hebben van een baan een belangrijk middel om naast het verwerven van inkomen in vloed en aanzien te verwerven. Wellicht, dat er de komende tijd door arbeidsduurverkorting en vut nog een beetje korter gewerkt gaat worden, maar het belang van het hebben van een baan wordt er niet minder door. De gemeente zal met gebruik van de sociale vernieuwing vorm moeten ge ven aan het opzetten van banenpools, de inzet van krachten in het kader van de sociale werkvoorziening, de decen tralisatie van de arbeidsbemiddeling, de samenwerking tussen Arbeidsbu reau en Sociale Dienst, de bijzondere Dames 3e klasse bijstand, de leefomgeving en het on- tvj 1 dprwiis Gouwe Smash I - Binnenmaas IV 4-1 J Stellendam II - Gouwe Smash II 0-5 Ad Astra V - Gouwe Smash III1-4 Tiod V - Gouwe Smash IV 0-5 Gouwe Smash V - Spijkenisse IV 1-4 Heijnkensort I - Gouwe Smash VI4-1 Gouwe Smash VII - Ouderkerk VI2-3 derwijs naar het voortgezet onderwijs problemen te krijgen. Dat is vaak te herleiden tot een gebrek aan informa tie bij de ouders. Er moeten projecten worden opgezet voor spijbelopvang en huiswerkbege leiding. De mogelijkheden van de openbare bibliotheek bij de taalvor ming moeten beter worden benut. Volwasseneducatie moet in de sociale vernieuwing worden ingebouwd. Het biedt extra mogelijkheden aan mensen die in een achterstandssituatie zitten. Voor de ontwikkeling van het jonge kind zijn de voorschoolse jaren van heel groot belang. Kinderen die in ach terstandssituaties dreigen te komen moeten dan ook al in die fase worden opgevangen. In samenwerking met de Stichting Be hartiging Belangen Waddinxveense Peuterspeelzalen, scholen en de Schoolbegeleidingsdienst en het Re gionaal Centrum Buitenlanders dient een project te worden ontwikkeld, waarin jongere kinderen worden opge vangen. Het zal daarbij veelal gaan om kinderen van allochtone origine. De mogelijkheden van een speelo- theek moeten worden benut. Kinderen worden door goed speelmateriaal in hun ontwikkeling gestimuleerd. Onder de ouderen in Waddinxveen komt veel eenzaamheid voor. Als de kinderen de deur uit zijn en de partner overleden is, gaapt er voor velen een leegte. Binnen het ouderenwerk zullen plannen moeten worden ontwikkeld om de vereenzaming tegen te gaan. Binnen het ouderenwerk moeten daar voor projecten worden ontwikkeld. In dit verband kan het Gildeproject wor den genoemd, waarin ouderen hun kennis aan jongeren overdragen. Een grootouderproject kan kinderen een opa of oma geven en levert omge keerd kleinkinderen op, die op bezoek kunnen komen. Het Anne Frankcen- trum moet ook in het weekend open zijn voor mensen van buiten, zodat zij ook dan hun soos kunnen bezoeken. Het sociaal cultureel werk kan ook een belangrijke rol vervullen bij de sociale vernieuwing. In het kinderwerk kan de taalontwikkeling van het kind gestimu leerd worden. Het sociaal cultureel werk kan een rol vervullen in huiswerkbegeleiding (bei den van ruimte waar begeleiding buiten school gegeven kan worden), het vakantiewerk en het Halt-project, waar het gaat om het uitvoeren van al ternatieve straffen. Sociale vernieuwing kan een belang rijke impuls geven aan het sociaal be leid in de gemeente Waddinxveen. Het is daarom gewenst voor de begeleiding van de sociale vernieuwing een begelei dingsgroep sociale vernieuwing in het leven te roepen. In die groep worden alle voorstellen van de gemeente op het terrein van de sociale vernieuwing beoordeeld. De begeleidingsgroep bestaat uit de voor zitters van de verschillende fracties. De Partij van de Arbeid zal in de ko mende tijd in de verschillende commis sies met voorstellen komen om de so ciale vernieuwing inhoud te geven. k. sS I

Weekblad voor Waddinxveen | 1991 | | pagina 22