RTW Radio op 105.8 FM I o rw.': I iiim liiii 1 r F 11 I iBli - I DIO R.TM r f: tCW Pagina 13 Weekblad voor Waddinxveen - Woensdag 15 mei 1991 ’Alles zelf doenvan begin tot einde, heeft z’n bekorin door KATE GOUDRIAAN punt tot nu toe in haar carrière. Een man die RTW van leuke gasten Technicus Eddy Becker achter de knoppen. naast verleent hij op vele fronten zijn medewerking. Veertig medewerkers is een beetje veel om ze allemaal aan het woord te laten, derhalve een selectie. Om twaalf uur neemt zijn vrouw Ineke van Meurs de uitzending over met Dag week, Hallo weekend. Zij draaid mooie luistermuziek om in bed nog even een boek bij te lezen. Vanaf 1 uur tot 9 uur nemen de technici het over met non-stop muziek voor de luisteraars die moeten werken. Officiële opening zender In 1988 kwam Door bij de RTW. Zij had al heel wat PR-werk gedaan bij de korfbalvereniging en de hondensport en derhalve gewend aan het geven van in terviews. Maar ook de andere kant van het verhaal leek haar wel leuk. Toen ze de sport had verlaten had ze tijd vrij voor RTW. Ook zij is inmiddels uit gegroeid tot de mensen die gewicht in de schaal leggen. Tevens voert zij het woord met journalisten als er vragen worden gestelt over RTW. Eigenlijk vindt ze de verslaggeving vaak te nega tief overkomen. Voor de GK maakt ze echter een uitzondering. ”lk kan nu wel vast gaan verklappen dat we op 15 juni een heel groot feest gaan geven. Dan wordt de zender in de ether officieel geopend. In en om de studio zal het een drukte van jewelste worden want er is voor iedereen wat te doen. En uiteraard wordt deze dag ook feestelijk op de radio.” en hebben interviews met mensen die in het nieuws zijn. Ook komen er bekende Nederlanders aan het woord. Zo kon den we onlangs nog luisteren naar Bas- sie en Adriaan die na hun optreden in Boskoop nog even langs de RTW studio reden. Voor Door Oremus het hoogte- zijn carrière. Eén daarvan mochten we niet overslaan en dat was zijn vriend schap met de familie Jaap Hage. ’’Daarvan heb ik veel geleerd”, zegt hij. ’’Daarnaast heeft ook mijn oom, Gerrit Van Bemmel een rol gespeeld. Op school maakte ik trouwens ook al de schoolkrant met daarin natuurlijk veel over muziek. Ook Lex Harding was toen nog actief in Boskoop en noemde mij ’Joeno’. Een soort afkorting van journalist.” Lachend vertelt Ton dat hij een concurrent was van Lex. Ton kwam in 1989 bij RTW. Zijn in brengt als journalist was meteen merk baar in de redaktie. Inmiddels is hij benoemd tot programma leider. Ook hij is bij ieder programma inzetbaar en dat is maar goed ook. In geval van ziek te van een presentator zit RTW weleens omhoog maar gelukkig zijn er verschil lende mensen waar men op terug kan vallen. Ook het aanleveren van ideeën wordt door iedereen gedaan. Ook voor eikaars programma. Ton leverde het idee om de komende luilakvoetbalnacht op RTW te verslaan. Deze directe uitzending Zittend achter het beeldscherm, Pe ter Teunisse. Paul Aalbers grasduint in de platenbak. BOSKOOP/WADDINX VEEN - Sinds drie weken zendt de Wad- dinxveense lokale radio RTW uit via de ether. Hierdoor is het mogelijk om de zender te ontvangen in een omtrek van 30 kilometer. Ook voor Boskoop is de zender van belang. Naast veel muziek biedt men een scala van informatie, zowel actueel, sport als recreatief. De uitzendingen worden mogelijk gemaakt door de medewerking van ruim 40 vrijwilli gers. En zoals bij ieder omroepbe drijf werken er mensen in de picture en achter de schermen. Onze krant nam eens een kijkje achter de schermen. Zondag Ook in de nacht van zaterdag op zondag is er non-stop muziek. Vanaf 9.00 uur is er een uitzending van de kerken. Die duren ongeveer tot 12.00 uur. Daarna is er twee uur klassieke muziek. Wie informatie wil over vakantielanden kan ook afstemmen op de RTW. Iedere zondag tussen 14.00 en 15.00 uur heeft Kate Goudriaan een ontmoeting met gasten uit diverse landen. Meestal zijn dit voorlichters van de verkeersbureau’s die actuele zaken komen vertellen. Daarnaast is er voldoende ruimte om de nog onbekende gebieden in binnen en buitenland te behandelen. Hoewel Kate in het dagelijks leven schrijft voor de GK en het Alphens Dagblad heeft zij veel affiniteit met het toerisme. Jaren lang werkzaam in deze branche hebben haar een ruime kijk gegeven op de za ken. Wie eenmaal in vakantiestemming is heeft ook wel de behoefte aan een komi sche noot. Daarvoor zorgt Gert-Frank van der Poel vanaf 15.00 uur met mu- 1 ziek en conferances. Ondertussen hebben Andre de Knoop en Paul Aalbers de sportactiviteiten op een rijtje gezet die zij in een twee uur durend programma presenteren. Men hoort uitslagen, nabeschouwingen en de sportagenda voor de komende week. De zondagavond wordt gevuld met veel muziek en het jongeren magazine Tren dy. Adriëne Huizinga, Natasja Smit en Claudia van Bemmel presenteren dit en kiezen de onderwerpen uit die met name de jeugd vanaf twaalf jaar aanspreken. De dames maken interviews en laten reportages horen over actuele onder werpen. Daarmee is RTW een inter-lokale om roep die elke luisteraar wat biedt. Slechts een klein gedeelte van de mede werkers is aan bod gekomen. De an deren zijn daarmee niet vergeten. elkaar opgeeft. ’’Iedereen heeft wel een kennis met klassieke platen”, zegt Hans. Het programma Da Capo heeft drie vaste onderdelen. Van 22.00 tot 23.30 uur de keuze van de luisteraar. Daarna nog een half uur muziek van eigen keuze met om kwart voor twaalf een verhaaltje voor het slapen gaan. Ui teraard komen deze verhalen uit de we reld van klassieke componisten en mu ziekanten. recht, maar radio maken blijft een cen tenkwestie. Wij willen wel mooiere din gen doen maar dat wordt te duur voor RTW. Nu draaien we nog met subsidie maar hoelang dat nog zal duren weet niemand. Er is een regeling in de maak om reklame uit te gaan zenden. Zodra deze materie in zicht komt zullen we ook daar weer een vrijwillige deskundi ge voor aan moeten trekken.” Anderstalig Op vrijdagavond om 20.00 uur start Hamid Meskine met het programma Khabar Oua Nagham. Samen met een Nederlands sprekende presentator/trice geeft hij informatie aan de anderstalige bevolking. Hamid werkt en studeert sinds twee en een half jaar in Nederland voor maatschappelijk werker. Tijdens zijn werk komt hij veel problemen tegen waaronder het moeizame proces van in tegratie. Door middel van zijn pro gramma wil hij ook de Nederlanders bereiken en hen kennis laten maken met wat zich in de Arabische wereld af- Een deel van de R TW-medewerkers voor de Waddinxveense studio. voorziet en dat niet alleen, is Ton van Bemmel. De Boskoper die in zijn werk als verslaggever uiteenlopende Neder landse en buitenlandse corrifeëen ont moet doet het werk bij RTW puur voor zijn hobby. Hij heeft een hele waslijst van momenten die een rol speelden in Jong geleerd De meeste medewerkers van RTW heb ben via hun beroep een ingang gevon den om erbij te komen. Andere zijn begonnen als piraat of keurig bij een ziekenomroep. Peter Teunisse blijkt echter het stereotype voorbeeld van het groeien in de omroepwereld. Zijn werk als medewerker op het arbeidsbureau staat nummer één maar hij zou het liefst Zaterdag Eddy Becker is één van de technici die veel uurtjes voor non-stop muziek zorgt. Daarnaast staat hij ook zijn man netje in live uitzendingen met gesproken woord. Ook hij is al lang bezig met radio maken en heeft het zichzelf aange leerd. Een tijd lang had hij een eigen lokale omroep in Vlaardingen. Sinds anderhalf jaar versterkt hij het tech nische team. Op zaterdagmorgen laten Ed Schuur man en Gerben van Kruistum hun hi- therinneringen horen tussen 11.00 en 13.00 uur. Een programma met heel veel oude hits waarvan je vaak het be staan al was vergeten. Daarna neemt Diederick Huizinga tot 15.00 uur de mi crofoon over en hij weet heel veel van popmuziek. Het programma Huis op je radio is een heerlijk zaterdagprogram- ma waarbij je nog eventjes kan klussen in huis of in de tuin. Om 15.00 uur begint RTW actueel. Dit magazine wordt om de beurt gepresen teerd door Door Oremus en Ton van Bemmel. Zij laten de zaken van de af gelopen week nogeens de revue passeren Kinderschoenen De initiatiefnemer van RTW is Jan Ku- per. Hij kwam bij een ziekenomroep vandaan en starte in 1987 met een pro gramma waarin alles was vertegen woordigd. De uitzendingen besloegen maar een paar uur op de zaterdag. In het begin waren er veel medewerkers maar een aantal daarvan heeft in middels weer afgehaakt. Eén van de blijvers is Peter Teunisse. Hij heeft zich inmiddels ontwikkeld tot algemeen ad junct en hoofdredakteur. ”Ik wilde graag presenteren en dat doe ik nu al sinds oktober 1987”, vertelt Peter. ’’Mijn ambities bleken echter verder te gaan dan plaatjes aan elkaar te praten. Naast de programma’s ’Hallo weekend’ en ’Pop expres’ heb ik des tijds het programma RTW Totaal op gestart en Hitfront. Deze uitzendingen hebben anderhalf jaar geduurd en som mige zijn inmiddels vervangen door meer volwassen variaties. De kunst van het samenstellen van een informatief programma is een goede balans te zoe ken tussen de berichten onderling en de muziek. Om dit te leren heb ik een aan tal malen in de keuken bij de professio nele omroepen gekeken. Helaas wordt je dan wel erg verwend. Ten eerste is de appartuur waarmee men werkt het neusje van de zalm. Daarnaast loopt er een hele ploeg mensen om de presenta tor heen die van alles regelt. Hier moet je meestal alles zelf doen van het begin tot het einde. Ook dat heeft z’n beko ring en je leert er veel van. Je moet wel voor je zelf accepteren dat je nooit zo goed kan zijn als in Hilversum. Zelfkritiek is ook bij lokale radio nodig. Met de medewerkers/sters zijn er dan öok regelmatig evaluatiegesprekken en daarin wordt niet alleen kritiek gegeven maar ook proberen we met elkaar de hiaten op te lossen. Dit is mogelijk om dat de sfeer heel goed is.” RTW groeit op dit moment duidelijk uit de kinderschoenen. Men beseft terdege dat radio maken een serieuze zaak is. Toch geeft groter groeien ook zijn pro blemen. Teunisse hierover: Meer zend tijd betekent ook dat er een goede conti nuïteit moet zijn in de programma’s. Programma’s maken kost geld. Nu is het zo dat alle medewerkers het zien als een grote hobby en belangeloos zich wekelijks vele uren inzetten om leuke programma’s te maken. Van enige on kostenvergoeding is geen sprake. De kritiek die wordt geuit over een lokale omroep door het publiek is vaak te- Opgewarmd Ferry van Loon neemt om 18.00 uur de microfoon over van Menno en Paul voor een uurtje stevige muziek. Tussen 19.00 en 22.00 uur draait Gert Voogd platen in Hit front Danseble. Gert is ook al bij de RTW vanaf de oprichtingsfase. Daarvoor was hij een echte piraat. Met Hitfront Dansable wil hij de jongeren bereiken die ’s avonds nog naar de disco gaan. Of zoals hij zelf zegt: ”Als de jongens en de meisjes zich thuis aan het mooi maken zijn dan kunnen ze alvast even in de stemming komen met de mu ziek die ze later in de disco ook horen. De jeugd gaat dus opgewarmd op stap.” Gerd is een doe-het-zelver want hij doet zowel techniek als presentatie tegelijk. Na 22.00 uur neemt Ron Menke het over en draait muziek voor de thuis blijvers. moet echter wel tot stand komen via een straalverbinding. De Luilakcommissie is er inmiddels in geslaagd om deze ver binding mogelijk te maken. Ton is ook iemand die het radiovirus over weet te dragen op anderen. Zo heeft hij in Menno Tamming een goede sportpresentator gevonden. Sa men met Paul Aalbers presenteert hij op zaterdag van 17.00 tot 18.00 uur een sportprogramma met daarin alle be langrijke uitslagen en reportages. Men no zal ook zijn stem laten horen tijdens het luilaktoumooi in Boskoop. Paul Aalbers is niet alleen presentator maar ook technicus. Hij zit al sinds 1986 in het vak en begon bij de lokale om roep Capelle aan de IJssel. Toen er in Waddinxveen een lokale omroep ver scheen was hij één van de eersten die zich aanmeldde, want iedere keer op de fiets naar Capelle is ook niet alles. Hij heeft RTW langzaam zien groeien tot wat het nu is en heeft daaraan zelf de nodige uurtjes bijgedragen. Met zijn er varing als technicus krijgt hij ook te maken met groentjes van presentato- ren/trices. Maar ook die weet hij over de eerste plankenkoorts heen te helpen. Zijn studie voor omroep-documentalist brengt hem ook bij andere radiostations binnen. Zo studeert hij binnenkort af met een opdracht bij Radio Stad Utrecht. Kwaliteit staat hoog in het vaandel van de RTW. Dit houdt in dat niet iedereen in aanmerking komt om medewerker te worden. Dit geldt zeker voor de afdeling techniek en presentatie. Het is voor veel jongeren een droom om eens een radio programma te presenteren of de tech niek te doen. Het is echter meer dan een paar knopjes heen en weer schuiven of een paar teksten opzeggen. Een pro gramma maken is teamwerk. Hoe groot het team is hangt af van het soort pro gramma. Een non-stop muziek pro gramma wordt meestal alleen gedaan door een technicus. Sportprogramma’s worden altijd live gepresenteerd omdat men de laatste ontwikkelingen graag aan de luisteraar wil doorgeven. In de actualiteiten programma’s gebeuren vaak onverwachte dingen. Dit vereist veel creativiteit van zowel presentator als technicus. De onderwerpen voor actualiteiten-pro- gramma’s en regionale informatie-pro- gramma’s worden samengesteld door een redaktieteam. Uiteindelijk beslist de eindredaktie samen met de presentator welke berichten worden doorgegeven. Naast veel populaire muziek is er ook een aantal klassieke programma’s. Op de zondagmorgen zijn er uitzendingen van de Waddinxveense kerken. Zon dagmiddag is er een informatief pro gramma over toerisme, daarna cabareth en conferances. ’s Avonds komen de jongeren aan bod in een geheel eigen programma. RTW zendt het gehele weekeinde uit vanaf vrijdagavond 20.00 uur tot en met zondagavond midder nacht. van zijn hobby zijn beroep maken. Hij begon als achtjarig jochie met een cas setterecorder en twee walkie talkies sa men met een vriendje op zijn kamer radio te maken. Hij woonde destijds in Den Haag waar het stikte van de pira ten. Met de verhuizing naar Waddinx veen was het niet afgelopen voor hem. Via een Rotterdamse piraat maakte hij kennis met wat meer professie. Uitein delijk belandde hij in oktober 1987 bij RTW. In zijn functie van hoofdredak teur heeft hij direct contact met het da gelijks bestuur van de Stichting. Zelf vindt hij dit van groot belang om dat de lijn vanaf de werkvloer naar het bestuur hierdoor kort is. In de huidige programmering vinden we Peter Teu nisse op de zaterdagmorgen tussen 9.00 en 11.00 uur. In ’D’r uit met Teunisse’ zijn uitgaanstips, sportevenementen en dergelijke te horen met daaromheen leuke muziek. Iedere vereniging of or ganisatie die iets in de regio organiseert kan dan ook haar informatie kwijt bij RTW. Ook maakt Peter veel jingles. Deze aankondigingen zijn regelmatig in alle programma’s te beluisteren. Daar- speelt. Om 21.00 uur start er een non- stop muziekprogramma waarbij Ha mid zijn platenkeuze laat horen. Om 22.00 uur het programma Da Capo. In dit klassieke programma kunnen luiste raars hun eigen platenkeuze laten ho ren. Eén van de presentatoren is Hans van Meurs. Ook hij is al een oudgediende. Zijn eerste schreden zette hij in 1988 in het programma ’Rond de hefbrug’. Nu neemt hij samen met Jan Koorengevel, Henk Laan en Ben Everste de gehele klassieke afdeling van RTW voor zijn rekening. Hij zegt over zijn program ma: ’’Klassieke muziek is een onuitput telijke bron. Het kost daarom best wat studie om de luisteraars goed te kunnen informeren. In het programma draai je veel van je eigen muziekkeuze. Daarom is het zo leuk dat we op de vrijdagavond een luisteraar in de studio hebben die zelf wat platen/ CD’s mee brengt en vertelt waarom hij deze zo mooi vindt. In principe hoeft men helemaal geen verstand te hebben van klassieke mu ziek om het mooi te vinden.” Hans komt aan zijn gasten doordat men In Waddinxveen is RTW te horen via de kabel op 87.9 en in de regio via de ether op 105.8 FM. In Boskoop is RTW allen via de ether te horen, niet via de kabel. Inmiddels heeft RTW ook contact op genomen met de hulpverleningsinstan ties zodat de luisteraar bij calamiteiten via RTW geïnformeerd kan worden. Dit geldt niet alleen voor Waddinxveen maar ook voor Moerhuizen en Bos koop. Luisteraars die vragen hebben, opmer kingen of die het werk van RTW willen steunen kunnen schrijven naar RTW, Postbus 330, 2740 AH Waddinxveen. 'y Ij Henk Laan (links) en Hamed Mes kine achter de microfoon. —r -I-

Weekblad voor Waddinxveen | 1991 | | pagina 13