Kunstmatige uitgang bij 20.000 mensen Tournooi W’veen Gezinsbeurs Futura afgelast George Baker solo Besluiten B. en W. 5BI0SC0PENS School-Frisbie- Bouwen in moerhuizen De Gouwe aan kop Voetbal profs bij Be Fair Vroegkoop- actie in de Passage Arcade Bioscopen Stoma Stichting Filmhuis Gouda Stomaspeciaalzaak Waddinxveen BI werd kampioen zonder keeper NFB Bekerfinale Duizend gulden voor de NOVIB Pagina 17 KEURSLAGER KOOT WADDINXVEEN - Zowel het grote koor als het jeugdkoor van Wad- dinxveens hervormd Gemengde Zangvereniging ”Vox Jubilans” geven in deze weken een concert. EEN NET EN VLOT WINKELMEISJE WADDINXVEEN - Vrijdagmidag 24 mei van half één tot half vijf wordt in het Waddinxveense sportpark ”de Sniep” aan de Sniepweg het regio nale Evergreen School-Frisbie-Toumooi gehouden onder auspiciën van de Nederlandse Frisbie Bond (NFB). Lia van Leeuwen, secretaris van van Nederlandse Ziekenfondsen ontvangt het eerste de schrijver Aat van der Leden rechts). WADDINXVEEN - Meer dan twintigduizend mensen in Neder land hebben een stoma - een kunstmatige uitgang op de buik - waaruit ontlasting of urine naar buiten komt. Die wordt dan opge vangen in een speciaal stomazak- je- Lia van Leeuwen, secretaris van de Stoma Stichting Nederland: ”Met mijn stoma kan ik alles weer, veel meer dan ik kon toen ik ernstig ziek was. Mijn stoma heeft mij eigenlijk een nieuwe leven gegeven”. Concerten Leven met stoma niet gemakkelijk 1 DeKeunbger erstandvan GEVRAAGD VOOR ONZE MODERNE KEURSLAGERIJ DIE ONZE KLANTEN OP EEN VRIÉNDELIJKE MANIER VAN DIENST KAN ZIJN. TELEFOON 01828-18258 NA 19.00 UUR Dagelijks 8 uur: DANCES WITH WOLVES. Za. t/m do. 2 uur. Dagelijks (be halve di.) 7 en 9.30 uur: LOOK WHO’S TALKING TOO. Dagelijks 6.45 en 9.30 uur: THE SILENCE OF THE LAMBS. Za. t/m do. 2 uur: THE WIT CHES. Za. t/m do. 2 uur: DUCK TALES - HET GEHEIM VAN DE WON DERLAMP. Alleen di. 6.45 en 9.30 uur: THE SHELTERING SKY. CombiCare werkt ook nauw samen met de Stoma Stichting Nederland, een Voor informatie kan men in Waddinx veen de Stoma Stichting Nederland bel len (tijdens kantooruren: tel. 01828- 31507). -Gouda- Vr. en za. 9 uur. Zo. en ma. 3 en 9 uur: THE HOT SPOT. ZEVENHUIZEN/MOERKAPELLE - Een tandartspraktijk, twee tuinbouw kassen en bedrijfsruimten. Die objec ten worden gebouwd in Zevenhuizen en Moerkapelle. In Zevenhuizen wordt aan de Juliana- weg 6 een tuinbouwkas uitgebreid. Op drachtgever is C.A. Greeve te Zeven huizen. Kees Greeve Kassenbouw ver zorgt het ontwerp. Dat bedrijf voert ook de bouw uit. Aan de Akkerweg in Moerkapelle wordt een nieuwe praktijkruimte voor een tandarts gebouwd. Opdrachtgever is J. van Driel te Gouda. Het ontwerp is van ir. J. Splinter Architecten BV te Den Haag. Bouwburo de Vries en Ver- burg te Stolwijk voert de bouw uit. Aan de Bredeweg te Zevenhuizen wordt een nieuwe bedrijfsloods ge bouwd. Opdrachtgever is A.H.H. Kandt te Zevenhuizen. Het ontwerp is van Bouwbedrijf Valkenburg BV te Nieuwerkerk a.d. IJssel, die ook de bouw uitvoert. In Zevenhuizen wordt aan de Middel weg 8 een tuinbouwkas uitgebreid, in opdracht van D.H. van de Sar en Zn. te Zevenhuizen. Het ontwerp is van Ad- vitek te Zevenhuizen. Eurokas BV te Berkel en Rodenrijs voert de bouw uit. Aan de Rottekade in Oud-Verlaat wordt een nieuwe bedrijfsruimte met kantine gebouwd, ten behoeve van een tuinbouwbedrijf. Opdrachtgever is Ommoordse Vastgoed BV te Zeven huizen. Het ontwerp is van G. Koom- winter te Capelle a.d. IJssel. Ombouw BV te Zevenhuizen voert de bouw uit. WADDINXVEEN - De gezinsbeurs Futura, die in september plaats zou vin den in Waddinxveen, gaat niet door. Het organiserende bedrijf Futura uit Nieuwerkerk a/d IJssel spreekt van on voldoende belangstelling. Er bleken minder bedrijven geïnteresseerd in deelname dan er voor een beurs met kans van slagen nodig zouden zijn ge weest. Tot nu toe is de gezinsbeurs Futura nog maar één keer in Waddinxveen gehou den en wel vorig jaar in het tenniscen trum Waddinxveen aan de Sniepweg. De opening van de toen best wel ge slaagde en goedbezochte beurs was in handen van burgemeester C.M. van der Linden. ditatie en de sluiting is in handen van "de plaatselijke predikant ds. P.H. van Harten. Er is in Nederland slechts één volledig gespecialiseerde stomaspeciaalzaak - CombiCare op het bedrijvenpark Coe- necoop in Waddinxveen. Dit is een lan delijk werkende organisatie, die elk stomahulpmiddel binnen één dag dis creet thuisbezorgt, waar men ook woont. Het bedrijf is dag en nacht bereikbaar, zeven dagen per week voor problemen en noodleveranties. De buitendienst van CombiCare bestaat voor het groot ste deel uit stomaverpleegkundigen en uit mensen die zelf ook een stoma heb ben. CombiCare werkt nauw samen met stomaverpleegkundigen in de zie kenhuizen. Om mensen met een stoma nog beter te informeren heeft CombiCare een boek uitgegeven, getiteld ’’Baas op eigen buik”. Het eerste exemplaar van dit boek is onlnags aangeboden aan de heer R. Offers, beleidsmedewerker van de Nederlandse Vereniging van Zorgverzekeraars, de overkoepelende organisatie van alle Nederlandse zie kenfondsen. Daar werd het enthousiast ontvangen, met name omdat het boek de mensen doelmatiger met hun hulpmiddelen leert omgaan. Door de kennis die men uit de vele rijk geïllustreerde hoofd stukken opdoet, kan men ook beter communiceren met de arts of stoma- verpleegkundige. De stomadrager leert spelenderwijs zijn problemen op de buik de baas te zijn. WADDINXVEEN - In de laatste twee vergaderingen van het college van Burgemeester en Wethouders van Waddinxveen zijn onder an dere de navolgende zaken aan de orde gesteld: Aan mevrouw A.M. Kloosterman- v.d. Broek, medewerkster op de af deling Financiën is, wegens benoe ming elders, per 1 juli 1991 eervol ontslag verleend. Per 13 mei 1991 is eervol ontslag verleend aan mevrouw M.D. v.d. Schans-Warmenhoven, admini stratief medewerkster op de Prof. Kohnstammschool. Aan de Stichting Wereldwinkel is een éénmalige subsidie verleend, speciaal bestemd voor de binnen de stichting georganiseerde aktie ’’Goed Gereedschap”. WADDINXVEEN - Het Bl team van Waddinxveen-voetbal wist afgelopen zaterdag kampioen te worden in hun groep. In een sfeervolle thuiswedstrijd wisten zij dit te bereiken door Gouda B2 met 7-1 te verslaan. Het kampioenschap kan een bijzonder kampioenschap genoemd worden om dat het team dit wist te bereiken zonder een echte keeper. De keeper van het vorig seizoen, Sammy Pattiwael, werd namelijk aangetrokken door Sparta en speelt nu daar verdienstelijke wedstrij den. Het BI-team kon dan ook niet anders dan aanvallend voetballen om maar zo veel mogelijk de bal in het eigen doel vandaan te houden en dit is hen goed gelukt getuige het kampioenschap en het doelsaldo van 135-56. Topscoorder van het team was Jelle Troost jr met het niet geringe aantal van maar liefst 41 doelpunten. Op het prachtige complex van Wad dinxveen werd de beslissende wedstrijd gespeeld. Een wedstrijd op een terrein dat versierd was met een aantal span doeken van de grote supporters en le den van de vereniging. Tevens was er nog een jeugdteam dat alle shirts aan elkaar geknoopt had en als een lang lint had opgehangen. Er was erg veel steun voor het team. Maar de spanning leek in het begin van de wedstrijd even te veel te worden want Gouda wist op een 0-1 voorsprong te komen door een prachtige dieptepass die goed werd af gerond. Maar al snel wisten de VTS-jongens het spel naar zich toe te trekken en de ach terstand om te buigen in een 3-1 voor sprong bij de rust door doelpunten van Jelle Troost jr, Sven v.d. Krans en Tim Bunnik. Na de rust wist het team al snel weer de draad op te pakken en door sterk col lectief voetbal de voorsprong te vergro ten tot de eindstand van 7-1 door doel punten van Djin Labage, Richard de Jeu (2 x) en Jelle Troost. De jongens wisten de hele competitie door het spelpeil te houden op een hoog niveau met gevarieerd breedte- spel en als resultaat het kampioen schap. Hierbij mag niet vergeten wor den het enthousiaste leiderstrio onder leiding van trainer Bas Janssens die de groep in ruim een jaar wist om te tove ren naar een hechte eenheid. Uiteraard waren er na afloop die di verse huldigingen met als hoogtepunt de dank van de spelers aan hun trainer en leiders die zonder pardon in de naast liggende sloot werden gegooid. Een prachtige happening op een mooie za terdagmiddag op het sportcomplex van Waddinxveen-voetbal. De heer R. Offers (links) van de overkoepelende organisatie exemplaar van het boek "Bas op eigen buik” uit handen van Overal in het landis deze maand in sa menwerking met de Koninklijke Ver eniging van Leraren Lichamelijke Op voeding (KVLO) en Evergreen een twintigtal Evergreen School-Frisbie- Toernooien. In totaal nemen er zo’n 2.300 leerlingen van alle soorten scho len uit het voortgezet onderwijs aan deel. De leerlingen zijn verdeeld in 2 divi sies, te weten de leeftijdscategoriën 12- 14jaaren 15-19jaar. Er wordt gespeeld in een ’’open divisie”, dat wil zeggen de teams zijn een mix van meisjes en jon gens en hebben maximaal 7 speelsters/ Het Jeugdkoor bijt de spits af door van avond (woensdag 15 mei) hun vocale medewerking te verlenen aan een or gelconcert van hun dirigent, Jan Mul der, in de St. Janskerk te Gouda. Dit belooft een zeer gevarieerde avond te worden, daar Jan Mulder zowel hel grote Moreau-orgel als het koororgel zal bespelen en daarnaast als dirigent optreedt bij het zingen van het Jeugd koor. Bij het optreden van het Jeugdkoor zal André de Jager het koor begeleiden. Ook zijn deze avond de in Waddinx veen zeker niet onbekende sopraan Riet den Hertog en de bariton Jan Stolk te beluisteren. De aanvang is 20.00 uur. Het grote koor Vox Jubilans” zingt op zaterdagavond 25 mei in Ridderkerk. Daar wordt in de Hervormde Singel kerk onder het motto ’’samen zingen voor Israel” een grote zangavond ge houden, waaraan het Waddinxveense koor belangeloos haar medewerking verleent. Jan Mulder is ook deze avond te beluis teren als begeleider van zowel de koor- als samenzang. Dirigent Pieter Stolk heeft de algehele muzikale leiding. De avond die om 20.00 uur begint, is voor een ieder gratis toegankelijk. Wel zal er een collecte worden gehouden, welke geheel ten goede komt aan het Shaare Zedek Hospital, het oudse zie kenhuis in Jeruzalem. Drs. E.F. Vergunst, voorzitter van het Shaare Zedek-project, verzorg de me- spelers. De tournooi-winnaars én de nummers twee plaatsen zich voor het Nationaal Evergreen School-Frisbie-Kampioen- schap, dat op vrijdag 7 juni in Nieuwe- gein (sportpark Zandveld) zal worden gehouden. De voor het Nationale Kampioenschap geplaatste teams ver tegenwoordigen daar hun regio’s en strijden om de Evergreen-wisselbe- kers. Vanaf 1983 is de Nederlandse Frisbie Bond actief bezig met de introductie van de frisbie-teamsport ’’Ultimate” wordt dit onderdeel geïntegreerd in het gymnastiekonderwijs. De frisbie-sport is een welkome verrijking van het licha melijk onderwijs, zo leert de ervaring. Elementen van de teamsport ’’Ultima te” zijn terug te vinden in tal van an dere sporten. Desondanks heeft de fris bie-sport zeer duidelijke eigen kenmer ken, zoals uiteraard het zwevend ver mogen van de schijf én, en dat is uniek, er wordt gespeeld zonder scheidsrech ters. Fair-play staat onbetwist voorop in deze sport. Alle deelnemers beschik ken dan ook over een grote mate van sportiviteit. Juist daardoor is frisbie po pulair om als team-sport te beoefenen, maar ook heel attractief voor de toe schouwers. De School-Frisbie-Tournooien en het Nationaal School-Frisbie-Kampioen- schap worden mogelijk gemaakt door Evergreen, het verantwoorde tussen doortje van Liga. Evergreen, samenge steld volgens de Richtlijnen voor Goede Voeding, is rijk aan koolhydra ten, eiwitten en B-vitamines, ijzer, cal cium, linolzuur en voedingsvezel. Alle maal nodig voor een goede conditie. Evergreen is er in twee smaken: met extra veel Krenten en met Sinaasappel, Krenten en Rozijnen. WADDINXVEEN - Er zijn goede re sultaten behaald door de zwemmers en zwemsters van De Gouwe in de tot nu toe gezwommen wedstrijden van de Kringkampioenschappen 1991. In de Kring Gouwe Rijnstreek staan de pu pillen van trainster Trudy Vermeulen op dit moment aan de kop van het me daille klassement. Zaterdag 11 mei zwommen de Gouwe- zwemmers we derom een ronde in dit kampioen schap, met als resultaat zeven kam pioenstitels en zes start limieten voor de Nederlandse kampioenschappen in Amersfoort. De spits werd ditmaal af gebeten door Stefan v. Engelen die op de 100m vlinderslag bij de jongens ’78 als eerste Gouwe-zwemmer het ere- schavot mocht beklimmen. Hij werd derde op dit onderdeel in 1.16.3. De eerste titel en gouden medaille plaats ging naar Mark v.d. Zijden die, eveneens op de 100m vlinderslag, bij de jongens ’73/74 met bijna een seconde voorsprong als eerste aantikte in 1.01.6. Deze tijd was tevens goed voor een start op de NK. Mark was deze keer weer goed in vorm want hij zou tij dens deze ronde nog tweemaal beslag op een Kringtitel weten te leggen. Op de 100m rugslag werd hij kampioen in 1.03.0 en op de 400m vrije slag bleek hij eveneens niet te klappen. Hier ein digde hij in 4.16.4. Bij de heren ging Jan-Willem v.d. Hoek ook met een aantal medailles naar huis. Op de 100m vlinderslag werd hij derde in 1.04.1 en op de 100m rug slag pakte hij het zilver in 1.02.6 wat Be Fair BI heeft de finale bereikt van de KNVB-bekercompetitie. In een uit stekende gespeelde wedstrijd tegen het regionale B-elftal van Olympia werd op dinsdag 7 mei met 2-1 gewonnen (twee goals van Jeffry Pons). De finale wordt op maandag 27 mei op het GSV-terrein te Gouda gespeeld. Tegenstander is dan Esto uit Bodegra ven. De halve finalewedstrijd voor Be Fair Cl tegen NSV, die voor afgelopen zaterdag op het programma stond werd uitgesteld. Opnieuw prachtig weer en goed voet bal, onder toeziend oog van veel pu bliek, afgelopen donderdag (Hemel vaartsdag) op het Be Fair-complex. Hier was een toernooi gespeeld door 16 D-elftallen, verdeeld in vier poules. Poulewinnaars werden Floreant uit Boskoop, Excelsior M uit Maassluis, WOG uit Harderwijk en Be Fair Dl, die tevens de Deka-Sportprijzen-wis- selbeker won. Vorig jaar werd die ge wonnen door Unicum uit Lelystad. Alle deelnemers kregen net als de E- en F-pupillen op het Tweede Paasdag- toernooi, een vaantje van Plusmarkt, die totaal 650 vaantjes schonk aan de pupillentoemooien van Be Fair-voet- bal. patiëntgerichte organisatie, die een steunpunt wil zijn voor mensen, die hun stoma nog niet helemaal hebben aanvaard. Via deze stichting kan men in contact komen met een andere sto madrager, die zelf alle problemen al heeft verwerkt. Lia van Leeuwen, secretaris van de Stoma Stichting, heeft dit lotgenoten contact zelf ook als heel prettig erva ren, toen zij vier jaar geleden een stoma kreeg. Nu staat zij aan de basis van een organisatie die anderen er door heen kunnen helpen. De Stoma Stichting Nederland kan ook bemiddelen bij alle andere stomapro- blemen, zoals eerdergenoemde lekka ge, geuroverlast, huidirritatie of bij se- xuele problemen ten gevolge van het stoma. Samen met CombiCare en de wijk- en stomaverpleegkundige wordt dan naar de beste behandelingsmethode gezocht of wordt de patiënt doorverwezen naar een gespecialiseerde hulpverlener. Stoma’s komen voor in alle leeftijdsca tegorieën, bij ouderen, bij jongeren en zelfs bij pasgeboren babies. Hoewel elk van deze categorieën specifieke vragen en problemen kunnen hebben, staat niets een normaal leven in de weg. Met minder hoeft een stomadrager tegen woordig geen genoegen te nemen. WADDINXVEEN - De in Waddinx veen wonende zanger George Baker (Hans Bouwens) is nu bezig solo zijn werk in muziekland te vinden. Hij heeft er driekwart jaar aan gewerkt, maar in de winkels ligt nu zijn solo-CD ’’Love in your Heart”. Er is ook een single van gemaakt, zo meldt het Rot terdams Dagblad. George Baker solo deze keer. Zonder z’n selection, waarmee hij sinds 1969 zoveel nationale en internationale suc cessen behaalde, zoals ’’Little green bag”, ”Fly away little paraquayo”, ’’Beautiful Rose” en natuurlijk de we reldhit ”Una Paloma Blanca”. Anderhalf jaar geleden besloten George Baker en de leden van de Se lection de samenwerking te beëindi gen. Hans Bouwens: ”Een paar men sen hadden als musicus al nevenactivi teiten, sommigen konden een vaste baan krijgen. En ach, hoe gaat het, je wordt allemaal ouder. En op een gege ven moment is een vast dienstverband te verkiezen boven het toch altijd wat onzekere bestaan als artiest. Boven dien had ik er zelf ook niet zo veel trek meer in. De verantwoordelijkheid die ik voelde voor vijf gezinnen ging me te zwaar wegen. Zo zeker is het bestaan als artiest op dit moment niet meer.” Het was een scheiding zonder bitter heid. ”We gaan nog gewoon met elkaar om. Als we de kans krijgen om elkaar te zien, want iedereen heeft het druk.” Hans Bouwens zelf ook. Tachtig procent van de begeleidende muziek op zijn nieuwe CD heeft hij zelf gespeeld. Heeft hij de gelegenheid te baat genomen om iets te wijzigen in het genre waarvan we hem kennen? ”Op deze plaat staan naar verhouding veel ballads. In zekere zin is dat een voortzetting van waar we al een paar jaar mee bezig waren. Mensen die naar onze optredens kwamen, weten dat. Niet dat ik nu een totaal ander reper toire heb opgenomen. Dat moet je niet doendat is niet goed voor jezelf en niet goed voor je publiek. Maar je kunt er best voor uitkomen dat je een evolutie doormaakt. Nu denk ik dat ik mag zeg gen dat de liefhebbers van romantische muziek met deze plaat goed aan hun trekken komen.” ’’Voor sommige mensen zullen een paar nummers misschien als een verras sing komen. Maar ik heb altijd van ver rassingen gehouden. Tijdens een op treden opeens ”1 can’t stop loving you” van ray Charles zingen. Dan zie je een aantal mensen denken. Goh, kan-ie dat ook al?” ”Dat is toch leuk. Het betekent hele maal niet dat je afstand neemt van je vroegere werk. Ik kan met herinneren: een paar jaar geleden zat ik in The Sta tes in een stadion. In de pauze van de wedstrijd komt er een brassband het grasveld op en die begint ”Una Paloma Blanca” te spelen. In zo’n stadion met 160.000 mensen. Dan gaat er echt iets door je heen, dat kan ik je verzekeren. Niemand weet dat jij daar zit, n)aar toch...” ook voor hem een NK limiet beteken de. tenslotte ging de titel op de 400m vrije slag bij de heren ook naar Jan- Willem in 4.18.0. In de jongste klasse bij de meisjes, on der de 10 jaar, werd kringkampioen Michelle Nahon. Op de 100m school slag won zij haar race. Bij de jongens in dezelfde groep werd Viktor Terlaky derde op de 100m schoolslag in 1.43.4. In de klasse meisjes ’75 had de Gouwe een aantal troeven in handen. Op de 200m wisselslag won Ilse v.d. Dussen een derde plaats in 2.37.3 en op de 200m vrije slag veroverden Sandra Berckenkamp en Marion v. Hooft de derde en eerste in resp. 2.18.6 en 2.12.3. Voor Marion betekende dat te vens een limiet voor de NK. Op het zelfde nummer zou bij de dames Erika Vlasman beslag leggen op het brons 2.38.8. De rugslag bij de jongens ’78 leverde de Gouwe-zwemmer Mark v.d. Schrier een bronzen medaille op in 1.18.2 en bij de jongens '76 werd Peter de Bruijn kampioen in 1.10.5. Tenslotte zou de estafetteploeg van de Gouwe op de 4 x 200m vrije slag meis jes onder de 16 jaar als tweede eindi gen. Marion v. Hooft, Ilse v.d. Dussen, Sandra Berckenkamp en Yvette d. Beer hadden voor dit nummer een tijd van 9.34.8 nodig. WADDINXVEEN - De NOV1B- Kerstactie ’’Kappen met kappen” ter bescherming van de tropische regen wouden in de wereld heeft op de Sa menwerkingsschool voor HAVO- Atheneum (Sniepweg) 1.060,- opge bracht. NOVIB’s algemeen secretaris drs. Max van den Berg heeft de school als blijk van waardering een oorkonde toegezonden. WADDINXVEEN - Vorige week woensdag 8 mei waren Bart Latuheru (snelle rechterspits) en Raimond van der Gouw (keeper) van eredivisieclub Vitesse uit Arnhem, te gast bij Be Fair- voetbal in het Wamaarplantsoen. Bijna 1,5 uur trainden zij respectieve lijk de B-selectie en de keepers van Be Fair-jeugd, deelden handtekeningen uit en vertelden over het wel en wee van het professional zijn. Het was een zeer geslaagde middag met een flinke opkomst van Be Fair-leden en andere belangstellenden. Om 18.30 uur volgde een wedstrijd tus sen het kampioenselftal van Be Fair Cl en de 12-jarigenselektie van Feij- enoord. De wedstrijd die onder leiding stond van KNVB-scheidsrechter Joop Starre veld, werd door Be Fair Cl met 1-0 gewonnen. Feijenoord komt op zaterdag 1 juni met haar vier hoogste C-elftallen op nieuw naar Be Fair en is dan te gast op het landelijke C-jeugdtoemooi. WADDINXVEEN - Op Luilakzater- dag (18 april) zijn de winkeliers van het winkelcentrum ”de Passage” er weer vroeg bijZoals gebruikelijk houden ze dan weer de ’’Luilakvroegkoopactie”. Van 7.00 tot 9.00 uur zijn er spectacu laire vroegkoopaanbiedingen die door de diverse winkeliers worden aangebo den. Ze staan in advertenties elders in deze krant. Op het Passageplein zal een disc-joc- key zorgen voor passende muziek op de vroege morgen en ook nog de aanbie dingen van de winkeliers omroepen. Bovendien zal er een klein draaiorgel aanwezig zijn om op de overige plaat sen van het winkelcentrum Passage voor muziek te zorgen. De diverse winkeliers die verenigd zijn in de Passage-winkeliersvereniging zijn op de vroege zaterdagmorgen in ieder geval klaarwakker, ondertussen in hun achterhoofd al druk bezig met het vol gende evenement ”de kinderdag” op zaterdag 29 juni. ”We kunnen wel zeggen: ook al bijna traditioneel vlak voor de zomervakan tie. Een dag die geheel in het teken staat van en voor de kinderen. Gratis snoepen, schmincken en natuurlijk een springkussen. Dit jaar ook weer enkele nieuwe attracties die later bekend zul len worden gemaakt”, aldus de winke liers in de Passage. Maar eerst valt er zaterdag volop te profiteren van de vroegkoopactie in het winkelcentrum de Passage. vragen terecht, omdat de gemiddelde apotheek geen enkele voorraad heeft en ook de specifieke kennis over sto- mazorg mist. Een stoma wordt gevormd door een stukje darm dat door de buikwand naar buiten is geleid. Dat kan aanleiding ge ven tot allerlei problemen, zoals lekka ges en geuroverlast. Vooral wanneer het stoma in een kuil tje of in de buurt van een huidplooi ligt, is het moeilijk om een stomazakje lek vrij aan te sluiten. Ook de huid rondom het stoma krijgt het soms zwaar te ver duren. Door het steeds aanbrengen en aftrekken van kleefmiddelen kan op den duur huidirritaties gaan ontstaan. Gelukkig zijn er speciale huidvriende- lijke pleisters ontwikkeld, die dagen lang kunnen blijven zitten. Het stoma zakje wordt dan met een soort tupper- ware-sluiting op de kleefpleister ge klikt. Er zijn zelfs mogelijkheden waarbij de stomapatiënt helemaal geen zakjes meer hoeft te dragen. Bijvoorbeeld omdat de chirurg of uroloog inwendig een reservoir heeft gemaakt, of door dat het stoma met een speciaal stopje kan worden afgesloten. Een stoma-operatie maakt een mens er niet mooier op. Evenmin wordt men er vrolijker van. Voeg daarbij een stuk onzekerheid over de toekomst - vooral als er kanker in het spel is - en de ingre diënten voor het ontstaan van accepta- tieproblemen zijn ruimschoots voor handen. De angst, dat er iets mis gaat of dat anderen iets van het stoma zullen merken, heeft een weerslag op het zelf vertrouwen van de stomadrager. Betekent dit nu dat het leven met een stoma altijd één grote ellende is? Neen, dat hoeft zeker niet het geval te zijn. Het feit dat tienduizend mensen met een stoma onopvallend deelnemen aan de dagelijkse dingen, zoals werken, winkelen, sporten en zwemmen zegt al genoeg. Men moet echter wel leren le ven met een stoma. Een uitstekende hulp voor stomapa- tienten is de stomaverpleegkundige. Deze verpleegkundige, die volledig is gespecialiseerd in stomazorg, vindt men in vrijwel alle grote ziekenhuizen. Veel stomaverpleegkundigen houden ook een stomaspreekuur op de stoma- polikliniek, waar mensen met vragen en problemen terecht kunnen. Belangrijk is de keuze van het juiste materiaal met daarbij een leverancier, die weet wat er te koop is. Stomahulp- middelen kunnen in principe bij elke apotheek worden besteld. Men kan daar doorgaans niet met problemen en Weekblad voor Waddinxveen - Woensdag 15 mei 1991 g-- van ”Vox”

Weekblad voor Waddinxveen | 1991 | | pagina 17