\y /X Toekomst van poldergebied in Waddinxveen en omgeving druk besproken Piet en Hans v.d. Made op le plaats Busboekje Westnederland Van Leeuwen doet mee aan waterpolo Starters- avond in Stolwijk \Zx. ÏJ ><V\ 150 Jaar Stadstuin Glazenstad Ecologie Structuur Bandstad Open weidegebied 1 \Z WADDINXVEEN - De Zuidplaspolder bestaat al anderhalve eeuw. De polder met als omliggende gemeenten Waddinxveen, Moerkapelle, Ze venhuizen, Nieuwerkerk aan den IJssel en Moordrecht viel ruim 150 jaar geleden droog. De toekomst van dit groene gedeelte van het Groene Hart van Midden-Holland is veelbesproken. De vraag is hoeveel woningen en bedrijven er neergezet mogen worden, waar glastuinbouw wordt toege staan, waar bossen zullen komen en op welke plek vuile grond (slib) ge stort zal kunnen worden. Regelmatig landschapspatroon W fd zZ- r Ruimtelijke verdichting /r-^ i /A Weekblad voor Waddinxveen - Woensdag 12 juni 1991 Pagina 17 Bandstad Zuidplaspolder op tweede Glazen Stad meren, dat in korte tijd de gehele keten signaleerde knelpunten in de land- schapsontwikkeling. Naast het bereiken van een zekere mate van overeenstemming betref fende de te formuleren beleidsuit gangspunten, is het van belang de r’--j— -J-1 gere overheden en particuliere organi saties in te kunnen schatten. Er zal dui delijkheid moeten worden verschaft omtrent een aantal plannen die vanuit de hogere overheden op de Zuidplas polder zijn losgelaten. Maar tevens is meer inzicht noodzakelijk in de ont wikkelingen van de land- en tuinbouw. meer, vormde sinds lange tijd een be dreiging voor haar omgeving. In de winter en het voorjaar - wanneer het peil van het binnenwater op het hoogst was - zag de Zuidplas kans bij iedere storm door oeverafslag haar opper vlakte te vergroten. Droogmakingsplannen kwamen niet tot uitvoering omdat te weinig kapitaal voorhanden was. Omdat de plas eigen dom was van vier plattelandsgemeen ten, speelde ook de overlegstructuur de plannenmakers parten. In 1807 richtte het Hoogheemraad schap Schieland een dringend verzoek om rijksbijstand aan de staat. Het ge vaar bestond dat de Zuidplas zich na doorbraak van de waterkeringen zou samenvoegen met andere veenpiassen in de richting van Rotterdam. Op die wijze zou zich een gigantisch meer for- Maar om de betekenis van de polder in het Zuid-Hollandse landschap beter te kunnen begrijpen is het allereerst noodzakelijk iets van haar ontstaansge schiedenis te weten. De Zuidplas, een door ontvening ten zienswijze (cq. medewerking) van ho- behoeve van de turfwinning onstaan De Zuidplaspolder bestaat ruim 150 jaar, reden om de huidige en toekom stige ontwikkelingen in dit gebied na- der te bezien. Omdat de polder een van de weinige overgebleven open gebie den van omvang is in het voor het ove rige sterk verstedelijkte landschap tus sen Rotterdam, Zoetermeer en Gou da, is het van belang de ruimtelijk, functionele en ecologische betekenis van het gebied te kunnen inschatten. WADDINXVEEN - Zaterdag 1 juni hield de jeu de boules-vereniging Wad dinxveen het traditionele koppeltoer- nooi. Leden van de vereniging treden bij het koppeltoernooi in het strijdperk met een vriend of familielid, die nog onbekend zijn met het jeu de boules- spel. Zoals in de afgelopen jaren is ge bleken een uitstekende promotieaan- gelegenheid. Welgeteld 38 teams deden onder mee vallende weersomstandigheden mee. Pas om vijf uur ’s avonds kon voorzitter Jan Josiasse de fraaie prijzen uitreiken. De poedelprijs was voor Olaf Boezelijn en zijn maat. Eerst werd Piet v.d. Made met zijn broer Hans en tweede Francisca La- ning met haar vader Jan Laning. De derde prijs was voor Adriaan Warme- link met zijn zoon Rob Warmelink. De beheerscommissie vrolijkte de dag op met een verloting waarvoor weer mooie prijzen voor beschikbaar waren. ceerd voor het realiseren van een ’tweede glazenstad’ in het gebied tus sen Boskoop, Moerkapelle en Zeven huizen. Voor de Zuidplaspolder betekent dit dat een groot deel zal worden getrans formeerd tot een nieuw glastuinbouw gebied. De ruimtelijke verdichting in de aangegeven zone, die nu op een meer sluipende manier plaats vindt, zal dan worden gelegaliseerd tot een tweede Westland. Daarbij is tevens re kening gehouden met bouw van een tweede veiling van internationale allu re. In deze plannen krijgt de Zuidplas polder dus de functie als opvanggebied voor grondgebruiksvormen waarvoor elders in Zuidwest Nederland geen plaats is. Voor de ecologische structuur wordt de polder niet van belang geacht WADDINXVEEN/BOSKOOP - De nieuwe dienstregeling van Westneder land gaat dit jaar niet begin juni in, maar op 25 augustus. De huidige dienstregeling blijft tot die datum van kracht. De voorbereiding van de nieuwe dienstregeling heeft dit jaar aanmerke lijk meer tijd gekost dan normaal het geval is. Dat is met name het gevolg van de zeer zorgvuldige wijze waarop Westnederland de CAO-afspraken over de werktijdregeling van chauf feurs heeft verwerkt in de nieuwe roos ters. WADDINXVEEN - Voor de vierde maal houdt De Gouwe-waterpolo een bedrijfswaterpolotoemooi. Dit toernooi wordt deze week gespeeld in het Gouwebad. Voor de vierde maal heeft Toyota-dealer Van Leeuwen een team ingeschreven met geoefende en gelegenheidsspelers uit het eigen be drijf. Rob en Ewoud den Boer over dit toer nooi: ”Een gezellige en sportieve wa- terpoloweek waarin de werknemers van het bedrijf elkaar in ontspannen sfeer treffen en met elkaar naar de overwinning proberen te spelen. We zijn blij dat we een groot aantal enthou siaste collega’s hebben gevonden die graag een week lang ”hun” bedrijf in de avonduren sportief willen vertegen woordigen”. Voor de Zuidplaspolder en haar di recte omgeving is een aantal initiatief plannen gelanceerd die tezamen de polder voor een groot deel zullen trans formeren tot een recreactiegebied. Het gaat hierbij om het voorstel ’Midden Holland bos’ ter plaatse van de ongear ticuleerde ’spaghettiknoop’ van spoor- en autowegen, om de fiets-, wandel en kanoroutes in het kader van het ::Groene Netwerk’ om de uitbreiding van positieve stadsrandfuncties als volkstuinen en recreatieparken, en om de bijkomende effecten van de inte grale sanering van de Hollandse IJssel. Daarbij komt nog dat op de polder een aantal claims liggen voor de opslag van vervuilde grond en zuiveringsslib. Deze bergingslocaties hebben tot op heden veelal een recratieve bestem ming gekregen en zullen bij realisering in de Zuidplaspolder een flink areaal aan recreatieterreinen kunnen gene ren. Tot op heden gaat het om plannen die relatief los van elkaar tot stand zijn ge komen. Wanneer ze in samenhang worden bezien en hun effect op de in richting en het gebruik van de Zuid plaspolder wordt bekeken, dan wordt duidelijk dat sprake is van een transfor matie van een polderlandschap naar een ’kunst’matig ingerichte stadstuin. De provincie Zuid-Holland heeft een verkennende studie laten verrichten naar de ruimtelijke inrichtingsmoge lijkheden voor het gebied tussen Den Haag, Rotterdam en Zoetermeer, het zogenaamde Tussengebied. Uit de studie blijkt dat in dit gebied ca. 60.000 woningen kunnen worden ge bouwd. Om een dergelijk woongebied te kunnen realiseren is het noodzake lijk de huidige glastuinbouwontwikke- lingen in het gebied tussen Pijnacker en Berkel/Rodenrijs te verplaatsen naar elders. Daartoeis een voorstel gelan- Arnold Janssen (12gewonnen 30plus), 6. Rob en Jan Hielema (11 gewonnen 18 plus), 7. Dino Giancaspero en Hans v.d. Klis (10 gewonnen 43 plus), 8. Joop en Wilfried Dries (9 gewonnen 35 plus), 9, Pieter en Caria Wijbenga (8 gewonnen 341 plus), 10. Wim van Boc- kom Maas en Truus van Eeden (8 ge wonnen 10 plus), 11. Rob van Dijken en Anneke v.d. Akker (8 gewonnen 4 min), 12. Kees de Lange en Toos Tabbe (8 gewonnen 15 min), 13. Jan Joziasse en Willem Hendriks (8 gewon nen 16 min), 14. Edward Springer en Adriaan Warmelink (7 gewonnen 11 plus), 15. Rob Hulst en Ruud v.d. Ak ker (7gewonnen 3 min), 16. RitaFlipse en Corrie ’t Hart (7 gewonnen 18 min), 17. Hans van Woudenberg en Ben Sas (7 gewonnen 24 min), 18. Martha en Ton Weyne (6 gewonnen 62 min), 19. Quint v.d. Loo en Elly Nieuwland (4 gewonnen 75 min), 20. Cock en Ron van Dijken (3 gewonnen 71 min), 21. Thea Springer en Henry van Wagenin- gen (2 gewonnen 80 min), 22. Christa Giancaspero en Cock Ruitenberg (1 gewonnen min 96). Zoals door insiders voorspeld zijn Nel de Lange en Norbert Schifferling weer teruggekeerd aan de top van de rang lijst van de voorjaarscompetitie. Zij wonnen vorige week dinsdag met ruime marge twee wedstrijden. De me dedingers aan de top van het klasse ment verloren ieder 1 wedstrijd waar door de ranglijst na 16 gespeelde wed strijden er als volgt uitziet: 1Nel de Lange en Norbert Schifferling (13 gewonnen 75 plus), 2. Piet v.d. Made en Betsie Stuut (13 gewonnen 57 plus), 3. Marco van Wageningen en Franc. Laning (12 gewonnen 71 plus), 4. Jack en Astrid van Leeuwen (12 ge wonnen 48 plus)5Peter Kortekaas en nieuw is de noodzaak aanwezig tot het formuleren van een gezamenlijk be lang van de bij de Zuidplaspolder be trokken gemeenten. Wanneer onvol doende adequaaat op de huidige ont wikkelingen wordt gereageerd, onstaat een situatie die vergelijkbaar is met het ontstaan van een binnenzee in het be gin van de 19e eeuw. het is nu echter niet de ’waterwolf’ die het Zuid-Hollandse landschap be dreigd, maar de verstedelijkingsgolf, waarmee het gevaar aanwezig is van het ontstaan van een aaneengesloten verstedelijkt gebied tussen Rotterdam en Gouda (woningbouw) en tussen Nieuwerkerk en Waddinxveen (glas tuinbouw). Voor de gemeente Moor drecht, waarvan nagenoeg het gehele grondgebied in de Zuidplaspolder is gelegen, voldoende aanleiding om het initiatief te nemen tot het organiseren van een symposium over de toekomst van de poider. De huidige aandacht voor de Zuidplas polder is mede ingegeven door het feit dat zij als een landschappelijke eenheid met duidelijke ruimtelijke karakteris tieken herkenbaar is i het Zuid-Hol- WADDINXVEEN/STOLWIJK - De Waddinxveense oud-ondememer C. de Bas werkt als starters-adviseur van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Midden-Holland mee aan de informatie-avond voor startende on dernemers die de Goudse Kamer op dinsdagavond 16 juni om half acht houdt in verenigingsgebouw De Stolp in Stolwijk. De avond in samenwerking met het In stituut Midden-Kleinbedrijf is met name bedoeld voor mensen, die met het idee rondlopen om voor zichzelf te beginnen. De avond wordt geopend door burge meester J.R. Andel. Verder staat op het programma een videofilm waarin Koos Postema een interview houdt met ondernemers die 1 tot 4 jaar geleden een eigen bedrijf zijn gestart, wordt er aandacht geschonken aan het onderne mingsplan, ondernemingsvormen, ves tigingswetten etc. Natuurlijk is er ook gelegenheid tot het stellen van vragen aan een forum van deskundigen. Eveneens kan informatie worden ver kregen bij stands van diverse voorlich tende instanties zoaals de NOvAA (Nederlandse Orde van Accountants- administratieconsulenten), IMK (Insti tuut Midden-Kleinbedrijf), OCMH (Ondernemers Contact Midden-Hol land), en de Rabobank. Een gratis toegangsbewijs is verkrijg baar bij de Kamer van Koophandel te Gouda, Burgemeester van Reenensin- gel 101, tel. 01820-69111 (mevr. Schel- laars) of bij het gemeentekantoor te Stolwijk, tel. 01824-1241. Deze voorlichtingsavonden blijken ge zien de grote belangstelling hun nut te hebben. Het opzetten en leiden van een bedrijf is ook geen eenvoudige zaak. Over de ecologische betekenis van de Zuidplaspolder bestaat enige onduide lijkheid. Bekend is dat zich in de polder gebieden bevinden met concentraties van waarde volle oever-, sloot- en gras- landvegetaties en gebieden die rijk zijn aan weidevogels. Toch heeft dit niet geleid tot het be schermen van deze natuurwaarden door middel van planologische maatre gelen. In de ecologische hoofdstruc tuur, zoals weergegeven in het Streek plan Zuid-Holland Oost, speelt de Zuidplaspolder geen rol van betekenis. De verbindingen tussen de belangrijk ste brongebieden (grotere gebieden waarin bepaalde biotopen tot ontwik keling kunnen komen) verlopen ooste lijk van Gouda. Daarentegen wordt in de studie ”een ecologische (infra)structuur voor de Kleine Ring van Zuid-Holland” wel een belangrijke verbindingsfunctie aan de Zuidplaspolder toegekend. Door de polder zijn zogenaamde corridorzones gelegd, die als verbindingselementen Fingeren tussen het centrale kleige bied, de Rottemeren en de Krimpener- waard. Het zal duidelijk zijn dat snel meer in zicht nodig is in de werkelijk betekenis van de Zuidplaspolder voor de ecologi sche structuur van Zuid-Holland en dat waar mogelijk haar natuur- en land schapswaarden door middel van wette lijke maatregelen beschermd dienen te worden. Van oorsprong kende Zuidplaspolder een functie ten behoeve van de land bouw en veeteelt. Vanaf het aller vroegste begin is echter al sprake van een onderontwikkelde landinrichting, ontstaan als gevolg van de gehaaste verkoop van de percelen ten behoeve van de noodlijdende nationale schat kist. Aan de buitenzijde van de polder- grens, de Ringvaart, bevonden zich de nederzettingen: Nieuwerkerk, Zeven huizen, Moerkapelle, Waddinxveen en Moordrecht. De functionele structuur van de polder wordt de laatste tijd op twee wijzen beïnvloed. Enerzijds dringen de ge noemde gemeenten met hun uitbrei dingen steeds verder de polder in (Nieuwerkerk. Moordrecht en Wad dinxveen); woongebieden, bedrijfster reinen, maar vooral glastuinbouw en sierteelt nemen de plaats in van gras- en akkerland. Langs de lijn Moerkapelle- Zevenhuizen-Nieuwerkerk ontstaat langzamerhand een zone met voorna melijk glastuinbouw. Anderzijds is de sterk verbeterde infra structuur er de oorzaak van dat onren dabel geworden grondgebruiksvormen worden vervangen door allerlei stads randfuncties. Langs snelwegen en spoorlijnen vindt een ongebreidelde uitbreiding plaats van bedrijfs- en in dustrievestigingen. Bereikbaarheid en goedkope grond zijn voor de veel ruimte vragende bedrijven belangrijke vestigingsvoorwaarden Het zijn vooral de al eerder genoemde Testgebieden tussen spoor- en autowe gen die in hoog tempo worden ge bouwd. Een en ander betekent dat de Zuidplaspolder haar oorspronkelijke functie als open weidegebied al voor een deel heeft verloren. Onlangs heeft de gemeente Gouda haar uitbreidingsplannen voor de pe riode na 1990 gepresenteerd. Gouda heeft daarbij de voorkeur uitgesproken voor een uitbreiding in zuidwestelijke richting, dat wil zeggen in de Zuidplas polder. Op basis van een indicatieve woningbehoefteraming voor de pe riode tot 2010 meent Gouda 185 ha. no dig te hebben voor woongebieden bui ten de bestaande stadsgrenzen en 36 ha. bedrijfsterrein. In het kader van de uitwerking van de Vierde Nota Ruimtelijke Ordening is de Zuidplaspolder eveneens genoemd als zoekgebied voor grote woning bouwlocaties. Een en ander kan bete kenen dat een groot deel van de Zuid plaspolder bebouwd zou moeten wor den. Met name de gebieden langs de autosnelweg A20 en de spoorlijn Rot- terdam-Gouda komen daarvoor in aan merking. Op deze wijze wordt een bandstadont- wikkeling tot stand gebracht die loopt van Rotterdam, via Nieuwerkerk aan den IJssel naar Gouda. Met dit initia tief wordt aansluiting gezocht bij reeds ingang gezette ontwikkelingen, waar bij verwezen wordt naar de ’natuurlij ke’ verstedelingsdruk die in het gebied aanwezig zou zijn als gevolg van de grootschalige infrastructurele voorzie ning. van droogmakerijen tot aan de stad Leiden toe zou verzwelgen. Een derge lijke waterstaatstechnische ramp zou onvermijdelijk tevens een economi sche ramp betekenen. In 1916 schoten de tijdelijke overbevei- ligingen te kort, waarna Willem I de verantwoordelijkheid voor de Zuidplas overnam en de Waterstaatsdienst op nieuw een plan liet maken voor de droogmaking. Daarbij zorgde de Zuid plas voor een bestuurlijk novum. De droogmaking kwam, nadat de plannen waren goedgekeurd, in handen van een commissie van ’Beheer en Toezigt’, be staande uit vertegenwoordigers van de provincie en Schieland. De commissie had grote zelfstandige bevoegdheden en mocht het vastge stelde plan wijzigen naar bevind van za ken. Ze stelde de planning van de werkzaamheden op, deed de aanbeste dingen, liet de drooggevallen polder cultuurrijp maken en beëindigde tus sen 1841 en 1843 haar taak met het ter veiling brengen van de kavels. Daarna werd in 1843 het eerste polderbestuur benoemd. De technische organisatie omvatte naast zaken die ook bij de kanaalwer- ken in praktijk werden gebracht (ter reinverkenning, kartering, grondver werving, ontwerp van kunstwerken, ar beidsorganisatie) eveneens de bezin ning op de toepassing van de modern ste technieken: die van de stoommachi ne. Na advies ingewonnen te hebben, werd besloten naast dertig windmo lens, twee stoomgemalen van elk 30pk te installeren, die met turf gestookt ge tweeën het polderwater ruim zes meter hoog moesten opvoeren alvorens het te kunnen lozen. De betekenis van deze aanschaf is niet gering; hier bij de Zuid plas werd in 1836 de stoommachine in ’s Rijks openbare werken geïntrodu ceerd. (Bron: A. van der Woud, Het Leege Land, de ruimtelijke orde van Nederland 1798-1848). Opvallend op dit moment is dat de ge schiedenis zich dreigt te herhalen. Op- Het landschapsstructuurplan heeft ech ter geen wettelijke status. De betekenis van deze planfiguur is vooral gelegen in het feit dat het door middel van onder zoek en ontwerp ideeën aanreikt en op lossingsmogelijkheden biedt voor ge- Na bestudering van een aantal rijks- en provinciale nota’s (Vierde Nota Ruim telijke Ordening, Structuurschetsen Stedelijke en Landelijke Gebieden, Randstad Groenstructuur, Streekplan Zuid-Holland Oost) wordt duidelijk dat de Zuidplaspolder een grensgebied is, waarop geen eenduidige beleidsuit gangspunten van toepassing zijn. In het midden wordt gelaten wat de meest ge wenste ontwikkelingen voor de polder zouden kunnen zijn: behoud als open weidegebied, verstedelijking, etc. Het feit dat op boven-lokaal niveau geen exacte beleidsuitspraken zijn ge daan, heeft er toe geleid dat reeds vele initiatieven tot ontplooiing zijn geko men die rechtstreeks in contrast staan met de mogelijkheid van het behoud van een open poldergebied. Een van de weinige nota’s die wel een uitspraak doet over het belang van het open wei degebied, is de studie ’ecologische in frastructuur voor de Kleine Ring van Zuid-Holland’. De vraag is echter of ecologische argumenten sterk genoeg zijn om meer rendabele grondge bruiksvormen uit de polder te weren nu de bedrijfsvoering van bijvoorbeeld de veehouderijen sterk onder druk is ko men te staan. Wat de toekomstige plannen voor de Zuidplaspolder ook mogen zijn, er zul len snel beleidsprioriteiten gesteld moeten worden voordat de huidige au tonome ontwikkelingen alle ruimte lijke mogelijkheden voor de toekomst in de weg staan. Die ontwikkelingsmogelijkheden he beisen overigens niet uitsluitend het zo veel mogelijk open houden van de Zuidplaspolder doormiddel van een herstructurering van de agrarische sec tor en door middel van natuur- en land schapsbouw. Er zijn varianten aan de orde die uit gaan van een gedeeltelijke ruimtelijke verdichting van het poldergebied, met woningbouw (bandstad tussen Rotter dam en Gouda) of glastuinbouw (reali satie van een tweede ’glazen stad’ in het gebied tussen Boskoop, Moerkapelle en Zevenhuizen). Ruimtelijke verdichting behoeft overi gens niet uitsluitend op bebouwing be trekking te hebben, maar vindt ook plaats door middel van bosaanplant (Midden Holland bos) en door de in lichting van recreatieterreinen en door de aanleg van stortplaatsen voor ver vuilde grond en afval. In het onderstaande worden een aantal plannen en ideeën gepresenteerd die tezamen een viertal zeer verschillende scenario’s vormen voor een mogelijke toekomstige ontwikkeling van de Zuid plaspolder. Ondanks dat ze op enigs zins extreme wijze zijn weergegeven, hebben ze wel degelijk een relatie met de afzonderlijke sectorale plannen. landse landschap. Die karakteristieken zijn in de loop der tijd sterk onder druk komen te staan. Vooral door de aanleg van grootschalige infrastructuur voor zieningen is de polder in ruimtelijke zin sterk versnipperd geraakt. Functieveranderingen van grondge bonden naar typische stadsrandfunc ties heeft het meer en meer vervagen van de oorspronkelijke ordening van het gebied tot gevolg. De ruimtelijke opbouw is soms zo inge wikkeld geworden, dat geen sprake meer is van identiteit en herkenbaar heid van de samenhang, maar van een chaotisch geheel. De Zuidplaspolder wordt omringd door een boezemwater, ca. 3,00 m bo ven het polderpeil gelegen. De polder wordt in tweeën gedeeld door de route tussen Moerkapelle en Moordrecht, de huidige Brede-ZMiddelweg. Loodrecht op deze route is een aantal dwarswegen geprojecteerd en evenwijdig aan de Middelweg een aantal tochten (sloten) De eerste aantasting van dit regelmatig blokkenpatroon wordt veroorzaakt door de aanleg van de Zijtak van de Rijnspoorweg, van Rotterdam naar Gouda. Omdat de spoorlijn op het maaiveldniveau is gelegen, verstoord zij het ruimtelijk beeld slechts in ge ringe mate. Dat geld eveneens voor de later aangelegde spoorlijn tussen Den Haag en Gouda. Een absolute aantas ting van het ruimtelijk patroon van de polder vindt plaats wanneer de op ver hoogde aardebanen gelegen autosnel wegen hun plaats in het landschap opei sen. In samenhang met de spoorlijnen zijn restgebiedjes ontstaan waarvan het oorspronkelijke gebruik en de ruimte lijke karakteristieken zich hebben ge wijzigd in de richting van meer ruimte lijke verdichte zones. Uitgaande van de veronderstelling dat de Zuidplaspolder deel uitmaakt van het Groene hart van de Randstad en zoveel mogelijk als open weidegebied behouden dient te blijven, zal het noodzakelijk zijn door middel van her structureringsmaatregelen haar huidig grondgebruik (landbouw en veeteelt) zoveel mogelijk rendabel te maken. Parallel daaraan kan gezocht worden naar wegen om de polder door middel van planologische maatregelen te be schermen. Daarvoor is het noodzakelijk dat dui delijkheid wordt geboden omtrent de werkelijke natuur- en landschapswaar den van het gebied. Integenstelling tot hetgeen wordt verondersteld in het Streekplan Zuid-Holland Oost en de ’studie Tussengebied’, kan de Zuid plaspolder wel degelijk een functie ver vullen voor de ecologische structuur van Zuid-Holland. Door het inrichting van ecologische corridors die lopen via de Zuidplaspol der, worden belangrijke verbindingen tot stand gebracht (voor specifieke le vensgemeenschappen) tussen Rotte meren en het centrale kleigebied, en de Krimpenerwaard. Na de inrichting van de verbindingszones zullen deze gebie den door middel van planologische maatregelen beschermd kunnen wor den. Voor de bij de problematiek van de Zuidplaspolder betrokken gemeenten is het zaak te reageren op de plannen en te komen tot voorstellen voor het vormgeven van een gemeenschappelijk ruimtelijk beleid. Een van de mogelijk heden om een dergelijk beleid te kun nen formuleren is het vervaardigen van i een Landschapsstructuurplan (LSP). Een LSP is ontwikkelingsgerichtin die zin dat er visies worden geleverd op het j sturen en begeleiden van ruimtelijke j ontwikkelingen in het landschap. Deze visies zijn gericht op de duurzame in standhouding van bestaande en waar mogelijk ontwikkeling van nieuwe kwaliteiten van het landschap en de na tuur. Het LSP biedt daarbij een uitste kende mogelijkheid voor het vormge ven van een gemeenschappelijk beleid waarin recht wordt gedaan aan het grensoverschrijdend karakter van na tuur- en landschapsontwikkeling. Moerkapelle Gouda Moordrecht Nieuwerkerk a d IJssel o] Or! 1 Zevenhuizi 1 'l Moerkapelle Waddinxveen Moordrecht glastuinbouw X 4 Nieuwerkerk ad. IJssel bedrijven glastuinbouw A U' I s ’-X ”r x x Knmpenerwaard

Weekblad voor Waddinxveen | 1991 | | pagina 17