RTW-radio trok Gered Gereedschap Monumenten zaken in Aanleg golfbaan extra raad bij Waddinxveen veel jongeren De week van Bij ingebruikname van zender Kerngroep De Sperwer Golfclub IJsselweide Giften en waardering voor de Witness in koffiebar Expositie Mi o Verdeling PROFICIAT Pagina 11 Weekblad voor Waddinxveen - Woensdag 19 juni 1991 WADDINXVEEN - In een extra en spoedeisende gemeenteraadsverga dering, die maar enkele minuten duurde, heeft de Waddinxveense ge meenteraad maandagavond op voorstel van B. en W. de Monumenten verordening 1991 vastgesteld. Dit moest zo snel, omdat de tijd daardoor zeer beperkt was. WADDINXVEEN/AMSTERDAM - Deze week is de landelijke week van de Stichting Gered Gereedschap, welke activiteit vanuit de Stichting Wereldwinkel Waddinxveen ook bekend zijn. WADDINXVEEN - ”Ik ben bij veel amateur-radiozenders geweest, maar ik heb het maar zelden gezien dat de zaken zo professioneel aange pakt worden als hier in Waddinxveen. Woorden van TROS-ster Bas van Toor die zaterdag in zijn creatie van clown Bassie (van Bassie en Adriaan) de vlag kwam hijsen bij RTW-radio waar de ingebruikname van de zender officieel werd gevierd. De vlag werd overigens de eerste nacht al gestolen, een schadepost van een kleine duizend gulden. De clown Bassie Bas van Toor) hijst de nieuwe R TW-vlag ter ingebruik name van de nieuwe zender. Dezelfde nacht zou de vlag al gestolen worden. (Foto: Ton Bennemeer). GOUDA/WADDINXVEEN - Bij Waddinxveen, op Moordrechts grondgebied, is vanmiddag - woensdag 19 juni - officieel gestart met de aanleg van de golfbaan IJsselweide Midden-Holland aan Schielands Hoge Zeedijk. De ceremoniële handeling werd verricht door Gouda’s wethou der ing. H. Lenderink. VienueuwtZ bestaand gereedschap wordt in de derde Wereld weer enthou- siste gebruikt. (Foto: Stichting Gered Gereedschap). 9 Het RTW-jongerenprogramma "Trendy” heeft Rien Hoogendoorn" weten te strikken voor een interview. Dit gebeurde tijdens de officiële inge bruikname van de 105.8 FM frequentie van de RTW. In het interview vertelt de acteur, bekend uit de serie "Goede tijden, slechte tijden”, ondermeer over fans, zijn toekomstplannen en over zijn huidige werk in de serie. Ver der heeft ’’Trendy” deze week een parachute-springende oma van 82 jaar, een reportage over bollebozen en natuurlijk de vaste items zoals de recen sies, een bandje, de sportuitslagen, filmnieuws, uitgaanstips en nog veel meer. ’’Trendy” wordt zondagavond van 8 tot 9 uitgezonden bij de RTW op 105.8 FM. Op de foto Rien Hoogendoorn, oftewel Joost Buitenweg met de presentatrices van ’’Trendy” Natascha en Adrienne. - Ml J® y te WHMKi ÉM O ||8L ''VOD. voor Elk nieuw lid van de vereniging dient om speelrecht te krijgen eenmalig een deelname- certificaat (is overdraag- GOUDA - In 'ctc maanden juni en juli exposeert de Goudse Patricia van Leer- sum voor de eerste maal haar werk in ’de Passage’ aan de St. Antoniestraat te Gouda. een geweldige afsluiting van het zen- derfeest door van hun intervieuw met Ton van Bemmel en Door Oremus een complete show te maken en zelfs met een vlak voor de uitzending gecompo neerd RTW etherlied op de proppen te komen, waarbij Jozef Custers zichzelf op de ukelele begeleidde. baar) af te nemen van 1.500,- (voor leden die zich voor 1 augustus opgeven, geldt een verlaagd tarief) en per jaar een ’’jaarkaart” van 500,-. De jaarkaart geeft onbeperkte vrije toegang tot de 9-holes golfbaan en de driving range, zowel op werkdagen als in het weekend. Zogenaamde greenfee wordt hiernaast niet geheven. De vereniging is met de exploitatiemij. overeengekomen, dat het aantal leden beperkt gehouden zal worden, zodat de leden een maximale, exclusieve speel tijd op de golfbaan zullen hebben, als mede een optimaal plezier van de facili teiten van de club. Het aantal toe te laten jeugdleden (jon ger dan 21 jaar) zal beperkt worden ge houden en is in principe gekoppeld aan het lidmaatschap van de ouders. Ter kostendekking is aan de vereniging een jaarlijkse contributie verschuldigd van ƒ75,- per persoon. Diegenen, particulieren en/of bedrij ven, die zich reeds als kandidaat- lid hebben aangemeld, hebben voorrang bij de inschrijving voor een deelname- certificaat en een jaarkaart. Voor in schrijvingen boven het gewenste maxi mum aantal leden geldt de volgorde van binnenkomst. Deze inschrijvingen komen op een wachtlijst te staan en worden toegelaten op het moment dat een certificaathouder zijn certificaat wil overdragen. Deelname-certificaten zijn overdraag baar, met dien verstande, dat de waarde van het certificaat met 100,- per verstreken lidmaatschapjaar ver mindert. Elk nieuw lid betaalt echter wel steeds de volledige waarde van het certificaat aan de exploitatiemij Omdat Golfclub ’’IJsselweide” Mid- den-Holland thans van start gaat, geldt voor de leden, die zich voor 1 augustus 1991 hebben aangemeld als definitief lid een verlaagd deelnamecertificaat- bedrag van 1.250,- met dien ver stande dat dit bedrag voor 1 augustus in bezit dient te zijn van de exploitatiemij Daarna geldt het normale bedrag van 1.500,-, welk bedrag jaarlijks opnieuw bekeken zal worden. Op 1 januari 1991 is het landelijke Be sluit Rijkssubsidiëring Restauratie Mo numenten (BRRM) in werking getre den. Dit brengt een aantal wijzigingen met zich, die ook met betrekking tot de budgetreservering voor de gemeente Het totaalbedrag werd gedeeld door Vastenaktie en Kerngroep. Het was een groot bedrag voor Lima: 397,50. Op het 1 mei-feest in Waddinxveen werd de Kerngroep in de gelegenheid gesteld informatie te geven over de si tuatie in Peru. De collecte daarna bracht 203,65 op. De Kerngroep Ontwikkelingssamen werking Waddinxveen, die onlangs de beleidsnotitie 1991-1993 het licht liet zien, is inmiddels onderwerp van studie geworden. In het kader van haar doctoraal exa men aan de Vrije Universiteit van Am sterdam is Mildred Arah uit Capelle a/d IJssel bezig met het schrijven van een scriptie over de Kerngroep. Zij bestu deert momenteel het archief en zij is van plan nog interviews af te nemen. De Kerngroep is benieuwd naar haar eind-rapportage. In de recent verschenen beleidsnotitie van de Kerngroep staat: ’’Naast wat landelijk aan informatie bij de mensen komt, zij er op gemeentelijk niveau specifieke mogelijkheden om ontwik kelingssamenwerking dichterbij te brengen. Daarvoor de juiste benade ringswijze te vinden vraagt een perma nente vernieuwing in aanpak”. Bassie was niet de enige bekendheid die het feest van RTW-radio opfleurde en veel nieuwsgierigen aantrok. Later op de dag liep het met name storm bij de komst van de acteur Joost Buiten weg die bekendheid geniet als Rien Hoogendoorn in de RTL-4-tv- serie ’’Goede Tijden, Slechte Tijden”. Het was zaterdag een hele drukte in en rond het pand van de lokale omroep aan de Staringlaan waar de komst van de etherzender via 105.8 FM (een paar maanden geleden al) werd gevierd met een speciale uitzending met vele gasten en bekende Nederlanders. Er was open dag voor iedereen die maar wilde komen. Zeker 500 mensen brachten een bezoek aan de studio die in de afgelopen maanden ook nog een grondige opknapbeurt kreeg en van nieuwe technische apparatuur was voorzien. Nadat Bassie op zijn eigen ludieke wijze de nieuwe RTW-vlag in top had gehesen, werd hij omringd door vele tientallen kinderen die met ballonen, buttons en lollies blij werden gemaakt. Ondanks het slechte weer waren er al vroeg vele kinderen op het RTW- feest afgekomen. Op het gedeeltelijk met zeil overdekte buitenplaatsje waren ook grimeurs aanwezig die de kinderen letterlijk een feestelijk gezicht gaven. Onder hen ook veertig jongens die een verregend voetbalkamp bij Floreant in Boskoop waren ontvlucht. Het officiële gedeelte bestond uit toe spraken van Sjef Cabooter, de voorzit ter van de RTW en wethouder Paul van Schie (CDA), die in zijn toespraak zei te hopen dat de RTW financieel gezien zo snel mogelijk op eigen benen zou komen te staan. Een en ander is afhan kelijk van de wettelijk nog te regelen mogelijkheden tot het uitzenden van reclamespots. De muzikant Gert Jan van ’t Spijker van het Waddinxveens Muzikanten Collectief droeg op synthesizer met een uitvoering van de RTW-tune aan de feestelijkheden bij en de Waddinx veense Honden Sport Vereniging trok ook publiek naar de Staringlaan met een demonstratie. ”Rien Hoogendoorn”, die bij de hef- brug over de Gouwe in Waddinxveen met panne aan zijn auto was gestrand, zat in de presentatie-ruimte op zijn praatstoel tijdens een interview van bijna een uur dat Ton van Bemmel met hem hield en waarin hij vooral veel ver telde over wat de persoon Joost Buiten weg allemaal bezighoudt. Tijdens dit interview liep de studio vol mensen en moest er zelfs en afzetting gemaakt worden om de dringende fans op afstand te houden. Na afloop van het interview bleef hij nog ongeveer een uur in de studio om honderden handtekeningen uit te de len. Ook deed hij nog een apart inter viewtje op band met de makers van het jongerenprogramma ’’Trendy” dat aanstaande zondagavond wordt uitge zonden. Aan het begin van de bijzondere radio- dag waren er ook speciaal door Peter Teunisse gemaakte interviews te be luisteren met Hilversumse coryfeeën als Frits Spits en Lex Harding die de lo kale omroep een goed hart toedragen. Voorafgaand aan de playbackshow was er op de podiumwagen naast de studio een optreden van George Baker die WADDINXVEEN - De Kerngroep Ontwikkelingssamenwerking Wad dinxveen staat volop in de belangstel ling. Daar was eerst de gift van 10 mille van de Waddinxvener ir. W. Bosman (die als algemeen secretaris van de Voedingsraad zijn Liga-Voedingsprijs doorschoof naar de Peruaanse volks- keukenorganisatie Fovida in Lima) en voorts de bemoedigde schouderklopjes van Waddinxveense raadsleden, die enthousiast kennis namen van het laat ste jaarverslag van de Kerngroep. De woningbouwvereniging Waddinx veen maakte 1.000,- (haar bijdrage voor 1991) naar de Kerngroep over. Het bedrag is weer bestemd voor het bouwmaterialenbedrijf in Lima. Dit bedrijf staat op het industriepark in de sloppenwijk Villa el Salvador. Door de slechte economische situatie in Peru doen mensen in de sloppenwij ken er alles aan om te overleven. Aan dacht voor verbetering van huizen is daardoor sterk verminderd. Het be drijf draait toch goed door zich snel aan te passen. Een deel van de produktie kan geleverd worden aan bouwbedrij ven. De werkgelegenheid in het bedrijf is daardoor behouden. In het kader van de Vastenaktie werd op de Kardinaal Alfrinkschool in de Zuidplas aandacht besteed aan zwerf kinderen in Peru. De Kerngroep le verde een zevental panelen met tekst en f poetskist en liedjes. Corrie Smallegange en Noortje Mes kers (van de Kerngroep) gaven lessen en vertoonden dia’s. Aan het eind van de informatieve periode haalden leer lingen geld op bij ouders, buren en be kenden. De golfclub, die wordt voorgezeten door drs. J.C. Brink en waarbij zich ook tientallen Waddinxveners hebben aangesloten, krijgt de beschikking over een clubhuis, driving range en 9 holes par 3 golfbaan, die ruim 8 hectare groot is. Voor het complex wordt 20.000 ku bieke grondverzet, 12 kilometer drai- nagebuis ingegraven en een parkeer terrein voor 100 auto’s aangelegd. De provincie Zuid-Holland heeft on langs het groene licht gegeven voor het realiseren van de golfbaan met clubhuis aan de Schielands Hoge Zeedijk 7a bij de Julianasluis te Gouda. Dank zij de constructieve opstelling van betrokken bestuurders, gemeente raadsleden en ambtenaren kan einde lijk begonnen worden met het feitelijk realiseren van de golfbaan waarvoor velen zich reeds hebben aangemeld als toekomstig lidEr wordt naar gestreefd in september de driving range te ope nen, zodat de leden dan reeds kunnen afslaan en beginnen met lessen. Naast de aan te leggen 9 holesbaan (par 3), driving range, pitching en putting green zal de golfclub een fraai aan de omgeving aangepast clubhuis krijgen met een betaalbaar restaurant, kleed kamers. douches, toiletten, een golf shop en vergaderruimte. Het is de be doeling dat ook het clubhuis nog dit jaar gereed komt. In principe kan het gehele jaar gedu rende 7 dagen per week worden ge speeld, behoudens periodenvan sneeuwval en strenge vorst. De ope ningstijden zijn van 08.00 tot 22.00 uur. Zodra golfclub "IJsselweide” Midden- Holland goed van start is gegaan, zul len er voor de leden regelmatig wed strijden worden georganiseerd, waar onder dames- en herendagen, stroke play en matchplaywedstrijden enz. Om hieraan deel te nemen is eeen eolf- nieuwe bestaan te helpen opbouwen. Het zijn geen hele grote, maar wel hele praktische bijdragen. Gered Gereedschap is uitgegroeid tot een landelijke organisatie met 22 werk plaatsen en ruim 40 inzamelpunten in het hele land. De organisatie draait door de bijdrage van enige honderden vrijwilligers, die enthousiast in hun vrije tijd boren inolieën, kisten naar de haven rijden en vaak van hun eigen geld nog wat extra boortjes kopen om het gereedschap te kompleteren. Maar de organisatie groeit snel. In 1989 stuurden we bijna 10.000 stuks gereed schap naar 28 verschillende projekten. In de eerste vijf maanden van 1991 ver scheepten we al 9.500 stuks gereed schap en 110 naaimachines naar 21 pro jekten. Om deze groei ook financieel bij te houden, zijn we hard op zoek naar donateurs. voor het inmiddels toegestroomde pu bliek live twee nummers van zijn nieuwe CD kwam zingen en voor de RTW-radio onder meer vertelde over zijn optredens in Duitsland. De ’’Plee Beek Ekts”, zoals de RTW dit fenomeen genoemd had, was ook al een succes. Winnares werd de negenja- Het gaat hier om een snelgroeiende vrijwilligersorganisatie met als doel, oud gereedschap in te zamelen, op te knappen en naar doelgroepen in Derde Wereld landen te zenden. Gered Ge reedschap hoopt met haar akties meer begrip te kweken voor de levensom standigheden van mensen die met ons oud gereedschap iets aan hun situaties kunnen verbeteren. foto s, een videoband, de schoen- Iedereen die wel eens een schroef heeft proberen in te draaien met een kapotte of te kleine schroevedraaier of met een daar niet voor bestemde tang een spij ker uit de muur heeft proberen te krij gen, weet hoe belangrijk goed gereed schap is. In grote, gebieden van de Derde We reld, vooral in Afrika, is goed gereed schap nauwelijks voor handen. Techni sche scholen moeten timmerles geven zonder dat de leerlingen ook maar één keer een hamer in handen krijgen. Mensen die een klein bedrijfje willen beginnen, moeten lange dagreizen naar de hoofdstad maken om een klein beetje, duur en vaak slechte kwaliteit gereedschap op de kop te tikken. Het blijft een wrange gedachte als je bedenkt dat hier in Nederland in bijna ieder huishouden een vaak aardig ge vulde gereedschapkist staat. Daarom werd negen jaar geleden de stichting Gered Gereedschap opgericht. Gered Gereedschap nam het initiatief om allerlei overtollig gereedschap in Nederland in te zamelen. Dat gereed schap is na zorgvuldig ontroesten, bij slijpen, inolieën en verven weer be stand tegen nog jaren intensief ge bruik. Opgeknapt gereedschap ver scheept men in kisten naar een grote verscheidenheid aan projekten in de Derde Wereld. Een timmerwerkplaats in Tanzania kan uitbreiden; een technische school kan haar leerlingen eindelijk praktisch on derricht geven en naar El Salvador te ruggekeerde vluchtelingen hebben in ieder geval het gereedschap om hun vaardigheidsbewijs vereist, alleen baanpermissie van de eigen club. Deze baanpermissie verkrijgt men van de professional als men op een redelijk ni veau kan golfen. Men mag dan tevens de aan te leggen 9-holesbaan zelfstan dig bespelen. Voor beginners die niet direct clubs willen aanschaffen, zijn deze bij de nieuwe golfclub te huur. Voor lessers zijn deze tijdens de les te leen. De huurprijs van clubs en het lesgeld zul len, in overleg met de pro’s, nader be keken worden. Er zullen professionals (golfleraren) aanwezig zijn om de leden les te geven en er zullen theorie-avonden worden georganiseerd, zodat opgeleid kan worden voor het officiële golfvaardig- heidsbewijs van de NGF (Nederlandse Golf Federatie). De golfbaan ’’IJsselweide” Midden- Holland is in eigendom van de Golf baan Midden-Holland Exploitatiemij. B.V. De exploitatiemij. draagt zorg voor de aanleg van de golfbaan en zal de materiële en zakelijke aangelegen heden van het golfgebeuren beheren, waaronder ook het aantrekken van greenkeepers, die het onderhoud van de baan verzorgen en golfprofessionals (golfleraren) om deleden les te geven. Naast de exploitatiemij. is er een ver eniging opgericht. Deze vereniging heeft geen rol bij de materiële en zake lijk ontwikkeling, noch bij de exploita tie van de golfbaan. De vereniging draagt slechts zorg voor het ’’clubge- beuren”. De exploitatiemij. stelt de baan en het clubhuis ter beschikking aan de vereni ging onder de volgende voorwaarden. WADDINXVEEN - De Waddinx veense postduivenvereniging De Sper wer nam deel aan een concours vanuit Roye. Weersgesteldheid: matige wes ten wind (buien). Afstand 294 km. In concours 228 duiven. Gelost om 8.15 uur. Aankomst eerste duif 11.57 uur. Laatste duif 12.34 uur. Snelheid eerste duif 1320 m.p.m. Uitslagen: Comb. Wibo 1-4-12; J. Toor 2-34-42; J. Verbakel 3-15-16-18-21-28- 29-31; N. Hoogerdijk 5-7-54; N. van Tol 6-14; R.A. van der Made 8-40; H. Metselaar 9-17-25-35; W. Breedijk 10; D. Griffioen 11-43-45; M. Tollenaar 13-27-33; A. Hofman 19-37-52; T.H. Twigt Zn 20-57; J. Jansen Zn 22- 23-50-55; P. Steenland 24; D. Boere 26- 38-47-51; D. Heeren 30; W. Hofman 32; J. Troost 36-48-49-56; C.A. Bode 39; E. van Beek 41; M. Verbeek 44; M. Verschoor 46-53. rige Daniëlle Verlaan uit Waddinxveen die als prijs een eigen radioprogramma van een uur kreeg aangeboden. Ze maakt daar direct werk van want za terdagmorgen is de jeugdige Daniëlle al van 10.00 tot 11.00 ur bij de RTW te horen. Het duo Circus van van 17.869,- en ten laste van 1994 op 16.730,-. Voor de beoogde restauratie van het orgel en de orgelgalerij van de Brug- kerk is mitsdien reeds 122.146,- be schikbaar gekomen. Met het in wer king treden van het Besluit Rijkssubsi diëring Restauratie Monumenten op 1 januari 1991 is de spaarperiode ver lengd van vijf jaar tot zes jaar. Der halve dient thans een meerjarenpro gramma voor 1996 en 1997 te worden ingediend (1992-1997). Net als in het meerjarenprogramma 1991-1995 zijn ook in dit programma twee extra posten opgenomen, te we ten het bouwkundig deel van de Neder lands Hervormde Kerk en van de Re monstrantse Kerk. Deze twee posten zijn opgenomen om het periodiek on derhoud te bekostigen. Wanneer dit niet op voorhand is aangevraagd, kan het niet betaald worden uit het Besluit Rijkssubsidiëring Restauratie Monu menten. WADDINXVEEN - In de hervormde koffiebar De Schaapskooi aan de Nesse treedt vrijdagavond 21 juni op de groep "Witness”. ’’Witness” betekent getuigen. Met deze naam willen zij het evangelie naar buiten brengen. Over het algemeen zingen zij rustige, Nederlandstalige liederen. Deze wor den door henzelf aangekondigd en eventueel toegelicht. ’’Witness” zal om kwart voor negen be ginnen, terwijl de koffiebar zelf al een uurtje eerder open is. Iedereen is weer hartelijk welkom. De toegang is vrij Naar aanleiding van het door de raad in de vergadering van 5 juli 1990 vastge stelde meerjarenprogramma restaura tie monumenten (1991-1995) heeft de minister van Welzijn, Volksgezond heid en Cultuur de budgetreservering voor 1995 (na herverdeling) bepaald op 19.686,-. Ten laste van het budget 1990 was de reservering eerder bepaald op 14.194,-, ten laste van 1991 op 30.129,-, ten laste van 1992 op 23.538,-, ten laste van 1993 op Waddinxveen gevolgen heeft. Gemeenten met minder dan 100.000,- budgetreservering, die niet over een Monumentenverordening be schikken, zullen voor een periode van 6 jaar de zeggenschap over de budgetre servering verliezen. Er zal dan ook een provinciaal prioriteitenoverzicht wor den vastgesteld door de provincie. In de B. en W.-vergadering van 4 juni heeft het college besloten de raad voor te stellen een Monumentenverorde ning vast te stellen, die uitsluitend be trekking heeft op de rijksmonumenten. De tekst van de voorgestelde verorde ning is conform het advies van de Ver eniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) met dien verstande dat gekozen is voor het eenvoudigste model. In de verordening wordt geregeld dat een commissie op het gebied van de monumentenzorg (bestaande uit mini maal 2 leden) wordt gevormd met als taak Burgemeester en Wethouders op verzoek of uit eigen beweging te advi seren over de toepassing van de Monu mentenwet en de verordening. Uit praktische overwegingen stelden B. en W. de raad voor de leden van de commissie voor Kunst en Cultuur te vens te benoemen tot lid van de Monu mentencommissie. De commissie voor Kunst en Cultuur is hierover gehoord en de leden hebben hiermee inge stemd. De gemeenteraad volgde hen hierin. E'. t* JA

Weekblad voor Waddinxveen | 1991 | | pagina 11