Opstekers voor nieuwe Pelhrimov Stedenband V erhalen uit ’t Weegje in boek Scholieren spelen jeu de boules Oorlogsdrama in ’t Weegje Giften GMF Gouda en tenniscontact Minder winst Opbrengst ZVH naar Portugal ’’Officierprees mij dat ik zo goed kon schieten” Meisjes Rechtbank Weer naar ’t Weegje Anderhalve dag Waarom?y Gefilmd Twist Zelfmoordpoging GMF Ambassade Rekken Be Fair Emoties Goed plekje Wethouder P.F.J. van Schie (CDA) overhandigt de cheque WADDINXVEEN - ”Een krans van vuur” heet het in 1983 door Sijthoff in Amsterdam uitgegeven boek van Gerard P. van Schaik, de man die de villa van Menten in de brand stak. Het in boekvorm gegoten verhaal van een oorlogsslachtoffer telt 190 pagina’s en gaat ook uitgebreid in op de dramatische gebeurtenissen tijdens en na de Tweede Wereldoorlog in ’t Weegje. WADDINXVEEN - De contacten tussen Waddinxveen en de Tsjechi sche stad Pelhrimov - ontstaan uit de bezoeken van de samenwerkings school voor HAVO-Atheneum (Sniepweg) met de plaats - nemen toe. Met bedrijfsgiften en tenniscontacten groeit de band tussen beide plaat sen. En dat is dat de Werkgroep Stedenband Waddinxveen-Pelhrimov graag wil. w - n Pagina 11 Weekblad voor Waddinxveen - Woensdag 10 juli 1991 De naoorlogse moordaanslag in ’t Weegje en de veroordeling daarna door de Rotterdamse rechtbank wor den eveneens in het boek ”Een krans van vuur” uitgebreid beschreven. Inte ressant is te lezen hoe toen het onder zoek, het verhoor en de reconstructie in ’t Weegje werden gedaan door de Waddinxveense politie. Aardig zijn verder de belevenissen van Gerard van Schaik met zijn ’in een klein boerenwoninkje aan de Wilhel- minakade langs de Gouwe’ wonende meisje Neeltje en zijn latere vrouw Ma rie, die ’werkte op de Ibisshagfabrie- ken in Waddinxveen’ - het huidige pand van NKF Kabel BV aan de Noordkade - ’en altijd shag voor mij mee bracht'. Wethouder P.F.J. van Schie (CDA) overhandigt de cheque van f 1.000,- de Goudsche Machinefabriek GMF Gouda aan de voorzitter van de Werkgroep Stedenband Jac Bost. (Foto: Werkgroep Stedenband). hij moest herkennen van de Politieke Opsporings Dienst, had hij al gehoord ”dat de gebroeders R. ons hadden ver raden”. Bovendien had hij'één van de Waddinxveense broers op de Goudse kermis zien lopen. Gerard van Schaik ging in 1947 terug naar het recreatiege bied in Waddinxveen-Zuid. ”Ik zag het huisje al tussen de bomen liggen. Als hij thuis was, moest hij me zien want het raam van zijn woonkamer zag op 't Weegje uit. Het was een stenen huisje met erachter een houten schuur. Ik rukte de deur open en riep: ’’Volk!” Ze hadden me kennelijk al gezien, want even later kwam een vrouw met een ver schrikt gezicht uit de duistere schuur te voorschijn”... Dagen later ging Gerard van Schaik op de fiets en met een revolver terug naar ’t Weegje. ...’’Het was al donker geworden en het was benauwd en warm weer. De lucht was bewolkt met donkere onweerskop- pen. Bezweet en buiten adem kwam ik daar aan. Ik zette de fiets bij de spoor dijk neer en liep verder het smalle pad af dat naar het huisje van R. leidde. Het was stikdonker. Af en toe kwam de maan door de wolken heen en verlichtte de stille en verlaten omgeving. Ook raasde er een trein langs en de rijtuigen zetten mij in een fel schijnsel”. ...’’Toen ik het huis op honderd meter was genaderd, bleef ik staan. Door de neergelaten gordijnen in de woonkamer scheen licht. Ook in het aangrenzende schuurtje scheen licht door een raampje. Mijn hart bonsde in mijn keel. Ik was nerveus en tegelijkertijd bang. Het brug getje over de sloot dat toegang moet ge ven tot het huis was opengedraaid, ik kon dus niet verder. Ik werd kwaad en gooide een steen naar het huis van R. toe. De enige reactie was dat de hond aansloeg. Ik wilde juist dat R. naar bui ten kwam, maar er kwam geen mens naar buiten. Ik werd nog kwader. Nu schoot ik ook in de richting van het huis je. Het schot maakte erg veel lawaai, vooral omdat de laaghangende bewol king het schot weerkaatste” Het duurde nog even voordat Gerard van Schaik heel onverwachts werd gearresteerd en voor de Rotterdamse rechtbank moest verschijnen. Over de gebeurtenissen voor deze rechtbank slechts een paar zinnen uit het boek ”Een krans van vuur”. ...’’Toen dit allemaal klopte, begon de officier in sneltreinvaart de beschuldi gingen te noemen. B.R. was naar buiten gekomen toen de hond aansloeg. Toen er niets aan de hand bleek te zijn ging B.R. voor het schuurraampje staan plassen. Op dat moment sloeg de kogel die B.R. moest vellen op twintig centi meter boven zijn hoofd in de schuur. De officier prees mij nog dat ik zo goed kon 1 bij was. Toen hij terugkwam zei hij: ”Je kan een jachtje overnemen voor je pak en het geld dat je nog hebt”. Ik had niet veel meer. Ik gaf mijn burgerpak en der tig gulden voor een oude verrotte schuit. Het jachtje stond vol water. Mijn zwager zei dat hij terugging naar Gouda en dat ik maar moest zien hoe ik het leeghoos- de. Morgen vroeg zou hij weer ko men”... ...”De zon scheen fel, het was een prachtige zomerdag en ik zat hier veilig. Er kwam bijna nooit iemand langs, maar ik bleef toch liever in de boot. Als er iemand verscheen, dook ik gauw in de kleine kajuit. Ik was mijn zwager dankbaar dat hij me zo had geholpen en dat hij me nog verder zou helpen. "Je kan hier niet blijven liggen”, zei hij. "We zullen zien je morgen naar ’t Weegje te krijgen”... De Werkgroep Stedenband Waddinx- veen-Pelhrimov had binnen één week enkele aardige opstekers. De Goud sche Machinefabriek GMF Gouda op Coenecoop bood de werkgroep een fraai bedrag aan ter stimulering van de contacten met Pelhrimov en de Tsje chische ’’Councillor” (dat is de plaats vervangend ambassadeur) kwam vo rige week vrijdag samen met een be stuurslid van de tennisvereniging Spar tak Pelhrimov naar Waddinxveen om zijn medewerking aan de ontluikende stedenband aan te bieden. In het afgelopen jaar zijn ere nogal wat problemen in de Tsjechische ambas sade geweest. Oorzaak was dat de am bassadeur nog van de oude stempel was en de rest van het personeel hoe langer hoe meer door de nieuwe regering werd afgevaardigd en dus pro-nieuwe lijn. Na de Tweede Wereldoorlog, nadat Gerard van Schaik - voor zijn gevoel een groot onrecht - in Vught opgeslo ten was geweest, nam de toen 23-jarige Gouwenaar zich voor te gaan uitzoe ken wie hem déstijds in 't Weegje ver- WADDINXVEEN - Ook de scholen hebben de weg naar de jeu de boules- vereniging Waddinxveen gevonden. Woensdagmorgen maakten 40 leerlin gen van de Eben Haëzerschool kennis met het aloude petanquespeL Donder dagmorgen was groep 8 van de Annie M.G. Schmidtschool aan de beurt. Deze school was vorig jaar overigens de eerste die hun leerlingen kennis lie ten maken met jeu de boules. Donderdagmiddag kwamen De Wadde langs. In een heuse competitie werd hier om de eer gestreden De jeu de boulesvereniging Waddinx veen is blij met deze aandacht van de jeugd. Het aantal jeugdleden neemt gestadig toe. Binnen de NJBB wordt steeds meer aandacht aan de opleiding van de jeugd besteed. Er bestaan zelfs plannen om te komen tot gewestelijke trainingen. Het Nederlands jeugdteams won tij dens de eind juni gehouden North Sea Tournement, een wedstrijd tussen Ne derland, België, Engeland, Duitsland, Noorwegen, Zweden en Denemarken, elf van de twaalf wedstrijden. Tamara (14 jaar), Patrick (13 jaar) en Gerard van Schaik was in 1943 als 19- jarige nog maar anderhalve dag in de bosjes op een eilandje van de veenpias ondergedoken toen de Gouwenaar werd verraden. Door wie dat is ge beurd is nooit goed boven water geko men, maar zowel1 de voormalige onder- WADDINXVEEN - Het Wilgenlaan tje, het voet- en (brom)fietspad dat het Gouwebos tussen Waddinxveen en Boskoop doorsnijdt, zal worden voor zien van openbare verlichting. ’’Toen de jongens werden meegeno- Vrijdag 5 juli werd in het gemeentehuis het bedrag van f 1.000,- door wethou der P.F.J. van Schie (CDA) officieel overhandigd aan de voorzitter van de werkgroep Stedenband, Jac. Bost. Omdat de organisatie van dit buiten landse contact zich op dit moment sterk uitbreidt was deze gift bijzonder wel kom om kosten van uiteenlopende aard te dekken. Eric (17 jaar) gaan eind augustus pro beren om in Malmö de wereldtitel te behalen. Iedereen die eens kennis wil maken met jeu de boules kan vrijblijvend langskomen op het speelterrein aan de Alberdingk Thijmlaan. Elke donder dag-, zaterdag- en zondagmiddag en elke dinsdag- en vrijdagavond is men van harte welkom. De geboren en getogen Gouwenaar Gerard van Schaik beschrijft niet al leen gedetailleerd in een vlot leesbaar verhaal zijn eerste kennismaking 1943 met het recreatiegebied in Waddinx- veen-Zuid, waar hij probeerde onder te duiken, maar ook hoe hij daar spoe dig aan de Duitsers werd verraden, ter dood werd veroordeeld, anderhalf jaar in Dachau verbleef en hoe hij zich een maal op vrije voeten in 1947 wilde wre ken op zijn verrader uit Waddinxveen. In een naschrift van het boek deelt uit gever Sijthoff de lezer mee dat men voor de goede orde de namen van ver schillende personen in initialen heeft weergegeven. ’’Volgens ons is het niet belangrijk wie de schuldigen zijnmaar wel dat ze er zijn”. En dus wordt ge schreven over de gebroeders R. uit Waddinxveen, commandant R. en po litieagent De L. uit Waddinxveen en dergelijke. Voor het VPRO-televisieprogramma filmde cameraman Jochgem van Dijk uitgebreid in ’t Weegje. Dat gebeurde voornamelijk vanaf het voet- en fiets pad nabij de spoorlijn Gouda-Rotter- dam/Den Haag/Alphen aan den Rijn en bij de plek waar vroeger een woon huis en de uitspanning Het Praathuis stond. In dit meest zuidelijke deel van het recreatiegebied werd niet alleen Gerard van schaik geïnterviewd, maar ook Willem-Jan R. die destijds met zijn broer Barend R. in ’t Weegje woonde, en zijn vrouw. Ten behoeve van het programma-on- derdeel over de oorlogsgebeurtenissen in ’t Weegje werd informatie ingewon nen bij het Rijksinstituut voor Oorlogs documentatie in Amsterdam. Zo werd een krantenknipsel over de moordaan slag in Waddinxveen-Zuid getoond. Bij de aftiteling van de indrukwek kende uitzending werd ook nog spe ciaal bedankt café Het Praathuis in ’t Weegje voor de medewerking. Na deze uitspraken in de belangwek kende VPRO-televisieuitzending zei Cherry Duyns: ’’Holland in oorlogs tijd. Het lijkt maar niet tot het verleden te willen gaan behoren. Een twist tus sen de twee broers over het bezit van het viswater bepaalde het lot van ge- rard van Schaik. Jan-Willen verloor in 1943 het gebied aan zijn broer, die met landwachters dreigde. Jan-Willem moest vluchten, zelfs onderduiken”. Jan-Willem: ”Na de oorlog kwam Ge rard van Schaik los en ging er natuurlij k werk van maken wie hem dat geflikt had. Toen zijn ze mij wezen halen in Ouderkerk aan den IJssel - dat ge beurde door de Politieke Opsporings Dienst - en ook mifn broer. In GOuda WADDINXVEEN - Na een onderbre king van een jaar zal in de week van 12 tot en met 18 augustus 1991 wederom het open jeugdtoernooi op het tennis park ”De Woerd” van de tennisvereni ging Waddinxveen worden verspeeld. Dit toernooi staat open voor deelname voor junior-leden vanaf 9 jaar. Hoewel het toernooi in de vakantieperiode wordt verspeeld is de verwachting dat toch een groot aantal deelnemers zich zal inschrijven. Met de mogelijkheid om voor maxi maal drie nummers te kunnen inschrij ven belooft dit een groot aantal par tijen die zullen worden verspeeld. De ervaring heeft geleerd dat er tijdens dit toernooi door de deelnemende jeugd aantrekkelijk tennis wordt ge speeld op een aanvaardbaar niveau, zo dat het voor de niet spelende liefheb ber, zeker in het finale-weekend de moeite waard is om eens te komen kij ken. den neergezet. Met de verlichting komt er naar het J oordeel van het nutsbedrijf en het schap een einde aan deze ’’vrouwon- vriendelijke” plek. WADDINXVEEN - De in Waddinx veen gehouden collecte voor het An jerfonds Zuid-Holland heeft 3.753,49 opgebracht. De jaarlijkse geldinzameling werd gehouden door de Cormula’s, Concordia en de scouting- groepen De Klimop en Pieter Maritz. De in uiterste armoedige omstandighe den aan de Boelekade in Gouda gebo ren Gerard van Schaik is opgegroeid in een reeks van opvoedingsgestichten. In de oorlog liet hij zich ronselen voor de SS, kreeg al na dertien weken spijt en schoot zich door het hoofd. De zelf moordpoging mislukte. Hij deser teerde en werd - met zijn hoofd in het verband - door zijn zwager op een dag in 1943 tot de rand van Waddinxveen gebracht om te gaan onderduiken. ...’’Daar lagen een paar woonarken. Op één ervani kende mijn zwager ie- tvnnrl T—fii rtrnsitt# mat bom utnnr ib- niot Bij de opening van het nieuwe gebouw van de Goudse machinefabriek in Waddinxveen werd door de directie een cheque van 5.000,- aan het Wad dinxveense gemeentebestuur overhan digd. Eén deel was bedoeld voor een sociaal doel en een ander deel ter stimulering van de contacten met Pelhrimov. Het Anne Frank-centrum mocht zich reeds verheugen over een bedrag waarmee een nieuw seniorenbiljard mede kan worden bekostigd. De Councillor van de Tsjechische am bassade, de heer Marcik, bracht vorige week vrijdag een bezoek aan Waddinx veen. Hij vertelde de werkgroep Ste denband dat de huidige Tsjechische re gering veel waarde hecht aan persoon lijke contacten tussen mensen uit hun land en andere (westerse) landen. Dit heeft er toe geleid dat de oude am bassadeur één week voor het bezoek van president Havel aan ons land met ontslag vertrok. De heer Marcik was vanaf dat moment de hoogste functio naris in de ambassade en het is gemak kelijk voor te stellen welke druk dit op hem legde. De heer Marcik is nu ongeveer 1 jaar in Nederland en heeft een speciale band met Pelhrimov. Hij is daar geboren en er woont nog veel familie. De ambassades hebben daarom de op dracht deze contacten zoveel mogeiijk aan te moedigen en waar mogelijk on dersteunen te geven. De voornaamste drijfveren daarvoor vallen voor een be hoorlijk deel samen met de achterlig gende gedachten van de Werkgroep Stedenband, namelijk dat persoonlijke contacten de integratie bevordert en de landen op deze manier cultureel, eco nomisch en militair meer op één lij n ko men. ZEVENHUIZEN - De Zevenhuizense volleyballers van Rentokil/ZVH zijn bij de loting voor het Europa Cup-toer- nooi voor bekerwinnaars gekoppeld aan Sporting Lissabon. Als die hinder nis wordt genomen, wacht Mediola num Milan als volgende tegenstander. De ploeg uit Zevenhuizen moet in dat geval de eerste wedstrijd in eigen huis afwerken. Landskampioen Dynamo moet eerst naar Skandinavië, waar de Zweedse ti telhouder Kungalv wacht. Gerard van Schaik was wegens de po ging tot moord in Waddinxveen ver- oordeeld tot de Rekkense inrichting. Psychiaters die hem hadden onder zocht spraken van een van huis uit de- biel-psychopatische persoonlijkheid. Een karakteristiek die hem nauwelijks deerden. Wat hem wanhopig maakte was dat niemand hem geloofde. Moeilijk levend in het mensonvriende- lijke regiem in Rekken besloot hij na drie maanden te ontsnappen. Zijn doel was Rusland. Hij bereikte de Oost- duitse zone, zag en sprak met Russen, maar werd uitgeleverd en kreeg toen dagen cel wegens illegale grensover schrijding. Tot zover het Waddinxveense deel van het leven van oud-Gouwenaar Gerard van Schaik. Zijn verhaal kwam uitge breid aan de orde in die VPRO-televi- sieuitzending. Van het mooie ’t Weegje was veel te zien. De naar het verleden terugvoejgnde beelden spraken voor zich. gaf hij mij de schuld en ik hem. Die mensen wist niet meer waar ze aan toe waren. Ze zeiden dat ze zonder de landwachters niets konden beginnen. Dus zat ik zes weken voor niets vast tot dat de landwachters in Scheveningen - waar ze vast zaten - werden gevonden” ”Wij zijn op transport naar Schevenin-. gen. In een auto, maar ik ging niet naast mijn broer zittenwant dan had ik hem op zijn gezicht geslagen. Er ging dus iemand van de Politieke Opspo rings Dienst tussen ons zitten. In Sche veningen kwamen we beiden in een hoek van een kamer te zitten, waar we allebei niets mochten zeggen. Om de; beurt kwam eer een landwachter naar binnen. Ze mochten alleen wijzen wie het had gedaan. Hij is toen zeven keer aangewezen en hij durft nu nog te be weren dat hij niets geflikt heeft? Ik ging toen direct naar huis en hij werd vastge zet”. Cherry Duyns: "Het is dus niet zo dat u nu uw broer als het ware de schuld geeft van het verraad, omdat hij u het gebied in 1943 afnam? Willem-Jan: ”Nee, om de bliksem niet. Helemaal niet. Het gaat er bij mij om dat hij die jongens verraden heeft. Dat is het kardinale punt. Ik vind dat een vuile vieze rotstreek. En om dan nog te proberen het op mij te schuiven. Waarom moest hij na de oorlog zitten en ik niet?” Cherry Duyns: ’’Heeft u nooit meer met uw broer gesproken?” Willem-Jan: ”Nee, nee, dan vermoord ik hemDat hoeft hij nooit in zij n hoofd te halen en dat meen ik. Goed is goed en uit is uit bij mij”. De familie Bastry uit Pelhrimov was vooreen zaken/vakantiereisje 10 dagen in Nederland. De heer Zdenek Bastyr is bestuurslid van Spartak Pelhrimov, de plaatselijke tennisclub. Op 28 juni vond een ontmoeting plaats met de voorzitter van tennisvereniging Be Fair, Frans Eversteijn, in het ver enigingsgebouw van het tennispark aan de Sniepweg. Tijdens een genoeglijk gesprek lieten de twee zoons Bastyr zien dat het tennis in Pelhrimov op hoog peil staat. De club speelt competitie in de streekli- ga. Het systeem voor lidmaatschap en het spelen is niet geheel als bij Be Fair. Men heeft een vaste kern van zo’n 180 mensen die echt lid zijn van de vereni ging. Daarnaast bestaat er de mogelijk heid voor niet-leden voor een (zeer) ge ringe vergoeding een partijtje te spe len. De heer Bastyr schat dat er naast de leden nog ca 300 mensen van tijd tot tijd het tennispark bezoeken. Be Fair nam al eerder het intentiebe- sluit om een contact tussen de twee ver enigingen op te bouwen. De heer Bas tyr had een uitnodiging op zak voor een delegatie uit Waddinxveen om dit of volgens naar Pelhrimov te komen. Doel is kennismaking, het spelen van wat partijtjes en het maken van een contactenplan voor de toekomst. duiker als Willem-Jan R. blijven van mening dat dit Barend R. moet zijn ge weest. Deze Barend kwam niet in beeld. Cherry Duyns zei dat hij deze oude en bange man, wonend ergens in een flat in Zuid-Holland zonder naam in een te lefoonboek en zonder naambordje op zijn huis, wel had opgezocht, maar niets uit hem had gekregen over de ge beurtenissen in ’t Weegje. Na de oorlog nam Gerard van Schaik wraak. Met een in Rotterdam gekochte zware revolver trok hij naar de woning van Barend R. in ’t Weegje en schoot daar op het huisje zonder overigens de Waddinxveense palingvisser B.R. te raken. Voor deze moordaanslag ver oordeelde de Rotterdamse rechtbank hem tot een half jaar gevangenisstraf en ter beschikkingstelling van de rege ring. Begin jaren ’50 kwam Gerard van Schaik weer vrij, trouwde en werd va der van een talrijk gezin. De voor de camera van de VPRO in ’t Weegje verschijnende Willem-Jan gaf in niet mis te verstane bewoordingen zijn visie op de gebeurtenissen in Wad dinxveen-Zuid, welke nog volop emo ties bleken te roepen. Willem-Jan: ”Ik weet dat Gerard van Schaik kwam vragen om onder te dui ken. Hij kwam met zijn bootje aanva ren en dook aan de andere kant in de bosjes onder. Dat heeft niet lang ge duurd, want de man heeft er maar an derhalve dag gezeten. Mijn broer ging op donderdagmorgen sla halen op de Goudse markt en kwam toen met zeven SS’ers en landwachters lopend terug”. ”Die SS’ers en landwachters stelden zich om het woonhuis in ’t Weegje op. Toen Gerard van Schaik met zijn zwa ger eten kwam halen werden ze 30-40 meter van de kant af onder schot geno men en moesten hun handen omhoog doen. De jongens dreven in hun bootje naar de kant en werden meegenomen. Mijn vrouw ging nog naar buiten, maar die moest direct weer naar binnen om dat ze anders beschoten zou worden”. men namen ze ook mij mee, sneden mijn broek kapot en boeiden me zo naar Gouda toe. Waarom wist ik niet. Ik dacht: die jongens hebben ze gepakt op de één of andere manier, maar ik had er nooit erg in dat mijn broer dat had geflikt. Ik weet zeker dat hij dat heeft gedaan. Ook al ontkent hij dat nu bij hoog en laag. Dat moet hij bij mij maar eens proberen”. Cherry Duyns: ”Ik ben bij uw broer ge weest en heb hem gevraagd of hij zich dat kon herinneren en of hij er bij be trokken is geweest en hij ontkent dat absoluut". Willem Jan: ’’Waarom moest ik dan met die landwachters mee en kon hij op de werf achterblijven. Waarom moest hij dan niet mee? Mij werd in Gouda gezegd: We waarschuwen je dat je niet verraadt dat je broer dit gedaan heeft, want anders ga je gelijk met die jon gens mee. Van mij heb je geen last, zei ik, ik houd mijn mond wel. Als ik maar weg was”. ’’Toen kwam ik hier in ’t Weegje weer terug en zei tegen mijn broer: Man, wat ben je nu overhoop aan het halen. Hoe krijg je het in je hersens. ”Wat moet ik met die lui hier”, zei hij toen. ’’Laten ze weggaan”. Ik moest je kop van je romp snijden, zo heb ik het gezegd. Laat hij nou maar eens zeggen dat dat niet waar is. Maar hij is net eender als al die ande ren: Ze hebben nooit iets gedaan. Hij is precies eender. Hij is de grootste boef die er bestaat”. ...’’Tegen de middag bereikten we ’t Weegje. Het is een grote visplas met twee kleine eilandjes. Mijn zwager wist een goed plekje. Nooit zouden ze me daar vinden. Maar eerst moest hij het gaan vragen bij het huisje dat achter de bo men verscholen lag. Daar woonde de ei genaar van deze visplas. Mijn zwager ging er heen en ik bleef in de boot zitten. Na ongeveer een halfuur kwam hij terug en zei dat ik op één van de eilandjes mocht onderduiken. We kwamen nu langs het huisje van de eigenaar. Twee mannen stonden buiten naar ons te kij ken. Dat waren de gebroeders W.R. en B.R. Ze waren beroepsvissers en woon den daar”... Een stuk later op dezelfde dag: ...’’Groot was mijn schrik toen we het huis van R. op ongeveer tien meter wa ren genaderd en de deur van de schuur werd opengesmeten en de SS en de land wacht naar buiten kwamen gestormd. De schooiers kwamen regelrecht op ons af met de wapens in de aanslag en rie pen: ’’Handen in je nek, vuile landver raders!” In minder dan geen tijd trok ken ze ons naar de kant toe, waar we on der vloeken, nog steeds met de handen in de nek, uit moesten stappen”. WADDINXVEEN - Wie deze zomer in ’t Weegje in Waddinxveen-Zuid komt, zou het niet zo zeggen, maar er hebben zich hier dramatische gebeurtenissen af gespeeld halverwege de Tweede Wereld oorlog en daarna. Jaren geleden werd hieraan uitvoerig aandacht besteed in een programma van de VPRO-televisie. In een 70 minuten durende uitzending uit de serie "Lotgevallen” met journalis tieke omzwervingen van Cherry Duyns werd het portret geschetst van Gerard van Schaik, die in 1943 na een korte tijd in Duitse dienst in het Waddinxveense recreatiegebied was ondergedoken voor de Duitse bezetter, werd verraden, an derhalf jaar naar Dachau moest en na de oorlog (1947) een moordaanslag in 't Weegje uitvoerde. Oud-Gouwenaar Gerard van Schaik haalde in 1977 uitgebreid de publiciteit als de man die de villa van oorlogsmis dadiger Pieter Menten in de as legde. In 1975 had hij al eens brand gesticht in de uitgeverij die in Nederland ”Mein Kampf’ wilde herdrukken. "Een man meteen verpletterend leven”oordeelde programmamaker Cherry Duyns, die de achtste aflevering van "Lotgevallen” de titel "Een krans van vuur” had mee gegeven. Het Wilgenlaantje in het Gouwebos tussen Waddinxveen en Boskoop is verlicht. (Foto: Sjaak Noteboom). Verlichting Wilgenlaantje Het Energiebedrijf Midden-Holland trekt hiervoor 50.000 gulden uit, zo laat het natuur- en recreatieschap Gouwe bos in zijn jaarverslag weten weten. De lantaarnpalen zullen in het najaar wor- «S -x

Weekblad voor Waddinxveen | 1991 | | pagina 11