Corporatie begon op 21 oktober 1911 als vereniging van aandeelhouders Takelstoel in zwembad De Koornmolen Spetterend afscheid Jan Ligthart School dicht Open jeugd- tournooi Waddinxveen Verenigde Spaarbank heeft geld automaat Goud voor Mark v.d. Zijden Open D- tournooi Be Fair Titel Gouvve- jeugd Oprichting stichting Eerste woningen Zeeheldenwijk Woningbezit Onderhoudsdienst Telegram Groot onderhoud Omvorming AUTOSCHADE KOMT GEGARANDEERD WEER GOED! GLASBEEK Weekblad voor Waddinxveen - Woensdag 10 juli 1991 Pagina 13 Woningbouwvereniging leden als een ’’vereniging van aandeelhouders”. deel- 4 Bij FOCWA Garantiebedrijf Noordkade 24 Telefoon (01828)12588 Waddinxveen WADDINXVEEN - Dinsdagavond 2 juli werd op de openbare Jan Ligthart- school (Sperwerhoek) afscheid geno men door groep 8. Na lang studeren was ’t dan zover. De musical ”De Spettershow” werd tij dens een ’’denderend” onweer voor ouders, oma’s opa’s en vele belang stellenden opgevoerd. Het werd een grandioos succes. Na het feest werden de rapporten en getuigschriften uitgereikt door hun meester P. den Ouden. Voor alle leer lingen was er als aandenken een par- ker-pen met inscriptie. Woensdagmiddag 3 juli had groep 8 zichzelf getrakteerd op een middagje Drievliet en ’s avonds werden ze op school door de ouderraad verrast op een heerlijke gourmetavond. Nu vliegen alle leerlingen uit naar mid delbare scholen maar met een mooie herinnering aan de Jan Ligthartschool. Vrijdagmorgen 5 juli werd met alle an dere groepen een groot landenspel op het schoolplein gespeeld. Met ijs, chips en zon begon nu voor iedereen de zo mervakantie. WADDINXVEEN - Na de vorige week gehouden gemeenteraadsver gadering maken Burgemeester en wethouders bekend, dat de raad in zijn vergadering op 3 juli heeft be sloten om, onder andere op grond van het bepaalde in artikel 108 van de Wet op het basisonderwijs, de Klaas de Vriesschool, H. Heijer- manslaan 15, (openbaar basison derwijs) per 1 augustus 1992 op te heffen. Deze school voldoet niet meer aan de thans voor Waddinxveen gel dende instandhoudingsnorm van minimaal 75 leerlingen. Het raads besluit tot opheffing van de Klaas de Vriesschool is inmiddels ter goedkeuring gezonden aan het col lege van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. Ook buiten het woningwetwoningen circuit waarbinnen een woningcorpora tie normaliter opereert, zijn door de vereniging in het nog prille verleden ac tiviteiten ontplooid voor de bouw van goede en relatief goedkopere niet-wo- ningwetwoningen. Hiermede werd beoogd om in het relatief goedkopere bestaande woningbestand, ten be hoeve van de minderdraagkrachtigen, een doorstroming te bewerkstelligen. Teneinde in dit opzicht mensen met een vooral en in hoofdzaak modaal-in- komen in staat te stellen om buiten het normale commerciële-circuit een pre- mie-koopwoning te verwerven en hen bij het overwegen daartoe op non-pro- fit-basis in allerlei opzichten te infor meren en voor te lichten en na het be sluit tot koop tijdens de bouw te bege leiden, is onze vereniging initiatiefne mer geweest bij de in 1975 door de ge zamenlijke plaa»selijke woningcorpo- WADDINXVEEN/UTRECHT - De in Waddinxveen aan de Zuidplaslaan kantoorhoudende Centrale Volksbank (CVB), onderdeel van de Reaal Groep, heeft het in 1990 - het jaar van haar 70-jarige bestaan - niet goed ge daan. De nettowinst zakte van 18 miljoen naar 3 miljoen. Het bestuur ziet de terugval als een tijdelijke zaak. Als oorzaken van de winstdaling worden genoemd het ongunstige renteklimaat en de zware investeringen in automati sering en het vestigingennet. De omgekeerde rentestructuur, waar bij de rente op kort geld een stuk hoger ligt dan die op lang geld, is volgens het jaarverslag niet gunstig voor een bank die haar geld vooral op langere termijn heeft uitstaan. De bank meent dat de bijzondere dis tributievorm die zij kent de komende jaren een belangrijke troef in de markt zal blijken te zijn. Vorig jaar steeg het aantal vertegenwoordigingen van 623 naar 634. Sindsdien is het aantal toege nomen tot 659. ook aangevangen. Het ligt in het voor nemen dit project nog voor het einde van dit jubileumjaar op te starten. De financiering van dit project zal even eens uit eigen middelen kunnen plaats vinden. Omdat intussen een tweetal zusterver enigingen zich als kandidaat voor de bouw van woningwet-woningen in de gemeente Waddinxveen aandienden is na de realisering van het Sniepkwartier de woningaanwas van de vereniging te ruggelopen. De beschikbare komende contingenten woningwetwoningen worden sindsdien onder de drie - door een fusie in 1985 van de twee andere - thans twee corporaties zonder een vaste gestructureerde gedragslijn ver deeld. Ook de komst van de Stichting Bej aardenhuisvesting bewerkstellig den een zekere verschraling van het be schikbaar komende volume. De bouw van het eerste contingent van 30 arbeiders-woningen vond omstreeks medio 1912 plaats aan de zuidzijde van de Kerkweg - thans Kerkweg-West - in de onmiddellijke nabijheid van de Pet- teplas, welke woningen in het jaar 1969 in verband met een gemeentelijke her structurering van het in dat deel van de gemeente sterk verouderde woningbe stand aan de gemeente Waddinxveen met afbraakbestemming werden ver kocht. De bouw van het tweede contingent woningen - in de tweede helft van het jaar 1912 - vond plaats aan de Zuidka- de, waar een 10-tal in twee lagen gesta pelde woningen werden gebouwd, welke overigens in het jaar 1982, in ver band met het niet meer voldoen aan de te stellen eisen ten aanzien van verant woord wonen, alsmede in verband met het niet meer in voldoende en verant woorde staat verkeren van de bouw kundige constructie en verliesgevende exploitatie, werden afgebroken. Verantwoorde nieuwbouwplannen bleken na uitgebreid onderzoek, in ver band met de zeer beperkte ruimte en moeilijke situering, niet levensvatbaar. De grond werd verkocht en thans staan aldaar een 5-tal kleine eengezinswonin gen in eigendom bij de bewoners. WADDINXVEEN - Maandag 8 juli om 9.30 uur is de geldautomaat van de Verenigde Spaarbank bij het rayon kantoor Waddinxveen aan het Konin gin Wilhelminaplein in gebruik gesteld. In Waddinxveen zijn nu 5 geldautoma ten. Met behulp van deze geldautomaten kan men contant geld opnemen wan neer het uitkomt. Een extra service voor ieder die een bankpas met PIN- code bezit. Of men nu bij de Verenigde Spaarbank of een andere bank ban kiert, de geldautomaat is voor een ie der toegankelijk. De enige voorwaarde is dat op de bankpas het via-de-bank- vignet staat. De nieuwe geldautomaat staat 7 dagen per week, 24 uur per dag tot ieders be schikking. Voor inlichtingen over de werkwijze van de geldautomaat kan men terecht bij het rayonkantoor Waddinxveen. De medewerkers beschikken over fol dermateriaal en een oefenpas om met de geldautomaat kennis te laten ma ken. ZEVENHUIZEN - Blijde gezichten in het Zevenhuizense zwembad ”De Koornmolen” toen woensdag 3 juli de lift voor gehandicapten en de verrijd bare takelstoel in gebruik werden ge nomen. Door een druk op de knop liet burge meester A.W. Lips van de gemeente Zevenhuizen-Moerkapelle onder ap plaus de eerste gehandicapte zwemmer te water. Aan dit historische moment was wel het een en ander vooraf gegaan. Me vrouw Van den Bos, cheffin van ”De Koornmolen”, had al lang geleden haar zinnen gezet op deze broodnodige faciliteit voor de gehandicapte zwem mers in Zevenhuizen en wijde omge ving. Zij persoonlijk gaf het startsein voor een grote inzamelingsactie tijdens de Nationale Zwemvierdaagse van vo rig jaar. Met behulp van het bedrijfsleven werd een totaal bedrag van ruim 10.000,-. Met dat bedrag kon de lift worden aan geschaft. Maar daarmee was mevrouw Van den Bos er nog niet want nu moest het geld bijeen worden gebracht voor de verrijdbare takelstoel. Tot grote opluchting van alle betrokke nen schoot de Lions Club Zevenhuizen te hulp. Met twee groots opgezette ac ties, een koek en zopie tent op het ijs en de Lions trimloop, werden de beno digde gelden bijeen gebracht. Met de in gebruikneming van de lift en de stoel is de tijd voorbij dat de gehan dicapte zwemmers in zwembad ”De Koornmolen” zich via een trapje op soms pijnlijke wijze in het water moes ten laten vallen. In het tijdvak 1913-1929 verrees de hui dige Zeeheldenwijk, bestaande uit 36 gestapelde en 8 eengezinswoningen aan het voormalige Jaagpad, thans He- negouwerweg, 27 eengezinswoningen in de Emmastraat, thans Trompstraat, 38 eengezinswoningen in de Prins Hen drikstraat, thans De Ruyterstraat en 8 eengezinswoningen aan de Kromme Esse. Behoudens de gestapelde woningen aan de Henegouwerweg, welke in het jaar 1970/1973 om dezelfde redenen werden afgebroken als die aan de Zuid- kade en werden vervangen door de hui dige aldaar fraai gesitueerde 48 flatwo ningen, alsmede drie eengezinswonin gen in de huidige Trompstraat, die om redenen van bouw-technische aard tij dens de bouw van het huidige flatge bouw moest worden afgebroken, ma ken deze woningen nog steeds deel uit van het woningbezit van de vereniging. Van deze woningen werden in het jaar 1973 een 51-tal ingrijpend gereno veerd, terwijl het overblijvende deel een groot onderhoudsbeurt kreeg. Een aantal jaren voordien was een 11-tal eengezinswoningen aan de huidige Trompstraat - zij het niet zo ingrijpend - reeds gerenoveerd. De ingrijpende gerenoveerde woningen kunnen der halve voor een periode van minstens 25 jaar vanaf de renovatie-datum weer deel uit blijven maken van het relatief goedkopere en ook zelfs ruim 50 jaar na de bouw qua woning nog steeds aan trekkelijke woningbezit van de vereni ging, dat bij voorrang dient te worden bestemd ten behoeve van de mensen met de ’’smalle beurs”. Teneinde de onderhoudskosten aan de te renoveren woningen te beperken werd zoveel mogelijk gebruik gemaakt van onderhoudsarm materiaal, zoals onder andere aluminium kozijnwerk. Dank zij de volledige medewerking van de bewoners en het feit, dat een aantal woningen van het inmiddels gereedge komen flatgebouw aan de Henegou werweg als wissel-woningen konden worden gebruikt, is deze toch wel zeer ingrijpende operatie zonder veel wanklank onder de bewoners verlo pen, waartoe overigens de flexibele aanpak en uitvoering van de bouwer Frans Vink uit Moordrecht, zeer heeft bijgedragen. De in de woningen terug kerende bewoners werden vanwege de vereniging in de gelegenheid gesteld de woning van een cv-installatie te laten voorzien, waarvan een flink aantal ge bruik maakten. Tijdens de werkzaamheden ontving het bestuur nog bezoek van de toenmalige staatssecretaris voor Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening, Jan Schaefer en het toenmalige WD-Tweede Ka merlid Pol de Beer, beide volkshuisves- ting-specialisten van hun partij, die toentertijd respectievelijk het pro en contra belichaamden van de in opgang komende renovatie-filosofie. Beiden hebben zij hun visie tijdens een De nu 80 j aar oude woningbouwvereni ging Waddinxveen werd opgericht op 21 oktober 1911 en droeg het karakter van een vereniging met aandeelhou ders. Zoals ook elders in het land trok een aantal Waddinxveense notabelen zich de slechte en/of in onvoldoende mate aanwezige huisvesting van de ar beidende bevolking aan en wilden daar door de oprichting van een woning bouwvereniging verbetering in trach ten te brengen. Het eerste bestuur werd gevormd door voorzitter A. Kreupeling, vice-voorzit- ter J. Berghuis; secretaris/penning- meester G.J. Spruijt, leden J. van Ber gen, H. v.d. Berg, H. van Drimmelen en H. Dijs. rondgang over het werk geventileerd, waarbij Schaefer zijn visie en opvattin gen hoofdzakelijk op sociaal-maat- schappelijke- en De Beer op bedrijfs- economische-aspecten toespitste. De opzet was destijds, dat na realise ring van de bouw der woningen van deze stichting - gezien het algemene ka rakter daarvan - deze aan de vereniging in eigendorrren beheer zouden worden overgedragen. Tot op heden werd hier over niets meer vernomen. Mochten er ooit voornemens in deze richting zijn dan is Waddinxveens bereidheid tot aanvaarding van eigendom en beheer van deze woningen uitspreken. Ten aanzien van de huisvesting van de onderhoudsdienst, kantoor alsmede personeelsbestand gedurende de nu af gesloten 80 jaar levert historie en he den het volgende beeld op. In de beginjaren bestond de huisves ting van de onderhoudsdienst uit een van hout opgetrokken werkplaats, welke was gesitueerd in de huidige Zeeheldenwijk. Tot aan het einde van de tweede wereldoorlog heeft deze si tuatie geduurd, waarbij 1 man het ge hele personeelsbestand uitmaakte. De ouderen en tot de autochtone bevol king behorende onder ons zullen zich ongetwijfeld de heer V.d. Berg nog herinneren. Na de oorlog, toen het Sniepkwartier in wording kwam werd aldaar een stenen werkplaats aan de Ei kenlaan gebouwd alwaar verschillende houtbewerkingsmachines in de loop der tijd werden opgesteld. De eerste huisvesting van het kantoor vond plaats in een beneden-woning aan de Acaciastraat. Daarvoor werd kan toor gehouden in de woning van de toenmalige penningmeester. In het jaar 1970 werd het kantoor met werk plaats aan de leplaan gebouwd. Het personeelsbestand was inmiddels opge lopen tot 11 personen. Het huidige per soneelsbestand bestaat uit 13 perso nen. Sinds het einde van de zeventiger jaren werd, in verband met de toch weer te krappe huisvesting van vooral het administratieve en bestuurlijke ap paraat en de verspreid liggende werk plaatsen en opslagplaatsen van mate riaal, uitgezien naar uitbreiding. Een plan om op het toenmalige kan toor met werkplaats een etage te bou wen werd uiteindelijk uit praktische en financiële overwegingen door het be stuur terzijde gelegd. De bouw van een kantoor met werkplaats op een perceel grond aan de Noordkade vond, in ver band met de omstandigheid dat de grootte van het terrein wederom tot bouw in twee lagen noodzaakte, als mede de naar het oordeel van het be stuur te hoge stichtingskosten, even eens geen doorgang. Uiteindelijk is Waddinxveen in het pand aan de Staringlaan terecht geko men. Op basis van de daar beschikbare ruimte is het bestuur van mening dat dit pand gedurende lange tijd in de ruimte lijke behoefte van de vereniging zal kunnen voorzien. Ook de stichtingskosten zijn naar me ning van het bestuur in termen van de ten laste van de exploitatie komende jaarlijkse kapitaallasten en afschrijving alleszins acceptabel en verdedigbaar. De met de aankoop en bouw van kan toor en werkplaats benodigde bedra gen werden eveneens uit eigen midde len gefourneerd, waardoor de eerder genoemde jaarlijkse lasten via de ex ploitatie van het woningbezit tot het ei gen vermogen van de vereniging kun nen blijven behoren. raties opgerichte en bemande Stichting Bevordering Eigen woningbezit. Er werden door deze stichting in de pe riode 1976 t/m 1981 350 goede en rela tief voor die periode lage stichtingskos ten met forse premies gerealiseerd. Daar de door de stichting beoogde doelstellingen daarna blijkbaar geen of onvoldoende weerklank meer vonden en men de ontplooide activiteiten meer vindt passen in het vrije bedrijf, wer den de laatste jaren door de Stichting geen projecten meer aangepakt en is men thans met de liquidatie bezig. In het uitbreidingsplan Groenswaard III werden op basis van de toenmalige in dat kader bestaande mogelijkheden, in een bouwstroom an woningwet-wo ningen door de vereniging ook een 7-tal ’’beschutte-sfeer-woningen” gereali seerd. Na een strenge selectie ten aanzien van het gezinsinkomen kwamen 7 bewo ners van woningwet-woningen in de ge meente Waddinxveen voor deelname aan dit project in aanmerking. Op non-profit basis werden deze men sen vanaf het prille begin tot en met het eindstadium door de vereniging ter zijde gestaan bij alle bij de aankoop en bouw van een woning spelende aspec ten. Op deze wijze verwierven zij, te gen de stichtingskosten van een wo ningwetwoning een eigen woning welke zij bij gebruikmaking van de nor male marktsegmenten nimmer deel achtig zouden zijn geworden. Als anekdote kan dit in verband nog worden gereleveerd, dat de renovatie- werkzaamheden van start gingen met een aantal proef-woningen aan de hui dige De Ruyterstraat. Toen tijdens de uitvoering van de werkzaamheden om onduidelijke redenen de ’’geldkraan” plotseling werd dichtgedraaid, was een door de toenmalige secretaris der ver eniging aan het adres van de staatsse cretaris Schaefer gericht telegram vol doende om deze kraan weer open te krijgen. Na afsluiting van de renovatie-werk- zaamheden heeft de gemeente Wad dinxveen zorggedragen voor een re constructie van het toen bestaande stratenplan, waardoor dit wijkje in ve lerlei opzichten een face-lift heeft on dergaan die qua aanzien en resultaat de toets der kritiek ruimschoots kan door staan. Om begrijpelijke redenen werd er ge durende de crisistijd in de dertiger ja ren geen initiatief ontplooid ten aan zien van de bouw van nieuwe wonin gen. Vele woningen stonden leeg, ter wijl de huurschuld de grenzen van net toelaatbare ruimschoots overschreed en de exploitatie van het toenmalige woningbezit beslist noodlijdend was te noemen. Ook gedurende de donkere oorlogsjaren 1940-1945 vanzelfspre kend geen bedrijvigheid in dit opzicht. Na de Bevrijding ontstond begrijpelij kerwijs - gezien de opgelopen achter stand gedurende 15 jaren - een nieuw elan die voor de vereniging uitmondde in de realisering van het Sniepkwartier. In de periode 1948 tot 1960 werden in deze wijk 441 woningen, 10 winkels en 16 garages gerealiseerd. Ook in deze wijk gebouwde woningen maken deel uit van het relatief goedkopere woning bezit van de vereniging welke qua wo ning en huurstelling zeer goed in de markt liggen. Het buitenkozijnwerk van een groot aantal van deze woningen werd inmid dels door onderhouds-arm materiaal vervangen. Aangezien de jaarlijks uit de exploitatie vrijkomende, door de overheid vastgestelde, onderhouds- norm al sinds vele jaren qua toerei kendheid onder zeer sterke druk staat dienst het in dit opzicht gevoerde be leid in budgettair opzicht per saldo aan de onderhoudsfondsen een zeker soe laas. Ook voor toekomstige onder houdswerken zal op de hiervoor al sinds 1975 ingeslagen weg worden ver dergegaan. Anticiperend op de door de rijksover heid in het kader van de bevordering van de werkgelegenheid ingestelde subsidie voor het verrichten van groot onderhoud aan het vroeg-naoorlogse woningbezit, heeft het bestuur in deze wijk een aantal projecten aangemeld, waarbij gelijktijdig - uiteraard onder voorbehoud van goedkeuring door de bewoners - een aantal isolatie-werk- zaamheden worden ’’meegenomen” die aan de bewoners aan de ene kant een groter wooncomfort verschaffen en aan de andere kant een vermindering van de stookkosten, derhalve een ver mindering van de woonlasten. Voor een tweetal projecten werd in middels ministeriële goedkeuring ont vangen. Een eerste project werd tij dens dit jubileum-jaar aangevangen en is inmiddels in het eindstadium van uit voering gekomen. Evenals destijds het renovatie-project in de Zeeheldenwijk is ook dit vrij ingrijpende groot-onder- houds/isolatieproject - er werden zelfs daken vernieuwd - dank zij de mede werking van de bewoners vrijwel pro bleemloos verlopen. Vanaf het prilste begin werden de be woners via een voorlichtings-avond bij de toen komende werkzaamheden be trokken en over de uitvoering geïnfor meerd. Vanaf de startdatum konden zij via een uit hun midden geformeerde bewoners-commissie tijdens de bouw- vergaderingen volledig in - en meespre ken in het hele gebeuren. Aan het op deze manier bereikte resultaat heeft de uitvoerende firma Isomur uit Goude- rak overigens eveneens een flinke bij drage geleverd door de wijze van aan pak en flexibele opstelling ten aanzien van de bij de bewoners eventueel op tredende problemen. Dank zij de gezonde financiële positie van de vereniging kon de financiering van dit project uit eigen middelen plaatsvinden, waardoor de jaarlijks uit de exploitatie vrijkomende rente- en aflossingsbestanddelen binnen de ver eniging kunnen blijven en derhalve de bestaande vermogens-positie kan wor den gehandhaafd en als gevolg van de rentebaten zelfs kan worden verste vigd. De voorbereidingen voor de uitvoering van het tweede project zijn inmiddels Waddinxveen” 80 jaar WADDINXVEEN - Waddinxveens oudste woningbouwvereniging - de woningbouwvereniging ’’Waddinxveen” - bestaat dit jaar 80 jaar. Bij de viering van het 75-jarig bestaan in het najaar van 1986 werd het nieuwe kantoor aan de Staringlaan betrokken. ’’Waddinxveen” begon 80 jaar ge- WADDINXVEEN - Mark v.d. Zij den, zwemmer van De Gouwe, heeft tijdens de Nederlandse kampioen schappen zwemmen in het Amers- foortse Sportfondsenbad een eerste plaats weten te bemachtigen op de 400m wisselslag bij de jongens 13>n4. Mark tikte op dit nummer aan in 4.411 wat voor hem tevens een verbetering van zijn PR met 10.1 sec betekende. Naast het succes op de 400m wisselslag wist de pupil van trainster Trudy Ver meulen op nog een aantal andere num mers tot in de top van de ranglijst door te dringen. Op de 1500m vrijeslag werd Mark eveneens eerste in de klasse 73/74 en met zijn tijd 16.28.6 bleek hij tevens derde in het ’overall’-klassement ge worden te zijn. De 200m wisselslag leverde in de series een eerste tij op, 2.11.00 en in de B-fi- nale zou Mark zich als derde weten te klasseren. Maar dit bleek bij langena nog niet het einde van de De Gouwe- zwemmer zijn verrichtingen te zijn. Op de 200m vrijeslag zou hij als derde ein digen in 1.56.8 en in de A-finale zette hij een achtste tijd op de klokken. Nog beter verging het hen op de 400m vrije slag, waar hij na als eerste te zijn geëin digd in 4.08.3, hij werd vierde in de A- finale. Verder leverde Mark nog een aantal uitstekende prestaties op onder andere de 100m vrije slag (0.54.74), 200m rug slag (2.16.5 PR -3.0) en de 100m schoolslag in 1.08.7 (5e). Bij de heren verdedigde Jan-Willem v.d. Hoek de eer voor De Gouwe. Hij zou op de 1500m vrijeslag in 16.41.7 be slag weten te leggen op de tweede plaats. Op de 200m rugslag tikte Jan- Willen, nadat hij zich in de series voor de B-finale had weten te plaatsen, als eerste aan in 2.14.9 (PR -3.0). Verdere prestaties van Jan-Willem wa ren, 100m rugslag (1.02.80), 200m vrij eslag 1.58.6 (6e in de B-finale) en 400m vrijeslag 4.13.2. Bij de meisjes was De Gouwe dit jaar het best vertegenwoordigd. In de groep ’75 kwamen Sandra Berckenkamp en Marion van Hooft op een groot aantal nummer aan de start. Marion zou op de 100m vrijeslag in 1.00.9 als zesde eindi gen en Sandra tikte in 1.02.7 als elfde aan. Op de 800m vrijeslag eindigde Marion zeer verdienstelijk als vierde in 8.40.3. De 100m vlinderslag werd door beide zwemsters gezwommen. Sandra zou voor dit onderdeel 1.11.6 nodig hebben en Marion kwam met 1.07.7 in de B-finale als derde aan de fi nish. Verder zwom zij nog op de 200m vrijeslag (2.15.0), en de 200m wissel slag, die zij in 2.32.7 aflegde. Op de 100m rugslag zou Marion uitein delijk, na een eerste tijd van 1.09.3 (PR -2.3) in de series, als vijfde in de B-fi- nale aantikken. In de groep ’77 zwom Sharon Stayen op de NK 200m schoolslag (300.7) en op', de 100 m vlinderslag had zij 1.25.1 no dig. In de jongste groep bij de jongens ei zwom Bob de Bruijn zijn eerste NK. Bob zwom zijn 100m schoolslag in 1.21.1 (PR -0.3). Tenslotte zou train ster Trudy Vermeulen haar pupillen op twee estafette-nummers aan de start’ brengen. Allereerst zwommen Ilse v.d. Dussen, Sharon Stayen, Marion van’ Hooft en Sandra Berckenkamp op de 4xl00m wisselslag, bij de meisjes onder de 16 jaar. De ploeg werd, in een sterk bezet startveld, in 4.47.23 negende. Tenslotte kwam Yvette de Beer,/ Sandra Berckenkamp, Ilse v.d. Dussen en Marion van Hooft op de 4xl00m vrijeslag estafette met 4.18.1 tot een verbetering van het ploegrecord met - 3.1 sec. De Gouwe kan dit jaar met recht terug- zien op een zeer geslaagd kampioen schap waarin de club vijf gouden, twee zilveren en vier bronzen plakken be haalde. NEDERLANDSE VERENIGING (J lONOE "V MERS .N -E -g C A R R o S S E B E O J In het jaar 1967 werd de vereniging, die vanaf de oprichting het karakter droeg van een vereniging met aandeelhou ders, onder leiding van de toenmalige voorzitter P. Lips, die zich in 1986 met de officiële opening van het kantoor belastte, omgevormd tot een ’’open vereniging”, waarin een door de leden gekozen ledenraad de hoogste macht in de vereniging uitoefent. Het bestuur wordt uit en door de ledenraad geko zen. Op deze wijze wordt het het lid-bewo- ner/niet bewoner mogelijk gemaakt in vloed uit te oefenen op he gevoerde en te voeren beleid, terwijl de vereni gingsstructuur meer in overeenstem ming werd gebracht met de gewijzigde opvattingen ten aanzien van medezeg- gingsschap en inspraak. Met uitzondering van het woningbezit in de Zeeheldenwijk, Sniepkwartier en portiekwoningen aan de Willem de Zwijgerlaan, werden alle woningen in middels van isolerende materialen voorzien. Bij het woningbezit in het Sniepkwartier werden gelijktijdig groot-onderhoudswerkzaamheden be trokken zodat de isolatie van deze wo ningen wat meer tijd vergde. Bij de iso latie van de woningen in de Zeehelden wijk alsmede bij die aan de Willem de Zwijgerlaan traden bijzondere proble men op als gevolg van de bouwkundige constructie van deze woningen. Vermeldenswaard is tevens, dat de 48 flatwoningen aan de Henegouwerweg, in verband met de aldaar door het ver keer veroorzaakte geluidsoverlast, eveneens van akoestische isolatie wer den voorzien. De hiermede gemoeide kosten werden volledig door de over heid gesubsidieerd in het kader van en stuk milieu-wetgeving, Indien zulks mogelijk is zullen de overige woningen aan de Henegouwerweg eveneens van een dergelijke isolatie worden voor zien. De huidige ontwikkelingen bij de bouw van woningwetwoningen baart het be stuur zorgen. Als gevolg van de bezui- nigingswoede van de opvolgende kabi netten Lubbers, zijn de jaarlijkse be schikbaar gekomen en komende con tingenten woningwetwoningen sterk verminderd. Het accent wordt sindsdien voor het merendeel op de gesubsidieerde en on gesubsidieerde sector gelegd. Uit een oogpunt van het stimuleren van de eco nomische bedrijvigheid gecombineerd met een vermindering van de collec tieve lastendruk van de overheid is een dergelijk beleid uiteraard wel begrijpe lijk. Op termijn zal dit beleid echter uit monden in een grote verstoring van het nu toch al min of meer zoek zijnde evenwicht tussen vraag en aanbod in het beschikbare goedkopere sociale woningbestand. Ook op basis van de economische vooruitzichten op zowel nationaal als internationaal niveau moet voor de toekomst worden gecon stateerd, dat ook dan zeer veel en wel licht nog meer mensen voor hun behui zing een beroep zullen moeten doen of blijven doen op het beschikbare sociale woningbestand voor een enigszins be taalbare woning. Ook de bestrijding van de huidige structurele werkloosheid door middel van een herverdeling van de thans be schikbaar en in de toekomst nog be schikbaar zijnde of komende arbeid, zal naar de mening van de woning bouwvereniging in termen van besteed baar inkomen voor de betreffende be volkingsgroep niet of nauwelijks kun nen resulteren in een verbetering daar van. Het merendeel van de op deze wijze ge creëerde arbeidsplaatsen zal immers deeltijdbanen opleveren met een daar aan onvolledig inkomen. De tot deze groep behorende bevolking blijft der halve ook op langere termijn aangewe zen op een woning uit het goedkopere sociale woningbestand. Als men bovendien in ditzelfde kader het huidige regeringsbeleid trekt ten aanzien van de sluiting van een groot aantal bejaarden-tehuizen en ook in al gemenere zin de nationaal optredende vergrijzing van de bevolking, waardoor de doorstroming binnen het beschik bare sociale woningbestand eveneens sterk wordt vertraagd, dan is de conclu sie niet zo moeilijk. In dit opzicht zal de gemeenschap bij ongewijzigd beleid op langere termijn de rekening van dit onjuiste en op de korte termijn gebaseerde beleid gepre senteerd krijgen. Men tracht overigens de gevolgen van dit beleid enigszins te ondervangen door het in het leven roe pen van subsidieregelingen welke in dit verband naar de mening van de wo ningbouwvereniging alleen maar beo gen aan het bestaande sociale woning bestand een langere levensduur te ver lenen. WADDINXVEEN - De tennisvereni ging Be Fair heeft een geslaagd open D-toemooi achter de rug op het tennis park De Buitenhof aan de Sniepweg. Dit waren de gespeelde finales: Heren single Dl: 1. Harm Kruyne-Wil fred Luiten: 6-2/6-0. Dames single Dl: 1. Sigrid van Dijk- Adrianne van Dijk: 7-5Z7-6. Heren dubbel Dl: 1. Piet Verhoeven/ Max van Os Jan Terpstra/Rien Baan 6-1/6-4. Dames dubbel Dl: 1. Ans de Jong/ Wilma Wijnstok, 2. Anja van Asperen/ Joke Huiskens 6-2Z6-3. Gemengd dubbel Dl: 1. El van Tol/Ad van Maaren, 2. Maartje Barendz/Frits van Kempen 6-0/6-0. Heren single D2: 1. Armand van Frankfoort, 2. Nicola Diana 3-6/6-2Z6- 2. Dames single D2: 1. Jeanne v.d. Heu vel, 2. Maja van Termeij 6-0/6-1. Heren dubbel D2: 1. Jan v.d. Ark/Rik Fonteijn, 2. Hub Nootenboom/Wim Visschers 6-4Z7-5. Dames dubbel D2:1Truus Stam/Irene v.d. Werf, 2. José Wansink/Joke v.d. Meer 6-1/5-7/6-3. Gemengd dubbel D2: 1. Pauline van Zoest/Ad Klarenbeek, 2. Joke v.d. Meer/Hub Nootenboom 6-1/6-3. WADDINXVEEN - Niet alleen de ad- spiranten-meisjes van De Gouwe- wa terpolo zijn succesvol geweest, ook de heren jeugd van De Gouwe hebben de beker van de Kring Gouwe-Rijnstreek gewonnen. In een spannende finale versloegen ze Barracuda met 6-5. De ploeg van coach Thijs Brandhorst is een mix van snelle, talentvolle en sterke spelers. Tijdens het slot van de competitie liet het team al zien dat ze het afgelopen jaar veel bijgeleerd heb ben. Door een ongelukkig verlies tegen Bar racuda liepen ze de kans op promotie naar het district mis. De bekerfinale te gen Barracuda was daarom een mooie aangelegenheid om revanche te ne men. De ploeg van De Gouwe ging goed van start. De snelle Jan Willem van den Hoek brak twee maal goed door en zette zijn kansen om in twee doelpun ten. Daarna zorgde Jacco Rhijnsburger met een mooie lob voor 3- 0. Door dit succes verslapte de concentratie en Barracuda wist 4 maal op rij te scoren. Thijs Brandhorst sprak de heren eens duidelijk toe en niet zonder succes. De zoals altijd degelijk spelende Axel Rus- scher schoot vanaf 15 meter laag in de hoek en bracht de stand op 4-4. Barra cuda sputterde nog eenmaal tegen maar toen was het de beurt aan Niels Nolta. Eerst scoorde hij met een fraaie lob e in de laatsteminuut verraste hij de keeper met een bal laag in de kort hoek. Na het laatste fluitsignaal werd, zoals gebruikelijk bij het waterpolo, de win nende coach in het water gegooid. Omdat het team volgend jaar in nage noeg dezelfde samenstelling kan blij ven spelen, kunnen we nog veel van deze jongens verwachten.

Weekblad voor Waddinxveen | 1991 | | pagina 13