Graven In tuinen AXIS WSE ‘91 OP 31 AUGUSTUS EN 1 SEPTEMBER Menora naar Jeruzalem Polderroute fietsers Zeeheldenwijk iPiaats kano’s Bodemverontreiniging oude gasfabriek Protesten rond nieuw jeugdcentrum Zomer in W’veense kerken Expositie Verzets- museum Overlaad plaats bij ’t Weegje Select bewaakt scholen Foto’s van uitstapje Nieuw fietspad bij W’veen Thijs Bunnik overleden duren voort roeiWten 2 Onderzoeken Dit is de officiële overdraagplaats voor roeiboten en kano’s, zoals die is te vinden op de Stoofkade, in het ver- I I /wsftail KfifiOsl WADDINXVEEN - De voetbalvereniging WSE houdt in het weekeinde van zaterdag 31 augustus en zondag 1 september voor de vierde maal het internationale voetbaltoernooi voor jeugdteams tot 18 jaar. In het verle den kende het evenement al sterke deelnemers als Ajax, PSV, Fortuna Düsseldorf, Telstar, Fortuna Sittard, Arhus GF, Schalke ’04, Sparta, KV Mechelen, ÊC Utrecht en Feijenoord. De laatstgenoemde ploeg schreef de eerste aflevering op haar naam. Fortuna Sittard nam de volgende win nende bokaal mee naar huis, terwijl het Deense Arhus GF vorig jaar tot winnaar werd gekroond. R 1 WADDINXVEEN/ALPHEN AAN DEN RIJN - De negenarmige kan delaar (menora), die in 1980 onder de vloer van de remonstrantse kerk in Alphen aan den Rijn werd gevonden en die ook via het maandblad van de remonstranten de Remonstrantse Kerk in Waddinxveen heeft bezigge houden, wordt binnenkort overgebracht naar Yad Vashem, het monu ment voor de joodse slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog in Jeruza lem. WADDINXVEEN/DEN HAAG - De provincie Zuid-Holland heeft in de afgelopen jaren onderzoek uitgevoerd naar bodemverontreiniging op het terrein van de voormalige gasfabriek aan de Kromme Esse in de ge meente Waddinxveen. Al sinds 1985 worden de omwonenden regelmatig over dit onderzoek door de provincie ingelicht. Dit is al zo’n lange tijd dat dr. L.G. de Klerk namens het college van Gedeputeerde Staten in een briefde eigenaren, gebruikers, belanghebbenden en omwonenden van de voormalige gasfabriek aan de Kromme Esse in het kort een aantal zaken (nogmaals) de revue laat passeren. ALPHEN ad. Rijn Boskoop ‘ZOETERMEER GOUDA Weekblad voor Waddinxveen - Woensdag 24 juli 1991 Pagina 11 S I Twee foto s van het eerder dit jaar met de Souburgh-ouderen gemaakte Rotary-uitstapje naar de Keukenhof. (Fo to’s: A.L.Jvan Vliet). De nolderroute door Rijnland I I ning geschonken, zo verklaarde hij lengde van de Wilhelminakade. (Foto: Sjaak Noteboom). WADDINXVEEN - Op de Stoofkade - in het verlengde van de Wilhelmina kade - is door de provincie Zuid-Hol- land een overlaadplaats voor kano’s en roeiboten aangegeven. Althans, de plek staat met borden aan gegeven. Het lijkt pns overigens nog een hele klus op die plek een roeiboot of kano van het ene stuk water - waar aan op zichzelf ook nog het een ander te verbeteren valt - in het andere te brengen. Bovendien staan de borden er wel, maar verdere voorzieningen ontbre ken. In ieder geval kan het passerende verkeer zien waar het beste roeiboten en kano’s overgedragen kunnen wor den en hoeven ze niet vreemd op te kij ken als ze mensen daarmee aan het sjouwen zien. I I I t GOUDA - Het aan de Turfmarkt ge vestigde Zuidhollandse Verzetsmu seum herdenkt op 17 augustus de slachtoffers van de oorlog met Japan. Tijdens deze herdenking zal een ten toonstelling van een drietal kunste naars geopend worden. Deze expositie is samengesteld uit te keningen van Hans Scholze, beelden van Els Teeuwen en gedichten van Ineke Teeuwen. Allen hebben als kind de oorlog in het voormalig Nederlands Indië meegemaakt. Voor het publiek is de tentoonstelling ’’Nederlands Indië, onverwerkt verle den” geopend van 1 augustus tot 15 ok tober 1991. Op 17 augustus 1991 is het museum van 10.00 tot 17.00 uur voor het publiek vrij toegankelijk. WADDINXVEEN De zomer is vol op aan de gang. Het is en wordt weer vol op tijd voor een mooie fietstocht. Het dagblad Trouw publiceerde onlangs een polderroute door Rijnland. Wip deze route uitrijdt doet ook Wad dinxveen aan met de 50-jarige hefbrug en de historische Brugkerk en de Rem onstrantse Kerk. Van de polderroute door Rijnland wordt gezegd dat deze voert door een Tijdens het eerste, oriënterende onder zoek is het vermoeden van bodemver ontreiniging met PAK’s (Polycyclische aromatische koolwaterstoffen), cya nide en aromaten (benzeen, tolueen, zylenen) bevestigd. Dit was aanleiding om in 1985 een na der onderzoek uit te voeren. De doel De destijds ingestelde projectgroep kent een zeer beperkte samenstelling. Aan de hand van onderzoeksrapporta ges zal een keuze gemaakt moeten gaan worden over saneringsvarianten. Het lijkt de provincie daarom zinvol de pro jectgroep uit te breiden. Inmiddels is bekend dat vanuit de Zeeheldenwijk de heer L. Zwijnenburg (Piet Hein- straat 18), en ook een vertegenwoordi ger van de woningbouwvereniging Waddinxveen bereid is gevonden zit ting te nemen in de projectgroep ter be hartiging van de belangen van de bewo ners. Ook andere instanties, zoals de Inspec tie Volksgezondheid voor de hygiëne van het milieu in Zuid-Holland, nuts bedrijven en het Hoogheemraadschap van Rijnland worden in de gelegenheid gesteld deel uit te maken van de pro jectgroep. WADDINXVEEN - Het zomert nu ook behoorlijk in de Waddinx- veense kerken. Diverse kerkdien sten moeten in deze bouwvak- vakantie worden geschrapt wegens gebrek aan voldoende voorgan gers. De Centrale Hervormde Ge meente ziet zelfs twee weken lang tegelijkertijd de drie predikanten ds. G.C. Kunz (die uiterlijk deze week moet beslissen op een op hem uitgebracht beroep van Hervormd Papendrecht), ds. J.W. Goossen en ds. H. Schipaanboord met hun vrouw en kinderen in zonniger oor den verblijven. Daarom is in arren moede een be roep gedaan op de in Ermelo wo nende Waddinxveense oud-predi- kant om in deze twee weken even tuele begrafenissen van hervormde lidmaten te leiden. De drie hervormde predikanten hebben de lidmaten van hun kerk om begrip voor de vakantiesituatie gevraagd. ”Wij zijn ervan over tuigd dat u ook uw predikanten enige weken vakantie gunt”, aldus het drietal. In het Hervormd Kerkblad stond al aangegeven dat steeds meer predi kanten hun vakantie enige weken in het buitenland doobrengen. Dat betekent concreet dat het al maar moeilijker wordt om vervangers te vinden voor de eigen predikanten. De Centrale Hervormde Ge meente is in deze zomervakantie genoodzaakt in elk van de drie kerkgebouwen (Brugkerk, Bethel- kerk en De Hoeksteen) één van de twee diensten te laten vallen en ook in de hervormde Rehobothschool aan de Sperwerhoek eventjes geen enkele kerkdienst te houden. Gedurende dit hartje zomer wordt op zondagen ook in de hervormde Immanuëlkerkgemeente (Prinses Beatrixlaan) maar één zondagse kerkdienst gehouden, hetgeen ook het geval is in de gereformeerde Kruiskerk. In de gereformeerde Ontmoetingskerk wordt al geruime tijd op zondagmiddag geen dienst meer gehouden. aan de Reyerskoop 54 - open van maan dag tot en met vrijdag), de vrij zeldzame molenviergang (vier molens achter el kaar) in Zevenhuizen bij de Rotte, het fotogenieke binnenvaartsluisje en de zeventiende-eeuwse hervormde kerk in Leidschendam en het buitenhuis Hof- wijck aan het Westeinde in Voorburg, eens het woonhuis van Constantijn Huygens (alleen ’s-morgens te bezichti gen van woensdag tot en met zaterdag). Met dit bemiddelingsvoorstel van de Is raëlische ambassadeur in ons land, M.N. Bawly, heeft de remonstrantse gemeente ingestemd. In de remon strantse kerk zal binnenkort een replica komen te staan van de kandelaar van Yad Vashem, aldus secretaris me vrouw C.W. Suttorp van de kerkeraad van de remonstrantse gemeente. Het is nog niet bekend wanneer de kandelaar naar Jeruzalem wordt overgebracht en wanneer de replica in de Alphense kerk wordt geplaatst. De remonstrantse gemeente kocht in 1955 de voormalige synagoge in Al- phen, die tijdens de oorlog door de Duitsers werd geconfisqueerd en na de oorlog als pakhuis had gediend; van de joodse gemeente van Alphen was vrij wel niets meer over. Pas bij herstel werkzaamheden in 1980 werd onder de vloer een kistje gevonden met daarin de kandelaar en een krant uit 1941. Dit kistje bleek daar door een joods echt paar te zijn verstopt. Een comité onder leiding van de Am sterdamse rabbijn L.B. van de Kamp, dat wil dat alle joodse voorwerpen die tijdens en na de Tweede Wereldoorlog in niet-joods bezit kwamen, worden te ruggegeven, bepleitte ook de terug gave van de kandelaar. De remon strantse gemeente weigerde aan dit verzoek te voldoen, vooral nadat de erfgenaam van de joodse familie de kandelaar bij notariële acte aan de ker keraad had geschonken. Het leidde tot een lang, weinig verhef fend dispuut, waarin men van beide kanten ten volle in zijn recht meende te staan. De gemeente in Alphen was overtuigd dat zij alles zeer keurig met de rechthebbenden had afgehandeld en dat de menora hoorde in het gebouw waar zij was gevonden; zij was aanvan kelijk niet onder de indruk van een rab bijn die lukraak zijn handen leek te wil len leggen op elk joods voorwerp dat hij maar zin zijn vizier kreeg. Rabbijn Van de Kamp smaalde op zijn beurt dat iedereen, dus ook de remonstrantse ge meente te Alphen, altijd wel een of an dere jood kan laten opdraven om onte rechte claims zogenaamd te legitime ren. Overigens waren ook in de remon strantse broederschap al meteen stem men opgegaan die vonden dat de Al- Ook dit jaar wist het organisatiecomité een aantal sterke teams te contracte ren. Arhus GF zal opnieuw verschij nen terwij 1 ook andere oude bekenden acte de présence zullen geven. Telstar, FC Utrecht, Fortuna Sittard en SC Feijenoord zagen we al eerder op "De Lansbrekers” verschijnen. Nieuw in het deelnemersveld zijn SW-Dor- drecht ’90 (oorspronkelijk was Dor drecht ’90 uitgenodigd) en het Duitse Borussia Mönchengladbach. WSE completeert het veld. Het Waddinxveense bedrijf Axis op Coenecoop zal als hoofdsponsor van het toernooi optreden. Axis Aandrij vingen BV levert aandrijvingen, com ponenten die nodig zijn om elke ma chine in beweging te krijgen, zoals elektromotoren, koppelingen, kettin gen. tandwielreductiekasten en varia bele reductiekasten. Directeur-R.H. Visser van Axis Aan drijvingen BV startte in 1977 op een zolderkamer in Moerkapelle een be drijf in aandrijftechnieken. De firma produceerde aandrijvingen, appara ten, die nodig zijn om elke machine in beweging te krijgen, zoals elektromo toren, koppelingen, kettingen, tand wielreductiekasten en variabele reduc tiekasten. zoek is opgesteld. Dit onderzoek is in middels in de projectgroep besproken en wordt in uitvoering genomen. Om tot een goed onderzoeksresultaat en om een goede keuze voor een sane- ringsvariant te komen is het noodzake lijk om ook in de omgeving van het ter rein en misschien wel in de tuin van de bewoners onderzoek te verrichten. Met de bewoners wordt contact opge nomen door het uitvoerend ingenieurs bureau, DHV Raadgevend Ingenieurs bureau BV Amersfoort, om hierover afspraken te maken. Gedeputeerde Staten rekenen op ieders medewer king. ”Wij willen namelijk ook vastge steld hebben of er in uw omgeving al dan niet sprake is van verhoogde con centraties aan verontreinigende stof fen”, aldus de Provincie. Het veldwerk start in deze en volgende week bij de bedrijven en zal in verschil lende fases worden uitgevoerd. Enige overlast is misschien niet helemaal te vermijden, maar met ieders speciale wensen over datum en tijdstip van uit voering van dit werk zal zo veel moge lijk rekening worden gehouden. stelling van een nader onderzoek is: het vaststellen van aard en omvang van de bodemverontreiniging, het bepalen van verspreidingsmogelijkheden en van risico’s voor volksgezondheid en milieu. In dit onderzoek is gebleken, dat de grond verontreinigd is met PAK’s, cya nide en plaatselijk met dieselolie, naf- taleen en koper. Het grondwater is ver ontreinigd met aromaten, naftaleen, cyanide en fenolen. Direct contact bestaat alleen bij het verrichten van graafwerkzaamheden. Er bestaan verspreidingsmogelijkhe den van de verontreinigende stoffen in het grondwater naar de omgeving, zo wel in het ondiepe grondwater als in het diepere grondwater. Aansluitend is in 1987 op advies van de projectgroep een saneringsonderzoek gestart. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben het saneringson derzoek vastgesteld en hebben inge stemd met het advies van de project groep om een en ander uit te werken in een saneringsplan. In 1989 is het projectvoorstel voor het saneringsplan besproken. Er bleken toen zulke bemoeilijkende factoren mee te spelen dat door het uitvoerende ingenieursbureau een projectvoorstel voor een aanvullend saneringsonder- phense gemeente onder deze omstan digheden haar kandelaar beter bij de rabbijn thuis op de schoorsteenmantel kon laten zetten dan er zich zo aan vast te klampen. Daarmee was het probleem rijp om door een commissie van goede diensten uit de wereld te worden geholpen. Rab bijn Van der Kamp is blij met het be sluit van de remonstrantse gemeente. De kandelaar wordt nu toch teruggege ven aan de joodse gemeenschap. WADDINXVEEN - Het particuliere beveiligingsbedrijf Select uit Ter Aar wordt in Waddinxveen in het nieuwe schooljaar de sleutelhouder voor 30 openbare en bijzondere schoolgebou wen. Op die manier kunnen de gemeente, de rijkspolitie en de schoolbesturen bij alarmmeldingen sneller aan de slag, omdat het anders - zeker in de vakan- tietijd - een doolhof is om na te gaan wie in het bezit is van de sleutel van een bepaalde school. Een dergelijke aanpak verbetert de continuïteit van de alarmering sterk. Bovendien is de controle effectiever wanneer die in één hand is. WADDINXVEEN - De Rotary Club Waddinxveen maakte dit voorjaar met zo’n 50 bejaarden van Huize Souburgh aan de Prins Bernhardlaan een uit stapje naar de Keukenhof in Lisse. Van dit voor de vijde maal in successie door de Rotarians aangeboden jaarlijkse tripje bestaat nog deze foto, die we hierbij in het Weekblad voor Waddinx veen publiceren. Ruim 20 leden van de Rotary Club hadden ieder twee of drie bewoners in hun auto meegenomen voor een bezoek de Keukenhof. De middag werd besloten met een rit langs de boulevard in Noordwijk. WADDINXVEEN /DEN HAAG - Tussen Gouda/Reeuwijk en Bodegra ven, langs de westzijde van rijksweg A 12 en op grondgebied van Reeuwijk en Waddinxveen, wordt volgend jaar een nieuw fietspad aangelegd. De nieuwe verbinding vormt een scha kel in de woon-school-, woon-werk- en recreatieve routes en ontsluit het Reeu- wijkse Plassengebied. De kosten van aanleg worden geschat op 690.000,-, zo heeft de provincie Zuid-Holland la ten weten. Het aan te leggen fietspad loopt in het noorden van de Westkade langs de ge luidswal en de Noorderwal tot de Bloe- mendaalseweg en in het zuiden van de Nieuwdorperweg tot de Oud-Reeu- wijkseweg. Het pad is een onderdeel van de fietsroute Den Haag-Utrecht. De provincie trekt in 1992 bijna negen miljoen gulden uit voor de aanleg van nieuwe fietspaden. Het bevorderen van het gebruik van de fiets is een be langrijk uitgangspunt in het verkeers- en vervoersbeleid van de provincie. gebied dat is ontstaan door indijkingen, verveningen en ontginningen: veel wa ter, wind en weilanden. Een paar tips voor onderweg (Leiden zou een apart hoofdstuk vergen): het vogel- en recreatiepark Avifauna in Al phen aan den Rijn, de zeventiende- eeuwse molen in Bodegraven, ’s-we- relds grootste boomkwekerscentrum Boskoop (met een als museum ingericht negentiende-eeuws boomkwekershuis Op 8 maart 1986 werd de eerste paal voor een nieuw pand in de Waddinx veense Coenecoop door de toenmalige staatssecretaris P. van Zeil van Econo mische Zaken de grond in geslagen. Het bedrijf groeide snel en heeft nu 17 medewerkers. Axis Aandrijvingen beperkt zich tot elektrische en mechanische aandrijvin gen. Met recht kan er in dat geval ge sproken worden van een zeer uitge breid pakket met voornamelijk pro- dukten uit Duitsland, maar sinds kort betrekt Axis haar produkten ook uit Italië. Om punctueel te kunnen leveren beschikt het bedrijf Axis over een zeer grote voorraad produkten. In de eigen assemblage-werkplaats worden vele aandrijvingen op specificaties geassem bleerd. Directeur Ruud Visser, die in de Zuid- plas woont, is duidelijk gecharmeerd van het WSE-toernooi. ’’Eerlijk ge zegd ben ik nog nooit bij WSE geweest. Maar ik ken het toernooi wel, heb er veel over gelezen. De manier waarop de publiciteit wordt aangepakt spreekt me erg aan. Ik denk dat Axis door het toernooi te sponsoren meer naambe kendheid zal genieten. Daarbij kweken we veel goodwill. Wij willen ons bedrijf graag identificeren met een groot sportevenement als Axis WSE ’91”. Hï/7fn TI1.A.B. Bunnik. WADDINXVEEN - Zaterdag op 63- jarige leeftijd overleed Th.A.B. (Thijs) Bunnik (Wingerd), ere-lid van de voetbalvereniging WSE. Decennia lang was Thijs Bunnik actief in de gele deren van de club in de Vondelwijk en maakte zich verdienstelijk als (eerste elftal)-speler, leider, trainer, scheids rechter, commissielid en bestuurder. Thijs Bunnik is woensdag (vandaag) begraven op de roomskatholieke be graafplaats aan de Alberdingk Thijm- laan. Ook in het bredere verband van de Goudse Voetbal Bond en KNVB diende hij de voetbalsport. Door zijn jarenlange ervaring en grote kennis van zaken gold Thijs Bunnik binnen en bui ten de vereniging als een ware autori teit. Het tutoyeren mocht dan alom in zwang zijn gekomen, voor de meesten bleef hij meneer Bunnik. Niet omdat hij zo afstandelijk was. Hij dwong res pect af. Thijs Bunnik was één van de WSE-le- den, tevens één van de vrijwilligers, van het eerste uur. Al bij de oprichting van de vereniging in 1948 raakte hij be trokken bij de opvang en begeleiding van de jeugd. Vele opeenvolgende lich tingen jeugdige WSE-ers bracht hij de elementaire vaardigheden van de voet balsport bij Dat werk heeft hem altijd het meest be ziggehouden, en ook de meeste voldoe- j en kele jaren geleden in een vraaggesprek met de WSE-Weekkrant. De aanlei ding voor dat interview was de toeken ning van het ere-lidmaatschap van WSE. Daarover zei hij toen: ”Het zijn de schouderklopjes die een mens nodig heeft, alleen al om eens te weten of dat gene waar je mee bezig bent gewaar deerd wordt. Het is een stimulans om met het werk door te gaan”. I i WADDINXVEEN - Hartje zomer blijven de (bejaarde) omwonenden aan de Peter Zuidlaan/Johannes Postlaan/ Jan van Bijnenpad zich ernstige onge rust maken over de voorgenomen vesti ging van een kleinschalig jongerencen trum in de oude kleuterschool aan de Peter Zuidlaan. De lege school is tus sen de flats in gebouwd. Het gemeentebestuur heeft deze zomer definitief besloten het onvoldoende functionerende en kostbare jongeren werk uit De Bonkelaar aan de Beuken hof te verplaatsen naar de nieuwe en goedkopere lokatie in Groenswaard 1. In de gemeenteraad heeft daartegen al leen de PvdA-fractie bezwaren geuit. De omwonenden beraden zich op een massaal ondertekend bezwaarschrift bij de Raad van State, maar ook secre taris P. van der Pols van de afdeling Waddinxveen van de Algemene Ne derlandse Bond van Ouderen (ANBO) en voorzitter en oud-wethouder me vrouw L.M. Oosterbroek-Waagmees- ter van de Stichting Bejaardenhuisves ting Waddinxveen denken na over eventuele nadere (re)acties. Ze volgen hiermee de woningbouwver enigingen Waddinxveen en St. Joseph, die over de nieuwe lokatie van het jon gerencentrum ook zo hun gedachten hebben geventileerd. Overigens heb ben alle protesten (brieven, handteke ningenacties en een gemeentelijke in formatieavond) tot nu toe geen zoden aan de dijk gezet. De bezwaren van alle betrokkenen ko men vooral neer op te verwachten overlast van gaande en komende jon gelui op bromfietsen, mogelijkheden tot vandalisme en vernielingen in en om de flats en veel onnodig lawaai van jongerenactiviteiten. Bovendien ver wacht de buurt dat de jongelui de om geving van het jongerencentrum als trefpunt zullen gaan gebruiken. De gemeente wijst alle tot nu toe geuite bezwaren geheel en al van de hand om dat het zou gaan om kleinschalig jonge renwerk met voornamelijk ’’huiska- meractiviteiten”. Inmiddels heeft de PvdA-raadsfractie niet alleen in de laatste gemeenteraadsvergadering vraagtekens gezet achter deze opvat ting, maar werden ook via raadslid Charles Wijnen schriftelijke vragen ge steld. Deze vragen liggen nog op beantwoor ding te wachten tot over een paar we ken als het college van Burgemeester en Wethouders weer compleet is. Op dit moment zwaait burgemeester C.M. van der Linden als enig collegelid de scepter over Waddinxveen. Zoeterwoude U. Zwammerdam LEIDSCHENDAM Gelderswoude Bodegraven Nootdorp Moerkapelle Kruisweg Zevenhuizen Blei swijk Oud Verlaat Rotterdi Rotterdam Nieuwerkerk a.d.'Jssel Reeuwijk- IIDorp f t -X. Sp' Hazerswoude- 1 Rijndijk Hazerswoude- k. Dorp Bergschen- hoek 'Route Snelweg Andere weg Qkm4 ■VOOR BURG/ O Berkey^ Rodenrijs Waddinxveen Stompwiji Benthuizen Reeuwijk 4

Weekblad voor Waddinxveen | 1991 | | pagina 11