Burgemeester geen chef van gemeentesecretaris Middag over zaken doen met Amerika 1 Werkzame stillekracht in het gemeentehuis Secretaris mag sinds ’31 ook vrouw zijn Stijgende lasten voor Waddinxveen Afscheid ds. G.C. Kunz op 6 oktober Bijdrage bedrijfs- onderzoek Fietsroutes door W’veen 41e Goveka zonder W’veners Cees Loose had deze eeuw 3 voorgangers van de heer Kreupeling en dat deze toen Hendrik kwam wijzen op het feit dat dit niet overeenkomstig de wet was. Brugweg wordt opgeknapt f. Geschiedenis Wat voor hulp? Verandering f» Geen burgemeester Oud-gemeentesecretaris J. Meu- ifc WADDINXVEEN - Wie een brief krijgt van het college van Burgemees ter en Wethouders van Waddinxveen of naar de ondertekening van stuk ken van B. en W. - sinds 1990 gevormd door CDA, PCW en VVD - kijkt, ziet daaronder steeds twee handtekeningen staan: die van burgemeester C.M. van der Linden (in december 60 jaar) en die van gemeentesecretaris C.A.P.M. Loose. Hij volgde vorig najaar na 40 jaar trouwe overheids dienst J. Meuleman (58) op. f /.:-l Weekblad voor Waddinxveen - Woensdag 14 augustus 1991 Pagina 9 Gedeputeerde Staten. kersen toeristen. De gemeentesecretaris staat dan ook als hoofd van de secretarie aan het Raadhuisplein naast onze eerste burger en is raadsman van hem, de gemeente raad en van het college van Burgemees ter en Wethouders, waarvan naast bur gemeester Van der Linden ook deel uitmaken de wethouders P.F.J. van Schie (CDA), J. Neele (PCW) en K.W.Th. van Soest (VVD). WADDINXVEEN - In deze eeuw is gemeentesecretaris C.A.P.M. Loose de vierde die deze functie vervult. Hem gingen A. Kreupe- ling, H. Jenn en J. Meuleman voor, alhoewel we in Waddinxveen ook burgemeesters hebben gehad die tevens gemeentesecretaris waren. In 1898 kwam op de Waddinx- veense secretarie als jongste mede werker de 20-jarige Adriaan Kreu- peling werken. Hij was een gebo ren en getogen Waddinxvener. Op de secretarie was hij de derde me dewerker naast de secretaris. Se cretaris was in die dagen de latere burgemeester G. van Dort Kroon. GOUDA - De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Midden-Holland houdt dinsdagmiddag 4 september van 13.00-17.30 uur in het gebouw van de In de zomer van 1990 werd in Wad dinxveen opnieuw een gemeentese cretaris benoemd op een afwij kende manier. Werd in de jaren ze ventig de sollicitatieprocedure voor de opvolging van H. Henné stopge zet, nu bleef een sollicitatieproce dure achterwege omdat B. en W. C.A.P.M. Loose als gemeentese cretaris hebben aangewezen. ”Wij zijn namelijk van mening dat voor de onderhavige functie een ge schikte interne kandidaat beschik baar is in de persoon van de heer C.A.P.M. Loose, thans directeur van de secretarie in deze gemeen te”, aldus B. en W. een jaar gele den. ”De heer Loose is al jaren eer ste loco- secretaris, kent de ge meente goed en beschikt naar onze mening over de nodige kwalitei ten”. tekening geen waarde! Zowel de burgemeester als de secreta ris zijn betrokken bij de voorbereiding en de uitvoering van de besluiten van raad en college. De secretaris zal daar bij echter allereerst letten op de admi nistratief- juridische facetten, terwijl de burgemeester meer op de beleidsas pecten zal letten. Een harmonieuze sa menwerking tussen burgmeester en se cretaris is in het belang van de gemeen te. Acht jaar later trad Adriaan met de Boskoopse Ida Vink in het huwe lijk. De harde werker en uiterst nauwgezette Kreupeling behaalde zijn Gemeente-Administratie-di- ploma en werd in 1910 gemeentese- cretraris van Waddinxveen. Waren er in 1910 5.119 inwoners in de ge meente, bij zijn afscheid in 1943 - na 33 jaar trouwe dienst als secreta ris - waren er 7.938 inwoners. Na af loop van zijn ambtelijke loopbaan in 1943 bleef de heer Kreupeling tot aan zijn dood in Waddinxveen wo nen. In 1947 vond de woningcom- missie dat het huis waarin de oud- secretaris met zijn echtgenote woonde, te groot was voor twee mensen. De nieuwe secretaris ruilde daarom zijn woning aan de Henegouwerweg met het huis aan de Kanaalstraat. In 1943 hadden we geen gemeente raad vanwege de oorlog en daarom nam burgemester H.B.N. Mumsen alle taken van de raad waar, waar onder het benoemen van een ge meentesecretaris. Hendrik Jenné was in het bezit van het diploma Gemeente-Administratie en werd derhalve benoemd tot gemeentese cretaris van Waddinxveen. Hij be zat het diploma Gemeente Finan ciën niet, omdat hij, doordat de oorlog uitbrak, niet meer de lessen voor dat diploma kon volgen in Utrecht. De dit voorjaar overleden Hendrik Jenné was een geboren en getogen Gouwenaar. In 1931 kwam hij als onbezoldigd volontair op de secre tarie werken. Na een jaar werken kreeg hij als dank voor de gele verde diensten een gratificatie van honderd gulden! Op 1 maart 1933 kwam hij in Waddinxveen wonen, voor die tijd kwam hij regelmatig met de boot uit Gouda. Om kwart voor negen vertrok de boot uit Gouda en was om half tien bij café Kwaak aan de Zuidkade. Kwart voor tien was Hendrik dan op kan toor. ’s Avonds bleef hij dan een uurtje langer. De heer Jenné kende Waddinx veen goed en kon in de eerste jaren (ook toen hij pas secretaris was) nog wel eens adviezen krijgen van de heer Kreupeling. Zo kon het bij voorbeeld eens gebeuren dat de heer Jenné een vals persoonsbewijs had afgegeven aan de schoonzoon WADDINXVEEN - De gemeente Waddinxveen moet f 1.940,40 bijdra gen aan de kosten van een provinciaal onderzoek waaraan het Regionaal Economisch Overleg Midden-Holland (REO) wil gaan meedoen om te weten te komen waar er in deze streek vesti- gingsmogelijkheden zijn voor milieu belastende bedrijven. Het gemeentelijk aandeel van Wad dinxveen en de andere gemeenten in Midden-Holland is geabseerd op het aantal milieubelastende bedrijfsvesti gingen per gebied. Het gemeentebestuur van Waddinx veen moet nog reageren op het REO- verzoek. De onderzoekskosten bedra gen in totaal 59.400,-. Hiervan legt de provincie Zuid-Holland maximaal 30.000,- op tafel en komt de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Mid den-Holland met 15.000,- over de brug. De studie moet voldoende nieuwe ruimtelijke mogelijkheden aanwijzen en financiële middelen opzoeken voor bedrijven die moeten en willen ver plaatsen. Gezamenlijk overleg tussen overheden en bedrijfsleven kan helpen lokaties te vinden met een regionale opvangtaak voor milieubelastende be drijven. GOUDA/WADDINXVEEN - Wad dinxveen is opgenomen in twee Goudse fietsroutes: de Rottemeren- route (Gouda-Waddinxveen-Zeven- huizen- Groeneweg-Moordrecht-Gou- da) en de Boskooproute (Gouda-Wad- dinxveen- Boskoop-Hazerswoude- Boskoop-Middelburgseweg-Bloemen- daalseweg- Gouda). Beide fietsroutes staan met zes andere in een losbladig fietsrouteboekje (ƒ4,-) van beleidsmedewerker H.A.B.G. van Haren van de Goudse gemeentelijke dienst Sport en Recreatie. Alle fietsroutes vertrekken van de Goudse Markt en zijn tussen de 20 en 40 kilometer lang. Van zijn benoeming tijdens de oor log heeft Jenné niet veel last gehad. Eén keer kwamen er vragen over. Dat was door het ministerie van Binnenlandse Zaken drie dagen voordat de heer Jenné werd gerid derd wegens zijn 40-jarig ambtsju bileum. Toen Jenné in 1976 de pijp aan Jan gaf, waren er naast de se cretaris nog ongeveer 35 secretarie- ambtenaren. De heer Jenné was dan ook secreta ris van de verandering. In het begin schreef hij nog veel raadstukken en brieven zelf, later niet meer. Toen was hij meer de coördinator. In de vergaderingen van B. en W. vond de oud-secretaris een luisterend oor, hij fungeerde als een ’’vierde wethouder”. Hij zag zijn functie als een diendend beroep. Was de heer Jenné 33 jaar gemeen tesecretaris geweest, zijn opvolger J. Meuleman bekleedde die functie van 1 november 1963 tot 1 oktober 1990. Zijn benoeming vond plaats in de gemeenteraadsvergadering van 12 mei 1976 met 13 stemmen, terwijl 5 blanco stemmen werden ingeleverd. Die blanco-stemmen waren in ieder geval afkomstig van wethouder A.H. van Gent (Pro gressie ven/PvdA), M. Boere (Pro gressie ven/PvdA), W.M.L. van Breemen (Progressieven/PvdA) en H. van Ek (Progressieven/ PvdA). De progressieve fractie had er in meerderheid onoverkomelijke be zwaren tegen dat de aanvankelijke sollicitatieprocedure - die 8 poten tiële kandiaten opleverde - niet werd voortgezet. Dat deed wethou der Anne van Gent toen een ver klaring afleggen, terwijl de fractie voorzitter Marie Boere uitgebreid de gevolgde procedure en de eigen lijke benoeming ging becommenta riëren en fractiegenoot drs. Willem Verbaan (Progressieven/PPR) een afwijkend geluid liet horen. Het breekpunt kwam toen de frac ties van VVD en SGP/Hervormde Kiesvereniging verklaarden de sol licitatieprocedure niet te willen voortzetten, gezien de aanhang die de plaatselijke kandidaat Jan Meu leman genoot. Zijn kandidatuur zag de SGP/Hervormde Kiesver eniging zitten omdat de andere kandidaten wellicht maar iets beter waren, terwijl de WD vond, dat de beslissing van het personeel, na melijk het geven van een voorkeur aan de plaatselijke kandidaat, doorslaggevend was. Het CDA wilde toen slechts een procedure tot een voordracht, waarin ook Jan De functie van gemeentesecretaris is niet iets van de laatste 160 jaar maar gaat nog veel verder terug. Toen er sprake was van enige stedelijke organi satie, was er meteen behoefte aan een bekwaam penvoerder. Als belangrijke facetten, verbonden aan het ambt, ko men al vroeg aan de orde de eedsafleg ging, de geheimhouding, de aan de functionaris te stellen eisen en de aan hem toe te kennen beloning. In het begin werden voor de functie van gemeentesecretaris leden van de geestelijke stand benoemd, maar al spoedig konden ook degenen die daar toe niet behoorden worden aangesteld. Ten tijde van de republiek werden de stedelijke besturen bijgestaan door se cretarissen en pensionarissen. Deze pensionarissen waren ambtenaren die de overheid met hun raad en pen ter zijde stonden, de afgevaardigden ter Statenvergadering vergezelden en na mens hen het woord voerden en verslag uitbrachten. Later verdween het ambt van pensio naris en de vroeger aan deze functie verboden taak ging deels over op de burgemeester als voorzitter van de raad en het college van burgemeester en wethouders, en deels op de secretaris, die om bijstand te verlenen aan de be stuursorganen werd gehandhaafd. De gemeentewetgever (1851) heeft de grootst mogelijke soberheid betracht bij de omschrijving van zijn werkzaam heden. De wetgever zegt in artikel 108 van de gemeentewet alleen dat hij de drie organen van bestuur en de com missies in alles, wat hét hun opgedra gen bestuur aangaat, behulpzaam is. Dit lezend kan worden gedacht aan een man die alles kan en alles doet, een ad ministratieve duizendpoot die zo be langrijk is dat hij niets menselijks meer heeft. Over de gemeentesecretaris consta teert Godfried Bomans met verbazing dat het verkeer op straat gewoon door gaat als deze belangrijke ambtenaar met een verkoudheid in bed ligt. In ’’The Ramblers Story” van Jack Bul- terman wordt de secretaris zo belang rijk geacht dat betreffende zijn familie leden speciaal wordt vermeld dat ze zoon of dochter van de gemeentesecre taris zijn. De te verwachten hulp aan de raad kan zijn de zorg voor een juiste administra tieve behandeling van raadsstukken. Tevens kan van hem verwacht worden dat hij tijdens de vergaderingen van de raad aawezig is om zonodig adviezen te geven. In Waddinxveen hoeft hij niet meer zelf de notulen te maken. Hetgeen de raad besluit, wordt uit ge voerd door het college van B. en W. en de meest aangewezen uitvoerder is dan de secretaris. Hoewel de secretaris wat de uitvoering van die raadsbesluiten aangaat ondergeschikt is aan het colle ge, neemt hij overigens ook ten op zichte van dit college een zelfstandige positie in. Ten aanzien van B. en W. draagt de wet hem slechts op behulp zaam te zijn in alles wat het hem opge dragen bestuur aangaat. De gemeentesecretaris zit in de verga deringen van B. en W. als ’’vertegen woordiger” van de secretarie. Hij is de deskundige in de bestuursaangelegen heden. Hij heeft als groot voordeel bo ven de leden van het college dat bij hem alle draden van het bestuur samenko men. Van de commissies, van de afde lingen, de diensten en van buiten het ambtelijke apparaat. Van enig onderscheid in de mate van behulpzaamheid naar gelang van het orgaan, waaraan hulp wordt verleend, is geen sprake, dus ook tenaanzien van de burgemeester niet. De burgémees- ter is geen chef van de secretaris. Dit blijkt bijvoorbeeld uit de onderteke ning van brieven en dergelijke van B. en W. en van de gemeenteraad. Deze stukken worden ondertekend door burgemeester én secretaris. De secre taris ondertekent alles, ook brieven die hemzelf betreffen. Zou hij onder de burgemeester staan, dan had zijn hand- Meuleman zou voorkomen. Progressieven-fractievoorzitter Marie Boere meende destijds dat er zeer onzorgvuldig was omgespron gen met de belangen van de kandi daten en dat het een optimale schijnvertoning was geworden. ’’Mijn fractie is ervan overtuigd dat er zeer onzorgvuldig is omgespron gen met het belang van de gemeen schap. Zij heeft er recht op dat haar bestuur probeert de beste man of vrouw op die plaats te hebben. De grens van hetgeen zorgvuldigheid van het bestuur eist, is overschre den”. De meerderheid van het college van B. en W. had de raad in 1976 geschreven dat het onderzoek naar de gesprekken met sollicitanten en het daarop gevolgde overleg met de Commissie voor Algemeen Be stuurlijke Zaken hen deden beslui ten de aangevangen procedure te staken, daarbij ook nog overwe gende, dat de plaatselijke kandi daat, de heer J. Meuleman, de steun van de ambtenaren geniet. Vorig voorjaar kondigde Jan Meu leman al aan per 1 oktober 1990 ge bruik te willen maken van de moge lijkheid om vervroegd uit te treden. Dinsdag 11 september 1990 was het 40 jaar geleden dat hij zijn gemeen telijke loopbaan in het toen nog zelfstandige Steenwijkerwold be gon om die na Gramsbergen en Gaasterland op 1 november 1963 in Waddinxveen voort te zetten, waar hij op 16 mei 1976 als gemeentese cretaris de plaats innam van H. Jen né. Jan Meuleman werd op 15 maart 1932 in het Overijsselse Den Ham geboren. Zijn vader was daar als predikant verbonden aan de Gere formeerde Kerk. Toen zijn vader in 1947 een beroep naar Steenwijk aannam verhuisde bij als 15-jarige - die toen het Lyceum in Almelo be zocht - mee. In de Steenwijkse periode werd het HBS-B-dipioma behaald, ging hij werken op de gemeentesecretarie van de buurgemeente Steenwijker wold en volgden er twee jaar mili taire dienst. Als blijkt dat het produkt op de Ameri kaanse markt verkoopbaar is, dan zal men moeten bepalen of de produktie- capaciteit van de exporteur voldoende is om aan de eventuele vraag te voldoen in deze enorme, betrekkelijk homo gene markt. Voor kleine en middel grote bedrijven is dat vaak het eerste grote struikelblok. De jaarlijkse bestel ling van een groot Amerikaans detail- bedrijf zoals Sears Roebuck kan wel eens de hele jaarlijkse Europese omzet van een Nederlandse leverancier even aren! Als men denkt dat de Amerikaanse markt inderdaad volledig homogeen is dan komt men ook voor verrassingen te staan. Veiligheidsvereisten, voor ma chines bijvoorbeeld, verschillen van staat tot staat. Ook in Amerika bestaan duidelijke regionale en plaatselijke smaakverschillen! Een algemeen advies luidt: De Ameri kaanse markt is te groot en te gecompli ceerd om daar even op goed geluk aan te beginnen. Het vereist planning, or ganisatie, een redelijk werkkapitaal en veel goed advies waar men voor moet betalen en waar men vooral goed naar moet luisteren! Dat advies geldt in nog grotere mate voor wat betreft het risico van produk- taansprakelijkheid. De exporteur die zich op de Amerikaanse markt begeeft zonder zich door (Amerikaanse) verze keringsadviseurs en juridische deskun digen te laten voorlichten, begeeft zich op buitengewoon glad ijs. Over deze en andere relevante zaken gaat de voorlichtingsbijeenkomst ’’Za ken doen met de Verenigde Staten”, georganiseerd door de Kamer van Koophandel voor Midden-Holland te Gouda in samenwerking met de ove rige Kamers van Koophandel in Zuid- Holland en Zeeland en de Nederlands- Amerikaanse Kamer van Koophandel. Deze bijeenkomst vindt plaats op dins- leman. (Foto: Archief). WADDINXVEEN - Op de Brugweg buiten de bebouwde kom is de ge meente begonnen met de reconstructie van dit weggedeelte tussen de be bouwde kom-grens en het kruispunt met de Zwarteweg-Middelburgseweg. Aan de noordkant zijn bomen en bos schages gekapt en zal het daar liggende slootje met zand worden gedempt. Als het zand voldoende is ingeklonken wordt daarop tot aan de brug bij de Winterdijk een voetpad aangelegd. Plannen voor het maken van een vrij- liggend fietspad (zoals tussen de Mid- delburgseweg en de Bloemendaalse- weg) zijn voorlopig van de baan, omdat zo’n pad te kostbaar is en niet op pro vinciale subsidie kan rekenen omdat het dit jaar niet meer kan worden aan gelegd. De rijbaan van de Brugweg wordt overal 4,50 meter breed gemaakt. Aan weerszijden komen er grasbetontegels, die bedoeld zijn als uitwijkmogelijk heid en ter bescherming van de slappe bermen. De reconstructie, die met de bewoners is besproken, is nodig uit een oogpunt van dringend noodzakelijk onderhoud, voor een betere doorstroming van het drukke (vracht)verkeer naar en van Reeuwijk-Dorp en voor meer veilig heid voor (brom)fietsers en voetgan gers. Het karwei moet nog dit jaar klaar zijn, zodat het gemeentebestuur aanspraak kan maken op een speciale subsidie van de provincie Zuid- Holland. Nadat het gedeelte buiten de bebouwde kom is aangepakt hoopt de gemeente ook te kunnen beginnen met het reconstrue ren van de Brugweg binnen de be bouwde kom. In het najaar moet de ge meenteraad daarover besluiten gaan nemen. De gemeentesecretaris van vroeger mag dan een dorpsnotabele zijn ge weest, de hudige is misschien meer se cretaris- coördinator dan secretaris penvoerder. Ook in de Gemeentewet veranderde iets: in 1931 werd geschrapt dat de secretaris van het mannelijk ge slacht moest zijn. Professor Van Poelke schets de veran dering van het secretaris-ambt als volgt: ’’Van man, die de administratie bijna helemaal alleen voert, is hij geë volueerd tot het hoofd van de gemeen tesecretarie, wiens verantwoordelijk heid voor het plan van het zelf-voeren van de administratie geheel is komen te liggen op het vlak van de zorg, dat de administratie en het beheer van de ge meente naar behoren worden gevoerd. Hij heeft dus tweeërlei taak: enerzijds de zorg dat het personeel, waarvoor hij verantwoordelijk is, zijn taak behoor lijk vervult, anderzijds de samenwer king met de burgemeester, het college van B. en W. en de Raad, niet over de administratie in engere zin maar over de problematiek van het beheer van de kleine gemeente”. Het is de gemeenteraad die de secreta ris benoemt, schorst, ontslaat en voor hem een instructie vaststelt. Wat deze zaken betreft ondergeschikt aan de raad, niettemin heeft de secretaris ver der een zelfstandige functie. Hij moet immers behulpzaam zijn, en van zo ie mand wordt niet verwacht dat hij eerst orders moet krijgen. Ook ongevraagd zal hij in de vorm van adviezen en nut tige wenken met hulp komen. Om de zelfstandigheid van de gemeentesecre taris te bevorderen is het vaststellen van zijn salaris niet overgelaten aan de gemeenteraad of B. en W maar aan Goudse Kamer aan de Burgemeester Van Reenensingel de voorlichtingsbij eenkomst ’’Zaken doen met de Ver enigde Staten”. De Goudse Kamer houdt deze middag samen met de andere Kamers van Koophandel in Zuid-Holland en Zee land en met de Nederlands-Ameri- kaanse Kamer van Koophandel in Den Haag. De kosten voor deelname bedra gen 75,- per persoon. Sprekers zijn A.G.W. van de Steeg (hoofd handelsvoorlichting/exportcon- sulent Goudse Kamer), R. Jager-Ger- lings (handelsbemiddeling ABN- AMRO Bank Dutch Desks Amster dam), advocaat mr. A.R. Steele-Ni- cholson (Trenite van Doorne), J.W.B. van Doesburg (assurantiemakelaars Hudig-Langeveldt Groep, Rotter dam), W.L. Morsink (Eddag Display BV, Ede) en J.P. de Groot (office ma nager Nederlands-Amerikaanse Ka mer van Koophandel, Den Haag). De Nederlandse exporteur die zich op de Amerikaanse markt begeeft zal over het algemeen een aantal inleidende stappen ondernemen - soms wel -, soms minder weloverwogen en grondig. Er wordt waarschijnlijk eerst een markt onderzoek gedaan, al dan niet diep gaand, waarbij organisaties als de Ne derlandse Kamer van Koophandel voor Amerika behulpzaam kunnen zijn. GOUDA - Vorige week woensdag is op de Goudsde Markt de 41e Goudse Vee- en Kaastentoonstelling (Goveka) gehouden. Tussen de koeien, stieren, paarden, veulens, geiten, bokken, schapen en andere dieren was dit keer geen enkele deelnemende veehouder uit Waddinx veen te vinden. Ook van de aangebo den kazen kwam er niet één uit Wad dinxveen. Tot de elf gemeenten die de organisato ren van de jaarlijkse Goveka financieel steunden behoorden dit keer ook weer de gemeenten Waddinxveen en Meer huizen. Een belangrijke sponsor is de kring Rijn en Gouwe van de gezamen lijke Rabobanken. dag 4 september in het gebouw van de Het festijn trok wel veel regiobezoe- Katner van Koophandel te Gouda. kers en toeristen. WADDINXVEEN - De kosten van deelname voor de gemeenten Wad dinxveen en Gouda aan het natuur- en recreatieschap Reeuwijkse Plassen en omgeving (waartoe ook ’t Weegje in Waddinxveen-Zuid behoort) gaan om hoog. De stijging van de lasten is een gevolg van het instandhouden van het steun fonds voor Gouda en Waddinxveen. De gelden van de ’’zandwinpot” van het recreatieschap Reeuwijkse Plassen zijn echter op dit moment onderwerp van juridische discussie. Er zijn vele interpretatie-verschillen gebleken ten aanzien van het contract daarover Een bekend verhaal is dat de secretaris van een middelgrote gemeente de nieuwe burgemeester op de secretarie rondleidde en daarbij tot de burge meester sprak: ”Let wel, hier ben ik de baas. Het is niet een burgemeesterie, maar een secretarie!” Daarmee vast stellend dat de secretaris aan het hoofd staat van het algemeen ambtelijk appa raat dat de gemeentelijke bestuursor ganen bijstaat in het vervullen van hen opgedragen taken door te stimuleren en te adviseren. Zonder secretarieper- soneel zal de secretaris niet in staat zijn de vele op hem rustende taken te ver vullen. De secretaris is ambtenaar zoals de overige ambtenaren ter secretarie, maar hij organiseert en leidt de werk zaamheden. Hij ziet toe op een gere gelde en tijdige afdiening van zaken, beziet de redactie van voorstellen, be sluiten en brieven die zijn opgesteld door zijn medewerkers kritisch en draagt zorg voor goede en correcte pre sentatie van het ambtelijk apparaat ten opzichte van de burgerij en anderen, die met dit apparaat in aanraking ko men. De secretaris is de eerste adviseur van het gemeentebestuur. Hij is ook wel eens genoemd de in het gemeentebe stuur werkzame stille kracht die scherp let op alles wat het belang van de ge meente vraagt. Werkend in de binnenkamer van het gemeentehuis kan hij vaak beter dan de bestuursorganen overwegen wat in de lijn van wet en verordening ter voorzie ning in de plaatselijke behoefte of ter bevordering van de bloei van de ge meente dient te gebeuren. De 49-jarige hervormde predikant ds. G. C. Kunz van de Stationsstraat gaat na bijna vijf jaar Hervormd Waddinx veen verruilen voor Hervomd Papendrecht. Hier poseert hij met zijn echtgenote voor ’’zijn” Brugkerk aan de Kerk- weg-Oost. (Foto: Fejagrafie Ton Bennemeer). WADDINXVEEN - In ’’zijn” Brugkerk aan de Kerkweg-Oost zal ds. G.C. Kunz (Stationsstraat) af scheid nemen op zondagmiddag 6 oktober. De 49-jarige predikant van Wijk Oost van de Centrale Hervormde Gemeente maakt zich dan van Waddinxveen los omdat hij deze zomer een beroep van Her vormd Papendrecht aannam. ”Het past ons dit besluit te respec teren en wij wensen ds. Kunz en zijn gezin Gods zegen toe”, aldus scriba C. Stellaard van de wijkker- keraad van Wijk Oost. ”Wij wen sen hem Gods zegen toe op de ge nomen beslissing en sterkte bij de veranderingen die komen gaan”, betoogde ook nog zijn collega ds. J.W. Goossen (Weidezoom) van Wijk Noord. Ds. Kunz is nog tot en met vol gende week wegens vakantie afwe zig. De vertrekkende dominee werd op 17 november 1941 geboren en is sinds 14 december 1986 predi kant in Waddinxveen. Daarvoor stond hij in Dordrecht (1978), Werkendam (1973) en Polsbroek (1969). .v.. BÉ B

Weekblad voor Waddinxveen | 1991 | | pagina 9