Wie is er nog bang voor de notaris? VIER WEKEN VOOR DE HALVE PRIJS Klaverjassen Activiteiten voor W’veense ouderen Getuigen gezocht MILIEUKOMPAS Diversen Welke jonge energieke (aankomende) 1e KAPPER/STER wil ons team komen versterken? Sollicitaties tel. tussen 09.00-18.00 uur 01722-5856 s’avonds 01723-8507/9252 I I ■HHr I I Rijn en Gouwe i VOOR REPARATIE ALLE MERKEN K.T.V.’S - WASAUTOMATEN EN KOELKASTEN/VRIEZERS TEVENS VERKOOP 2e HANDS GOEDEREN, OOK ONDERDELEN. ZUIDKADE232 TEL. 01828-13059/10954 010-4851235 Ravesteyn 24 UUR SERVICE Ravesteyn is een aannemersbedrijf, dat landelijk voor de PTT werkzaamheden verricht op het ge bied van de telecommunicatie. Voor de regio Rijnland (Katwijk - Bodegraven) hebben wij regelmatig plaats voor ervaren/leerling KABELLASSERS MONTAGEWERKERS KABELLEGGERS MACHINISTEN graafmachines, tractoren. Hoge beloning voor inzet en prestatie! Voor vervoer wordt gezorgd. Informatie bij: Ravesteyn Kabel- en Montagewerk B.V., Lopiker- weg Oost 31, 3411 JG Lopik, tel. 03408-2577. WADDINXVEEN - Jacobus Hagelaar (1670), Cornells de Bruijn (1708), Jan Mauritius van Kempen (1787), Willem Blok (1799), Adrianus Martinus de Lange (1800), Anthonie Nicolaas Molenaar (1849), mr. IzaacMolenaar (1879), Gerrit Vos (1910) en D.B. van der Most (1937) hebben allemaal met Jacob in ’t Hol (1967) tenminste één ding gemeen: Ze waren en zijn notaris in Waddinxveen. Woensdag 4 september 1991 Pagina 9 Notaris G. Vos (1910-1937). geen I 8 negen voorgangers 1 hun circa achthonderd statige kantoren jer zijn om te helpen met die voor een bui- WADDINXVEEN - In de kantine van de voetbalvereniging Waddinxveen in het sportpark ”de Sniep” aan de Sniep- weg wordt vrijdagavond 6 september om acht uur de eerste klaverj asavond gehouden. Kabel* en Montagewerk B.V. Notaris A.N. Molenaar (1849- 1879). stand komen van overeenkomsten. Het eerste deel van die taak, het toezicht, oefent hij nog steeds uit bij trekkingen van loterijen, liedjes-wedstrijden en miss-verkiezingen Vanuit Italië verbreidde het ambt zich vanaf de Middeleeuwen over het vaste land van Europa. Van oorsprong is de notaris dus een schrijver (en lezer). Maar wie wel eens een lange akte hoorde voorlezen, hoort in hem ook een wat bleke rapper. naar in 1910, was Gerrit Vos. Hij kocht het notarishuis en het kan toor bleef in hetzelfde pand gevestigd. De naam van het huis ’’Genot en Zorg” veranderde hij in ’’Ameborch”, wat betekent ’’rondom water”. Dat was wel toepasselijk, want aan de noord-, zuid en westzijde van het bezit bevonden zich sloten. Aan de zuidzijde (waar nu de Stationsstraat ligt) liep zelfs een brede sloot, de Vaart genaamd, die op de nog bestaande maar toen grotere Petteplas uitkwam. Omstreeks 1920 verkocht notaris Vos de aangebouwde vleugels (oostelijk van het gelegen) aan Gerrit Visser sr de winkelier aan het Noordeinde. Deze vleugel was vroeger in opdracht van notaris A.N. Molenaar gebouwd. Eén van zijn dochters was dikwijls ziek en om haar zoveel moge lijk van de zon te laten profiteren, wer den enige kamers erbij gebouwd. Daar kwam toen ook de gouvernante te wo nen (inwonende huisonderwijzeres in dienst van de familie Molenaar). Het gezin van notaris Vos was klein. Het echtpaar Vos bezat één kind, een WADDINXVEEN - Op zaterdag 31 augustus, ’s middags om half drie, re den een lichtgroene Nissan Micra en een zilverrijze Ford Granada tegen el kaar aan op het Koningin Wilhelmina- plein bij de verkeerslichten. De Ford Granada reed na de aanrijding door. Getuigen van deze confrontatie wordt verzocht zich te melden via tel. 01828- 11062. voor de streekmuziekschool waardig onderdak meer was. Inmiddels was het nieuwe gemeente huis gebouwd en in gebruik genomen. Het oude werd bestemd voor de mu ziekschool. Het oude notarishuis kwam Jacob in ’t Hol had Tegenwoordig is hij jurist met een no tariële specialisatie, die recht geeft op het voeren van de totel kandiaat-nota- ris. Na de studie begint het lange wach ten op de benoeming, door de Kroon, tot notaris/onpartijdig openbaar amb tenaar die, met uitsluiting van anderen, bevoegd is, in dienst van het publiek, akten (gewaarmerkte stukken waarin een feit of handeling is vastgelegd, met een voorgeschreven vorm) op te maken en te bewaren. Een belangrijke func tie. Naast ambtenaar, belast met het uit voeren van overheidstaken, is de nota ris, net als vele anderen, beoefenaar Gravenhage. Toen hij als student op kamers ging wonen in Utrecht, besloot zijn vader de aanbouw te verkopen. Daar behoorde ook de vroeger paar- destal en wagenschuur bij. In de jaren van de families Molenaar werd een til bury (een licht tweewielig rijtuig) ge bruikt. Notaris Vos was als kandidaat werkzaam geweest ten kantore van no taris Brouwer Nijhof te Utrecht. Hij bracht in 1907 (drie jaar voor zijn be noeming tot notaris te Waddinxveen) op verzoek van het hoofdbestuur van de broederschap van notarissen een preadvies uit over ”de aanvaarding on der het voorrecht van boedelbeschrij ving” - een boekwerk van honderd ach tenzestig bladzijden - een moeilijk werkstuk in die tijd. Hij was een goede notaris en een beminnelijk mens. In de jaren van de notarissen Molenaar en Vos werden veel openbare verko pingen, verpachtingen en boelhuizen gehouden. Als afslager was daarbij al tijd Matthijs Kolkman, de kuiper, aan wezig. Hij was een humorist, zijn werk tijdens die verkopingen deed hij altijd met kwinkslagen. Veilingen van hof steden met landerijen vonden meestal op donderdagen plaats in het café ”Het Schaakbord” aan de Kleiweg te Gou da. Het was van oudsher de gewoonte dat de notaris van Waddinxveen daar op donderdagmorgen tijdens de markt zitting hield. Ook andere notarissen uit de omgeving van Gouda deden dat in bekende cafés in ”de stad”. Na de van een vrij beroep, die zijn cliënten op juridische, financiële en ook andere ge bieden adviseert. Zijn werkzaamheden zijn: familiezaken (huwelijksvoor waarden, testamenten, schenkingen en erfenissen), ondernemingszaken (alles rondom naamloze en besloten ven nootschappen), onroerend goed-zaken (eigendomsoverdracht, appartements- rechten en hypotheken) en de zaken van verenigingen en stichtingen. Niet alleen naastenliefde beweegt het Ambt tot de open huis-politiek. Door allerlei oorzaken moet een eerzame en eenzame notaris klanten proberen te werven op gebieden waarop anderen ook actief mogen zijn. Het groeiende leger van advocaten en rechtskundige adviseurs bijvoorbeeld snoept aan vele kanten mee. Het aantal advocaten- en rechtshulpbureaus lijkt de reis- en uit zendbureaus te gaan overtreffen. Geduchte concurrenten in profijtelijke ondernemingszaken zijn de super marktachtige associaties (alle specialis men onder één dak) tussen snelle en dure notarissen, advocaten, accoun tants,belastingdeskundigen en andere vrije beroepen. De notaris wordt dus vember 1878, was hij getrouwd met Hendrina Johanna Maria Verboom Soumain. Had het notariskantoor van zijn vader reeds grote bekendheid, hij wist de goede naam en faam nog verder uit te breiden. Op zijn kantoor waren doorlopend jonge kandidaatnotarissen werkzaam, die later tot de vooraan staande notarissen in het land behoor den. Ook kandidaat-notaris Fikkert, bekend als de samensteller van Fik- kerts jaarboeken voor het notariaat, heeft daar in zijn jonge jaren gewerkt. Mr. I. Molenaar moet met zijn grote snor en het in die dagen in de mode zijnde witte vest een markante per soonlijkheid geweest zijn. Ik heb oude zoon. Later werd deze advocaat te ’s- Waddinxveners gesproken die hem goed gekend hebben en nog veel bij zonderheden van hem en zijn kantoor wisten te vertellen. Van zijn werkka mer liep een spreekbuis naar het kan toor van zijn personeel. Aan dat eind zat een fluitje in de buis. Als de notaris wat wilde weten van een van de perso neelsleden, blies hij van zijn kant door de buis en zo kon men spreken! Er was toen nog geen elektriciteit, maar op deze wijze ging het zelfs beter dan door op een schel te drukken! Ik vermoed dat deze spreekbuis reeds bij het bou wen van het huis is aangelegd. Mr. I. Molenaar is van 1879 tot 1910 notaris te Waddinxveen geweest. Hij overleed op 16 maart 1917 te Rheden. Hij heeft nog beleefd dat zijn zoon, A.N. Molenaar, die te Waddinxveen geboren werd op 20 april 1888, in 1916 aan de universiteit te Leiden promo veerde. Deze zoon heeft belangrijk werk verricht op het terrein van het ar beidsrecht. Vanaf 1928 heeft hij ar beidsrecht gedoceerd aan de Leidse universiteit, eerst als privaat-docent, later als gewoon hoogleraar. Als libe raal Eerste Kamerlid heeft prof. mr. A.N. Molenaar van 1946 tot aan zijn overlijden op 23 november 1958 grote bekèndheid gekregen. Zijn grote ga ven van hoofd en hart blonken daarbij uit en bewezen dat hij zeer geschikt was om in de Eerste Kamer zitting te heb ben. De volgende notaris te Waddinx veen, na het vertrek van mr. I. Mole- tember in de raadzaal van het gemeentehuis met een bijeenkomst voor geno digden tussen 10.3gen 13.30 uur en een receptie tussen 16.30 en 19.30 uur. Tweede Wereldoorlog werden die zit tingen niet meer gehouden. Er werd steeds goed gebruik gemaakt van deze zittingen, vooral door cliënten die in Reeuwijk of Moerkapelle woonden en toch naar de markt kwamen. Het was toen dikwijls een vrolijke boel op de Kleiweg. Achter ”Het Schaakbord” was een uitspanning voor de paarden. Veel landbouwers kwamen met paard en wagen (kaasbrik) naar de markt. Als dan de bekende Gouwenaar Holthuij- sen op de Kleiweg met zijn straatorgel- tje verscheen, kwam iedereen in een vrolijke stemming door de gezellige muziek die hijal draaiende aan de slin ger, uit het instrument wist te halen. Deze zittingen op donderdagmorgen werden ook benut om akten bij het re gistratiekantoor in te leveren of op te halen. Op andere dagen werd deze taak dikwijls verricht door bode L.F. Sol uit Waddinxveen. Door het notariskan toor was hem een platte metalen bus met een hangslot verstrekt, waarin de akten werden vervoerd. De akten die hij ’s morgens haalde, bracht hij na de registratie ’s avonds weer terug. Vele jaren heeft hij dit vertrouwenswerk met zorg behartigd. Elke dag ging hij met zijn hittewagen (daarvoor een hon- dekar) langs de Zuidkade naar Gouda en terug. Hij wist alle Goudse winkels te vinden en verzorgde allerlei op drachten. Eén keer kreeg hij ”de nota- risbus” mee, wel gesloten met het hangslot maar leeg! Dat was natuurlijk een vergissing, ’s Avonds kwam de bus weer gesloten terug. Bij de opening bleek er een briefje van de ontvanger der registratie in te zitten waarop stond geschreven: ”Met ingang van 30 april 1937 werd aan notaris G. Vos eervol ontslag verleend, waarna hij te Zeist ging wonen. Hij overleed op 12 augus tus 1956 in de ouderdom van zesentach tig jaar. In 1937 werd als opvolger van notaris Vos benoemd D.B. van der Most. Hij kocht het notarishuis van zijn voorgan ger en zette de praktijk daarin voort. Hij liet herstellingen aan het pand doen en trok het gedeelte van de beneden verdiepingen met huiskamer (ook wel de tuinkamer genoemd) bij de prak tijkruimte en liet daar een privékan- toor van maken. Het vroegere privé- kantoor aan de voorzijde, met uitzicht op de Kerkweg, werd kantoor voor het personeel, terwijl het daartegenover gelegen vertrek, dat vroeger voor het personeel bestemd was, tot wachtka mer werd ingericht. Dit betekende een verbetering en meer ruimte voor de praktijk. De notaris en zijn vrouw (zij hadden geen kinderen) gingen op de bovenverdieping wonen, waar vroeger de salon was. Dit was een grote, hoge kamer, met ramen aan drie zijden. Het was een voornaam verblijf, geheel in de stijl van het einde van de negentiende eeuw. Het notarishuis stond op een mooi punt in de gemeente. Het kwam het meest en het mooist tot zijn recht voor 1920, toen het nog in zijn geheel werd bewoond door de toenmalige no taris. Het was toen ook nog van de weg gescheiden door een sloot. In de voor tuin was een groot perk met rhododen drons. Het was een prachtig gezicht als die in de lente in bloei stonden. Hoe het er in die dagen uitzag, is te zien op een foto die in dit boek is opgenomen en die nooit eerder werd gepubliceerd. Deze foto werd welwillend verstrekt door mr. G.A. Vos, die nu in Leiderdorp woont. Notaris Van der Most liet het perk met rhododendrons verwijderen. In de ja ren dertig, vóór de tijd van notaris Van der Most, werd de sloot gedempt en het sierhek werd door de gemeente wegge haald in verband met de verbreding van de Kerkweg. Er kwam een nieuwe, mo derne afscheiding van steen en ijzer voor in de plaats, een lelijke oplossing! De gemeente was in 1937 wat het aantal inwoners betreft nog niet groot. Op 1 januari 1936 was dat aantal 7794. Op 1 aan de onderkant en aan de bovenkant van zijn markt bedreigd en moet daarom wel laten zien en horen dat hij er is, anders zwoegt hij straks weer in zijn eentje, maar dan zonder kandida ten en klerken. Volgens deskundigen, die zich bezig houden met de financiën van particu lieren, regelen veel mensen uit gemak zucht, misplaatst vertrouwen, onwe tendheid en notaris-vrees hun formele zaken, die kunnen resulteren in ver schuivingen van vermogens of juist niet, slecht. Onbehoorlijke huwelijks voorwaarden, trouwen zonder rege ling, ontbrekende en verouderde testa- menten-en het achterwege blijven van fiscaal aantrekkelijke schenkingen be horen tot de top-10 van omissies, die met een bezoek aan een notaris te ver helpen zijn. Om de notaris-vrees van het publiek te overwinnen heeft het Broederschap enkele bijzonder klantvriendelijke ini tiatieven genomen die, volgens enkele notarissen, duidelijk in een behoefte voorzien. Zo verstrekt iedere notaris gratis actuele en voor een leek te be grijpen folders en brochures over zijn werkterrein. Wie behoefte heeft aan een gesprek over algemene notariële vragen kan op werkdagen, tussen negen en twee uur, bellen met de Notaristelefoon in Den Haag: 070-3469393. Een een oriënte rend gesprek van een half uur op een notariskantoor is altijd gratis. Wie is er dan nog bang voor de notaris? WADDINXVEEN - Het seizoen voor de Waddinxveense ouderen is ondanks het fraaie zomerweer weer in het Anne Frank-centrum met diverse activiteiten gestart. Vanmiddag - woensdag 4 september - is er begonnen met de competitie klaver jassen. Maandag 9 september om 20.00 uur wordt in het AF-centrum een bingo-avond gehouden voor alle oude ren in Waddinxveen. Kosten 3,- per persoon. Zaal open om 19.30 uur. Dinsdag 10 september om 15.15 uur is er de Soos-middag met quiz voor alle ouderen. Maandag 16 september om 14.00 uur is er prijsklaverjassen. Kos ten 3,- per persoon. Woensdag 18 september om 14.00 uur wordt er in het AF-centrum rummicub gespeeld. Maandag 23 september om 20.00 uur geeft de culturele commissie een avond en dinsdag 24 september om 15.15 uur is er weer een Soos-middag. leeg te staan en dreigde steeds meer té vervallen. Toen viel het woord ’’af braak” en dat schudde menigeen wak ker! Het oude vertrouwde huis, dat al sinds 1859 in de gemeente stond, bracht veel gemoederen in beweging en men trachtte het alsnog te behouden en te restaureren. Maar helaas kwamen die goed bedoelde plannen te laat. Van ge meentewege kwam nog wel een poging om het notarishuis te koop aan te bie den. In het blad ’’Heemschut” kwam in het nummer van maart 1980 een adver tentie voor ”tot onderzoek van de mo gelijkheden om te komen tot verkoop van het notarishuis door de gemeente Waddinxveen. De grond in erfpacht uit te geven. Jaarlijkse canon 20.000, Koopprijs 90.000,kosten koper”. Er was niemand, die zich onder deze voorwaarden als koper van zo’n verval len huis meldde. In juni 1980 werd het oude huis afge broken en onderging zo hetzelfde lot als de villa ’’Beukenhof’ ernaast, die in 1866 gebouwd werd en al eerder onder de slopershamer viel. Zo verdwenen deze fraaie, negentiende-eeuwse hui zen waarin vroeger de burgemeester en de notaris woonden. Met weemoed denk ik terug aan deze panden met hun bouwstijl uit de vorige eeuw, aan de mooie tuinen en oude bomen, zo’n prachtig plekje langs de Kerkweg! Uw Televisiedokter S. At- tema. 24 uur service, 3 maanden garantie. Tel. 01828-13500. Ook voor vi deo, radio, wasmach., koelkast, enz. Notaris D.B. van der Most (1937- 1967). op Rijn en Gouwe. Ik ontvang de krant vier weken voor f.11,40, de helft van de normale prijs. Ik wacht I met betalen tot ik bericht heb ontvangen. M/V" I I I Notaris mr. I. Molenaar (1879- 1910) Notaris J. in ’t Hol (1967-1991neemt op 1 oktober afscheid wegens het bereiken van de daartoe gestelde leeftijd. Zijn afscheid is woensdag 25 sep- januari 1940 waren er 7725 inwoners. De crisisjaren 1930-1940 waren moei lijke jaren. Dit had vanzelfsprekend ook zijn terugslag op de notariële werk zaamheden in Waddinxveen. En die moeilijke tijden werden nog erger in de oorlogsjaren 1940-1945, toen de Duitse bezetters de baas waren en Waddinx veen geruime tijd Duitse soldaten moest herbergen. Het notarishuis werd eerst gedeeltelijk en later geheel gevor-, derd, zodat de notaris elders in de ge meente woon- en werkruimte moest zien te vinden. Na de oorlog kon hij ge- lukking zijn eigen pand weer betrekken en kwamen er betere tijden. De eerste nieuwe huizen werden om streeks 1954 gebouwd in de Sniepwijk; in 1958 werd de eerste nieuwbouw be trokken in de Puttepolder. De nieuwe uitbreidingen gaven veel werk op het notariskantoor. Op 1 januari 1963, toen D.B. van der Most al vijfentwintig jaar notaris in Waddinxveen was ge weest, was het aantal inwoners geste gen tot 12.485. De groei zat erin en die zou zich nog beduidend voortzetten. In 1966 was het inwoneraantal 15.000. In 1967 werd notaris Van der Most eervol ontslag verleend na dertig jaar lang de notariële belangen van Waddinxveen te hebben behartigd. Voor zijn vertrek werd hij benoemd tot ereburger van Waddinxveen. Hij verkocht het nota rishuis aan de gemeente en vertrok naar Waalwijk. Hij overleed op 26 mei 1982 op vierentachtigjarige leeftijd. Waarom hij destijds het notarishuis niet aan zijn opvolger heeft willen aan bieden, is niet bekend. Maar wel werd al spoedig duidelijk dat de toekomst van het pand, dat er in 1967 nog heel goed uitzag, vaag was en allerlei verha len deden de ronde. Het zou een schouwburg worden, zo werd eerst ge zegd en geschreven. Maar dat ge beurde niet. Veel later werd het mu ziekschool. Inmiddels kwam in 1967 de benoeming af van de nieuwe notaris Jin ’t HolHij heeft nog tijdelijk in het oude notaris huis gewoond. Daarna vestigde hij zich met zijn praktijd in een pand aan de Prinses Beatrixlaan. In diezelfde laan kocht hij ook een woonhuis. Waddinx veen breidde zich na 1967 belangrijk uit. Daardoor namen ook de notariële werkzaamheden toe. Door het pand zuidelijk van het nieuwe notariskan toor gelegen aan té kopen en dit bij de bestaande kantoren te trekken, werd de behoefte aan meer ontvangst- en werkruimte opgelost. De laatste jaren zijn wel drie kandidaat-notarissen aan het omvangrijke kantoor verbonden en daarnaast nog enige mannelijke en vrouwelijke klerken. Eén van de kan didaatnotarissen, mr. P.L. van der Meulen, heeft zich nog niet zo lang ge leden als notaris geassocieerd met no taris J. in ’t Hol, waardoor Waddinx veen als een gemeente van bijna 22.000 inwoners nu twee notarissen rijk is. Het oude notarishuis, dat eigendom van de gemeente was geworden, begon er steeds meer vervallen uit te zien. Wel werd er een nieuw dak op ge maakt, waarbij de dakkapel verdween. Nog steeds was het in gebruik als mu ziekschool. In 1973 kwam van gemeen tewege het plan om achter het notaris huis een jeugdcentrum te bouwen. Het bouwontwerp was er al in 1971. Dat plan is doorgegaan en een modern ge bouw, nu het sociaal-cultureel centrum ”De Bonkelaar”, verrees op die plaats. In feite was dit al de genadeslag voor het oude notarishuis. Er werd niets meer aan onderhoud gedaan en dat be tekende verval; zó erg werd het dat het De op Koninginnedag 1991 koninklijk 1 onderscheiden notaris Jacob in ’t Hol (64) - die woensdag 25 september in de raadzaal van het gemeentehuis officieel afscheid neemt - en zijn negen voorgan gers staan zeer lezenswaardig gepor tretteerd in het hoofdstuk ”De notaris sen en het notarishuis”, dat deel uit maakt van het in 1983 verschenen en nog altijd bij de boekhandel verkrijg bare boek ’’Waddinxveen 750 jaar” van oud-Waddinxvener W. Verboom. Van oudsher is het notariaat een open baar ambt geweest dat de bevoegdheid gaf bewijskrachtige oorkonden te schrijven. In ons land waren er reeds notarissen in de dertiende eeuw. Het"* notariaat in Holland was sinds Karel V onder toezicht van het Hof van Holland gesteld. In de Franse tijd werd het no tariaat uniform geregeld in ons land (1803). Op 11 juni 1670 werd Jacobus Hagelaar te Zuid-Waddinxveen gead mitteerd om notariële akten op te ma ken. Tot 1696 heeft hij dit gedaan. Hij was tevens schoolmeester/koster. Pas op 18 december 1708 werd te Zuid- Waddinxveen als notaris geadmitteerd Cornelis de Bruijn, die zijn werkzaam heden verrichtte tot 1742. Hij was te vens schoolmeester van ”den dorpe”. Voor Broek, Thuil, het Weegje en Broekhuijzen werd op 28 februari 1799 geadmitteerd Willem Blok. Hij deed zijn notariële werkzaamheden tot 1809. Van 1787 tot 1813 was Jan Mauri tius van Kempen notaris, residerende te Noord-Waddinxveen, en van onge veer 1800 tot aan zijn overlijden in 1829 was dat Adrianus Martinus de Lange. In 1817 had hij het huis van schout Valk in de Kerkstraat betrokken. Beide no tarissen waren tevens schout. Op 14 april 1849 werd tot notaris in Zuid-Waddinxveen Anthonie Nicolaas Molenaar benoemd. Hij was afkomstig uit Zoetermeer en werd geboren in 1819. Bij zijn komst naar Waddinxveen was hij nog niet gehuwd. Hij begon zijn praktijk in de Nesse. Op 8 november 1849 trad hij in het huwelijk met Annie Sophia van der Poort, eveneens afkom stig uit Zoetermeer. De vader van A.N. Molenaar, I. Molenaar Czn was notaris te Zoetermeer van 1827 tot 1866. Notaris A.N. Molenaar liet in 1859 een huis bouwen aan de Kerkweg. Hij gaf het de naam ’Genot en Zorg”. Het was een voornaam herenhuis, om geven door een fraaie tuin. Voor het huis liep een brede sloot. Er werd een dam ingelegd waarop een sierlijk hek van smeedijzer werd geplaatst. Dit hek werd gemaakt door Daam Vis van de j Noordkade, in die tijd een bekwaam vakman. Op 14 april 1874 was notaris A.N. Mo lenaar vijfentwintig jaar getrouwd en vijfentwintig jaar notaris van Waddinx veen. Er werd die dag met de burgerij groot feesst gevierd. De notaris ontving als geschenk een geldtas, met daarop een gouden plaatje met de inscriptie: 1849 -14 april -1874. Notaris Molenaar overleed op 19 augustus 1879. Zijn vrouw, die ook in 1819 was geboren, overleefde hem bijna dertig jaar; zij overleed in 1909. Beide echtgenoten werden op het oude kerkhof begraven. Hun zoon, mr. Izaac Molenaar, die op 6 november 1851 te Waddinxveen ge- boren wasvolgde zij n vader als notaris op 1 november 1879 op. Hij was nog jong, bijna achtentwintig jaar. Maar de nodige praktijkervaring had hij reeds opgedaan op het kantoor van zijn vader en bovendien kende hij de cliënten goed. Bijna een jaareerder, op 22 no- WADDINXVEEN - ”Ook de notaris moet swingen” meldde de kwaliteits- krant NRC Handelsblad van afgelopen zaterdag in een lezenswaardig artikel. Met het oog op het komende afscheid i van notaris J. in ’t Hol is het best aardig kennis te nemen van Adriaan Hide’s beschrijving in NRC Handelsblad van de notaris in deze moderne tijd met wervende brochures van de ’’Broeder- schap” en zelfs een Notaristelefoon in Den Haag. ”In toneelstukken, op prenten en in ge schriften werd de notaris nogal eens af- J gebeeld als een oude, vaak schichtige figuur, al dan niet met zwoegende kan didaten en versleten klerken om zich heen”, staat in de inleiding van een door de Koninklijke Notariële Broe derschap (een belangenvereniging) uit gegeven brochure over de functie en het werkterrein van de notaris. Maar ”die tijd is al lang voorbij”, gaat de in leiding verder. Sterker nog, de bijna duizend broeders (en een stuk of dertig zusters) gooien dezer dagen de ramen en deuren van i wijd open om te laten zien dat ook zij tenstaander nauwelijks te begrijpen, j complexe en soms wetelijk verplichte zaken, die we zo vaak slecht regelen. Het notariaat wortelt in het Egypte van de derde eeuw vóór Christus waar de notaris of (snel)schrijver een markt meester was die toezicht hield op de goede gang van zaken en op het tot f^k wil graag geheel vrijblijvend een proefabonnemenTl Naam: Adres: I Postcode/woonplaats Telefoon (voor controle op bezorging): ‘doorhalen wat niet van toepassing is. Bon m open envelop. I zonder postzegel. zenden naar Rijn en Gouwe. I Antwoordnummer 10008 2400 VB Alphen aan den Rijn ,s

Weekblad voor Waddinxveen | 1991 | | pagina 9