Concreet ANDO-idee TDMA LIMA Vredesweek in W’veen Landelijke dag voor de thuiszorg In brief aan Waddinxveen Insekten als Kleding- beurs in WADDINXVEEN Kerngroep Toi-Toi speelt Tsjechov WADDINXVEEN ZONDER GRENZEN Be Fair’s B regionalen aan kop Wereldwinkel Bijna elf mille bij elkaar plaag Antilope- pupillen in Alphen Honger Zuidplas Motor- spuit brandweer Hardhout verminderen zonder verbod .ëN I ■LBi Ji a 111 Hl 111*aS V/YN1 DE'Zé' 4, I bloem, die dit jaar weer verantwoordelijk waren voor het sponsorzwemmen in het Gouwebad. Links de vijf deelne mers die in het zonnetje werden gezet. (Foto: Sjaak Noteboom). WADDINXVEEN - Aan de landelijke Vredesweek, die van zaterdag 21 tot en met zaterdag 28 september wordt gehouden, wordt ook in Wad dinxveen aandacht aan geschonken. WADDINXVEEN - Op dinsdag 24 september wordt in het gehele land voor de tweede maal de Dag voor de Thuiszorg gehouden. Onder het motto "Thuiszorg biedt Toekomst” organiseren instellingen voor gezins verzorging, kruiswerk en kraamzorg allerlei activiteiten om de thuiszorg en haar medewerk(st)ers extra in de schijnwerpers te plaatsen. Ook de in stellingen voor thuiszorg in Midden-Holland hebben voor 24 september een aantal activiteiten op het programma staan, zoals de Maatschappe lijke Dienstverlening Zuidplas, die in de Waddinxveense streek actief is. I Wt I X t a Weekblad voor Waddinxveen - Woensdag 18 september 1991 Pagina 19 Op de foto rechts de heren Verweij, Immerzeel, Van Erk en Both van De Gouwe en de Stichting De Gouwe- MM strijd. Van 14 tot 21 oktober is er een informatieve tentoonstelling in de bi bliotheek. Op 17 oktober is er een informatie avond over ’’Solidair Bankieren”, in de zaal van de Immanuëlkerk. Op 18 ok tober is er een marktkraam van de ge zamenlijke organisaties met informa tie. WADDINXVEEN - De Algemene Nederlandse Drankbestrijders Orga nisatie ANDO heeft Waddinxveen en alle andere gemeenten in ons land per brief benaderd om in het kader van de sociale vernieuwing het over matige alcoholgebruik aan te pakken. WADDINXVEEN - Wat niemand had durven hopen is reeds gerealiseerd. Het regionale B elftal van Be Fair-voet- bal won ook zijn tweede wedstrijd thuis tegen het Leidse Roodenburg met maar liefst 5-0.Met 4 punten uit 2 wed strijden en een doelgemiddelde van 14- 2 zijn zij lijstaanvoerder. Zaterdag gaan ze op bezoek bij DSO in Zoeter- meer. A-l won zijn eerste wedstrijd in deze competitie. Na een teleurstellende start vorige week moest Floreant het ontgelden: 4-1 winst. Doelpunten van Koen Meier, René Minnée, Martin van Tol en William Hoogeveen. Ralph Boonstoppel werd slechts één keer ge passeerd. A-2 pakte ook de eerste punten. Ten koste van WSE. Er werd daar met 2-5 gewonnen. Edwin Neeleman scoorde drie keer en Jeffrey v.d. Eijk twee keer. Een 2-9 nederlaag.voor B-2 tegen Ammerstol B-l en een 10-0 overwin ning voor B-3 op Olympia. Ook zij staan aan kop met 4 punten en een 17-1 score. Een uitstekende start voor C-L Thuis tegen Bergambacht werd met 10-0 ge wonnen. C-2 won met 1-11 bij Aarlan- derveenC-3 met 0-3 bij Jodan Boys en C-4 verloor met ÏO-O van Moerkapelle C-l. Opnieuw winst voor D-l (2-4) bij Soc cer Boys. E-l won met 11-3 van Flo reant en F-1 won ook van Floreant(11- 0). Allemaal grote uitslagen. De aller grootste, wellicht het seizoenrecord, was voor E-4 dat won bij ONA E-3 met 1-25 en dat in 2 x 25 minuten. Of zou den ze in de rust stiekem doorgevoet bald hebben?*1 De Wereldwinkel is eer organisatie die allerlei produkten verkoopt uit ontwik kelingslanden. In de winkel of groep werken alleen vrijwilligers Via de verkoop van produkten wordt getracht informatie te geven over de feitelijk problemen, namelijk de struc turele problemen van de ontwikke lingslanden. De handel en leningen hebben een grote rol in de structurele onderontwik keling en daar kan met het werk van de Wereldwinkel ingespeeld worden. In 1959 is het idee: ’’Geen hulp maar handel” ontstaan. Enkele leden van een r.k. kerk in Kerkrade gingen geld inzamelen voor projecten om kleine werkplaatsen te beginnen voor een vakopleiding. Omdat de verkoop van de produkten een probleem was werd er een SOS-organisatie opgericht die zich vanaf 1967 met verkoop van goe- t deren van basisgroepen in de Derde' Wereld ging bezighouden. In 1968 is er echt met Wereldwinkels begonnen. Goederen uit de Derde We reld hebben slechte kansen door hoge importtarieven en door boycot. Wereldwinkels kopen hun produkten in bij alternatieve handelsorganisaties, zoals SOS Wereldhandel en Ideële Im port. Deze handelsorganisaties werken met andere voorwaarden als de nor male handel. De produkten worden vooraf betaald en de rest van het geld wordt overgemaakt als de produkten in het land van herkomst verzendklaar zijn. Het streven is dat de allerarmsten een beter bestaan op kunnen bouwen voed- formatie en een teken en kleurwed- sel, woonruimte, maar ook onderwijs en gezondheidszorg dat moet er voor iedereen op deze wereld zijn. Op de samenwerkingsschool op 17 juni 1980 startte in Waddinxveen de eerste Wereldwinkel. Eerst stond men om de 14 dagen op de weekmarkt en maart 1984 werd het pand op de Kon. Wilhel- minasingel toegewezen. een vredesvoettocht van de Oostkust naar de Westkust van de Verenigde Staten. Deze voettocht eindigt in de Nevada- woestijn. De dia-serie zal duidelijk ma ken waarom deze voettocht plaats vindt. Er is veel gewisseld wat betreft de vrij- willig(st)ers, maar het werk gaat door. Er zijn nu 5 vrijwilligers die actief be leid voeren, zoals in/verkoop, boek houding, publiciteit en acties. Dan is er steeds een groep van ca. 15 mensen die elke week of zo nu en dan winkeldienst willen doen. Om de winkel iedere dag open te heb ben, wat het streven wel is, zouden er minstens 40 vrijwilligers nodig zijn. Daarom wordt er altijd naar vrijwil- lig(st)ers gevraagd. Openingstijden van de Wereldwinkel, Kon. Wilhelminaplein 39, zijn maan dag en dinsdag van 13.30-16.00 uur, donderdag van 19.00-21.00 uur, vrijdag van 11.00-17.00 uur, zaterdag van 11.00-13.30 uur. WADDINXVEEN - Het sponsor zwemmen van dit voorjaar in het Gou webad ”de Sniep” heeft bijna elf mille opgebracht. Dit geld werd vorige week vrijdagavond door de organiserende zwem- en poloclub De Gouwe over handigd aan de Stichting De Gouwe- bloem. De 207 sponsorzwemmers brachten in totaal 10.692,70 bijeen. Met dit geld zijn de beide organisaties heel tevre den. Ze delen het bedrag. Na aftrek van de kosten kunnen ze elk 4.986.80 tegemoet zien. LEIDEN - Met mooi weer zetten wij de ramen wijd open. We drin ken een drankje op een terras of trekken de natuur in. Maar wij heb ben niet het rijk alleen. Weldra kruisen kruipende, zoemende, fladderende of vliegende insekten ons pad. Aangetrokken door geu ren en kleuren van planten, eten en drinken of van ons lichaam. Vlinders en libellen vinden wij mooi en lieveheersbeestjes verte derend, maar muggen bederven ons dagje uit. Huis en tuin zijn ons domein. On genode gasten wekken ergernis. Wij willen geen luizen op de rozen, mieren over de vloer, vliegen op ons bord, wespen in onze frisdrank en beslist geen muskieten rond ons bed die de nachtrust verstoren. Sommige mensen barricaderen deuren en ramen met horren en meppen de indringers dood. Ande ren grijpen naar de spuitbus met gif- Op grotere schaal gebeurt in de landbouw hetzelfde. Voor plante- netende insekten vormen velden of kassen vol gewassen een luilekker land. Met man en macht proberen boeren en tuinders hun gewassen te beschermen. Tot nu toe doen zij dat vooral met chemische bestrij dingsmiddelen. Ook pasen zij bio logische bestrijding toe. Sluipwes pen bijvoorbeeld zijn de natuur lijke vijanden van witte vliegen in kassen. In de toekomst zal biologische be strijding steeds belangrijker wor den. Vanwege het milieu, maar ook omdat men steeds meer beseft dat insekten een grote betekenis heb ben voor het leven op aarde. Er zijn miljoenen soorten insekten. Alleen al in ons land leven enkele duizen den keversoorten en meer dan tweeduizend verschillende soorten vliegen en muggen. Wie meer wil weten over insekten en de manieren waarop zij gebruikt of bestreden worden, kan daarover een boekje bestellen bij de stichting Bio-Wetenschappen en Maat schappij door storting van 10,- op girorekening 154373 ten name van stichting Bio-Wetenschappen en Maatschappij te Leiden onder ver melding van ’’Insekten”. WADDINXVEEN - De Waddinx- veense sportclub Antilope deed zater dag 14 september bij atletiekvereniging AAV 36 in Alphen aan den Rijn mee aan de vierde en tevens laatste wed strijd van de pupillencompetitie. On der uitermate prachtige weersomstan digheden werden de wedstrijden, in een vorm van een meerkamp, afge werkt. De Antilope-jeugd presteerde weer goed en deerde zich kranig op de ver schillende onderdelen. Om in de eind uitslag te worden opgenomen dient aan drie van de vier wedstrijden te worden meegedaan, terwijl twee keer een 1.000 meter werd gelopen, waarvan de beste telt. De meest in het oog springende presta ties werden geleverd door Luuk Schwiebbe die in de einduitslag van de meerkamp beslag legde op een vierde plaats en in de einduitslag van de 1.000 meter eerste wist te worden in een tijd van 3.53.4 minuut. Marjolein Blaauboer werd vierde op de 1.000 meter in een tijd van 4 minuten en 7,5 seconden bij de meisjes-pupillen B. Tjeu van Haren schitterende bij de jongens B door zowel bij de meerkamp als op de 1.000 meter beslag te leggen op de eerste plaats. De 1.000 meter liep hij in de bijzonder goede tijd van 3.43 minuut, terwijl in dezelfde klasse Joost Blokland beslag wist te leggen op een mooie derde plaats in 3.43.3 minuut. Bij de meisjes A le jaars wist Patricia Jerusalem een persoonlijk record hoog te springen met 1.05 meter. Eveneens A-pupil Er- lina Hoek liep de 60 meter sprint in 9,8 seconden, terwijl Linda Stuyfzand bij het balwerpen 23 meter haalde. De jongens pupillen A le jaars vonden in Sven Metsemakers een vechtersbaas op de 1.000 meter, die hij in een per soonlijke recordtijd van 3,33 minuut wist af te leggen. Bij de meisjes A le jaars stootte Floor de Ligt de kogel naar een afstand van 4.07 meter, terwijl Marjolein Groen hier 5,57 meter behaalde. Kathinka Hoek viel op door een goede 60 meter sprint in 9,5 sec en een per soonlijk record hoogspringen van 1,10 meter. Tenslotte werd ook door de jongens pupillen A 2e jaars flink gepresteerd. Mark Boon sprintte op de 60 meter naar een persoonlijk record van 9,4 se conden, terwijl Fqmk Kuiper de bal naar 24,5 meter wierp. Mark Toer stootte de kogel naar 6,55 meter en Erik Diederiks liep de 1.000 meter in 3.31.2 minuut. Al met al kunnen de jeugdtrainers Hans Boere en Rob Meijer terugzien op een prettige zomercompetitie met goede prestaties van hun pupillen. Op 25 oktober vangt het winterseizoen weer aan met diverse crosswedstrijden, te beginnen met de Alphen Noordcross en aansluitend op 1 november de Bos- koopse Floracross en op 30 november de Gouda-cross. Ook de pupillencrosscompetitie van de afdeling Gouda gaat weer van start en wel op 16 november met de eerste wed strijd, de 2e op 14 december, de 3e op 18 januari en de laatste op 15 februari. Deze laatste wedstrijden worden allen in Alphen aaneen Rijn georganiseerd. de sportwereld, voor mogelijkheden tot exploitatie van sapstallen met vers vruchtesap en voor een campagne die de individuele verantwoordelijkheid zal moeten benadrukken. De sociale vernieuwing steunt op drie pijlers. Het verbeteren van de moge lijkheden om aan werk te komen, het verbeteren van de kwaliteit van de leef omgeving en de vernieuwing van de zorgsystemen. Er is immers een relatie tussen de hiervoor genoemde eerste twee punten en overmatig alcoholge bruik. Bij het tweede punt is dat helder. Ex cessief drankgebruik leidt tot een slech tere kwaliteit van de leefomgeving. Voorbeelden hiervan zijn bij iedereen bekend (voetbalvandalisme, vechtpar tijen, (buren)gerucht, etc. Inzake het eerste punt, de werkgelegenheid, heeft onderzoek aangetoond dat er onder WW-ers meer probleemdrinkers zijn. Ten aanzien van de eerste twee punten kunnen dan ook heel makkelijk projec ten in gang gezet worden die aan de be doeling ervan uitvoering geven en tege lijkertijd het alcoholvraagstuk in posi tieve zijn beïnvloeden. Door de ANDO is een notitie opgesteld die de gemeenten kunnen aanvragen. In de notitie zijn vier concrete projec ten uitgewerkt. De projecten zullen bij invoering met name de werkgelegen heid doen bevorderen en de leefomge ving verbeteren. Voorts zitten in de projecten preventie-aspecten verwe ven. Concreet geeft de notitie suggesties voor voorlichtingsactiviteiten in het ba sisonderwijs, voor mogelijkheden tot exploitatie van alcoholvrije kantines in Honger hoeft niet. En toch sterven er jaarlijks miljoenen mensen omdat ze niet genoeg te eten hebben. De Kerngroep Toma-Lima. de Stich ting Goed Werk, het NIVON, de We reldwinkel, de ZWO-groep van de Ge reformeerde Kerk en de ZWO-groep van de Immanuëlkerk vragen, ook dit jaar weer, uw aandacht voor de achter liggende oorzaken van een on rechtvaardige en ongelijke verdeling van geld en goederen in de wereld. In oktober willen zij zich, samen met de Waddinxveense bevolking, informeren over de vele complexe oorzaken van honger en armoede. Voor kinderen van 5 t/m 12 jaar is erin- WADDINXVEEN - Al vele jaren werd er in De Bonkelaar twee keer per jaar een kledingbeurs gehouden (in ok tober en maart). De kledingbeurs is steeds een groot succes geweest. Des ondanks heeft de werkgroep die deze kledingbeurs organiseerde, toch beslo ten er mee op te houden. De Stichting Wijkwerk De Zuidplas heeft nu besloten, in overleg met de werkgroep uit De Bonkelaar, om deze kledingbeurs over te nemen. Voortaan zal er dus twee keer per jaar in Het Zuidhonk een kledingbeurs worden ge houden voor iedereen uit Waddinx veen. De eerste kledingbeurs wordt gehou den op 30 september en 1 oktober. Het inleveren van de kleren is op 30 sep tember van 19.00-21.00 uur en op 1 ok tober van 9.00-11.00 uur. De kleding die in overleg wordt ge prijsd moet heel, schoon en van deze tijd zijn. Wat men niet inneemt zijn schoenen, ondergoed, sokken, mail lots. De verkoop is dinsdag 1 oktober van 13.30-16.00uuren 18.30-20.00 uur. Men wordt verzocht niet meer dan 5 stuks kleding tegelijk uit de rekken te nemen en na het passen het niet geko zen kledingstuk even terug te hangen. De niet verkochte kleding kan men te rug komen halen op woensdag 2 okto ber van 10.00-11.00 uur, dan zal tevens uitbetaling plaatsvinden. De niet opge haalde kleding gaat naar een goed doel. toe bij dat ook dit jaar de thuiszorg en haar medewerk(st)ers de aandacht krijgen die zij verdienen. Want de zorg die zij verlenen is immers belangrijk als het gaat om het terechte verlangen van steeds meer ouderen, zieken en gehan dicapten om zo lang mogelijk in de ei gen vertrouwde omgeving te blijven wonen. Op de Dag voor de Thuiszorg zullen alle plaatselijke wethouders in heel Midden-Holland een bezoek brengen aan een cliënt aan wie zowel door het Kruiswerk als door de gezinsverzorging hulp wordt verleend. Als symbolische blijk van waardering voor hun werk zal de wethouder de hulpverleners van die cliënt een kleine attentie overhandi gen. Daarna zullen alle mede- werk(st)ers in de loop van die dag de zelfde attentie ontvangen van hun lei dinggevende. De Vredesweek zal in het teken staan van de Indianen en de kernproeven in de Nevadawoestijn in Amerika. In Nevada worden al sinds 1953 kern proeven gedaan voor onderzoek en verbetering van kernwapens. Niet al leen in dit gebied, dat officieel nog steeds het leefgebied van Indianen (West Sho Shonen) is, maar ook in de Sovjet-LJnie, China en in de Pacific worden regelmatig kernwapens getest. Steeds meer mensen raken ervan over tuigd dat het onverantwoord is om zo veel deskundigheid, grondstoffen en geld te steken in het ontwikkelen van wapens, waarmee mens en milieu kun nen worden vernietigd. Vooral omdat tegelijkertijd nauwelijks financiën worden geinvesteerd om wereldproble men als ondervoeding op te lossen. Bovendien veroorzaken deze kern proeven kankers en aanverwante ziek ten, niet alleen bij de bewoners in de di- rekte omgeving. Het protest tegen de kernproeven neemt de laatste jaren dan ook overal ter wereld toe. Paulien Gertenbeek van Vrouwen voor Vrede zal zaterdagavond 21 september om zeven uur na afloop van de jonge renviering in de Ontmoetingskerk een dia-serie vertonen en iets over haar er varingen vertellen. Hierbij komen de volgende onderwerpen aan de orde: de motivatie van Vrouwen voor Vrede om naar Nevada te gaan, geweldloosheid en burgelijke ongehoorzaamheid, kon takten met de Indianen, de bewape- ningsspiraal en de gevolgen van kern proeven. Daarnaast zullen alle eucharistie-vie- ringen van de r.k. St. Victorparochie tijdens dit weekeinde in het teken staan van de vrede. Ton Segers zal mede naar aanleiding van de 500 jaar Columbus- herdenking volgend jaar meedoen aan Spoorbomen vernield WADDINXVEEN - Een groep jonge ren heeft vernielingen aangericht aan de spoorbomen op de Kerkweg-West. Na daarover een melding gekregen te hebben stelde de rijkspolitie een on derzoek in. Van de jongeren ontbreekt nog elk spoor. Het doel van de Dag voor de Thuiszorg is tweeledig. Door meer bekendheid te geven aan de thuiszorg en de aantrek kelijke kanten van het werken in deze sector, willen de thuiszorginstellingen het imago van de werksoorten vergro ten en een betere wervingspositie op de arbeidsmarkt bewerkstelligen. Doordat het aantal ouderen groeit en de ouderen steeds ouder worden, neemt de vraag naar zorg toe. De groei mogelijkheden in de intramurale zorg sector blijven beperkt. Deze sector zal extra zwaar belast worden, want niet alleen de complexiteit van de zorg neemt toe, ook de intensiteit. Parallel aan bovengeschetste ontwik kelingen, lopen de ontwikkelingen op de arbeidsmarkt. Het min of meer au tomatische aanbod van werkkrachten, waar tot voor kort bijvoorbeeld de ge zinsverzorging nog op kon rekenen, be staat niet meer. Met aandacht voor on der meer de verbetering van de ar beidsvoorwaarden en het imago van het werken in de thuiszorg, kan de per- soneelsproblematiek worden aange pakt. Bij velen is namelijk nog te weinig be kend dat thuiszorg een vak is, een be roep waarvoor je opgeleid wordt en waarvoor ook verschillende opleidings mogelijkheden bestaan. Te weinig be kend zijn ook de vele voordelen die het werken in de thuiszorg biedt, zoals bij voorbeeld zelfstandig en afwisselend werk, een grote eigen verantwoorde lijkheid en de mogelijkheden tot deel tijdwerk en flexibele werktijden. Naast het werken mét mensen en vóór men sen, maken deze voordelen het werken in de thuiszorg zo aantrekkelijk. De speciale dag voor de thuiszorg, waaraan alle instellingen op een eigen manier invulling geven, draagt er zeker WADDINXVEEN - B. en W. hebben de gemeenteraad voorgesteld in te stemmen met een krediet van 33-000,- ten behoeve van een verrijd bare motorspuit voor de brandweer. De hieruit voortvloeiende kapitaallas- ten (gebaseerd op een afschrijvings- duur van 15 jaar en een rente van 8,5%) ad 5.005,- kunnen ten laste ko men van de op stelpost (4.922.1009) be schikbare 5.600,- voor materieel brandweer. Het alsdan nog resterende bedrag ad 595,- kan toegevoegd worden aan de post onvoorziene^itgaven. WADD1NXVEEN/LE1DEN - Het feit dat gemeenten - zoals Waddinxveen - geen verbod op het gebruik van tro pisch hardhout kunnen uitvaardigen berooft ze niet van een actieve rol in de bescherming van het regenwoud. Ge meenten kunnen op allerlei manieren werken aan drastische beperking van het gebruik en een verstandiger tropi- scher bosbeheer. Dat zei minister drs. P. Bukman van Landbouw, Natuurbe heer en Visserij in zijn openingsrede op een symposium over de toekomst van het regenwoud dat in Leiden werd ge houden. Per jaar wordt er in totaal een stuk re genwoud vijfmaal zo groot als Neder land opgeofferd aan de houtindustrie, kortstondige landbouw of verbruikt als brandstof. De grootste afnemers van tropisch hardhout zijn de geïndustriali seerde landen, die daarmee de grootste verantwoordelijkheid dragen voor het behoud van het regenwoud. Minister Bukman voelt niets voor een verbod op de import van tropisch hard hout. Volgens Bukman is zo’n verbod niet te rijmen met het EEG Verdrag en de GATT-overeenkomst; bovendien zou een land zichzelf met een verbod alleen maar afsluiten voor de interna tionale discussie over het gebruik van tropisch hout. Daarom houdt de Ne derlandse regering het bij het streven om door internationale samenwerking, voorlichting (waaronder een keur merk), onderzoek en handelsbeleid Nederlandse bedrijven vanaf 1995 al leen nog maar hardhout te laten impor teren afkomstig uit gebieden waar het regenwoud op verstandige wijze wordt beheerd. Het gegeven dat er op geen enkel ni veau dwingende regelgeving tot stand zal worden gebracht, weerhoudt ge meenten niet van kieskeurigheid bij de realisering van bouwprojecten, aldus Bukman. De gemeente kan zich ook sterk maken voor (vrijwillige) beper king van het hardhoutgebruik in de bouw. Tenslotte heeft de gemeente de vrijheid om geld te steken in herbebos- singsprojecten en duurzaam regen- woudbeheer. De bewindsman kondigde aan dat de gemeenten zeer binnenkort een circu laire, waarin over het één en ander dui delijkheid wordt verschaft, kunnen verwachten. Iedereen komt bewust of onbewust weleens in aanraking met ontwikke lingslanden. Sperzieboontjes uit Egypte bij de groenteboer, het nieuws in de krant, op radio of televisie, op school of misschien koopt u wel koffie met het Max Havelaar-keurmerk. Be kend is dat in landen in Latijns-Ameri ka, Azië en Afrika veel mensen in ar moede leven. Af en toe, als zich ergens op de wereld een noodsituatie voor doet, worden wij in de rijke industrie landen met de neus op de feiten ge drukt. Zoals in het recente verleden, toen de kranten schreven over de cho- lera-epidemie in Latijns-Amerika. Het uitbreken van de ziekte was het gevolg van het eten van besmette vis, zo leek het oppervlakkig. Maar al snel werd duidelijk dat de vis niet de belangrijk ste oorzaak was van alle verdriet in de len van Latijns-Amerika. Dieper lig gende oorzaken van armoede werden voor het voetlicht gebracht: geen riole ring, geen veilige drinkwatervoorzie ning, slechte gezondheid, slechte huis vesting. Een groot deel van de bevol king in de grote steden in Latijns-Ame rika leeft onder de absolute armoede grens en dan hoedt er maar iets te ge beuren om de kritieke grens te over schrijden. Deze problemen hebben te maken met de verdeling van kapitaal, kennis en macht in de wereld. Er zijn goede rede nen om samen oplossingen te vinden voor deze problemen. Arme en rijke landen en arme en rijke mensen zijn steeds afhankelijker van elkaar gewor den. Ook in economisch opzicht. Het stopzetten van de visinvoer uit Peru door Nederland drukt zwaar op de Pe ruaanse economie. De schuldenproble matiek wordt erdoor vergroot en dat drukt ook op de economieën van de rij kere landen. Als er ooit sprake is ge weest van één wereld, dan is het nu wel. De Kerngroep Ontwikkelingssamen werking Waddinxveen, kortweg Toma- Lima groep genoemd, is in 1975 door de gemeenteraad opgericht om in Wad dinxveen informatie te geven over ont wikkelingssamenwerking, om zo ook de diepliggende oorzaken van armoede naar boven te halen. Zij doet dit door middel van folders, acties, thema- avonden en studiegroepen, projecten op scholen, informatie op straat, be richten in kranten, etc. Vlak voor de zomervakantie kwam haar beleidsnoti- tie 1991-1993 uit. Deze kunt u bij het secretariaat opvragen. Naast informatievoorziening in Wad dinxveen steunt de Toma-Lima groep financieel en moreel het CIDIAG-pro- ject in Lima, Peru (een projekt van NOVIB). Hierbij wordt door scholing, hulp bij onderhandelingen, steun bij WADDINXVEEN - De Waddinx veense toneelvereniging Toi-Toi geeft acte de presence op het vierde Goudse eenacterfestival van het Amateur To neel Promotieplan (ATP), waarvoor dit jaar 11 toneelverenigingen uit de Goudse regio zich hebben ingeschre ven. Met grote inzet en veel plezier is Toi- Toi reeds voor de zomervakantie ge start met de repetities van de prachtige eenacter ”De Woesteling” van Anton P. Tsjechov, in een verlating van God fried Bomans. Tsjechov schreef deze klucht in 1888, lang voor zijn meest bekende stukken als ”De meeuw” (1896), ”Oom Wan- i ja” (1897 en ”De Kersentuin” (1903/ 1904). De regie is in handen van Joke Hen driks. Het ziet er allemaal weer veelbe lovend uit en men kan een voorstelling van een uitstekend niveau tegemoet zien. Toi-Toi is ingedeeid op zaterdagavond 28 september, tezamen met de vereni gingen VIOS uit Reeuwijk en Podium uit Gouda. De voorstellingen van de overige verenigingen hebben plaats op 27 september, 4 en 5 oktober. Plaats van handeling is theater De Glanszaal (Garenspinnerij) aan de Turfsinf^l 34 te Gouda, het beheer van gemeenschapsbedrij ven, technische steun, enz. werkgele genheid behouden en worden mensen zich bewust van hun eigen mogelijkhe den. De cholera-epidemie heeft bijv, in de sloppenwijk waar CIDIAG werkt door grote inzet van de mensen zelf weinig slachtoffers gemaakt. Oplossingen voor de problemen zullen vooral moeten worden gevonden door de mensen in Peru zelf. Het is van be lang dat wij steun geven aan hun initia tieven om zichzelf te helpen. Het ver kleinen van de onderlinge verschillen en het verdelen van kennis, rijkdom en macht is noodzakelijk om de komende generaties een toekomst te geven waar dan ook op de wereld. I

Weekblad voor Waddinxveen | 1991 | | pagina 19