Talentvolle damjeugd Excelsior Goudse titel J W’veens paar 'f Huldiging dammers Zijn ze dan al begonnen I WSV’s 2e avond MONUMENTENDAG TROK VEEL BEKIJKS COLLECTE VOOR NIERSTICHTING Beestenspul ’91 Leiden Fittness-cursus voor ouderen Vakbonds school FNV in Gouda Kegelkampioenen 1991 ft r Lacerta Vogels A.C. KOMPEER sinds 1860 JJ V de Zuidkade wierp menigeen weereen blik SAMENWERKINGSSCHOOL HAVO ATHENEUM I WADDINXVEEN/GOUDA - Het Waddinxveense echtpaar Peter en Els van Elswijk van het Koningin Wilhelminaplein houden veel van kege len. Ze zijn daar zeer succesvol in. Peter van Elswijk is voorzitter van de Kegelclub PAC in Gouda. Met zijn vrouw is hij Gouds kampioen en kam pioene geworden. UW ADVERTENTIE BEREIKT 22.000 GEZINNEN In de Remonstrantse Kerk aan tijdens Open Monumentendag van zaterdag. (Foto: Sjaak Noteboom). WADDINXVEEN - De Waddinxveense damclub Excelsior beschikt over een talentvolle damjeugd, want in de eerste ronde van Excelsiors damcompetitie heeft de damjeugd danig van zich doen spreken. In twee gevallen werd volle winst gescoord en twee andere jonge dammers verlo ren ondanks dat door hen redelijk sterk spel óp het bord was gelegd. Deze jongens zullen ongetwijfeld nog meer van zich laten horen. WADDINXVEEN - Waddinxveen heeft een ’’rustige” Monumentendag achter de rug. In de acht kerken die zaterdag hun deuren voor het publiek hadden geopend bestond een redelijke belangstelling voor datgene wat er Van links naar rechts de Excelsior-dammers T. Twigt, A. Zwanenburg, G. Heeren, A. Blom en C. Blonk en de dames Twigt, Blom en Blonk. (Foto: Sjaak Noteboom). 1 s» 1 BBL Pagina 23 Weekblad voor Waddinxveen - Woensdag 18 september 1991 TGrcxesortfnng. Deze dag is in Waddinxveen uitge groeid tot een Kerkepad, omdat het Gouwedorp in feite maar twee officiële monumenten heeft: de hervormde Brugkerk aan de Kerkweg-Oost en de Remonstrantse Kerk aan de Zuidkade. verwerving van donornieren. Om rede nen van financiële, organisatorische, juridische en emotionele aard wordt in deze sector nog te weinig alert gerea geerd op mogelijke donoren. Daarop is het samen met Eurotransplant Neder land en de Nederlandse Hartstichting gestart projekt Donor Promotie Zie kenhuizen gericht. gesloten r 9 Dt tAn vnj van I 900-l8 00uur Vrijdagavond r koopavond Zaterdag van 9 00 -16 45 uur iet een aantal gevallen kan worden afge remd. Bij bepaalde nierziekten (bijv, de ziekte van Wegener) kan door vroegtij dige diagnostiek vaak de nierfunctie worden gered en kan daardoor dialyse- behandeling worden voorkomen. Bij patiënten met suikerziekte, die in 40% van de gevallen leidt tot nieraan- doeningen, kan het beloop van de aan doening worden afgeremd met medicij nen. Gebleken is dat door verhoogde bloed druk effectief te behandelen nieraan- doeningen kunnen worden voorko men. De transplantatie-resultaten zijn de laatste jaren aanzienlijk verbeterd. Het slagingspercentage stijgt nog steeds. Dit onder meer door toepassing van nieuwe medicijnen die de afstoting te gengaan, maar ook doordat steeds nauwkeuriger bepaling van de weefsel- kenmerken mogelijk wordt en dono rorganen hierdoor steeds beter op de ontvanger kunnen worden afgestemd. Eenmaal per jaar doet de Nierstichting een beroep op de gehele Nederlandse bevolking voor een financiële bijdrage. Dat. is nu, deze week. U kunt de Nierstichting helpen door een bijdrage te geven aan de collectant of een bijdrage over te maken op giro 388.000 of bank 70.70.70.880 ten name van de Nierstichting in Bussum. Een nog steeds groeiende presentatie van de Nederlandse Vereniging tot her- petologie en terrariumkunde. Een schildpaddenbak, een kikkerbad en een uitgebreide collectie van slangen. Koningspythons, rode korenslangen, boa constrictor, driestreep boa, gele rattenslangen en vele andere soorten. Daarnaast zullen er dia’s en natuur films worden vertoond. Intussen zijn de gesprekken tussen de ANBO en sportschool Den Edel afge rond en besloten is de fitnesslessen de finitief te beginnen op woensdagmor gen 2 oktober ’s morgens om 10.30 uur. Vervolgens zullen de lessen iedere maandag- en woensdagmorgen van 10.30 tot 11.30 plaatsvinden (behalve op eventuele feestdagen) uiteraard de Sportschool Den Edel aan de Noord- kade 74a te Waddinxveen. Voor nadere inlichtingen kan men te recht bij J. Kunz, Prinses Irenestraat 27 te Waddinxveen, tel. 01828-12689. LEIDEN - Op zaterdag 21 en zondag 22 september wordt voor de zestiende maal in successie de grote dierenmani festatie ’’Beestenspul” gehouden in de beide hallen van de Groenoordhallen te Leiden. De directie van de Groenoordhallen is er wederom in ge slaagd om in deze twee dagen op een vloeroppervlakte van 14.000 m2 een enorme variëteit van dieren samen te brengen. Er zijn kleindieren, vogels, asieldieren, honden, katten, paarden, pony’s en allerlei activiteiten, zoals een veemarkt. De kleindierensportvereniging Rijn land presenteert circa 80 konijnenras sen in diverse variëteiten en kleuren; cavia’s zowel gladharig, gekruind, langharig en sheltietamme rattenger bils, muizen en hamsters. De neder- landse zilverclub, dat zijn konijnen met verzilverde haren. Zeer apart is een haan met een staart van 1,5 a 2 meter, van oorsprong Japanse kweek. Vele soorten en rassen hoenders, zowel grote als dwerghoenders, evenals sier- duiven welke in grote getale aanwezig zullen zijn. De Bond van Eenden- en Siervogelfokkers verzorgen in een heuse vijver een presentatie van sier en watervogels. Bijzonder leuk is altijd weer de inzen ding van de Nederlandse Muizenfok- kers Club met russische dwerghamsters en een veelheid van muizensoorten. De totale presentatie zal meer dan 1.500 dieren bedragen. waarbij het gaat om het clubresultaat als wel het persoonlijk resultaat en wordt gespeeld op diverse banen van kegeihuizen in deze regio, die aange sloten zijn bij en goedgekeurd zijn door de Rotterdamsche Kegelbond (bijv. Lopik, Schoonhoven, Gouda, Rotter dam en Bergschenhoek). De rondgang duurt van oktober tot eind januari. In de rondgang zijn de clubs en de ke- gelaars ingedeeld in een A-, B- en C- klasse. Aan het einde van de rondgang worden de totalen over alle gegooide banen van de clubs opgeteld en van ie der persoonlijk, waarna nummer 1 van de clubs in elke klasse, de nummer 1 van de dames in elke klasse en de num mer 1 van de heren in elke klasse door gaat naar de nationale wedstrijden. WADDINXVEEN - Tijdens de vorige week donderdagavond in Het Trefpunt gehouden algemene ledenvergadering van de Waddinxveense damclub Excel sior zijn vijf leden gehuldigd in verband met hun langdurig lidmaatschap. doorslag naar zijn winst. Ruud van Dijk klopte in een mooie partij Jan de Heer en Dick Dibbets moest alle kennis aanboren om Kees Blonk te kloppen. Cor Stolker had een goede start door Teun Twigt een remise af te dwingen. Jaap van der Eist en Jan Both hielden elkaar ook in evenwicht. Piet Swart en Dirk Heeren I gebruikten veel tijd in de openigsfase. In de eind strijd ging het er wat hectisch aan toe, doch uiteindelijk werd tot remise be sloten. Donderdag 19 september speelt Excel siors eerste team in Het Trefpunt har eerste wedstrijd in de competitie van de Dambond Holland-Midden tegen Sa men Sterk uit Hazerswoude. Aanvang 19.45 uur. WADDINXVEEN - De jaarlijkse na tionale collecteweek van de Nierstich ting vindt dit jaar in Waddinxveen plaats van 22 tot en met 28 september. Door 60.000 collectanten in heel het land wordt in bijna alle woonplaatsen in Nederland gecollecteerd. In 1990 overschreed de collecte-op- brengst voor het eerst de acht miljoen gulden. De Nierstichting hoopt dat dit bedrag ook in 1991 weer zal worden bij - eengebracht. De opbrengst van de jaarlijkse collecte is voor de Nierstichting de financiële basis die haar activiteiten voor de nier- patiënten in Nederland, met name voor de chronische nierpatiënt mogelijk moet maken. Ieder jaar komen er in Nederland on geveer 900 nieuwe chronische nierpa- tiënten bij. Om in leven te blijven moet de chroni sche nierpatiënt twee of drie keer per week aan de dialysemachine voor een behandeling van vier a zes uur of hij moet, wanneer hij dialyseert met de buikvliesspoelmethode, continu twee liter spoelvloeistof in de buikholte met zich dragen. Deze vloeistof moet vier a vijf maal per etmaal worden ververst. Chronische nierziekte grijpt diep in in het leven van de nierpatiënt en hun ge zinnen. De Nierstichting streeft ernaar door verbetering van de dialysebehan- deling en door intensievere patiënten- WADDINXVEEN - De Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen afde ling Waddinxveen heeft onlangs, in sa menwerking met de Waddinxveense sportschool Den Edel, een onderzoek gedaan naar de animo onder de Wad dinxveense ouderen om deel te nemen aan een fitnesscursus voor vijftigplus sers. Ook dit ANBO-initiatief mocht zich weer in een geweldige belangstelling verheugen. Er kwamen net minder dan 44 reacties binnen en, hoewel een groot aantal hiervan zal afvallen wegens niet beschikbaar zijn op een bepaalde tijd (gerekend wordt op 40 a 50%), zal er een voldoend aantal deelnemers over blijven die daadwerkelijk aan de cursus zal gaan deelnemen. WADDINXVEEN - Na twee ronden in de interne competitie van de Wad dinxveense Schaakvereniging (WSV) slaagden Philipse, Reus en Wiersma er in de 100% score vol te houden. Philipse moest met zwart opnemen te gen Van Woudenberg. In een pirc-ver- dediging koos wit te vroeg de aanval, wat hij moest bezuren met pion verlies zonder enige compensatie. De stelling werd in het middenspel steeds slechter voor wit en zwart bouwde zijn initiatief langzaam maar zeker verder uit en liet zijn twee verbonden vrijpionnen de overwinning bezegelen. Reus-van Oort was een taaie partij, waarin wit enig voordeel had. Van Oort bleef echter vindingrijk tegen stand bieden, maar Reus had een fraaie combinatie in petto, waarmee hij de winst veilig stelde. Wiersma had er ook goed zin in, met zwart tegen V.d. Hoek trok hij er strijdlustig, maar roekloos op uit; zijn gedurfd spel werd uiteindelijk beloond met de volle winst. Jeugdspeler Kloet speelde met wit te gen Van Sandijk een Italiaanse ope ning met gelijkopgaande kansen, tot dat Van Sandijk een grove fout maakte en binnen 2 setten werd matgezet. Ellers-Smitskamp zetten een onverval ste Van Geet-opening op het bord; zwart kon het niet laten om als eerste zijpaden te gaan bewandelen, waar door wit al zijn stukken in de aanval kon krijgen. Maar Smitskamp kon door secuur verdedigen de angel uit wits spel halen, waarna Ellers minzaam in remise berustte. Hennink-T. Goor was een vlotte partij Goor dacht wel aardig uit de opening te zijn gekomen, maar zo’n gedachten op zich tegen Hennink is al funest: plots stond Goor hopeloos verloren. Stouten-De Niet was een rustieg ope ning, waarin veel geruild werd. Op de 10e zet deed zwart een slechte zet, waardoor hij had moeten verliezen, maar het geluk was aan zijn zijde; wit sloeg het verkeerde stuk waardoor De Niet toch het betere spel kreeg en via kwaliteitswinst afwikkelde naar winst. Oud-lid V.d. Heiden mocht het met wit opnemen tegen nieuwkomer De Vries. V.d. Heiden kwam tot de ontdekking, dat hij de routine nog mist. Hij gaf on nodig een stuk weg en ging roemloos ten onder. De overige uitslagen waren: Jansen- Muit 109, D.J. van Offeren-Brobbel remise, Smit-Besemer remise, Pon- sioen-Prins 0-1, De Bock-H. van Offe ren 1-0, V.d. Geer-Versluis 1-0, P. van Offeren-H.E. van Offeren 1-0, Ritter- Stam remise en Littooy-de Pater 1-0. De top-tien ziet er nu als volgt uit: Phi lipse 296, Reus 257, Wiersma 236, Smitskamp 235, Jansen 228, Kloet 226, Ellers 226, De Niet 208, Van Wouden berg 191, Prins 190, De Bock 185 en Hennink 175. Sinds 1948 worden de Goudse kam pioenschappen verkegeld op de banen van het Kegelhuis de Reünie te Gouda. Daaraan nemen deel 10 Goudse kegel- clubs, te weten damesclubs, herenclubs en gemengde clubs (totaal is dat 120 deelnemers). Er zijn 2 banen waarop gegooid moet worden en iedere deelnemer gooit op zijn beurt 15 keer achtereen per baan. De score is max. 9 kegels per worp en kan dus per baan max. 135 punten wor den. Per deelnemer wordt de score van de twee banen bij elkaar opgeteld en dat is het persoonlijk totaal. De score van de vijf hoogste gooiers per baan bij elkaar opgeteld is het clubtotaal. Voor het eerst in de geschiedenis van de Goudse kampioenschappen is een echtpaar Gouds kampioen en Gouds kampioene geworden. Els van Elswijk won met 221 hout en Peter van Elswijk won met 247 hout. De kegelclub PAC is als eerste geëindigd met 1159 hout. De Goudse kegelclub is in 1968 gestart onder de naam Poedel ’68 en in 1982 gefuseerd met de club Acht om de Lange en zo is de naam PAC ontstaan. ”Wij kegelen in het clubhuis achter in de tuin van de ex-bioscoop De Reunie aan de Oosthaven in Gouda. Onze club is een gemengde club en heeft 14 leden. De clubavond is op donderdag. De contributie bedraagt 30,- per persoon per maand. Deze sport kent geen leef tijdsgrens”, aldus het Waddinxveense echtpaar. ’’Graag komen wij in contact met men sen die lid willen worden van onze ke gelclub Om te weten of men deze sport leuk vindt is er de mogelijkheden om 6 weken voor proef mee te gooien, waar bij ook begeleiding en instructie is. Deze 6 weken hoeft men nog geen con tributie te betalen en na deze periode kan men aangeven of men lid wil wor den”. In september beginnen de wedstrijden zoals de Zilverstadbeker te Schoonho ven, de Goudse kampioenschappen, de 60-ballen wedstrijd te Rotterdam en de Wiarda-wedstrijd te Rotterdam. Na deze voorwedstrijden start de rond gang, waarvoor iedere kegelaar aange sloten dient te zijn bij de Rotterdam sche kegelbond. De rondgang is de wintercompetitie In 1991 is door de Nierstichting 10 miljoen begroot voor wetenschappelijk onderzoek. De Nierstichting ziet we tenschappelijk onderzoek op het ter rein van nierziekten als essentieel voor de verbetering van de behandeling en voor het vroegtijdig opsporen van nier ziekten. Uiteindelijk doel is nierziek ten te voorkomen. Enkele resultaten in de afgelopen ja ren: Inmiddels is het mogelijk bij bepaalde erfelijke nieraandoeningen vroegtijdig vast te stellen of iemand een bepaalde nieraandoening heeft overgeërfd of kan doorgeven aan zijn/haar kinderen. Inmiddels is bekend dat met bepaalde medicamenten en diëten de achteruit gang van een gestoorde nierfunctie in G. Heeren en A. Zwanenburg ontvin gen in verband met hun 40-jarig lid maatschap uit handen van voorzitter P. Swart de bondsspeld van de Konink lijke Nederlandse Dambond. A. Blom was 55 jaar lid. Vanaf 1941 tot 1988 heeft hij - met enkele onderbre kingen - deel uitgemaakt van het be stuur. Hij werd vier keer clubkam pioen. T. Twigt en C. Blonk waren beiden liefst 60 jaar lid. Twigt was één keer clubkampioen en eindigde vele keren op de tweede plaats. Ondanks het bij Excelsior aanstormende jeugdig talent, handhaaft hij zich nog steeds in het eer ste damteam. Blonk werd twee keer clubkampioen en eindigde diverse keren op de tweede en derde plaats. Hij is voor Excelsior verreweg de meeste keren uitgekomen in de diverse bondscompetities. Blom, Twigt en Blonk kregen een her- inneringsbord. begeleiding het moeilijke leven van de nierpatiënt beter leefbaar te maken. Chronische nierziekte brengt meestal arbeidsongeschiktheid en daaraan ge koppeld terugval in inkomen met zich mee. Waar nodig biedt de Nierstichting financiële hulp aan de individuele pa tiënt. Een geslaagde niertransplantatie is de beste behandeling voor een chronische nierpatiënt. Door een tekort aan do nornieren is er een grote wachtlijst en bedraagt de gemiddelde wachttijd ruim drie jaar. Daarom is de belangrijkste doelstelling voor de komende jaren de bevordering van het aantal niertrans plantaties. Via de Stichting Donorwer- ving en door eigen medewerkers en vrijwilligers wordt bekendheid gege ven aan het dragen van het donorcodi cil en wordt ernaar gestreefd de bereid heid bij het publiek tot orgaandonatie na overlijden te bevorderen. Ter bevordering van het aantal (nier)transplantaties stimuleert en fi nanciert de Nierstichting een projekt dat gericht is op de medische professie en de ziekenhuizen. Zij nemen een sleutelpositie in bij de daadwerkelijke Een presentatie van allerlei soorten ka naries, qua zang, kleur en vorm en pos tuur. Parkieten, dwergpapegaaien, tro pische vogels. Als speciale attractie zal een aantal volières worden gebouwd, waarin een groot aantal vogeltjes vrij kunnen rondvliegen. Tevens zal er een aparte presentatie zijn van postduiven. De manifestatie wordt gecompletteerd met vele demonstraties van diverse am bachtelijke hobby’s, een groot aantal standhouders op het gebied van dierbe- nodigdheden en gebruiksartikelen en voor de kleinere bezoekers een reuze Moon walk Springkussen. Er zijn doorlopende dia-presentaties, shows, demonstraties en ruime voor lichting. Kortom Beestenspul ’91 is een bezoek meer dan waard. Openingstijden: beide dagen van 10.00-18.00 uur. Toegangsprijzen 6,- voor volwassenen en 3,- voor kinde ren tot 12 jaar en 65-plus. WADDINXVEEN/GOUDA - Dins dagavond 24 september organiseert de FNV om 20.00 uur in het gebouw van ”de Sollicitatieclub” van het GAB aan de Korte Raam la te Gouda een infor- matie-bijeenkomst over de vakbonds- school. Nieuwe cursisten en belangstellenden krijgen een korte videofilm te zien over de werkwijze van deze onschoolse school. De cursisten bepalen zelf de in houd van het programma. Zij kunnen kiezen uit thema’s die hun inzicht geven in de positie van de werk- nemer/neemster in de maatschappe lijke verhoudingen. Het gaat niet alleen over kennis ver werven van en inzicht krijgen in ar beidsverhoudingen, arbeidsomstandig- 'heden, arbeidsvoorwaarden en mede zeggenschap, het programma bevat ook sociale vaardigheden, zoals versla gen maken, spreken in een kleine en in een grote groep, vergadertechniek en Ieren luisteren. Dit alles in een prettige sfeer, waarin tnen van eikaars ervaringen als werkne mer of als uitkeringsgerechtigde leert. De vakbondsschool is toegankelijk voor vakbondsleden, hun huisgenoten en voor niet-leden. De niet-leden krij gen na het beëindigen van de cursus hun cursusgeld 50,-) niet terug, de vakbondsleden wel. Wie geïnteresseerd is of nieuwsgierig haar wat de vakbondsschool kan bete kenen, wordt verzocht nar de informa- lie-avond op dinsdagavond 24 septem ber te komen. IN de afgelopen jaren Laren er cursisten uit Waddinxveen, Boskoop, Moordrecht, Gouderak, Al- bhen aan den Rijn en zelfs uit Nieuw- veen. £ij die verhinderd zijn op de 24e wordt verzocht contact op te nemen met de coördinator A.A. van der Vaart, Mei- doornstraat 42 in Waddinxveen (tel. 01828-13593). Vincent van Es was de eerste van de vier 15-jarigen, die het dit seizoen voor het eerst opnemen tegen de senioren en de volle winst wist te laten noteren. Vincent voerde in de partij tegen Sjaak de Wit in het middenspel een direct winnende combinatie uit. Teun van der Krol kreeg in zijn eerste wedstrijd te maken met de ervaren Adriaan Blom. In het middenspel was ongeveer een gelijkwaardige stand ont staan. In die fase vierde hij een verras sende combinatie naar de damlijn uit, waarop Blom meteen op gaf. Raymond van Es maakte het Cor Ba- relds erg moeilijk. Cor kreeg een slech tere linker vleugel en hij wilde op rech ter vleugel niet een combinatie toe staan, omdat hij dat als schijfverlies ta xeerde. Deze taxatie bleek achteraf verkeerd te zijn. In een ongeveer ge- lijkwaardige strand buitte Cor een foutzet van Raymond, die tot dan toe sterk speelde, uit. Sietse Siersema hield lang stand tegen Dick Berghout. Dick vlocht diverse dreigingen in de stand. Sietse kon dit diverse keren pareren, doch uiteinde lijk gaf goed rekenwerk van Dick de z SpeoalMte in neten babywieqen Beten soefen, batten, kasten, tafels. Bum 560812 rieten meubelen y Beten bndefflKubden. wasmanden, en koswots t BooÊch^pmnanden, neten koffers ASe$ ww te kwaliteit riet T toepakeegöegenhetó T Bel tf bezoek onze sbowocm RIETVLECHTERU REUERSKOOP 259 BOSKOOP - TELEFOON: 01 727 1 7Ö02 te zien was en was tentoongesteld. Alle bezoekers konden informatie meenemen en achter deuren kijken die nieest gesloten blijven. Ook waren er op vaste tijden orgelbespelingen. Het vas de vijde keer dat Open Monumen tendag werd gehouden. C A tHeN

Weekblad voor Waddinxveen | 1991 | | pagina 23