De Groene Golf f4,00 HOUT P us Vermeulen HoutA f 4,50 m2 VAN OFWEGEN HOVENIERSBEDRIJF N.SLAPPENDEL ZN - ONTWERP - AANLEG - RENOVATIE - ONDERHOUD I f Bestel nu uw graszoden! Waarom wachten tot het wéér lente is! TUINONTWERP, AANLEG EN ONDERHOUD Tuincentrum met com pleet assortiment, incl. aardewerk en binnen- beplanting. f voor voor iedere tuinklus Gebruik het najaar en de winter voor tuinaan leg, onderhoud en reno vatie, zodat u volgend voorjaar al vroeg van uw tuin kunt genieten. Woensdag 2 oktober 1991 Pagina 24 Beplantingsburo afgehaald m2 - coniferen - rozen Voor uw tuin: De Groene Golf voor en interieurbeplanting. Nassaustraat 7 arte ontwerp, aanleg en onderhoud van tuinen harken, spitten en (ver)poten waar nodig. Een goede winterbeurt vergt deskundigheid. Wij halen de bezem door uw tuin: snoeien, De herfst... een prima planttijd voor 2771 DW Boskoop 01727- 14980/18320 - heesters - bamboe - buxus - en nog veel meer! Kom ook eens een kijkje nemen in onze gezellige bloembollen hoek en op ons ’’pottenplein”, vol met aardewerk uit wel 14 verschillende landen! Al meer dan 25 jaar een begrip in kwaliteit! bezorgd ^raan's tuin inn Hoveniers van huis uit /7 b' t i I i DE GROOTSTE SIERTUINSPECIALIST cd co cxj HARDHOUT of LU i 4E TOCHTWEG15 2841LS MOORDRECHT TEL. 01827-3668 I I I VIBURM M Het aantal Viburnum soorten waaro ver we in ons land beschikken kunnen is vrij groot. Er zijn grofgroeiende soorten, vooral geschikt voor grote tui nen, maar ook kleine soorten die we in ds rotstuin of in de plantenbak kunnen gebruiken, soorten die zelfs op arme zandgronden gedijen en soorten die een vochtige, humeuze bodem verlangen. Er is keuze in bladverliezende en groen- blijvende vormen. De bloeitijden variëren van februari tot en met december en bovendien dragen verscheidene soorten in de herfst ook nog aantrekkelijke vruchten. Voor elke tuinbezitter is er dus wel een begerenswaardige struik te vinden in dit Viburnum assortiment. GOUDSEWEG 173 - 2411 HK BODEGRAVEN TELEFOON: 01726-13078 13859 C\l I CD CO Al het hout wordt GRATIS op maat gezaagd en gespecialiseerd handgereed- schap GRATIS in bruikleen. We kunnen deze materialen OOK VAKKUNDIG PLAATSEN. Laag Boskoop 98, 2771 GZ Boskoop Telefoon 01727-13200, telefax 01727-16701 i i CL O O W O m o 05 Bezoek onze nieuwe showtuin van 1000m2, nu ook met sierbestratingsmaterialen. wurger, Celastrus, met gele bessen die, wanneer u tenminste zowel een vrou welijke als een mannelijke exemplaar aanplant, bij het openspringen oranje zaden laat zien. Groen planten, doe het deskundig Alle planten dragen aanzienlijk bij aan het veraangenamen van de woonomge ving. Flinke bomen en grote groepen heesters hebben een merkbaar effect op de kwaliteit van de woonomgeving, maar kleinere planten dragen ook hun steentje bij. Vele kleintjes maken im mers eén grote. Planten verbeteren de luchtkwaliteit, want hun bladeren pro duceren zuurstof en houden stofdeelt jes vast. Grote bomen en heesters dempen geluid en bieden dieren voed sel en nestelgelegenheid. Beplantingen verbeteren het klimaat in de stad, bij voorbeeld door schaduw te geven. In de tuin Wie een tuin heeft, kan met bomen, struiken en vaste planten alle kanten op. Op de vele verkooppunten staan aantrekkelijke gewassen te wachten om de tuin te mogen versieren. In het na jaar zijn er veel besdragende heesters. Ze kunnen als ze op hun mooist zijn zo worden geplant. Bij bomen voor een kleine tuin is het belangrijk dat kleinblijvende soorten worden geplant. Vraag advies op het tuincentrum of praat eens met een ho venier, die u ook kan helpen met het beplanten van de tuin. Zet eerst een boompaal in de grond, aan de windzij- de. Plaats de wortels van de boom in een ruim plantgat en geef ze wat goe de potgrond en water voordat de wor tels worden aangetrapt. De stam wordt met de boompaal verbonden door een band van zacht materiaal kruislings vast te spijkeren. TIP Vervoer een boom nooit met onbe schermde wortels, die drogen snel uit. Overleg met de buren als een boom dicht bij de erfgrens wordt geplant. Coniferen zijn prachtige, meestal groenblijvende planten. Er zijn veel dwergsoorten, Die in kleine tuinen goe- "L. gewicht bakken van hout of kunststof zijn duurzaam en praktisch. Op een ter ras is het gewicht niet zo belangrijk, daar kunnen ook troggen en aardewerk potten worden neergezet. Een plant wil met zorg behandeld wor den. Wanneer die zorg vanaf het begin gegeven wordt, dan zult u er het hele plantenleven plezier van hebben. De tuin opgeruimd de winter in: Nu de herfst steeds dichter bij komt, is het tijd om aan het winterklaar ma ken van de tuin te gaan denken. Wilt u ook van de winter plezier van uw tuin hebben, dan zult u aan het begin van de herfst de handen uit de mouwen moeten steken. Dit houdt in: het afknippen en verwijderen van uit gebloeide bloemen en éénjarigen regelmatig afgevallen bald verwijde- ren van het gazon poten van bollen het planten van vaste planten, groen blijvende heesters of coniferen spitten en bemesten heggen snoeien gazons voor de laatste keer maaien Doordat de laatste jaren vaste planten, coniferen en heesters in containers wor den geteeld, is het plantseizoen ver lengd. Hierdoor, is men niet meer gebonden aan planten in het voor- of het najaar, het kan nu bijna het gehele jaar door. Wilt u eens wat nieuws aan planten in de tuin, dan is het van groot belang dat u, voor een bezoek aan tuincentrum of een kwekerij brengt, een ’beplantings plan’ maakt. VERDUURZAAMD HOUT voor ERFAFSCHEIDINGEN, BESCHOEI INGEN, PERGOLA’S, PALEN, VLONDERS, STEIGERS. GEÏMPREGNEERD TUINHOUT, BLOKHUTTEN/NATUURSTEEN, SIER BESTRATINGSMATERIALEN, TUINVER LICHTING, VIJVERFOLIE EN VIJVER- POMPEN, TERRACOTTA POTTEN. gende vruchten verkleuren van groen, via geel, tot rood. De struik houdt van een vochtige grond en groeit in de scha duw even goed als in de zon. De Vibernum opulus ’Compactum’ heeft een erg gesloten habitus en wordt niet hoger dan 1 meter. Het is een zeer fraaie bloem- en besstruik voor de klei ne tuin. De Viburnum opulus ’Roseum’ is dc gewone sneeuwbal, heel bekend, ook als snijbloem. De bolvormige bloeiwijze is steriel en er vormen zich dus geen vruchten aan de struik. De Viburnum plicatum, Japanse sneeuwbal, kent vele heel mooie cul- tuurvariëteiten. De meeste daarvan zijn ge jeneverbes (Juniperus virginiana ’Skyrocket’) vraagt maar een beschei den plekje en dat geld ook voor de bol vormige Thuja occidentalis ’Rheingold’. Zo zijn er talloze voor beelden te noemen. TIP Maak bij coniferen altijd de gaaslap los en laat onder de wortels liggen. Ver meng de grond in het plantgat met tuin- turf, dan zullen de coniferen goed groeien. Heesters zijn er met bloemen en met vruchten, soms zelfs met beide en een prachtige herfstkleur als toegift. Kies soorten die passen op de hen toege dachte plek. De ene wil zon, een ander liever wat schaduw. Bij de in pot ge teelde struiken is dikwijls een steeketi- ket te vinden met informatie. TIP Geeft vroege bloeiers een opvallende plek. Ze brengen elk jaar het voorjaar dichterbij Rozen planten in de herfst Vanaf half oktober kunnen de ro- zestruiken worden geplant. Dat is echt niet te laat, ook al is de eerste nacht vorst al gevallen. De pas geplante plan ten kunnen daar best tegen. De takken moeten zo moeglijk al verhout zijn en zeker niet meer groen of slap. Planten in de volle grond kan zolang er geen vorst in de grond zit. Zorg er in ieder geval voor dat de oculatieplek, het ver- vrij breed en hebben een fraaie opbouw van takken die dikwijls horizontaal ge laagd is. Om de schoonheid van de vorm verdient deze Viburnum een plaats als solitair. Daarbij moet de struik dan wel aan alle kanten wat ruimte hebben, waardoor hij voor een kleine tuin niet zo geschikt is. dikte gedeelte waar de roos op de on derstam is geent, goed wordt afgedekt. Bij struikrozen zit deze plek enkele cen timeters onder de grond, vlak boven de wortels. Om extra bescherming te ge- detot hun recht komen. Een zuilvormi- ven’ wordt laat in de herfst en verhoog de aardelaag tegen de struiken aangebracht. Schep daarvoor wat aar de tussen de struiken weg. Breng u dan ook nog wat goede oude stalmest aan, dan is de winterverzorging van uw ro zenstruik compleet. Stamrozen moeten heimaal worden ingeplakt. Het ocula- tiepunt zit hier namelijk bovenaan de stam. Zet een rietmat om dé plant heen en bindt deze van boven dicht of pak de plant in plastic in. Het hele jaar door planten De te.elt van planten, struiken en bo men in pot biedt veel voordelen. U kunt de planten kopen als ze op hun mooist zijn, dus niet alleen in het voor- of na jaar. Het hele jaar door kan geplant worden, dus niet alleen in het voor- of najaar. Doordat het wortelgestel niet door het oprooien is verstoord, slaan de planten veel sneller aan, hergroei is dan ook vrijwel verzekerd. TIP Koop u een in pot geteelde plant, zet dan voor het planten de plant met pot in een emmer water en laat de wortel- kluit zich goed volzuigen. Verwijder de pot vóór het planten. Doe het voorzich- tig en zorg dat u de wortels niet be schadigt. Er zijn voldoende in pot geteelde plan ten die zeer attractief zijn door hun blad of beskleur en in herfst en winter een sierraad vormen op het balkon of terras. Op balkons mag een gewicht van 250 kg per m2 worden geplaatst. Licht- De Viburnum bodnantense, waarvan de cultuurvariëteit ’Dawn’ de meest be kende is, wordt eigenlijk veel te weinig aangeplant. Deze struik bloeit namelijk al in februari met roze bloemtrosjes. De bloei duurt tot april en in de herfst kan dan. nog een bescheiden nabloei wor den verwacht. Hij wordt 2.50 meter hoog en bijna even breed. Een wat kleinere cultuurvariëteit is de 'Charles Lamontdie 2 meter kan wor den en waarvan de bloemen in de knop rood zijn en later donkerroze open bloeien. De bloeijijd vap deze struik valt tussen november en januari. In april volgt de Vibernum carlesii de Viburnum bodnantense in bloeitijd op. De zachtroze tot witte bloemen geuren heerlijk. De habitus van de struik is min of meer rond, de hoogt 1.50 meter. Er zijn van deze Viburnum carlesii ver scheidene cultuurvariëteiten in de han del die in hoogte enigszins van elkaar verschillen. De Viburnum lantana of wollige sneeuwbal kan op schrale zandgronden geplant worden en gedijt daarbij ook nog in de schaduw. Het is evenwel een struik voor een grote tuin, want hij kan 3 meter hoog worden en heel breed. De naam wollige sneeuwbal heeft hij gekregen omdat zowel de bladeren als de bloemen behaard zijn. De roomkleu rige bloei valt in mei-juni; daarna vor men zich de vruchten die eerst rood en later zwart worden. De Viburnum opulus is de bekende Gelderse roos, die inheems is in ons land. Deze Viburnum vormt een bre de, opgaande struik, tot 4 meter hoog. Het blad is frisgroen, aan de vlakke bloemtuilen staan steriele randbloemen die in mei-juni wit bloeien. De afhan- De meest bekende groenblijvende soor ten zijn de Viburnum davidii en de Vi burnum rhytidophyllum. De eerste van deze twee verdient te wor den genoemd omdat het een lage struik blijft van ongeveer 50 cm die heel breed kan worden en prachtig tot zijn recht komt in een lage bodembedekking. Door zijn geringe hoogte is hij bijzon der geschikt voor de kleine tuin, de rotstuin en ook voor de niet te kleine plantenbak. De schermvormige bloeiwijze is in de knop rood, later, in mei-juni, volgen schermen witte bloemen. De bessen die zich daarna vormen zijn blauw U moet er wel rekening mee houden dat u voor een goede kruisbestuiving ten minste enkele struiken bij elkaar moet zetten. Mocht u tevergeefs op de blau we bessen wachten, dan is uw struik een mannelijk exemplaar. De Viburnum davidii heeft een donker groen leerachtig blad met duidelijk ge tekende nerven. Tegen strenge vorst dient een winterdekking aangebracht te worden. In tegenstelling tot deze laagblijvende soort wordt de Viburnum rhytidophyl lum een forse groeier, die wel 3 meter hoog wordt. De bladeren zijn, vooral aan de onderkant, behaard. De bloe men verschijnen in mei-juni en zijn ro- migwit; de vruchten eerst rood, later zwart. In de winter kan de struik een wat triest uiterlijk krijgen, daar de bladeren bij vorst gaan hangen. Zorgen hoeft u zich hierover niet te maken, want bij war mer weer herstelt zich de bladstand. Vooral op een enigszins beschutte plaats, die geen morgenzon vangt,zal de rhytidophyllum zich tot een heel mooie struik ontwikkelen. Lang niet alle Viburnum soorten kun ne binnen het bestek van dit artikel be handeld worden. Hiervoor zijn er te veel die ook zeer de moeite waard zijn. Op kwekerijen of in de tuincentra zal men u zeker graag informeren over de mogelijkheden van deze fraaie struiken. Colulea media 'Copper Beauty' oranje bruin; een kleur die wondermooi af steekt tegen het fijnverdeelde, blauw groene blad. De perkamehtachtige, peulvormige vruchten vangen prachtig het licht van de herfstzon. Een struik die heel geschrikt is voor niet te kleine tuinen. Onder de kornoeltjes, Cornus, vinden we ook veel besdragers. De Cor nus kousa heeft sierwaarde zowel tij dens de bloei, als in de herfst, wanneer de framboosachtige vruchten een extra dimensie toevoegen aan het verkleurend blad. De Nederlandse naam van de Be- caisnea, augurkestruik, slaat op haar vruchten die blauwgrijs gerijp zijn en de vorm hebben van een augurk. Deze vormen zich na de geelgroene, klokvor- mige bloei in neerhangende trossen. Dit is ook een struik die het beste als soli tair kan worden*gebruikt. De half- wintergroene Stranvaesia davidiana treft men te weinig aan. Het is een idea le struik, niet alleen omdat zijn blad zo lang aanblijft, maar ook om de witte, meidoornachtige bloei en om de rode vruchten in het najaar.De sneeuwbes, Symphoricarpos, ontleent zijn sier waarde hoofdzakelijk aan de witte of roze bessen. Laagblijven Er zijn ook laagblijvende struiken met bes die we zeker niet mogen vergeten. Zoals de Gaultheria procumbens, heel geschikt als bodembedekker voor een humusrijke bodem. Dit struikje wordt niet hoger dan 15 cm en draagt na de zomer helderrode bessen. De struikvor- men van de klimop, Hedera helix ’Ar- borescens’ en Hedera clochica ’Arborescens’ vormen bessen die eerst groen en .later zwart zijn. Skimmia vormt rode bessen, Viburnum davidi staalblauwe, Aronia melanocarpa zwarte en de Hypericum androsaemum rode later zwart wordende bessen. De vruchten van de Chaenomeles geuren heerlijk. Vroeger werd deze Cydonia genoemd. Zo heet nu nog de kwee, Cy donia oblonga, die vroeger op oude buitenplaatsen werd aangeplant, samen met de mispel, Mespilus. De kwee geeft na een hele mooie witte bloei in mei, grote gele peervorige vruchten, waar- men heerlijk gelei van kan maken. De vruchten van de misper zijn heel mooi, maar weinig opvallend door de bruine kleur. Als ze na een flinke nachtvorst gaan rotten zijn ze pas eetbaar. Klimplanten Ook onder de klimplanten vinden we wel besdragers, waaronder de boom- TIP Zegeseewde ’daoboempies' diagea twee venthtllende appels of peren op één stam. Dat is ge- makkelijk voer de bestuiving. o jo N Daarbij dient u rekening te houden met: de ligging van de tuin of van het bal kon (bv. op het zuiden) de kleurcombinaties de specifieke wensen (bloeiende plan ten het hele jaar door, een coniferen border, etc.) het budget Er zijn genoeg tuinboeken die u kunt raadplegen en anders zal het tuincen trum pf een hovenier u graag van ad vies dienen. Een extraatje in de herfst Er zijn heel wat struiken die aan de kleurrijke herfst nog extra luister bij zetten door de vaak prachtige bessen en vruchten waarmee zij zich tooien. Sommige ervan zijn aan het eind van de zomer zelfs overladen met bessen en nemen zo luidruchtig afscheid van he warme jaargetijde. Bessen en vruchten Uitslovers zijn de vuurdoorn (Pyracan- tha) en de hulst, ilex, die zijn bessen zo lang behoudt dat we zelf met kerst nog van de prachtige bessen, rood en geel, kunnen genieten. De ilex verticillata zal men mischien alleen maar kennen om de met knalrode bessen overladen tak ken, die tegen kerstmis verhandeld wor den. Deze zijn gesneden van een struik die, zolang het blad er nog niet af is, eigelijk weinig bijdraagt tot de schoon heid van de tuin. Ook de Callicarpa bo- dinieri ’Profusion’ is hoofdzakelijk bekend om de afgesneden takken vol levendig paarse bessen, maar heeft als struik weinig sierwaarde. Dit geldt ook voor de Euonymus europeaus, de Eu- onymus hamiltonianus en de Euony mus planipes, maar deze kardinaals- hoeden hebben heel bijzondere vruch- 'en, die bij het openspringen fel ge kleurde zaden laten zien, die een sieraad zijn voor de herfst. Bij de europaeus is het een roze vrucht met oranje zaden, dezelfde kleur als die van de hamilto nianus waarvan de vruchten echter ro der kunnen zijn. De fraaiste is wel de planipes die vooral door zijn overvloed aan vruchten, donkerrood met oranje zaden, heel sterk opvalt. Struiken met vruchten versieren de tuin De mooie sierappels, (Malus soorten), die in het voorjaar zo’n bloemenpracht torsen, verrassen ons in de herfst met kersachtige vruchten, verschillend van kleur en grootte naar gelang de soort of cultuurvariëteit. Bekende vruchtdra- gers zijn ook de vlier (Sambucus), de duindoorn (Hippophaë) en de liguster (Ligustrum). Minder bekende Er zijn ook heel wat minder bekende struiken met prachtige vruchten. De Clerodendrum bijvoorbeeld, is een schitterende struik of kleine boom, door zijn uitwaaierende vorm uitste kend geschkt om als solidair aan te planten. Hij bloeit laat, augustus- september, met kleine bloemetjes, wit met rode kelk, in brede trossen. De eerste vruchtjes, eerst blauw later zwart, zijn al tijdens de bloei te zien, wat een. heel bijzonder en levendig ef- fekt geeft. Sierwaarde De Nederlandse naam van de Colutea, blazenstruik, duidt op de blaasvormi- ge vruchten. De bloemen van de Colu tea arborescens zijn geel; die van de ML fa'-

Weekblad voor Waddinxveen | 1991 | | pagina 24