Eduard Veterman ONKYOHi-Fi Scholen bij bedrijven Immanuëlkerkgemeente Bazar/rommelmarkt van De Gouwestem op expositie in V erzetsmuseum werd derde Smitskamp leidt WSV Promotie beroepsonderwijs CD/MC duurt 71 minuten ’’Lappen voor linten” is TOOS-gym komt met ski-gym Open huis streek archief in Gouda Opmars B-l van Be Fair Trimparcours Gouwebos later open Eerste ’’plaats” van mannenkoor Luisterrijke CD Telefoniste Air Products ’t Praathuis koffiebar groot succes Onder pastoraal toezicht rx Instuif AUTOSCHADE KOMT GEGARANDEERD WEER GOED! BB. TE HOREN EN TE ZIEN BIJ: RADIO VAN VLIET El'A? Pagina 13 Weekblad voor Waddinxveen - Woensdag 9 oktober 1991 Bij FOCWA Garantiebedrijf GLASBEEK Noordkade 24 Telefoon (01828)12588 Waddinxveen NEDERLANDSE VERENIGING VAN ONDERNEMERS IN Hf’ CARROSSER EBEDRijF len en meubels. Ook worden daar pan- nekoeken gebakken en buitenplanten verkocht. In de kerk is het restaurant, de grote handwerk- en bloemenkraam, het rad van avontuur met mooie prijzen, en nog veel meer. Voor de kinderen zijn er allerlei spel letjes en is er de verkoop van kinder speelgoed. Tussen 11 en 13 uur wordt er in de om geving van de kerk een sponsorloop ge houden. WADDINXVEEN/GOUDA - Het Platform Bedrijfsleven - Onderwijs MIdden-Holland start dit jaar voor de vijfde keer met een promotiecam pagne voor het regionale beroepsonderwijs. Eén van de acties is het orga niseren van bedrijfsbezoeken voor basisscholen, groep 7 en 8. Het doel hiervan is meer bekendheid te geven aan de kinderen over het werken bij deze bedrijven. Er is een grote diversiteit van bedrijven, van automobiel bedrijven tot meubelfabrieken. WADDINXVEEN - Zaterdag 26 okto ber van negen tot zeven uur houdt de hervormde Immanuëlkerkgemeente onder het motto "Voor de kerk en an der werk” haar tweejaarlijkse bazar en rommelmarkt. Dat gebeurt in en om de Immanuëlkerk èn het Gouwe College aan de Prinses Beatrixlaan in Waddinxveen. In de school, naast de kerk, worden kleding en schoenen verkocht. Buiten, voor de kerk, is de rommelmarkt met boeken, platen, huishoudelijke artike- In deze eerste psalm valt al direct de zuiverheid van het koor op. Met name de eerste tenoren verdienen een pluim; je hoort maar zelden een dergelijke zuiverheid en ongedwongenheid in de hoge tonen bij een amateurkoor. Het forse ’’Jeruzalem” van G.W. War ren volgt, waarna een uiterst ingetogen gezongen ’’Boven de sterren” het eer ste drietal besluit. Een intermezzo door ”Con Moto” zorgt dan voor de eerste verrassing ’’Domine Deus” van Anto nio Vivaldi is toch opeens heel iets an ders. Prachtig gezongen past het echter heel goed bij het daaropvolgende twee tal; Russisch Vesperkoor en Panis An- gelicus. Verschillende werken volgen hier en daar, waarin de sopraanzang wordt ge combineerd met de mannenstemmen zoals King all-glorious, het Avondge bed van Maarten Luther (Heer blijf bij ons) en het overbekende en ontroe rende lied Vast Rots van mijn behoud. Hoewel in het algemeen de verstaan baarheid goed genoemd kan worden, is het ook prettig dat men mee kan lezen met de teksten die aan de binnenkant van de hoes zijn afgedrukt (waar nodig met vertaling). WADDINXVEEN - Onder de titel ’’Jubelt God ter eer” heeft het Christelijk Waddinxveens Man nenkoor ”De Gouwestem” een CD/MC op de markt gebracht. Dit mannenkoor van ongeveer 85 leden staat onder leiding van dirigent Adriaan Verhoef en organist is Ben Kramer, verder wordt medewer king verleend door het zoge naamde Trio ”Con Moto” be staande uit Riet den Hertog (so praan), Marjanne Scheurwater (hobo) en Liesbeth Seppenwoolde (piano). In ruim 71 minuten wordt een beeld verkregen van het koor met solisten en instrumentalisten. De geluids opname is erg goed te noemen, on danks de minder goede akoestische ruimte (Oudshoornse kerk, Al- phen aan den Rijn). Door het mannekoor wordt fris en helder gezongen in een vrij vlot tempo. Verder geeft deze CD de nodige afwisseling. Er komen psal men voor - soms in een nieuwere berijming -, gezangen en ook en kele buitenlandse nummers komen aan bod. Verder worden de koor- zangnummers afgewisseld met in strumentale en vocale nummers. Soms wordt echter de mannen koorzang ook opgeluisterd met so lozang, hobospel of pianospel. Van het mannenkoor horen we duide lijk geen geijkte mannenkoorbe- werkingen. Vaak is het euvel bij veel mannenkoren dat er veel de zelfde bewerkingen gezongen wor den. Dat is bij deze CD duidelijk niet zo. Een Aantal bewerkingen zijn zelfs van de hand van de dirigent zelf. Wie op zoek is naar een mannekoor van niveau met een afwisselend re pertoire in de niet-geijkte uitvoe ringen kan deze CD daarvoor rustig aanschaffen. De prijs is 39,90 voor de CD en 24,90 voor de MC. Besteladressen: W. Kooiman, Groensvoorde 128, Waddinxveen (tel. 01828-16390) en N.J. Vavier, Chopinlaan 42, Waddinxveen (tel. 01828-14114). t WADDINXVEEN - De Waddinx- veense organiseert voor de tweede maal voor en tijdens de wintermaanden, ski- en conditiegymnastiek. De lessen bestaan uit algemene condi- tietrainingsoefeningen afgewisseld met allerlei spel- en sportspelen, terwijl de specifieke ski- en langlauf oefeningen in zwaarte worden opgebouwd. Een groot deel van de lessen wordt op muziek gegeven, wat gezelligheid en vaardigheid vergroot. De lessen wor den gegeven in de gymzaal aan de Anna van Buurenstraat. De cursus start in week 43. Voor informatie en opgave: telefoon nummer 17126 en 30965. Toos-gymnastiek houdt verder de jaar lijkse schoolinstuif op zaterdag 12 ok tober in sporthal De Sniep. Alle leer lingen van de basisscholen hebben een uitnodiging gekregen om kennis te ko- men maken met gymembij de gymnas tiekvereniging Toos. ’s Morgens van 9.30-11.30 uur komen de kinderen van groep 3,4,5 en ’s mid dags van 12.30-14.30 uur de kinderen van groep 6, 7 e 8. Alle grondvormen van gymnastiek ko men aan bod, uitgebreid met een dansje wat de kinderen leren, spring kussen en een wedstrijdcircuit, de school met de meeste punten kan een grote beker winnen. basisonderwijs én hun ouders en leer krachten, omdat zij in feite bepalend zijn voor de schoolkeuze na de basis school. De promotiecampagne start haar acti viteiten met het verspreiden van infor matie- en lesmateriaal naar scholen (voor leerkrachten, ouders en leerlin gen). Hierop aansluitend volgen gast lessen voor leerlingen van groep 7 en 8, die worden gegeven door mensen uit het bedrijfsleven. Vervolgens maken de leerlingen een excursie naar een be drijf. Als afsluiting van deze promotiecam pagne is er een manifestatie gepland in Gouda op zaterdagmiddag 23 novem ber. Hier presenteren zich het beroeps onderwijs en het bedrijfsleven. De ma nifestatie is bedoeld voor leerlingen, ouders en leerkrachten. De kwaliteit van de zang is door de ja- ren heen gestaag gestegen onder de deskundige leiding van de dirigent van het eerste uur, Adriaan Verhoef. Het resultaat van deze lange oefenperiode is een prachtige CD geworden met een gevarieerde keuze aan geestelijke mu ziek. Later hoopt het mannenkoor ook op namen uit te brengen waarop het klas sieke en populaire gedeelte van haar repertoire neer naar voren komt. Deze eerste CD is een afspiegeling van tien jaar repertoire-opbouw, die aangeeft hoe gevarieerd het koor ook fri de geestelijke muziek haar programma heeft weten samen te stellen. De CD bevat werken van bekende componisten zoals A. Vivaldi, D. Bort- nianski, C. Franck en L. Bourgeois. Een aantal daarvan zijn door Adriaan Verhoef schitterend voor mannenkoor bewerkt. Eigen composities van Verhoef zijn ook opgenomen. Adriaan Verhoef schuwt echter ook geliefde bewerkin gen van anderen, zoals Jan van der Waart en Aad van der Hoeven, niet. Naast het mannenkoor is vanzelfspre kend Ben Kramer, de vaste muzikale begeleider van het koor, op het orgel te horen met zijn subtiele begeleiding. Een verrassend element wordt ingé bracht door de medewerking van het Trio ”Con Moto”, bestaande uit Riet den Hertog (sopraan), Marjanne Scheurwater (hobo) en Liesbeth Sep penwoolde (piano). De sopraan Riet den Hertog heeft vanaf de oprichting van het koor al vele malen met de mannen opgetreden en dat is te horen in de gezamenlijk gezon gen werken, waar de stem van de so praan perfect wordt aangevuld en on dersteund door de sonore mannen stemmen. Het soms te grote contrast dat kan ont staan tussen een zwaar mannenkoor en een hoge sopraan is hier zeker niet aan wezig, ede doordat Riet den Hertog zelfs in de allerhoogste passages nog een warmte in haar stem houdt die maar weinig sopranen bezitten. Door het virtuose hobo-spel van Mar- janne Scheurwater en de speelse piano- omspelingen van Liesbeth Seppen woolde ontstaat en gevarieerd en vaak verrassend geheel. De inzet van de CD is zoals verwacht een geliefde psalm, en wel psalm 43 ’’Geduchte God hoor mijn gebeden”, ’’Zend Heer u licht en waarheid neder” en ”Dan ga ik op tot Gods altaren”. De opbouw van eerbiedig aanroepen tot aanbidding in het laatste couplet wordt mooi weergegeven in de toenemende uitbundigheid van de mannenstem men. len zelfs de dissonanten niet geschuwd worden. Als men dit nummer echter nogmaals beluistert en de tekst er eens bjjpakt blijkt het een lied dat bij velen de rillingen over de rug zal doen lopen. Ook het ’’The lord is my Shepherd”, heel anders dan men gewend is, is zo’n element dat deze CD duidelijk iets meer geeft dan de gemiddelde mannen- kooiplaat. Overbekende en geliefde muziek wordt gedurfd afgewisseld met frisse en verrassende elementen. Het is achteraf misschien wel goed dat het koor zo lang heeft gewacht met het uitbrengen van de eerste officiële CD. Tot nu toe hebben de liefhebbers in Waddinxveen het moeten doen met cassettebandjes van één van de vele concerten die het koor in de loop der jaren heeft gegeven. Wanneer de laatste tonen van het ’’Schafers sonntagslied” van C. Kreut- zer zijn verklonken zal menigeen die zich deze CD heeft aangeschaft op nieuw op ”play” drukken en er nog eens even goed voor gaan zitten. Jn dit geval is maar te hopen dat een goed be gin niet het halve werk is en dat er nog vele opnamen van dit koor zullen vol gen^ GOUDA - De Streekarchiefdienst Hollands Midden, waarbij zijn aange sloten de gemeenten Gouda, Moerhui- zen, Moordrecht, Nieuwerkerk aan den IJssel en Waddinxveen, neemt za terdag 12 oktober van 10.00-17.00 uur deel aan de nationale archievendag. Ter gelegenheid van het 100-jarig be staan van de Koninklijke Nederlandse Vereniging van Archivarissen zullen - voor het eerst op dezelfde dag - in vrij wel het hele land de overheidsarchief- diensten in hun archiefgebouwen ’’open huis” houden. Het Goudse archiefgebouw van het streekarchief (ingang: Spieringstraat 1 via het Weeshuisplein) is op die dag ge opend ten behoeve van de volgende ac tiviteiten: - Expositie van originele documenten van de gemeenten die aan het streekar chief deelnemen (Gouda, Moordrecht, Nieuwerkerk aan den IJssel, Waddinx veen en Zevenhuizen/Moerkapelle) rond de thema’s ”Wie waren ze”, ’’Waar woonden ze” en ”Wat deden ze”. - Rondleidingen door de archiefde- pots. - Demonstratie van zoeken in compu terbestanden (o.a. fotocollectie). - Verkoop van dubbele foto’s. Voor iedereen die wel eens een archief gebouw ”van binnen” zou willen zien, maar nooit over de drempel durfde, is dit een unieke gelegenheid om vrijblij vend binnen te lopen. Natuurlijk zou ook alle vaste klanten of bezoekers van andere archiefdiensten op 12 oktober hartelijk welkom. WADDINXVEEN - Het B-l elftal van Be Fair-voetbal, debuterend in de re gionale afdeling, is direct een topper en kampioenskandidaat en maakt kans te promoveren naar het hoogste niveau voor deze leeftijdsgroep wat er in Ne derland te halen is. Afgelopen zaterdag speelden zij tegen het B-l elftal van zaterdagtopclub Noordwijk en wonnen met 6-2 (rust stand 3-2). Vooral de fysieke kracht, de zeer sterke individuele acties en het zeer snel schakelende middenveld maakt dit elftal tot een bijzonderheid. Wim v.d. Starre (2x), Egon Termors- huizen (2x), Floris Wesselo en Jeroen Clardeij scoorden. Maurice Hol werd slechts 2x gepasseerd. De zeer sterk spelende verdediger, Martin de Jong, van Gobbel, spetterde nog een straf schop de lat. Het elftal staat in bijzondere belang stelling van de betaalde clubs. Zo spe len zij zaterdag (een vrije zaterdag voor de regionale afdeling) tegen betaald voetbalclub Excelsior B-l, uitkomend in de hoogste B klasse. De wedstrijd wordt in het Warnaarplantsoen ge speeld begint om 14.30 uur en staat on der leiding van P. Saakes. In Waddinxveen bezoekt de Gerefor meerde Basisschool automobielbedrijf Boonstoppel aan de Oranjelaan, gaat de Kardinaal Alfrinkschool naar Glas beek Finish BV aan de Noordkade, is de Leon van Gelderschool bij automo bielbedrijf Van Leeuwen BV aan de Piasweg, komt de Groen van Prinste- rerschool bij banketbakkerij en party service Van den Berg aan de Passage, gaat de wijkschool Sint Jozef naar Van Stijn Triplex aan de Wilhelminakade, kijkt de Koningin Julianaschool rond bij glasindustrie J. van Dijken op Coe- necoop, gaat de Jan Ligthartschool naar meubelfabriek Mulleman BV aan de Mercuriusweg, bezoekt de De Sa- vornin Lohmanschool de machine- en apparatenfabriek Van der Loo aan de Noordkade en bezoekt de Theo Thijs- senschool Houthandel Alblas BV aan de Zuidkade. Doelgroep bij deze promotiecampag ne: leerlingen van groep 7 en 8 van het WADDINXVEEN - Het trimparcours van de Tafelronde 143 in Waddinxveen zal zaterdag 26 oktober in het Gouwe- i bos in gebruik worden genomen. Enkele weken geleden was er in De Unie een informatieavond over ’’Pleis- ternet”, het nationale serviceproject van de Nederlandsche Tafelronde. In het kader daarvan was de overdracht van een trimparcours aan het recreatie- schap Gouwebos op 5 oktober gepland. In verband met enkele misverstanden was de Tafelronde genoodzaakt de da tum van oplevering te verzetten naar 26 oktober. Of op die datum ook de aan- 1 gekondigde sponsorloop gerealiseerd kan worden is op dit moment nog niet te zeggen. Alle liederen zijn eigenlijk mooi uitge voerd, maar het koor excelleert toch overduidelijk in sommige composities of bewerkingen van Verhoef, die wel met het oog op de uitzonderlijk goede eerste tenorpartij geschreven lijken te zijn. Het "Avondgebed” van Maarten Luther is het langste maar zeker ook het meest in het oog springende werk. Geheel door Verhoef gecomponeerd. De eerste keer ligt het werk niet direct gemakkelijk in het gehoor, omdat de wisselende gemoedsstemmingen van Luther in het gebed muzikaal verwerkt zijn tot sterk wisselende toonzettingen, waarbij in de bedrukte en angstige de- GOUDA - Op donderdag 10 oktober zal in de tuin van het Zuidhollands Ver zetsmuseum in Gouda de onthulling plaatsvinden van de replica van het Joods monument in Alphen. Dit is een monument ter herdenking van de Al pheuse Joodse vervolgingsslachtoffers 1940-1945 en is ontworpen door Dick Elffers. Het is drie meter lang, en er be staan 53 namen op van Joodse slachtof fers. De replica van dit monument is 60 cm lang en zal als vijfde replica in de .tuin van het Zuidhollands Verzetsmuseum zijn plaats krijgen. De namen van de vervolgingsslachtoffers staan niet op deze replica. Mevrouw drs. R.C.M. Musaph-An- driesse, voorzitter van het bestuur van het Joods Historisch Museum, zal don derdagmiddag een toespraak houden. Voorts zal zij met mevrouw Debby Hakker, initiatiefneemster en be stuurslid van het Zuidhollands Verzets museum, het monument onthullen. Ook zal op deze dag de nieuwe wissel tentoonstelling in het Zuidhollands Verzetsmuseum geopend worden. Deze tentoonstelling gaat over ”Het gemaskerde leven van Eduard Veter man”. Deze expositie wordt op 10 ok tober geopend door mevrouw Etty-Bos Veterman. Voor de expositie over Eduard Veter man (1901-1946) is het museum ge opend van dinsdag tot en met zondag van 13.00 tot 17.00. Op afspraak en in de schoolvakanties tussen 10.00’en 17.00 uur. Op de expositie in het Zuidhollands Verzetsmuseum wordt in de vorm van brieven, documenten, foto’s en objec ten het leven van Eduard Veterman tentoongesteld. Op de tentoonstelling zijn bovendien twee videoprogram ma’s te zien: een NCRV-registratie van Vetermans meest bekende toneelstuk ’’Oranjehotel” en de NOS-documen- taire ”De man die geen millioen be zat”. Het boek ”Het gemaskerde leven van Eduard Veterman” dient als cata logus voor de tentoonstelling. De persoon Eduard Veterman is meer dan waard om een expositie aan te wij den. De veelzijdige Veterman was voor alles een theaterman. Hij schreef bij voorbeeld dertig toneelstukken en speelde in de jaren dertig een niet on belangrijke rol in het Haagse kunstle ven. Hij stond bekend als een verfijn de, uiterst modieus geklede dandy, die zich over gaf aan ’’Schoonheid en Es thetiek”. In de Tweede Wereldoorlog duikt hij op in Amsterdam als toneelleider in de Joodsche schouwburg en begint een dubbelleven als prof.dr. Edouard Nec- ker, kunsthistoricus en spil van een ver zetsgroep. Als meestervervalser redt hij honderden mensen het leven. Zelf wordt hij opgepakt en als verzetsman, als prof.dr. Necker, ter dood veroor deeld. Zijn ware, joodse identiteit wordt niet ontmaskerd. Als door een wonder wordt het doodvonnis echter nooit ten uitvoer gebracht. Na de bevrijding blijft Edurard ’’Nec ker” Veterman in verzet. Nu tegen de ”neo-nazi’s” in de Nederlandse poli tiek. De dandy-estheet was een geën gageerd rebel geworden. In de zomer van 1946 rijdt een militaire vrachtwa gen Eduard Veterman te pletter. On- middelijk steken de geruchten de kop op. Vetermans dodelijk ongeluk zou een van hogerhand bevolen liquidatie zijn ’’omdat hij te veel wist” De historicus Jan Willem Regenhardt maakte bijna vier jaar geleden een ten toonstelling over Eduard Veterman in het Gemeentemuseum van Roermond. Regenhardt maakte kennis met de per soon Veterman door een onderzoek naar personen die door Etty Hillesum in haar dagboek worden genoemd. Na deze tentoonstelling in Roermond ko men meer gegevens van Veterman ter beschikking en besluit Regenhardt tot het schrijven van een biografie ”Het gemaskerde leven van Eduard Veter man” (uitgeverij Balans-Amsterdam 1990). De NOS zond dit voorjaar de docu- WADDINXVEEN - Het Christelijk Waddinxveens Mannenkoor De Gouwestem presenteert deze dagen haar eerste CD. Dat deze muziekop name uitkomt in het jaar waarin het mannekoor tien jaar bestaat is na tuurlijk geen toeval. Na tien jaar en vele optredens in het land vonden de mannen de tijd gekomen om de mooiste resultaten van hun muzikale hobby op de compact-disc vast te leggen. mentaire uit ”De man die geen millioen bezat” met Regenhardt en Dieuwertje Blok als samenstellers. Dit boek en deze documentaire hebben zoveel nieuwe gegevens opgeleverd dat een hernieuwde tentoonstelling ge rechtvaardigd is. Veterman blijkt in 1929 zijn eigen le ven reeds beschreven te hebben toen er een roman verscheen getiteld ”De man die geen millioen bezat”, een verdicht sel der werkelijkheid. Dit boek gaat over een jonge schrijver, Joris Brugop, die na te zijn ingewijd in "Het Evange lie van de Schijn” een andere identiteit aanneemt. Als Claude Farnese, begint hij een nieuw society-leven van geper fectioneerde schijn. In dit leven vinden dramatische wendingen plaats. Brugop alias Farnese - de man die zichzelf creëerde - komt tenslotte om bij een mysterieus auto-ongeluk. Deze roman is een bijna macabere voorafspiegeling van Veterman’s eigen leven (en dood). Niet alleen gaat de schrijver in toene mende mate leven volgens het door hemzelf gecreëerde ’’Evangelie van de Schijn”, ook de levensloop en be paalde gebeurtenissen in het leven van Veterman komen op merkwaardige wijze overeen met dat van de romanfi guur Brugop/Farnese, zoals hij die al in 1929 had beschreven. De tentoonstelling ”Het gemaskerde leven van Eduard Veterman” is te zien tot 15 maart 1992 in het Zuidhollands Verzetsmuseum, Turfmarkt 30 te Gou da. Deze expositie is te bezichtigen van dinsdag tot en met zondag van 13.00- 17.00. Op afspraak en in de school vakanties 10.00-17.00. WADDINXVEEN/AMSTERDAM - Diny Göddeke-Zegers, telefoniste bij Air Products Nederland BV aan de Noordkade in Waddinxveen, is derde geworden in de strijd om de nationale titel ’’Telefoniste van het jaar 1991”. Ze behoorde tot één van de tien eind- kandidaten. Op donderdag 26 september werd tij dens de openingsdag van de Efficiency- beurs in de RAI te Amsterdam de beste telefoniste van 1991 gekozen. Onder grote belangstelling werd Helga van der Wijk van Wang Nederland BV uit Culemborg tot de telefoniste van het jaar 1991 uitgeroepen. Uit handen van de titelhoudster Laila Nuyts en de presentator/auteur Phil Kleingeld, ontving zij een cheque ter waarde van 1.000,-, te besteden aan een goed doel, een lang weekend voor twee personen in één van de luxe hotels van De Bilderberg Groep en een bron zen beeldje van de telefoniste en beel dend kunstenares Maike Schoutens. Op de tweede en derde plaats eindig den respectievelijk Karin Kosten van Holland Ridderkerk en Diny Göddeke van Air Products uit Waddinxveen. Het onderlinge puntenverschil tussen de drie finalisten was gering. Alle 10 finalisten ontvingen bloemen, een telefoontoestel aangeboden door Entree, het PTT-Telecom Magazine voor telefonistes en het boek Professio neel Telefoneren, van de auteur en spe- gvmnastïekvereriiging “TOOS c‘al,st ,°P dit gebied Phil Kleingeld. De selectiecriteria waren dit jaar nog zwaarder dan de twee voorgaande ver kiezingen, omdat het gehalte van de deelnemers iets hoger lag dan de vorige jaren. De verkiezing mag zich verheu gen op een toenemende belangstelling, omdat zowel bedrijven als instellingen zich bewust worden van de belangrijk heid van een goede telefoniste. Dit jaar streden meer dan 70 kandida ten om de eer. De organisator van dit evenement, Interselling Training, re kent voor de verkiezing van de beste te lefoniste in 1992, op ruim een verdub beling van deelnemende kandidaten. Het doel van deze verkiezing is het be nadrukken van het belang van goede telefonische communicatie en de rol die de telefonist(e) daarbij speelt. De toetsing van de deelnemende telefonis ten vindt plaats op de meest relevante functie criteria. Bij beoordeling wordt geluisterd naar de ’’externe" en "inter ne” telefonische efficiency, dienstvaar digheid en vriendelijkheid. Telefoniste Diny Göddeke van Air Products aan de Noordkade is uit 70 kandidaten gekozen als de ’’derde telefoniste van Nederland”. (Foto: Air Products). ZEVENHUIZEN - In koffiebar ’t Praathuis in het Hervormd Centrum aan de Dorpsstraat in Zevenhuizen draait vrijdagavond de film ’’Shiokazi Pass". De rolprent gaat over een man die zijn leven waagt als er een trein ramp dreigt. De filmavond, die zoals altijd om acht uur begint, is gratis toegankelijk. WADDINXVEEN - Na de vijfde ronde in de interne competitie van de Waddinxveense Schaakvereniging WSV heeft Smitskamp de koppositie overgenomen van Philipse. Smitskamp speelde met zwart tegen De Niet een gedegen partij, die in de opkomende tijdnood op de 25e zet een steekje liet vallen, waarna zwart binnen 5 zetten de winst verzilverde. Philipse-Ellers hielden elkaar keurig in evenwicht en deelden de punten: even als Van Sandijk-D.J. van Offeren. De /z Bock had met wit echter andere plan- nen leScn Kardol. In een dame-gam- bjet veroverde hij al snel een pion, maar Kardol kon dank zij zijn open lijn de stelling toch remise houden. De kortste en snelste partij was van V.d. Hoek-V.d. Starre. In de negende zet offerde zwart zijn dame; V.d. Hoek schrok even van deze briljante inge ving, maar toonde binnen 2 zetten aan dat V.d. Starre een fata morgana had gezien. Ritter met zwart veroverde al snel een pion op H.E. van Offeren, wit verde digde zich nog lange tijd hardnekkig, maar toen hij ook nog de kwaliteit moest prijsgeven, ging het snel bergaf waarts. P. van Offeren-Wiersma speelden een Engelse opening, waarin wit een stuk kwam voor te staan tegen 2 verbonden vrij-pionnen. Deze pionnen werden zo gevaarlijk, dat wit uiteindelijk aan de noodrem trok, door met eeuwig schaak net nog remise te houden. Voor de boeiendste partij zorgden Reus-van Woudenberg. Wit was con stant in de aanval en investeerde hierin zelfs een stuk tegen een pion. De stel ling werd erg ingewikkeld en tegen middernacht moest besloten worden de partij af te breken. De meningen zijn sterk verdeeld over wie er beter staat; zullen de vrij-pionnen van wit kunnen promoveren of heeft Van Woudenberg een sluitende variant naar de winst? De overige uitslagen waren: Prins- Hennink 0-1, Kloet-van Oort 0-1, v.d. Geer-Brobbel 0-1, Bos-Besemer 1-0, Torenbeek-Stouten 0-1Littooy-Claas- sen 0-1, Verwaal-Ponsioen 0-1, De Pa- ter-Versluis 0-1 en Alblas-v.d. Heiden 1-0. De top-tien ziet er nu als volgt uit: Smitskamp 479, Philipse 478, Ellers 436, Hennink 407, Van Woudenberg 377, Reus 370, De Niet 347, De Bock 347, Van Oort 323, Smit 323, Kardol 318 en Jansen 310. WADDINXVEEN - Twee weken na de start van de unieke fondsenwer vingsactie ’’Lappen voor Linten” kan het Zuidhollandse Landschap al van een groot succes spreken. De op brengst is de 70.000.- inmiddels ge passeerd. Het Zuidhollandse Landschap organi seert deze fondsenwervingsactie in het kader van de Week van het Landschap. De Week van het Landschap vond plaats van 21 tot en met 29 september 1991 en had als thema ’’Linten in het Landschap”. Linten in het landschap rijn verbindingswegen voor planten en dieren, zoals boomsingels, sloten, heg gen en dijken. De zes regionale opzichters van het Zuidhollandse Landschap hebben elk een project aangedragen, dat bijdraagt aan de totstandkoming van en het on derhoud aan linten in het landschap. Ook de voorlichting over deze verbin dingswegen speelt bij een aantal pro jecten een rol. In de regio Goeree worden informatie panelen op de terreinen van het Zuid hollands Landschap geplaatst, terwijl in de regio Voome een kikkerpoel wordt aangelegd. Bij de kikkerpoel worden een rustbankje en een informa tiepaneel geplaatst. Langs het fietspad tussen het Loetbos en de Berkenwoudse Boezem in de Krimpenerwaard wordt een moerasoe ver aangelegd. Deze gaat onder andere als broedplaats voor de Roerdomp fun geren. Bij Huys te Warmont in Warmond in de regio Rijnland-West worden infor matiepanelen geplaatst. In de regio Westland-lJsselmonde worden zeven Drentse heideschapen aangekocht. Zij gaan het laatste stukje duinterrein in het Staelduinse Bos begrazen. Tot slot wordt in de Vijfheerenlanden een sur- veillancebootje voor de Zouweboezem aangekocht. Ook de komende weken kan iedereen nog een bijdrage leveren aan de linten in het landschap op gironummer 30198 ten name van Stichting Het Zuidhol lands Landschap te Rotterdam. Wilhelminastraat 46. Tel. 0112828 Bodegraven i f-

Weekblad voor Waddinxveen | 1991 | | pagina 13