VROM WIL MINDER Schepping van P.D. Stuurman stamt uit 1925 HUISVUIL School in teken van Muziekles in Zuidplas Showavond Collecte Dia-avond Kunstkring in Kreater Koffie- avond in Immanuëlkerk Concordia ’’Vader Abraham in W’veen” Ruim 7,3 mille voor de dieren het wonen Kruiskerk (Passage) in andere handen AARDAPPELEN TE KOOP Afvalpreventie "HARWA" ASSURANTIE-PORTEFEUILLES Eerste Wereldoorlog Onderzoek Architect Samenwerking Hergebruik Juli 1912 te TE KOOP GEVRAAGD: Provisie tot ca. 30.000,-. ASSURANTIEKANTOOR J. van UUNEN Neptunuspad 13 - Waddinxveen Telefoon 01828-16167 KORS KRGES Weekblad voor Waddinxveen - Woensdag 16 oktober 1991 Pagina 21 Vader Abraham” (Jan Hielema, fractievoorzitter van het CDA) 1 met zijn smurfen. In het bouwfonds zat intussen al 7.000,- en door de heer G. van Dort Kroon werd bouwgrond aangeboden naast de toenmalige MULO-school aan de Kerkweg (de huidige fabriek voor bakkerijgrondstoffen C.P. Broer BV) voor 6,50 per vierkante meter. Zij zal spreken over het bloemmotief tijdens de oudheid, bloemstillevens in de 17e en 18e eeuw, Art Nouveau en het bloemmotief in de 19e en 20e eeuw. De heer Abbema komt uitleggen wat burgers voor aandeel kunnen hebben in het helpen verlichten van de schul denlast van de Derde Wereldlanden. Deze avond wordt gehouden ter onder steuning van de landelijke actie-week Honger Hoeft Niet. Ook in Waddinx veen wordt aandacht gevraagd voor de problemen in de Derde Wereld. Het voorlichtingsmateriaal bevat prak tische consumententips om afval te voorkomen. Veel afval kan worden vermeden als tijdens het boodschappen B matrassen f lattenbodems dekbedden hoofdkussens fe overtrekken slaapmeubilair Groensvoorde 12 Waddinxveen Tel. 01828-16119 Inschrijving SER Wabb B528064 WADDINXVEEN - Van 27 oktober - 2 november zal er ook in Waddinxveen weer gecollecteerd worden voor de Ne derlandse Brandwonden Stichting in Beverwijk. De collecte wordt in Wad dinxveen gecoördineerd door Ruud Scheps, Roosje Voshoeve 62 (tel. 01828-19067). WADDINXVEEN - Op woensdag 16 oktober houdt Mieke Frietman een dia-avond voor de leden en de vrienden van de Waddinxveense KunsKring. De avond wordt gehouden in de foyer/zaal van KREATER aan de Kerkstraat en begint om 20.00 uur. De toegang is gra tis en introducees of belangstellenden zijn van harte welkom. Keuze uit: Bintje, Eigen heimer en Bildstar Noordeinde 122A tel. 01727-16566 De Nederlandse Brandwonden Stich ting wil graag de komende 20 jaar haar werk voortzetten en verder uitbreiden. Daarom vraagt men twee minuten van ieders tijd. Twee minuten om een paar gulden te geven als de collectant aan belt. Of, voor wie eerst nog meer infor matie over dit werk wil, twee minuten om een folder aan te vragen bij de Ne derlandse Brandwonden Stichting, Postbus 1015,1940 EA Beverwijk. WADDINXVEEN - In het kader van de actieweek Honger Hoeft Niet voor duurzame voedselproduktie in de we reld komt de voorzitter van de Stichting Max Havelaar Koffie, R. Abbema, op donderdag 17 oktober om 20.00 uur naar Waddinxveen. In de Immanuelkerk zal de Heer Abbema een inleiding houden over: ”De schuldenlasten en kritisch bankie ren”. Zo’n 70 vrijwilligers gingen hierdoor op pad. Het resultaat is zeer positief. Er werd totaal 7.292,- opgehaald. Dat is zo’n 600,- meer dan vorig jaar. Het geld wordt voor een groot deel ge bruikt voor het Dierentehuis Midden- Holland te Gouda, wat dit heel goed kan gebruiken. Er worden daar jaar lijks heel wat dieren opgevangen en verzorgd die verdwaald zijn of die, al of niet noodgedwongen, worden afge staan en waarvoor weer een goed te huis moet worden gezocht. preventie. Daardoor zullen de moge lijkheden om de hoeveelheid huishou delijk afval te vermijden toenemen. Maar de Eerste Wereldoorlog (1914- 1918) zorgde voor vertraging want door de mobilisatie werden veel Waddinx veense mannen opgeroepen. In 1924 kwam de kerkeraad pas weer in verga dering bijeen om te praten over de bouwplaats en de te kiezen architect. Beide zaken hielden de gemoederen overigens al een poosje behoorlijk be zig. Er kon namelijk op drie plaatsen ge bouwd worden: Kerkstraat op de plaats van de oude kerk en de plek van de twee- ernaast staande huizen met tuin die voor 3.200,- waren aange kocht), de Brugweg (geschikte bouw grond, maar die was wel buiten het cen trum gelegen) en de huidige plek aan de Passage (toen Kerkweg). Iedereen weet nu dat het de laatste lokatie is ge worden. WADDINXVEEN - Na ruim 65 jaar komt de Kruiskerk van de Gerefor meerde Kerken in Waddinxveen in andere handen. Het Godshuis aan de Passage is gekocht door de Gereformeerde Kerk Vrijgemaakt. De Gere formeerde Kerken gaan het in 1925 naar een schepping van P.D. Stuur man gebouwde kerkgebouw huren. De belangrijkste voorlichtingsmidde- len, te weten het televisiespotje en de brochure met ingevouwen poster, zijn tevoren getest. Uit dit onderzoek bleek dat het symbool van de hand met het kleine vuilniszakje - de visuele rode draad in de campagne - de doelgroep aanspreekt. Ook bij degenen die een afvalcontainer gebruiken. De campagne wordt begeleid met erva- luatie-onderzoek. De resultaten van deze effectmetingen zijn bepalend voor het vervolg van de campagne. Ernstige moeilijkheden ontstonden echter over de keuze van de architect. In Waddinxveen woonde een bekwame architect (wijlen Waddinxveens ere burger P.D. Stuurman), maar deze was geen lid van de kerk. In dit Gouwedorp had hij toen al heel wat tot stand gebracht. Maar tegen hem kwam verzet, omdat kerkebouw een principiële zaak was. Daarom werd een architect van buiten de plaats ver langd, die wèl lid was van de Gerefor meerde Kerk. Toch zag de meerderheid de kerke bouw als een zakelijke aangelegen heid, die van de gemeente de uiterste krachtsinspanning zou vragen en waar voor de beschikbare gelden zo goed mogelijk moesten worden besteed. Vandaar dat toch in zee werd gegaan met P.D. Stuurman, omdat hij een be kwaam vakman was met wie men on derhandelen én werken kon. Enkele kerkeraadsleden waren het met de keuze grondig'oneens en onthielden De campagne gaat drie tot vijf jaar du ren en wil consumenten op een andere manier naar afval laten kijken, zodat ze zich bewust worden van onze verspil lende manier van consumeren. Het uit eindelijke doel is dat mensen minder afval produceren en verstandiger om gaan met het afval dat toch nog ont staat. De campagne reikt oplossingen aan. Oplossingen die vooral zijn ge richt op afvalpreventie. De huisvuilcampagne maakt deel uit van de algemene milieuvoorlichtings- campagne ”Een beter milieu begint bij jezelf’. WADDINXVEEN - Muziekvereni ging Concordia is al een aantal maan den bezig met de voorbereidingen van een muzikale showavond in Waddinx veen. Deze showavond zal gehouden worden op vrijdag 1 november om acht uur in sporthal De Sniep. De mini- en majorettes o.l.v. Cora Verkade en Els Uilenbroek, het slag- werkensemble o.l.v. Jan Alblas en de harmonie o.l.v. de heer G. de Knegt zullen op 1 november een avondvul lend programma geven. Als speciale gast heeft Concordia de demonstratie van de jazzgroep TOOS Waddinxveen o.l.v. Ariënne Zwijnen- burg, uitgenodigd. Zij zullen met twee demonstraties hun medewerking verle nen aan deze muzikale showavond. Concordia heeft al enige ervaring in het maken van diverse shows, maar dan meer in de vorm van een taptoe, wat door Concordia diverse malen is geor ganiseerd. Dit keer wil Concordia eens een keer met iets nieuws naar voren komen. De show zal nl. gedeeltelijk bestaan uit een taptoe en gedeeltelijk uit een non-stop kijk- en luistershow, met als thema ”een reis rond de wereld”. Voor Con cordia dus een muzikale showavond in een nieuw jasje. De avond zal geopend worden met het koperblazersensemble, waarna de ge hele vereniging de avond verder zal openen. Na de pauze zullen de groepen langs diverse landen gaan, om de mu ziek en dans van het betreffende land te laten zien en horen. Voorverkoop van de toegangskaarten 5,bij: Muziekvereniging Concor dia De Hoge Noot”, J.W. Frisoweg 1, tel. 01828-10280. Tevens ook kaartver koop aan de^aal. WADDINXVEEN - In het groot ste geheim voorbereid en ongetwij feld tot veler verrassing staat don derdag 17 oktober de gehele dag in het teken van ’’Vader Abraham”. De tot nu toe in Waddinxveen nog niet zo aan de weg timmerende fan club is er in geslaagd de populaire brenger van het ’’levenslange lied” voor maar liefst 24 uur naar Wad dinxveen te halen. De liefhebbers worden in de ge lengheid gesteld ’’Vader Abra ham” (CDA-raadslid Jan Hiele ma) zeer persoonlijk de hand te drukken in verband met zijn 50e verjaardag en naar verwachting is er ook volop gelegenheid van zijn warme stem te genieten. Het plan is dat ’’Vader Abraham” rond het middernachtelijk uur van woensdag op donderdag arriveert en wordt ontvangen door zijn fan club gevestigd aan de Vondellaan 7. De gehele donderdag wordt een druk programma afgewerkt. Naar verluidt is een optreden voor zien op de ’’knikkerbaan” van de jeu de boulesvereniging. Ook wordt volop gelegenheid geboden de prominente Nederlander - altijd balancerend temidden van de sa menleving - persoonlijk te ontmoe ten. De fanclub zet de gehle dag de deur aan de Vondellaan wagenwijd open, aanhangers en belangstellen den krijgen daarmee alle ruimte een glimp van de artiest op te van gen, hem in hoogst eigen persoon de hand te schudden en wie weet een fel begeerde handtekening te bemachtigen. Een vertegenwoordiging van het Waddinxveense college van B. en W. hoopt de illustere landgenoot eveneens aldaar te ontmoeten voor een handdruk. Ter afsluiting wordt in de avonduren nog een korte au bade gebracht. WADDINXVEEN/DEN HAAG - Deze week begint eert landelijke voorlichtingscampagne gericht op het verminderen van de hoeveelheid huishoudelijk afval. Onder het motto ’’Minder afval heb je zelf in de hand” wil de campagne een verandering ten gunste van minder verspil lend consumeren bewerkstelligen. Deze campagne zal gevolgd worden door actiecampagnes die zich toespitsen op gescheiden inzameling van specifieke componenten van het huishoudelijk afval. De campagne wordt gevoerd door het ministerie van VROM (milieubeheer) in samenwerking met de gemeenten. Alle gemeenten en intergemeentelijke samenwerkingsverbanden in Neder land zijn nadrukkelijk uitgenodigd met hun voorlichtingsactiviteiten in te ha ken op ’’Minder afval heb je zelf in de hand”. Het ministerie van VROM stelt daartoe de voorlichtingsmiddelen be schikbaar. Bovendien zorgt het minis terie voor ondersteuning met lande lijke media zoals televisiespotjes en buitenreclame. Zo wordt de voorlich- tingsboodschapop lokaal, regionaal en nationaal niveau op een eenduidige wijze uitgedragen en ontstaat een ef fect dat groter is dan de som der delen. zich voortaan van elke medewerking aan de bouw van de Kruiskerk. Ds. J. J. Wielinga was diep teleurgesteld over deze ernstige twist en tweedracht in de gemeente, waarover zich ook nog de classis Gouda zou buigen en die vervol gens met een eenzijdig rapport op de proppen kwam. Hij vertrok als ”man des vredes” naar Alblasserdam. Maar de aanbesteding ging door en met de bouw van de Kruiskerk werd een be gin gemaakt. Het werd een gebouw met strakke lijnen dat een massieve in druk maakte. Het interieur was sober gehouden. Van het ingezamelde geld kon een or gel worden gekocht, terwijl voorts een luidklok en een fraai uurwerk werden geschonken. Burgemeester P.A. Troost zorgde voor de gordijnen in de nieuwe kerk, die in de jaren zeventig een grondig vernieuwde glazen ingang kreeg. Het karwei werd ruim 60 jaar geleden geklaard in een periode dat de Gerefor meerde Kerk grotendeels zonder prdi- kant zat. Ds. J.J. Wielenga was in 1924 naar Alblasserdam vertrokken en ds. W. Veder kwam pas in maart 1925. De man die in die dagen de kerkraad op krachtige en doortastende wijze leidde was Jac. van Tol. Zijn aanpak diende de eengezinsheid, wekte vertrouwen en was in overeenstemming van de grote verantwoordelijkheid die de lid maten zich op de schouders hadden ge nomen. Nadat de Kruiskerk was neergezet werd daarnaast een pastorie gebouwd. In dit jubileumjaar start men een spe ciaal voorlichtingsproject voor senio ren, een risicogroep die veel belang stelling voor dergelijke' informatie heeft. Voor (de ouders van) kleuters en peuters en voor kinderen van 10 tot 14 jaar lopen al soortgelijke projecten. WADDINXVEEN - ook dit jaar is in Waddinxveen in de week van Wereld dierendag weer gecollecteerd voor de Dierenbescherming. spannen over de wereldkaart en de kaart van Nederland gaven aan welke karakteristieke woningen er in de we reld en in Nederland zijn. Onderan- dere Zwiterse chalets, Bedoeïnenten- ten en huizen gemaakt van gedroogde modder als ook verschillende typen ge vels en boerderijen waren gegroepeerd rondom de desbetreffende kaarten, waarbij het volgen van de draad uit sluitsel gaf over het land en de plaats van herkomst. De hogere groepen hielden zich bezig met de vraag wat de functie is van een huis en tevens werd aandacht gegeven aan de bouw en vormgeving ervan. In deling, materiaal, vorm en kleurkeuzes geven immers aan huizen hun eigen specifieke karakter, waarbij niet uit het oog verloren mag worden dat de omge- ving, waarin het huis zal komen te staan, in sterke mate bepalend is voor de te nemen beslissingen. Als leidraad hierbij werd het werkboek ”In Holland staat een huis” gebruikt, van de Stich ting Vakopleiding Bouwbedrijf. ’s Middags hebben leerlingen van de j L.T.S.-afdeling van de scholenge meenschap ”De Wadde” onder leiding van hun leraar de heer Brunt enkele de- j monstraties gegeven betreffende hui- zenbouw. Zo waren er een aantal jon- gens bezig met het metselen van een muurtje, werd het uitzetten d.m.v. landmeten getoond en waren er een aantal leerlingen een bouwtekening aan het maken van een raamkozijn, wat door een ander werd gemaakt van hout. Een leerzame ervaring en een voorbeeld van een goede samenwer king tussen basisonderwijs en voortge zet onderwijs. In de pauze trok het huisje van Hans en Grietje, wat zo uit het desbetreffende sprookje tevoorschijn leek te zijn ge toverd, veel aandacht. Onder het genot van een kopje koffie verdween de dak bedekking als sneeuw voor de zon, waarbij ook de mogelijkheid bestond onderwijl te bladeren in de vele in de gang uitgestalde boeken rondom het thema wonen. Hiermede sloot het project van de Ko ningin Julianaschool tevens goed aan bij het thema van de kinderboeken week: Huizen in boeken. gemene doelen van de Dierenbescher ming, zoals de bio-industrie, de vivisec tie voor cosmetica en de voorkomende misstanden op veemarkten. Huishoudens zullen altijd afval blijven aanbieden. Veel materialen in het huis vuil kunnen echter opnieuw worden ge bruikt. De voorlichtingscampagne die nu start zal daarom worden gevolgd door actiecampagnes die zich toespit sen op de gescheiden inzameling van specifieke componenten uit het huis vuil. Deze campagnes zullen over een reeks van jaren opgebouwd worden. De nog steeds lopende campagne over het apart inzamelen van klein chmeisch afval zal een nieuwe impuls krijgen. Ook de nieuwe campagne ’’Alle glas hoort in de glasbak” van de Stuurgroep Promotie Glasbak past in dit campag- nestelsel. WADDINXVEEN - Op zaterdag 21 oktober start het centrum voor kunst zinnige vorming Kreater met muziekles in het buurtcentrum Zuidhonk aan de Zuidplaslaan. Voor kinderen in de leeftijd vanaf groep 4 van de basisschool wordt er we kelijks les gegeven in Algemene Muzi kale Vorming AMV) door vakdocente Hieke van Heusden. AMV is het voortraject voor het leren bespelen van een instrument. Maat- en ritmegevoel worden ontwikkeld en er worden improvisatieoefeningen en spelletjes gedaan op en met het instru mentarium. Verder neemt het zingen en de stemvorming een belangrijke plaats in. Ook wordt er veel aandacht besteed aan het lusteren naar muziek. Daarbij gaat het niet alleen om het leren her kennen van de verschillende instru menten, maar vooral ook om de verha lende betekenis van de muziek. Verder worden de leerlingen voorbe reid op het leren bespelen van een in strument en wordt aandacht besteed aan de instrumentkeuze. Het leren le zen, schrijven en gebruiken van het no tenschrift is daarbij van belang. Men kan kinderen aanmelden bij Krea ter (01828-14422) of bij de eerste les op maandag 21 oktober aanstaande, die gegeven wordt in het gebouw Zuid honk, naast de sporthal de Duikelaar aan de Zuidplaslaan. De lessen worden wekelijks gegeven van 17.15 tot 18.15 uur. De kosten zijn 180,voor het hele schooljaar. De ontstaangeschiedenis van de Kruis kerk gaat terug naar 10 juli 1912 toen in een collecte een gift werd gevonden van 600,- met de voorwaarde dat dit geld belegd moest worden in een ’’bouwfonds ener nieuwe kerk”. De kerk aan de Kerstraat moest name lijk steeds worden verbouwd en aange past aan de gestadige groei van de Ge reformeerde Kerk, maar idealer werd het pand er niet op. Pas in 1914 belegde de kerkeraad een aparate vergadering over de bouw van een nieuwe kerk. Een commissie werd benoemd om de mogelijkheden te on derzoeken. Mieke Frfietman is kunsthistoricus te Utrecht. Haar onderwerp is ”Het bloemmotief in de Kunst”. Hierover zegt zij zelf: Al eeuwenlang vormt de natuur een onuitputtelijke inspiratie bron voor Kunstenaars en is de flora tot leven gebracht inb de Westeuropese Kunst en Kunstnijverheid. De Nederlandse Brandwonden Stich ting bestaat 20 jaar. In die 20 jaar heeft men veel goed werk kunnen doen om brandwonden te voorkómen en beter te genezen. Daarnaast maakt de Stich ting wetenschappelijk onderzoek mo gelijk naar de behandeling van ver brandingen en wordt de optimale be handeling van patiënten met ernstige brandwonden bevorderd. En men houdt Europa’s grootste huidbank in stand en actueel. WADDINXVEEN - Na de zomer vakantie is door de leerlingen van de protestants-christelijke Koningin Julia naschool gewerkt aan het voor de jaar lijkse ouderavond gekozen projecton- derwerp wonen. De resultaten werden gepresenteerd ter opluistering van de jaarvergadering van de medezeggen schapsraad. Bij binnenkomst bleek de school een ware transformatie te hebben onder gaan. Elke groep had op verschillende niveaus zijn eigen bijdrage geleverd aan dit project. In de lokalen hingen kleurige tekeningen en op de prikbor den was een straat te zien van knip en plakwerk met vele rijen huizen, waar aan geen detail ontbrak. Het verleden kwam weer tot leven en de toekomst werd met veel fantasie in gevuld. Van rotshol tot wolkenkrabber en vele andere typen woningen, alsook alternatieve en futuristische woningen, waren rijkelijk vertegenwoordigd in de lokalen, waar een tijdbalk nauwkeurig aangaf in welke periode van de geschie denis het desbetreffende bouwwerk ge plaatst moest worden. In de geschiede nis stond het Muiderslot centraal, waarna van bouwplaten en bordkarton schitterende ridderkastelen werden ge maakt. Tijdens de handvaardigheidslessen is hard gewerkt aan het ontwerp en de constructie van pyramide woningen die in allerlei verschillende standen, beves tigd op kokers, oogden als ware futuris tische paalwoningen. Twee enorme ’’spinnewebben” ge- doen de juiste keus wordt gemaakt." Door het hanteren van een aantal vui stregels kan iedere consument direct een bijdrage leveren aan een beter mi lieu. De wijze waarop producenten hun pro- dukten aanbieden, is voor een belang rijk deel bepalend voor de hoeveelheid afval die later ontstaat. Mede als gevolg van de afspraken tussen de overheid en de verpakkingsindustrie in het conve nant over verpakkingen, zal in het pro- duktenaanbod steeds nadrukkelijker rekening worden gehouden met afval- De gereformeerde Kruiskerk aan de Passage stamt uit 1925. Het Godshuis is van de gereformeerde Kerken aangekocht door Ook komt een deel ten goede aan de ai de Gereformeerde Kerk Vrijgemaakt. (Foto: Fejagrafie Ton Bennemeer). De kerkeraad Algemene Zaken van de Gereformeerde Kerken van Waddinx veen heeft vorige week besloten de Ge reformeerde Kruiskerk aan de Passage te verkopen aan de Gereformeerde Kerk Vrijgemaakt. Dit besluit is geno men na overleg met de beide wijkker- keraden en de leden van de Gereofr- meerde Kerken. De leden van de Gere formeerde Kerken zijn hiertoe in ver gadering bijeen gekomen op donder dag 10 oktober. De Gereformeerde Kerk Vrijgemaakt heeft het gebouw in de afgelopen jaren gehuurd van de Ge reformeerde Kerk. De kerkeraad is er gelukkig mee dat hiermee het gebouw behouden kan blijven voor de eredien sten. Als de centrumplannen voor een uitge- breider winkelhart ten westen van de Passage doorgaan betekent dit mis schien toch nog eens het einde voor de gereformeerde Kruiskerk. Dan is het gedaan met het 65 jaar oude Godshuis van de sinds 1866 in Waddinxveen aan wezige Gereformeerde Kerk, die nu ei gendom is van de vrijgemaakten. De kerk zal met Het Trefpunt en het Groene Kruisgebouw voor nieuwe win kels en zaalruimte-accommodatie moe ten wijken, maar zover is het nog lang niet. De Kruiskerk, na het afgebroken vormloze kerkgebouw aan de Kerk straat het tweede Godhuis van gerefor meerd Waddinxveen, werd op 17 sep tember 1925 in gebruik genomen door de een half jaar eerder uit Gouda naar dit Gouwedorp gekomen ds. W. Ve der. Zij zal proberen een boeiende bloe- menrondgang te maken langs de vele schilderijen, tekeningen en andere kunstvoorwerpen.

Weekblad voor Waddinxveen | 1991 | | pagina 21