Een, twee of driepersoons VAN BERKESTEIJN WOONCULTUUR IW Oud behang vaak het grootste probleem ingenieuze kastsystemen maken opbergen makkelijk tl ilw Traditioneel wit bedlinnen Oosterse nachtrust Luxe in vitrage BESEFT DAT TWEEVERDIENERS VIER KEER ZO SCHERP OP HUN GELD MOETEN PASSEN...? IS DE CULTUUR DIE IS DIE CULTUUR "llh IT III o I 1 Pagina 25 COMBINEREN EN PRAKTISCH INDELEN MET STELLINGKASTEN maar ook erg mooi. TL SF r v PAST HET WEL OF PAST HET NIET? Ronde eiken bijzettafel Klassiek behangen Verrassend Maatwerk Plamuurmes Kleurontwikkeling Ut Reliëffineer Verwijderen Audio-kasten Wie zich verdiept in de fraaie bergmeubelen zal ontdek ken dat er een keur aan mogelijkheden is. Allerlei inge nieuze kastsystemen maken het makkelijk om berg ruimte qua vorm, stijl, volume en inhoud af te stemmen op persoonlijke wensen. Niet alleen bijzonder handig, J Sheets Stijlen ft-- 5 ■h.1 ft Woensdag 16 oktober 1991 *1 1 I 1 i - o; Vlekken of naden worden vaak door het nieuwe behang zicht baar. Ook geverfde of gepleis terde muren moeten voorbe werkt worden omdat anders de kans groot is dat het behang na enige tijd loskomt. Behangen is een van die klusjes die veel mensen zelf doen. Vaak wordt tijdens het behangen de uiterste zorg in acht genomen, terwijl juist de voorbereiding veel invloed heeft op het eindresultaat. Zo be hangt men over het oude behang heen, terwijl dit beslist verwijderd moet worden. kopen. Twijfelt u over het soort lijm dat is gebruikt, dan kunt u het beste met een stukje van het oude behang bij de vakhandel informatie vragen over het te ge bruiken afweekmiddel. NOORDRINGD1JK WADDINXVEEN TEL: 01828-14633 Als ergens individuele keuze mogelijkheden voorop staan dan is het wel bij de bergmeu belen. Dat de sheets juist gemaakt zijn voor de collectie Assorti is niet verwonderlijk. In de collectie Pitriet en rotan meubelen geven een warme exotische sfeer in huis. Slaapkamer Caribic is daarvan een toonaangevend voorbeeld. De aparte vormgeving is consequent in al het j meubilair doorgezet. Een Oosters effect is het resultaat. De slaapkamer kan worden geleverd in wit en in honingkleur. Het ledikant varieert in prijs afhankelijk van de maat van ongeveer 850 tot 1000 gulden. Het nachtkastje kost 295 en de toilettafel 425 gulden. OPENINGSTIJDEN: Ma. t/m Vrij.: 9.00 - 17.00 uur Donderdagavond: 18.30 - 21.00 uur Zaterdag: 9.30 - 17.00 uur WAAR? HIER Om het behang los te maken kan men diverse methodes gebrui ken. De eerste is natmaken met een spons en afkrabben met een plamuurmes. Dit is echter een tijdrovend karwei en veroor zaakt nogal wat rommel. Meng het warme water met een scheut afwasmiddel of gebruik een an der afweekmiddel volgens de gebruiksaanwijzing. Breng dit op de muur met een spons of bor stel. Bewerk een groot opper vlak zodat u tijdens het afsteken delen die er nog niet af zijn op nieuw kunt natmaken. Laat het water tien minuten inweken en steek dan het behang van de muur met het plamuurmes. Zorg er wel voor dat u het mes vlak te gen de muur houdt omdat u an ders het pleisterwerk bescha digd. T for 2 is een rechthoekig ont werp van Harvink, bestaande uit een fauteuil en ’n twee- of driezitsbank. De drie onderde len zijn ook los verkrijgbaar. De verschillende mogelijkhe den in bekleden, geven een grote persoonlijke keuzevrij heid. Zo kan men kiezen voor leer, voor twee met elkaar combinerende bekledingstof- fen of voor één soort bekle ding. Ook voor het frame kan een keus uit meerdere moge lijkheden worden gemaakt. De prijs van T for 2 is sterk af hankelijk van de gekozen uit voering. Zo krijgt de fauteuil met een chroom onderstel een meerprijs van 166 gulden. ’Zuiver wit bedlinnen houdt een belofte in van weldadige rust en kalmte.’ Dat is een uit spraak van Laura Ashley in de bijzondere brochure waarin alles op het gebied van wo- ningstoffering in de stijl van deze ontwerpster te vinden is. Tradition omvat een serie hoeslakens, lakens, dekbedo vertrekken en slopen varië rend in prijs van 42 tot 208 gul den. De vele stoffen uit de an dere collecties geven de gele genheid om van de slaapka mer een romantisch en landelijk vertrek te maken. Een stukje maatwerk op meu- belgebied. Zo is er ook altijd nog de mogelijkheid om eens te veranderen, eventueel aan te vullen of uit te breiden. Dat kan goed uitkomen wanneer u gaat verhuizen of van variatie houdt. Mocht u dit een interes sante gedachte vinden, dan is het verstandig om bij de aan koop voor de zekerheid aan de leverancier te vragen of aan vullende onderdelen ook na verloop van tijd nog leverbaar zijn. Bij de betere meubelen is dit meestal wel het geval. Het individuele maatpro- gramma in modelgordij- nen wordt volledig waar gemaakt in het Aristo Imago-programma, dat 19 kwaliteiten hoogwaardige vitrages omvat. De collec tie is nu met drie fraaie gordijnstofkwaliteiten (twee uni’s en één jac quard kettingdruk) uitge breid. Blikvangers in dit programma zijn de sluier- gordijnen en de rechte sto res, die als extra de unieke Aristo-plooi hebben, een staaltje confectietechniek van hoog niveau waar door bij de stores elke kwaliteit op rapport valt. Verwijder al het meubilair uit de kamer en haal alles van de muur. Ook schroeven dient u te verwij deren. Om straks toch de schroefgaten terug te vinden kunt u er losse spijkers of luci fers insteken. Bedek de vloer met oud textiel. Gebruik geen kranten, deze worden nat en gaan kapot, plasticfolie is te glad. Vooral een parketvloer zorgvuldig afdekken, water maakt daar moeilij k herstelbare vlekken op. Bergmeubelen zijn er natuur lijk in allerlei verschillende stijlen, waarbij de variatie in kleuren en materialen direct opvalt. In het algemeen kan worden gesteld dat de kleuren in het traditionele en klassieke genre neigen naar ’lichter’. We zien veel blank en honingkleu- rig eiken, beuken, grenen en lichtrode houtsoorten (maho nie, kersen). Deze kleurontwikkeling gaat gepaard met een modellering die lichtvoetiger, en luchtiger aandoet dan voorheen. Een variabele diepte van de ver schillende onderdelen en speelse vormen, zoals diago naal, rond en driehoekig, ver sterken het decoratieve ka rakter van de meubelen. Net zoals vitrine-elementen gla zen deurtjes, ingebouwde ver lichting en mooi beslag goed zijn voor extra sierlijke effec ten. Stel je voor hoe het staat als het op de muren zit. Met een ’doorkijkje’ is dat mogelijk. De Aristo vitragecollec- tie haakt in op de vraag naar meer luxe, fijnere structuren en de toene mende belangstelling voor het romantische in terieur. Streep- en des sinkwaliteiten worden minder gevraagd. Vitra ge wordt ook steeds meer gedrapeerd met uni-gor- dijnen. II gaat dan als volgt te werk. Vul het apparaat met water en schroef de dop erop voordat u het aanzet. Door een rubber slang wordt stoom geblazen naar een metalen verdeelplaat. Met een hand drukt u deze plaat tot de stoom het behang week maakt tegen de muur (ongeveer 30 seconden) terwijl u met de an dere hand het behang met een plamuurmes lossteekt. Afsto men gaat net zo vlug als steken maar het kost minder moeite. De kans op beschadigen is kleiner. Ook met het stoomapparaat kunnen problemen met dikke lagen behang ontstaan. De stoom krijgt geen kans zich ach ter het behang te dringen. In dat geval kunt u met een scherp voorwerp voorzichtig gaatjes in het behang prikken. Ook kunt u een behangtrekker gebruiken. Alle methodes voor het verwij deren van oud behang komen op het zelfde neer, de oude lijmlaag moet losweken. Meestal wordt een lijm op waterbasis gebruikt. U kunt dan gewoon warm water als oplosmiddel gebruiken, waaraan u een scheut afwas middel toevoegt. Nog beter kunt u een speciaal afweekmiddel Dergelijke ontwerpdetails vinden we ook terug in het mo derne genre, maar dan aan zienlijk strakker uitgevoerd en rechter van lijn. Bovendien of romantisch behang op de wanden. Normaal gesproken kom je er niet toe om zulke ge waagde combinaties te kiezen. Je kunt immers niet inschatten hoe het in de praktijk uitpakt. Met het ’doorkijkje’ van Rath- &Doodheefver kun je tevoren het effect bewonderen of afwij zen. Een praktisch en slim door dacht systeem dat een groot pro- Bijna altijd moet u oud behang eerst verwijderen. Alleen als het zeer glad is, geen naden heeft en goed vast zit, kunt u het laten zitten. U loopt dan wel het risico dat de lijmlagen met elkaar rea geren waardoor er blaren en vlekken ontstaan. Over afwas- baar, vinyl of veloursbehang kunt u nooit nieuw behang plak ken. De collectie Symphonic van Rath Doodeheefver is samenge bracht in één themaboek. De serie straalt een klassieke sfeer uit. De medaillon, seringen en andere bloemmotieven laten zich goed combineren met uni-dessins en randen. De kleuren zijn onder andere zeeblauw, olijfgroen, herfstbruin en oker geel. Bij de produktie van het behang is gebruik gemaakt van een milieu-vriendelijke lijmdruktechniek. Een rol behang van 10 m bij 53 cm in uni kost ongeveer 30 gulden en met dessin 33 gulden. De randen kosten afhankelijk van rollengteen breedte rond de 18 gulden (Rath Doodeheefver tel. 01612 - 22651). Als een stuk behang echt vast zit maak het dan opnieuw nat. Pro beer het nooit met geweld los te krijgen, u beschadigt onherroe pelijk de muur. De bovenge noemde methode werkt nauwe lijks bij dikke lagen of met muurverf dichtgestreken be hang. In dat geval dient u of een stoomapparaat te huren of een behangtrekker te gebruiken. Een stoomapparaat is vrijwel in iedere stad te huur voor rond de vijfentwintig gulden per dag. U Het ruimteverslindende ’eens- en-voor-altijd’ wandmeubel is eigenlijk een beetje uit de tijd. Tegenwoordig kennen we veel flexibeler meubelsystemen, bestaande uit losse basis-on- derdelen die zich precies zo la ten rangschikken, combine ren en indelen als u zelf wenst. verbaar zijn. Van precies het zelfde materiaal, passend bij het meubelontwerp en afge stemd op de oren van de kriti sche luisteraar. Ze kunnen los in de kamer worden geplaatst maar ook worden opgenomen in het geheel, zodat ze een van zelfsprekend onderdeel vor men. praten we over heel andere kleuren en materialen als het om het moderne aanbod gaat. Wit laqué en parelgrijs zijn nog steeds populair maar krijgen nu wel heel sterk concurrentie van antracietgrijs en zwart - niet alleen voor gelakte uit voeringen maar ook als beits- kleuren voor hout. Zwart, in één meubel gecom bineerd met fraaie warme houtsoorten leidt tot schitte rende combinaties. Vaak wordt daarvoor wortelnoten (fraai gewolkt) of reliëffineer gebruikt. Het laatstgenoemde is een houten oppervlaktema- teriaal waarin kunstmatig een intrigerende, grillige houtte- kening is aangebracht, die een beetje doet denken aan wor- telhout. Speciale aandacht verdienen de even vindingrijke als flat teuze oplossingen die er zijn voor het stofvrij opbergen van tv, video- en cd-apparatuur, platenspeler en bijbehorende cassettes. Uw kostbare appa ratuur hoeft niet meer als een blikvanger voor inbrekers in de kamer te staan. Of het moet de kast er omheen zijn die de aandacht trekt. Een stukje in braakpreventie om toch even bij stil te staan. Nieuw zijn overigens geluids boxen die in aanvulling op sommige bergmeubelen le- De ronde bijzettafel is ge heel gemaakt uit massief Europees eiken. Het tafel tje is 59 cm hoog en het blad heeft een doorsnede van 58 cm. De poten zijn bewerkt en tussen de vier poten bevindt zich een ex tra aflegruimte waardoor het decoratief karakter versterkt wordt. De sta biele tafel staat fraai in de hal maar past ook uitste kend bij seniorenfau teuils. De prijs ligt rond de 475 gulden. Doorkijkje bij het kiezen van behang vindt de toekomsige behanger romantische dessins, klassieke bloemmotieven, abstracte the ma’s en ook zeer eigentijdse, bij na grafische dessins. Het is een verrassende ontdekking om met eigen ogen te kunnen zien hoe fraai de combinatie van een klassiek interieur en een mo dern behang kan zijn. Of hoe ex treem mooi een modern inte rieur verandert met een klassiek bleem uit de weg ruimt. Bij het kiezen van behang is het gebrek aan voorstellingsvermo gen vaak een groot probleem. Zelfs als je het behangboek mee naar huis mag nemen, is het op pervlak nog zo klein dat het las tig is om in te schatten of het ge kozen behang straks echt past bij het interieur. Bij Rath&Doodheefver hebben •ze dat probleem onderkend en 'gezocht naar een goede oplos- jsing. Het is een 'doorkijkje’ ge- •worden. i Het doorkijksysteem bestaat uit •een set doorzichtige sheets met Toto’s. Op de foto’s staan ele- imenten uit interieurs. Een bank, -een tafel, een lamp en dergelijke. ‘De wanden zijn, op een schilde rij of poster na, volkomen door zichtig. Die foto's kunnen over Lde fotoprints van de collectie Assorti worden gelegd. De interieurfoto’s zijn zo geko zen dat verschillende stijlen vertegenwoordigd zijn. Vrijwel iedereen vindt dus zijn persoon lijke woonstijl terug. Op deze manier wordt zichtbaar welk ef fect van een bepaald behang heeft op het totale interieur. Het gebrek aan voorstellingsvermo gen wordt daardoor opgeheven.

Weekblad voor Waddinxveen | 1991 | | pagina 25