II Vrijdag jubileum concert Gouwestem Jaarverslag sociaal raadsvrouw Ten bate van de Kankerbestrijding Actiedag Van ’t Hof J.A. Verboom wint wasdroger Opening clubhuis Klimop Open dag Hooge Burch Bezoek aan bazar was niet groot Project Bekkers school Middag over kinderopvang bedrijven 4 "HARWA" Contacten Ondersteuning Organisatie Hoofdonderwerp Archief). vinden naar gemeentelijk sociaal raadsvrouw drs. Corrie de Bakker in het gemeentehuis aan het Raadhuisplein. Dat blijkt uit haar pasverschenen jaarverslag 1990. Het aantal hulpvragen groeide van 556 in 1988 naar in het afgelopen jaar. Weekblad voor Waddinxveen - Woensdag 23 oktober 1991 Pagina 21 Bijna duizend r Ifl matrassen f lattenbodems dekbedden hoofdkussens A overtrekken slaapmeubilair Groens voorde 12 Waddinxveen Tal. 01828-16119 siasse (0780): walkman, J. Schoonder- woerd (0340): gasbarbecue, J.W. Ver gaai (0873): espresso machine, N. de Waal (0604): fles champagne, J.A.M. Rutten (0157): theaterbon (2 p), O. de Geus (0302): koud buffet (4p),T. Heu velman (0017): romantisch tafelen, C. Interna (0283): dekbed, F.A.P. Bijl (0126): bloemenbon, L. Pouwer (0154): een meter krentebrood, T. Voets (0211): kistje wijn, P.J. Noorlan- der (0120) dartspel, A.G. Jochemsen (0596): staatslot. GOUDA - Als middelgroot en regio naal werkende makelaarskantoor in onroerend goed houdt Van ’t Hof Ma kelaardij BV zaterdag 9 november in Gouda (Van Hogendorpplein 4) Al- phen aan den Rijn (Stationsplein 9) en Zoetermeer (Promenadeplein 111) een open-huis-actiedag. Om nog voor de feestmaand decamber weer begint, de huizenverkoop een krachtige stimulans te geven, worden geïnteresseerden tussen 11.00 en 13.00 uur vrije toegang tot nagenoeg alle in verkoop zijnde woningen verleend. Men kan dus, zonder vaste afspraak, bij één of meerdere woningen een kijkje gaan nemen. Ban ’t Hof Makelaardij BV hoopt op deze wijze elke eventueel aanwezige drempelvrees bij aspirant-kopers weg te nemen en een zo groot mogelijk pu bliek te bereiken. Op de kantoren van Van ’t Hof Make laardij BV te Gouda, Alphen aan den R8ijn en Zoetermeer zijn tussen 10.00 en 14.00 uur alle (adjunct)makelaars ’’stand by”. Deze ontvangen de men sen graag voor een gesprek en/of finan- cieringsberekening. WADDINXVEEN - Vrijdagavond 25 oktober om acht uur wordt in de Ontmoetingskerk aan de Groensvoorde het al een paar weken aangekon- digde jubileumconcert van het 10-jarig Christelijk Waddinxveens Man nenkoor De Gouwestem gehouden. Tijdens het concert is er een collecte voor de Nederlandse Kankerbestrijding. Het Christelijk Waddinxveens Mannenkoor De Gouwestem in de Remonstrantse kerk aan de Zuidkade. (Foto: WADDINXVEEN - Zondag vond de tweede trekking plaats van de grote sei- zoenloterij van WSE-voetbal. J.A. Verboom uit Waddinxveen won met zijn lotnummer 0355 de hoofdprijs van de maand oktober: een wasdroger van Heemskerk BV uit de Dorpstraat. De overige 17 grote en kleine prijzen .kwamen als volgt terecht: H. de Knegt (0470): Weekend Center Parcs, C. Dekker (0095): kledingbon, T. Suurland (0619): radio-casetterecor- der, A. Lam jr. (0786) kofferset, M. Jo- Marjanne Scheurwater (hobo). fonische vragen. Ten opzichte van het vorige verslagjaar is het aantal contacten met ongeveer 200 gestegen. Procentueel gezien is vooral het aantal telefonische contac ten toegenomen. Overigens worden te lefonische contacten alleen geregi streerd als er sprake is van een inhou delijk gesprek. Karakteristiek voor de bezoekers van de sociaal raadslieden is de evenredige vertegenwoordiging van vrouwelijke en mannelijke cliënten. Ook in Wad dinxveen maakten er in 1990 evenveel vrouwen als mannen gebruik van de diensten van de sociaal raadsvrouw. Andere kenmerken van de bezoekers zijn dat een belangrijk deel ouder is dan vijftig jaar en dat veel cliënten zijn aangewezen op een inkomen dat geen verband houdt met tegenwoordige ar beid. De registratie van de nationaliteit is in 1990 niet helemaal zuiver te nomen. In het volgend jaarverslag zal daarom het begrip nationaliteit anders worden geïnterpreteerd. Onder nationaliteit zal worden verstaan het land van her komst van de bezoeker (of diens ou ders) dat bepalend is voor de culturele achtergrond. Ook al hebben bijvoorbeeld uit Suri name of de Nederlandse Antillen af komstige personen een Nederlands paspoort, dan zal toch Suriname res pectievelijk de Nederlandse Antillen als land van herkomst worden inge vuld. tuten voor Sociaal Raadsliedenwerk (LVSR) te Tilburg. Aan het Instituut Sociaal Raadslieden Waddinxveen is de status ’adspirant’ verleend, omdat Waddinxveen nog niet aan alle lid- maatschapscriteria van de LVSR vol doet. De status adspirant is pas verleend na een verklaring van het Waddinxveense Instituut dat zij ernaar streeft binnen een termijn van drie jaar te gaan vol doen aan de door de LVSR gestelde lidmaatschapscriteria. In de tussenlig gende tijd mag Waddinxveen met de status van adspirant de publieksnaam Sociaal Raadslieden voeren. Ook kan de Algemene Ledenvergade ring van de LVSR worden bijgewoond en heeft Waddinxveen het recht ge bruik te maken van alle faciliteiten die de LVSR haar leden biedt. Naar ver wachting zal het Instituut Sociaal Raadslieden Waddinxveen eind 1991 aan de gestelde lidmaatschapscriteria voldoen. In 1990 heeft de sociaal raadsvrouw di verse cursussen op sociaal juridisch ge bied gevolgd die door de FIRA werden verzord. De volgende onderwerpen kwamen daarin aan bod: bescherming persoonsregistratie; aangifte inkom stenbelasting; boedels, bijstand en be jaardenoorden; ambtenarenrecht; bui tenlandse werknemer en de ziektewet; verstoring van het woongenot; leidraad gen stijl van het koor - oorspronkelijke en geliefde werken op een aparte ma nier brengen - duidelijk naar voren komt. Lovende kritieken zijn al ver schenen en het is maar goed dat men een CD niet grijs kunt draaien, anders zouden de exemplaren van de leden zelf en de vele liefhebbers die de CD al hebben aangeschaft waarschijnlijk al weer aan vervanging toe zijn. Veel muziek van het jubileumconcert in de Ontmoetingskerk is ook op de CD te horendie vanzelfsprekend ook in de kerk te koop zal zijn. De CD wordt ex tra opgeluisterd door de medewerking van het Trio ”Con Moto”. De bekende sopraan Riet den Hertog, heeft als ta lentvolle, jonge zangeres al vele malen met het mannenkoor opgetreden. Het is niet geheel toevallig dat haar vader één van de oprichters is. Na haar studie aan het Haags Conser vatorium en verschillende Master Clas ses, waaronder een bij Robert Holl, is zij als professioneel zangeres nog steeds regelmatig met De Gouwestem te horen. Haar prachtige warme stem heeft in Waddinxveen en ver daarbuiten geen introductie meer nodig. Samen met Marianne Scheurwater (hobo) en Lies- beth Seppenwoolde (piano), beide ook afgestudeerd aan het Conservatorium, treedt zij nu regelmatig op als het trio ”Con Moto”. Natuurlijk zijn zij ook van de partij op het 10-jarig jubileum concert. De begeleiding van het mannenkoor gebeurt tijdens dit concert afwisselend door de hobo, de piano of een combi natie van deze instrumenten. Daar naast is er natuurlijk een belangrijke rol weggelegd voor de orgelbegeleiding van Ben Kramer. Ook al een professional die aan het Rotterdams Conservatorium orgel en piano studeerde, gevolgd door een spe ciale opleiding aan het Hilversumse Conservatorium in het bespelen van het elektronisch orgel. Zijn voortreffe lijke begeleiding is in de loop der jaren een overbekende en onmisbare schakel in de optredens van het mannenkoor geworden. Last but not least; de dirigent van het mannenkoor, Adriaan Verhoef, stu deerde orgel, piano en koordirectie bij Piet van den Kerkhof aan het Rotter dams Conservatorium. Reeds tien jaar staat Adriaan Verhoef letterlijk en fi- Liesbeth Seppenwoolde (piano). WADDINXVEEN - Komende zater dag 26 oktober om 11.00 uur zal wet houder Karei van Soest (VVD) het nieuwe clubhuis van de Scoutinggroep ’Klimop’ aan de Vondellaan officieel openen. Dank zij de giften van Waddinxveense bedrijven, subsidiegevers en de zelf werkzaamheid van ouders, leden en leiding was het mogelijk deze nieuw bouw te plegen. Na vele maanden hard werken is de bouw van het nieuwe clubhuis bijna voltooid. Nadat in maart het oude, houten clubhuis was afgebroken, werd in de daarop volgende maanden door een aantal zeer enthousiaste ouders on der begeleiding van Wim Huijzers hard gewerkt om een nieuw stenen clubhuis te bouwen. Dat deze ouders niet voor niets hebben gewerkt is duidelijk te zien aan de bui ten- en binnenkant. Binnen heeft de groep nu de beschikking over een grote zaal van 6 bij 12 meter, een leiding en loodsen lokaal van 6 bij 5 meter, een douche, een toilet en een ruime keu ken. Aan de buitenkant is het clubhuis keu rig afgewerkt met ruwe, vurehouten planken, zodat het niet misstaat bij de andere gebouwen en de omgeving. Scouting Klimop bestaat deze maand ook nog twintig jaar, een reden dus voor de scouts om er voor alle speltak- ken een feestelijke gebeurtenis van te maken. ZWAMMERDAM - Hooge Burch, de christelijke woongemeenschap in Zwammerdam voor ruim 600 verstan delijk gehandicapten van alle leeftijden die in Waddinxveen een dependance realiseert, houdt een open dag op za terdag 26 oktober van 10.00-16.00 uur. De opzet van deze bijzondere dag is tweeledig. Ten eerste kunnen bezoe kers een goede indruk krijgen van een doorsnee werkdag in dit centrum. Daartoe worden veel afdelingen open gesteld voor publiek en vinden de ge bruikelijke bewonersactiviteiten plaats. Ten tweede kunnen bezoekers die inte resse hebbben voor werken in de zorg sector hierover veel informatie ver wachten. Als omlijsting van het raam- programma vinden enkele bijzondere activiteiten plaats, zoals het opstijgen van een heteluchtballon of een zeppe lin (mits de weersomstandigheden dit toelaten). De organisatie van de open dag is een voortvloeisel van de eind september gehouden landelijke actie voor de zorgsector: ”Wie zorgt die leeft”. Het dagprogramma wordt spectaculaii geopend me het opstijgen van de hete luchtballon of zeppelin vanaf een ter rein op Hooge Burch om 09.30 uur. Dat is het startsein voor een groot aan tal activiteiten. Op het middenterreir staat een tent, waar iedere bezoekei wordt ontvangen en algemene informa tie krijgt over het uitgebreide program ma. Ieder half uur houdt de directie hiei een welkomstwoord. Bovendien zijn ir deze tent een ruim 15 stands onderge bracht, waar de verschillende afdelin gen van Hooge Burch zich presenteren aan de bezoekers. Medewerkers van bijvoorbeeld de sector Wonen, de Me dische Dienst, het Dagactiviteitencen trum en Opleiding en Vorming ver strekken hier gaarne achtergrondinfor matie over hun eigen werkzaamheden. Iedere afdeling verzorgt eveneens rondleidingen, waarbij de bezoeker persoonlijke indrukken kan opdoen van de praktijksituatie in Hooge Burch. Geïnteresseerden voor werken en leren in de zorgsector worden in de gelegenheid gesteld openbare lessen bij te wonen. Vanzelfsprekend kan ie dere bezoeker ook zelfstandig rondkij ken op het terrein. Het randprogramma van deze dag be vat nuttige en spectaculaire onderde len. Zo is de landelijke Vogelbescher ming aanwezig en geeft de Bedrijfs brandweer om 12.00 uur een indruk wekkende demonstratie. Verder repe teren de bekende Josti-band en het huiskoor verschillende muziekstuk ken, waarvan de liefhebber kan genie ten. Voor bezoekers zonder eigen vervoer is een prima regeling getroffen. Gedu rende de gehele dag wordt met twee Hooge Burch-bussen een pendeldienst onderhouden tussen Hooge Burch en het station in Bodegraven, het station in Alphen en het winkelcentrum De Aarhof. WADDINXVEEN - Zaterdag 19 okto ber heeft wijk- en speeltuinvereniging De Padde stoel haar jaarlijkse bazar gehouden in het wijkgebouw aan de Lijsterbesstraat. Helaas was de op komst niet zoals men hoopte, maar het was toch een heel gezellige dag. Er waren diverse prijzen te winnen zo als bij het sjoelen, naam pop raden en uiteraard de grote verloting. De uitslag is: 1. sjoelen C. Kuypers, 2. sjoelen R. Schoonewille, 3. sjoelen De Wit. De naam van de pop was Annabel, maar die is door niemand geraden. Lo terij: nr. 259 midi-set inch CD, nr. 480 frituurpan, nr. 271 levensmiddelen- mand. Bovenstaande prijzen kunnen afge haald worden bij W. v.d. Schee, Aca- ciastraat 22, tel. 16720. Aan het gevarieerde concert rond de pas uitgebrachte CD/MC ’’Jubelt God ter eer” van De Gouwestem werken mee Adriaan Verhoef (dirigent), Ben Kramer (organist), Riet den Hertog (sopraan), Marjanne Scheurwater (ho bo), Liesbeth Seppenwoolde (piano) en het Trio Con Moto. Het is alweer tien jaar geleden dat het Christelijk Waddinxveens Mannen koor De Gouwestem werd opgericht. In 1981 kwam een groepje Waddinxve- ners bij elkaar om de mogelijkheden te bespreken voor de oprichting van een mannenkoor. Het initiatief van P. den Hertog, W. Kooiman, A. Mons, B. Mons en N.J. Vavier bracht in eerste instantie 34 mannen op de been van in en om Wad dinxveen. Besloten werd de sprong te wagen. Nu, tien jaar later, staat een mannen koor van ruim 80 leden op de planken dat niet alleen in Waddinxveen maar ver daarbuiten aandacht en leden trekt. In de eerste jaren van haar bestaan trok het mannenkoor al direct veel aandacht door de organisatie "Waddinxveen Zingt” in de tuinbouwveiling aan de Bredeweg. Aan dit evenement deden alle 10 Waddinxveense koren, inclusief bejaarden- en kinderkoren mee. Velen zullen zich deze concerten, met Ben Kramer op het beroemde Keizerwaard Orgel, nog met plezier herinneren. In overleg met alle koren is later beslo ten het evenement eens in de vijfjaar te gaan organiseren. Tien jaar van gestadige repertoire-op- bouw onder leiding van Adriaan Ver hoef en begeleiding door Ben Kramer, heeft geresulteerd in een volwassen koor dat een breed scala van geestelij ke, klassieke muziek brengt. Buiten Waddinxveen heeft het koor ook al vele malen opgetreden, waaron der verscheidene medewerkingen aan radio-opnames. Daarbij wordt het koor steeds geroemd om de bijzonder heldere klankkleur en de haarzuivere eerste tenoren, waar het bij andere amateurkoren nog al eens aan schort. De eigen bewerkingen van de dirigent zijn ook dikwijls toegesneden op deze bijzondere kwaliteit van het koor. Alle oprichters zijn na tien jaar nog lid, be halve Albert Mons, die door zijn ver huizing moest afhaken. De dirigent en de vaste begeleider zijn ook al die tijd niet verwisseld, hetgeen aangeeft dat de sfeer in het koor goed is. In een sfeer van ontspannen concentra tie wordt het repertoire en naast de zangtechnische aspecten is er ook een grote betrokkenheid bij de persoon lijke omstandigheden van de koorle den. De keuze van het goede doel waaraan de opbrengst van het jubi leumconcert zal worden besteed hangt daar ook mee samen. Dirk Wester- duin. een zanger en bestuurder van het eerste uur heeft het tienjarig bestuur net niet meer mogen meemaken; hij overleed dit jaar aan de ziekte die de Nederlandse Kankerbestrijding al ja ren te vuur en te zwaard bestrijdt. Na tien jaar heeft De Gouwestem ook een CD/MC uigebracht waarop de ei- guurlijk voor het koor. Naast een voortreffelijk organist en pianist is hij een rustig maar zeer be gaafd dirigent, die naast het mannen koor nog verscheidene andere koren dirigeert. Dit bleek wel op zijn 25-jarig jubileum als dirigent, waar meer dan 250 zangers door hem werden gediri geerd. Eén van de positieve kritieken op de CD betrof het feit dat in plaats van de standaard mannenkoorzettingen zo veel unieke bewerkingen waren te ho ren. Deze waren dus door Adriaan Verhoef gecomponeerd. Al deze pro fessionele begeleiding van het koor heeft tot resultaat dat men na een paar minuten luisteren naar de CD al nau welijks meer merkt dat de muziek gro tendeels door 80 amateurs wordt ge maakt. Hoewel, kan men een enthou siast koorzanger die al tien jaar iedere week intensief met zijn hobby bezig is nog wel echt een amateur noemen? Ruim tachtig mannen en drie vrouwen nodigen iedereen van harte uit om vrij dagavond zelf te komen oordelen op het jubileumconcert. Het concert wordt aangeboden door het mannen koor De Gouwestem en vele sponsors uit het bedrijfsleven van Waddinxveen en omstreken. Het instellen van het Instituut Sociaal Raadsvrouw is in Waddinxveen een di rect gevolg van het gemeentelijk be leidsplan voor de raadsperiode 1986- 1990. Beoogd werd een betere (door)verwijzing binnen en buiten het gemeentelijk apparaat te bewerkstelli gen. Het zijn immers vooral de minst ’redza- me’ burgers, die wat opleiding en inko men betreft, een achterstand hebben op andere burgers en die in veel geval len zijn aangewezen op deskundige hulp bij het zoeken van een weg in onze verzorgingsstaat. Door de veelzijdige kennis en brede oriëntatie is het Instituut Sociaal Raadslieden bij uitstek in staat die hulp te bieden en kan het de dwarsverbin dingen tussen de vele regelingen over zien en weet het de verkokering van bu reaucratisch opererend instanties te omzeilen. Uit het jaarverslag 1990 is af te leiden dat, gelet op het aantal mensen dat weer zijn weg naar het instituut heeft gevonden, het raadsliedenwerk steeds duidelijker een heel eigen plaats in de Waddinxveense gemeente inneemt. In het eerste jaar deden 556 hulpvra gers een beroep op het instituut, in het tweede jaar waren dat er 796. In 1990 wordt een verdere uitbouw van het cliëntenbestand tot 997 zichtbaar. De prognose dat een goed lopend bureau 3 tot 5% van de gemeentelijke bevolking bedient, wordt hiermee aardig bena derd. Verdere groei van het werk en uitbrei ding van de dienstverlening blijven ook in de toekomst mogelijk, doordat vanaf september meer tijd is vrijgekomen voor het raadliedenwerk. Het coördi- natorschap van de regeling Opvang Asielzoekers is overgedragen aan een beleidsmedewerkster van de afdeling Welzijn van de sector Welzijn, Onder wijs en Sociale Zaken. Dit jaar zijn de cliëntgegevens voor het eerst volgens het door de FIRA ont wikkelde geautomatiseerde register- systeem (REGI) verwerkt. Het ach teraf invoeren van de gegevens heeft veel tijd gevergd en is niet overal vlek keloos verlopen. WADDINXVEEN - Deze laatste we ken van oktober worden op de rooms katholieke Mgr. Bekkersschool aan de Peter Zuidlaan gebruikt voor een groots schoolproject dat gaat over al lerlei zaken die met wonen te maken hebben. Elke groep komt op één of ad- dere manier gedurende het schooljaar wel in aanraking met het thema ’’wo nen”. Nu wilde men het op deze school aan de Peter Zuidlaan eens clusteren. Alle kinderen -van groep 1 t/m 8 - zijn samen en in de afzonderlijke groepen aan de slag gegaan met zaken rondom Kabou- terland (kabouters wonen immers ook!), eigen huis en eigen buurt, de we reld om hen heen, woongemeente Waddinxveen, woomvormen in Neder land en wonen: toen en nu/hier en daar! Er wordt ook een aansluiting gezocht met het Kinderboekenweekthema: ’’Huizen in boeken” door middel van het computerprogramma ’Ontdek ’n huis met de muis:: (dit is mogelijk ge maakte door Apple-Macintosh Com puters, die gratis een computer blij vend ter beschikking heeft gesteld aan de Mgr. Bekkersschool!). Ook thuis zijn de kinderen samen met vaders/moeders/zusjes/opa’s/oma’s- bezig met het schoolthema ’’wonen”, zowel verslag uitbrengend als in crea tieve opdrachten! Op vrijdag 1 november vindt er een grootste afsluiting plaats. hulpvragers WADDINXVEEN - Een groeiend aantal Waddinxveners weet de weg te invordering belastingen. - - - - - 6 De Instituten Sociaal Raadslieden ip Nederland zijn opgedeeld in regio’s die regelmatig voor overleg bijeen komen. Vooral voor het signaleren van structu rele problemen is het regio-overleg van groot belang. Waddinxveen vormt sa men met de gemeenten Gouda, Vlaar- dingen, Alblasserdam, Spijkenisse, Delft, Rozenburg, Gorinchem, Dor drecht, Hellevoetsluis, Papendrecht, Schiedam en Zwijndrecht de regio Rijnmond. Hoewel dagelijks blijkt dat de mond- tot-mond reclame veel mensen over de drempel van de sociaal raadsvrouw helpt, moet in dat opzicht ook de ru briek in het Weekblad voor Waddinx veen niet onderschat worden. In 1990 verschenen in het Weekblad voor Wad-' dinxveen artikelen over de volgende onderwerpen: - Subsidie voor het aanpassen van uw woning - Taakverlichtende maatregel voor! oudere alleenstaanden - Vakantiegids voor een-ouder-gezin- nen/de senior vakantiekrant - Registratie testamenten - Tips voor vakantiewerkers - Aansprakelijkheidsverzekering - Uitkering schadefonds bij gewelds misdrijven - Combinatie werk en huishouding voor veel ouderen te zwaar - Hoe betalen jongeren hun studie - Voor echtscheiding advocaat nodig - Afspraken bij samenwonen Op uitnodiging van het Platform Ge handicapten Waddinxveen heeft de so ciaal raadsvrouw op 26 november de al gemene ledenvergadering geïnfor-; meerd over het raadsliedenwerk. Goede documentatie is onmisbaar bij het informatie- en advieswerk, de Fe deratie Instituten Sociaal Raadslieden te Amsterdam (FIRA) voorziet hierin sinds 1982 en biedt haar leden tevens een aantal andere diensten, waaronder de cursussen deskundigheidsbevorde ring. In het kader van de Herstructurering Landelijke Organisaties (HLO) is de FIRA ondergebracht bij het Neder lands Instituut voor Zorg en Welzijn en zal zij in de toekomst alle diensten met uitzondering van de documentatie moeten afstoten. De belangenbehartiging van het raads liedenwerk is sinds kort ondergebracht Vragen en problemen kunnen worden voorgelegd tijdens de spreekuren, in een telefonisch contact, op afspraak, bij een huisbezoek en schriftelijk. Zo als uit het statisch overzicht blijkt wor den de vragen voor het overgrote deel voorgelegd tijdens de spreekuren en in telefonische contacten. De spreekuren vinden plaats op het ge meentehuis en zijn van maandag tot en met vrijdag van 09.00-12.30 uur en donderdagavond van 19.00-20.30 uur. Iedereen kan van het spreekuur ge bruik maken zonder een afspraak te maken. Cliënten krijgen in een veelal eenmalig contact bondige informatie, uitleg over hoe zaken in elkaar zitten, een advies. Of zij worden op het juiste spoor gezet waar zij de noodzakelijke hulp kunnen vinden. Vaak ook helpt de sociaal raadsvrouw met het invullen van formulieren, met het opstellen van brieven of met het op lossen van problemen, die cliënten on dervinden met instanties waarop zij een beroep hebben gedaan. Om de privacy van de cliënt te waar borgen is de sociaal raadsvrouw ver plicht tot geheimhouding van de gege vens welke haar vertrouwelijk zijn ver strekt. Alleen op verzoek van de cliënt kunnen bepaalde zaken met derden be spreekbaar gemaakt worden. Wat betreft het karakter van de ver trouwensfunctie: deze kan alleen dan aan de gebruikers van het raadslieden werk worden uitgedragen, als de onaf hankelijkheid van het werk is erkend en bestuurlijk is gewaarborgd. Om hieraan tegemoet te komen zal in de tweede helft van 1991 de raad van de gemeente Waddinxveen verzocht wor den een statuut inzake het Instituut So ciaal Raadslieden Waddinxveen vast te stellen. In sommige gevallen is het noodzake lijk dat ten behoeve van de hulpverle ning een dossier wordt aangelegd. Om in het kader van de bescherming van persoonsgegevens ook hier de grootst mogelijke zorgvuldigheid te betrach ten, zal binnenkort een door de FIRA voorgestelde reglementering conform de Wet op de Persoons Registratie ter goedkeuring worden voorgelegd. Dit jaar zijn de cliëntgegevens voor het eerst verwerkt met het door de FIRA ontwikkelde geautomatiseerde cliën- tregistratiesysteem (REGI). Evenals voorgaande jaren is bij de cliëntregi stratie als uitgangspunt genomen, dat het merendeel van de cliëntgegevens wordt ingevuld zonder dat de bezoeker lastig wordt gevallen met expliciete vragen. Zo kan de leeftijd bijvoorbeeld worden geschat; bezigheden/inkomensbron is doorgaans af te leiden uit formulieren of het wordt in de loop van het gesprek duidelijk, evenzo de leefsituatie. Om dat alleen de gegevens worden geregi streerd, die zijn af te leiden uit het ge sprek, is de waarde ::onbekend’ enigs zins aan de hoge kant, zeker bij de tele- De vragen en problemen met betrek king tot de sociale zekerheidswetge ving vormden ook in 1990 weer ’het’ onderwerp van gesprek. Het betreft dan vooral vragen omtrent pensioenen, werkloosheidsuitkeringenarbeidson geschiktheidsuitkeringen kinderbij - slagregelingen en bijstand. In vergelijking met het voorgaande jaar is echter het aantal contacten dat betrekking heeft op maatschappelijke voorzieningen en relatieproblemen enorm gestegen. In deze rubriek is in 59 gevallen algemene informatie verstrekt over rechtsbijstand, deurwaarder en notaris. Persoonlijke en/of relationale proble men zoals, eenzaamheid, problemen in de relatie met de partner of problemen in de woon- of werksituatie waren in 55 contacten hoofdonderwerp van ge sprek. De verdeling van de woonruimten vormde in 61 gevallen aanleiding voor een gesprek met de sociaal raads vrouw. Vaak kon niet meer gedaan worden dan de toezegging de zaak van betrokkene opnieuw onder de aan dacht te brengen van de desbetreffende ambtenaar. In sommige zaken is die procedure een zestal malen herhaald. Bij zeventig bezoekers kwamen tijdens het gesprek met de sociaal raadsvrouw meerdere onderwerpen aan bod. Riet den Hertog (sopraan). WADDINXVEEN - Volgende week woensdagmiddag 30 oktober om twee uur wordt in het gemeentehuis van Waddinxveen door het gemeentebe stuur een voorlichtingsmiddag gehou den over bedrijfsgerichte kinderop vang. bij de Landelijke Vereniging van Insti- De gemeente heeft de verplichting over ----- - ««- ----. -•- je uitbreiding van de kinderopvang overleg te voeren met tegenwoordigers van bedrijven en instellingen. Werkge vers kunnen op grond van de stimule- ringsregel plaatsen in de kinderopvang claimen tegen gereduceerd tarief ten behoeve van de bedrijfsgerichte op vang. Naar aanleiding van de voorlichtings- bij eenkomst en het overleg zullen Ben W. de instellingen en bedrijven in de gelegenheid stellen aan te geven welke opvangcapaciteit voor bedrijfsgerichte opvang tot en met 1993 noodzakelijk geacht wordt. Hierover zullen met: werkgevers bindende schriftelijke af spraken gemaakt worden. Burgemeester en Wethouders van Waddinxveen nodigen vertegenwoot- digers van alle geïnteresseerde bedrij ven en instellingen uit deze bijeen komst bij te wonen.

Weekblad voor Waddinxveen | 1991 | | pagina 21