Halt vreest CONTAINERS diefstallen ONPRAKTISCH uit winkels De Koornmolen i Samenwerking in in Saunagids MARIJT voor bedrijven en particulieren... B ouma 25-Jarig Souburgh wil mooi geschenk ”De vierstroom Open Cirkel met N. Belo Wijnactie Rotacart RpC Soiree over Hallen Klaverjassen in Z’venhuizen Welz-trofee naarjazz- groep TOOS St. Maarten in Zuidplas Inrichting en aankleding ’’opvangruimtes” n Idaumci- jr Keuze Project p "d b~ WADDINXVEEN/GOUDA - Vorige maand hebben de instellingen voor Kruiswerk en Maatschappelijke Dienstverlening in de regio Mid den-Holland gezamenlijk een stichting opgericht die als samenwerkings verband van kruiswerk, gezinsverzorging en maatschappelijk werk zal fungeren. AUTO- POETS- i CENTRALE ZEVENHUIZEN - Sauna De Koornmolen in Zevenhuizen is opgeno men in de nieuwe gids ’’Nederlands Saunaland”. Wie op een vertrouwd adres wil kennismaken met de sauna-adres bezoekt, kan daartoe sinds kort een beroep doen op de gids ’’Nederland Saunaland”, een boekje waarin ruim zeventig betere sauna’s verspreid over heel Nederland zich presenteren. INI ieuws WADDINXVEEN/DEN HAAG - Veel inzamelcontainers voor huis houdelijk afval voldoen niet aan redelijke eisen op het gebied van mate riaalgebruik, doelmatigheid en gebruiksgemak. Dit blijkt uit een studie die is uitgevoerd door de Consumentenbond en gefinancierd door het mi nisterie van Economische Zaken. De studie is aangeboden aan staatsse cretaris Van Rooy van Economische Zaken. "L: WADDINXVEEN - Bureau Halt vreest in Waddinxveen meer winkel diefstallen als gevolg van de verveling bij vooral 14-jarigen. Van alle delic ten in 1990 had al 28 procent te maken rnet diefstallen uit winkels, zo blijkt uit het jaarverslag van het Goudse bureau Halt. WADDINXVEEN - Huize Souburgh (tegenwoordig zorgcentrum) aan de Prins Bernhardlaan gaat het 25-jarig bestaan vieren. Dat gebeurt op vrijdagmiddag 22 november van vier tot zes uur in de recreatiezaal van het complex van 98 ouderen van de Stichting Protestants Christelijk Bejaar dentehuis Souburgh. Het betreft hier een bijeenkomst voor alle relaties. i Pagina 9 Weekblad voor Waddinxveen - Woensdag 6 november 1991 Zorgcentrum Souburgh zou graag ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan een cadeau van het bedrijfsleven en de - -1 ,_LV 2^ =T D h Tot ziens bij M T SL i Leg Uw huid eens in de watten Groensvoorde 10 Waddinxveen Tel. 01828-13655 Wilhelminakade 58 Waddinxveen - 01828-18468 Geopend: ma. t/m vrij. 8.30-17.30 uur drogisterij-parlumerie-foto HYPO-Altf RGENIQU1 SASS PARFUM Op donderdag 7 november is tussen 1 0.00 en 1 7.00 uur de Roe schoonheids specialiste aanwezig. Zij zal U desgewenst van advies dienen. Aan gemeenten en particulieren wordt volgens de Consumentenbond door de uitgevoerde vergelijking en de op basis daarvan opgestelde criteria de moge lijkheid geboden om een verantwoorde keuze te maken uit groeiende assorti ment van bewaar- en inzamelmiddelen. Staatssecretaris Van Rooy stelde bij het in ontvangst nemen van de rappor tage voor aan de resultaten een brede verspreiding te geven. Eerst om deze door de fabrikanten van commentaar te laten voorzien, vervolgens om tot produktaanpassingen te kunnen ko men. wezen. Achttien jongeren kwamen voor een tweede keer. Dat is 13,5%, hetgeen behoorlijk afwijkt van voor gaande jaren (4,6%). De oorzaak voor deze toename moet gezocht worden bij de deliktsuitbrei- ding. Marokkaanse jongeren worden, met name, in verband met diefstal rela tief frequenter voor een twee keer naar Halt doorverwezen. Diverse jongeren konden te werk wor den gesteld waar ze de vernielingen hadden gepleegd of hadden gestolen. Voor hen die de alternatieve bezighe den niet ter plaatse konden verrichten is uitgeweken naar: buurthuizen, sport zalen, bejaardenhuis e.a. In veel voor komende gevallen werd de aangerichte schade vergoed. Dit heeft ertoe geleid dat Halt het geld dat diverse gemeenten in het bureau hadden geïnvesteerd heeft terugver diend middels het innen van geclaimde schade aan overheidsgebouwen. Naast het afwerken van ’’klantjes” werden sommigen doorverwezen naar hulpverlenende instanties. Verder re gistreer) Halt gemelde vernielingen. Hierdoor is het mogelijk een gerichter preventiebeleid te voeren. Verder kun nen door kruis- en andere tabellen op elk tijdstip gegevens worden geprodu ceerd. CL 1 WADDINXVEEN - Voor de gere gelde bezoekers van de hervormde ont- moetingskring De Open Cirkel in Het Anker aan de Nesse is Nico Belo geen onbekende. Op woensdagavond 13 no vember zal hij een bijbelstudie verzor gen over ’’Heiliging”. Vanuit de bijbel zal hij dit onderwerp nader behandelen. Hierbij zal ant woord gegeven worden op onder an dere de volgende vragen: Wat is heili ging? wat is erover in de bijbel te lezen, wat is het doel. Iedereen is vanaf acht uur van harte welkom in Het Anker, achter de Brug- kerk. Het programma start om onge veer half negen. Na afloop van de bij belstudie is er de mogelijkheid om met de spreker en met elkaar verder over dit onderwerp te praten. Gebleken is dat de meeste bezwaar- en inzamelmiddelen niet geschikt zijn voor het doel waarvoor ze op de markt worden gebracht. Dit geldt bij alle af- valfracties: te groot, te klein, scherpe randen, slechte handvatten, moeilijk te openen of slecht te sluiten en vaak ook nog moeilijk te reinigen. Verderzijn de meeste middelen slecht afgestemd op het tegelijkertijd verzamelen, bewaren en aanbieden van meerdere aparte af- valfracties uit het huisvuil. Dat som mige containers stapelbaar zijn, wil nog niet zeggen dat ze in gestapelde toe stand ook bruikbaar zijn. De meeste middelen lijken niet zo geschikt voor gebruik in de keuken. Daarnaast be vatten de (kunststof-)middelen in het algemeen té veel zware metalen. waar nodig aanvulling op de bestaande zorgverlening te verstrekken. Daar door wordt het mogelijk om meer dan voorheen ernstige zieke mensen thuis de nodige verpleging en verzorging te verlenen. Een tweede doel van De Vierstroom is, de mogelijkheden te onderzoeken om vóór 1994 tot één organisatie voor het werkgebied te komen. De besturen en directies van de deelnemende instellin gen zijn van mening dat door het bun delen van krachten een beter produkt en een betere dienstverlening ten be hoeve van de cliënten verkregen kan worden. Tevens zullen de deelnemende instel lingen vanuit De Vierstroom gemakke lijker kunnen inspelen op de komende stelselwijziging in de gezondsheids- zorg. In het nieuwe bestel gaan ziekte kostenverzekeraars ten behoeve van hun verzekerden contracten sluiten met aanbieders van zorg. Op vrijdag 8 november vindt een feestelij ke oprichtingsbijeenkomst plaats in het Goudse centrale kantoor van Kruiswerk Midden-Holland. Mr. D.Q.R. Mulock Houwer, voorzitter van de Raad van Toezicht van De Vier stroom, en de heer D.J. Verbeek, voorzitter van het bestuur van De Vier stroom en directeur van Kruiswerk Midden-Holland, zullen de stafmede werkers en leidinggevenden van de deelnemende instellingen in deze bij eenkomst meer vertellen over de plan nen voor de toekomst. Uit de op de Nederlandse markt ver krijgbare middelen zijn er 36 geselec teerd, onderzocht en beschreven. Het ging daarbij om vaten voor het in en om het huis bewaren en inzamelen van pa pier, glas, groente-, fruit- en tuinafval, klein chemisch afval en combinatiecon- tainers voor verschillende soorten af val. Aan het onderzoek werkten het Cen trum voor Energiebesparing en schone technologie en de Vakgroep Huishoud- studies van de Landbouwuniversiteit Wageningen mee. De Consumenten bond nam de uiteindelijke vergelijking van de inzamelcontainers en de conclu sies en aanbevelingen voor zijn reke ning. WADDINXVEEN - Evenals in 1990 organiseert de jeugdserviceclub Rota- ract Waddinxveen ook dit jaar een Wijnactie. Het geld dat met deze actie wordt opgehaald, zal gereserveerd worden voor de Sportdag voor Gehan dicapten 1992. In september heeft Rotaract Waddinx veen op verzoek van de Nationale Inva lide Sportbond (NIS) de districtssport- dag voor Noord- en Zuid-Holland georganiseerd. Negentien sportvereni gingen, samen goed voor 150 spelers, maten hun krachten in sporten als zit- volleybal, rolstoelhockey en basketbal, badminton en luchtgeweerschieten, om daarna de dag met een speurtocht en barbecue feestelijk af te sluiten. De NIS heeft Rotaract Waddinxveen verzocht ook in september 1992 de dis- trictssportdag voor hen te organiseren. Naast de sportevenementen van dit jaar wordt waarschijnlijk ook het wed- strijdzwemmen in het programma van 1992 opgenomen. Een nog grotere aanpak, naar verwach ting nog meer deelnemers en dus ook hogere kosten. Vandaar dat Rotaract Waddinxveen deze wijnactie organi seert om zo een eerste aanzet te doen tot de financiering van de Sportdag voor Gehandicapten 1992. Tijdens de feestdagen een goed glas wijn drinken en meewerken aan de rea lisatie van de Sportdag voor Gehandi capten 1992, dat kan met de Wijnactie 1992. Met zorg heeft Rotaract Waddinxveen een feestelijke rode en witte wijn uitge zócht: de St. Vincent Baron, een droge rode Bordeaux en de Les Dues St. Mar tins Chardonnay, een droge witte wijn. De prijs van een fles wijn is 9,75 en bij afname van minimaal 12 flessen wijn ontvangt men een presentje. Op zaterdag 14 december zullen de le den van Rotaract Waddinxveen de fles sen wijn tussen 09.00 en 14.00 uur per soonlijk afleveren. De wijn wordt al leen afgeleverd bij contante betaling. Voor verdere inlichtingen over deze wijnactie of een intekenformulier kan men na 18.00 uur bellen met Erik Ban- gert, tel. 01828-31254. Volgens het stichtingbestuur, dat het zilveren jubileum luister wil bijzetten door geld in te zamelen voor de inrich ting van ruimtes voor tijdelijke opname en voor dagopvang van bewoners en ouderen (bankrekening 386824118 Ra bobank Waddinxveen, gironummer van de bank 79138), is sinds 1966 veel veranderd, maar is de betrokkenheid met de zorg voor ouderen gebleven. ’’Niet alleen voor hen die in Souburgh wonen, maar ook voor ouderen die nog in eigen huis wonen”. Souburgh heeft in de afgelopen 25 jaar haar bestaansrecht kunnen bewijzen door een belangrijke bijdrage te leve ren aan de verzorging en opvang van onze ouderen. Was Souburgh aanvan kelijk een bejaardentehuis nu is het een verzorgingstehuis voor ouderen. Deze ontwikkeling is een gevolg van het feit dat er steeds meer ouderen komen, die zorg en verzorging nodig hebben. Souburg heeft intern en in beperkte mate ook extern aan de stijgende be hoefte aan zorg trachten te voldoen door de ontwikkeling van ”zorg-op- maat”. Zorg-op-maat is, in overleg met de zorgbehoevende bewoner, gevat in een individueel gericht zorgplan. Mede dank zij de samenwerking met het ver pleeghuis De Riethoek in Gouda en de grote motivatie van de Souburgh-me- dewerkers/sters is deze ontwikkeling geslaagd. Er zijn echter nog steeds ouderen in Waddinxveen die niet in het verzor- L_- gingstehuis wonen en nog niet in een verpleeghuis opgenomen kunnen wor den. Deze ouderen worden thuis ver zorgd ten koste van veel inspanning van de naaste familie-leden, vrienden en buren, veelal met part-time hulp van gezinsverzorging en/of wijkverpleging. Het 25-jarig bestaan van Souburgh valt vrijwel samen met het in het verzor gingshuis te realiseren substitutie-pro- ject voor de zorg aan psycho-geria- trisch-geïndiceerden in Waddinxveen. Souburgh heeft helaas geen voldoende middelen voor de meubilering en aan kleding van deze afdeling. Het stich tingsbestuur vraagt daar om aan het Waddinxveense bedrijfsleven en de be volking voor haar ouderen een bijdrage ter beschikking stellen voor meubile ring en aankleding van de ruimten voor dit projektDit in het belang van de ou deren in Waddinxveen. Het streefbedrag bedraagt 55.000,-. Dat betekent ’’slechts” 2,50 per in woner van Waddinxveen. Giften kun nen worden overgemaakt op bankreke ning 3868.24.118 bij de Rabobank te •Waddinxveen. Gironummer van de bank 79138. WADDINXVEEN - Donderdagavond 14 november om kwart over acht houdt Alliance Francaise des Pays Bas in de Immanuëlkerk aan de Prinses Beatrix- laan in Waddinxveen een soiree met Georges Grand over ”Le nouveau quartier des Halles”. De entree bedraagt voor leden en cur sisten 2,50, voor belangstellenden 7,50 en voor scholieren 2,50. De le zing zal worden verlevendigd met een diapresentatie en bijbehorende mu ziek. De presentatie wordt gegeven in het Frans, maar is ook geschikt voor beginnelingen. Bij één of meer bezoeken aan Parijs heeft men ongetwijfeld een bezoek ge bracht aan de Hallen. De indrukwek kende en enigszins futuristische bouw stijl zal het moeilijk maken zich voor te stellen hoe de Hallen er vroeger uitza gen. Georges Grand zal de bezoekers mee nemen pp een historische reis door de Parijse Hallen. Zijn reis start in de Middeleeuwen en loopt via de aanslag op Henri IV, de barricades van Les Mi- sérables, naar de door Emille Zola be schreven ’’Ventre de Paris”, de buik van Parijs. Ook zal worden stilgestaan bij het werk van André Brétonaan wie dit j aar een (foto)tentoonstelling is gewijd in Cen tre Pompidou. ZEVENHUIZEN - Zaterdag 16 no vember organiseert de K.J.V. Hotel- Vos een koppel klaverjastoernooi in Hotel Vos aan de Dorpsstraat 60 in Ze venhuizen. Aanvang 11.00 uur. Deelname kosten bedragen 10,- per koppel. Voor meer inlichtingen en op gave kan men bellen naar de heer Wijn, tel. 01802-1801 en Hotel Vos, tel. 01802-1205. Veel voorkomende kriminaliteit baart de gemeenschap veel zorgen. Er zal dan ook op vele gebieden hard gewerkt moeten worden om vernielingen, graf- fity en (winkel)diefstal nog verder te rug te dringen. Eén van die gebieden waar hard gewerkt wordt is bureau Halt, door welk bureau succesvol wordt gewerkt. Buro Halt werkt zowel repressief als preventief. Het gehanteerde ”lik op stuk beleid” draagt ertoe bij dat jonge ren zich gaan realiseren dat zij op de verkeerde weg zijn. Opdat deze positieve trent zich doorzet zal echter het huidige beleid moeten worden geintensiveerd en blijft het noodzakelijk om nieuwe initiatieven te ontwikkelen. Buro Halt werkt niet al leen in Gouda maar ook in de regioge meenten Moerkapelle, Nieuwerkerk a.d IJssel, Waddinxveen, Zevenhui zen, Moordrecht en Reeuwijk. Reeuwijk heeft zich begin 1991 bij Halt aangesloten en de eerste ’’klanten” zijn reeds door de Rijkspolitie doorverwe zen naar Halt. Met Bodegraven en Boskoop is reeds gesproken over aan sluiting. Echter, in beide steden blijken de kosten de bottle-neck. Om rechtsongelijkheid tegen te gaan - immers Gouda heeft met betrekking tot het voortgezet onderwijs een regio- functie - zou het ideaal zijn wanneer alle regiogemeenten zich zouden aan sluiten. Gedurende de 4 jaren dat Halt aktief is hebben bijna 500 ’’klanten” de Halt procedure gevolgd. De gepleegde de- likten waren het ingooiden van ruiten, kerf/krasschade, bekladding, schade aan accessoires en schade aan auto’s. De meeste vernielingen werden ge pleegd bij scholen/gymnastieklokalen, woningen/woongebouwen, openbare gebouwen en winkels/kantoren/bedrij- ven. In 1990 werden er in totaal 133 jonge ren doodde politie naar Halt doorver- Ook de voorlichting werkt op volle toe ren om het bureau in brede kring be kendheid te geven w.o. op braderieën, op buurtdagen, ouderavonden (pers berichten), om met bewoners te bekij ken wat er in hun omgeving aan over last kan worden gedaan door samen plannen van aanpak te maken en om voorlichting te geven op scholen. De jongeren wordt verteld wat hun gedrag tot gevolg kan hebben voor henzelf, w.o. de kansen die zij kunnenmissen in de maatschappij wanneer zij te boek staan als regelmatig bezoeker van poli tie of justitie. De oprichters zijn de Vereniging Kruis werk Midden-Holland, de Stichting voor Maatschappelijke Dienstverle ning Krimpenerwaard, de Stichting Maatschappeli j ke Dienstverlenging Regio Gouda, de Stichting Maatschap pelijk Werk Lek en IJssel en de Vereni ging voor Maatschappelijke Dienstver lening Zuidplas. De PCMD Rijn en Lekstreek te Woerden beraadt zich nog op deelname. De nieuwe stichting heeft de naam ”De Vierstroom” gekregen. Deze naam heeft een dubbele symbolische achter grond: 1de vier rivieren in het werkge bied: Gouwe, Lek, Rijn en IJssel, 2. de vier werksoorten van de deelnemende instellingen, te weten Kruiswerk (o.a. wijkverpleging en Ouder- en Kind zorg), Maatschappelijk Werk, Gezins verzorging en Service, advies en voor lichting op het gebied van gezondheid en ziekte. De oprichting van de stichting heeft tot doel in Midden-Holland een integraal aanbod tot stand te brengen van al deze diensten, die nu nog door de afzonder lijke instellingen worden aangeboden. Daarnaast worden reeds bestaande en nieuwe samenwerkingsprojecten van de deelnemende instellingen onderge bracht in de nieuwe stichting. Een voorbeeld hiervan is het project Intensieve Thuiszorg, een samenwer kingsverband tussen Kruiswerk, Maat schappelijke Dienstverlening en de Huisartsenvereniging Gouda en om streken. Intensieve Thuiszorg beoogt WADDINXVEEN - Zaterdag heeft TOOS-gymnastiek met zes jazz-dans- groepen deelgenomen aan het 7e Regio Dans Festival in Schoonhoven. Het Regio Dans Festival is een showavond waarin jazzgroepen uit de regio Gouda laten zien wat een fijne beleving jazz- dans kan zijn. Er traden 27 jazzdansgroepen op in een zeer goed gevulde sporthal. De groe pen kwamen uit Gouda, Reeuwijk, Schoonhoven, Bergambacht en Wad dinxveen. Ze lieten jazzdans zien waar bij van enkele groepen van een hoog ni veau gesproken kan worden. Twee TOOS-meisjes groepen lieten op vrolijke muziek op een speelse manier al zien dat jazzdans op een vroege leef tijd geleerd kan worden, en dit werd bevestigd door de jeugdgroep die met veel enthousiasme hun dans lieten zien. De damesgroep van TOOS liet hun zeer mooie dans ’’Summer is Gone” zien die bij het publiek best in de smaak viel. De demonstratiegroep, die extra trainen, liet met hun mooi uitgevoerde en moeilijke dans ’’Oblivious” zien dat ze het visitekaartje zijn van de TOOS- jazzgroepen. De uitnodiging aan hun om te dansen op de landelijke Demogyjada op 24 no vember in Den Haag is dan ook een be vestiging van het goede niveau waarop zij dansen. Maar het spektakel van de avond was toch de TOOS-herenjazzgroep, enige in zijn soort in de regio. Pas na de zo mervakantie zijn zij begonnen met trai nen en lieten zaterdag met hun dans ’’Move” zien dat jazzdans ook voor he ren is weggelegd. De hele zaal was dol enthousiast en de bekroning kwam dan ook met de uitrei king van de Welz-trofee. Dit is een aan moedigingsprijs voor pas beginnende groepen. De motivering voor de prijs was dan ook, dat ze op de goede weg waren en dat er eigenlijk te weinig he- renjazzdansgroepen zijn. De TOOS heren jazzgroep heeft even als de andere jazzgroepen bij TOOS nog plaats voor beginnende, gevor derde en enthousiaste jazzdansers. Voor meer informatie kan men terecht bij het secretariaat (tel. 13839). Voor deze ouderen wil Souburg in sa menwerking met en»onder supervisie van De Riethoek mogelijkheden voor zorgverlening bieden middels dag-op- vang met deskundige begeleiding: een zogenoemd psycho-geriatrisch projekt. Inmiddels is overeenstemming met De Riethoek bereikt ten aanzien van per- soneelsinzet en supervisie en met de ge meente Waddinxveen voor de kosten van de noodzakelijke verbouwing. Kosten die voor een belangrijk ge deelte worden gefinancierd uit het fonds voor de Sociale vernieuwing. potentiële saunabezoeker in staat om zich te oriënteren en een verantwoorde persoonlijke keuze te maken”. SAN-voorzitter Hardenberg wijst er bovendien op dat de saunabedrijven die niet in de gids vermeld staan, niet per definitie tekort schieten op het ge bied van kwaliteit. ”De gids ’Neder land Saunaland’ blijft nu eenmaal een commerciële uitgave. De NSV en de SAN tellen samen een groot aantal le den die niet in de gids staan, maar die op basis van het lidmaatschap beslist tot de betere en betrouwbare saunabe drijven behoren”. De gids ’Nederland Saunaland’ is uitge geven door Allmedia in Vinkeveen en verkrijgbaar in de boekhandel, onder meer in de Ako- en Bruna-winkels, en op tal van verkooppunten van tijd schriften, waaronder V&D en de Bij enkorf. De gids kost 4,95. WADDINXVEEN - Maandagavond 11 november organiseert Stichting Wijkwerk De Zuidplas weer Sint Maarten voor kinderen van 6 tot en met 12 jaar. Kleinere broertjes en/of zusjes kunnen ook meelopen echter alleen onder begeleiding van een ouder. In groepjes trekken de kinderen, met hun lichtje, langs de deuren in de Zuid- plaswijk om lekkers op te halen. Tij dens het lopen worden de vele liedjes gezongen ter ere van St. Maarten. De lichtjes zijn dikwijls lampions, zelf gemaakte of gekochte, maar kunnen ook een grote knolraap, pompoen of wortel zijn die is uitgehold. Er is voor de maker of maakster van de leukste lampion een prijsje. Het wijkwerk nodigt iedereen uit om zich op 11 november om 18.30 uur met lampion te melden bij het wijkgebouw Het Zuidhonk aan de Zuidplaslaan. Begeleidende ouders zijn van harte welkom. Om 19.30 uur wordt iedereen weer in het wijkgebouw terugverwacht, alwaar een kop warme chocolade of een beker limonade wordt aangeboden. Aan deze activiteit zijn geen kosten verbonden. De eerste twee exemplaren van de gids werden in Vianen door uitgeefster El len Liem van uitgeverij Allmedia in Vinkeveen uitgereikt aan mevrouw N. Bierenbroodspot, voorzitter van de Nederlandse Sauna Vereniging (NSV), en aan de heer P. Hardenberg, voorzit ter van de Sauna Alliance Nederland (SAN). De beide voorzitters toonden zich inge nomen met de gids, omdat wordt aan genomen dat deze drempelverlagend zal werken. ”De sauna’s in Nederland kunnen zich gelukkig verheugen in een toenemende belangstelling”, aldus SAN-voorzitter Hardenberg. ”Het aantal bezoekers neemt jaar na jaar toe; iets wat we volgend voorjaar ho pen aan te tonen door een herhaling van het onderzoek dat we ruim drie jaar geleden lieten uitvoeren. Niette min aarzelen veel bezoekers die wel eens naar de sauna zouden willen nogal eens. We zijn ervan overtuigd dat deze gids de stap over de spreekwoordelijke drempel zal vergemakkelijken”. Veel mensen maken voor het eerst ken nis met de sauna tijdens een vakantie of tijdens qen verblijf in een van de grote bungalowparken. Wie na terugkeer van het uitstapje in de eigen omgeving naar de sauna wil, heeft vaak moeite om een goed sauna-adres te kiezen. Het gebeurt geregeld dat men contact opneemt met een van de twee sauna- verenigingen en daar informeert naar te goeder naam en faam bekend staande adressen. Voor wie de vereni gingen niet weet te vinden, is er nu dus een betrouwbare gids: ’’Nederland Saunaland”. Van de 73 saunabedrijven die in de gids staan vermeld zijn uitvoerige beschrij vingen opgenomen, alsmede een aantal foto’s. Hoewel niet alle sauna’s in ’’Ne derland Saunaland” lid zijn van de Sauna Alliance Nederland of de Neder landse Sauna Vereniging, hebben de besturen van de beide verenigingen het laatste woord gehad over de samenstel ling van de gids. ”We kennen alle sau na’s die in de gids vermeld staan”, ver telt mevrouw Bierenbroodspot. ’’Voor saunabedrijven die niet voldoen aan de strengste eisen op het gebied van ser vice en hygiëne was in de gids geen plaats”. ’’Kwaliteit is bij de samenstelling het uitgangspunt geweest”, vult voorzitter Hardenberg van de Sauna Alliance aanWat overigens niet wil zeggen dat de sauna’s allemaal hetzelfde zijn. Inte gendeel: de voorzieningen lopen per bedrijf uiteen. Er staan zeer luxueuze saunabedrijven in, maar ook keurige, vaak wat kleinere familiesauna’s.” ”Een goede zaak”, vindt mevrouw Bie renbroodspot. ’’Want wat de ene sau- nabèzoeker op prijs stelt, zoals bijvoor beeld een groot zwembad of de aanwe zigheid van een stoombad, vindt de an der wellicht overbodig. De gids stelt de bevolking willen. Dit geschenk omvat de inrichting van ruimtes voor tijdelijke opname en voor dagopvang van Souburgh-bewoners en andere ouderen. Hiervoor is bij de Rabobank Waddinxveen het speciale rekeningnummer 386824118 geopend. (Foto: Sjaak Noteboom). J:

Weekblad voor Waddinxveen | 1991 | | pagina 9