NOVAC, netwerk voor 35 zelfstandige ondernemers 1 Waddinxveen en Boskoop voeren druk op LBO-school drastisch op Van vereniging zijn ook acht Waddinxveense bedrijven lid Volvo 440 voor de Gouwehanden Samenkomst van Leger des Heils Speculaas actie van St. Victor Open avond koffiebar Kerkdienst Subsidie Concordia Zwarte Pietenfeest bibliotheek ZTTC verliest van TOP: 8-2 Stand van zaken Kans Autonoom Gezoek Voorwaarden Lenie van Putten op Ahoy-beurs Activiteiten voor ouderen Ontwikkelingen WADDINXVEEN/BOSKOOP - De onderwijswethouders K.W.Th. van Soest uit Waddinxveen en P.L. Trimp uit Bos koop hebben dinsdagmiddag tijdens een persconferentie in het Waddinxveense gemeentehuis uitvoerig toegelicht dat één nieuwe samenwerkingsschool zonder het beroepsonder wijs van De Wadde aan de Sniepweg slecht is voor de christe lijke scholengemeenschap voor MAVO/LHNO/LBO zelf (bestaanszekerheid), voor de besturen van beide gemeenten en voor het bedrijfsleven in deze streek. WADDINXVEEN/GOUDA - De Goudse streek kent een nieuwe en unieke ondernemersorganisatie van zelfstandige ondernemers in Midden-Holland: het Netwerk Ondernemers Voor Advies Coör dinatie (NOVAC). Het NOVAC (Postbus 2055, 2800 BE Gouda, Lekkenburg 2, 2804 XC Gouda, telefoon 01820 - 71007, telefax 01820 - 38783) telt een 35-tal gese- lecteerde adviesbureaus, waarvan er acht in Waddinxveen zijn geves- tigd. Pagina 17 Woensdag 20 november 1991 Brede scholengemeenschap zonder De Wadde is slecht voorkomen van WADDINXVEEN - In de hervormde koffiebar De Schaapskooi aan de Nesse wordt vrijdagavond 22 november weer een open avond gehouden. Er is onder andere een bijbelstudie over ’’geloofs zekerheid” en er is een tafelvoetbal- competitie, waarmee de bezoekers een taart kunnen winnen. De koffiebar is open vanaf kwart voor acht. Vandaar dat beide colleges van Burge meester en Wethouders met het oog op de basisvorming per 1 augustus 1993 (driejarige brugklas met 15 vakken voor alle scholen voor voortgezet on derwijs) hardnekkig blijven streven naar één samenwerkingsschool voor LBO/LHNO/MAVO/HAVO/Athe- neum in Waddinxveen en een depen dance in Boskoop. Dat betekent dan dat het De Wadde-bestuur een einde moet maken aan de ingeslagen weg van samenwerking met Goudse scholen voor voortgezet onderwijs en terug moet keren in de Waddinxveense on- derwijsschoot. WADDINXVEEN - Het Leger des Heils uit Gouda houdt in zalencentrum Het Trefpunt zondagmiddag 24 no vember om drie uur weer een samen komst. Voorganger is kapitein W.W. Koskamp. ZEVENHUIZEN - Vrijdag speelde het eerste team van de Zevenhuizense tafeltennisvereniging ZTTC in de eer ste klasse van de Goudse tafeltennis- competitie tegen het eerste team van TOP uit Haastrecht. De eerste wed strijd tussen deze teams eindigde in 6-4 voor TOP, dus ZTTC begon vol goede moed aan deze tweede ontmoeting. Na een werkelijke uitputtingsslag werd het uiteindelijk 8-2 voor TOP, maar die stand had ook andersom kunnen zijn. Acht van de tien partijen werden pas in de derde game beslist en het verschil tussen beide teams was vrijwel nihil. scholengemeenschappen Een brede scholengemeenschap is een school waar naast het algemeen voort gezet onderwijs (mavo/havo) en het voorbereidend wetenschappelijk on derwijs (vwo) ook het voorbereidend beroepsonderwijs (vbo) deel van uit maakt. Hierdoor kunnen allerlei we gen aangeboden worden en kan voor selectie het best worden voorkomen. Tevens zal door vorming van brede scholengemeenschappen het voorbe reidend beroepsonderwijs een nieuw perspectief kunnen worden geboden. De voorstellen over de basisvorming impliceren de totstandkoming van brede (en dus grote) scholengemeen schappen. De opheffingsnormen wor den aanzienlijk verhoogd, waardoor een fors aantal scholen slechts kan kie zen tussen fusie of opheffing. Ook van uit andere beleidsontwikkelingen ver dient het overigens aanbeveling om te komen tot grotere c.q. bredere scho lengemeenschap. Het ministerie van Onderwijs en We tenschappen tracht te komen tot dere gulering en in samenhang daarmee ver groting van de autonomie van de schoolbesturen. De verhouding tussen school en overheid zal hierdoor veran deren. Mede als gevolg van deze veran deringen moeten de scholen (en schoolbesturen) zich op regionaal en provinciaal niveau sterker gaan organi seren. Ook de herziening van het bekosti gingsstelsel voor het voortgezet onder wijs en de invoering van het formatie budgetsysteem zijn ontwikkelingen die een groter beslag zullen leggen op de scholen. Scholengemeenschappen zul len slagvaardiger kunnen inspelen op deze ontwikkelingen. De besturen van de Samenwerkings school voor HAVO en Atheneum, de Prof. Kohnstammschool voor open baar mavo en Don Boscoschool voor Rooms Katholiek mavo hebben op 9 oktober 1991 de intentie uitgesproken om mee te werken aan de stichting van een scholengemeenschap voor mavo/ havo/vwo. ALPHEN AAN DEN RIJN - Het In terkerkelijk Jeugdkoor Sola Fide uit Leimuiden, o.l.v. Ton van de Berg, zal haar medewerking verlenen aan de avonddienst van de Baptistengemeente Alphen aan den Rijn op zondag 24 no vember. Deze dienst zal worden gehouden om 18.30 uur in de Triomfatorkapel van de Baptistengemeente Alphen aan den Rijn, aan de Vijverstraat. Ds. H.G. Koekkoek zal i de dienst voorgaan. WADDINXVEEN - De Waddinx veense muziekvereniging Concordia heeft een subsidie van 3.750,- toege wezen gekregen van het Anjerfonds. De bestemming van deze subsidie is voor de aanschaf van instrumenten. De huidige vormen van voortgezet on- ”De bedrijven blijven volledig auto noom”, benadrukken de initiatiefne mers. ”Zij onderschrijven de gedrags- WADDINXVEEN - Speciaal voor de kinderen die met het leesprogramma ”’s nachts” hebben meegedaan organi seert de Openbare Bibliotheek aan de Van Mecklenburg Schwerinlaan een groot Zwarte-Pietenfeest. Zwarte Pieten werken ook ’s nachts, dus ze weten er heel van van. Wie ook vijf boeken gelezen heeft over de nacht, moet zeker op woensdag 4 de- cember naar de bibliohteek komen, het liefst ook verkleed als Zwarte Piet. Voor kinderen tot 6 jaar leest Zwarte Piet een verhaal voor. Hij begint om 14.00 uur. En Zwarte Piet heeft natuur lijk voor alle kinderen iets lekkers in zijn zak. Kinderen van 6 tot 14 jaar kunnen meedoen met het koekvergul- den (taaitaai-poppen versieren met gla zuur en gekleurde strooisels). Het koekvergulden begint al om 13.30 uur. Het is wel belangrijk om zich hiervoor op tijd op te geven want vol is vol. Men kan zich tot maandag 2 december opge ven bij het inlichtingenbureau van de bibliotheek of telefonisch (13141). Werkstukken rond het thema ”’s nachts” die in de kinderboekenweek zijn gemaakt kunnen tot 4 december door de makers worden opgehaald. Een elitair vriendenclubje dus, zo luidt de vraag. ’’Neen”, zeggen Spoor en De Vries. ’’Natuurlijk is het prettig als de leden goed met elkaar overweg kunnen. Het zou zelfs aan te bevelen zijn. Maar waar het werkelijk om gaat is, dat de toekomstige relaties weten waar zij aan toe zijn. Geen gezoek en avontuur via De Gouden Gids of via toevallige con tacten. Het is heel simpel: je merkt in de loop van een gesprek met een relatie dat hij op zoek is naar - noem maar wat - een binnenhuisarchitect. Als je dan iemand aanbeveelt, moet je er zeker van zijn dat het goed is”. "Behalve dat de leden elkaar op deze manier kunnen steunen, zal het op de duur zo zijn, dat een ondernemers, die een dienst zoekt, zeker weet dat hij met met een NOVAC-lid gegarandeerd op niveau zaken kan doen. Het NOVAC- lidmaatschap is een kwaliteitsgarantie. De antecedenten van de leden worden nauwkeurig onderzocht door een ballo tagecommissie onder leiding van een onafhankelijke voorzitter, een gezag hebbend afgevaardigde uit de zaken wereld in de regio Midden-Holland”. referenties beschikken. Daarnaast moet de prijs-prestatieverhouding van zijn of haar dienst goed zijn en het moet een persoon c.q. bedrijf zijn welke in onze vereniging past”. code en filosofie van het NOVAC, dat is alles. En verder streeft de vereniging ernaar het gemeenschappelijk aan spreekpunt te worden, voor een ieder die op zoek is naar een dienstverlener, via het secretariaat”. De eerste zorg voor de jonge vereni ging is bekendheid te verkrijgen in vooral Midden-Holland. ”De leden van het NOVAC zijn gelijkgestemden, ze spreken dezelfde taal. Dus kunnen wij ook naar buiten toe dezelfde taal spreken. Eén van de eerste zaken die ons te doen staat, is dan ook het maken van een goed communicatieplan”. Er moet, vinden de initiatiefnemers, eenduidigheid komen in de berichtge ving. Verder moet een huisstijl van de NOVAC-leden worden ontwikkeld. Het lidmaatschap van het NOVAC (immers een aanbeveling) kan zo naar buiten worden uitgedragen. De leden beslissen echter zelf, hoe dat lidmaat schap op briefpapier, visitekaartjes en dergelijke wordt uitgedragen. De Vries: ”De jaarlijkse contributie is niet gering, dat is waar. Maar twee derde ervan komt direct de deelnemer weer ten goede door de gezamenlijke activiteiten. Akkoord, het is moeilijk meetbaar wat de effecten zijn van zo’n reclamecampagne. Maar wij zijn ervan overtuigd, dat veertig losse, kleine pro- motie-activiteiten in elk geval veel min der effect zullen hebben”. ”Wij zullen met z’n allen onze filosofie uitdragen en waar maken hetgeen wij beloven. NOVAC moet een vereniging worden waarop men met het volste ver trouwen een beroep op doet. Een ver eniging van ondernemers die onder een gemeenschappelijke noemer opere ren”. Om dit ideaalplaatje te verkrijgen, moet aan een aantal voorwaarden wor den voldaan; 1. Alleen aan een brede scholenge meenschap (is een scholengemeen schap waarin zowel het voorbereidend beroepsonderwijs als het algemeen voortgezet onderwijs en het atheneum in vertegenwoordigd is) kan een neven vestiging verbonden worden. Om een brede scholengemeenschap te kunnen formeren, is het noodzakelijk dat De Wadde meedoet met de fusie of een andere vorm van samenwerking. Alleen deze school verzorgt de desbe treffende voorbereidende beroepsop leiding in Waddinxveen en Boskoop. 2. Een nevenvestiging ontstaat alleen via fusie, doordat een voorheen zelf standige school na een fusie met een of meer andere scholen permanent als een extra vestigingspunt van een scholen gemeenschap in stand wordt gehou den. Een nevenvestiging is primair be doeld voor basisvorming. Instroom zal in de toekomst dus niet meer plaatsvin den op grond van vbo-, mavo-, havo- of vwo-advies van de basisschool. De mi nimale omvang van een nevenvestiging is gesteld op 240 leerlingen. De Don Bosco-mavo heeft momenteel geen 240 leerlingen. Echter doordat de Maranatha-mavo per 1 augustus 1992 opgeheven zal worden - en daardoor de Don Bosco-mavo de enige school is waar de basisvorming aangeboden zal worden - kan zeker aangetoond wor den dat dit leerlingenaantal binnen af zienbare tijd gehaald zal worden. WADDINXVEEN - Komende zater dag 23 november komen de scouts van Scouting St. Victor weer langs de deu ren met overheerlijke speculaas. Deze jaarlijks terugkerende aktie, bedoeld om de clubkas wat te spekken, is ieder jaar weer een groot succes. Lekkere, ambachtelijk gebakken, spe culaasbrokken voor slechts ƒ2,- een pakje. Een kleinigheid voor zoveel lek kers. Scouting St. Victor is een grote groep met veel leden en hoopt dat zij dit jaar nog meer mag verkopen dan voorgaande jaren! Van de Waddinxveense scoutinggroe pen is Klimop er voor iedereen die graag op het water te vinden is. Zij heb ben jongens en meisjes vanaf 7 jaar. Scouting Pieter Maritz hebben jongens vanaf 7 jaar en een gemengde stam (jongens en meisjes vanaf 17 jaar). In lichtingen bij de heer A. Fiere, tele foon: 01828-13892. Scouting St. Victor is net als Pieter Ma- ritz-groep een landgroep. Hier hebben ze echter jongens en meisjes vanaf 5 jaar. Inlichtingen bij de heer P. Ver baas, telefoon 01828-18138. ’s Lands grootste jeugd- en jongeren vereniging, Scouting Nederland, biedt veel vrijwilligers wekelijks een aange name vrijetijdsbesteding. Zonder deze vrijwilligers zou scouting niet zijn ge worden wat het is: een groeiende en bloeiende vereniging. Om de groei van de vereniging voort te zetten zoekt Scouting Nederland enthousiaste men sen voor een uitdagende functie. Scouting Nederland is een eigentijdse organisatie voor jeugd en jongeren van 5 en 21 jaar. Wekelijks komen deze jongens en meisjes bijeen in hun club huis om met hun leeftijdsgenoten aller lei activiteiten te ondernemen. Activi teiten waarin sportiviteit en creativiteit een grote rol spelen. Het programma is afgestemd op de interesses van het kind of de jongere en omdat de interesses en mogelijkheden per leeftijd sterk ver schillen, kent scouting vijf leeftijds groepen: 5-7 jaar Bever, 7-11 jaar Wel pen, Kabouters, Esta’s, 11-14 jaar Wa ter-, Lucht- en LandScouts, 14-17 jaar Explorers, 17-21 jaar Jongeren. De activiteiten kunnen alleen tot stand komen omdat veel vrijwilligers zich hiervoor inzetten. Mensen die samen met kinderen en jongeren aktief willen zijn: die samen het avontuur van Scou ting willen beleven. Mensen waarbij kinderen zich thuis voelen, die iets te bieden hebben, door wat ze doen en door wie ze zijn. Leider of leidster zijn bij scouting is een boeiende taak. Het vraagt misschien wel wat, maarje krijgt er ook veel voor terug. Zou dat niet zo zijn dan zou Scouting Nederland niet de 25.000 ka derleden hebben die ze nu heeft. Be halve een aangename vrijetijdsbeste ding en werken in teamverband doe je veel ervaring op in het stimuleren van en omgaan met jeugd en jongeren. De vereniging heeft voor de training en vorming van leidinggevenden een praktisch cursuspakket ontwikkeld om hen in staat te stellen hun taak te reali seren. Leren doe je bij scouting overi gens niet door middel van studieboe ken of het volgen van lessen, maar door te doen. Scouting biedt je dan ook alle mogelijkheden en uitdagingen om je eigen kwaliteiten te ontwikkelen. blematiek in een informatieblad neer te leggen. Beide colleges hopen dat alle in Wad dinxveen en Boskoop gelegen scholen en degenen die betrokken zijn bij de veranderingen in deze poging een bij drage zien om tot een goede besluitvor ming te komen. Deze eventueel gefuseerde samenwer kingsschool is echter niet breed van op zet, zoals bedoeld door de rijksover heid. Het bestuur van de scholenge meenschap De Wadde heeft namelijk samenwerking gezocht met enkele be sturen in Gouda. Consequentie hier van is dat er in Boskoop geen nevenves tiging van deze samenwerkingsschool gesticht kan worden, omdat er geen voorbereidend beroepsonderwijs in de fusieschool opgenomen is. Dit heeft tot gevolg van de basisschool verlaters in Boskoop aangewezen zijn op de school in Waddinxveen of elders. Wellicht dat er wel sprake kan zijn van een dependance in Boskoop maar dan mag daar de eerste fase van de basis vorming niet gegeven worden, zodat de De direktie van basisschoolverlaters toch naar Wad dinxveen of elders moeten uitwijken. Er ontstaat zodoende een onevenwich tige spreiding van het onderwijsaan bod. De regio is hier zeker niet bij ge baat. Het beiden van een perspectief voor het voorbereidend beroepsonder wijs is urgenter dan ooit tevoren. Het aantal leerlingen is zo sterk teruggelo pen dat er een maatschappelijk risico dreigt te ontstaan van een tekort aan mensen met een beroepsopleiding. Het voorbereidend beroepsonderwijs is immers een opleiding die er toeleidt tot verder beroepsonderwijs, hetzij deeltijds hetzij voltijds. De kennelijk als hiërarchisch ervaren opbouw van de eerste fase voortgezet onderwijs doet veel ouders en leerlingen kiezen voor ’’hogere” vormen van voortgezet on derwijs, ook voor leerlingen die per saldo door beroepsonderwijs een effec tievere bijrage aan de samenleving zou den kunnen leveren. Naast deze opbouw spelen ook facto ren als beeldvorming en cultuurver schillen een rol in de teruggelopen keuze voor een school voor voorberei dend beroepsonderwijs direct na het basisonderwijs. Door het vbo op te nemen in een bre der geheel, kan na een gezamenlijke start van meer algemeen onderwijs een positievere keuze voor het traject be roepsonderwijs vanaf het derde leer jaar worden gemaakt. Zo kan bijvoorbeeld invoering van het vak techniek voor alle leerlingen een positieve keuze voor verder onderwijs in de sfeer van technisch beroepsonder wijs bevorderen, vooral ook voor meis jes. Indien een samenwerkingsschool ge vormd wordt bestaande uit mavo, havo en atheneum, waarin het beroepson derwijs (De Wadde) niet opgenomen is, zal dit voor alle geledingen nadelige gevolgen hebben: 1. De bestaanszekerheid van De Wadde wordt er niet groter door, want de zuigingskracht van de samenwer kingsschool voor mavo, havo en athe neum zal zeker door de mavo-afdeling van De Wadde sterk gevoeld worden. Het is de vraag of deze tak van onder wijs aan De Wade behouden kan blij ven. Daardoor komt het voorberei dende beroepsonderwijs dat aan De Wadde verbonden is in een nog groter isolement. Ook voor deze vorm van on derwijs moet dan ook gevreesd wor den. Met andere woorden: het is reëel te veronderstellen dat de overlevings kansen van De Wadde sterk gedaald zijn en dat op termijn deze school de deuren zal moeten sluiten. 2. De gemeenten in de regio zullen ook de consequenties van het besluit van het bestuur van De Wadde erva ren. Doordat er geen brede scholenge meenschap gevormd kan worden, zal Boskoop een nevenvestiging moeten ontberen. Leerlingen uit de gemeente Boskoop en de omliggende gemeenten zijn voor de basisvorming aangewezen op Waddinxveen of Alphen aan den Rijn. 3Ook het bedrij fsleven zal niet geluk kig zijn met de huidige ontwikkeling. De Wadde verzorgt een vorm van on derwijs die in de regio in een behoefte voorziet. Veel leerlingen vinden na het examen hun weg in het bedrijfsleven van de regio. Dit bedrijfsleven is ge baat bij een school voor beroepsonder wijs die goed opgeleide werknemers aanlevert. Des te meer een reden om deze vorm van onderwijs voor de regio te behouden. WADDINXVEEN/GOUDA - Volvo- dealer Hooftman BV uit Waddinxveen gaat op donderdag 21 november na mens Volvo Car BV te Helmond aan ”De Gouwelanden” (christelijke school voor basisvorming en voorberei dend beroepsonderwijs in Gouda) een Volvo 440 ter beschikking stellen. Deze prachtige wagen zal in de prak tijklessen van de bloeiende afdeling Motorvoertuigentechniek worden ge bruikt om kennis van de moderne auto techniek op te doen. Autotechniek wordt steeds gecompliceerder. Elec tronica neemt een belangrijke plaats- in, maar bemoeilijkt de defectdiagnose omdat er geen zichtbare gebreken zij n Omgaan met die electronica in de prak tijk is voor technische scholen vaak problematisch, omdat de leermiddelen te kostbaar zijn om aan te schaffen. Met de overhandiging aan ”De Gou welanden” van een Volvo 440 beschikt deze school nu over een ideale ’’sleutel- auto”. De moderne 440-serie zit boordevol moderne electronica, onder meer voor de injectie en de ontsteking, voor de boordcomputer en voor het anti-blok- keer remsysteem (ABS). De direktie van ”De Gouwelanden” heeft goede contacten met het bedrijfs leven in de regio, zodat het onderwijs in de school aansluit op de praktijksi tuatie. Tevens zijn er goede contacten omdat de leerlingen op diverse bedrij ven stage lopen. WADDINXVEEN - De Waddinx veense poppenmaakster Lenie van Put- ten-van Doorn staat zaterdag 23 no vember op de grootste poppenbeurs van Europa in Ahoy, te Rotterdam. Deze beurs omvat 1.000 meter aan ta fels vol met poppen verzorgd door 300 deelnemers. WADDINXVEEN - In het Anne Frank-centrum aan het Jan van Bijnen- pad is er rummycub voor alle ouderen op dinsdag 26 november om drie uur. Woensdag 27 november houdt de SOOS speciaal voor ouderen een reis naar de Kerstshow in Zoetermeer. Op gave daarvoor tot donderdag 21 no vember. Al geruime tijd zijn er in de regio Wad- dinxveen-Boskoop besprekingen gaande over de invoering van de basis vorming in het voortgezet onderwijs. Door de invoering van de basisvorming in de eerste fase van het voortgezet on derwijs worden de volgende doelstel lingen nagestreefd: Algehele kwaliteitsverhoging van de eerste fase van het voortgezet onder wijs, verhoging van het peil van het jeugdonderwijs; Uitstel van studie- en beroepskeuze, het voortijdig üitsluiten van opleidings- wegen en Beperken c.q. schooluitval. Deze doelstellingen hebben een brede landelijke politieke ondersteuning. Een belangrijk beleidsuitgangspunt van de overheid is dat de doelstellingen van de basisvorming het best gereali seerd kunnen worden in grote en brede De zeven Waddinxveense NOVAC-leden: van links naar rechts: F.W. Smit, A.J. Brussel, C.J. Hoogeveen, mevr. S. Kampen-Hrvatim, H.J. Borst, A.J. Spoor en E. d’Hamecourt. (Foto: Sjaak Noteboom). ons soort bedrijven”. Wij hebben het dan over dienstverleners in alle moge lijke branches, ten behoeve van het ge hele Midden- en Kleinbedrijf in de re gio Midden-Holland”. De Vries, Spoor en de andere initiatief nemers begonnen dienstverleners in Midden-Holland te benaderen, van elke branche slechts één bedrijf. Zorg vuldig wikkend en wegend kwamen zij tot een voorlopige lijst van veertig branches, van accountant tot jurist en van vertaler tot subsidioloog. Bij de vereniging zijn onder meer aan gesloten: een accountant, administra tiekantoor, fiscalist, advocatenkan toor, architectenbureau, assurantie kantoor, automatiseringsbureau, be- veiligingsbedrijfbinnenhuisarchitect architectenbureau, bouwkundig ad viesbureau, deurwaarder, free-lance journalist, tekstschrijver, grafisch ad viesbureau, incassobureau, evenemen tenbureau, ingenieursbureau, make laardij, milieutechnologisch adviesbu reau, notaris, personeel- en organisatie adviesbureau, PR-bureau, recherche- informatiebureau, reclame- adviesbu reau, register-accountant, secreta- riaatsbureau, telemarketingbureau, tuinarchitect, subsidioloog, vertaalbu reau, etc. Inmiddels zijn zo’n 35 bedrij ven aangesloten. In sommige branches wordt nog naar een geschikte kandidaat gezocht. Zo is er nog behoefte aan een export-des- kundige, een verkooptrainer, een mar- keting-deskundige, een psycholoog en een bedrijfsarts. ”We nemen niet zomaar iedereen in ons netwerk op”, aldus De Vries. ”De man of vrouw c.q. bedrijf moet abso luut van onbesproken gedrag zijn, zeer goed bekend staan en over uitstekende De Waddinxveense NOVAC-leden zijn Armada BV van de Nesse (admini- stratiekantoor/fiscalist), Smit Advies- bureau van de Nesse (constructie-ad- i viesbureau), Fred Spoor Solutions van de Beethovenlaan (evenementenbu- reau, public relations), INTA BV van de Kerkweg-Oost (expertisebureau), Bost Milieu Adviseurs van de Heem- raadweg (milieu-adviesbureau), Eg bert d’Hamecourt van Coenecoop (re- clamefotografie en videoprodukties) Brussel Registeraccountant BV van de De Genestetlaan (registeraccountant) en Alpha Vertaalbureau en Taalonder richt van de Jan Dorrekenskade-Oost (vertaalbureau en taalonderricht). Van deze ondernemers maken de Waddinx- veners Suzanne Kampen-Hvratin en Fred Spoor deel uit van het bestuur. Gezamenlijk duidelijker en gerichter naar buiten treden, beter en vooral menselijker communiceren, elkaar steunen waar specifieke kennis ont breekt, een goed imago en vooral kwa liteit en vertrouwen. Het is niet niks wat Gouwenaar Simon de Vries, Wad- dinxvener Fred Spoor en de verdere medeoprichters voor ogen stond. Na negen maanden van voorbereiding is deze zomer opgericht het NOVAC, Netwerk Ondernemers Voor Advies Coördinatie. "Voor zover ons bekend bestaat zo’n vereniging nog niet in Nederland”, zeg gen Simon de Vries en Fred Spoor, res pectievelijk directeur/eigenaar van een Recherche- Informatiebureau en van een Evenementenbureau. ”Wij zijn begonnen met een man of acht, uit on vrede over de beperkte mogelijkheden qua voorlichting en communicatie van Het voortgezet onderwijs in Nederland staat op een kruispunt. De basisvor ming zal met ingang van 1 augustus 1993 ingevoerd worden. Om de basis vorming op een optimale wijze te kun nen aanbieden, is een breed onder wijsaanbod noodzakelijk. Dit optimale onderwijsaanbod kan al leen gestalte krijgen in een scholenge meenschap waar zowel het voorberei dend beroepsonderwijs als het alge meen voortgezet onderwijs in verte genwoordigd is. Teneinde de discussie over fusiebe- sprekingen en basisvorming te voeden en de druk op te voeren hebben B. en W. gemeend hun visie over deze pro- derwijs zijn in Waddinxveen: Samen werkingsschool voor HAVO en Athe neum; Prof. Kohnstammschool voor MAVO en Scholengemeenschap De Wadde voor MAVO/LTO/LHNO en in Boskoop: Don Boscoschool voor MAVO; Maranathaschool voor MAVO en Agrarische school ”De Groene Zijde” (inmiddels opgegaan in AOC). Door de ontwikkelingen in het voort gezet onderwijs ligt voor Waddinxveen en Boskoop een kans voor het grijpen, zo menen de gemeentebesturen van Waddinxveen en Boskoop. Indien de bestaande vormen van voortgezet on derwijs in beide gemeenten bij elkaar gevoegd zouden kunnen’ worden ont staat er een beeld dat in één woord ’’ideaal” genoemd mag worden: één grote samenwerkingsschool in Wad dinxveen, waar alle bestaande vormen van voortgezet onderwijs in Waddinx veen en Boskoop (met uitzondering van het tuinbouwonderwijs) deel van uitmaken met een nevenvestiging van deze brede samenwerkingsschool in Boskoop. Alle leerlingen uit Waddinxveen en Boskoop kunnen in dit voorbeeld de eerste fase van het voortgezet onder wijs (de basisvorming) in hun eigen woonplaats volgen. Zijn op dit moment de leerlingen die in Boskoop van de ba sisschool afkomen aangewezen op on derwijsvoorzieningen buiten de ge meente (met uitzondering van het mavo-onderwijs), bij een fusie tussen de verschillende scholen voor voortge- zet onderwijs in Waddinxveen en Bos koop kunnen de eerste jaren van het voortgezet onderwijs (de basisvor ming) in de eigen woonplaats gevolgd worden en zijn daarvoor dus niet aan gewezen op Alphen aan den Rijn, Gouda en Zoetermeer. De bestaande samenwerkingsschool in Waddinxveen zal in die nieuwe opzet dan ook uitgebreid worden met een mavo-afdeling en een vbo-afdeling (voorbereidend beroepsonderwijs). De vestigingslocatie is ook bijzonder gunstig. Eén groot scholencomplex aan de Sniepweg waar alle vakken uit het basisvormingspakket aangeboden kun nen worden met als dependance het ge bouw van de Kohnstamm-mavo en een nevenvestiging in Boskoop in het ge bouw van de Don Bosco-mavo. Met andere woorden: indien de scho len voor voortgezet onderwijs in Wad dinxveen en Boskoop zullen fuseren of op een andere wijze tot samenwerking zullen overgaan dan is een onder wijsaanbod gewaarborgd dat zeker het komende decennium een goed ant woord kan geven op de vragen vanuit de samenleving.

Weekblad voor Waddinxveen | 1991 | | pagina 17