Gelaten reacties van de ouderen JE WORDT ER NIET GOED VAN Grontmij koopt bij Wereldwinkel ’’GROENE HART Prijzen voor 12 scholieren GEEN RESERVAAT” Gedeputeerde L.E. Stolker-Nanninga: Duizend peper- en zoutstelletjes Minister deze week in W’veen Aeolus thuis sterk Fietspad langs rijksweg Daling aantal werkzoekenden in W’veen Bus naar Coenecoop WS’ HARWA Risico 01828 - 18708 ASSCHEMAN Prijswinnaars Zoetermeer Kwetsbaar GAAT U VERHUIZEN? Zoveel keus in tapijt en gordijnen bij HARWA. Wij maken u graag wegwijs in kleuren kwaliteit. Passend in ieder budget. Tapijt v.a. 72,- per meter (Inklusief leggen) Gordijnen v.a. 19,95 p.m. VLOERBEDEKKING, GORDIJNEN EN SLAAPCOMFORT Groensvoorde 12 - Waddinxveen Telefoon 01828-16119 K^ERKEUDE VKHUZHtS Wilt U informatie? WAOOINXVEEN 9 Sc *1 I ik?’ dtitè Weekblad voor Waddinxveen - Woensdag 27 november 1991 Pagina 19 Minister drs. P. Bukman (CDA) van Landbouw, Natuurbeheer en Visse- De leerlingen van de Waddinxveense basisscholen die in de prijzen vielen. Rechts de Waddinxveense journalist Oostpolderweg 9 - 2741 MD Waddinxveen Bert W^’denberg, die de prijzen uitreikte. (Foto: Sjaak Noteboom). in Gouda en omstreken wonen. Maar als het voor het grootste deel forensen zijn, dan zeg ik: weg met dat bedrijf, te rug naar de Randstad”. Dr. Van der Cammen signaleert in zijn rapport een schadelijk neveneffect van zo::n ontmoedigend beleid. ”Als er zo weinig mogelijk nieuwe bedrijventer reinen worden toegelaten, betekent Neem kontakt op en wij kunnen u middels een bezoek vrijblijvend informeren over de diverse mogelijkheden en prijzen VERVOCR VERHUIZINGEN WADDINXVEEN - De vrijwilligsters van de Wereldwinkel aan het Ko ningin Wilhelminaplein hebben aan ingenieursbureau Grontmij NV Zuid-Holland aan de Limaweg duizend peper- en zoutstelletjes mogen le veren. Deze peper- en zoutstelletjes uit India zijn van zeepsteen, gedol ven in de heuvels van Gorara in het noorden van het land. WADDINXVEEN/GOUDA/DEN HAAG - Dat het Groene Hart van Holland ook werkelijk groen moet blijven, dat staat voor iedereen als een paal boven water. Zeker voor het provinciaal bestuur. ’’Maar we willen er echt geen reservaat van maken”, zegt gedeputeerde mevrouw L.E. Stol- ker-Nanninga in het Haagse Provinciehuis geruststellend. ’’Natuurlijk moet het bedrijfsleven ook daar kunnen bestaan en ook kunnen uitbrei den. Maar of het zoveel moetzijn“ dertien hectare per j aar? Daarover wil ik nog wel in discussie gaan”. Door betere inkomsten is er al veel ver anderd in de stad Agra. Ze zijn al be gonnen met filteren van drinkwater en het aanleggen van betonnen wanden zodat het riool niet meer kan overstro men. Ook worden lemen hutten ver vangen door bakstenen huizen. Er wordt een goede prijs betaald aan mensen, die daar hard voor gewerkt hebben, om een steun in de rug te ge ven hun levensomstandigheden te ver beteren. Dit geldt voor alle produkten geïmporteerd door SOS Wereldhandel en verkocht door Wereldwinkels en *In Waddinxveen worden heel wat activiteiten van, maar uit Latijns-Amerika. (Foto: Archief). Dan staan u verschillende mogelijkheden ter beschikking kompleet verzorgde verhuizing huur verhuisauto met chauffeur'verhuizer zelf-verhuizmg met gebruik van verhuis auto pakmatenalen en diverse hulp middelen De Waddinxveense jeugd vindt dat de kansen voor kinderen in de derde we reld op een gezond en ’’gelukkig” leven niet groot zijn en dat wij daar best iets aan zouden kunnen doen. En gelukkig wordt niet alles in de derde wereld landen als arm of zielig ervaren. Ze hebben er fantastische atleten. De kinderen zijn er ook blij en ze dragen mooie (zelfgemaakte) kleren en siera den. altijd een zekere mate van uitbreiding van de bedrijventerreinen nodig blij ven. Het Groene Hart wordt altijd min der groen. Maar we moeten zorgen dat er wel wat overblijft en dat dat groen ook van kwaliteit is”. kerkgroepen. Aan twee andere bedrijven mocht de Wereldwinkel nog in totaal zestig heel bijzondere kaarsenkandelaars van zeeptsteen leveren. Ingenieuze oplos sing voor kaarsen van allerlei formaat ”de Kandelaar”, met uitneembaar blokje waarin alle gangbare maten Met behulp van dynamiet worden er mijngangen gevormd. Mijnwerkers vervoeren de brokken van minstens tien kilo op hun hoofd. Uit deze brok ken worden gewenste vormen gehou wen en gepolijst. De uiteindelijke kleur is niet te voorspellen. Vandaar dat elk produkt van zeepsteen uniek is. Volgens de Wereldwinkel boren ze gaatjes met behulp van een stokje waaraan een spijker en een draad be vestigd zijn. Met een ijzerzaagje ma ken de vrouwen de gaatjes groter en groter. De prijswinnaars zijn: Categorie tekeningen 4 t/m 6 jaar: 1. Noura Alhaft, 6 jaar, (Klaas de Vries- school), 2. Rezaket Develiogiu, 6 jaar (Klaas de Vriesschool), 3. Resul Apa- cit, 5 jaar, (Klaas de Vriesschool), 4. Nazia Kalai, 5 jaar (Klaas de Vries school). Categorie, 7 t/m 9 jaar (tekeningen): 1 Tamara van Hoven, Acaciastraat 59 (8 jaar), 2. Adriene Simons, Beethoven laan 5 (9 jaar). Categorie 7 t/m 9 jaar (tekeningen en gedichtjes): 1. Virginie Mullemeister, Nicolaaserf 14 (9 jaar), 2. Suzanne de Redelijkheid, 2e Bloksweg 38 (7 jaar). Categorie 10 t/m 14 jaar (tekeningen): 1. Richard Biemond, Kard. Alfrink- school (11 jaar), 2. Floris Buné, Kard. Alfrinkschool (11 jaar). Categorie 10 t/m 14 jaar (gedichtjes): 1. Mariska Kleinhoonte, Kard. Al frinkschool (11 jaar), 2. Lennard Kos ter, Kard. Alfrinkschool (11 jaar). Van de tekeningen Van Tamara Van Hoven en Martin Horsman (Grutto- dreef 21) liet de actiegroep kaarten drukken die gebruikt zullen worden, om mensen die meewerkten aan de ak- tie, te bedanken voor hun medewer king. Er werden nog vier groepsprijzen uit gedeeld. Voor de groep van de Klaas de Vriesschool en de Nederlands Her vormde Jeugdclub ”Het Mosterdzaad je”. Elk een boek: Wat wijzer met Al fred Jodokus Kwak. En voor de Eben Haezer- en de Kardinaal Alfrinkschool was er een ’’wereldspel”. WADDINXVEEN - De plannen van de Stichting Waddinxveense Bejaardenhuis vesting om ten noorden van het Anne Frank-centrum aan het Jan van Bijnenpad 40 flats voor ouderen te bouwen is in de afgelopen week in de bejaardengemeenschap in Groenswaard 1 druk besproken geweest. Voor de bouw van deze nieuwe oude renwoningen zal de toneelzaal, de aula met het mortuarium, de wasserette en de hobbyruimte gesloopt moeten worden. Vooral daarover hebben de ouderen veel gesproken na de uitleg die ze daarover van het stichtingsbestuur hebben gekregen. De komende tijd zal er volop gereageerd kunnen worden op de plannen van de Stichting Waddinxveense Bejaardenhuisvesting. De bewoners aan het Jan van Bij nenpad hebben vooralsnog kennis genomen van de plannen en wachten rustig af. Ze zeggen inmiddels gewend te zijn geraakt aan de vele plannen die in Waddinx veen worden gemaakt en de zeer weinige die uiteindelijk ook worden uitgevoerd. Gevoelig ligt vooralsnog de afbraak van de ruimtes waar de ouderen in de loop der jaren best gehecht aan zijn geraakt. Afbraak van de toneelzaal zit al een hele poos in de pen omdat deze ruimte exploitatie! gezien veel te veel geld kost. Voor de uit breiding van het 21-jarige Anne Frank-centrum is het Waddinxveense architecte- bureau Treffers en Polgar BV van de Middelburgseweg aan het tekenen geslagen. orige week plaatste het Weekblad voor Waddinxveen een vogelvluchtperspec- tieftekening. Ditmaal een zijaanzicht. (Tekening: Architectenbureau Treffers en Pnlno, RVI WADDINXVEEN - Minister drs. P. Bukman van Landbouw, Natuurbe heer en Visserij is deze week donder dagavond 28 november om acht uur in de Ontmoetingskerk aan de Groens voorde in Waddinxveen aanwezig voor het houden van een toespraak voor de CDA’ers uit de regio Gouwe IJssel. Onze krant meldde dat de CDA-bij- eenkomst vorige week al zou worden gehouden, maar dat was een week te vroeg. De bewindsman zal ingaan op de ac tuele ontwikkelingen in de landbouw in binnen- en buitenland. Vooral de koers van het Europese landbouwbeleid is actueel, vanwege het voorzitterschap van minister Bukman van de Europese Raad voor Landbouwministers. Ook de Vierde Nota over de Ruimte lijke Ordening Extra en de gevolgen daarvan voor de op slot gaande ruimte lijke ontwikkeling in het Groene Hart van Holland komen aan de orde. WADDINXVEEN - Ook in de eerste returnwedstrijden in de districtscom- petitie gingen de teams van badminton club Have en Goed/Aeolus er weer met vol élan tegenaan. Dit resulteerde voor de Waddinxveense vereniging in 6 overwinningen en 3 nipte nederlagen in de 8e speelweek. In sportzaal De Duikelaar kwamen af gelopen zondag 3 teams in aktie. Het le team ontmoette thuis het 6e team van Sio uit Leidschendam. Evenals in de uitwedstrijd had het team van Sio wei nig in de melk te brokkelen tegen het eerste team van Aeolus. Toch dwongen de tegenstanders Na tasja van Es en Tjeerd Hillerts beiden tot een 3e game in het dames en here nenkelspel. Beiden hielden het hoofd echter koel en wonnen alsnog gedeci deerd hun partij. Ook Anita van der Starren en Marco Overes maakten korte metten met hun tegenstanders, hetgeen uiteindelijk tot een 8-0 over winning leidde. Komende zondag wacht hen de uitwedstrijd tegen het 5e team van Delft. Het 2e team had eveneens weinig moeite met het 3e team van BC Mij drecht. Met een 7-1 overwinning hield men beide punten in eigen huis. Het 8e team diende in de wedstrijd tegen het 10e team van plaatsgenoot Florida alle registers open te trekken. Anders dan de 8-0 voor het team van Aeolus doet vermoeden bood het team van Florida wel degelijk pittige tegenstand en wer den 4 van de 8 partijen pas in de 3e game beslist. Zaterdag boekten ook het 5e en 9e team forse zeges in hun uitwedstrijden. Het 5e team ging in Leidschendam op bezoek bij het 12e team van Sio en won daar overtuigend met 8-0. Het 9e team reisde af naar Hazerswoude en besliste met 7-1 de wedstrijd tegen het 5e team van BC Hazerswoude in haar voordeel. Het 6e team was in haar ontmoeting te gen het 4e team van Hazerswoude min der gelukkig en kwam an een 5-3 neder laag met lege handen naar huis. Vrijdagavond togen zowel het 3e als het 7e team naar Den Haag voor hun treffen met teams van Mariahoeve. Het 3e team ging met 5-3 onderuit tegen het 2e team. Het 7e team had eveneens geen overwicht en verloor eveneens met 5-3 van het 6e team van Mariahoe ve. In de thuiswedstrijd was men des tijds nog tot een 4-4 gelijkspel geko men. Het 7e team kennende zal het hier ech ter beslist niet bij l;aten zitten. Want ondanks het feit dat de gemiddelde leeftijd van het team, bestaande uit Marjo Appel, Marjan van Beek, Rietje Compeer, Tea Lagrouw, Cees van Beek, Hans Hillerts en Henk Plooy, rond de 40 ligt en de eerste grijze haren reeds zichtbaar zijn, blijft het team jong van hart en te enthousiast om ge noegen te nemen met een bijrol in de 6e klasse. Het 10e team kwam afgelopen week niet in actie. WADDINXVEEN - Deze maand start de provincie Zuid-Holland met de aan leg van een fietspad dat langs rijksweg 12 loopt, tussen de gemeenten Reeu- wijk en Waddinxveen. Om dit fietspad aan te kunnen leggen heeft de provin cie een gedeelte van de berm aange kocht ten noordwesten van de rijks weg. Het fietspad krijgt een breedte van 3 meter en sluit aan op bestaande fietspa den. Het pad is bestemd voor woon- school, woon-werk en recreatieverkeer tussen Waddinxveen, Reeuwijk, Bode graven en Gouda. Bovendien is het Reeuwijkse plassen- gebied nu per fiets te bereiken en kun nen rondritjes gemaakt worden vanuit verschillende gemeenten. In het fietspad worden twee bruggen aangelegd: bij de kruisingen langs de Nieuwdorperweg in Reeuwijk en de Bloemendaalseweg in Waddinxveen. De totale projectkosten, inclusief grondverwerving, verleggen van kabels en leidingen, bewegwijzering en derge lijke. zijn geschat op 625.000 gulden. Waarmee ze meteen het volgende pro bleem oproept: want is er nog wel plaats in de Randstad? ’’Daar moeten we dan wel voorzorgen”, zegt ze. ’’Ge lukkig is er net in Zoetermeer weer een nieuw bedrijventerrein klaar. Daar kunnen ze bijvoorbeeld heen”. Ze ver volgt: ”Het is inderdaad waar dat het niet zo simpel is als je het zegt. Je moet het per bedrijf bekijken. Want ook het mobiliteitsbeleid is belangrijk. We moeten natuurlijk geen nieuwe stro men woonwerkverkeer gaan creëren. En ik ga ook niet iets verzinnen wat toch niet uitgevoerd kan worden”. Bedrijven, die in de regio thuishoren of aan de regio gebonden zijn, moeten blijven en kunnen uitbreiden, vindt mevrouw Stolker ook. ’’Daarom zal er Dat getal van 13 hectare per jaar, tus sen nu en het jaar 2000, is becijferd door dr. H. van der Cammen in het rap port ’’Groeien in het groene Hart”, een toekomstvisie die hij maakte op ver zoek van de Kamer van Koophandel voor Midden-Holland. ”Een goed rapport”, vindt mevrouw Stolker. ”Het leuke is dat we het over een paar dingen al meteen eens zijn. De plaats waar nieuwe bedrijventerrei nen in de toekomst moeten komen bij voorbeeld: ik denk dat dat inderdaad moet gebeuren in de driehoek tussen Gouda, Waddinxveen en Moordrecht, die in het rapport ”de dynamische drie hoek” wordt genoemd”. Toch ziet mevrouw Stolker nog heel wat discussiepunten. Al eerder, op het symposium bij de presentatie van het rapport, liet ze weten dat bedrijven, die niet noodzakelijkerwijs in het groene Hart thuishoren, daar geweerd moeten worden. Die opmerking wil de vlotte en zakelijke provinciebestuurster nu, in haar ruime werkkamer op de eerste verdieping van het Provinciehuis, nog wel even toelichten. ”Als bedrijven die niet aan deze regio gebonden zijn, fors (meer dan 15%) willen gaan uitbreiden, dan kun je de vraag stellen: kunnen ze niet beter ver huizen? Ik bedoel, het is niet vanzelf sprekend dat zulke bedrijven in het Groene Hart blijven”, verklaart ze. Dan haast ze zich eraan toe te voegen: ”We moeten natuurlijk wel bekijken of kaarsen passen. Heel handig voor ’t op- zo’n bedrijf veel werknemers heeft die maken van een kerststukje. Aan het bedrijf Bost milieuadviseurs heeft de Wereldwinkel kringloopglas uit Guatemala geleverd. Dit kringloopglas wordt gemaakt van inge leverde Colaflessen. Met de fabriek gaat het beter sinds de werknemers het bedrijf overgenomen hebben. Natuurlijk kunnen er meer instellingen en bedrijven bestellingen plaatsen voor in een Sint Nicolaas of Kerstpakket. Er is keus in kunstnijverheid, sieraden, textiel en produkten. Er is een ruime sortering bijvoorbeeld in thee in allerlei verpakkingen. Mand jes in diverse soorten, kistjes met vier smaken zijn er ook weer enz. In de Openbare Bibliotheek aan de Van Mecklenburg Schwerinlaan is er nog tot en met dinsdag 3 december een tentoonstelling van allerlei produkten, ook verschillende zeepsteenartikelen en een vaas van het kringloopglas, uit de Wereldwinkel te bekijken. In de winkel aan het Koningin Wilhel minaplein komen nu geregeld mensen die voorheen niet wisten dat er zulke mooie en leuke cadeaus te koop zijn in de Wereldwinkel. WADDINXVEEN - De Waddinx veense journalist Bert Woudenberg heeft vorige week donderdagmiddag de prijzen uitgereikt van de door de ac tiegroep Honger Hoeft Niet gehouden teken- en gedichtjeswedstrijd. De vraag aan de kinderen van 4 t/m 14 jaar was: Er zijn in onze wereld een he leboel mooie en goede dingen, en (jam mer genoeg) ook een heleboel verve lende en slechte dingen. Maak een te kening, of gedichtje (verhaaltje) over zoiets. De goede dingen moeten we aan elkaar vertellen om te zorgen dat die blijven of uitgroeien. De slechte din gen, moeten we aan elkaar vertellen of laten zien om daarna samen te zorgen dat deze verdwijnen. Er kwamen 126 inzendingen binnen. Opvallend was dat er in veel gevallen was samengewerkt tussen kinderen on derling. De één had een tekening ge maakt en de ander een verhaaltje. Op vallend was dat hoewel dat niet duide lijk in de opdracht vermeld was de pro blematiek in de ontwikkelingslanden als onderwerp werd gekozen. dat ook een krap aanbod*voor het eigen bedrijfsleven. En dit heeft weer een grote risico dat bedrijven gaan verla ten”. Van der Cammen signaleert zelfs een al voelbare ’zuigkracht’ van het ge bied MIdden-Utrecht. Mevrouw Stolker erkent dit gevaar. ”Ja, er moet voor het eigen bedrijfsle ven voldoende ruimte blijven. We moeten er dus sterk op letten dat die ruimte ook echt beschikbaar is voor de bedrijven die we hier wèl willen heb ben”. Ze noemt diverse voorbeelden van be drijvigheid, die niet in het groene Hart past. ’’Distributie”, zegt ze resoluut. ”Dat moeten we daar niet meer toela ten. Het vreet ruimte, biedt weinig ar beidsplaatsen en vraagt goedkope grond. Dat kan net zo goed ergens an ders”. Als een ander voorbeeld noemt ze een recente gebeurtenis in Gorin- chem. Daar kwam een groot computer bedrijf, Compaq. ”Dat ene bedrijf slokte in één keer 20 hectare bedrijfs ruimte op Dat was de hele ruimte, die Gorinchem beschikbaar had voor de streekopvang. Dus wat gebeurt er: Go rinchem staat alweer aan de bel te trek ken, want er is nu geen aanbod meer voor eigen bedrijven. Met dat soort dingen moeten we heel voorzichtig zijn”. Tenslotte spreekt de provinciebestuur ster duidelijke taal: ’’Voor het eigen bedrijfsleven maken we ruimte, in die ’dynamische driehoek:Maar als er een nieuw internationaal bedrijf naar Ne derland, dan mag dat niet in ons Groene Hart”. 7>e. wijst op de gigantische gedetail leerde kaart van Zuid-Holland, die in haar werkkamer aan de muur hangt. ”Die driehoek, dat groene Hart, tussen Rotterdam, Gouda en Zoetermeer, is heel kwetsbaar. Kijk eens hoe het gaat in Rotterdam: de bebouwing groeit aan elkaar vast. Nog even en ook Nieuwer- kerk is via Capelle aan Rotterdam vast gegroeid. Zo mag het niet doorgaan. We moeten buitengewoon terughou dend zijn met verdere verstedelijking” De ontwikkeling van de afgelopen ja ren is eigenlijk ook al niet naar de zin van mevrouw Stolker. ”De Randstad moest groeien en het groene Hart niet. Maar wat zagen we gebeuren: het om gekeerde. Veel bedrijven en veel be woners trokken uit de grote stad naar het buitengebied. Natuurlijk willen we de bevolking van Gouda en omstreken daar niet wegjagen, maar toch moet een gedeelte van die nieuw binnenge komen bewoners, meestal dus de kin deren van die forensen, terug. We wil len een stroom in omgekeerde richting bewerkstelligen”. Mevrouw Stolker ziet daarvoor wel wat instrumenten. Wat het bedrijfsleven betreft, kan de provincie wel degelijk sturen. ’’Nieuwe bedrijfsterreinen moeten eerst worden aangewezen in bestemmingsplannen van de gemeen ten. In die bestemmingsplannen kun nen wij, de provincie, ingrijpen. Daar naast werken wij van hieruit aan nieuwe streekplannen”. In de Vierde Nota Extra (Vinex, 1990) is al een sterk restrictief (beperkend) beleid aangekondigd. Bedrijfsvestiging vanuit grote agglomeraties in Midden- Holland zal verder worden beperkt. Er moet schaarste worden gecreëerd. ”Het aanbod van bedrijfsterreinen in het Groene Hart mag niet concurre rend zijn ten opzichte van de Rand stad”, aldus mevrouw Stolker. WADDINXVEEN/GOUDA - In Waddinxveen is het aantal ingeschre ven mensen zonder werk bij het Ar beidsbureau in Gouda vorige maand gedaald van 548 naar 537. Dat blijkt uit het overzicht van oktober. In de gehele Goudse streek bleef de werkloosheid stabiel, in vergelijking met eind sep tember. In de hele regio staan 5.453 mensen zonder werk voor een baan ingeschre ven. Een maand eerder waren dat wel geteld vijf mensen minder. Ten opzicht van een jaar geleden is het aantal werk zoekenden met 230 gestegen. Van de huidige werklozen is één op de vier jon ger dan 25 jaar. WADDINXVEEN/GOUDA - Het be drijvenpark Coenecoop in Waddinx veen krijgt een busverbinding met het NS-station Gouda. NV Verenigd Streekvervoer Westnederland gaat vanaf juni 1992 tijdens de ochtend- en avondspits op werkdagen elk kwartier met een bus tussen de twee lokaties rij den. Daarbij wordt ook het bedrijfster rein Goudse Poort in Gouda op de heen- en terugweg aangedaan. voor de Derde Wereld ondernomen. De Werelwinkel is daar één ook de kerngroep Onwikkelingssamenwerking Waddinxveen, die geregeld bezoek krijgt uit Afrika en KI y -y, V

Weekblad voor Waddinxveen | 1991 | | pagina 19