pATlSSE Rie van den Berg Ito Coenecoop II in de aanbieding IA n Na Coenecoop II komen ook Coenecoop III en Coenecoop IV Rï 3 F Kwiek begroet eerste kampioen Sint bij TOOS-gym X i vit? PARTï SERVICE iXVEENEA'. 4 I Senioren II Gouda/Waddinxveen Plaats Bedrijfsterrein ifefsj WW 1 I Y 1-1 GOUDA/WADDINXVEEN - Nog een paar weken dit jaar viert de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Midden-Holland in Gouda haar 175-jarig jubileum. Terugblikkend kan geconstateerd worden dat het be drijfsleven in Midden-Holland zich door de jaren heen gunstig heeft ont wikkeld. De KvK wil graag dat een gezonde ontwikkeling van de be staande regionale bedrijvigheid ook in de toekomst mogelijk zal zijn. Het huidige beleid van het rijk en de provincie met betrekking tot het Groene hart geeft het ’’eigen” Middenhollandse bedrijfsleven hiervoor echter niet voldoende ruimte. f a weco Berg en onder Weurman Waddinxveen BV. (Foto’s Sjaak Noteboom). Waddinxveen op de Bleiswijkse bedrijvenbeurs 1992. Links de stand van de gemeente, boven patisserie Van den ir a Al ■mnk Kg V' 11™- Woensdag 27 november 1991 Pagina 25 GROEI IN HET GROENE HART l i». IHtX -• z> In de toekomstvisie op Midden-Hol- land: ’’Groeien in het Groene Hart”, wordt achtereenvolgens aandacht be steed aan de bestaande ruimtelijke eco nomische situatie, de behoefte aan be drijfsterrein tot in het begin van de vol gende eeuw en de lokaties voor nieuwe bedrijfsterreinen in samenhang met an dere ontwikkelingen. Midden-Holland is een gebied met 9.000 bedrijven en 235.000 inwoners, verdeeld over zo’n 24 grote en kleine kernen. Midden-Holland boekt ook jaarlijks veel nieuwe bedrijven. In de sterkst groeiende bedrijfssectoren ging dit de afgelopen jaren in een tempo van 5% per jaar. Vooral de groothandel en de zakelijke dienstverlening vertonen in Midden-Holland een zeer dynamisch beeld. Dat komt niet, zoals men mis schien zou denken, door de toeloop van bedrijven van elders, maar door initiatieven uit de streek zelf. Netto ontstaan er aldus elk jaar ongeveer 300 nieuwe bedrijven. .,i In het hart van Midden-Holland ligt Gouda en Waddinxveen, met tezamen ruim 90.000 inwoners en bijna 40% van de bedrijvigheid in de regio: twee af zonderlijke kernen met veel onderlinge relaties van sociale en economische aard. Tussen Gouda en Waddinxveen bevindt zich één van de grootste ver- keersknopen in Nederland: een snij punt van nationale spoorwegen en ver keerswegen en van recreatieve vaar routes met een nationale betekenis. ,-w* - Het eerste seniorenteam draait steeds beter. Werden er in de eerste competi- tiehelft slechts 2 punten binnenge haald, afgelopen vrijdag behaalde Kwiek zijn derde overwinning op rij. Vriendenschaar-3 was deze keer het slachtoffer. Pas toen kwiek met 6-0 voor stond en de volle buit binnen had, zagen de Gouwenaars kans tegen het scoren. Het werd uiteindelijk 7-3, dank zij 2 keer winst van Ronald Verboon, Wim van Wageningen en Cees Vos en winst in het dubbelspel. Kwiek 5 zit met een kater. Vol opti misme begonnen aan de wedstrijd te gen het Nieuwerkerkse NTTC-2, moest het na middernacht toegeven dat NUT de sterkste partij was. Het werd 4-6. Een close-finish, waarbij zeven van de tien partijen in drie games wer den beslist. Maar het gaat om het to taal. Kwiek staat nu op twee punten achterstand en moet afwachten of NTTC zich in de laatste wedstrijden flink verstapt. Deze economische vitaliteit werkt via extra arbeidsplaatsen en produktie- middelen door in een vraag naar nieuw vloeroppervlak, dit ondanks een zuinig ruimtegebruik en ondanks intensive ring van bestaande gebouwen. Statistisch gesproken is 85% van Mid den-Holland groen; dit zijn de land-en tuinbouwgebouwen en natuurgebie den. Ongeveer 15% van de streek is verstedelijkt; dit komt overeen met het landelijk gemiddelde. Nog geen 2% van het grondgebied is ingericht als be drijfsterrein. De beroepsbevolking van Midden- Holland omvat omstreeks 67.000 per sonen. Velen hiervan zijn verhoudings gewijs nog jong, goed opgeleid en ini tiatiefrijk. Het midden- en kleinbedrijf domi neert; gemiddeld heeft een bedrijf 5,6 arbeidsplaatsen. De sociale binding van het bedrijfsleven met het eigen ge bied, is groot. kwart zal verminderen. Dit betekent dat meer bedrijven de regio zullen ver laten dan dat er van buitenaf binnenko men. Hiermee wordt tegemoet gekomen aan het beleid van het Rijk dat de bedrijfs vestiging vanuit de grote agglomeraties in Midden Holland verder wil beper ken. Overigens is het de vraag of deze veronderstelling in de praktijk ook vol ledig gehaald zal kunnen worden. De verantwoordelijkheid ligt uiteindelijk geheel bij de gemeente die de grond uitgeeft. In de derde plaats is uitgegaan van een in de toekomst belangrijke rol van be- drijfstereinen als vestigingsplaatsen voor bedrijven. Tot slot is het op dit moment zo dat ie dere dag 21.000 mensen Midden-Hol land verlaten voor een baan buiten de regio en dat 13.000 arbeidsplaatsen in Midden-Holland ingenomen worden door mensen van buiten de regio: een pendeloverschot van 8.000 mensen. Het beleid van het Rijk en de Provincie is erop gericht deze woon-werkmobili- teit terug te dringen. Bij de raming van de behoefte aan bedrijfsterrein is ver ondersteld dat de komende 10 jaar het pendeloverschot met een kwart zal ver minderen, met andere woorden dat er 2.000 extra arbeidsplaatsen in de regio gecreëerd zullen worden. De behoefte aan bedrijfsterrein gedu rende de komende 10 jaar komt hier mee uit op 13 ha. netto per jaar. In het kader van haar 175-jarig jubi leum heeft de KvK dan ook een ruimte- lijk-economische toekomstvisie op Midden-Holland, met nadrukkelijke aandacht voor de ontwikkeling van be drijfsterrein, laten opstellen door dr. H. van der Cammen van de Universi- teit van Amsterdam en met inschake ling van externe deskundigheid van AB-onderzoek uit Delft, de Grontmij en het bureau voor ontwerp en onder zoek Villanova uit Rotterdam. De toe komstvisie, getiteld ’’Groeien in het Groene Hart”, is tijdens een sympo sium gepresenteerd aan de ’’beslissers” over de ontwikkelingsmogelijkheden en toekomstige inrichting van het Groene Hart waartoe Midden-Holland wordt gerekend. ..i- WADDINXVEEN - Bij tafeltennis vereniging Kwiek is het eerste kam pioenschap binnen. Het derde jeugd- team haalde in de eerste klasse afgelo pen zaterdag het laatste punt binnen en werd daardoor onbereikbaar voor de concurrentie. Het was een uitermate spannende wed strijd tegen het Nieuwkoopse TTVN-2, het team dat bij winst ook nog een kans had op een kampioenschap. Nadat Kwiek naar een riante 3-1 voorsprong was uitgelopen, verloren Guido Kappé en Remco Hofstee achtereenvolgens hun partij, waardoor TTVN weer op gelijke hoogte kwam. Het werd 4-3 door winst van Dennis Pronk, maar IT'VN gaf zich niet gewonnen. Twee partijen winst leverde de Nieuwkopers zelfs een 5-4 voorsprong op. Guido Kappé, enigszins nerveus, vocht voor wat hij waard was en besliste de wedstrijd tenslotte door met 8-21/21- 17/21-14 te winnen. Stefan de Kogel, deze week ’bankzitter’, deelde na af loop uiteraard mee in de vreugde. Kwiek-5, ook in de race voor het kam pioenschap, won met duidelijke cijfers van TTVN-5. Het werd 7-3 door drie keer winst van Erik Lambooy, twee keer van John van Ommeren en een keer van Rein Sterke. Aanstaande za terdag is een gelijkspel, in Gouda tegen Ilac-5, voldoende om zich kampioen te mogen noemen. Het grootste deel van de nieuwe be drijfsterreinen zal in het centrumge bied Gouda/Waddinxveen/Moor- drecht gerealiseerd moeten worden, waar omstreeks 40% van de bevolking van Midden-Holland woont. Dit ge bied is goed bereikbaar per trein en per streekvervoer en heeft een uitstekende aansluiting op de weginfrastructuur. De toekomstvisie voor de dynamische driehoek ziet er als volgt uit: Tussen re creatiegebied ’t Weegje, dat in zuide lijke richting wordt uitgebreid, en Rijksweg 20 ontwikkelt zich het be drijfsterrein ’’Over de Brug”. In het streekplan staat het noordelijk deel De regio Midden-Holland is geen uni form gebied. Er kunnen twee deelge bieden onderscheiden worden, ieder met hun eigen kenmerken waarmee bij de situering van nieuwe bedrijfssterrei- nen rekening gehouden dient te wor den. Enerzijds zijn er de stille veenweidege bieden. Dit is globaal de streek ten zuidoosten van Nieuwerkerk/Gouda/ Bodegraven en omvat de Krimpener- waard en Reeuwijk. Buiten de grenzen van de kernen is de veehouderij nog al tijd het voornaamste middel van be staan. Anderzijds zijn er de drukke polderge bieden. Dit is globaal de streek ten wes- WADDINXVEEN - Komende zater dag 30 november bezoekt Sinterklaas TOOS-gymnastiek. Tijdens deze ge zellige middag worden tot de tijd dat Sinterklaas met zijn kunstjespieten komt allerlei Pietenspelletjes gedaan. Als Sinterklaas met zijn Pieten dan komt wordt het feest pas echt leuk. Iedereen van 3 tot 10 jaar mag komen kijken met of zonder vriendje en de kosten zijn 1,50 per persoon Het feest is in de gymnastiekzaal aan de Jo hannes Postlaan en het duurt van 13.30 tot 16.00 uur. voor m.n. bedrijven in de sectoren groothandel en lichte industrie. Het terrein rond de ’’Goudse Veiling” aan de Bredeweg te Waddinxveen, waarop een concentratie en relatief grootschalige transport- en distributie bedrijven is ontstaan, zal zich verder ontwikkelen tot een volwaardig regio naal transport- en distributiecentrum. Bovengenoemde ontwikkelingen - aan gevuld met ontwikkelingen en wense lijkheden op het gebied van onder meer verkeersinfrastructuur (o.a. aan leg zuidwestelijke randweg Gouda en Rijksweg 11), groengebieden en glas tuinbouw - zijn in het rapport samenge vat op een ruimtelijke schets van Mid den-Holland in het begin van de vol gende eeuw. Opvallende kenmerken van de regio zijn kleinschaligheid, overzichtelijk heid, diversiteit en economische vitali teit. In 1990 kende het regionale bedrijfsle ven een omzetgroei van 6%, een toe name van de investeringen met 5% en van het aantal arbeidsplaatsen met 4% cijfers boven hét "Nederlandse gemid delde. Al jaren scoren de Midden-hol- landse bedrijven goed op punten winst en rendementspositie. Globaal zijn er bij bedrijven soorten lo katies te onderscheiden. In het lande lijk gebied, buiten de kernen, worden in de regel voornamelijk agrarische be drijven gevonden. Midden-Holland il lustreert de paradoxale situatie van de huidige landbouw. Aan de ene kant stagnatie bij veel veeteelt- en akker- bouwbedrijven, aan de andere kant een explosieve groei van de glastuin bouw en in iets mindere mate de sier teelt. Bijna 4/5 van de andere Middenhol- lands*' bedrijven vindt men verspreid in of nabij woonkernen. Dit zijn winkels, kantoren en kleinere bedrijven binnen steden en dorpen. Een klein maar belangrijk deel van het bedrijfsleven is geconcentreerd op be drijfsterreinen, merendeels aan de gaan opnemen. Daarmee zal Midden- Holland een economisch belangrijke zone van intensieve tuinbouw herber gen. In dit profiel past niet een toevoe ging van nieuw bedrijfsterrein van grote omvang, wel voldoende groeimo gelijkheden voor de agribusiness en de overige gevestigde bedrijvigheid. Nieuwerkerk aan den IJssel is straks via het toekomstige woongebied Acht- kamp vastgegroeid aan de agglomera tie Rotterdam. De programmering van nieuwe bedrijfsterrein in deze ge meente zal daardoor meer en meer be paald wórden door het grotere deel van Rijnmond. rand van de bebouwde kom. De vraag naar bedrijfsterrein is vrijwel beperkt tot sectoren industrie, bouwnijverheid, groothandel, transport en zakelijke dienstverlening. Twintig procent van de bedrijven binenn deze sectoren be vinden zich in Midden-Holland op een bedrijfsterrein, of iets meer dan 1000 vestingen. Vanuit het oogpunt van werkgelegen heid is het belang van bedrijfsterreinen veel groter; in de vijf genoemde secto ren gaat het om bijna de helft van de werkgelegenheid, of 18.000 arbeids plaatsen. Op dit moment is er in Midden-Hol land 470 ha. (netto) bedrijfsterrein in gebruik. De voorraad direct beschik baar bedrijfsterrein bedraagt nog 23 ha. Bij verdere uitgifte in het tempo van de afgelopen twaalf jaar, namelijk 8 hectare per jaar, is er dus maar voor raad voor drie jaar. Zou de uitgifte doorgaan in het tempo van de laatste jaren (11 ha. per jaar), dan is die ruimte binnen twee jaar vol. Dit alles geheel los van de vraag of de beschikbare ca paciteit qua situering en aard van de terreinen aansluit bij de marktvraag. Bij de raming van de behoefte aan be drijfsterreinen in Midden-Holland tot in het begin van de volgende eeuw is in de eerste plaats rekening gehouden met de algemene economische ontwik keling in Nederland en in de wereld. Los van andere factoren is te verwach ten dat een hoog groeipercentage van de economie leidt tot extra economi sche aktiviteit en meer bedrijfsuitbrei- dingen. De algemene economische ontwikkeling is zeer voorzichtig inge schat. In de tweede plaats is verondersteld dat het aantal bedrijven buiten Midden- Holland dat zich in de regio vestigt, welk aantal reeds laag ligt, met een brieken voor Midden-Holland afgesloten. Op deze beurs stond de gemeente Wad dinxveen met een aandacht trekkende stand en hadden een 20-tal Waddinxveense ondernemers een eigen stand betrokken. De presentatie van het Waddinxveense gemeentebestuur stond helemaal in het teken van Coenecoop IE "Teken voor Coe- necoop" heet dan ook de nieuwe glanzende brochure voor de uitbreiding van het bedrijvencomplex tussen de Zuidelijke Dwarsweg en de spoorlijn Gouda-Alphen aan den Rijn. Ook werd een nieuwe lijn informatieve brochures gepresenteerd en is de aanmelding voor de Ondernemersprijs 1991 van de gemeente Waddinxveen van start gegaan. In dit Weekblad voor Waddinxveen enkele foto’s over de vijfde bedrijvenbeurs "Ondernemen in Midden-Holland" en de opening daarvan op dins dagmiddag 19 november. (Foto’s: Sjaak Noteboom). tCTal WADDINXVEEN/BLEISWIJK - Vorige week woensdagavond werd de in het Bleiswijkse veilingcomplex voor de vijfde maal gehouden tweedaagse bedrijven beurs "Ondernemen in Midden-Holland" van de Kamer van Koophandel en Fa- hiervan al aangeduid als toekomstig be drijfsterrein. Het gebied is gemakke lijk bereikbaar uit Gouda en Waddinx veen via onder meer de Coenecoop- brug en vanaf de snelweg. De ligging is uitstekend, vooral zodra direct aan het gebied grenzend, bij de splitsing van de spoorlijnen een nieuwe treinhalte wordt geopend. Daardoor zal het zuidelijk deel van Over de Brug ook zeer geschikt zijn voor de vestiging van bedrijven in de zakelijke dienstverle ning. De splitsing van de spoorlijnen naar Den Haag en Rotterdam is een ideale plek voor een van de eerste transferia in Nederland. Een transferium is een station waar au- togebruikers op weg naar het westen hun auto kunnen parkeren en per rail verder kunnen reizen. Rond het trans ferium zullen kantoorfuncties tot ont wikkeling kunnen komen. Tussen Gouda en Moordrecht voltrekt zich de uitbreiding van Gouda. Hier ontstaat de wijk ’’Moordwijk” waar de Goudse woningbehoefte opgevangen kan worden en waar een zekere combi natie van wonen en werken mogelijk is. "Moordwijk” zal van de kern van Moordrecht gescheiden zijn door een groene zone met diverse bospercelen. Het Waddinxveense bedrijfsterrein Coenecoop I zal worden opgevolgd door Coenecoop I, III en IV, geschikt ten van Gouda/Waddinxveen/Bode- graven en omvat de gemeenten Gouda, Waddinxveen, Nieuwerkerk a/d IJssel, Bodegraven, Boskoop, Moerhuizen, Bleiswijk en Moordrecht. De drukke poldergebieden liggen in de directe in vloedssfeer van de Randstad. In de na oorlogse periode zijn hier tal van din gen gebeurd die rechtstreeks met de Randstad te maken hebben: grote nieuwe gebieden voor stadsrecreatie langs de Rotte en de Hollandsche IJs sel, drukke vervoersverbindingen tus sen het Westen en overige Nederland,, de kassen rond Bleiswijk en de sierteelt rond Boskoop. Een reeks plattelands- dorpen: Moerkapelle, Zevenhuizen, Nieuwerkerk veranderen in suburbs. De nieuwe benodigde bedrijfsterrei nen zullen vrijwel alle in deze laatste westelijke zone moeten worden gesi tueerd en daarbinnen weer vooral in de buurt van het knooppunt Gouda/Wad- dinxveen. Bij de kernen van het oostelijk deel van Midden-Holland zijn reserveringen vereist voor kleinere uitbreidingen, al leen of bijna uitsluitend voor de in die kernen gevestigde bedrijven. Hier lig gen tevens allerlei mogelijkheden voor meer natuurwaarden en ook, mits voorzichtig aangepakt, voor recreatie. In het westelijk deelgebied vormt Bo degraven de noordelijke voorpost van Midden-Holland, gelegen aan een be langrijk toekomstig verkeersknoop punt. De bedrijvigheid in deze ge meente zal begin volgende eeuw nieuwe groei-impulsen ondervinden als gevolg van de verbeterde spoorverbin ding Leiden-Utrecht en het gereedko men van de All. De bereikbaarheid van de mainport Schiphol wordt dan een stuk beter. In het belang van Bode graven is dus vooral de beschikbaar heid van een ruime harde reserve aan nieuw bedrijfsterrein vanaf het jaar 2000. De gemeenten Bleiswijk, Moerkuizen en Boskoop zijn nu en in de toekomst in toenemende mate concentraties van intensieve hoogwaardige teelten. Bleiswijk en Boskoop zijn reeds nu ge specialiseerd in hoogwaardige agrari sche produktie. Moerhuizen zal naar verwachting een aantal glastuinbouw bedrijven van elders in Zuid-Holland ■0 h.

Weekblad voor Waddinxveen | 1991 | | pagina 25