HV-cursus filosofen in WIJZIGING Waddinxveen gemeente Strijd tussen Sint en Kerst INZAMELEN HUISVUIL De Boog 1 1- Rapport van Theo Thijssen Affiche- wedstrijd Jeugdbingo Bowlster wint 7e Knijn Afgelast in nieuw jasje Expositie tekeningen in Zevenhuizen ZEVENHUIZEN - Onder auspiciën van de Stichting "De Zeven Muzen" start op zaterdag 14 december in het dorpshuis "Swanla" te Zevenhuizen een expositie "Tekenen voor jeugd en volwassenen". moo/ meegenomen I r i In week 52, van 23 december tot en met 27 december 1991, wordt het huisvuil (grijze container) als volgt opgehaald: Maandag 30 december wordt grof-vuil (wijk 4) van donderdag 26 december 1991 opgehaald. Dinsdag 31 december 1991 wordt huisvuil (grijze container) van vrijdag 27 december 1991 opgehaald. Woensdag 1 januari 1992 wordt geen huisvuil opgehaald. Donderdag 2 januari 1992 wordt het grofvuil (wijk 1) normaal opgehaald. Vrijdag 3 januari 1992 wordt uitslui tend plastic zakken van flats e.d. van woensdag 1 januari 1992 opgehaald, alsmede bedrijfscontainers. Volgens de Afvalstoffenverordening mag het huisvuil uitsluitend op de op haaldag aan de Reinigingsdienst wor den aangeboden. U wordt dringend verzocht hieraan te voldoen, omdat er anders veel zwerfvuil zal ontstaan in de gemeente. In week 3, van 13 januari 1991 tot en met 17 januari 1992, wordt het GFT- afval (groene container) weer nor maal opgehaald, alsmede het grofvuil wijk 3). In week 2, van 6 januari 1992 tot en met 10 januari 1992, wordt het huis vuil (grijze container) en het grofvuil (wijk 2) normaal opgehaald. In week 1, van 30 december 1991 tot en met 3 januari 1992, wordt dus geen GFT (groene container) ingezameld, maar het huisvuil (grijze container) en grofvuil als volgt: Deze rubriek staat ter vrije beschikking van elke lezer van het Weekblad voor Waddinxveen. Brieven die de grenzen van het fat soen of van het recht op privacy te buiten gaan worden geweigerd. Anonieme brieven worden niet gelezen. Brieven onder pseudoniem worden wel geplaatst, mits de redactie de schrijver van naam kent. KLEDING EN TEXTIEL APART GEBRUIKT GLAS APART GROEN ARAL APART OUD PAPIER APART SCHADELIJKE STOFFEN APART Nadere informatie kan worden ver kregen bij de dienst Openbare Werken, onder het tel. nr. 14433 of 12926. Maandag 23 december 1991 wordt huisvuil normaal opgehaald. Dinsdag 24 december 1991 wordt huisvuil normaal opgehaald. Woensdag 25 december 1991 wordt geen huisvuil opgehaald. Donderdag 26 december 1991 wordt geen grof-vuil (wijk 4) opgehaald. Vrijdag 27 december 1991 wordt huis vuil van woensdag 25 december opge haald, alsmede bedrijfscontainers. In verband met de komende feestda gen zullen wijzigingen plaatsvinden in het rooster van de huisvuilophaal- dienst. In week 1, van 30 december 1991 tot en met 3 januari 1992, wordt geen GFT (groene container) ingezameld. De eerstvolgende keer, na week 51 1991, zal er in week 3,13 tot en met 17 januari 1992, weer GFT worden inge zameld. De week, die komt te verval len voor de inzameling van het GFT zal worden gebruikt om de vervallen ophaaldagen van het huisvuil, van week 52, in te halen. w Pagina 11 Weekblad voor Waddinxveen - Woensdag 11 december 1991 Notaris mr. P.L. van der Meulen (links) en notaris mr. J.A.M. Kock, die notaris J. in 't Hol is opgevolgd, voor AFVAL APART I l hun kantoor aan de Prinses Beatrixlaan in Waddinxveen. (Foto: Sjaak Noteboom). W. BOOGH-GLASBEEK Peuleven 128 en pakje vol onzin en wat gein. Zij de mensen zó lui geworden om iets te verzinnen om anderen blij te maken van binnen? Sint is natuurlijk een oude man en men denkt dat de Kerstman het beter kan. Ik hoop dat men zich niet mee laat slepen en te veel met de Kerstman gaat dwepen. Want Kerstmis is een heel ander feest zoals dat ook altijd is geweest. GOUDA - Voor alle 12-jarige en oude ren houdt het Zuidhollands Verzets museum aan de Turfmarkt in Gouda samen met de Stichting Provinciaal Platform Anti Racisme een affiche- wedstrijd. Dit gebeurt vooruitlopend op 21 maart 1992, want dan is het de in ternationale racismedag. Onder het motto ’’Europa zonder gren zen, racisme met grenzen” kan ieder een vanaf twaalf jaar een affiche ont werpen om duidelijk te maken dat ra cisme niet kan. De affiches kunnen tot 10 februari 1992 ingestuurd worden naar Turfmarkt 30, 2801 HA Gouda, onder vermelding van naam, adres en leeftijd. Racisme veroordeelt mensen op grond van huidskleur of afkomst. Mensen worden gediscrimineerd, mensen wor den gepest, mensen worden mishan deld, mensen worden er zelfs om ge dood! Wie ogen en oren openzet, merkt dat het overal gebeurt. Denk aan Duits land, waar asielzoekers en migranten worden overvallen, denk ook aan de verkiezingen in België waar het Vlaams Blok de grootste partij van Antwerpen is geworden. Wat zijn de gevolgen als de grenzen opengaan? Een toene mende agressie tegen buitenlanders in Europa? Iedereen vanaf 12 jaar wordt uitgeno digd een pakkende affiche te maken over dit onderwerp. Het winnende affi che wordt gedrukt. Uit een selectie van de ingestuurde affiches wordt een ten toonstelling gemaakt die op inge stuurde affiches wordt een tentoonstel ling gemaakt die op 21 maart 1992 ge opend wordt en tot 27 april duurt. Zaterdag 21 maart is de dag die door de Verenigde Naties is uitgeroepen als in ternationale dag ter bestrijding van ra cisme en discriminatie. In het Zuidhol lands Verzetsmuseum zijn dan naast deze tentoonstelling ook andere activi teiten in het kader van dit onderwerp. WADDINXVEEN - Komende zater dag 14 december houdt de Stichting Wijkwerk De Zuidplas weer een gezel lige jeugdbingo in Het Zuidhonk aan de Zuidplaslaan. Iedereen vanaf 8 tot 16 jaar is welkom om dit spel te komen spelen. Er zijn ook dit keer weer leuke prijsjes. De tijd is van 19.00 tot 21.00 uur. 41 WADDINXVEEN - De 18-jarige Waddinxveense bowlster, Anne- mieke Altewischer, spelend voor de Rijswijkse Bowlingbond De Vlietstreek, was ongenaakbaar in de finale van het International Jeugdbowlingtournooi te Amster dam. In een deelnemersveld van 148 deelnemers/neemsters wist zij zich met een score van 747 over vier ga mes als vierde te plaatsen voor de finale, met een gemiddelde van 186.7. Om in aanmerking te komen voor een eerste plaats moest zij 43 pins goedmaken op de Nicole Ruiter kamp uit Zeist over 3 finales games. Gezien Nicole ook goed op dreef was zou het een zware taak worden. Doch Annemieke (in formidabele vorm) begon haar eerste game met 198 tegen Nicole 173. In de 2e game scoorde Annemieke 200 tegen Ni cole 153, zij was tegen het geweld van Annemieke niet bestand. De als 2e geplaatste Veendamse Miranda Lamein wist Annemieke na 2 games nog voor te blijven met games van 208 en 200, doch in de 3e en laatste game moest ook zij het loodje leggen. Nicole kwam in het stuk niet meer voor met een prachtige laatste game van 210 voor Annemieke, Miranda bleef op 176 steken, zette de Waddinxveense het 7e Knijn In- ternational op haar naam met een finale gemiddelde van 202.6 en een toumooi gemiddelde van 193.5: 1. Annemieke Altewischer (Rijswijk) 1155, 2. Miranda Lamein (Veen- dam) 1141,3. Theresa Groen (Rijs wijk) 1107. Zoals reeds eerder gemeld is Anne mieke Altewischer geselecteerd voor de Nederlandse Jeugdselek- tie. Op zaterdag 21 december wordt bekend gemaakt wie van de 12 jongens en 12 meisjes het team gaan vormen voor Europese Jeugd Kampioenschappen, die van 11 t/m 18 april 1992 te Brussel gehouden worden. Dat team zal gaan bestaan uit 6 jongens en 6 meisjes. Wat was ik bedroefd de laatste weken Het was alles Kerst, wat Piet en ik bekeken. Zoals in de winkels in Groensvoorde waar ik geen lachende kinderen zag, zoals het hoorde. Geen versiering of leuke muziek zoals vroeger, lekker ludiek. Nederland als klein land sprong eruit, met Sint en Pieten voor de ruit. Een traditie waar we jaren over spraken. Moeten we nu alles laten kraken? Waar zijn de fantasieën gebleven om de familie te laten beven. Een mooi gedicht, een leuke rijm. WADDINXVEEN - De Waddinx veense klaverj asvereniging De Spring plank heeft in verband met het overlij den van mevrouw E. v. Wichen de tweede ronde van de klaverj ascompeti tie in De Boog op zaterdag 14 decem ber afgelast. WADDINXVEEN - Vandaag (woensdag 11 december) hebben de leerlingen van de openbare Theo Thijssenschool aan de Kerk- weg-Oost hun kerstrapport mee naar huis gekregen. Dit feit is op zichzelf niet zo bijzonder, ware het niet dat zij niet, zoals de voor gaande jaren, een rapport meekre gen met alleen waarderingen van onvoldoende tot goed. Nee, dit rapport is weer ingevuld met echte cijfers. Het rapport is door het team geza menlijk ontworpen. De kaft laat, behalve de naam van de leerling, ook het logo van de school zien, dat ontworpen is door Steef Muller uit Den Haag. Hij maakte ook de teke ning van de school aan de binnen kant. Veel dank is de Theo Thijssen school verschuldigd aan de heer Van Herpen die het geheel gedrukt heeft. Met dit nieuwe rapport hoopt de school tegemoet te komen aan de wens van de ouders en leer lingen en vooral aan de wens van de opa’s en oma::s die dit rapport weer gewoon kunnen lezen zonder uitleg erbij. Onder leiding van Arja Tuitel hebben 13 jongeren en 11 volwassenen zich be kwaamd in het maken van tekeningen. Van elke cursist is tenminste één van hun beste tekeningen daar te zien. Het is bijzonder hoe men onder goede leiding tot een zo mooi resultaat kan komen. De expositie loopt van 14 tot 28 december. Zij is zeker een bezoek waard. WADDINXVEEN - Descartes, Spinoza en Hemsterhuis zijn de filosofen die in januari en in februari centraal staan tijdens een nieuwe cursus filo sofie van het Humanistisch Verbond Midden-Holland in het buurtcen trum De Boog aan de C. Huijgenslaan. WADDINXVEEN - Het was misschien even wennen, maar in Waddinxveen werd al gauw gesproken over het notariskantoor mr. P.L. van der Meulen en mr. J.A.M. Koek aan de Prinses Beatrixlaan. Notaris mr. Jan Koek heeft, zoals het naambord op de gevel van het Waddinxveense kantoor ook iaat zien, dit najaar de plaats ingenomen van de met functioneel leeftijdsontslag gegane notaris Jacob in ’t Hoi. De aan de Koningin Wilhelminasingel wonende nieuwe compagnon van mr. Leo van der Meu len was al sinds 1 mei 1976 als kandidaat-notaris werkzaam op het plaatselijke notariskantoor, dat ook in de regio Midden-Hol land volop actief is. Mr. Jan Kock, die officieel per 1 oktober als notaris werd benoemd, werd op 15 juni 1949 in Breda geboren. Aan de Rijksuniversiteit van Utrecht studeerde hij rechten met als specialiteit het notariaat. De Waddinxvener trouwde in 1973 en heeft twee kinderen. Jeroen en Sander. Kandidaat-notaris in Waddinxveen was zijn eerste baan. Op het notariskan toor van mr. P.L. van der Meulen en mr. J.A.M. Koek zijn enkele kandidaat-notarissen werkzaam In totaal werken er zo’n 20 mensen. Op de foto van Sjaak Noteboom staat mr. P.L. van der Meulen links en mr. J.A.M. Koek rechts. derlanden. Bovendien bestreden di verse staten elkaar ook onderling. Eerst werd gevochten tegen de grote macht van het geslacht Habsburg (Fi lips II). Daarna keerden vele staten zich tegen het Franse imperialisme (Lodewijk XIV). Daartussen pro beerde Engeland de economische posi tie van de Republiek der Zeven Ver enigde Nederlanden over te nemen (Engelse oorlogen). In de 18e eeuw stonden Engeland en Frankrijk op nieuw tegen over elkaar, terwijl dan in Midden en Oost-Europa eveneens langdurig gevochten werd door Pruisen (Frederik de Grote) en Rusland (Peter de Grote). In de 17e en 18e eeuw werdenmede als reactie op de vele godsdienstige, poli tieke en economische conflicten, theo rieën ontwikkeld die, volgens de voor standers daarvan, zouden leiden tot een meer gecontroleerde macht van de vorsten en welvarende samenlevingen zonder oorlogen. Tenslotte zouden mede in relatie hiermede onder meer de Amerikaanse Vrijheidsoorlog en de Franse revolutie ontstaan. Tegen de achtergrond van deze proces sen ontwikkelden zich de filosofische opvattingen van Descartes, Spinoza en Hemsterhuis, over wie in het cursus boek enkele artikelen zijn opgenomen. Descartes (1596-1650) geldt onder hen als de meest invloedrijke filosoof. Niet alleen vanwege zijn opvattingen als zo danig, maar ook omdat hij anderen ge prikkeld heeft tot tegenspraak en zijn ideeën in de 19e eeuw eenzijdig geïn terpreteerd zijn en hij als een uitge sproken rationalist werd beschouwd. Descartes was geheel gericht op de vraag hoe de mens kennis kon verwer ven waarvan hij geheel zeker kon zijn. Dat was. volgens hem, niet mogelijk door middel van de zintuigen. Deze konden bedrieglijke informatie geven. Twijfel aan de waarheid is dus juist, volgens hem. Descartes is onder meer bestreden door Newton en door Locke, aan wie eveneens aandacht wordt geschonken in het cursusboek. Spinoza (1632-1677) heeft zich in de Republiek der Zeven Verenigde Ne derlanden, waar ook Descartes een deel van zijn leven doorgebracht heeft, sterk gemaakt voor de vrijheid van me ningsuiting en godsdienst. ”Hij ver bond een min of meer mystieke gods- conceptie met een streng methodisch rationeel denken. In zijn staatsleer kwam hij op voor het liberale beginsel van een evenwicht van krachten en in de psychologie ging hij uit van de grondstelling dat wij onze medemen sen moeten begrijpen in plaats van hen te veroordelen. Hij leerde een strenge natuurcausaliteit (alles in de natuur verloopt volgens natuurwetten), maar wist die toch te combineren met een leer van de vrijheid, waarbij de mens zich laat leiden door zijn diepe ’’godde lijke” zelf in plaats van door zijn hart stochten”. Zijn leer, die afweek van de gangbare christelijke overtuiging werd aanvan kelijk heftig bestreden. Trouwens ook in de joodse kring waarin hij was opge groeid werden zijn opvattingen niet in dank afgenomen. Tegenwoordig heeft de wijsbegeerte van Spinoza weer ta melijk grote aandacht gekregen. Mede door de opzienbarende publikaties van Dr. Klever, die aan de cursus zal mee werken. Hemsterhuis (1721-1790) geloofde in de volmaakbaarheid van de mens, één visie die hij onder invloed van Socrates, Plato, Locke en de in de 18e eeuw mo derne filosofen ontwikkeld heeft. Het verstand, de wil en het gevoel dienden, naar zijn mening, bij te dragen aan de harmonische ontwikkeling van de mens. Het programma ziet er zo uit. Op don derdagavond 16 januari wordt de filo- sofiecursus geopend door de Waddinx veense HV-voorzitter en historicus dr. A.A. de Bruin die zal spreken over ”In welke tijd leefden zij?”. Op donder dagavond 23 januari gaat als eerste de filosoof prof.dr. W. van Dooren in op het leven en werk van Descartes. De reeks wordt op donderdagavond 13 februari vervolgd door de filosoof dr. W. Klever over Spinoza en op donder dagavond 20 februari door de filosoof prof.dr. M. Petry over Hemsterhuis. De drie sprekers van buiten hebben al lemaal speciaal onderzoek verricht over de door hen te behandelen filosof. De Anglicaan prof.dr. M. Petry is een Engelsman die goed Nederlands spreekt en enkele publikaties over Hemsterhuis op zijn naam heeft staan. De vier avonden in De Boog beginnen steeds om acht uur en duren tot onge veer kwart over tien. Leden van het Humanistisch Verbond betalen 35,- (inclusief het cursusboek) en niet-leden zijn 45,- kwijt (inclusief het cursus boek). Indien men toezending of be zorging van het cursusboek op prijs stelt dient zes gulden extra te worden gegireerd (giro 265966) ten name van de penningmeester van het HV). Voor nadere informatie kan men terecht bij André de Bruin, tel. 01828-13431). Volgens het organiserende Humanis tisch Verbond mag de filosofie zich in een toenemende belangstelling verheu gen. Dat geldt ook in Waddinxveen en omgeving. Als het aantrekkelijke van de in Waddinxveen door het HV-Mid- den-Holland georganiseerde cursus wordt gezien, behalve de goede bereik baarheid, de kwaliteit van de inleiders die gewend zijn voor een breed publiek te spreken, een goed cursusboek, de lage cursuskosten en de ontspannen sfeer. Omdat dit keer is afgezien van gemeen telijke subsidie, betalen degenen die geen lid zijn van het HV iets meer dan vorig jaar. Iedereen, die deel wil ne men en verzekerd wil zijn van deel name wordt aangeraden direct te gire ren. Inschrijving geschiedt volgens volgorde van gireren. Degenen die wel gegireerd hebben, maar niet meer kun nen deelnemen, ontvangen hun stor ting zo spoedig mogelijk terug. In schrijving voor een deel van de cursus is niet meer mogelijk. De zeventiende-eeuwers Descartes en Spinoza hebben belangrijke invloed uitgeoefend op de ontwikkeling van het denken. Hetzelfde geldt voor de thans betrekkelijk onbekende Hemsterhuis, die in de 18e eeuw leefde. Hun opvat tingen passen in een proces van denken over filosofie, politiek, godsdienst, wis en natuurkunde en astronomie sinds de Renaissance. Parallel hieraan voltrok zich een eman cipatiestrijd van intellectuelen en wel varende burgers, die zich willen bevrij den uit het godsdienstige, sociaal-eco- nomische en politieke keurslijf van de middeleeuwse samenleving. Óp gods- dienstig-kerkelijk terrein keerde een intellectuele elite zich tegen de R.K.- kerk. Sommigen onder hen (humanis ten) distancieerden zich van starre ge loofswaarheden, anderen zochten en vonden juist nieuwe absolute waarhe den (protestanten). Met de toename van de handel in de Atlantische wereld kregen handelssteden nieuwe impulsen en probeerden ondernemers de starre gildenregels te ontduiken. Terwijl vor sten zoveel mogelijk poogden vast te houden aan hun macht, dan wel deze zelfs nog wilden uitbreiden, streefden hun mondige onderdanen niet zelden naar een beperking van die macht. Een en ander (godsdienst en politiek) heeft geleid tot burgeroorlogen in Frankrijk, het Duitse Rijk, Engeland en de Ne- LEZERS schrijven k s - J

Weekblad voor Waddinxveen | 1991 | | pagina 11