Meer bedrijfsomzet in Midden-Holland Descartes smaakmaker filosofen Q8-Herkoni wint zilver WVC-EXPOSITIE EVELINE SWIDDE Bestelauto Tijdens Nieuwjaarsconcert vast in tunneltje Rood licht- Film in koffiebar PCOB wil licht in duisternis camera’s bij hefbrug Zanglust in Swanla Avonden ”De Boog” Personeelsblad Cursus in de Boog Eenacteravond krijgt ƒ100,- 1 Wedstrijd Marjorettes Biografie Export Succes Th Pagina 7 Woensdag 8 januari 1992 Weekblad voor Waddinxveen Bestelauto moet andere route nemen. (Foto: Intercolor/De het o.l.v. NIEUWE CURSUSSEN V Rooy). Toen kwam het klapstuk van de avond namelijk een dirigeerwed- strijd. Twee toeschouwers werden verzocht het muziekstuk De Hon gaarse Dansen no. 5 te dirigeren, nadat het orkest o.l.v. de heer Van Eek het een keer hadden voorgespeeld. Beide toeschouwers deden het uitstekend, daarom kre gen zij beiden een 8 voor het diri geren. Het concert werd afgesloten met twee muziekstukken die echt bij een Nieuwjaarsconcert horen: Die Neue Staccato Polka en Wien Bleibt Wien. Concordia kan weer spreken over een goed concert en de muziekvereniging zal zeker volgend jaar weer een Nieuw jaarsconcert geven. toe moet onderzocht worden. Al leen om esthetische redenen. Om te onderzoeken wat gedaan kan worden. Dat is meer een instel ling, het blijft toch kunst”. Een ontwikkeling, die zich niet doorzet, als zij medio jaren tach tig naar Aruba verhuist. Daar is de wereld van kleur en vorm zo nadrukkelijk aanwezig, dat de na tuur en de mens als thema weer terugkeert in haar werk. De mens WADDINXVEEN - De Waddinxveense muziekvereniging Con cordia is 1992 goed begonnen door een Nieuwjaarsconcert te ge ven in de Ontmoetingskerk. Dit concert werd gehouden op vrij dagavond 3 januari. Helaas begon het nieuwe jaar voor dirigent G. de Knegt niet zo goed, want geveld door een zware griep was hij genoodzaakt om thuis te blijven. Op het laatste moment kon de harmonie J. van Eek uit Wad dinxveen bereid vinden om de functie van de heer De Knegt voor deze avond over te nemen. Voor zowel de harmonie als voor de heer Van Eek was het even wennen, zodat bepaalde inzetten van de muzikanten niet helemaal goed gingen. Maar na een paar stukken gespeeld te hebben waren dirigent en orkest aan elkaar ge wend geraakt, zodat de rest van het concert goed verliep. WADDINXVEEN/GOUDA - Het bedrijfsleven in Midden- Holland zag vorig jaar de omzet, export en werkgelegenheid weer stijgen. Met name -de export gaf een sterke groei te zien (plus 8%). Ook de financiële positie van het Middenhollandse bedrijfsleven is goed te noemen, zo blijkt uit het pasverschenen ERBO-rapport 1991 voor de regio Midden-Holland met infor matie hoe het de bedrijven in Midden-Holland het afgelopen jaar is vergaan en wat de verwachtingen van de ondernemers voor het komend jaar 1992 zijn. WADDINXVEEN - In de her vormde koffiebar De Schaapskooi aan de Nesse draait vrijdagavond 10 januari de film ’’The Mission”. Deze film, die om 20.30 uur zal beginnen, berust op historische feiten. Het verhaal speelt zich rond het jaar 1750 af in het grens gebied tussen Argentinië, Para guay en Brazilië, waarde kolonisa tie toen nog in volle gang was. De film laat soms schokkende beelden zien. Iedereen is vanaf kwart voor acht welkom. speeld. De mini-majorettes deden hun show op een vrolijk muziek stuk n.l. La Paranda. Beide groepen bestaan helaas uit weinig leden. Concordia is dan ook op zoek naar nieuwe leden voor deze groepen. Een oproep heeft reeds eerder in deze krant gestaan. Bij eventuele interesse of voor informatie kan men bellen naar tel. 14481. Tijdens het concert werden er door de harmonie de diverse mu ziekstukken gespeeld, zoals Pasto rale, een gedragen muziekstuk waarin het zware koperwerk de boventoon voerde. Daarna speelde het orkest Zigeu ner Hochzeit, een muziekstuk met een verhaal over een trouwe rij. Dit verhaal werd duidelijk ge maakt door de tempoverschillen van langzaam naar snel, met tus sendoor een cadenz gespeeld door Henny Nieswaag op klarinet en door Wim van Vliet op bariton. Voorts trad het klarinetkwartet, of eigenlijk octet, op. Deze groep bestaat uit 8 klarinettisten en zij speelden de bewerkingen van Old Folks at Home en Old black Joe. Het programma werd vervolgd met Pavane in Blue en Wo die Wolga fliesst met bekende melo- WADDINXVEEN - Het college van Burgemeester en Wethouders heeft besloten akkoord te gaan met een niuewe opzet van het personeelsblad. Dit is vervanging van het door de personeelsvereni ging uitgebrachte blad ”De Mozaïek”. Overleg over gedeukte bestelauto. (Foto: Intercolor/De Rooy}. Daarentegen achtte hij het (men selijk) verstand wel betrouwbaar. Daarmede ervaart de mens zijn bestaan: ”ik denk, dus besta ik”. Dit bestaan kon volgens Descartes alleen verklaard worden als een daad van de Schepper. Dit moest, volgens hem, voor ie der een voldoende bewijs zijn van het bestaan van God. Zijn ’gods bewijs’ achtte hij even degelijk als enigerlei wiskundig bewijs. Ook meende hij dat alle wetenschap pen teruggaan tot ’God’ en dat deze volgens harmoniërende na tuurwetten moesten zijn opge bouwd. Daarom moesten ze ook volgens één methode onderzocht kunnen worden. Daar moest men dan ook naarstig naar zoeken. Descartes herinnerde eraan dat reeds velen zich met wetenschap hadden beziggehouden en dat juist daardoor een chaotisch beeld was ontstaan van de wetenschaps beoefening. Om deze visie te ver duidelijken maakte hij een verge lijking met de plattegrond van een stad. Deze was, als regel, zo chaotisch omdat vele architecten zich met de bouw hadden be moeid. Omdat nagelaten was zo’n stad af te breken en,één architect te belasten met een planmatige aanleg van een nieuwe stad, was de chaos blijven bestaan. Daarentegen bood de chaos in de wetenschappen, volgens Descar tes, wél uitzicht op ordening, om dat deze daar van nature in aan wezig zou zijn. Zij diende slechts te worden ontdekt. Hij vermoed de dat deze ordening wel reeds zichtbaar moest zijn in de filoso fie, als resultaat van het denkwerk van velen gedurende vele eeuwen. Maar, omdat het hem persoonlijk vooralsnog onmogelijk bleek deze te ontdekken, oriënteerde Descar tes zich eerst vooral op wiskundi ge en natuurkundig onderzoek. Toch meende hij een visie te mo gen hebben op de relatie filosofie - wetenschap. De filosofie was en bleef voor hem gelijk een boom waarvan de wortels gevormd wa ren door de metafysica, de stam door de fysica en de takken door alle toegepaste wetenschappen, die hij tot een drietal herleidde: de geneeskunde, de mechanica en de moraal. En daarmede verwij derde hij zich definitief van het pure rationalisme. Het wetenschappelijke en filosofi sche klimaat waarin Descartes leefde, vond in de belangrijke ma- Dirigeerwedstrijd bij ’’Concordia” Ook de mini-majorettes Myrna Smithuis-Marinus en de majorettes namen deel aan deze avond. De majorettes hadden zelf hun show gemaakt op Pavane in Blue en Instant Concert. Beide muziekstukken werden ge speeld door de harmonie. In het muziekstuk Pavane in Blue werd er door Eric Hageman op cornet en door Ivo Mulders op altsaxo foon een korte solo perfekt ge- dieen uit Rusland. Het program ma voor de pauze werd afgesloten met een statige Duitse mars, Hoch und Deutschmeister. In de pauze was er gelegenheid om elkaar een voorspoedig 1992 te wensen, waarna het programma werd vervolgd met de Bombastic Bombardon waarin de heer H. Monster als solist optrad op de Bes-Bas. Een muziekstuk waarin de bes bas en het orkest elkaar afwissel den met als slot een komisch kat en muis spel tussen de Bes-Bas en de dwarsfluit. René Descartes werd in 1596 ge boren in een Frans stadje dat thans zijn naam draagt. Behoren de tot de oudste adel werd hij, als een zeer intelligente jongeman, en als rooms-katholiek, student. Eerst aan het vermaarde jezuïtencollege. Collége Henri IV, daarna korte tijd aan een universi- teit. Aangezien de familietraditie een bestuurlijke carrière voorschreef, vertrok René op z’n 22ste jaar naar de opstandige Noordelijke Nederlanden, waar hij dienst nam in het leger van Maurits. Als edelman paste het hem ook enige ervaring op te doen met het mili taire handwerk. Maar omdat de Nederlandse opstandelingen toen net een twaalfjarige wapenstil stand hadden gesloten, kon daar niet veel van komen en dus ver trok hij naar het Duitse Rijk. Daar was meer te beleven. Er woedde een oorlog die dertig jaar zou duren; in feite een reeks van politieke en godsdienstige conflicten waarin Duitse en bui tenlandse vorsten betrokken wer den. De praktijk van dit alles was zo afgrijselijk dat Descartes zich van het militarisme afkeerde. Hij vertrok. Waarheen hij ook ver huisde, Parijs, Leiden of Italië, René wijdde zich voortaan aan studie. Filosofie, wiskunde, natuurweten schappen. Niet afgeleid, zoals veel van zijn stands- en leeftijdge noten door Trijntje en wijntje. Hij correspondeerde en discussieerde met geleerden van naam en ande ren wier mening hij op prijs stel de. Pas in 1628 (hij is dan 30 jaar) begon Descartes zijn ge dachten op schrift te stellen, voor alsnog zonder ze te publiceren en negen jaar later besloot hij tot z’n eerste publikatie en trachtte daar mee een zo’n breed mogelijk pu bliek te bereiken. Daarom werd gekozen voor het Frans en niet voor het Latijn. De ze eersteling, Discours de la Me thode, werd vervolgd met een drietal aanvullende studies voor het geleerde publiek (over de me tafysica, de grondslagen van de wijsbegeerte en over de hartstoch ten). Toen zijn vierde boek ver schenen was, vertrok Descartes op uitnodiging naar Zweden, waar hij kort na aankomst aan de gevol gen van een longontsteking over leed, 54 jaar jong. Wie de ’Discours de la Methode’ leest wordt direct gegrepen door Descartes’ schrijftalent. Dat blijkt ook in de recente Nederlandse vertaling ervan, verschenen bij uitgeverij Boom, onder de titel ’Over de Methode’. Men leest het boekje bijna in één adem uit. Hoe goed artikelen over Descartes ook zijn, lezing hiervan blijft een ’must’. In de ’Discours’ worden de regels voor het wetenschappelijk onder zoek samengevat. Descartes geeft er vier: Houd nooit iets voor waar wat niet evident is; splits proble men zodanig in onderdelen dat ze opgelost kunnen worden, laat het denkproces zich ontwikkelen van het enkelvoudige naar het gecom pliceerde; maak een zo volledige opsomming van het te onderzoe ken vraagstuk. Uitgangspunt van Descartes is wantrouwen in de zintuigelijke waarneming. Omdat de zintuigen soms onjuiste of onvolledige waar nemingen doen, diende men deze in principe altijd te wantrouwen. Voor het derde achtereenvolgende jaar is de export van het Midden hollandse bedrijfsleven toegeno men. In de afgelopen drie jaar is de export in totaal met 14% ge stegen. In 1991 werd 8% meer geëxpor teerd dan het jaar daarvoor. De toename van de totale Nederland se export bleef beperkt tot 2%. Met name de groothandel is sterk exportgericht. Vier van de tien ondernemers in deze sector heb ben het afgelopen jaar (een deel van) hun produkten over de grens afgezet. Midden-Holland telt in totaal cir ca 1.000 exporterende bedrijven. Met de export van deze bedrijven was in 1991 ruim 4 miljard gul den gemoeid. Niet alleen de export heeft zich in het afgelopen jaar gunstig ont wikkeld. Hetzelfde geldt voor de omzet en de werkgelegenheid. In 1991 nam de omzet in Mid den-Holland toe met ruim 3%. De grotere bedrijven, met 50 of meer werkzame personen in dienst, realiseerden een stijging van bijna 5%. Sinds 1986 is de omzet in de re gio met 21% gestegen (landelijk: 18%). De sterkste omzetgroei deed zich voor in de sector dienst verlening (plus 12%). De gunstige exportontwikkeling van de afgelopen jaren heeft zich ook in 1991 weer doorgezet. De groei van de export bedroeg 8%, tegen landelijk 2%. De grotere bedrijven exporteerden 10% meer dan het jaar daarvoor. Bijna een kwart van de Middenhollandse bedrijven (exclusief detailhandel en een deel van de sector dienst verlening) zette hun produkten/diensten (deels) af in het buitenland. Hiermee was ook ongeveer een kwart van hun om zet gemoeid. In het kader van de actie ”Q8, een 10 voor klantgerichthéid” na men Q8-dealer Van Nielen en zijn personeel ook deel aan een aantal regionale bijeenkomsten. Het uitwisselen van ervaringen bleek een belangrijke bijdrage te leveren aan de verhoogde dienst verlening op de Q8 Tankstations. WADDINXVEEN - De in no vember in het centrum voor kunstzinnige vorming Kreater ge houden eerste Waddinxveense eenacteravond krijgt van de ge meente Waddinxveen een garan- tiesubsidie van maximaal honderd gulden. De avond was een nieuw initiatief, waaraan de W'addinxveense to neelgroepen Maskerade en Toi-toi en de theaterprojectgroep Spin hun medewerking verleenden. De totale uitgaven werden be groot op ƒ1.000,-. De totale in komsten, waarbij men uitging van 90 bezoekers, die een entreeprijs van P,50 betaalden, werden be groot op ƒ785,-. Het begrote ex ploitatietekort bedraagt derhalve ƒ215,-. De Algemene Subsidieverorde ning Waddinxveen 1990 biedt de gemeente de mogelijkheid aan in stellingen, die activiteiten verrich ten in het belang van de plaatselij ke gemeenschap, subsidie toe te kennen. De gehouden avond kon worden aangemerkt als een activi teit in de zin van de verordening. De activiteit vond namelijk plaats in Waddinxveen en was voor een ieder toegankelijk. WADDINXVEEN - ”En nu op naar goud”. Dat is in 1992 het credo van Q8 Tankstation Herkoni aan de Tweede Bloksweg in Waddinxveen. Q8-dealer Van Nielen werd onlangs de ”Q8 Zil veren Oorkonde” overhandigd, een onderscheiding in het kader van de actie ”Q8, een 10 voor klantgerichtheid”. ”We kunnen van elkaar leren”, meent ook dealer Van Nielen. ”Met de actie ”Q8, een 10 voor klantgerichtheid” zijn we nu al weer twee jaar bezig, en met suc ces. Dat blijkt niet alleen uit de Zilveren Oorkonde, maar ook uit de positieve reacties die we van klanten ontvangen. Ze zijn tevre den”. Tevreden is Q8-dealer Van Nielen natuurlijk zelf ook. Wat niet wil zeggen dat hij en zijn medewer kers nu met de armen over elkaar kunnen gaan zitten. ’’Willen we met Q8 de beste blijven, dan zul len we constant op onze klantge richtheid moeten letten. Zelfs op de kleinste details”. Om die reden loopt de actie ”Q8, een 10 voor klantgerichtheid” ook in 1992 gewoon door. Dan breekt voor de deelnemende Q8-dealers de gouden periode aan. De beoor delingscriteria worden dan weer verzwaard, terwijl er opnieuw wordt gekeken naar de punten die voor verbetering vatbaar zijn. Ui teraard zullen Q8-dealer Van Nie len en zijn medewerkers er alles aan doen om ook nu weer hoge ogen te gooien. De Q8 Zilveren oorkonde ver diende Q8 Tankstation Herkoni door het principe ”de klant is ko- ning” in 1991 optimaal in de praktijk te brengen. Het Q8 Tankstation maakt deel uit van het winnende team van elf Q8- dealers, die als besten van Neder land naar voren kwamen. Gedurende het hele jaar hebben de klanten en incognito verken ners het Q8 Tankstation in Wad dinxveen beoordeeld op allerlei punten. Naast het belangrijke cri terium klantgerichtheid werd ook gekeken naar het uiterlijk van het station, het personeelsmanage ment, veiligheid en milieu en alle aanwezige faciliteiten voor de be zoekende automobilist. WADDINXVEEN - Omdat ge constateerd wordt dat het steeds vaker voorkomt dat bij de ver keerslichten bij de hefbrug over de Gouwe door rood licht wordt gereden, hetgeen tot zeer gevaar lijke verkeerssituaties leidt, zal aan provinciale waterstaat worden verzocht enkele zogenaamde ’’roodlichtcamera’s” te plaatsen, waardoor overtreders worden ge- registeerd en een fikse boete tege moet kunnen zien. Dat heeft het college van Burge meester en Wethouders aan de gemeenteraad laten weten. plaatsen in de regio met circa 1500. Inclusief de toename van de werk gelegenheid als gevolg van de groei van het aantal bedrijven, kwam de totale groei van het aan tal arbeidsplaatsen bij het be drijfsleven in Midden-Holland in het afgelopen jaar op circa 2.500 uit. De groei deed zich in alle sec toren voor, met uitzondering van de industrie. Sterke groeiers wa ren de sectoren dienstverlening (plus 7%) en groothandel (plus 5%). Financieel gezien staat het Mid denhollandse bedrijfsleven er goed voor. 92% van de onderne mers heeft het jaar 1991 met een positief resultaat afgesloten. Voor Zuid-Holland en Nederland be droeg dit percentage 90 respectie velijk 91 procent. Het percentage ondernemers dat het rendement over het geïnvesteerd vermogen als gunstig beschouwt beweegt zich tussen 71% voor de industrie en 82% voor de agrarische sector. Gemid deld genomen was 75% van de ondernemers tevreden over het behaalde rendement tegen 73% voor Zuid-Holland en 74% lande lijk. De verwachtingen voor 1992 zijn gunstig. Van de Middenhollandse ondernemers verwacht een derde deel het komende jaar een omzet stijging te kunnen realiseren. Een op de vier ondernemers verwacht in dat jaar te exporteren. 96% denkt het jaar 1992 met winst af te zullen sluiten. De helft van de ondernemers verwacht de komende 12 maanden te investe ren. ’’Samenvattend mag worden ge steld, dat de goede resultaten van 1991 een rechtvaardiging vormen voor de verwachtingen die de Middenhollandse ondernemers hebben voor 1992”, aldus de Goudse Kamer van Koophandel en Fabrieken. WADDINXVEEN - De afdeling Waddinxveen van de Protestants Christelijke Ouderen Bond (PCOB) heeft in een brief aan het college van Burgemeester en Wet houders gepleit voor meer licht punten op duistere plekken in het Gouwedorp. Verschillende leden van de afde ling hebben er tijdens vergaderin gen bij herhaling op gewezen dat ook in Waddinxveen steeds meer de veiligheid van personen en goe deren in geding is. Eén en ander wordt dan ook bij herhaling regelmatig vermeld in het Weekblad voor Waddinxveen. ”De ouder wordende mensen dur ven bijna niet meer op straat te lopen, voornamelijk op wegen met weinig verkeer. Deze vrees neemt nog meer toe bij duisternis en dan nog op die plaatsen waar er schaarse verlichting is”, aldus de PCOB. Ten aanzien van dit laatste is de PCOB gewezen op de openbare verlichting bij de parkeerplaats aan de Passage/Kruiskerk en de Noordtunnel in de Staringlaan. De verlichting in die tunnel (voet pad) is praktisch altijd stuk, ter wijl bovendien de andere aanwezi ge verlichtingsbronnen op zodani ge afstand staan, dat ter plaatse een zeer onoverzichtelijke situatie is, met het gevolg dat men daar praktisch geen gebruik van durft te maken. ”In verband met het vorenstaande wenst het bestuur van de PCOB dit onder uw aandacht te brengen, met het verzoek een onderzoek te doen instellen en zonodig de daar toe vereiste maatregelen te ne men”, aldus PCOB-bestuurslid E. Dammers in zijn brief aan B. en W. Q8-dealer Van Nielen van de Tweede Bloksweg temidden van andere klantgericht werkende pomphouders. (Foto: 't Sticht). Door de helft van de bedrijven is in 1991 geïnvesteerd. De omvang van de investeringen is afgenomen ten opzichte van 1990. De sterke groei van de investeringen in dat jaar (plus 5%) verklaart mede de daling in 1991. Ook landelijk was in 1991 sprake van een daling van de investeringen. De werkgelegenheid bij de bedrij ven in Midden-Holland is sinds 1986 toegenomen met 16%. In 1991 boden de bedrijven aan 3% meer mensen werk dan in het jaar daarvoor. Dit komt neer op een j stijging van het aantal arbeids- WADDINXVEEN/DEN HAAG - De Waddinxveense kunste nares Eveline Swidde van de Nicolaas Beetslaan gaat acrylschil- derijen op paneel, linnen en papier exposeren in de bibliotheek van het ministerie van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur (WVC) aan de Sir Winston Churchilllaan 362 in Rijswijk. De expositie wordt dinsdagmid dag 14 januari om half vijf offici eel geopend door de heer F. Ver- hoeff, Geneeskundig Hoofdin specteur van de Volksgezondheid. De expositie zal van 14 januari tot 24 maart te bezichtigen zijn. Ope ningstijden: maandag t/m vrijdag van 10.00 tot 16.00 uur. Eveline Swidde, geboren in 1948 in i-uiioiviu<uii, ia vpgviviu aaii uC Vrije Academie in Den Haag c aan de Rijksacademie in Gronin gen. Begin jaren tachtig compo neert zij abstracte tekeningen waarin zij probeert een precair evenwicht te bereiken. Verwantschap wordt gevoeld met het werk van Jan Schoonhoven, die eens de uitspraak deed ”waar- te zijn oorsprong in de Renaissan ce, waarin allerlei gewaagde ge dachten gelanceerd waren, zoals: de mens is een waardig, rationeel, wezen; de erfzonde is een bedenk sel; de ziel is onsterfelijk; de na tuur is redelijk geordend. Descar tes heeft zich echter tegen som mige van deze gedachten verzet, zoals die over de onsterfelijkheid van de ziel. Ook was hij een trouwer lid van de Rooms Katholieke Kerk dan sommigen wel eens gemeend heb ben. Zijn visie op de hiërarchie der wetenschappen met de meta fysica als wortelstelsel, wijst zelfs naar de middeleeuwen. Het is - achteraf gezien - dan ook niet zo curieus dat Descartes geweigerd heeft stelling te nemen ten gunste van Galilei die - vanwege zijn he liocentrisch wereldbeeld, door de RK Kerk als strijdig met de bij bel verworpen - in grote moeilijk heden was gekomen. Even begrij pelijk is dat zijn ’Godsbewijs’ door Hemsterhuis, Kant, Nietz sche en anderen als volstrekt on deugdelijk beschouwd is. Hoewel Descartes zich met de exacte wetenschappen heeft be ziggehouden, op zoek naar ’de enige methode’, heeft hij deze niet ontdekt. Wel heeft hij als wiskundige belangrijke resultaten geboekt, onderzoek verricht naar de werking van het hart (maar daar, anders dan Harvey, een on juiste conclusie aan verbonden), een lichttheorie ontwikkeld en het magnetisme bestudeerd. Zijn natuurwetenschappelijke the orie dat alle natuurverschijnselen verklaard moesten worden uit me- chanicawetten, zou nog in de 17 de eeuw door Newton worden weerlegd. Per saldo mag hij een groot wis kundige genoemd worden en op alle terreinen die hij bewandelde een inspirator tot nader onder zoek. Als wijsgeer, heeft hij ondanks en dankzij zijn metafysische theorie, bijgedragen aan de ontwikkeling van het rationalisme. Juist zijn opvattingen hierover heeft ande ren geprikkeld tot nadere me ningsvorming. Daardoor heeft hij ook een blijvende plaats gekregen in de geschiedenis van de filoso fie. Dat hij, die een rationele beoefe ning van de wetenschap bepleitte, opzettelijk naliet Galiei te steu nen, hoewel hij het wetenschappe lijk met hem eens was, mag dan verklaard kunnen worden uit de toenmalige repressie van Kerk en Staat, het blijft een smet op zijn blazoen. Van Dooren, kenner van het werk van Descartes, is van mening dat deze als filosoof de filosofie wel op kritische wijze heeft willen vernieuwen, maar dat zijn uit gangspunt daartoe per saldo niet toereikend was. Om Descartes ge heel te beschouwen als een mo dern denker is, juist door zijn ’middeleeuwse trekjes’ hier en daar, onjuist. Desalniettemin heb ben sommige rationalisten zich op hem beroepen en werd hij door conservatieven soms als een ge vaarlijk modernist beschouwd (ADB). ZEVENHUIZEN - Zaterdaga vond 11 januari om kwart voor acht houdt de gemengde zangver eniging Zanglust in Zevenhuizen een zanguitvoering in het dorps huis ’’Swanla”. Voor deze avond is het pas opgerichte kinderkoor uit Zevenhuizen uitgenodigd. Een twintigtal kinderen zullen o.l.v. Margré van Gestel zowel voor als na de pauze een aantal liedjes ten gehore brengen en tot slot zelfs één lied gezamenlijk met Zanglust zingen. Het koor zelf zal o.l.v. mevr. A. de Vlieger en met piano-begelei- ding van mevr. T. Becqué niet al leen een aantal Hollandse liede ren, maar ook wat modernere stukken uitvoeren, zoals ’’Stay with me” van Tom Parker, ’’You’ll never walk alone” van Ri chard Rodgers en een gedeelte uit ”Im Weissen Rössl”. In verband met het kinderkoor zal de aanvang van de avond iets vroeger zijn dan normaal. In de pauze wordt er een verloting en na afloop is er bal na met ’’Dou ble R”. WADDINXVEEN - Opnieuw blijkt er een opmerkelijke belang stelling te bestaan voor de cursus filosofie van het Humanistisch Verbond Midden-Holland in het buurtcentrum De Boog (C. Huij- genslaan) in Waddinxveen. De cursus gaat volgende week don derdagavond 16 januari van start en gaat door op donderdagavond 23 januari, donderdagavond 13 fe bruari en donderdagavond 20 fe bruari. De nieuwe reeks filosofiecursus- sen gaat ditmaal over de Neder landse filosofen Descartes, Spino za en Hemsterhuis, voorafgegaan door een historische inleiding van de Waddinxveense historicus dr. André de Bruin, op donderdag 16 januari aanstaande. De zaal is open om 19.30 uur in verband met de uitreiking van het cursus boek. Descartes wordt behandeld op donderdag 23 januari door prof. W. van Dooren, die tal van artike len over Descartes en anderen op zijn naam heeft staan. Dr. W. Klever, internationaal erkend Spi- nozakenner, verzorgt op donder dag 13 februari de derde inlei ding, terwijl de Engelse filosoof en Anglicaan prof. M. Petry (in de Nederlandse taal sprekend). Hemsterhuis voor zijn rekening zal nemen. Van zijn hand ver scheen onlangs een boekje met ar tikelen van Hemsterhuis, voorzien van een toelichting. De docenten zijn gewend voor een breed publiek op te treden. Een uitgebreid cursusboek (200 blz.) is inmiddels in produktie. Nadere informatie: 01828-13431. Opgave tevoren is noodzakelijk. Niet-leden HV betalen ƒ45,- aan cursuskosten. Werd in een vorige editie van het Weekblad voor Waddinxveen een schets gegeven van de tijd waarin de filosofen leefden, nu volgt een impressie van het denken van Descartes, die een belangrijke smaakmaker is geweest voor filo sofen en andere wetenschappers sinds de 17e eeuw. WADDINXVEEN - Op de Nesse was op Oudejaarsdag een vroege knal te horen. Om streeks het middaguur pro beerde een bestelwagen uit of hij door de tunnel bij de Nes se kon rijden. Helaas lukte dit niet erg, want met een harde klap kwam de wagen vast te zitten in het tunneltje onder de hefbrug. De bijrijder raakte licht ge wond door rondvliegend glas, maar voor eerste hulp was C. de Bruin van het winkelcen trum Brug snel ter plaatse. Een en ander werd snel her steld bij Schraagen Optiek. De bestelwagen werd later af gevoerd door een takelwagen. WADDINXVEEN - In buurtcentrum De Boog aan de C. Huijgenslaan is de eerste klaver- jas-avond op vrijdag 17 januari. De eerste bingo-avond is op vrij dag 17 januari. De eerste bingo op de zaterdag valt op 1 februari. De aanvangstijden voor deze acti viteiten zijn voor de klaverjas- avonden om 21.00 uur en voor de bingo’s om 20.30 uur. De zalen zijn open om 20.15 en 19.45 uur. \Be|V0°t. 0A7^74680 I ■- aag en 3 I P H 6 n ^favonócursussen s{Me centrum Bestelauto raakt vast. (Foto: Intercolor/De Rooy). ERBO staat voor Enquete Regio nale Bedrijfsontwikkeling. Deze enquete wordt elk jaar in september/oktober door de Ka mer van Koophandel in Neder land gehouden en biedt de Kamer de mogelijkheid om een beeld te krijgen van de economische ont wikkeling van het bedrijfsleven in de regio, als ook landelijk. De resultaten van de ERBO wor den door de Kamer van Koophan del gebruikt voor de adviezen die zij, als verlengstuk van het be drijfsleven, aan de overheid uit brengt. Adviezen die kunnen hel pen om de omstandigheden voor het bedrijfsleven te verbeteren. L.tVllHV kjn’lUUV, gUUVlUll 111 1 7TU in Amsterdam, is opgeleid aan de en. in al zijn hoedanigheden; in zijn schoonheid en in zijn lelijkheid. Ontdaan van al zijn omhulsels staat daar de mens, naakt met zijn rug naar zijn omgeving. Gezichtsloos, soms zonder hoofd afgebeeld, in een verstilde hou ding of in beweging, meestal al leen en een enkele keer samen.

Weekblad voor Waddinxveen | 1992 | | pagina 7