straat schoon Politie pakt drie vandalen Bingo in De Boog MARIJT voor bedrijven en particulieren... 22 Jongens maakten de ’’Opdat een ieder zijn mening kan vormen” Bridgenacht Keurploeg dames 2 bovenaan Hennink herovert WSV-leiding Toneelavond ouderen in AF-centrum Groenten Fruitshow Van Mourik Truckdag in Zevenhuizen Be Fair Al op scherp WADDINXVEEN - Het Al-elf- tal Be Fair-voetbal heeft afgelo pen zaterdag als enige van de Be Fair-jeugd op het ’’echte gras” kunnen spelen. De oefenwedstrijd in Gouda bij Jodan Boys kon ge woon doorgaan en werd met 2-6 gewonnen. Belangrijke biografie voor bibliotheek POLITIEBERICHTEN F Vuil verbranden Aanhouding Aanrijdingen Vernielingen Onder invloed Arbeidsongeval Winkeldief Inbraken Onderzoek TOOS-turners succesvol i AUTO S' POETS- i CENTRALE Él Pagina 13 Woensdag 15 januari 1992 Weekblad voor Waddinxveen In de Openbare Bibliotheek Waddinxveen reikte dr. A.A. de Bruin, voorzitter van het Huma- door dr. ANDRE DE BRUIN WADDINXVEEN - Oplettendheid van buurtbewoners leidde in de nacht van zaterdag 11 op zondag 12 januari tot de aanhou ding van drie knapen, die kort daarvoor een ruit van een bushal- De van De politie is vorige week opgetre den tegen het verbranden van vuil bij een bedrijf op het veilingter- rein aan de Bredeweg. Gebleken was dat op het bedrijfsterrein plastics en afval van pallets werd verbrand. Het vuil had via de nor male wijze naar een vuilverwer king moeten worden afgevoerd. Wilhelminakade 58 Waddinxveen - 01828-18468 Geopend: ma. t/m vrij. 8.30-17.30 uur WADDINXVEEN - Op vrijdag 17 januari wordt in buurtcentrum De Boog (C. Huijgenslaan) weer een bingo-avond gehouden met vele mooie prijzen. De bingo zal gespeeld worden over twee zalen, waaronder één voor niet-rokers. De zalen gaan open om 19.45 uur en de bingo start om 20.30 uur. De kosten zijn 12,50 voor een enkel boekje en 17,50 voor een dubbel boekje. Een boekje bestaat uit 11 ronden. De bingo zal weer verzorgd wor den door bingomaster en Boog-medewerker Vincent Wichen. In samenwerking met de Wad dinxveense politie heeft de politie uit Leiden op vrijdag 10 januari een Waddinxvener aangehouden die verdacht wordt van heling in die plaats. Het onderzoek wordt door de Leidse collega’s uitge voerd. Op dinsdag 9 januari vond een aanrijding plaats op de Zuidkade. Een autobestuurster, die vanuit een inrit de weg opreed, verleen de geen voorrang aan een op de Zuidkade rijdende auto. Door de klap van de aanrijding werd de uit de inrit komende auto tegen het nabij gelegen perceel gedrukt dat daardoor ook schade opliep. Twee voertuigen kwamen later die dag met elkaar in aanrijding op de kruising van de Beijerinck- laan en de afrit van rijksweg A12. Er werd geen voorrang verleend. Bij één van de bestuurders werd alcoholgebruik vastgesteld. Een ademanalyse wees uit dat de man onder de strafbare grens bleef. J nistisch Verbond Midden-Holland, een boek over de Duitse wijsgeer Nietzsche uit. (Foto: Sjaak Noteboom). ZEVENHUIZEN - Komende za terdag 18 januari houdt het Truckcenter in Zevenhuizen en Verkeersschool Bremmer in Bent huizen een truckdag, ter gelegen heid van de ingebruikname van de derde nieuwe truck door Ver keersschool Bremmer. Verkeersschool Bremmer zal op die dag haar Volvo F 10 vrachtauto’s, waarvan één met ge wone aanhangwagen en één met een middenasaanhangwagen ten toon stellen. Truckcenter Zevenhuizen zorgt er voor dat er ook ander materieel te bezichtigen valt zoals autobus sen, verschillende Volvo trekkers, waaronder de F 16, alsmede di verse opleggers, zoals een uit- schuifbare. Het bijzondere van deze dag zal zijn dat bezoekers in staat worden gesteld met dit materieel ook daadwerkelijk te rijden. Truckcenter Zevenhuizen en Ver keersschool Bremmer in Benthui zen nodigen iedereen uit deze dag aanwezig te zijn tussen 9.00 en 9.30 uur. WADDINXVEEN - De Bijenkorf gaf in 1989 een boekje uit onder de titel ’’Verboden boeken. Verboden door pausen en dic tators, puriteinen en boekenhaters”. Een overzicht van honderd boeken; een bescheiden selectie. De werkelijkheid door de eeu wen heen is uiteraard verontrustender. De genoemde werken va riëren van de Odysee (door Socrates, de criticus die tot de gif beker veroordeeld is, soms in zijn dialogen gebruikt) tot en met Salman Rushdies Duivelverzen (waardoor de godsdienstige ge voelens van sommige islamieten geraakt zouden zijn). Maar, óók ”De zoon van Dik Trom”, een van de bestsellers van wijlen John Kieviet, werd in 1941 verboden omdat daarin onder an dere verhaald werd over een sneeuwballengevecht tussen Ne derlanders en Duitsers, waarbij de laatsten het onderspit delfden. Voorts worden onder meer ge noemd de Bijbel, de Koran, de Mémoires van Casanova en Kuifje in het land van de Sovjets. Voor beelden van censuur uitgeoefend door diverse overheden en zede- prekers. De situatie in Nederland is thans beduidend verbeterd (1). De Grondwet mag dan een juridische beoordeling achteraf mogelijk ma ken, maar ’’niemand heeft vooraf gaand verlof nodig om door de drukpers gedachten of gevoelens te openbaren”. De praktijk leert dat juridische toetsing sporadisch plaatsvindt. Het behoeft - in het licht van de theorie en praktijk van de Neder landse Grondwet - dan ook niet te verbazen dat de wetgever thans een openbare bibliohteek defini eert als een gesubsidieerde instel ling die behoort te voldoen aan de behoeften van het gehele culture le veld (2). WADDINXVEEN - Het Pro- motieburo Groenten en Fruit organiseert in samenwerking met de CPB en supermarkt H. van Mourik in winkelcentrum ”de Passage” een Groenten Fruit Show op woensdagavond 22 januari. Deze show, die om kwart voor acht begint, wordt in het Anne Frank-centrum (Jan van Bij- nenpad) te Waddinxveen ge houden. De toegang is vrij. Men kan gratis uitnodigingen krijgen bij supermarkt H. van Mourik. ”We weten allemaal dat groen ten en fruit boordevol zitten met vitaminen en mineralen. Gezonde produkten zijn het en onmisbaar voor onze vitali teit. Ook de voedingsautoritei- ten raden aan om het gebruik van groenten en fruit te verho gen. Maar gebruiken we ze wel genoeg? In de huidige eet cultuur schiet het gebruik van groenten en fruit er weleens bij in, een snelle hap is dan de oplossing”, aldus de Waddinx- veense supermarkt. ”Een appeltje extra eten per dag”, is gemakkelijk gezegd, maar of dit de bedoeling is? De Groenten Fruit Show laat zien dat het ook anders kan. Door middel van dia’s en dis cussie kunnen de bezoekers nieuwe ideeën opdoen voor va riatie in het groenten- en fruit- gebruik. Iedereen kan in het AF-centrum kennis maken met nieuwe en bijzondere pro dukten en gebruiksmomenten. Ook voor momenten als er weinig tijd is om te koken zijn er snelle, geazonde en boven dien lekkere mogelijkheden met groenten en fruit. Leuke en voordelige receptenboekjes zijn te koop gedurende Wad- dinxveense show of in de win kel van supermarkt H. van Mourik. tehuisje hadden ingegooid. De knapen, twee Boskopers en een Waddinxvener in de leeftijd van 15 en 16 jaar, werden na ver hoor naar huis gestuurd. In de loop van zondag 12 januari werd de politie geconfronteerd met een groot aantal aangiftes van ingegooide ruiten van woningen en winkels en vernielingen aan auto’s (deuken door stenen, spie gels vernield) in de omgeving van de Willem de Zwijgerlaan, de Prinses Beatrixlaan, de Prinses Margrietstraat en de Prinses Ire- nestraat. Gezien de omstandigheden waar onder de vernielingen werden ge pleegd werden de eerder die nacht aangehouden knapen aange houden en gehoord over de ge pleegde vernielingen. Er werden bekentenissen afgelegd. De politie heeft deze zaak verder in onder zoek. De schade loopt in de dui zenden guldens. Omwonenden reageerden zeer po sitief op deze schoonmaakactie. De schoonmakers zelf reageerden voor het merendeel ook positief op hun straf. Een enkeling kon geen begrip opbrengen voor de nu gehanteerde werkwijze. Degenen die zich niet gemeld hebben kun nen een boete tegemoet zien over- Op woensdag 8 januari is aangifte gedaan van het bekrassen van een op de Kerkweg-West geparkeerde auto. Onbekenden hebben op zaterdag 11 januari met verf teksten en leuzen gespoten op een perceel aan de Oostpolderweg en de Noordkade. WADDINXVEEN - Afgelopen zaterdag begon de regionale turn- competitie voor de dames van TOOS-2 in Reeuwijk zeer goed. Met een bijna hele nieuwe ploeg moesten ze strijden tegen DOS uit Schoonhoven en de thuisploeg Reeuwijk uit Reeuwijk. Chantal Koele, Krista Brugman, Marlies Asscheman, Marielle Pe ters, Claudia Sleeuwenhoek en Isabelle v.d. Nieuwendijk mar- cheerdem op in het zwart, paars, gele TOOS-trainingspakken in de aardig gevulde gymzaal. De zenu wen waren duidelijk af te lezen op de gezichten van de turnsters. Dat de TOOS-dames ook onder een hoge druk kunnen werken werd duidelijk bij de eindscore. Met ruim 5 punten meer behaal den de dames onder leiding van Ingrid Hoogendoorn en Linda Go- rissen een eerste plaats met 142,60 punten. Tweede plaats door een matig optreden, DOS met 137,40 en als derde Reeuwijk 135,50 punten. Aanstaande zaterdag turnen de dames van TOOS in Bleiswijk in de sporthal Rijneveen om de hoogste plaatsen in de Regionale Kampioenschappen C/D-lijn. Een 19-jarige inwoner van Wad dinxveen werd op donderdag 9 ja nuari betrapt op het rijden onder WADDINXVEEN - Dat vuurwerk niet buiten de voorgeschre ven tijden mag worden afgestoken hebben 34 Waddinxveense jongeren in de decembermaand aan den lijve ondervonden. Zij werden namelijk geconfronteerd met de Waddinxveense politie, die op het afsteken van vuurwerk extra bedacht was. eenkomstig de eerder genoemde bedragen. De dit jaar gehanteerde regeling zal door de politie en het buro Halt nader worden geevalueerd. Hoewel de B.A.V.-regeling vele positieve kanten kent, zijn er ook kanttekeningen te plaatsen bij de regeling. In de evaluatie zullen ook de op merkingen worden meegenomen van de ’’vuurwerkovertreders” en van enkele ouders die hun (on- jgenoegen hebben kenbaar ge maakt over het hanteren van de regeling. Tot slot stelt het buro Halt uit er varing dat in die steden waar bo vengenoemde regeling reeds lan ger van toepassing is, jongeren zich nu beter aan de regels blij ken te houden en dat de overlast veroorzaakt door vuurwerk bedui dend minder is geworden. De Waddinxveense rijkspolitie kijkt terug op een redelijk rustig verlopen jaarwisseling. In de voor avond van Oudejaarsavond moest de vrijwillige brandweer eraan te pas komen om een brandje in een vuilcontainer op de Beukenhof te blussen. Direct na de jaarwisseling is de politie en brandweer een aantal malen in actie geweest om nieuw jaarsbranden in goede banen te leiden. Rond half één werd een brand gemeld op de hoek van de Julianastraat en de Jan Dorre- kenskade-Oost. Hier bleek een hoeveelheid huisraad in brand ge stoken. Door de hitte-ontwikke- ling liepen naburige panden ge vaar waarop de brandweer bluste. Omstreeks 1.25 uur werd een vuur ontstoken op de kruising van de Henegouwerweg bij de Hef- brug over de Gouwe. Om de vrije doorgang van deze belangrijke verkeersader te waarborgen werd ook dit vuur door de brandweer uitgespoten. Aan de Wingerd werd een ruimte waarin een trimsalon voor honden is gevestigd door brand vernield. Men had eerst de ruiten van het pand vernield. Nadat enige tijd een vuur op het Kon. Wilhelminaplein gedoogd was werd rond 2.30 uur besloten dit vuur te doven, hetgeen vak kundig door de brandweer werd gedaan. invloed van alcoholhoudende drank. De man werd tijdens een routinecontrole aangehouden op de Sniepweg. Gelet op de mate van het alcoholgehalte (0,7 pro mille) is hem een transactie aan geboden. Daarvoor werd eerst op het politiebureau een ademanaly se uitgevoerd. Een 41-jarige Waddinxvener raak te op donderdag 9 januari gewond bij een arbeidsongeval dat plaats vond in een bedrijf aan de Mercu- riusweg. De man is van een stel ling gevallen en lag al enige tijd op de grond toen een collega hem vond. De man was wel bij kennis. Vermoed wordt, dat de man zich verstapt heeft. Het slachtoffer is overgebracht naar het Groene Hart Ziekenhuis (Bleuland) in Gouda. Door personeel van supermarkt Van Mourik aan de Passage werd op donderdag 9 januari een 16-ja- rige Waddinxvener betrapt bij het plegen van een winkeldiefstal. De knaap is voor onderzoek aan de politie overgedragen. In overleg met de hoofdofficier van justitie te Rotterdam werd eind vorig jaar voor het eerst de nieuwe B.A.V.-regeling toegepast in Waddinxveen. B.A.V. staat voor Bijzondere Afhandeling Van dalisme en werd in het Gouwe- dorp gebruikt om vuurwerkover- last te bestrijden. De overtreders, die door de poli tie betrapt werden bij het onbe voegd afsteken van vuurwerk, kre gen een bekeuring die afhankelijk van de leeftijd ƒ50,- (12 t/m 15 jr) of ƒ100,- (16 en 17-jarigen) be droeg. Het bijzondere van de B.A.V.-regeling was het feit dat deze bekeuring niet in geld werd betaald, maar afgedaan kon wor den door het verrichten van alter natieve werkzaamheden onder lei ding van het buro Halt in Gouda. Daarnaast werden schaderegelin gen getroffen met ’’vuurwerkklan- ten”, die naast het afsteken van vuurwerk ook schade hadden ver oorzaakt. Zeker deze laatste groep zal nog een tijd geconfron teerd blijven met de gevolgen van hun daden. In Waddinxveen werden in de pe riode tussen 13 en 31 december 34 jeugdigen door de politie be keurd voor het afsteken van vuur werk en op grond van de B.A.V.- regeling doorverwezen naar het buro Halt. Daarnaast heeft de politie van Waddinxveen sterk de indruk dat na invoering en bekendmaking van de B.A.V.-regeling de klach ten over vuurwerkoverlast bedui dend teruggelopen zijn. Op vrijdag 3 januari meldden zich 22 van de 34 overtreders op het Raadhuisplein in Waddinx veen voor het verrichten van schoonmaakwerkzaamheden. On der leiding van medewerkers van het buro Halt werden de Alpher- brink en de Wingerd ontdaan van de restanten van tijdens de jaar wisseling afgestoken vuurwerk. WADDINXVEEN - Door de cul turele commissie van de Stichting Welzijn Ouderen Waddinxveen wordt voor alle Waddinxveense ouderen en mindervaliden weer een culturele avond gehouden op maandag 20 januari om 8.00 uur ’s avonds in het Anne Frank-cen trum. De zaal gaat open om half acht. Die avond zal worden opgevoerd het toneelstuk in twee bedrijven ’’Schat, ik ben ’r hoor” door de toneelvereniging Rederijkerska mer Excelsior uit Stolwijk. Het stuk is geschreven door Jack Pop- plewell. Excelsior is voor de culturele commissie en de ouderen geen on bekende. Al meermalen heeft de ze vereniging met groot succes een toneelstuk opgevoerd. Het stuk handelt over twee mensen, die succes willen maken en het geheel speelt zich af in de zitka mer van een huis in een dorp na bij een grote stad in Zuid-Enge- land. Het is een komisch stuk met tal van komische taferelen en met een bijzonder leuke ontknoping aan het einde. Zij die zich willen laten vergezel len door een introduceé onder vindt geen enkel probleem. De entreeprijs bedraagt 2,50 per persoon. De culturele commissie heeft gemeend de entreeprijs met 0,50 te moeten verhogen gezien de stijgende kosten van de gezel schappen en de huur van de to neelzaal. Als de commissie het peil wil handhaven van wat nu is bereikt dan betekent dat zonder meer dat degenen die optreden ook duur der zijn. Mochten er mensen zijn die niet op eigen gelegenheid kunnen ko men, dan wordt voor vervoer ge zorgd. Men moet dan nummer 01828-15555 bellen en men wordt dan thuis gehaald en weer terug gebracht. Gezien het feit dat toneel erg in de belangstelling staat van de ou deren verwacht de commissie evenals andere avonden een grote opkomst. Het Al-elftal heeft de gehele win terstop kunnen voetballen en staat op scherp om zaterdag de compe titie, thuis om 14.30 uur tegen Soccer Boys, weer te hervatten. A2 speelde op het gebakoveld te gen een combinatie van lagere se nioren en won met 6-4. Ook B2 voetbalde tegen C-l en won met 5-1, terwijl vroeg in de ochtend C3 tegen C4 elkaar met 5-5 in evenwicht hielden, waardoor vrij wel de gehele jeugd in een paar wedstrijden aan bod kwam. C2 koos voor het strand. Bij aan komst bleek zwemmen te koud, waarna voor een strandtraining werd gekozen; Zodra de competitiewedstrijd van BI tegen Alphense Boys was af ge last, kreeg het regionale elftal vol op uitnodigingen om te komen voetballen. Door de leiding werd gekozen voor een wedstrijd tegen Nieuwerkerk B1uitkomend in de hoofdgroep. De wedstrijd daar werd gespeeld op kunstgras en werd door Be Fair gewonnen met 3-4. Woensdag (vanavond) - spe len zij een lichtwedstrijd in Bleis wijk bij Soccer Boys. Het Bl-elf- tal van de Bleiswijkers staat bo venaan in de hoofdgroep en kan dus volgend seizoen ook regionaal voetballen. Zaterdag spelen zij voor de competitie om 12.00 uur bij Alphense Boys. Bij afgelasting zullen zij om 12.15 uur op het ge bakoveld van Be Fair voetballen. Tussen vrijdag 3 en maandag 6 ja nuari werd ingebroken in een be drijf aan de Staringlaan. Men wist door braak in het pand te komen. Ontvreemd werd telefoonappara- tuur en drank. Bij slijterij Van Eeuwen aan de Brederolaan is door inbrekers een geldbedrag uit de kassa gehaald. Ze hadden een ruit van de achter deur ingeslagen en ook een raam van een tussendeur vernield. De drank bleef onaangeroerd. De politie onderzoekt een diefstal van geld uit het kerkgebouw De Hoeksteen aan de Esdoornlaan. Aan de hand van getuigenverkla ringen hoopt de politie de komen de week de daders over deze dief stal, die op maandag 6 januari ge pleegd werd, aan de tand te voe len. Vanuit het magazijn van een win kel aan het Kon. Wilhelminaplein is op dinsdag 7 januari uit een tas van de winkelier een portemonnee ontvreemd. In de nacht van woensdag 8 op donderdag 9 januari werd inge broken in twee winkels (kapper en kaasboetiek) van de Luifelbaan aan de Brederolaan. Via de ach terzijde wisten de daders in de winkels te komen. Voor zover na te gaan wordt er niets uit de pan den vermist. In de nacht van vrijdag 10 januari werd gepoogd in te breken in een autobedrijf aan de Bloemendaalse- weg. De daders zijn echter niet in het pand geweest. Wel werden braaksporen aangetroffen. Ze had den om kwart voor drie een ruit ingegooid, waarna het alarm af ging. Daarop maakten ze zich uit de voeten met achterlating van een fiets. In de wijk Zuidplas werd de afge lopen week een drietal diefstallen uit auto’s gepleegd. De auto’s stonden geparkeerd op de Troel- strahoeve, het Woubrechterf en het Nicolaaserf. Ontvreemd wer den handschoenen, een zonnebril, enkele bescheiden en een kinder- stoeltje. Kort voor sluitingstijd werd op vrijdag 10 januari een vogelkooi ontvreemd die stond uitgestald op het trottoir voor de dierenspeci aalzaak Hoodie aan de Bredero laan. Gezien werd dat iemand de kooi (1.80m x 0.80m en op wiel tjes) lopend meenam naar de hoek van de Brederolaan en de Bilder- dijklaan. Hoewel de eigenaar van de zaak direct na de diefstal een onder zoek instelde kon hij niets meer terugvinden van de dader en de kooi. Getuigen die de man met de kooi hebben zien slepen wordt verzocht in contact te treden met de politie. WADDINXVEEN - In de onder linge competitie van de Waddinx veense Schaak Vereniging WSV heeft Hennink zich weer op de eerste plaats genesteld door Claas sen te verslaan. Hij komt op de ranglijst daardoor een paar punten boven Philipse te staan, die ver hinderd was te spelen. Claassen duikelde daarbij van de derde naar de zesde plaats. Jansen, die won van Van Wouden berg, steeg daarentegen van de zevende naar de derde plaats, maar komt nog een heel eind te kort om Philipse op de tweede plaats reeds te bedreigen. In de subtop werd verder de par tij Kardol-Van de Starre afgebro ken en speelden Smitskamp van Van Oort remise tegen elkaar. Met wit wonnen verder De Bock, Van der Geer, Van Sandijk en Kloet van respectievelijk Alblas, D.J. van Offeren, Brinkhorst en H.E. van Offeren. Met zwart wisten P. van Offeren, Prins, Torenbeek, Wiersma en Van der Hoek te winnen van res pectievelijk Brobbel, Littooy, De Vries, Stam en De Hoog, terwijl de partijen Stouten-Muit, Bese- mer-V.d. Heiden en Ponsioen-De Pater in remise. De partij van Ritter tegene nieuwkomer Brongers werd afge broken in een voor Ritter zeer gunstige stand. De top-tien ziet er na de eerste competitieavond van 1992 als volgt uit: Hennink (1007), Philip se (1000), Jansen 823), Reus (813), Ellers (808), Claassen (799), V.d. Born (785), V.d. Star re (776), Kardol (764), Van Wou denberg (721). Bewuste achterstelling van groe pen uit het culturele veld is dus strijdig met de wet en dat dient gesignaleerd te worden. Zo is uit een globaal onderzoek van het Humanistisch Verbond gebleken dat in Midden-Holland in tal van plaatselijke openbare bibliotheken literatuur over het moderne hu manisme in zeer bescheiden mate aanwezig is; terwijl plm. 25% van de bevolking zich kan vereenzelvi gen met de uitgangspunten van het Humanistisch Verbond en dat percentage zelfs geleidelijk toe neemt. In de z.g. Openbare Bi bliotheek Reeuwijk is zelfs niets aanwezig! (3). De Openbare Bi bliotheek Waddinxveen biedt thans een veelzijdiger beeld. Welzijnsvoorzieningen, of deze nu de volksgezondheid betreffen, voorzieningen voor ouderen, het onderwijs of bibliotheken, zijn het onvervreemdbare bezit van de ge hele, dus de pluriforme, bevolking (4). Degenen die de veelzijdigheid en veelkleurigheid van de mensheid ontkennen en dus ’het verschijnsel mens’ ontkennen, pleiten voor censuur, komen zelfs tot boekver branding. Mijns inziens is elke tendens tot censuur of achterstel ling een principiële aantasting van het democratisch gehalte van on ze samenleving en het culturele leven. Een ’’openbare bibliotheek” ver dient daarom een speciale zorg van iedereen. Van overheden en particulieren. Personeel moet in staat zijn op adequate wijze te functioneren; van boeken behoort een pluriforme selectie standaard aanwezig te zijn, zodat ieder daar ter plekke kennis van kan nemen. Financiële drempels voor gebrui kers moeten zo laag mogelijk ge houden worden. Waddinxveen bevindt zich in een relatief gunstige positie. Hier be hoeven de bibliotheekwerkzaam- heden dankzij gemeentelijk steun, niet door allerlei vrijwilligers ver richt te worden. Het boekenbezit neemt geleidelijk toe. Van parti culiere zijde wordt materiële steun ondervonden. Zo heeft de oud-notaris Jacob in ’t Hol on langs belangrijke aankopen moge lijk gemaakt door de instelling van een, terecht naar hem ver noemd, fonds. Hopelijk zullen be drijven bij jubilea en andere fees telijke gebeurtenissen dit fonds gedenken. Het Humanistisch Verbond Mid den-Holland heeft besloten een bijdrage te leveren door uit de ba ten van enkele filosofiecursussen, bestaande uit een deel van de cur- WADDINXVEEN - Zaterdag 11 januari werden in Boskoop de re- gio-kampioenschappen turnen voor jongens en heren georgani seerd. De wedstrijd verliep vlot, ondanks het grote aantal deelne mers (75) en de hoeveelheid ver schillende categorieën waarin de deelnemers uitkwamen (18). De gymnastiekvereniging TOOS was met vijftien deelnemers sterk ver tegenwoordigd. De TOOS-heren hebben over het algemeen goed gepresteerd en toen aan het einde van de wed strijd de balans werd opgemaakt, werd duidelijk dat de TOOS-he ren hun aanwezigheid goed had den onderstreept, want er werden maar liefst vijf gouden medailles in de wacht gesleept. In de categorie 2B was Alexander Poot de beste, in de categorie 2C was dat Peter Noorlander, in de categorie 4B werd Maarten Verb- ree eerste, in de categorie 6B was de eerste plaats voor Joachim van der Have en in de categorie 5C draaide Mark Kranenburg een uitstekende wedstrijd en mocht de gouden plak in ontvangst ne men. Door hun goede prestaties hebben alle TOOS-deelnemers zich ge plaatst voor de volgende wedstrij den op 1 februari in Den Haag en op zaterdag 28 maart in Ridder kerk. WADDINXVEEN - De Brid geclub Waddinxveen houdt in de nacht van vrijdag 31 januari op zaterdag 1 februari de vijf de Bridgenacht van Waddinx veen. De inzet is daarbij de Tref- punt-wisselbeker, nu nog in het bezit van het Waddinxveense paar de heer en mevrouw An ker. Deze bridgemarathon vangt aan op 31 januari om 20.00 uur en eindigt de volgende morgen om 08.00 uur, waarna de prijsuitreiking tijdens een gezamenlijk ontbijt plaats vindt. Plaats van handeling is Het Trefpunt (Stationsstraat). Op gave als paar (kosten per paar 40,-) bij mevr. Ebens (tel. 01828-13718) of de heer Van As (tel. 01828-16648). susgelden, een deel van gemeente lijke subsidies en een bijdrage van het HV zelf, een bedrag van ƒ1.600,- te bestemmen voor boe ken van filosofische levensbe schouwelijke historische aard. De aankoop geschiedt gefaseerd in onderling overleg met de bi bliothecaresse, mevrouw Van Meurs, opdat nóg meer dan daar voor voldaan kan worden aan de behoeften van de lezers en meer deren de Waddinxveense biblio theek zullen ontdekken en waar deren. Want u weet, onbekend maakt onbemind. Het boek dat afgelopen vrijdag als eerste van een schenking werd aangeboden is een belangrijke bio grafie over Friedrich Nietzsche, geschreven door C. Janz. ”De fi losoof met de hamer” is Nietz sche eens genoemd. Het tweedeli ge werk is een nuttige aanvulling op de reeds aanwezige boekjes door Nietzsche zelf geschreven. Dat de keuze op deze biografie gevallen is, is uiteraard geen toe val. Nietzsche heeft zich in zijn korte leven aan fundamentele dis cussies gewaagd. Vragen gesteld waar anderen nog niet aan toe wa ren gekomen; zelfs al beschouw den zij zichzelf als ’modern’ in hun denken. Ongetwijfeld zullen er Waddinx- veners zijn die de wenkbrauwen fronsen. Zij verkeren in elk geval niet in gezelschap van de hun ver trouwde belangrijke grondlegger van het anti-revolutionaire den ken, dr. Abraham Kuijper, die weliswaar een totaal andere visie had dan Nietzsche, maar desal niettemin reeds toen diens boeken ter lezing aanbeval om de eigen opvattingen te toetsen (5). En, hoewel ik op mijn beurt een volstrekt andere levensbeschou wing heb dan Kuijper of wie uit zijn school dan ook, ben ik het volledig eens met zijn advies. Bo vendien staat het een ieder vrij een boek wel of niet te lezen. Essentieel voor een openbare bi bliotheek is de pluriformiteit van het boekenbestand. In dat kader passen zowel de boeken van Niet zsche als die van zijn bestrijders; opdat een ieder zijn mening kan vormen. Het overhandigen van het eerste boek van de schenking was voor mij aanleiding een korte principi ële beschouwing te geven over de functie en de aard van welzijns voorzieningen in het algemeen en die van een openbare bibliotheek in het bijzonder. De overhandiging van de biogra fie over een kritisch man als Niet zsche vormt mijns inziens een lo gische afsluiting van hetgeen ik gemeend heb te moeten zeggen. Ik wens het bestuur van de open bare bibliotheek Waddinxveen toe nog vele aanwinsten in ontvangst te mogen nemen. Speech van dr. André de Bruin uit Waddinxveen. voorzitter van het Humanistisch Verbond Mid den-Holland, ter gelegenheid van de overhandiging van het eerste boek van een collectie, gewijd aan filosofie, levensbeschouwing en geschiedenis, aan het bestuur van de Openbare Bibliotheek Waddinxveen, op vrijdag 10 ja nuari 1992. 1) Toch heeft niet ieder daar vrede mee. Zo heeft De Hervormde Kiesvereniging, met 5 zetels in de gemeenteraad van Waddinxveen vertegenwoordigd, zich in haar po litiek programma verplicht, over eenkomstig haar grondslag, naar censuur te streven. 2) Onder cultuur wordt verstaan het geheel van levensvormen, scheppingsvormen en denkvormen. Zie: J. Huizinga, Verzamelde Werken, I-IX, Haarlem 1948-’53, VII (1950), 45-46. 3) Het is het voornemen van het HV-Midden Holland een lijst met publikaties te sturen aan alle openbare bibliotheken in Midden- Holland, ten behoeve van de aan schaffing van een standaardbiblio theekje over humanisme. Vergele ken met godsdienstige levensbe schouwingen is literatuur over hu manisme duidelijk ondervertegen woordigd. Weliswaar heeft De Centrale Bibliotheek wel een en ander in depot, maar geïnteresseerden moeten boeken in een plaatselijke bibliotheek zelf kunnen inzien. Gegevens over de levensbeschouwelijke identiteit van de Nederlandse bevolking, alsmede die van regio’s vindt men in: P. Doorn en Y. Bommeljé, Ontkerke lijking en verzuiling, Utrecht 1987, NIPO-Enquête 22-2-1990: Persbericht nr. 2562, De Staat van het Land, Enquête o.l.v. prof.dr. R. Diekstra en prof.dr. B.M.S. van Praag, 1991, Goud- sche Courant, 30-11-1991. 4) In de politieke discussies ten behoeve van verzuilde instellingen is er in de Staten-Generaal steeds van uitgegaan dat voorzieningen ten behoeve van een homogene groep gebruikers een besloten ka rakter zouden krijgen (Eenheid van Leer en Leven) en als zodanig (als belastingbetalers) recht had den op financiering door de rijks overheid. Voor pluriforme voorzie ningen gold in principe een openbare/algemene bestuursvorm. De praktijk van (bestuurlijk) con fessionele welzijnsvoorzieningen is hiermede niet zelden geheel in strijd: tal van confessionele instel lingen met een pluriform gebrui- kersbestand worden geregeerd met voorbijgaan van de identiteit van ’de ander’. Dit is dus in strijd met de oorspronkelijke bedoeling van de wetgever. Drie voorbeelden: De geestelijke verzorging in het Verpleeghuis De Riethoek is, zelfs na vele jaren van overleg met het HV, vooral door de houding van het bestuur, nog steeds niet pluriform. Dit in tegenstelling tot het Verpleeghuis Bloemendaal en Het Groene Hart Ziekenhuis. Het bestuur van het Psychiatrisch Ziekenhuis en dat in Gouda ge- - sticht zal worden lijkt voorbij te willen gaan aan de twee toezeg gingen o.m. gedaan aan het pro vinciaal bestuur van Zuid-Holland: een verbreding van de christelijke j signatuur naar een interlevensbe- schouwelijke instelling en een I apart, te Gouda gevestigd, be stuur. Bovendien is het HV, ondanks herhaalde verzoeken, nog steeds geen toezegging gedaan t.a.v. een geïntegreerde pluriforme geestelij ke verzorging. Als hieraan wordt I vastgehouden, dan wel geen weer stand wordt gehouden, zal een trendbreuk ontstaan, gelet op de ontwikkeling in dezen te Gouda, die vanuit het belang van de psy chiatrische patiënt onaanvaard baar is. Het standpunt van het HV wordt onder meer gedeeld door de Nationale Ziekenhuisraad, die een nota uitbracht waarin gepleit wordt door een geïntegreerde Dienst Geestelijke Verzoring. In Waddinxveen wordt opnieuw overleg gevoerd over de aanslui ting van de Christelijke Scholen gemeenschap De Wadde bij de reeds gefuseerde Waddinxveense scholen voor voortgezet onderwijs. De schoolbevolking van De Wadde is in meerderheid niet van protes tantse signatuur en voor zover zij I dit is in beperkte mate orthodox. Het personeel wenst aansluiting bij de aanwezige Waddinveense scholen, omdat een fusie op lokaal i niveau de gehele samenleving ten goede komt. Weerstand tegen de ze gewenste ontwikkeling wordt alleen geboden door enkele be stuurders behorende tot de Gere formeerde Bond in de Hervormde Kerk, die overigens zelf geen kin deren op de school hebben, terwijl j hun geloofsgenoten hun kinderen meestal naar De Driestar (Gouda) sturen, waar binnenkort ook een LBO-afdeling zal worden geopend.

Weekblad voor Waddinxveen | 1992 | | pagina 13