i 1 Grootste kerkgenootschap verovert plaats in woonwijk Zuidplas Financieel pad Pastoraat Kerkorde OM I WADDINXVEEN - De Centrale Hervormde Ge meente van Waddinxveen - met meer dan 6.200 lid maten - staat voor de uitvoering van een belangrijk programma. Wijk Zuidplas moet eind dit jaar een ei gen predikant krijgen (de vierde) en in 1995 een ei gen kerk (kosten 1,7 miljoen gulden). Verder moet in 1993 het kerkelijk centrum De Hoeksteen aan de Es- doornlaan zijn uitgebouwd en is in 1966 het aanbou wen van een bijruimte aan de Bethelkerk aan de Bil derdijklaan voorzien (geraamde kosten ƒ135.000,-). Voor al die activiteiten lopen diverse financiële acties binnen de grootste kerkgemeenschap van Waddinx veen. F -B’ afrssÉNHi» -J Pagina 15 Woensdag 22 januari 1992 Weekblad voor Waddinxveen Hervormden willen vierde predikant en vierde kerk De hervormde Brugkerkaan de Kerkweg-Oost. Eén van Waddinxveens twee officiële monumenten (naast de Remonstrantse bij De hervormde Bethelkerk aan de Bilderdijklaan, die zal worden uitgebreid. (Foto: Fejagrafie Ton Bennemeer). Gekozen is door Hervormd Wad dinxveen voor een planning op langere termijn, waarin de aan dacht niet alleen is gericht op de vierde wijkgemeente maar op alle wijkgemeenten. De inkomsten van de Centrale Hervormde Gemeente betreffen lopende kosten (collecten, vrijwil lige bijdragen) en inkomsten uit acties (AAC-fonds, AAC-acties, bijzondere acties). Bij de uitgaven gaat het om extra kosten pasto raat (wijkgemeente Zuid) en kos ten ruimtelijke voorzieningen (ge bouwen). In de ’’extra kosten pastoraat” zijn begrepen: predikantsplaats (min. 65%), koster, vergaderkos- ten, verlichting en verwarming kerkgebouw, onderhoud kerkge bouw. Deze kosten worden bestre den uit de genoemde ’’lopende in komsten”. Deze ’’lopende inkomsten” moe ten toenemen om de ’’extra kos ten pastoraat” op te kunnen van gen. Zo zijn de ’’lopende inkom sten” voor 1991 begroot op ƒ628.000,- en de ’’extra kosten voor het pastoraat” op ƒ71.000,-. De ’’lopende inkomsten” moeten dus rond 11 stijgen. In de praktijk komt het er dus op neer dat iedere ƒ10,- voor de zo genaamde kerkvoogdij collecten naar minimaal ƒ11,10 moet wor den gebracht. Uit de opbrengst van de collecten blijkt de gulden een bijzonder po pulair muntstuk te zijn. Vooral als men aan gezinnen denkt is dit zonder meer begrijpelijk. In dat geval is het praktisch dat de ou ders zorgen voor de noodzakelijke aanvulling. De ’’kosten ruimtelijke voorzie ningen” (Zuidplas, De Hoeksteen, Bethelkerk) worden bestreden uit de ’’inkomsten uit acties”. Deze kosten zijn begroot op ƒ2.500.000,-. Hiervan moet 2 mil joen nog ingezameld worden. Tot nu toe was het mogelijk uit de ’’lopende inkomsten” (kerk- vierde predikantsplaats classis Gouda ingediend. bouwing De Hoeksteen’ in het le ven geroepen, bestaande uit enke le leden van wijkkerkeraad West en de Kerkvoogdij. De verwachting is, dat de goed keuringen van het Breed Modera- men van de classis Gouda op kor te termijn zullen binnenkomen. Na de instituering van wijkge meente Zuid kan een aanvang worden gemaakt met het beroe- pingswerk om, zo mogelijk, nog dit jaar te komen tot de bevesti ging van een predikant. Kerk). (Foto: Fejagrafie Ton Bennemeer). voogdijcollecten en vrijwillige bij dragen) te voorzien in de kosten voor ’’pastoraat en eredienst”. Bo vendien kon een reservering wor den opgebouwd voor de restaura tie van de Brugkerk. Door een gunstige subsidieverstrekking is deze reservering ten goede geko men aan de renovatie van Het An ker. Het AAC (Algemeen Active- ringscomité) heeft intussen histo rische bekendheid. Zo’n twintig jaar geleden in het leven geroepen om te voorzien in de ’’ruimtelijke voorzieningen” waaraan in het snelgroeiende Waddinxveen zeker behoefte zou zijn. Aanvankelijk was het doel om op de plaats van De Hoeksteen een kerk te bouwen. Maar met de ex plosieve groei van Waddinxveen veranderden de plannen. De Cen trale Hervormde Gemeente heeft steeds sponstaan en royaal gerea geerd op de acties van het AAC. Het is de moeite waard om de ’’wapenfeiten” eens op een rijtje te zetten. Het AAC is in staat ge steld de volgende bijdragen te le veren: bouw Bethelkerk (ƒ840.000,-), renovatie wijkge- bouw (ƒ130.000,-), restauratie Brugkerk (ƒ400.000,-), renovatie Het Anker (ƒ100.000,-). Voorts bevat het AAC-fonds ƒ842.000,-. Na aftrek van de ƒ192.000,- voor pastorieën, diverse verplichtingen en reserveringen, onder ander voor de restauratie van het Brug- kerkorgel en groot onderhoud is nog een bedrag van ƒ450.000,- be schikbaar. Het gaat er de Centrale Hervorm de Gemeente om dat er in alle windrichtinge: noord, zuid, oost en west geschikte gebouwen zul len zijn waar de samenkomst van de gemeente rond Woord en Sa crament plaats kan vinden. De AAC-actie 1991 heeft het mooie eindbedrag opgebracht van ƒ115.000,-. Dit bedrag kan nog worden verhoogd met 19-152,- als opbrengst van de collecten on der ambtsdragers en kerkvoogden. In de loop van 1992 moeten de collecten een toename vertonen van gemiddeld 11 ten opzichte van 1991. De toename van 11% is opgebouwd uit de kosten voor de vierde predikantsplaats in het lat- ste kwartaal van dit jaar plus een aanzienlijke stijging van het totale kostenpakket. Dit betekent dat naar alle waarschijnlijkheid voor 1993 opnieuw moet worden gere kend op weer een stijging van on geveer 11%. Voor de Kerkbalans 1992 is ook een toename van 11 nodig om ”het nodige evenwicht” te berei ken. Dat betekent dat iedere ƒ100,- naar minimaal ƒ111,- moet worden gebracht. Tot nu toe zorgden 30% van de leden voor 80% van de opbrengst Het zwaartepunt voor Hervormd Waddinxveen ligt bij alle activi teiten op het pastoraat. ”Het is immers bij uitstek een Bijbels ge geven. Het Woord van God moet uitgedragen worden. Dat gaat ho ger dan idealisme; het is op dracht. Al onze ”ja, maars” moe ten het daarmee ontgelden. Daar naast is het even Bijbels, dat nuchterheid moet worden be tracht. Dus goed doordenken en kosten berekenen”, zo wordt toe gelicht. Een commissie, samengesteld uit leden de Centrale Kerkeraad, de Kerkvoogdij en de gemeente, kreeg in 1990 als taak onderzoek te verrichtten naar de omvang van het pastoraat, de kerkordelijke as pecten en het programma van wenzen voor nieuwbouw. Daaraan was veel werk verbon den, zoals het opstellen van prog noses, bestudering van de kerkor de, wijziging van het plaatselijk reglement, het inwinnen van aller lei informatie en het opstellen van een stappenplan om te zorgen dat allerlei werkzaamheden op het juiste tijdstip en in de goede volg orde zullen plaatsvinden. Toch zag deze commissie tot ie ders verbazing kans nog datzelfde jaar (1990) een gaaf en deskundig rapport uit te brengen dat bij de verder gang van zaken nog vaak geraadpleegd wordt. De kerkeraad van wijk West zorg de voor een ’Programma van wen sen’ voor de verbetering van De Hoeksteen. De kerkvoogdij zag zich voor de weinig benijdenswaardige taak ge steld de optie voor kerkebouw aan de Sniepweg op te heffen. ”Het is weinig stimulerend dat dit voor de tweede keer moest gebeuren. Het is goed met elkaar te probe ren dit soort situaties te voorko men”, zo werd vorig jaar zomer gesteld. Voorts heeft de kerkvoogdij een ’financieel plan’ opgesteld en het ’Programma van wensen’ voor de verbetering van De Hoeksteen. Omdat het een financieel plan op langere termijn betreft, is hierbij ook de aanbouw van een bijruimte voor de Bethelkerk betrokken. De besluiten die door Hervormd Waddinxveen zijn genomen zijn: 1. Vorming van een vierde wijk gemeente en stichting van een vierde predikantsplaats (werktijd minimaal 65%) in 1991. Gehoopt wordt dat wijk Zuid in 1992 een eigen predikant krijgt. De hieraan Het kerkelijk centrum De Hoeksteen aan de Esdoornlaan. Dit gebouw moet worden vernieuwd en uitgebreid. (Foto: Fejagrafie Ton Bennemeer). dij, de kerkeraden en ook de ge meente erg lang bezig gehouden. ”We kunnen constateren dat we er met elkaar lange tijd niet uit kwamen. Achteraf kunnen we zeggen dat die discussie louterend heeft gewerkt. Steeds breder is namelijk het besef doorgedrongen dat Woordverkondiging en pasto raat de eerste en belangrijkste op dracht is voor de christelijke ge meente. Wanneer aan die op dracht gehoor gegeven wordt, ont staat er behoefte aan ruimten. Ruimten van waaruit het pasto raat bedreven kan worden. Je kunt misschien zelf zeggen dat de behoefte aan ruimte een maat is voor het geestelijk leven van de gemeente” aldus Hervormd Wad dinxveen. ”Als je het zo beziet, zijn gebou wen nooit een doel in zichzelf, maar alleen een middel om aan onze opdracht gehoor te kunnen geven. Dat behoedt ons voor een overmatige aandacht voor de schoonheid van een gebouw. Dat vraagt juist aandacht voor functio naliteit; voor die ruimten die het beste bij het werk in de gemeente passen Als eerste stap in het nadenken over de gebouwen en in een situa tie met vier wijkgemeenten, zijn programma’s van wensen opge steld. Daarmee is vastgesteld wel ke wensen er leen ten aanzien van de gebouwen. Of deze wensen ook kunnen worden gehonoreerd is onder meer afhankelijk van bouwtechnische mogelijkheden en uiteraard van de kosten. De programma’s van wensen zijn door de kerkvoogdij vertaald in oppervlakten. Daarmee was de kerkvoogdij ook in staat een indi catie van de kosten te geven. Dat resulteerde in de volgende pro gramma’s van wensen. Voor de verbetering van de Hoek steen wordt gewenst: - Ruimere kerkzaal met meer licht, betere ventilatie, gelijkblij vend aantal zitplaatsen, andere opstelling stoelen en een grotere capaciteit in-/uitgang, grotere catech- isatieruimte/ontmoetingsruimte, - grotere kerkeraadskamer, - aanpassing oprit (scheiding auto’s, fietsers en voetgangers). Totaal uitbreiding: 170 m2. Indi catie kosten: ƒ700.000,-. Streef- jaar: 1993. Het kerkelijk centrum in de Zuid plas moet bevatten: - Kerkzaal met 400 zitplaatsen (later eventueel uit te breiden), en 70% van de leden voor 20% van de opbrengst. Met name de grote groep van 70% krijgen hier de kans om in deze toch wel erg scheve verhouding meer even wicht te brengen. Behalve de financiële kant zijn er ook zaken van organisatorische aard die in 1992 aandacht vragen. Het ligt in de bedoeling om dit jaar te komen tot de instituering van wijkgemeente Zuid als vierde wijkgemeente. Om daartoe te komen zijn de vol- De keuze voor vier kerkelijke wij ken heeft gevolgen voor de vier Waddinxveense Die keuze van een nieuwe locatie - kerkeraadkamer, - hal/ontmoetingsruimte, - lokaal voor jeugdactiviteiten, - crecheruimte, vergaderlokaal/catechisatielo- kaal, - keuken, - toiletruimte. Oppervlakte kerkgebouw: 600 m2. Indicatie kosten: 1,7 mil joen. Streefjaar 1995. De uitbreiding van de Bethelkerk betreft: - Ontmoetingsruimte ten behoeve van thema-, doop- en belijdenis diensten, ontmoeting alleenstaan den, vergaderingen en uitbreiding creche. Uitbreiding 55 m2. Indicatie kos ten: ƒ135.000,-. Streefjaar 1996. Wanneer alle wensen ten aanzien van de kerkelijk gebouwen wor den gehonoreerd, vergt dat in de loop van de komende jaren een bedrag van circa ƒ2,5 miljoen. In het breed overleg van de kerk voogdij en de kerkeraden is beseft dat dit best een relatief zware fi nanciële last op de gemeente legt. Toch is ook gesteld, mede gelet op de goede ervaringen vanuit het verleden, dat het mogelijk moet zijn als hervormde gemeente deze lasten op te brengen. Dat vraagt echter wel van de ge meente dat zij deze plannen een drachtig draagt. Dat laat ook on verlet dat bij de verder uitwer king van de plannen van geval tot geval moet worden bezien of de investeringen wel verantwoord zijn. Daarbij zal gekeken moeten wor den naar bouwtechnische aspek ten; maar zal ook een afweging moeten plaatsvinden tussen ener zijds de wensen en anderzijds de kosten die daarmee gemoeid zijn. Ook is nadrukkelijk naar voren gekomen dat moet worden bezien in hoeverre door zelfwerkzaam heid de kosten kunnen worden ge drukt. Met name ten aanzien van De Hoeksteen is de vraag gesteld of een investering van ƒ700.000,- wel verantwoord is. Een voorstel dit bedrag te beperken tot ƒ300.000,- maximum 400.000,- kreeg vrij brede ondersteuning. Toch bevredigde deze oplossing, waarbij zonder concreet plan het te besteden bedrag wordt be grens, uiteindelijk niet echt. Er is dan ook besloten een commissie te benoemen uit de kerkvoogdij en uit de kerkeraad van wijk West die de opdracht heeft voor De Hoeksteen een globaal plan uit te werken, zonder dat bij voor baat het te besteden bedrag is be grensd. Uiteindelijk hebben de kerkvoog dij en de ambtsdragersvergade- ring het verantwoord geacht het totaalplan aan de lidmaten voor te legeen, ook al hebben niet alle on derdelen een even hoge prioriteit. Er is daarbij beseft dat de onder delen niet los van elkaar bezien kunnen worden. Mochten de inkomsten dan ook, onvoldoende stijgen, dan zal het totaalplan in heroverweging moe ten worden genomen. Uit dat oog punt is ook besloten pas tot inves tering over te gaan wanneer vol doende inzicht bestaat in de ont wikkeling van de inkomsten van de gemeente. Eind 1992, begin 1993 wordt dan ook definitief be slist over de verbetering van De Hoeksteen. gende voorbereidingen getroffen: - bij het breed moderamen van de classis Gouda zijn de volgende aanvragen ingediend: goedkeuring wijziging plaatselijk reglement, toestemming voor het stichten van een vierde wijkgemeente/predikantsplaats. - In wijkkerkeraad West is een kerkeraadscommissie gevormd als voorloper van wijkkerkeraad Zuid. - Op initiatief van de Centrale Kerkeraad is een ’commissie ver kerkelijke lichamen. De bezetting van een predikantsplaats kan ove rigens variëren, van parttime tot fulltime. Het uitgangspunt in de kerkorde der Nederlandse Hervormde Kerk is voor een wijkgemeente een aaneengesloten gebied. De diepste motivering daartoe is het Verbond. De centrale kerkeraad bepaalt de wijkgrenzen. Iedere wijkgemeente kent zijn kerkeraad, waarvan de kerkorde de minimale omvang aangeeft. Bij een niet aan de kerkorde van 1951 aangepaste kerkvoogdij is die minimale omvang 1 predikant, 3 ouderlingen en 3 diakenen. De centrale kerkeraad bepaalt in het plaatselijk reglement binnen wel ke grenzen de feitelijke omvang van een wijkkerkeraad zich be weegt. De ontwikkeling van Zuidplas maakt het noodzakelijk te komen tot een andere pastorale aanpak dan het dependance-model. De Zuidplasgemeenschap komt bij een in de hervormde Rehoboth- school en er is sprake van een bij stand in het pastoraat maar is een onderdeel van wijkgemeente West. Telling van de kerkgangers, let tend op het aantal woonachtig in de Zuidplas, de te verwachten ontwikkeling in de nabije toe komst en de noodzaak van een adequate vorm van pastoraat leidt tot de conclusie dat een nieuwe ciële acties nodig zijn. Met de be- predikantsplaats gerechtvaardigd schikbare gegevens wordt gedacht -- ---- aan de volgende acties: - Geldinzamelingsacties in 1992, 1993 en in 1994 met een extra opbrengst van elk jaar ƒ100.000,-. - renteloze leningen van gemeen teleden tot een bedrag van ƒ230.000,-. - vanaf 1995 zijn de geldinzame lingsacties geschat op rond ƒ160.000,- per jaar gedurende de aflossingsperiode van de verschil lende leningen. Er is in dit stadium natuurlijk nog geen rekening gehouden met be zuinigingen die naar alle waar schijnlijkheid wel mogelijk zullen zijn. Geen middel mag dus onbe proefd blijven om de kosten te drukken. Tijdens de besprekingen is bijv, ’zelfwerkzaamheid’ als bezuini gingsmiddel genoemd met de aan tekening dat dit wel gepaard moet gaan met een goede organisatie. Elke ƒ100.000,- bezuiniging bete kent een jaarlijkse besparing van ƒ13.000,-. is, welke aanvankelijk parttime (ongeveer 65%) zal worden bezet. De omvang van de gemeente zal, ongeveer 2/3 van de normale zijn. De centrale kerkeraad heeft als wijkgrenzen aangegeven het gehe le gebied tussen Sniepweg, Pias weg en de spoorlijn Gouda-Al- phen aan den Rijn. Vooruitlopend op de stichting van de vierde predikantsplaats is er een kerkeraadscommissie ge vormd worden (vooralsnog een on derdeel van wijkkerkeraad West) die bestaat uit 4 ouderlingen, 1 ouderling met speciale opdracht voor evangelisatiewerk en 3 diake nen. Zodra de wijkgemeente geïnstitueerd is kan dit aantal aan gepast worden. De leden van de kerkeraadscommissie moet woon achtig zijn binnen de grenzen van de nieuwe wijkgemeente. Zitten de kerkeraadsleden die in de Zuidplas wonen, hebben de keuze hun periode in wijk West af te maken, dan wel naar Zuid door te schuiven. De centrale kerkeraad heeft een verzoek tot het vestigen van een de verbonden kosten betekenen een verhoging van de collecten en de vrijwillige bijdrage met 11%. 2. Verbetering van De Hoeksteen - streefjaar 1993. Een commissie, bestaande uit drie leden van de Kerkvoogdij en drie leden van de wijkkerkeraad West komt met een globaal plan, waarbij getracht zal worden een gezond evenwicht te vinden tussen het programma van wensen en de hoogte van de investering, mede gelet op het fi nanciële totaalbeeld. 3. Kerkbouw in Zuid - streefjaar 1995 - geraamde kosten 1,7 mil joen gulden. 4. Het aanbouwen van een bij ruimte aan de Bethelkerk - streef jaar 1996 - geraamde kosten ƒ135.000,-. Voor dze activiteiten zullen finan- Volgens de hervormde kerkorde is er sprake van een wijkgemeente als de combinatie zich voordoet van predikantsplaats, geografisch bepaald gebied en wijkkerkeraad. Een predikantsplaats wordt geves tigd door het breed moderamen van de classis Gouda. Daartoe moet een gemotiveerd verzoek in gediend worden bij de classis. Tot voor kerkbouw heeft de kerkvoog- dit verzoek behoort ook een finan- ciële onderbouwing voor de ko mende jaren. De classis moet dit verzoek voorleggen aan andere kerkgebouwen. ’SI

Weekblad voor Waddinxveen | 1992 | | pagina 15