Aanleg nog dit jaar Mieke Tijsterman kiest voor baby Manege in Zevenhuizen Humanist wil een enquete School aan kop dammen HV-café 4 Bestek voor fietspad A12 Noten f RTW-RADIO A ■i Pagina 9 Weekblad voor Waddinxveen Woensdag 29 januari 1992 Goed week Raadsleden moeten Keuken Tineke voor A :1de de wed- Bomenwijk 30 km-zone 3) Schrijver van de artikelenreeks was A.A. de Bruin. WOENSDAG 29 JANUARI 19.00-23.00 uur: Nederlands op z’n best. Nederlandstalige muziek met Frank Deurknop en de Kof- fieman. i In tegenstelling tot Kees en j Tijsterman-team wél de eindstreep 1) Deze Notitie sluit aan bij de geuite kritiek op het bestuur van de CSG De Wadde, geuit in: A.A. de Bruin, Speech ter gele genheid van de overhandiging van het eerste boek van een collectie, gewijd aan filosofie, levensbe schouwing en geschiedenis, aan het bestuur van de Openbare Bi bliotheek Waddinxveen, op vrij dag 10 januari 1992. Aldaar, noot 4. De speech is toegezonden aan de gemeenteraad en integraal af gedrukt in Het Weekblad voor Waddinxveen, d.d. 15-1-1992. Mieke Tijsterman haalden Jan van Tuyl en Bert Winkler van het j van Parijs-Kaapstad. (Foto: Camel/Toyota) VRIJDAG 31 JANUARI 18.00 uur: Thema-uitzending: Kindermishandeling (herhaling). 20.00 uur: Da Capo. Semi klassie ke muziek. Presentatie: Jan Koor- engevel. 21.00 uur: ’t NieuwsCafé. Nieuws en actualiteiten uit de Waddinx- veense regio. einde Rowah WADDINXVEEN - Hoewel zowel het herenteam als het da mesteam van Rowah-handbal goed meedraaien in hun competi-, ties, is het nog geen speelweekeinde voorgekomen dat beide i doet Rowah nog steeds mee voor promotie naar de vierde klasse. En dat in ons eerste jaar een pres-; tatie van jewelste!” sluit genomen om te zijner tijd te komen tot het stichten van een vereniging Zeventien jaar later blijkt dat de samenstelling van het bestuur op specifieke godsdienstige basis (di versiteit van belijdenisgeschrif ten) inderdaad geleid heeft tot fundamentele meningsverschillen. Daardoor is de zo plechtig aan de gehele Waddinxveense bevolking afgelegde ’belofte’ om te komen tot een vereniging nog steeds niet ingelost. Tussentijdse herinnerin gen werden volstrekt genegeerd Nu gesproken wordt over de inte gratie van De Wadde bij de reeds gefuseerde scholen van voortgezet onderwijs is het opportuun naar voren te brengen dat het - mede gegeven de Wet op de Basisvor ming en de verhoogde getalskrite- ria om een school van voortgezet onderwijs te mogen voortzetten - noodzakelijk is te streven naar een volledige en samenhangend onder wijsaanbod onder één directie en één bestuur, gedragen door de ge hele school- en ouderpopulatie, waarin: a) rekening wordt gehouden met de pluriformiteit van de schoolbe volking; b) uitgegaan wordt van een be stuursvorm, die garanties biedt voor de pluriformiteit. Aan de eerste voorwaarde kan vol daan worden door de invoering van het onderwijskundige/ pedagogische voorbeeld van de Samenwerkings school voor Havo-Atheneum. Dit is inmiddels beproefd en bruik baar gebleken. Bij de bestuurlijke vormgeving doen zich vier moge lijkheden voor: 1) de bestuursvorm van de open bare basisscholen, zoals bekend in Waddinxveen; 2) de stichtingsvorm, zoals be kend van De Wadde; 3) de bestuursvorm volgens de ar tikelen 61-64 van de Gemeente wet, waarin het gemeentebestuur het schoolbestuur aan de ouders (georganiseerd in een vereniging) overdraagt. Voorbeeld is de Sa menwerkingsschool voor Havo- Atheneum in Waddinxveen, 4) de verenigingsvorm, waarbij al le ouders lid kunnen worden en dus tot het bestuur kunnen toetre den. Indien men bestuursvorm 1 niet zou wensen om emotionele rede nen en omdat de ouders daar niet als bestuurslid ingeschakeld zijn, en de stichtingsvorm uitsluit om dat deze ouders geen gelijke kan sen biedt (zie De Wadde), dan resteren de mogelijkheden 3 en 4. De bestuursvorm van de Samen werkingsschool voor Havo-Athe neum impliceert een compromis in die zin dat de gemeenteraad en de oudervereniging harmonisch geïntegreerd zijn, terwijl het be stuur bij de ouders ligt. Indien nodig kan een beroep worden ge daan op gemeentelijke diensten en uit de gemeenteraad kunnen aan de wethouder van onderwijs (die deel uitmaakt van het school bestuur) vragen gesteld worden. Ook de Hervormde Kiesvereni ging, met vijf man vertegen woordigd, kan dat. De rechtsposi tie van het gehele personeel is ge waarborgd, ook die van degenen die ongehuwd samenwonen of die van homofielen. De docenten le vensbeschouwelijk onderwijs heb ben eenzelfde rechtspositie als hun collega’s (7). Ook de verenigingsvorm heeft zijn waarde, maar mist de structu rele steun van het gemeentelijk apparaat. Aannemend dat alle ou ders, onafhankelijk hun levensbe schouwing lid kunnen worden, krijgt de school het karakter van een algemene school en zal men zich moeten aansluiten bij een al gemene onderwijskoepel. Alle personeelsleden zullen voor een herbenoeming voorgedragen moe ten worden. Van buitenaf (ge meenteraad) is geen correctie mo gelijk. Aangezien de bestuursvorm vol gens de artikelen 61-64 van de ge meentewet (Samenwerkingsschool Havo-Waddinxveen) zijn waarde bewezen heeft, moet de keuze niet zo moeilijk zijn, tenzij dar emotionele bezwaren tegen zou den zijn. Maar daar moet op vol wassen wijze over te praten zijn. Tenslotte dient stilgestaan te wor den bij het perspectief van De Wadde als aparte school, dan wel als school aangesloten bij De Driestar. Dit perspectief is ongun stig, want: 1de concurrentie van de openba re Kohnstamm-Mavo te Waddinx veen zal steeds groter worden, ge let op de kwaliteit van het onder wijs dat daar gegeven wordt en het feit dat vrijwel alle eindexa- Aan deze samenwerkingsconstruc- tie ontbreekt nog de christelijke scholengemeenschap voor MAVO- LTO-LHNO De Wadde, die uit een oogpunt van behoud van de christelijke identiteit voor de ba sisvorming aansluiting wil zoeken met het christelijk voortgezet on derwijs in Gouda. Daarover zijn uitgebreide discussies ontstaan in het onderwijs, bij docenten en ou ders en in het gemeentehuis. Eén van de actievoerders om het samenwerkende voortgezet onder wijs in Waddinxveen compleet te door dr. A.A. DE BRUIN WADDINXVEEN - Het Humanistisch Verbond Midden-Hol- land (HV) heeft een notitie gemaakt over de voorgeschiedenis van de Samenwerkingsschool voor Havo-Atheneum in Waddinx veen en de stichting van de afdeling LBO van de christelijk scholengemeenschap voor MAVO/LBO/LHNO De Wadde in Waddinxveen, vastgesteld door het bestuur van het HV-Midden Holland in bestuursvergadering van 20 januari jl. De notitie kan bijdragen aan de ontwikkeling tot een onderwijsbeleid ten be hoeve van de gehele Waddinxveense bevolking en de omliggen de gemeenten (1). Eén en ander overziende is het Humanistisch Verbond Midden- Holland tot de conclusie gekomen dat het Waddinxveense gemeente bestuur het initiatief dient te ne men tot een refendum, dan wel een uitgebreide enquête met het doel om de mening van de bevol king, dan wel de direct betrokke nen (ouders en toekomstige ou ders alsmede de onderwijsgeven den) te leren kennen over de vor ming van een brede scholenge meenschap als samenwerkings school voor LBO-MAVO-HAVO- ATHENEUM. Een dergelijk on derzoek is mede noodzakelijk om- ZONDAG 2 FEBRUARI 00.00 uur: In 't Holst van de Nacht. Presentatie: Ferry van Loon. 02.00 uur: Continue muziek. 08.00 uur: Non Stop Gospel Mix. 09.00 uur: Kerkuitzending. Verf zorgd door de Centraal Hervorm de Gemeente. Programma: 9.00 uur gevarieerd kinderprogramma, 9.30 uur kerkdienst uit Rehoboth- school met ds. C.B. Stam uit Ka- merland met aansluitend cellomu- ziek, 11.30 uur informatief pro gramma over het Jaffa-project Nederland met ds. G.H. Abma. 12.00 uur: RTW Klassiek. Presen tatie: Ben Evertse. 14.00 uur: Vakantie magazine. In formatie over reizen en recreatie met Kate Goudriaan. 15.00 uur: De Komische Noot. Conferences en muziek met Gert Frank van der Poel. 16.00 uun RTW Sportcafe. 18.00 uur: Jeugdloon. Presentatie: Ferry van Loon. 20.00 uur. Trendy. Met onderwer pen voor en door jongeren. Pre sentatie: Natascha Adrienne. 21.00 uur: Xtra. Presentatie: Luuk van Dijk en Diederick Hui zinga. 22.00-24.00 uur: Avonduren. Pre sentatie: Ron Menke. WADDINXVEEN - De Bomenwijk wordt een gebied waar - evenals in andere wijken van Waddinxveen - niet harder gereden mag worden dan 30 kilometer per uur. De gemeentelijke dienst WADDINXVEEN - Een referen dum of een uitgebreide enquete. De Waddinxveense historicus en voorzitter van het Humanistisch Verbond Midden-Holland dr. A.A. de Bruin wil dat één van die twee ’’volksraadplegingen” in Wad dinxveen gehouden gaat worden - nadat alle informtie op tafel is ge komen - over aansluiting van de christelijke scholengemeenschap De Wadde (Sniepweg) in het kader van een harmonieus aanbod van onderwijs. De humanist wil ook dat de min ster van Onderwijs en Weten schappen gevraagd wordt de door de Waddinxveense bevolking ge wenste ontwikkeling te bevorde ren, ’’desnoods door het voorberei dend beroepsonderwijs (LBO) toe De derde plaats kwam in handen van de prostestants-christelijke Groen van Prinstererschool aan de Tollenslaan (39 punten). Voor alle 1.000 deelnemers aan de drie damdagen was er een herinne- ringsvaantje. Het tournooi werd besloten met een simultaanwed- strijd van de damtweling Ray mond en Vincent van Es. ZEVENHUZEN MOERKA- PELLE - Aan de Wollefoppen- weg in Zevenhuizen wordt een nieuwe manege en een woning ge bouwd. De gebeurt naar een ont werp van Sjard Smit uit Nieuwer- kerk aan den IJssel in opdracht van G.B. Buyzer uit Zevenhuizen. Aan de Zuidelijke Dwarsweg in Zevenhuizen wordt voorts naar een ontwerp van Entax Kassan BV uit Pijnacker een nieuwe kas gebouwd voor het glastuinbouw bedrijf M.J. Bakkeren uit Rotter dam. Ook een nieuwe kas zal er naar hetzelfde ontwerp worden neerge zet voor het glastuinbouwbedrijf Van Vuuren Beheer BV aan de Bredeweg in Waddinxveen. Het plan omvat de Bomenwijk, inclusief de Puttelaan en de Li- maweg. De bedoeling is, dat één en ander nog dit jaar wordt gerea liseerd. De voorgestelde maatregelen be helzen dat de Sniepweg geheel zal worden heringericht. De nu nog 7 meter brede asfaltweg zal worden versmald tot 5.50 meter waarbij, door het om en om aanbrengen van langsparkeervakken c.q. groenstroken, de weg een wat slin gerend karakter krijgt. De bus blijft over de Sniepweg rijden. De bewoners aan de Sniepweg 14 t/m 29 krijgen temaken met een gewijzigde ligging van de parkeer vakken. Dit is gedaan om het slin gerende patroon ook door te kun nen zetten bij het voormalige Texaco-benzinestation, de bushal te ter hoogte van de kruising met de Eikenlaan te kunnen verplaat sen (de bus stopt dan na de krui sing, hetgeen uit verkeersveilig- heidsoverweging een duidelijke voorkeur heeft) en omdat de par keerplaatsen ter hoogte van de Sniepweg 14 t/m 29 op deze ma nier logischer zijn gelegen (aan de kant van de woningen waardoor minder dient te worden overgesto ken). De voorrangsregeling bij al le kruisingen op Sniepweg komen te vervallen. Verder zullen diverse kruispunten verhoogd worden uitgevoerd. Dit geldt eveneens voor de enige ja- ren geleden gerealiseerde bolge- strate cirkels op de kruispunten leplaan-Prunusstraat en de lep- laan-Acaciastraat. Tenslotte zijn in diverse straten verkeersdrem pels en/of uitstulpingen voorge steld. ”Te Uwer informatie kan ik u te- dat hij verder moest toekijken bij het samen met zijn vrouw Mieke en gastkok Jan Lagrouw klaarmaken van zes biefstukken Stroganoff. Overigens ging het keukenwerk hem zichtbaar al te voegen aan de bestaande sa- menwerkingsconstructie”. Zoals bekend probeert de gemeen te Waddinxveen met de Prof. Kohnstammschool voor openbaar MAVO in Waddinxveen, de Sa menwerkingsschool voor HAVO- Atheneum in Waddinxveen en de rooms-katholieke Don Bosco- MAVO een samenwerkingsver band te krijgen in verband met de komende basisvorming (15 vaste vakken gedurende drie jaar op alle scholen voor voortgezet onder wijs). WADDINXVEEN - De hervorm de Eben Haëzerschool aan de Jan Dorrekenskade-Oost heeft op de derde zaterdag van het 20e schooldamtournooi van Excelsior en de Vereniging Openbaar On derwijs de eerste plaats behaald. In Het Trefpunt aan de Stations straat waren nu 120 leerlingen van de groepen zeven en acht uit het basisonderwijs met elkaar in de slag. Het team van de Eben Haëzerschool, dat met 64 punten de finalewedstrijd won van de hervormde Bethelschool (61 pun ten), bestond uit Dini Buitenhuis, Lennart van Hoven, Martijn Rus- scher, Martin Harskamp en Arie' Uitbeijerse. WADDINXVEEN/HILVERSUM - De studiokeuken van de commerciële zender RTL-4 op een bedrijfsterrein in Hilversum, waar Tineke de Nooij wekelijks haar programma ’’Tineke” pre senteert, is voor de Waddinxveense rallyrijder Kees Tijsterman gevaarlijker gebleken dan de onmetelijke woestijn en de jungle van Afrika. Bij het bewerken van een paar champignons sneed hij zich zaterdagavond namelijk gelijk al lelijk in zijn duim, zo- Openbare Werken en Bedrijven heeft de bewoners een inrich tingsplan voor een 30 km-zone gestuurd. vens mededelen, dat er op dit mo ment plannen in voorbereiding zijn om de kruising Dreef-Sniep- weg te verbeteren. De gedachten gaan daarbij uit naar de aanleg van een verkeersplein. Getracht zal worden deze reconstructie ge lijktijdig met de aanleg van de 30 km-maatregelen uit te voeren”, al dus Openbare Werken-directeur ing. S. van Houten. Wie ten aanzien van het plan nog opmerkingen heeft of nog behoef te heeft aan nadere informatie, kan voor 22 februari a.s. contact opnemen met de heer B. Smid of de heer B. Lanser van de gemeen tedienst (tel. 01828-14433). Van (rijks)overheidswege wordt volgens de gemeente gestreefd naar een vermindering van ver keersslachtoffers. Eén van de ’’in strumenten” die door de rijkso verheid worden aangereikt is de mogelijkheid, verblijfsgebieden in te richten tot 30 km-zone. Zoals bekend zijn er in Waddinx veen in de afgelopen jaren reeds diverse wijken ingericht tot 30 km-zone. Bij de inrichting van een wijk tot een 30 km-zone mag niet zonder meer worden volstaan met slechts het plaatsen van enige 30 km/uur borden, maar dient te worden voldaan aan diverse, door de minister omschreven, eisen. Eén van de eisen is, dat de inrich ting van de straten dusdanig moet worden vormgegeven, dat er logi scherwijs niet sneller gereden kan worden dan 30 km/uur. Duidelijk is dat met name bij lange rechte straten in dit soort situaties een lagere rijsnelheid dient worden af gedwongen door het aanleggen van verkeersremmende maatrege len. ZATERDAG 1 FEBRUARI 00.00 uur: Dag Week Hallo Weekend. Presentatie: Luuk van Dijk. 03.00 uur: Continue muziek. 07.00 uur: Stekker uit je wekker. Presentatie Gert Voogd. 09.00 uur: Mark van den Heuvel. 11.00 uur: Hitherinneringen. Sa menstelling: Ed Schuurman Gerben van Kruistum. 13.00 uur: Het Radio Spektakel.) Presentatie: Ferry van Loon. 15.00 uur: Huis op je radio. Pre-) sentatie: Diederick Huizinga. 17.00 uur: Het Muziekcentrum. Presentatie: Peter Teunisse. 19.00 uur: Hitfront Danceable. Presentatie: Gert Voogd. 22.00 uur: Avonduren. Presenta tie: Ron Menke. 4) De CSG onderschrijft de gere formeerde belijdenisgeschriften De Heidelbergse Catechismus, de Nederlandse Geloofsbelijdenis en de Leerregels tegen de Re monstranten). Met name art. 36 uit de NGB is veelbesproken, om dat daarin aan de Staat (en dus aan iedere ’ware gelovige’) opge dragen wordt het rooms katholi cisme en allerlei dissidenten ’uit te roeyen’. Daarom is dit artikel tijdens WO II door de Synodaal Gereformeerde Kerk als onaan vaardbaar verworpen. Daarente gen worden de Drie Formulieren van Enigheid, zoals de belijdenis geschriften samenvattend ge noemd worden, nog volledig aan vaard door o.m. de Gereformeer de Bond in de Hervormde Kerk. Kees gevaarlijker WADDINXVEEN - Door het Waddinxveense college van B. en W. is met instemming kennisge nomen van het bestek van het door de provincie Zuid-Holland aan te leggen fietspad langs de rijksweg A12 vanaf de Bloemen- daalseweg naar de Oud Reeuwijk- seweg in Reeuwijk. De aanleg van dit fietspad zal een verrijking be tekenen van de fietsmogelijkhe- den binnen het Groene Hart van Midden-Holland. 2) Drs. K. de Jong Ozn was ach tereenvolgens op beleidsniveau werkzaam als rector van een PC Lyceum, als staatssecretaris en als voorzitter van de Stichting School en Evangelie. De heer De Jong heeft de belangen van het protes tants christelijk onderwijs nimmer uit het oog verloren. Hij noemde zich een fervent tegenstander van de samenwerkingsschool. Zie voorts: F. van Schooten en H. Wansink, De nieuwe Schoolstrijd, A’dam, 1984. GOUDA - Op maandag 3 februa ri houdt het Humanistisch Café van de HV-afdeling Midden-Hol land open podium voor iedereen die iets wil voordragen. Vanaf 20.30 uur vindt dit ’’Podium van de Maand plaats in Het Tref centrum aan de Spieringstraat 113a in pouda. Wie een gedicht op proza van zichzelf (of van een ander) wil vertellen of zingen of hoe dan ook ten gehore wil brengen is welkom. Ieder genre is mogelijk en doet men niet zelf mee - hoe meer pu bliek hoe gezelliger. Het maande lijks ’’café” blijkt iedere keer op nieuw verrassend! Aanmelden is niet nodig. Voor meer informatie: Marry Menschaart tel. 01820-23778. heel moeizaam af. .Kees (op 1 mei 39 jaar) en Mieke Tijsterman (op 23 april 37 jaar) waren een week na hun terug komst uit Kaapstad, waar zij het einde van de eerste rally Parijs- Kaapstad wegens autopech sinds 7 januari moesten afwachten, de kookgasten van Tineke de Nooij. Met steun van een gastkok kook ten ze daar voor coureur/mon teur/restauranteigenaar Anne Kies (39), die het echtpaar in de woestijn met een service-vracht- wagen had nagereden, modeont werper Frank Govers, radiopre sentator Will Luikinga en actrice Marlous Fluitsma (Helen Hel mink uit de soapserie Goede Tij den Slechte Tijden). De Waddinxveense eigenaar van een autosportzaak aan de Mercu- riusweg (”Ik kan alleen een eitje bakken”) kreeg als eerste vraag I van Tineke de Nooij hoe hij het vond dat hij de woestijnrally - waaraan hij met Mieke voor de zevende keer had meegedaan - vroegtijdig had moeten verlaten. Direct en eerlijk zei hij daarvan een behoorlijke kater te hebben overgehouden. Nadat nog even kort voor het oog van de tv-camera’s over de rally- sfeer (aardig), de rally (avontuur lijk), het eten onderweg (erg slecht en onsmakelijk in plastic bakjes), het belang (onder andere publiciteit voor de autosportzaak en de sponsors) en het gevaar (valt wel mee) was gesproken ver raste Mieke Tijsterman de kijkers met de mededeling dat zij er in december van dit jaar misschien niet meer bij zal zijn als de twee- de editie van Parijs-Kaapstad (de finitief opvolger van Parijs-Dakar) van start zal gaan. Een opvallende mededeling, want vorige week hadden de sponsors van Kees en Mieke Tijsterman, Camel en Toyota, in een persbe richt uit Raamsdonksveer nog la ten weten dat het Waddinxveense echtpaar in de tweede editie van Parijs-Kaapstad weer van de partij zou zijn. Mieke Tijsterman, die verwacht dat de organisatie de kritiek uit het deelnemersveld van deze keer ter halte zal nemen, stak in dat persbericht haar me ning over de laatste rally niet on der stoelen of banken. Ze plaatste duidelijke kantteke ningen bij de organisatie van Pa rijs-Kaapstad, omdat er met name in de tweede helft van het evene ment weinig meer viel te beleven. ’’Over het algemeen heb ik de ral ly niet zo positief ervaren. Na 1 januari was de koers eigenlijk al gelopen. Door de smalle wegen en het vele stof was het meer file-rij- den dan rally-rijden. Er viel toen niet veel meer te navigeren”, al dus de Waddinxveense kaartlees- ster. Tegen Tineke de Nooij zei de ex- receptioniste en telefoniste, die nu haar man in de autosportzaak helpt, haar pasgeboren zoon Tim - tijdens het rallyrijden eens zo oud geworden (van vier naar acht we ken) - erg te hebben gemist. Ze meende dat ze daarvan over een jaar nog meer last zou hebben dan nu al het geval was. ”Hij kent ons nu nog amper”, meent ze. De mogelijkheid be staat dat Kees’ broer Willem Tij sterman haar plaats als navigator gaat innemen. Als Mieke onver hoopt ditmaal niet van de partij had kunnen zijn was Willem ai eerder ingevallen. Kees en Mieke Tijsterman had den in de elf landen die ze heb ben doorkruist opnieuw een team van zes man tot hun beschikking. Van dat team maakten deel uit coureur/monteur/directeur van een im- en exportbedrijf Jan van Tuyl (50) uit Brussel, monteur/technisch race-coördina- tor Bert Winkler (28) uit Haar lem, onderhoudsmonteur/opticiën Willem Tijsterman (36) uit Ede, coureur/monte ur/restauranteigenaar Anne Kies (39) uit Appelscha, Tatravracht- wagenchauffeur/monteur Ur- bünck Stanislav (39) uit Tsjecho- Slowakije en de in een volgvlieg- tuig meevliegende monteur Eric Steenhuizen (30). Jan van Tuyl en Bert Winkler van het Tijsterman-team zijn er in ge slaagd om ’s werelds langste rally Parijs-Kaapstad in het Toyota-4- Runner als enige Nederlanders uit te rijden. Ze eindigden uitein delijk op een 45e plaats. Het tweetal had Kees en Mieke Tij sterman veelvuldig geholpen tot dat ze op 7 januari uitvielen. In de 13e etappe hadden de Wad- dinxveners een onherstelbare schade aan de motor opgelopen. De servicetruck met Willem Tij sterman, Anne Kies en Stanislav Urbünck hebben Jan van Tuyl en Bert Winkler tot het einde toe on dersteund. Bert Winkler: ”Het was de eerste keer dat in de rally navigeerde. De eerste dagen leverde dat wat problemen op, maar daarna ging het heel goed. Voor mij persoon lijk was het een fantastische erva ring, een jongensdroom die is uit gekomen!”. Eind dit jaar wordt Parijs-Kaap stad opnieuw verreden, de organi satie heeft nu al beloofd dat het competitie-element dan nadrukke lijker aanwezig zal zijn. Veel deel nemers waren van mening dat vanwege de vele smalle wegen de rally niet tot zijn recht kon ko men. De eerste Parijs-Kaapstad eiste drie doden en enkele zwaar gewonden. nu in actie komen menkandidaten slagen. Na de ef fectuering van de fusie met de Samenwerkingsschool voor Havo- Atheneum zullen de leerlingen van de basisschool met een MAVO-HAVO-advies, in het al gemeen aangemeld worden op de nieuwe samenwerkingsschool voor MAVO-HAVO-ATHENEUM, gelet op de kwaliteit van het on derwijs en het hoge onderwijsren dement; 2) de basisvorming in het voortge zet onderwijs, dus ook van de reeds gefuseerde scholen, vraagt een vorm van voorbereidend tech nisch onderwijs in een meerjarige brugperiode; daarvoor is De Wad de niet nodig; 3) Mavo en LBO leerlingen af komstig uit milieu’s van de Gere formeerde Bond in de Hervormde Kerk en de andere orthodoxe ker ken, gaan thans vrijwel altijd naar De Driestar, omdat het levensbe schouwelijk klimaat van De Wad de (met een meerderheid aan ka tholieken, niet godsdienstigen en andersdenkende protestanten etc.) gemeden worden. Bovendien zal De Driestar binnenkort zelf een school voor LBO bezitten; 4) het huidige bestuur van De Wadde, verschanst in een stich ting, vertegenwoordigt de ouders slechts zeer ten dele, terwijl het personeel (medezeggenschaps raad) aansluiting wil bij de samen werkingschool voor MAVO- HAVO-Atheneum. Een en ander zal leiden tot toenemende interne spanningen; 5) het Industrieel Contact Wad- dinveen (ICW) heeft zich tot het Waddebestuur en de gemeente raad gewend met een brief waarin wordt voorspeld dat halsstarigheid van De Wadde het voortbestaan van het LBO in Waddinxveen be dreigt (8). Alles overziende kan geconclu deerd worden dat de gemeente raad van Waddinxveen in goed overleg moet besluiten tot: 1de bevordering van een optima le informatie en discussie ten be hoeve van ouders en onderwijsper soneel; ook die thans behoren tot De Wadde; 2) na de informatie- en discussie ronde zal een referendum of een uitgebreide enquête moeten wor den gehouden over de vraag of de bevolking van Waddinxveen de aansluiting van de CSG De Wad de wenst in het kader van een harmonieus aanbod van onderwijs; 3) tenslotte zou de minister van onderwijs gevraagd moeten wor den de door de bevolking gewens te ontwikkeling te bevorderen, desnoods door een LBO toe te voegen aan de bestaande samen- werkingsconstructie. dat het bestuur van De Wadde in het verleden, noch thans, demo cratisch gezien, als representatief kan worden beschouwd voor de De Waddeschoolbevolking en ui teraard in nog mindere mate voor het gehele onderwijsveld van Waddinxveen e.o. en het nochtans een ontwikkeling naar een harmo nische scholenfusie blokkeert. In 1969/1970 werd door Wad dinxveense ouders een plan ont wikkeld voor een samenwerkings school voor Havo-Atheneum. Dit werd breed gedragen door een werkgroep van 18 ouders wier kinderen toen openbare, rooms katholieke en protestantse scholen bezochten. Diepgaande studie werd gemaakt van de pedagogische/didactische vormgeving en van de bestuurs vorm. Dit gedaan hebbende, werd een professionele enquête ontwik keld. De centrale vraagstelling was: naar welk een school zal u uw kind(eren) sturen. De uitslag was duidelijk: 80% wilde een samenwerkingsschool, zoals deze uitvoerig in de media en anderszins (voorlichtingsavon den in Waddinxveen en de regio, circulaires) geschetst was. Vervol gens kon tot stichting worden overgegaan. In de enquête voor de samenwer kingsschool voor Havo Atheneum was beloofd te zijner tijd óók te ijveren voor een LBO op samen- werkingsbasis. Toen het in 1974 zover was, bestonden er echter twee verschillende plannen voor een LBO-school: één volgens het type De Wadde, de andere vol gens het type Samenwerkings school Havo-Atheneum. De voorstanders van een samen werkingsschool enquêteerden op nieuw de ouders. De uitslag was 60% voor een samenwerkings school voor LBO, plm. 2% had geen mening. Ook de toenmalige vakbeweging sprak zich uit: NKV en NVV waren vóór een samen werkingsschool. Het CNV was te gen. Voor beide scholen werd een aan vraag ingediend. De initiatiefne mers voor de De Wadde-LBO - grotendeels afkomstig uit Gouda - richtten zich tot het ministerie van Onderwijs voor school op ba sis van de gereformeerde belijde nisgeschriften. Daarbij werden de prognosecijfers zéér opgeblazen. Zo werd verondersteld dat 50% van de LBO leerlingen uit het Bleiswijkse bestand zouden ko men en 30% uit Zoetermeer. Het geheel leverde een verwacht aan tal leerlingen op van 270, terwijl toen de norm 350 was. Volstrekt onvoldoende dus. De concurrerende aanvraag voor een samenwerkingsschool - met de positieve uitslag van de enquê te onder de Waddinxveense ou ders - werd volstrekt genegeerd en de aanvraag van De Wadde- LBO werd toegewezen. Verant woordelijk voor dit besluit was de staatssecretaris van onderwijs, drs. K. de Jong Ozn (2). Inmiddels was in Weekblad voor Waddinxveen een aantal artikelen geschreven over deze LBO-pro- blematiek, waarin een analyse werd gegeven van de grondslag van beide scholen, de bestuursvor men en de uitslag van de enquêtes (3). Hierin werd gewezen op de inter ne tegenstrijdigheden in de grond slag van De Wadde, alsmede de discriminerende aspecten daarvan ten aanzien van de katholieken en degenen die niet behoorden tot de orthodoxe protestanten (4), de na delen van de stichtingsvorm voor een onderwijsinstelling voor wat betreft de ouderparticipatie en werd gesteld dat het plaatselijke onderwijsbelang een harmonie vereiste. Deze artikelen werden op 16 ja nuari 1975 beantwoord door het Bestuur van de Stichting voor PC-Voortgezet Onderwijs, en on dertekend door de toenmalige se cretaris, de heer N. Bakker. De schrijver van de artikelenreeks werd hierin getypeerd als een anti-christ en voorts werd de Waddinxveners ter geruststelling meegedeeld dat de stichtingsvorm maar van tijdelijke aard zou zijn; het bestuur had - zo deelde de heer Bakker mede - reeds het be- I Via de FM-band 87,9 (kabel) en 105,8 I I (ether). Staringlaan 2, postbus 330, I 2740 AH Waddinxveen. 1 Tel. 01828-10379. houden met een LBO-poot is de aan de Bilderdijklaan wonende hu manist. Hij stak zijn mening al niet onder stoelen of banken bij een recente boekpresentatie in de Openbare Bibliotheek, ditmaal heeft hij een uitgebreide brief ge stuurd aan de gemeenteraad van Waddinxveen, met afschriften aan de raadsfracties, de directies, me dezeggenschapsraden en besturen van de Waddinxveense scholen voor voortgezet onderwijs, de Ver eniging Openbaar Onderwijs en het Industrieel Contact Waddinx veen. Gezien het belang van deze ’’schoolstrijd” publiceert het Weekblad voor Waddinxveen de brief van dr. A.A. de Bruin inte graal. teams op dezelfde zondag.hun wedstrijd winnend afsloten. ”Wat dat betreft, is er langzaam aan een bijgeloof ontstaan bij de ze twee teams. Als het ene team als eerste een wedstrijd won, leek vooraf al een negatief eindresul taat van de tweede wedstrijd vast te staan. En natuurlijk anders om”, aldus Simon Krol, voorzitter van de technische commissie van Rowah en tevens trainer van de damesgroep. Hij was daarom zeer gelukkig met het afgelopen weekeinde, waarin zowel de heren als de da mes aan het langste eind trokken. De heren wonnen in Alblasserdam met 12-18 van Spirit en de dames boekten een knappe overwinning tegen DES in hun uitwedstrijd in Papendrecht. Rowah speelde zijn uitwedstrijd tegen Spirit, dat op de laatste plaats in de competitie stond. De thuiswedstrijd tegen deze ploeg had Rowah reeds met groot ver schil gewonnen. Het lag dus in de lijn der verwachting dat Rowah ook nu een goede kans had om twee punten te halen. De heren van Rowah konden weer beschikken over Hassan M’rabet, die in de eerste competitiewed strijd uitviel met een pols-blessu- re. Lex van Ham ontbrak in deze wedstrijd. Het niveauverschil tussen beide ploegen kwam eigenlijk alleen in het eerste kwartier van de wed strijd tot uiting. De heren van Ro wah liepen snel uit naar een voor sprong van ongeveer vijf doelpun ten. Rowah scoorde overigens met na me uit persoonlijke acties en kon niet echt tot uitgespeelde aanval len komen. Bij rust leidde de Waddinxveense ploeg met 11-6. Na de rust kon Rowah eigenlijk geen grotere voorsprong némen. ”We werden niet geïnspireerd door het spel van onze tegenstan ders. Spirit stelde aanvallend wei nig voor, waardoor we het in onze defensie veel te gemakkelijk op namen”, aldus opbouwspeler Ton Verkley. ”In de aanval legden we te veel accent op de individuele acties. Dat leek enerzijds wel gerecht vaardigd, omdat de verdediging van onze tegenstanders slecht sloot. Maar onze schoten misten zuiverheid, waardoor we veel te vaak goede kansen misten”. De overwinning kwam evenwel niet in gevaar. De tweede helft ging qua scoreverloop heel gelijk matig naar de uiteindelijke eind stand 12-18. ’’Twee belangrijke punten voor ons”, vertelt Ton Verkley. ’’Hier door blijven we in de middenmoot meedraaien en dat is best een re delijk resultaat in ons eerste jaar”. De dames van Rowah speelden in Papendrecht tegen DES. Door de afwezigheid van een drietal da mes, moesten de Rowah-dames de wedstrijd zonder wisselspelers be ginnen. Tegen het fysieke DES betekende dat, dat alle Rowah-da mes zestig minuten lang voluit moesten gaan. Alcapress/Rowah si strijd met verstand. Het speelde de aanvallen goed uit en wachtte geduldig totdat er goede kansen ontstonden. Bij rust leidde de Waddinxveense formatie met 8-5. Na de pauze begon DES met een sterk offensief, wat gepaard ging met heel wat fysiek geweld. In de verdediging werden een aantal knappe Rowah-aanvallen met zwa re overtredingen afgestopt. Zo nu en dan leidde dit tot emotionele taferelen. De Rowah-dames hielden het lie ver bij technischer handbal en dat bleek toch het meest effectief. In het laatste kwartier van de tweede helft liep Rowah met een aantal fraaie treffers definitief uit en wist uiteindelijk de wedstrijd nog royaal met 16-12 te winnen. ’’Techniek wint het toch meestal wel van kracht”, besluit Marja Sloof, teambegeleidster van Alcapress/Rowah. ’’Daardoor Rotemanj -raatOüK

Weekblad voor Waddinxveen | 1992 | | pagina 9