Ouderen in actie Legpenning Waddinxveen Vof Appel sponsort Waddinxveen-zondag Agrariërs Pelhrimov danken Waddinxveners I teI ben B. en W. vorige week donder- -a dagavond in hotel-café-restaurarff**‘> De Unie een voorlichtings- en i spraakavond gehouden over meentelijke plannen voor een 'v> nieuwe riolering in de wijk en de x aanleg van een 30 km-zone. De avond werd samen met de wo- ningbouwvereniging SSW georgS^L niseerd. 'ft uit ’t stof Apbna Generaal dankwoord aan iedereen Bijverdienen Dansstage TOOS-gym Praatje in koffiebar Spuitauto naar Samos Inspraak avond voor Victorwijk 8 'ft WEEKBLAD-CARTOON VAN ELIAS dit pikken ei'K5 LAATSTE KANS!! Pagina ÏF? Met de tijd mee Ereburger Legpenning i Groeten Weekblad voor Waddinxveen Woensdag 12 februari 1992 be- ip 'Hl IS vallen. Wat zal 1992 brengen? a„ gaan zo snel en zijn vaak zo matisch en onvoorspelbaar, zelfs de meest l stellingen voorzichtig zijn met n, geven van 1 r wat er elders in de wereld beurt. Vorig jaar profiteerden WADDINXVEEN - De vennootschap onder firma Appel van de Tesselschadelaan 180 in Waddinxveen (graaf- en kabelwerk- zaamheden) is de nieuwe spoi de voetbalvereniging Waddin ALLE- rijlessen 38.50 (60 min.) als u zich aanmeldt voor 1 april '92 iedere maandagavond theorieles ook voor 17 - jarigen Rijschool 'Bijna' Graanakker 84 - 2743 EL Waddinxveen Telefoon 01828-19852, b.g.g. 15950 Het lesaanbod voor zondag is ver deeld in twee delen, ’s morgens wordt er aandacht geschonken aan moderne dans en ’s middags wordt de Afrikaanse dans aange leerd. De moderne dans wordt gedo ceerd door Maartje van Steen, zij is afgestudeerd aan de Rotter damse Dansacademie en heeft zich gespecialiseerd in de moder ne dans. Hierbij heeft zij een ei gen stijl ontwikkeld en die is de vorige dansstage heel goed aange slagen zodat zij voor de tweede keer in Waddinxveen staat. Computers voor boeren de Sint Victorwijk te won opengebroken. Dat is voor de meente een uitstekende gelegeg- heid om aansluitend op dc„ gaan richten tot een 30 km-zone. Behalve dansstages heeft TOOS nog veel meer activiteiten op dansgebied. Voor iedereen op elke leeftijd heeft TOOS wel iets te bieden op dansgebied. Van jong tot oud en van dames tot heren kan men jazzdansen bij TOOS. Kom eens gezellig langs tijdens een van de lessen of bel voor in formatie te. 13839. dienen met vakantiewerk zonder dat dit invloed heeft op het recht op kinderbijslag. Dit is ƒ50,- meer dan in het al lopen jaar. Het bedrag is i hoogd omdat ook de minimun nen zijn gestegen. Staatssecreti Ter Veld van Sociale Zaken Werkgelegenheid heeft dit he- n paald. WADDINXVEEN - Voor de woners van de St. Victorwijk 1 Ir I F [O- F lis E Christine Stöber komt ’s middags de voor de dames onbekende Afrikaanse dans doceren. Zij wordt daarbij geassisteerd door een percussionist (drumspeler) uit Senegal. Christine Stöber, die ook afgestudeerd is aan de Rotter damse Dansacademie, heeft zich vooral gespecialiseerd op de Afri kaanse dans. Zij is daar heel en thousiast over en laat dat dan ook zeker merken tijdens haar lessen. Tijdens de dansstage is het niet de bedoeling dat er aan het eind van de dag een voorstelling gege ven wordt, de dag wordt alleen gebruikt om nieuwe technieken bij te leren. Publiek tijdens deze dag is welkom, mits deze ervan overtuigd is dat ze komen kijken tijdens een les en dat rumoer con centratieverlies kan betekenen van zowel docenten als leerlingen. De kosten van de dansstage, geor ganiseerd door de jazzdocente bij TOOS Ariënne Zwijnenburg, ko men geheel voor eigen rekening van de jazzdames. Maar door de demonstratiegroep van Reeuwijk uit te nodigen zijn de kosten be trekkelijk laag gebleven. Door middel van extra lessen door gastdocenten gegeven, kunnen voornamelijk de dames kennisma ken met andere dansstijlen en daardoor hun techniek en presen tatie uitbreiden. Andere dansstij len zijn bijvoorbeeld: moderne dans, klassiek ballet, showdans en Afrikaanse dans. Tevens brengt zo’n georganiseer de dag een beter groepsgevoel bij de dames wat hun dansplezier daardoor vergroot. En natuurlijk overbodig om te zeggen: hoe be ter het plezier des te beter de prestatie. Gouwe kant in ”de Brug”. Een van onschatbare waarde is een vriendschapsband tussen Pel hrimov en Waddinxveen. Neder land is geïnteresseerd in samen werken met voormalige commu nistische Oostblok landen. Wij bezochten onder andere ook een firma die zich bezighoudt met herscholing van landbouwers en zorgt voor landbouw program ma’s voor als boven genoemde landen, en wij hopen vaste relaties te bevestigen met deze firma. Wij zouden nog een tijd door kunnen gaan, maar zoals een oud Tsjechisch gezegde is: ”Het is be ter een keer te gaan kijken dan er vijf keer over te horen”. Wij bevelen iedereen aan het mooie land te gaan bekijken en de aardige mensen zelf te bezoeken. Wij hopen ook de gelegenheid te krijgen om onze Nederlandse vrienden in Tsjechoslowakije te ontmoeten en liefst zo spoedig mogelijk. Tenslotte willen wij allen bedan ken, de families die alles organi seerden, en voor ons zorgden en de scholen en bedrijven die ons ontvingen en tijd voor ons vrij maakten. Hartelijk dank aan die mensen waarvan wij met eigen ogen kon den zien wat wij in ons land alleen kennen als gezegde: ”Als je weet hoe je moet werken, zal God je helpen”. ik I. ft ft ft ft iS ft ft WADDINXVEEN - In hotel-café-restaurant De Unie zijn maandag twee informatiebijeenkomsten gehouden (’s middags en ’s avonds) om agrariërs te informeren over computergebruik. Landbouwadviseurs braken een lans voor automatisering door boeren. nale dealers van hard- en soft ware, tientallen accountantskanto ren, de suikerindustrie (CSM, IRS en Suiker Unie en GITS, de pas opgerichte organisatie die de teeltbegeleidingssystemen BETA en CERA versmarkt). Gedurende twee maanden worden in het gehele land voorlichtings bijeenkomsten gehouden; in totaal ruim veertig in alle delen van het land. Uiteraard hopen de organi satoren op veel animo van de landbouwers. Tienduizenden agriërs hebben daartoe een per soonlijke uitnodiging gekregen. Alle initiatiefnemers zijn steeds present om de ’automatiserings- boodschap’ uit te dragen. Eén van de initiatiefnemers is Westelijk Accountantskantoren, een ’groen’ accountantskantoor met vestigingen in Noord- en Zuid-Holland, Zeeland en West- Brabant. ”Of het nu gaat om boekhoudpakketten, management programma’s, teeltbegeleidings systemen of andere vormen van automatisering, de agrarische on dernemer kan daar veel baat bij hebben. Recente ontwikkelingen, zoals telebankieren en het koppe len van pakketten, voegen daar nog een dimensie aan toe”, aldus directeur drs. A.H. Lievaart van Westelijke Accountantskantoren BV. Hij juicht hef toe dat een in agra rische kringen veel gebruikt boek- houdprogramma als MIFAS is ge koppeld aan het Rabo Telebankie ren en Girotel. ”Met dergelijke software heeft de boer snel en ac tueel inzicht in zijn dagelijkse be drijfsvoering. Hoe hij ’op de bank staat’ weet hij dan met een druk op de knop”. Lievaart is ervan overtuigd dat agrarische automatisering inmid dels volwassen aan het worden is. ”De meeste computerprogramma’s die nu te koop zijn, voldoen goed. De kin derziektes zijn eruit. Als je kijkt naar een management-programma als Van Waes, lijkt dat nauwelijks meer op de oorspronkelijke versie. Het is prima afgestemd op de be hoefte van de hedendaagse akker bouwer en groenteteler”. De voorlopers onder de agrariërs hebben daar een belangrijke bij drage aan geleverd door telkens hun wensen en ervaringen ken baar te maken aan de software producenten. Volgens Lievaart is daarom nu het moment aangebro ken waarop de rest van de agrari sche ondernemers zonder proble men kan gaan automatiseren. ”Als ondernemer en dus ook als landbouwer moet je met de tijd mee gaan om te blijven voortbe staan. Automatiseren behoort daar ook bij. Bovendien wordt de agrariër in toenemende mate ge confronteerd met zaken als tele bankieren en elektronisch winke len. Heus, die personal computer komt er wel. En als je hem een maal hebt, wil je hem niet meer missen. Vraag maar een bestaande gebruiker!” Lievaart tenslotte: ’’Goede voor bereiding blijft noodzakelijk. Op dit gebied kan het volgen van een cursus aan een van de agrarische opleidingscentra (AOC’s) een uit komst zijn”. insor van het eerste zondagelftal van de voetbalvereniging Waddinxveen. Vof Appel, actief sinds maart vo- 'rig jaar, wordt geleid door de di recteuren Sjaak en Piet Appel. Ze doen dat met veel elan en hebben inmiddels een sterke positie in de markt vergaard. Het op dit mo ment zeven personeelsleden tel lende bedrijf heeft met kwaliteits werk een zodanige reclame ge maakt, dat van hun diensten graag gebruik wordt gemaakt. Een belangrijke opdrachtgever, Van den Berg BV in Zwammer- dam, is onder andere één van de ze bedrijven. Van den Berg BV is hoofdaanne mer van het omvangrijke mistde- tectieproject bij Prinsenbeek. Op drachtgever Rijkswaterstaat wilde een signaleringssysteem bij opko mende mist hebben. In een kort [tijdsbestek, rondom de bouwva- kantie 1991, moesten de graaf werkzaamheden verricht worden. V.o.f. Appel heeft een belangrijk deel hiervan voor zijn rekening genomen en meegeholpen dit pro ject tot een groot succes te ma ken. Verder horen kabeltelevisie- projecten en GEB-werk tot het omvangrijke takenpakket. Directeur Piet Appel (28 jaar oud, getrouwd en 2 kinderen) heeft voor Waddinxveen-zondag gekozen om zich een op een ande- i re wijze te presenteren. Niet al leen reclame via het werk. Vrien den en kennissen hebben raak vlakken met deze vereniging en het geopperde plan van sponso ring van de geelzwarten werd dus heel positief ontvangen. Zeker niet toevallig is dat vader en mede-directeur Sjaak Appel 25 jaar als actief voetballer bij Waddinxveen heeft geacteerd. Niet zeker wetend of hij bluft, zegt hij dat meer als 10 kampi oenschappen van zijn elftal heeft meegemaakt. (Van de kant van de ouderen in Waddinxveen komt steeds meer protest tegen plannen om op de plek van de af te breken toneelzaal van het Anne Frank-centrum aan bet Jan van Bijnenpad 40 seniorflats te bou wen). Deze maand startte een landelijke campagne om agrariërs achter de computer te krijgen. Alle pogin gen van automatiseerders, stands- organisaties en landbouwvoorlich ting ten spijt, op de meeste be drijven ontbreekt de computer nog steeds of wordt hij niet ge bruikt. Toch kunnen agrariërs ernorm veel voordeel hebben van automa tisering. Om ze daarover te infor meren, heeft een groot aantal toonaangevende bedrijven de han den ineen geslagen voor een groots opgezette voorlichtings campagne. Waddinxveen deed daar aan mee. Aan de campagne werken mee: Rabobank Nederland, software producent Miconet (leverancier van Mifras en Van Waes), regio- Het zojuist tussen V.o.f. Appel en Waddinxveen-zondag getekende contract voorziet in een periode van drie jaar. Met een belangrijke financiële injectie hoopt de spon sor Waddinxveen mede te helpen om uit de afdeling te komen en sportief gezien de vereniging op een hoger plan te krijgen. De sponsoring bestaat voor een belangrijk deel uit een jaarlijks fi nancieel bedrag. Het eerste jaar is een gedeelte bestemd voor de complete outfit, inclusief trai ningspakken en tassen, met hierop uiteraard het logo van de firma. Massa Sport, eveneens een spon sor van diverse evenementen bin nen de vereniging, leverde alle waar. WADDINXVEEN - Op initi atief van de Werkgroep Ste denband Waddinxveen/Pelhrimov heeft Waddinxveen vorig najaar be zoek gehad van een agrarische delegatie uit het Tsjechoslo- waakse Pelhrimov. Deze men sen hebben het kennelijk zo mooi gevonden dat ze de afge lopen week een brief stuurden met een generaal dankwoord aan een ieder die aan het wel slagen heeft bijgedragen. De Werkgroep Stedenband Waddinxveen/Pelhrimov is ont staan uit het Vredesplatform Waddinxveen. Door de toenemen de ontspanning tussen Oost en West besloot het Vredesplatform haar doelstelling en naam te ver anderen. Stelde het Vredesplat form zich ten doel de bevolking bewust te maken van de gevaren van de wapenwedloop en van de noodzaak van ontspanning, de Werkgroep Stedenband wil op lo kaal niveau bijdragen aan het vormgeven van de vernieuwingen in Europa. Concreet betekent dit dat zij de contacten tussen Oost- en West- Europa wil stimuleren (katalysa- tor-functie). De werkgroep is van mening dat vriendschapsbanden kunnen leiden tot het wegnemen van vooroordelen, terwijl door za kelijke banden vakkennis uitge wisseld kan worden, bijvoorbeeld op het gebied van het milieu. De contacten kunnen op verschil lende niveaus vorm krijgen, bij voorbeeld tussen cultuur- en sportverenigingen, tussen kerkelij ke, politieke en vakbondsgroepe- ringen en beide gemeentebestu ren. Groot belang wordt ook ge hecht aan contacten (ook econo mische) tussen Nederlandse en Tsjechische bedrijven. In overleg met de gemeente heeft de werkgroep sedert 1990 de mo gelijkheid onderzocht voor een eventuele stedenband met de Tsjechische plaats Pelhrimov (15.000 inwoners, 100 km ten zuidoosten van Praag). De keuze voor Pelhrimov hangt samen met het feit dat er vanuit de Samen werkingsschool voor HAVO/Atheneum reeds contac ten met Pelhrimov waren. Tot nu toe hebben reeds enige oriënterende contacten plaatsge vonden, waaronder het bezoek van het college van Burgemeester en Wethouders van Pelhrimov aan Waddinxveen in juni 1991 en van enige agrariërs in november 1991. Zowel in Waddinxveen als in Pel hrimov blijkt er behoefte te be staan aan wederzijds contact; deze behoefte is in Waddinxveen geuit door een aantal sportverenigingen, WADDINXVEEN - Om de waardering van Waddinxveners voor de lokale samenleving tot uitdrukking te brengen kan het college van Burgemeester en Wethouders ereburger- schappen toekennen en legpenningen uitreiken. Sinds 1960 zijn er 12 ereburgerschappen verleend, de laatste keer aan notaris J. in ’t Hol (1991) en de voorlaatste keer aan VVD- wethouder mevrouw L.M. Oosterbroek-Waagmeester (1986). Het aantal legpenningen is beperkt, maar daar wil het ge meentebestuur verandering in gaan brengen. Het predicaat ’’Ereburger van de gemeente Waddinxveen” wordt slechts in zeer bijzondere gevallen door de gemeente toegekend, ”als blijk van grote waardering en erkentelijkheid aan hen, die zich jegens de gemeente Waddinxveen in hoge mate verdienstelijk heb ben gemaakt, alsmede als onderscheiding aan burgers der gemeente, die door hun grote en algemeen erkende verdiensten op enigerlei ge bied zich die toekenning waardig hebben gemaakt”. Elke toekenning van het predicaat wordt aangetekend in het ”Ere- boek der gemeente Waddinxveen”. Voorts wordt bij de toekenning van het predicaat ’’Ereburger van de gemeente Waddinxveen” aan de begiftigde een oorkonde en een zilveren erepenning uitgereikt. Tot 11 september 1981, de datum waarop oud-burgemeester A.G. Smallenbroek, het ereburgerschap werd toegekend, werd ’’volstaan” met de toekenning van ’’Erepenningen der gemeente Waddinx veen”. De term ’’ereburger” werd tot deze datum niet gehanteerd. Naast het ereburgerschap kent de gemeente Waddinxveen een leg penning. Deze wordt door het college van Burgemeester en Wethou ders toegekend als blijk van waardering van de Waddinxveense ge meenschap voor iets wat men, veelal langdurig of met grote inzet, voor deze gemeenschap heeft gedaan. Voor de toekenning van de legpenning komen in beginsel in aanmer king die (Waddinxveense) burgers of groepen burgers die zich (al dan niet op sportief gebied) bijzonder (hebben) onderscheiden. In 1985 werd de legpenning bijvoorbeeld toegekend aan de heer en mevrouw C. Tijsterman, als blijk van grote bewondering voor hun prestaties in de rally ’’Parijs-Dakar”. In 1988 ontving de voormalige directeur van de Samenwerkingsschool voor HAVO/Atheneum, drs. M. Verhoog, de legpenning. Indien de inkomsten uit vakanfië- werk meer bedragen dan /1.5$Q,- dan wordt alleen met het meertre- re rekening gehouden bij de be oordeling van het recht op kindek- ii bijslag. Vanwege de slechte gesteldheid van het bestaande rioleringsstelsel in de Sint Victorwijk, zal binnftl- kort worden begonnen met hgt aanbrengen van een nieuwe ridiê- ring. Tijdens deze werkzaamheden zul- len de op het bestaande riool aw- gesloten panden opnieuw wordon aangesloten op de nieuw aanjje legeen riolering. Voor de panden welke zijn aangesloten op aon drukriolering hebben de wértt- zaamheden aan de riolering ovga- ft gens geen invloed. De werkzaamheden zullen worden uitgevoerd door aannemingsre- i. drijf Van Herk te Waddinxveea. ft Voor de woningen in eigendom WADDINXVEEN - Komende zondag 16 februari wordt er een dansstage georganiseerd onder lei ding van de gymnastiekvereniging TOOS in de Havozaal aan de Sniepweg. Een dansstage is kort gezegd een dag waarbij de tech niek en de presentatie van het dansen kunnen worden verbeterd. In navolging van de eerste dans stage, georganiseerd door TOOS in september 1991, is er een ver volg gekomen met een tweede dansstage. Zondag wordt er voor de demonstratiegroepen jazz uit Waddinxveen en Reeuwijk een variend lesaanbod gegeven. 16 ton van 16,6% en boven de 7 ton op 16%. In de bussektor Volvo haar positie op de Ne< landse markt te verstevigen bijna 27%. De omzet van de on derdelenverkoop steeg met 11,7% als gevolg van een meer aktief verkoop- en marketingbeleid. Volgens de heer Van Setten zijn thans forse besparingen ten aaix zien van rente en vracht- en slagkosten bij Volvo Bedrijfsp^J gens zichtbaar geworden als ge- volg van het feit dat vrachtwagOfi nu rechtstreeks af fabriek aan d«i dealers worden geleverd en de «1“ derdelenvoorraad is geheel wegtó-1 vallen. Wat zal 1992 brengen? ”De veranderingen in de wer^A i gerenommeerde-hfA .zichtig zijn met liet1 [i hun mening. Ons laji& i is in hoge mate afhankelijk van i nog van onze geografische ligging- in de beschermende luwte van-de-r Duitse hoogconjunctuur, n^ur daar is eind vorig jaar een eind aan gekomen. Dit jaar zal dat een stijgende inflatie, groeiende wer- .t keloosheid en afnemende groei ft van ons bruto nationaal prodpkt betekenen. Het lijkt mij dan ook verstandig om het dit jaar sober ft te houden en dat zijn wij dan qok van plan”, meent de heer Van Setten. ft DEN HAAG - Kinderen mogen in 1992 tot ƒ1.550,- netto bijver- WADDINXVEEN - In de her vormde koffiebar De Schaapskooi aan de Nesse zal vrijdagavond 14 februari Hugo Romijn een praatje komen houden. Met de gedachte aan de Olympische Spelen in Bar celona wil hij nadenken over ”De Wedloop” van het geloof. Het praatje zal door het team omlijst worden met wat sketches. De koffie staat om 19.45 uur klaar en om ongeveer 20.45 uur begint het progrmma voor 15-jari- gen en ouder. WADDINXVEEN - Zondag 23 februari vertrekt uit Waddinxeen een brandweerspuit en andere brandweermaterialen, een ge schenk voor de bevolking van het Griekse eiland Samos van de Waddinxveense Stichting Vrien den van Samos. De spuit, nu nog gestald bij NKF Kabel BV aan de Noordkade en voor een zacht prijsje gekocht van de Waddinxveense vrijwillige brandweer, wordt woensdag 26 fe bruari door Waddinxvener Jacques Werkendam en een aan tal vrijwilligers op de boot in het Italiaanse Ancona gezet. Vrijdag hopen mens en materiaal Samos te bereiken. Het Griekse dorp Pytagorion op Samos heeft vrijdagavond voor de RTW-radio Waddinxveen dankt voor de brandweerauto die volgende week naar Griekenland zal worden overgebracht. Dit ge beurde in een gecombineerde live-uitzending van Radio Samos en RTW-radio. Na maanden werk heeft de Stich ting Vrienden van Samos een brandweerauto en blusmateriaal klaargemaakt voor verzending naar Griekenland. Hiervoor is bo vendien geld ingezameld. Het ei land heeft op dit moment geen middelen om zelf branden te be strijden. ’’Voor alle hulp willen wij ieder een hartelijk bedanken”, vertelde de Griekse tolk op de radio. ’’Voor de vriendschap die u ons bewezen heeft houden wij altijd éen plaatsje in ons hart”. Ook organisator Jacques Werken dam, de vrijwillige brandweer van Waddinxveen en burgemeester C.M. van der Linden werden na drukkelijk bedankt. Vrijwilligers van de Stichting Vrienden van Samos zullen op 23 februari met de brandweerauto vertrekken richting Griekenland. Jacques Werkendam vertelde dit in de internationale radio-uitzen- ding. In Griekenland werd dit nieuws direct in het Grieks ver taald. Als teken van dank werd tot slot vanuit Griekenland een plaat van de populaire artiest Do- lares gedraaid. automarkt van ruim 6% boven, 7 ton valt dit cijfer niet tegel. zo meent president J. van Settffl van Volvo Bedrijfswagens Nede^ land. ïïiMli Hij rekent over 1991 op eefT” martaandeel van Volvo boven de- de 7 t I'; 'ot Ift Ift Als gevolg van de noodzakelijfe vernieuwing van de riolering dicjU nagenoeg de gehele bestrating in t - 'ft heid om aansluitend op deft 'ft werkzaamheden ook de wijk in te gaan richten tot een 30 km-zone. -- [ft Volvo:Forse' is besparingen j WADDINXVEEN - Volvo Be- n drijfswagens BV in Waddinxvegfc; - verkocht vorig jaar 2.100 vrack&Ty’ wagens en dat was ten opzict van 1990 een daling met 5,5 ’’Maar vergeleken met een dal' van de totale Nederlandse vracht- van de woningbouwvereniging SSW is door de woningbouwvere niging uitleg gegeven over geplaa- de onderhoudswerkzaamheden. Zoals bekend zijn er in Waddial- veen in de afgelopen jaren reeas diverse wijken ingericht tot 30 km-zone, met als doel de vél* keersveiligheid in met name woonstraten te verbeteren. 'ft Bij de inrichting van een wijk tot een 30 km-zone dient te worden voldaan aan diverse door de fm- 'ft nister van Verkeer en WaterskSt [jj omschreven eisen. Het slecnts plaatsen van enkele 30-km/irar borden is niet toegestaan; een la gere rijsnelheid dient met behirtp van snelheidsremmende maatrege len te worden afgedwongen. Het eerste zondagelftal van de voetbalvereniging Waddinx veen heeft een nieuwe sponsor: de vennootschap onder firma Appel, een jong bedrijf van Sjaak en Piet Appel, dat zich toe legt op graaf- en kabelwerkzaamheden. (Foto: Waddinxveen- voetbal). Dankzij de activiteiten van de Werkgroep Stedenband Wad dinxveen houdt het Gouwedorp contacten met de stad Pel hrimov in Tsjechoslowakije, een plaats 100 kilometer van Praag. (Foto: Doede Bakker}. scholen en politieke partijen, ter wijl in Pelhrimov daarnaast de vraag komt van onder andere het gemeentebestuur, het arbeidsbu reau en de ondernemersvereni ging. De voorwaarden voor een geslaag de stedenband zijn aanwezig. Zo heeft de werkgroep zich in korte tijd verbreed tot een groep van circa tien personen en zijn door de recente veranderingen in Tsje choslowakije contacten goed mo gelijk. Daarnaast bestaan tussen beide plaatsen, ondanks de vele verschil len, ook veel overeenkomsten (bij voorbeeld milieu- en werkloos- heidsproblematiek). Met relatief weinig inspanningen van de ge meente kan de band tussen Wad dinxveen en Pelhrimov door het particulier initiatief verder wor den ontwikkeld. Het Waddinx veense gemeentestuur subsidieert de stedenband met een jaarlijkse subsidie van ƒ800,-. Naar aanleiding van het bezoek van een aantal Tsjechische agrari ërs in november 1991 heeft de Werkgroep Stedenband de vol gende enthousiaste brief van ing. Z. Pisa ontvangen: ’’Twee maanden geleden was onze groep van zelfstandige boeren op bezoek in Waddinxveen en in Gouda en omgeving. Goudse kaas is een heel bekend produkt in Tsjechoslowakije, dus accepteer den wij verheugd een uitnodiging van de Stedenband vriendschapsband Pelhrimov-Waddinxveen, zodat wij de landbouw in deze omge ving leerden kennen. Het programma was zorgvuldig voorbereid door onze Hollandse vrienden en daarbij behoorden ook bezoeken aan de verschillen de privé boerderijen die hun ei gen gemaakte produkten recht streeks aan de consument''¥gr- kochten. Dankzij de efficiënte manier van werken hebben de Hollandse wei de boeren op relatief kleine stuk ken land, die zij intensief bewer ken, een voor ons verrassend grote opbrengst. Alle boerderijen hebben wij ge zien als een uitdaging aan de gangbare Tsjechische propaganda dat het onmogelijk is om staande te blijven vol te houden met kleine boeren eigendommen. Heel interessant was het diner en de daar op volgende discussie. Wij discussieerden over voor- en nadeel van veilingen, staatseigen dommen en subsidies, en het op zetten en steunen van coöperaties. In ons land waren coöperaties ge vestigd zoals aan het eind van de vorige eeuw, maar later degra deerden die tot niet functioneren de Russische type ’’colchozes”. Nu moeten wij kijken naar erva ringen in het buitenland om op nieuw te beginnen. Gedurende discussie waardeerden wij de aangename atmosfeer die wij deelden met een groep en thousiaste mensen die duidelijk houden van hun werk en elkaar steunen. De directeur, de heer Vermeulen, van de Rijks Middelbare Land bouwschool in Gouda hield een speech over het systeem in zijn school en de landbouw in Neder land. Een exacte definitie van een boer is: ”Een boer is boven alles een vrij man”. Tijdens onze toeristische uitstap jes naar Gouda, Den Haag en Utrecht waardeerden wij de inte resse van onze begeleiders voor cultuur en historie. Bij gastfami- lies waar wij logeerden konden wij het familieleven zien, weder zijds begrip en liefde. Hun relaties met religie en ver enigingen worden uitgedrukt in kerkgebouwen die niet alleen wor den gebruikt voor kerkdiensten, maar ook voor sociale ontmoetin gen. En op dit gebied kunnen wij veel leren van onze Nederlandse vrienden. Overal waar wij kwamen vonden wij begrip, veel goede koffie, en aardige mensen. Wij verheugden ons speciaala over de lunch die wij gebruikten met de gepensioneerden aan de BEROEPSOPLEIDINGEN IS TFCHSIF.K ECONOMIE ES ISFORMAUCA Bel voor informatie: 085-57591 1 V

Weekblad voor Waddinxveen | 1992 | | pagina 11