klinkt in raadzaal Weidevogels geen partij voor Korbis ”Die Winterreise” Peru-act ie in Kreater Wereldwinkel bezoekt soos AF-centrum Playback en dansen bij TOOS-gym Lezing over Spinoza in De Boog Gemeente wil 10% geven aan Wereldwinkel Herstraten Domper voor Flyers-dames WADDINXVEEN - Het eerste damesteam van Flyers-basketbal kreeg afgelopen weekeinde een flinke teleurstelling te verwerken want in Zwijndrecht werd onver wacht met 46-45 van BC Verkerk verloren. Subsidie VOO 24e Langs de Gouweloop op 14 maart I WADDINXVEEN ZONDER GRENZEN Versterk het HV in Midden-Holland. Wordt nu lid: 01821-1655 Studie Torna en Lima Onderwijs Publiciteit Financiën Pagina 19 Woensdag 12 februari 1992 Weekblad voor Waddinxveen I tussen is de sfeer in de Kerngroep Ontwikkelingssamenwerking I Knabbelen aan Na een zeer sterke le helft, rust stand 36-18, zakte het spel van de jongens B in. Doordat er teveel aangerommeld werd kon Gras shoppers nog gewoon meedelen in de scores. Flyers won met 69-49. Martijn van de Put had 22, Mare Lesschen 20, Juri-Jan Klaric 15 punten. Met een 19-12 winst zijn de meisjes Cl nog steeds ongesla gen, gewonnen werd er vooral om dat de verdediging steeds feller werd. De welpen hadden in The Jump een goede tegenstander maar met de nodige moeite werd er prima gewonnen met 31-23: alle Flyers hadden daarin hun aandeel. I I „Waddinxveen zonder grenzen” is een driewekelijkse rubriek in het Weekblad voor Waddinxveen over Derde Wereld- activiteiten. Voor inlichtingen: W.J.S. Waterreus-de Vries, Lindengaarde 1, 2742 TP Waddinxveen. Tel. 01828-17851. WADDINXVEEN - Tenor Hein Meens en zijn begeleider Leo van Doeselaar verzorgen donderdagavond 13 februari om half negen in de raadzaal van het gemeentehuis van Waddinxveen het vierde concert in de reeks kamermuziekconcerten. Hein Meens en Leo van Doeselaar brengen dan ”Die Winterreise” van Franz Schubert ten gehore. Toen Franz Schubert voor het eerst tegen een van zijn vrienden over de liederencyclus ”Die Win terreise” sprak, had hij het over een huiveringwekkende serie lie deren. Nadat hij ze aan enkele vrienden had voorgespeeld liet hij weten dat dit de beste liederen waren die hij ooit geschreven had. De gedichten die Wilhelm Müller in 1824 aan de componist Carl Maria von Weber had opgedragen werden door Schubert getoonzet in het begin van 1827 en voltooid tegen het einde van dat jaar. De thematiek van Die Winter reise wordt beheerst door het ver langen naar verlossing van de ge kwelde ziel, een fraai (en geniaal) voorbeeld van ’’romantische Welt schmerz”: hier herinnering aan een onvervulde liefde. Voor de eerste 6 liederen ontving Schubert van zijn Weense uitge ver de som van 6 Weense gul dens! Verschillende liederen uit de cyclus zijn ook als zelfstandig lied beroemd geworden zoals Der Lindenbaum en Die Post. De tenor Hein Meens ontving in zijn loopbaan al verschillende on- beren. Dat Korbis zou winnen stond ei genlijk al bij voorbaat vast. De vraag bleef niet hoeveel doelpun ten verschil. Uiteindelijk werden dat er acht. Met wat meer con centratie op het verdedigend werk had het verschil beslist hoger moeten zijn. In elk geval waren de wedstrijdpunten binnen en dat was het allerbelangrijkste. Vooral in de eerste speelhelft speelde Korbis een goed spelletje. Veel variatie rond de korf, en vaak verrassende acties brachten het publiek in een opperbeste stemming. Veel doelpunen ditmaal van de hand van het dames-viertal: zeven om precies te zijn en dat was in feite het bewijs dat met goed sa menspel niet alleen de heren maar ook de dames tot scoren komen. Voor Korbis was het trouwens jammer dat bij een 4-1 voor sprong Miriam de Boer gebles seerd uitviel. Te hopen valt dat dat mee zal vallen want er komen nog belangrijke wedstrijden. Bo vendien moet de ploeg ook Pieter' Slootweg missen die nog steeds last heeft van een voetblessure. Het scoreverloop was uiteraard eenzijdig. Na 0-1 voor Weidevo gels liep Korbis voor rust soepel uit naar 10-1, een score waarin de dames met 6 doelpunten het leeu wendeel hadden. Pauline van Bre- ro en Ellen van de Ent, beiden met 2 afstandschoten en Yvonne Visser en Ester Visser - geen fa milie - elk met 1 doelpunt waren daarvoor verantwoordelijk. De studiegroep ’’Biotechnologie”, bestaand uit Kerngroepleden en andere belangstellenden, rondde haar studie af met een eindver slag. Twee leden van de studie groep bezochten een landelijke konferentie over biotechnologie. De groep zal de ontwikkelingen blijven volgen. Milieuproblematiek is niet alleen een ernstige zaak voor het westen, maar net zo goed voor de Derde Wereld. Het bracht de Kerngroep ertoe om samen met het NIVON een studiegroep ’’Milieu” op te richten. Zij bestudeert de gevol gen van allerlei handelingen voor het milieu, hier en in de Derde Wereld, met name in Torna en Li ma. NIVON en kerngroep organi seerden in samenwerking met Mi lieudefensie een thema-avond over het broeikaseffekt. WADDINXVEEN - B. en W. hebben besloten akkoord te gaan met het Herstraatprogramma 1992. Naast een groot aantal on dergeschikte reparaties zullen on der andere de navolgende straten en gebieden worden herstraat of van een nieuwe asfaltlaag worden voorzien: Staringlaan, Pr. Beatrix- laan, St. Victorwijk (tevens als 30 km gebied), Zuidkade (gedeelte lijk) en het voetpad langs de Ringvaartdijk. WADDINXVEEN - In samen werking met de Kerngroep Ont wikkelingssamenwerking Wad dinxveen en de Stichting Vluchte lingenwerk Waddinxveen e.o. or ganiseert de werkgroep van Am nesty International een bijeen komst op zaterdag 21 maart van twee tot vier uur in het gebouw van Kreateraan de Kerkstraat. Tijdens deze bijeenkomst staat de Peru-actie centraal. In 1990 ’verdwenen’ of stierven in Peru ruim tweehonderd mensen door acties van de veiligheidstro epen, zo meldt een rapport van Amnesty International. President Fujimori heeft vanaf ju li 1990 herhaaldelijk verzekerd de mensenrechten te zullen respecte ren. Sindsdien werden echter hele families uitgemoord, viel de presi dent hard uit tegen mensenrech tenactivisten en werden onvol doende maatregelen genomen om een verandering teweeg te bren gen. Na de installatie van de president in juli 1990 zijn ten minste 250 mensen ’verdwenen’ of vermoord. De ware cijfers zijn ongetwijfeld veel groter, maar zullen waar schijnlijk nooit bekend worden. Zelden wordt een gerechtelijk on derzoek ingesteld en -voor zover bekend- is nog niet één dader ver oordeeld. Amnesty International vreest dat de veiligheidstroepen hierdoor denken dat zij dergelijke schendingen ongestraft kunnen begaan. In een brief aan de Peruaanse pre sident zei Amnesty International geschokt te zijn door zijn recente opmerking dat alle mensenrech tengroeperingen ’de wettige tak van subversie’ en ’boodschappers van het schrikbewind’ zijn. De or ganisatie vreest dat een dergelijke uitspraak kan leiden tot meer be dreigingen van en aanvallen op mensenrechtenactivisten. Veel schendingen vinden plaats tijdens aanvallen door de veilig heidstroepen op boerengemeen schappen. Deze aanvallen worden uitgevoerd als wraak op de boeren die door gewapende oppositie groeperingen Lichtend Pad (Sen- dero Luminoso) of de Revolutio naire Beweging Tüpac Amaru (MRTA) gedwongen worden par tij voor hen te kiezen. De intentie, die de Kerngroep in 1990 uitsprak in haar jaarverslag om de kontakten met de mensen in het Lima-projekt te verbeteren, kon worden uitgevoerd. Hoogtepunt was het bezoek van de direkteur en de onderdirekteur van CIDIAG, Peru in september aan Waddinxveen. ”Het is goed zo nu en dan te ervaren, waar een ieder mee bezig is en je betrok- De tenor Hein Meens is komende donderdagavond als solist en met zijn begeleider Leo van Doeselaar te horen in de het ka mermuziekconcert in de raadzaal van het Waddinxveense ge meentehuis. Deze nederlaag betekent dat Fly ers de 2e plaats nu moet delen met Jumpers 2 tegen wie ze bin nenkort de lastige uitwedstrijd moeten spelen: het gaat er om spannen voor de Waddinxveensen! Nadat de Flyers-dames zich vori ge week behoorlijk hadden her steld van de nederlaag tegen kop loper Midland (2 weken geleden) leefde er bij hen een positieve ’’spirit” voor de wedstrijd tegen de nr. 5 BC Verkerk 2. De wedstrijd in Zwijndrecht was rommelig. Na een goed begin en redelijk verlopen le helft leidde Flyers met één punt voorsprong. Na rust gingen de Waddinxveen sen er nog wat harder in en dat had resultaat. Het spelletje draai de en Flyers liep uit. Enkele mi nuten voor tijd had Flyers nog een goede voorsprong van een punt of 7, maar toen stokte het spel voor hen en konden ze de buit toch niet binnen halen. BC Verkerk had een bevlieging en kwam weer op gelijke hoogte. In de slotfase kon het muntje voor beide teams gunstig vallen en dat deed het voor Verkerk: met 46-45 was het gebeurd voor Flyers. Heren 4 zat in een diep dal tij dens de wedstrijd tegen LUSV 3 want na een enigszins redelijke eerste helft, 21-31 achter, werden ze gewoon weg gespeeld. Verlies met 40-71. Arjan van Zanten scoorde 22 pnt. Konden de meisjes B voor rust aardig bij kampioenskandidaat MSV blijven, daarna waren ze niet bij machte om de tegenstan der af te stoppen. Eindstand: 41-88. Brenda van Leeuwen had 15, Jolanda Bink 8 punten. WADDINXVEEN - Tegen Weidevogels behaalde het eerste korfbalteam van Korbis een duidelijke 16-8 overwinning. Door, deze zege zijn de Waddinxveense korfballers op de derde plaats van de districtskorfbalcomptitie aangeland. Weidevogels daaren tegen zal het de volgende competitie in de afdeling moeten pro- In augustus 1990 werden zeker zestien mensen, de jongste was elf jaar, door soldaten en civiele verdedigingscomité’s doodgescho ten omdat zij weigerden mee te werken aan een aanval op Lich tend Pad. In mei van dit jaar wer den zes boeren vermoord door sol daten die zich uitgaven voor leden van Lichtend Pad. Verder zijn sinds juli 1990 ongeveer 200 men sen ’verdwenen’, vaak uit gebie den waar de noodtoestand van kracht is. In deze gebieden, waar sprake is van een gewapende op stand, gaat het leger er veelal van uit dat de inwoners de oppositie steunen. De meeste mensen ’ver dwijnen’ nadat zij willekeurig zijn opgepakt. Van de meesten wordt nooit meer iets vernomen. Ande ren worden levend teruggevon den: vastgebonden en met ge snoerde mond zijn zij uit leger voertuigen gegooid. Zij die wor den vrijgelaten zijn vaak eerst ge marteld. In het rapport veroordeeld de or ganisatie tevens de door de oppo sitiegroeperingen begane gruwe lijkheden. Zo is met name Lich tend Pad sinds 1980 verantwoor delijk voor het op wrede wijze vermoorden van duizenden gevan gen soldaten en burgers die niet bij de strijd waren betrokken. Lichtend Pad is tevens verant woordelijk voor het doden van ne gentig Peruaanse burgemeesters en een aantal buitenlanders, onder wie priesters en ontwikkelingsme- dewerkers. Door oppositiegroepe ringen begane misstanden mogen echter nooit een excuus zijn voor schendingen door de veiligheid stroepen. Amnesty International verwel komt de recent genomen maatre gelen om de mensenrechten te be schermen. Zo hebben de aankla gers die schendingen onderzoe ken, evenals het Rode Kruis, meer toegang gekregen tot de de- tentiecentra. Volgens Amnesty International zijn echter meer wij zigingen nodig om onderzoek te kunnen doen en de verantwoorde lijken voor het gerecht te kunnen brengen. Zo stelt zij onder andere voor om rechtszaken over men senrechtenschendingen niet lan ger te laten behandelen door mili taire rechtbanken, maar door ci viele rechtbanken. Voor inlichtingen over Amnesty International kan men terecht bij Hinke Benjamins, Jan Luijken- straat 19 Waddinxveen, tel. 15306. WADDINXVEEN - Aan de ge meenteraad zal worden voorge steld aan de Vereniging voor Openbaar Onderwijs, afdeling Waddinxveen, een éénmalige sub sidie te verlenen voor de versprei ding van een kleine promotiebro- chure voor het openbaar onder wijs. Voor de andere (bijzondere) schoolbesturen zal, als hiervoor belangstelling bestaat, eveneens een éénmalige bijdrage beschik baar worden gesteld. Frits Visser en Jaco Wineke ten slotte maakten de 10 vol. De tweede speelhelft was minder wat spel betreft. Dat was jammer want een monsterscore had er be slist ingezeten. Nu bleef het steken bij 6 doel punten, van de hand van Jaco Wi- neke (3x) en Marko van Leeuwen (2x) en Ester Visser die overigens de geblesseerde Miriam de Boer goed verving. Komende zaterdag treft Korbis thuis Viko uit Vianen. Een beslis send treffen dat antwoord kan ge ven op de vraag of Korbis ook vol gend jaar op districtsniveau kan blijven korfballen. De uitwed strijd werd destijds met 17-11 ge wonnen. Een succes is bij een m vorm zijnd achttal niet uitgeslo ten. Aanvang van deze wedstrijd in sporthal De Sniep is om kwart voor acht. X. I1 I De bestuursleden van sportclub Antilope achter de 24e Langs de Gouweloop van zaterdag 14 maart (van links naar rechts): John Droog. Jean Winkels, Letteke Broekman, Nel de Groot en Huub Kraan. (Foto: Fejagrafie Ton Bennemeer). WADDINXVEEN - Komende zaterdag 15 februari wordt er voor de dansjeugd van gymnas tiekvereniging TOOS een dans en playbackwedstrijd georgani seerd. Iedereen van de gym of jazz kan meedoen aan deze wed strijd en maakt kans om de wissel trofee te winnen. Voor het oog van een echte des kundige jury kunnen de deelne mers hun danskunsten laten zien. Speciaal voor deze wedstrijd wordt de Havozaal verduisterd en wordt er gebruik gemaakt van echt discolicht zodat het allemaal net echt lijkt. Deze middag begint om 14.30 uur in de Havozaal (achter sport hal de Sniep) en duurt ongeveer twee uur. Publiek is tijdens deze wedstrijd is van harte welkom en de toegang daarvoor is gratis. om te snijden. De bezuinigingssfeer waarin de Kerngroep Ontwikkelingssamen werking is terecht gekomen komt ook naar voren in het dezer dagen Verschenen jaarverslag 1991 van dfi in 1975 op initiatief van de Waddinxveense gemeenteraad op gerichte groep, die 18 leden telt. Vice-voorzitter is Chiel Smalle- gange, secretaris Emka Krösschell éji penningmeester Ko Krösschell. De Kerngroep krijgt een gemeen telijke subsidie van zo’n 55 mille Voor de uitvoering van haar doel stelling: werken aan voorlichting en bewustwording/financiële steun aan eéh projekt. Begin vorig jaar vroeg wethouder Paul van Schie aan de kerngroep om vrij willig grote bedragen (bijna 50%) van haar subsidie gedurende twee jaren af te staan voor andere doel enden. Hiertegen was veel weerstand in de Kerngroep, omdat, naar de me ning van de Kerngroep de situatie in Peru geen vermindering van subsidie rechtvaardigt en het van belang is bij ontwikkelingssamen werking om één projekt voor lan gere tijd te ondersteunen. Bovendien is het strijdig met het Kerngroepbeleid om de door de gemeenteraad aan haar toegeken- de subsidie te bestemmen voor andere doeleinden buiten de Kerngroep. De leden van de Kerngroep Ont wikkelingssamenwerking Wad dinxveen hebben er in 1991 veel aan gedaan om ontwikkelingssa menwerking in de aandacht te hóuden in Waddinxveen. De groep, die breed is samenge steld, bestaat uit vrijwilligers. Zij vergaderde zeven keer en de ver slagen van deze vergaderingen werden ook toegestuurd aan de gemeente en aan NOVIB. Er waren aparte werkgroepen voor onderwijs en publiciteit. De studiegroep ’’Biotechnologie” vol bracht haar taak. Er werd een stu diegroep ’’Milieu” opgericht. De Kerngroep legde haar voorge nomen aktiviteiten vast in een planningsschema 1991. In het schema zijn verschillende doel groepen opgenomen: volwassenen, jéugd en eigen groep, die ieder hun eigen aktiviteiten kregen. Veel aandacht besteedde de groep aan haar beleidsplan voor de jaren $l-’93. Er waren drie interne diskussie- avonden over de conferentie in Bulawayo (Zimbabwe november ’90) over de video van deze confe rentie en de video van CIDIAG (Peru) over het plattelandsontwik- kelingswerk in de provincie Sihu- as en er was een uitgebreide ge dachtenwisseling met NOVIB over de aktiviteiten van de Kern groep en van de NOVIB. De contacten met andere organi saties in Waddinxveen zijn veel vuldig. Er wordt samengewerkt op grote en kleine schaal. Bij de Stichting Vluchtelingenwerk Waddinxveen mocht de Kern groep ook in 1991 weer werkma teriaal opslaan. Toen de afdeling Onderwijs van de gemeente Waddinxveen met de vraag kwam naar mogelijkhe den om ontwikkelingssamenwer king in het basisonderwijs aan de orde te stellen, is de werkgroep meteen aan de slag gegaan. Zij maakte twee leskisten, over Burkina Faso en over Peru, bruik baar voor niveaus en met sugges ties voor eigen aktiviteiten. Vanaf januari 1992 werken acht basis scholen met deze leskisten. Er werd al één keer proefgedraaid op de De Savornin Lohmnaschool. Voor het samenstellen van Toma- Lima Flitsen (drie keer per jaar), een schoolkrantje voor het basis onderwijs, werd de werkgroep ge holpen door een schoolredaktie, bestaande uit leerlingen van Klaas de Vriesschool, de Groen van Prinstererschool, de Sint Paulus- school en de Annie M.G. Schmidtschool. De redactieleden kregen extra in formatie (video’s, dia’s) over To rna en Lima. Een drietal leden ipaakte ook een werkstuk voor de wedstrijd van het Ministerie van Buitenlandse Zaken Ontwikke lingssamenwerking ’’Over de top” (over milieu en Derde Wereld). De Sint Jozefschool en de Kardi- naal Alfrinkschool besteedden aandacht aan Peru. De beide scholen gaven leden van de werk groep lessen. Op het Havo/Atheneum werd les gegeven in vier derdeklassen. En op de Lapdoe-dag van het. Havo/Atheneum werd voor twee groepen een video gedraaid en óen Lima-spel gespeeld. Leerlingen van Mavo (uit Bos koop en Waddinxveen) en Havo/Atheneum vroegen infor matie voor hun werkstukken en namen interviews af. tèder jaar wordt veel aandacht ge geven aan publiciteit: via eigen WADDINXVEEN - De Wad dinxveense sportclub Antilope houdt de 24e Langs de Gouwe loop op zaterdag 14 maart. Om 13.00 uur start de wed- strijdloop voor KNAU-leden over 10 kilometer (heren, he- ren-veteranen, dames, dames- veteranen) en om 14.00 uur en om 14.15 uur de Tarvo-ster- ren-prestatielopen over 1,8 (jeugd), 3,6, 10, 13,2 en 16,4 kilometer. Beide starts zijn op de Alberdingk Thijmlaan. Een op de tien deelnemers bij de prestatielopen ontvangt van de organisatoren een paar prachtige Asics-sokke De voorinschrijving voor de 24e Langs de Gouweloop is bij mevrouw N. de Groot-van Pruisen, Wingerd 151, Wad dinxveen. Wedstrijdlopers be talen f 6,- (nainschrijving f 7,50) en prestatieiopers f 4,50 (nainschrijving f 6,-). De jeugd- prestatieloop is gratis. WADDINXVEEN - Op de derde filosofieavond van het Humanis tisch Verbond Midden-Holland zal prof.dr. Wim Klever van de Rotterdamse Erasmusuniversiteit donderdagavond 13 februari om acht uur in het buurtcentrum De Boog (C. Huygenslaan) een inlei ding houden over de filosoof Spi noza (1532-1677). Klever, voor aanstaand kenner van Spinoza in Europa, heeft vooral naam ge maakt toen hij in originaliteit van het denken van het denken van Spinoza ter discussie stelde. Hij is een causeur die een breed publiek weet te boeien. De autodidact Spinoza zou door zijn onorthodoxe opvattingen al vroeg gewaardeerd worden door protestantse dissidenten en liber tijnse regenten. De Portugees- Joodse gemeente van Amsterdam keert hem reeds op 24-jarige leef tijd de rug toe: hij wordt uit de Synagoge verbannen. Daarentegen blijft hij populair on der zijn vrienden, die met hem blijven corresponderen als hij uit Amsterdam verbannen wordt on der druk van de rabbijnen. Hij heeft dan zijn eerste boek gepu bliceerd (De Korte Verhande ling). Als libertijnse regenten hem daarna vragen zijn aandacht ook te besteden aan fundamentele staatkundige problemen, ver schijnt zijn Godsgeleerde-Staats- kundige Vertoog. De afronding van zijn belangrijk- se filosofische werk, De Ethica, wordt daardoor uitgesteld. Het F Vertoog verschijnt anoniem en in het Latijn. Spinoza wil niet op- nieuw het mikpunt worden van scherpslijpers. Zijn opvattingen zijn onder hen maar al te berucht. Zo heeft hij, als theoloog, de christelijke opvatting over de schepping verworpen. Spinoza onderscheidt namelijk geen wezenlijke tegenstelling tus sen Schepper en Schepping, geest en materie; volgens hem twee as pecten van een werkelijkheid (substantie). In het voetspoor van Descartes meent Spinoza dat de rationele mens het vermogen heeft de werkelijheid tot op zeke re hoogte te doorgronden en in elk geval verbanden kan leggen tussen oorzaak en gevolg. Deze positieve mensvisie botst met die van de calvinisten. In zijn Ethica analyseert Spinoza de menselijke drijfveren, harts tochten en dwalingen. Hij komt daarbij o.m. tot de stelling dat dé mensen die zich door de rede la ten leiden op den duur tot harmo nie kunnen komen. Toch blijft, volgens Spinoza, ieder mens zijn eigen belang na te streven en nie mand in staat te zijn tot volledig redelijk handelen. Daarom meent hij, nu in zijn rol van politicoloog, dat een staatsbestel nodig is waar in de diverse maatschappelijke krachten in evenwicht worden ge-~ houden tot nut van het algemeen belang: scheiding tussen uitvoe rende, wetgevende en rechtspre kende macht is daarom nodig. Deze opvatting botst uiteraard ook met die van de orthodoxe pro testanten die een theocratie na streven. Als men vervolgens weet' dat Spinoza de Bijbel op rationele wijze probeert te analyseren dan is het voor ieder verklaarbaar dat sommigen hem het leven zo moei lijk mogelijk willen maken. -Drt— wordt echter voorkomen door zijn invloedrijke libertijnse vrienden. Zijn boeken echter worden alle veroordeeld. Terugblikkend kan men constate ren dat Spinoza zijn tijd ver voor uit is geweest. Later zou hij dan ook door kritische denkers als Newton (1642-1727) en Nietz sche (1844-1900) zeer gewaar deerd worden. De lezingenreeks van het HV over Nederlandse filosofen wordt donderdagavond 20 februari afge sloten met een causerie van prof.dr. M. Petry over Hemster- huis. kenheid bij het werk van die an der te laten blijken”, aldus de Kerngroep. ’’Weliswaar laten we het hele jaar schriftelijk weten waar we mee bezig zijn in Waddinxveen. Maar het is net als met het schrijven van dit jaarverslag: er gebeurt zo veel wat niet in regeltjes is over te brengen. Aan al die dingen is weer eens alle aandacht gegeven. De betrokkenheid van de mensen van CIDIAG bij onze aktiviteiten is groot. Zij hebben gezorgd, dat er tentoonstellingsspullen kwamen voor de Peru-leskist en dat er re cente informatie kwam over hun eigen werk. Ook via NOVIB kwa men er nieuwsbrieven en direkte informatie”. De Sahel-nieuwsbrieven gaven ge regeld informatie over de situatie in Burkina Faso en de regio rond Torna. Grote milieuproblemen vragen hun aandacht: verarming van de grond, erosie en ontbos sing. Praten over herstel van dit milieu kan alleen als de bevolking garanties krijgt voor hun inko men. Voor hen is het milieupro bleem een armoedeprobleem. De studiegroep van de kerngroep is van plan oorzaak en gevolgen op een rij te zetten en hierover op gezette tijden te publiceren. De kontakten met NOVIB over de projekten in Torna en Lima, over scholingsdagen en werkbe sprekingen waren veelvuldig en goed. De Kerngroep gebruikt het informatiemateriaal van NOVIB voor diverse doeleinden. Eén kerngroeplid stelde een eind verslag op van het bezoek aan de Bulawayo-konferentie in Zimbab we en sprak over de uitkomsten van deze konferentie op een groe- pendag van NOVIB. NOVIB-me- dewerkers bezochten enkele acti viteiten van de Kerngroep in Waddinxveen. Op uitnodiging waren leden van de Kerngroep op een werkkonfe- rentie van NCO-VNG. Resulta ten van deze konferentie worden in een aparte brochure gepubli ceerd. De Kerngroep leende veel materiaal uit, stuurde informatie naar andere groepen en ontving veel informatie van anderen. Op verzoek van NOVIB bezocht een twaalftal mensen uit Zaïre, Rwanda en Burundi de Kern groep. Er was een gevarieerd pro gramma gemaakt en over en weer is informatie uitgewisseld. In 1991 is voor het vijfde achter eenvolgende jaar samen met NI VON, Goed Werk, Wereldwinkel en de ZWO-groepen van Irnma- nuel-kerk en Gereformeerde Kerk de Honger Hoeft Niet-aktie opge zet. De aktiviteiten werden uitge voerd in de periode van 10-25 ok tober. Afgevaardigden van de Kerngroep deden het sekretariaat, het penningmeesterschap en de publiciteit. De Kerngroep ontving een gift van ƒ10.000,- van W. Bosman voor de volkskeukenorganisatie Fovida, werkzaam in de sloppen wijken in Lima; de gift werd via de NOVIB overgemaakt. De woningbouwvereniging Wad dinxveen maakte een bedrag van ƒ1.000,- aan de Kerngroep over; deze bijdrage is bestemd voor het bouwmaterialenbedrijf in het in dustriegebied van de sloppenwijk Villa el Salvador in Lima. Er waren bijdragen van de Kardi naal Alfrinkschool, van het HAVO/Atheneum en van de deelnemers aan de 1 mei-bijeen- komst. De vaste bijdragen van do nateurs namen ook dit jaar weer toe. De gemeentelijke bijdrage voor het uitvoeren van voorlichtingsak- tiviteiten in Waddinxveen en voor daadwerkelijke steun aan het pro jekt in Lima bedroeg in 1991 ƒ55.379,-, gebaseerd op een be drag van ƒ2,20 per inwoner. De bijdrage voor het Lima-pro- jekt (ƒ65.000,-) is overhandigd aan Max van de Berg van NOVIB door wethouder Paul van Schie. dit gebeurde in Den Haag, op kantoor van de NOVIB. De kascontrolekommissie heeft de kas en de boekhouding gekontro- leerd en in orde bevonden. uitgaven, via pers en via lokale omroep RTW. Zo verscheen Toma-Lima Nieuws twee keer. Daarnaast kwam een extra nummer van Toma-Lima Nieuws uit, met interviews met een aantal Waddinxveners. De groep maakte een huis-aan- huis folder, die 4°°r heel Wad dinxveen door vrijwilligers werd verspreid. In de regionale en plaatselijke pers kwamen veel be richten over aktiviteiten en er zijn ook enkele artikelen opgenomen. Ook via de lokale omroep RTW konden enkele onderwerpen aan de orde komen. Met de cartoons, die Daan Mes kers tekende, probeerde de Kern groep ontwikkelingssamenwerking weer eens op een andere manier onder de aandacht te brengen. Voor deze vorm was ook landelijk belangstelling: NOVIB schreef erover in het Regio-journaal en groepen uit andere gemeenten re ageerden hierop. budget Kerngroep WADDINXVEEN - De jaarlijkse vaste subsidie van de Kern groep Ontwikkelingssamenwerking Waddinxveen staat onder druk. De groep vrijwilligers, die projecten steunt in Peru en Burkina Faso, moet van B. en W. dit jaar vijf mille inleveren (|O% van het budget). Dit geld wordt voortaan doorgeschoven naar de Stichting Wereldwinkel Waddinxveen. Vorig jaar bena derde CDA-wethouder P.F.J. van Schie (die ook voorzitter is van de Kerngroep) de vrijwilligers met het verzoek om vrijwillig 5Q% af te staan. Toen daarover een storm van protest losbarstte kon deze ingrijpende bezuiniging in 1991 worden afgewend. In Vrijdag (20.45 uur) hebben de Flyers-dames een makkelijke thuiswedstrijd tegen Lokomotief. Dat moet een aanloopje zijn voor de snel naderende duels met de mede-gegadigden voor de 2e plaats welke ook nog promotie be tekent. In de 2e helft van hun wedstrijd tegen Lokomotief stond Flyers dames 4 maar iets achter maar evenals voor rust had men geen antwoord op een serie breaks van de Rijswijksen zodat het toch nog een ruime nederlaag werd: 26-41. Nancy van Dam en Jesca van Loo scoorden het meest. derscheidingen voor zijn voortref felijke prestaties. Hij heeft een uitgebreide concertpraktijk en trad daarnaast op in talrijke ope- raprodukties. Zijn begeleider Leo van Doese laar is een echte all-round musi cus: begaafd organist, toegewijd kamermuziekspeler (samen met Wyneke Jordans als pianoduo en in talloze ensembles), hoofdvak docent orgel aan het Koninklijk Conservatorium te Den Haag. Met zijn sensibiliteit als uitvoe rend musicus en zijn opvallende veelzijdigheid is hij de ideale be geleider voor Hein Meens. Zonder twijfel zal het duo Meens/Van Doeselaar een fraaie vertolking geven van Schuberts geniale liedereneyleus. Het geheel wordt nog boeiender doordat Leo van Doeselaar een fortepiano zal besprelen, waardoor de luisteraar de klankwereld van Schubert van heel nabij zal kunnen meemaken. De toegang is ƒ11,25. Voor CJP en Pas 65-houders ƒ8,50. Kaarten zijn vanaf een half uur voor aan vang verkrijgbaar bij de ingang van de zaal. Vrijwilligsters van de Wereldwin kel Waddinxveen hebben de mid- dagbijeenkomst in het Anne Frankcentrum bezocht. Zij hebben laten zien hoe er ge werkt wordt in de Wereldwinkel door middel van een toneelstukje. Daarna werd vertoond de diaserie: ’’Thee voor Twee”. Thee en honing zijn de thema’s waar in februari extra aandacht wordt gegeven. Het was een fijne middag die goed bezocht werd. Als dank kreeg men een envelop met in houd voor het werk in de Derde Wereld. De thee in de Wereldwinkel wordt ingekocht door SOS-We- reldhandel in Culemborg. Er wordt zoveel mogelijk recht streeks van de producenten ge kocht en er wordt een eerlijke prijs betaald. De thee komt uit Tanzania, India en Sri Lanka, ook biologische thee. Thee is een van de goedkoopste dranken. Van de prijs die wij in Nederland betalen voor thee gaat ongeveer 1% naar de theepluk ster. Thee is de volksdrank bij uitstek voor de helft van de wereldbevol king. In Europa is theedrinken een tamelijk ’’nieuwe” gewoonte. De VOC kocht de blaadjes van Chinese kooplieden die in Jakarta woonden en vervoerde die naar West-Europa. China was de alleen heerser op het gebied van de thee, maar later werden India en Ceylon onder Britse koloniale overheersing, koploper. Toen die landen onaf hankelijk werden begonnen Britse producenten meer kapitaal te ste ken in de Afrikaanse landen: Kenya, Oeganda en Tanzania. De ontwikkelingslanden verkopen hun produkt meestal onverpakt en omgemengd, via de veiling. De builtjes en pakjes brengen 2- 3x zoveel op als er op de veiling voor is betaald. Het zijn dus niet de theeproducerende landen die flinke winst maken. Er wordt daarom gewerkt aan een keur merk voor thee zoals voor Max Havelaarkoffie.

Weekblad voor Waddinxveen | 1992 | | pagina 19