Hier is uw krant te koop Rijn en Gouwe Posthuum eerbewijs gesneuvelde C. Both MARIJT voor bedrijven en particulieren... I Boek met relaas van Albert de Vries Cyclaamrit Rommel markt in Boskoop Toon Pille werd christen ZONWERING I.IÏWA’ WADDINXVEEN: Albert Heijn, Kon. Wilhelminaplein 41 Asscheman, Brederolaan 8 Boekhandel Buiger, Dorpsstraat 39 Boonstoppel, J.v. Stolberglaan 1 De Bruin zelfbediening, Zuidkade 206 Cency B.V., Passage 15 Jonkheid B.V., Chopinlaan 2b Kool 4=6, Ieplaan71 Plusmarkt Riwa, Zuidplaslaan 184/186 Shell station G. Gouw, Henegouwerweg 26 Sig. Mag. van de Krans, Kerkweg 175 Sonneveld, Kon. Wilhelminaplein 6 Supermarkt van Mourik, Passage 208 Super Groensvoorde, Groensvoorde 4 Texaco van Beynum, Dreef 20 Drukkerij Veldwijk, Oranjelaan 9 GAAT U VERHUIZEN? AUTO- ^99^ POETS- I «i CENTRALE ASSCNEMAN WADBINNVEEN SNERKENDE VKHUCBK Wilt u informatie? 01828 - 18708 Amerika Bombardement Voedselschaarste Toon Pille Geschutstoren Villa’s Bevrijdingsdag Naar Waddinxveen Vaartocht Geen namen Kerstmis 1944 Pagina 23 Woensdag 6 mei 1992 Weekblad voor Waddinxveen Al 29 jaar De klok uit de hervormde Brugkerk aan de Kerkweg-Oost meMenotw Oostpokierweg 9 - 2741 MD Waddinxveen Och, neem toch liever een echt kwaliteitszonnescherm voor een zeer aantrekkelijke prijs! L_ U getrokken dat in 1943 de klokken van de hervormde Brugkerk aan de Kerkweg-Oost en van de (toen- Dan staan u verschillende mogelijkheden ter beschikking: kompleet verzorgde verhuizing huur verhuisauto met chauffeur/verhuizer zelf-verhuizing met gebruik van verhuis auto, pakmaierialen en diverse hulpmiddelen. Henegouwerweg 43. Waddinxveen Tel. 01828-14415. b.g.g 13054 Dagelijks geopend van 9-17 uur. Maandagmorgen gesloten. Wilhelminakade 58 Waddinxveen - 01828-18468 Geopend: ma. t/m vrij. 8.30-17.30 uur De volgende morgen - zaterdag 30 september - werd het ontzielde lichaam van Toon Pille in Gouda gevonden. De overvalwagen die hem had opgehaald had hem ook naar de plek langs de Parallelweg VlKVOf» vt N Neem kontakt op en wij kunnen u middels een bezoek vrijblijvend informeren over de di verse mogelijkheden en prijzen uw vertrouwen waard Joodse jongen dook onder in Waddinxveen (nu een kale plek aan de Kerkweg- Oost) en in de villa Beukenhof (naast het notarishuis en nu een parkeerterrein bij de Rabobank). De Ortskommandant - overigens beslist geen nazi - had zijn intrek genomen in de villa tegenover het postkantoor (nu NMB-Bank). Bizar is het verhaal dat Albert de Vries in zijn boek vertelt over zijn ’’knuffelervaringen” met de Feld webel Otto in Waddinxveen. De Duitser deed hem aan zijn zoontje denken en meende in een ’’mof fenauto” een vaderlijk bescher mende arm om de schouders van de toen bijna 16-jarige Albert (die volgens zijn vervalst persoonsbe wijs toen 17 jaar was) te moeten slaan. Er ontstond zowel op dat moment als later de nodige commotie. In zijn boek zegt Albert de Vries zich pas veertig jaar later te heb ben gerealiseerd in wat voor een verschrikkelijke situatie hij had kunnen komen te verkeren. De Duitser had immers als hij la ter bij een etentje in zijn huis had doorgezet meteen kunnen consta teren dat Albert besneden was. ’’Vreemd genoeg heeft mijn vader met al zijn inzicht nooit ten volle beseft wat voor verradelijk gevaar er tussen onze benen school”. Maar ook terug bij de huisbaas van zijn vader en moeder (de oud- gemeenteambtenaar en Fries F. Kuiper, die overigens sinds 1920 in Waddinxveen woonde en wel licht ouderling van de Gerefor meerde Kerk is geweest, redactie). Het boek ’’Mazzel” heeft over hem nog een amusante en span nende gebeurtenis. Verder verhaalt Albert de Vries van de in Den Haag afgevuurde Duitse V 2-raketten, waarvan het lawaai in Waddinxveen te horen was, de ’’voltreffers” van Engelse jachtbommenwerpers op de spoor baan bij Waddinxveen, waardoor er ’s nachts een Duitse trein met tankwagens ontspoorde en zijn il legale ’’alcoholstokerij”. In Amsterdam zag hij later ook zijn broer uit Duitsland en zijn zus uit Apeldoorn terug. ”Wij hadden het overleefd en met aan merkelijk minder ongemak dan andere onderduikers.Langzamerhand werden we er ons van bewust dat oma en een twintigtal ooms, tan tes, neven en nichten in concen tratiekampen waren vermoord”, schrijft de zo goed als ongeschon den uit de bezettingstijd gekomen zijnde Albert de Vries. De joodse Amsterdammer zou in het bevrijdingsjaar 1945 met de trekschuit nog één keer een dagje in Waddinxveen terugkeren om voor zijn ’’handeltje” 160 liter al cohol te bemachtigen. Enkele da gen later zou een vrachtwagen uit Waddinxveen hem nog eens 200 liter alcohol bezorgen. NIEUWERKERK AAN DEN IJSSEL Op vrijdag 8 mei houdt de automobiel- en motor club The Skymasters uit Nieu- werkerk aan den IJssel de Cy claamrit. Deze rit wordt verreden op basis van een routebeschrij ving. Voor de A- en B-klasse geldt het NRR/TRR reglement, voor de Gezelligheidsklasse geldt een aangepast reglement. De lengte van de rit is ongeveer 30 km, de duur ca. 1 !6 uur. Inschrijven voor deze rit is moge lijk van 20.00 tot 21.00 uur in ca fé „De Roode Leeuw”, 's Graven weg 379 te Capelle a/d IJssel. De eerste deelnemer start om 20.30 uur. gebracht. Toon Pille moest uit stappen en mocht weglopen. Een Duitse soldaat heeft hem toen laf hartig neergeschoten. De moeder van Toon Pille kreeg het schokkende bericht van de po litie te horen, omdat ds. W.J. Smidt eerlijk toegaf het op dat moment niet te kunnen. Nadat het lichaam van Toon was thuis gebracht legde zijn moeder op de kist het dagboekje van haar zoon open bij dezelfde tekst uit de Psalmen, zoals Toon die had ach tergelaten. Woensdag 4 oktober 1944 werd Toon Pille op de algemene be graafplaats aan de Kerkweg-West begraven. Het was een ontroeren de plechtigheid, waarbij heel het dorp aanwezig was. Het was een getuigenis tegen de bezetters, een veroordeling van deze afschuwe lijke moord. Op de plek in de berm van de Pa rallelweg in Gouda, waar Toon Pille werd doodgeschoten, hebben vrienden van hem een eenvoudig houten kruis geplaatst. Tot lang na de bevrijding hebben ze daar elke dag verse bloemen gelegd. En dezer dagen liggen er weer bloemen. Het grote gele bloem stuk van nu is afkomstig van de leerlingen van groep 8 van de Goudse basisschool De Klimop in de wijk Bloemendaal. Deze school heeft de fusillade- plaats van verzetsstrijder Toon Pille aan de huidige Burgemees ter Jamessingel geadopteerd in het kader van het sinds 1987 be staande project ’’Adopteer een monument” van de Stichting Fe bruari 1941. Op die manier wordt de herinnering aan het verzet in de Tweede Wereldoorlog levend gehouden. De heer N. Vink .van de Frederik Hendriklaan, in de oorlogsjaren lid van de vrijwillige brandweer van Waddinxveen, laat in een re actie weten dat bij het in het Weekblad voor Waddinxveen aan gehaalde bombardement op -11 mei 1940 aan de westkant van de Gouwe geen 2 Waddinxveners, maar 3 plaatsgenoten om het le ven kwamen: een echtpaar en een vrouw. De Duitse bom was eigenlijk be doeld voor de rijksweg Den Haag - Utrecht, maar het verschrikkelij ke ding zeilde af en kwam op de Wilhelminakade (die later in de oorlog Gouwekade werd ge noemd) terecht en vernielde vier woonhuizen. Boven de Polder Bloemendaal werd in die tijd door de Duitsers nog een Nederlands vliegtuig naar beneden gehaald. Het ernstig gebrek aan voedsel deed Albert de Vries met een vrijgeleide - ”een briefje vol met hakenkruisstempels” - van de Ortskommandant naar de Achter hoek fietsen om te proberen bij de boer bij wie hij op vakantie was geweest, wat voedsel los te krijgen. In zijn boek beschrijft hij hoe die barre tocht via Utrecht naar Doesburg verliep. Met een volbe laden fiets keerde hij met de no dige verhalen veilig en wel in Waddinxveen - waar de Duitsers volgens hem een soort verkeers- centrale hadden van waaruit dage lijks auto’s voor allerlei klusjes door het hele land gingen - terug bij zijn ouders. met daarop de ingegoten inscriptie die herinnert aan het wegha- Kerkweg-Oost, len v 71 de klok in 1943 voor de Duitse oorlogsindustrie. (Foto: Arch&f - Sjaak Note boom). aan de Passage (was Kerkweg) door de Duitsers werden geroofd. Het Derde Rijk had ze dringend nodig voor de oorlogsindustrie. In 1949 zouden beide kerken weer van een klok worden voor zien. Op de klok van de Brugkerk staat sindsdien: ”1943 weggehaald door ’s vijands macht - 1949 ver nieuwd weer aangebracht”. Op de nieuwe klok van de Kruis kerk staat: ”1943 de vijand kwam. De vijand nam. De klok uit deze toren. 1949 God sloeg met kracht. Des vijands macht. Zijn lof doe ik u horen”. Voor de grote restauratie van de Brugkerk, waaraan op 12 decem ber 1979 een einde kwam, werd de klok naar beneden gehaald. Dat was een mooi moment om van dichtbij kennis te nemen van de in 1949 nieuw gegoten klok en de daarop voorkomende tekst, die herinnert aan de gebeurtenissen in de Tweede Wereldoorlog. Wat misschien weinigen weten is dat de 23-jarige Toon Pille, de Waddinxveense verzetsstrijder die op vrijdag 29 september 1944 aan de Kerkweg-West werd gearres teerd en op zaterdag 30 septem- Nederlandse vlaggen. De Kerk weg-West en -Oost (”de hoofd straat”), waar Feldwebel Otto een auto inpakte, was stampvol hos sende mensen die luidkeels ’’Oranje boven, oranje boven, leve de Willemien” juichten. Waddinxveense mannen in blau we kielen met witte ”BS”-arm- banden om en met stenguns in de hand waren druk bezig NSB’ers en andere landverraders op te brengen. Midden in de (ongedeel de) Kerkweg stond er volgens Al bert de Vries een tafel met een stoel erop, waarop een vrouw zat die door een man met een gras schaar werd kaalgeknipt. De toe kijkende joodse onderduiker kwam even klem te zitten, omdat een hossende menigte hem ten on rechte als collaborateur aanzag. ’’Tegen de avond zagen we onze eerste ’’bevrijder”: een Canadese motorordonnans, die vastliep in de feestende meute en vervolgens on der luid hoerageroep met motor en al hoog boven de hoofden van de massa werd getild en van de ene kant van Waddinxveen naar de andere werd gedragen”, aldus een schrijvende Albert de Vries, die na een paar dagen van einde loos juichen en hossen kans zag met zijn ouders in een vrachtwa gen mee te rijden naar swingend Amsterdam. Albert de Vries emigreerde met zijn vader, moeder, broer en zus in 1947 naar het Amerikaanse Carmel (Californië). Hij verbleef er 16 jaar. Daar brak een andere onderduiktijd aan. Om te voorko men dat ze met de nek werden aangekeken verzwegen ze als niet- praktizerende Dutch Reformed hun joodse achtergrond. Pas toen Albert de Vries weer in Amsterdam woonde durfde de au teur van ’’Mazzel. Hoe een joodse jongen de oorlog doorkwam” voor het eerst en volmondig toe te ge ven joods te zijn. Albert de Vries schrijft in zijn boek herkenbaar over zijn nieuwe onderduikplaats: ’’Waddinxveen was een klein dorpje, dat er niet bepaald lieflijk uitzag. Het was gelegen aan beide kanten van de Gouwe, een onaantrekkelijk stroompje met een naargeestige hefbrug die er uitzag als een gro te, dreigende geschutstoren. Ie dereen kende iedereen en ieder een lette op elkaar en speciaal op ons”. Onderhoudend vertelt de joodse Amsterdammer over de aanschaf van een oude schrijfmachine in Waddinxveen door zijn vader, die voorwendde van Indische afkomst te zijn en die als afleidingsma noeuvre de plaatselijke Ortskom- mandantur bezocht om er Duitse kranten te lezen, wat te kletsen en om er een potje te schaken. Op onbewaakte ogenblikken kon er zelfs naar Radio Oranje worden geluisterd... Albert de Vries had met dat alles vrede, want hij vond het in ieder geval een stuk veiliger als de Waddinxveners hen van nazisym- pathieën zouden gaan verdenken dan dat ze hen ervan verdachten joods te zijn. ”De bezetting van Waddinxveen bestond uit een handjevol brave huisvaders in uniformen die pro beerden de plaatselijke bevolking zo min mogelijk last te bezorgen en zelf de oorlog daar rustig uit te zitten. De burgers hoefden pas om tien uur ’s avonds thuis te zijn in Waddinxveen en in tegenstel ling tot het nabijgelegen Gouda en andere plaatsen werden hier geen razzia’s gehouden”. De Duitsers die in Waddinxveen gelegerd waren - dit ter aanvulling op het relaas van Albert de Vries - behoorden tot een onderdeel dat uit Frankrijk was teruggetrokken. Na D-day - 6 juni 1944 - waren ze onder meer ondergebracht in de lagere school (thans openbare Theo Thijssenschool) aan de Kerkweg-Oost. De kantoren van de Duitsers wer den gevestigd in het notarishuis In het voorlaatste hoofdstuk van het boek wordt door Albert de Vries de bevrijding in Waddinx veen beschreven. Op de avond van een warme 4e mei 1945 hoor de hij het nieuws van de Duitse overgave fietsend in de Dorp straat. Vreugdevuren van oude autobanden werden daar gelijk ontstoken. De volgende dag was de meest glorieuze, prachtigste, geweldig ste en waanzinnigste dag uit zijn jonge leven. Overt' wapperden Het sobere houten kruis aan de Burgemeester Jamessingel in Gouda (vroeger Parallelweg), waar de Waddinxveense verzets strijder Toon Pille in 1944 op 23-jarige leeftijd door de Duitse De auteur - een jood zonder bin ding met het jodendom - laat in zijn lezenswaardige boek op bijna luchtige wijze de ene bizarre en krankzinnige gebeurtenis na de andere de revue passeren, en ont houdt zich intussen van oordelen of conclusies. Daarvoor zijn de veelkleurige gebeurtenissen soms te ongelooflijk, te ongrijpbaar en te absurd. ’’Laconieke verhalen over ver schrikkelijke omstandigheden”, oordeelde het weekblad Vrij Ne derland in een commentaar. ’’Steekt wat wrang af tegen het decor van de holocaust”, noteerde een NRC Handelsblad-recensent. ”Een orthodoxe joodse vertel ling”, noemde de Volkskrant de toon en de inhoud van het 140 pagina’s tellende boek, dat geheel afwijkt van de gangbare oorlogsli teratuur. Albert (’’Bert”) de Vries, die al snel leerde zelfstandig zijn hachje te redden, zat tijdens de laatste drie oorlogsjaren niet alleen on dergedoken bij een deftige familie in Den Haag, maar onder andere ook bij een zwaar gereformeerde leraar in Ede. Eind 1944 kwam hij in Waddinx veen terecht, waar zijn vader - die zijn gezin dank zij grote vinding rijkheid en de nodige bluf, bruta liteit en mazzel van de vernieti- gingsdood had weten te redden - vaste schaakpartner werd van de plaatselijke Ortskommandant, ter wijl Albert ’’bevriend” raakte met de homosexuele Feldwebel Otto. Op Bevrijdingsdag hadden ze in het Gouwedorp over hun Wad dinxveense tijd natuurlijk wel het één en ander uit te leggen: ”Wij zijn joden”, piepte Albert de Vries, bang om met een gras schaar te worden kaalgeknipt. ”We hebben hier ondergedoken gezeten en de enige reden waar om we met de moffen omgingen was om te voorkomen dat de NSB’ers ons ervan zouden ver denken joden te zijn”. Tijdens de restauratie van de hervormde Brugkerk aan de waaraan in december 1979 officieel een einde kwam, werd de klok voor het eerst sinds 1949 weer naar bene den gehaald. (Foto: Archief - Sjaak Noteboom). Voordat Albert de Vries, die zich tot dan blijmoedig aan de steeds wisselende omstandigheden wist aan te passen, eind 1944 naar Waddinxveen kwam arriveerde hij eerst met zijn vader en moe der na een lange nachtelijke vaar tocht over de Hollandsche IJssel aan boord van een klein binnen vaartschip uit Utrecht in Gouda, waar voor hen nergens plaats bleek te zijn. ”In de wachtkamer van het Rode Kruis hoorden we een verhaal over een groep mannen die in Rotterdam bij een razzia waren opgepakt en door de moffen als slavenarbeiders naar Duitsland werden gedreven. Toen ze door het vlak bij Gouda gelegen Wad dinxveen trokken, riskeerde de bevolking de woede van de Duit sers en gaf de gevangenen royaal te eten en te drinken. De leek een omen en wij besloten ons geluk in Waddinxveen te beproeven”, ver telt Albert de Vries. ’’Vlak voor het dorp werden we aangesproken door een boer die ons vertelde dat Waddinxveen ook vol zat. Hij gaf ons de raad een lokale graanhandelaar om hulp te vragen. Die bleek welis waar zelf geen plaats te hebben, maar kon ons wel zolang bij zijn overbuurman onderdak brengen. Van daaruit zouden we dan een meer permanent onderkomen kunnen zoeken. En inderdaad vond mijn vader na een paar da gen een oud-gemeenteambtenaar die, daartoe gedreven door de gi gantische prijzen die hij op de zwarte markt voor zijn eten moest Namen van Waddinxveners noemt Albert de Vries in zijn boek niet. Maar ingewijden vermoeden dat met de ’’lokale graanhandelaar” J.C.P. Janmaat (Oranjelaan) wordt bedoeld, die onder andere met zijn ’’overbuurman” A. van der Vussen (hoofd van de lagere school aan de Oranjelaan) deel uitmaakte van het plaatselijke ’’voedselcomité”, een clubje inwo ners dat zich belastte met het ver strekken van voedsel (granen, brood) aan Waddinxveense ingeze tenen, in het bijzonder de onder duikadressen. De ”oud-gemeenteambtenaar” moet F. Kuiper (Julianastraat) zijn geweest, de in 1943 op non-actief gestelde ambtenaar van sociale za ken. Met de ’’zadelmaker” kan niet anders dan H.B. van der Oest (Kerkweg-West) worden bedoeld. In het boek hanteert Albert de Vries overigens wel een aantal duidelijke omschrijvingen van di verse Waddinxveners, die zich om begrijpelijke redenen niet allemaal bij name laten noemen. Het is ons echter gebleken dat nu nog leven de plaatsgenoten uit die tijd pre cies weten om wie het in ’’Maz zel” gaat en welke activiteiten ze zoal in Waddinxveen van 1940 - 1945 hebben verricht. In Waddinxveen ging het leven door. Met Kerstmis 1944 werd in Waddinxveen - ’’waar iedereen gereformeerd was” - niets feeste lijks gedaan. Alleen in de Orts- kommandantur stond een kerst boom. Buiten was het ijskoud. Aan de overkant van de straat was een blindganger geëxplodeerd. Bij een drogist (dat zou wel eens N.L. Overvliet, de buurman van zadelmaker H.B. van der Oest ge weest kunnen zijn, redactie) wer den door Albert de Vries een stuk of wat cacaoboterstiften gekocht tegen gesprongen lippen. Even verder in het boek komt de ’’plaatselijke vervalsingsspecialist” om de hoek kijken en dat was vol gens Albert de Vries de ’’politie commissaris van Waddinxveen”. Passages in het boek daarover slaan waarschijnlijk op de hier ge detacheerde rijksveldwachter Jan Roobol, die ook aanvoerder was van de plaatseiijke BS (Binnen landse Strijdkrachten). Volgens Albert de Vries was de burgemeester van Waddinxveen ”een Nederlandse SS’er die in Rusland gewond was geraakt en als compensatie daarvoor een lek ker baantje had gekregen”. Hij zou bekend staan als ”een fanatie ke nazi”. Het staat niet in het boek, maar per 1 november 1944 werd tot burgemeester van Waddinxveen aangesteld C.J.W.H. Stakenborg, voordien eerste burger van Cuyk en Haps. Hij was bij de nadering van de geallieerden naar het noor den gevlucht en benoemd tot bur gemeester van dit 8.000 inwoners tellende Gouwedorp. Volgens de Waddinxveners van toen zette hij in Waddinxveen - ondanks alles - zijn ’’beste beentje voor”. Zo wist hij onder andere Waddinxveners los te praten uit de politiecellen aan het Haagse Veer. Hij gaf voor een ’’dubbel rol” te spelen. slachtoffers J. Sonneveld, Toon Pille en Lubbert Rozeboom. Klokken bezetter koelbloedig werd vermoord. (Foto: Collectie Jan Os- Het heeft ook weer de aandacht kam). formeerde belijdenis. Het was dan ook een feestdag voor de Gereformeerde Kerk toen matige) gereformeerde Kruiskerk Op zondag 11 april 1943 vijftien AO jonge mensen belijdenis deden en aan Toon Pille de heilige doop werd bediend. De tekst voor deze dienst was ’’...Strijd de goede strijd, des geloofs...” (Eerste brief van Paulus aan Timótheüs 6:12). Toon Pille had al enkele jaren en thousiast meegedaan aan het werk van de jongelingenvereniging. Hij had zozeer het vertrouwen van de jeugd en ook van de kerkeraad dat hij in september 1943 werd aangewezen als leider van de uit gebreide catechisaties, die de door de Duitsers verboden jonge lingenvereniging moesten vervan gen. De Gereformeerde Kerk had gro te verwachtingen van deze veelbe lovende jongeman. Het was in die tijd, dat de verhouding met de be zettende macht steeds scherper werd. Het Nationaal Socialisme wierp langzamerhand het masker af en vertoonde zich steeds meer in zijn ware, afschuwelijke aard. Een gevolg daarvan was, dat het verzet tegen de onderduikers ge zien werd als een heilige roeping, vooral door de jeugd. Ook Toon Pille had zich in Wad dinxveen bij het ondergrondse verzet aangesloten. De aandacht van de Duitsers was op hem ge- ber 1944 met 9 kogels in zijn li- vestigd geraakt. Heeljroeg in de chaam werd gevonden langs de Parallelweg (nu Burgemeester Jamessingel) in Gouda, als chris ten is gestorven. Dat blijkt althans uit het in mei 1968 uitgegeven g ”Hoe het groeide 1866 - 1966” van de toen meerde Kerk in Waddinxveen. In WADDINXVEEN - Een drie jaar lange zwerftocht van het ene naar het andere onderduikadres in ons land bracht de nu 62-jari- ge Amsterdammer Albert A. de Vries eind 1944, begin 1945 ook in Waddinxveen. Zijn oorlogsherinneringen stelde hij on- angs te boek. ’’Mazzel. Hoe een joodse jongen de oorlog door cwam”, luidt de titel van het door de Socialistische Uitgeverij Amsterdam (SUA) uitgegeven werkje met een afwijkend levens verhaal over de Tweede Wereldoorlog (f. 27,50). In 4 van de 14 hoofdstukken komt zijn Waddinxveense oorlogstijd als 15- en 16-jarige bij ”een onderwijzer”, bij ”een zadelmaker”, bij ”een boer” en bij ”een drogist” uitgebreid om de hoek kijken. betalen, bereid was tegen een fik se prijs zijn huis- en eetkamer aan mijn ouders te verhuren. Zelf vond ik onderdak op zolder bij een zadelmaker”. WADDINXVEEN - Op het bijna paginagrote artikel ’’Wad dinxveen in 1940 - 1945” in het Weekblad voor Waddinxveen van vorige week woensdag zijn weer diverse telefonische en schriftelijke reacties binnengekomen. Het is een traditie van on ze krant om zeer geregeld in de meidagen terug te kijken naar de nog altijd in onze samenleving sterk levende oorlogsjaren. Ook nu weer reageerden er lezers met aanvullingen en eigen er varingen uit die veelbewogen tijd. Omdat daar nimmer melding van is gemaakt laat de 86-jarige me vrouw C.C. Both-Vermeer van de Brugweg weten dat het toenmali ge ministerie van Oorlog reeds op 8 januari 1948 posthuum het Oor- logsherinneringskruis met de gesp voor bijzondere krijgsverrichtin gen ’’Nederland Mei 1940” heeft toegekend aan haar op 35-jarige leeftijd gesneuvelde man, de dienstplichtige soldaat C. Both van het wapen der infanterie. Het hierbij behorende certificaat volg de in mei 1949. In 1952 kwam daar nog bij een oorkonde van de minister van Oorlog voor de Waddinxveense mitrailleur-schutter, die in de voorste linies van de Koninklijke Landmacht in Dordrecht zijn le ven gaf ’’voor koningin en vader land in de wereldoorlog 1940 - 1945” en ’’stierf voor het behoud van onze vrijheid”. Het Nederlandse Rode Kruis kon pas op 27 september in dat eerste oorlogsjaar laten weten waar ”de dienstplichtige C. Both, geboren den 24sten Februari 1905, be hoord hebbende tot de 2e Com pagnie He Bataljon 28 Regiment Infanterie” ter aarde was besteld. Na op de 10e mei 1940 bij de Mijlweg 97 in Dordrecht te zijn gesneuveld werd hij ter plaatse begraven. Vervolgens werd zijn stoffelijk overschot overgebracht naar de algemene begraafplaats in Dordrecht. Naamsverwisseling hield Cornelis Both een half jaar verborgen voor zijn nu hoogbe jaarde echtgenote en zijn twee dochters. Intussen had mevrouw Both wel uit het fonds, dat de militairen van het bataljon waartoe haar man behoorde hadden ingesteld, in de zomer van 1940 eenmalig hon derd gulden gekregen, ’’teneinde daardoor de materieele nooden, die U wellicht in deze dagen be dreigen een weinig te lenigen”. In 1940 bleef er niettemin voor haar en haar gezin lange tijd on zekerheid bestaan over het werke lijke lot van de Waddinxveense militair, die bekend stond als ”een eenvoudig, degelijk, rustig en ernstig soldaat”. ”Het is meer voorgekomen, dat reeds als gesneuveld vermelde mi litairen uiteindelijk toch nog te ruggekeerd zijn”, kregen zijn na bestaanden in de loop van 1940 herhaaldelijk als troost te horen. Maar eigenlijk geloofde niemand er meer in dat hij nog in leven zou kunnen zijn, al bleven alle na- sporingen vooralsnog zonder re sultaat, zodat absolute onzeker heid bleef ontbreken. De gesneuvelde Waddinxvener bleek later eerst onder een ver keerde naam op de algemene be graafplaats in Dordrecht begraven te zijn geweest. In het najaar van 1940 werd zijn kist opgegraven en vervoerd naar de algemene be graafplaats aan de Kerkweg-West in Waddinxveen. De herbegrafe nis was op zaterdag 19 oktober 1940 en kostte 136,65 gulden. Op 30 januari 1946 betuigde, ko ningin Wilhelmina van uit Paleis Noordeinde in Den Haag haar deelneming met mevrouw Both, die in de eerste de beste Duitse aanval haar echtgenoot had verlo ren. ”Na een wreede en bittere dwin gelandij van bijna vijf jaren, bracht het offer van zijn leven ons de vrijheid. Zijn nagedachtenis zal dan ook bij Mij in dankbare herinnering voortleven”, schreef ze in een persoonlijke brief. ”Wel verloren, niet vergeten” staat er op de grafsteen van de 35 jaar oud geworden Waddinxvener op de algemene begraafplaats aan de Kerkweg-West. Hij ligt er op een rij temidden van de oorlogs- morgen van vrijdag 29 september 1944 kwam een overvalwagen voor het huis aan de Kerkweg- West waar Toon met zijn moeder woonde. gedenkboek Toon lag nog op bed. Hij mocht zjch eerst aankleden en heel op- 100-jarige Gerefor- vallend legde hij het dagboek, dat ".'„Jdi..In hij bij zijn doop ontvangen had, deze publikatie komen de de vijf op tafel, opengeslagen bij de dag- oorlogsjaren, de hongerwinter J •—=<-« (met een heel actief ’’onder gronds” werkende diaconie, die maaltijden en broden uitdeelde en i 1 stonden) en Toon Pille prominent zijn vele vrienden, aan bod. Volgens het gedenkboek bracht Adriaan van Elk op een gegeven moment zijn vriend Toon Pille mee naar de catechisaties in de eerste oorlogswinter van 1940. Dat mocht van dominee W.J. Smidt, hoewel Toon tot geen en kele kerk behoorde en zelfs niet gedoopt was. Van de Bijbel wist de Waddinxvener, die omschre ven werd als een alleraardigste leerling met een scherp verstand, eigenlijk niets af. Voor de catechisatie deed Toon Pille niettemin veel werk. ”Ik heb zoveel in te halen”, zei hij tel kens. Daarom had hij z’n zakbij beltje altijd bij zich en alle tek sten, die aangehaald werden, zocht hij op en las ze in hun ver band. En het boeide hem buiten gewoon. Het duurde niet lang of hij kon de catechisaties goed vol gen. Het jaar daarop (1941) behoorde Toorr Pille bij de beste catechisan ten. Toen in september 1942 de catechisatie weer begon vroeg hij tot de belijdenis-catechisatie te mogen worden toegelaten. Het was zijn hartewens het teken en het zegel van Gods verbond te mogen ontvangen. Na een half jaar ijverige studie werd hij op 25 maart 1943 door een verwonderde kerkeraad op zijn geloof onder zocht. Toon Pille deed vrijmoedig belij denis van het geloof in zijn Hei land. Uit zijn antwoorden bleek een gedegen kennis van de gere- BOSKOOP - Op zaterdag 9 mei zal op het parkeerterrein aan de Mendelweg te Boskoop de jaar lijkse rommelmarkt gehouden worden (9.30 uur tot 16.00 uur) van de Gereformeerde Gemeente. Het verkoopassortiment bestaat uit boeken, glaswerk, huishoude lijke artikelen, kleding, electr(on)ische apparaten, speel goed, meubelen en nog vele ande re dingen. Voor wie niet van ’’rommel” houdt zijn er ook verse oliebollen, stroopwafels, patat, drop, vis en slaatjes. Ook een koffiehoek wordt niet vergeten. Een Boskoopse rommelmarkt is natuurlijk niet compleet zonder bomen en planten. Men hoopt weer een rijk aanbod te hebben. De opbrengst van de rommel markt is bestemd voor verbouwing/uitbreiding van het kerkgebouw van de Gereformeer de Gemeente in Boskoop. hij bij zijn doop ontvangen had, tekst ”Wie in de schuilplaats des Allerhoogsten is gezeten, ver nacht in de schaduw des Almach- wtigen” (Psalm 91:1). Een laatste met wekelijks drukbezochte bid- boodschap voor zijn moeder en S fg

Weekblad voor Waddinxveen | 1992 | | pagina 23