TOOS naar de Floriade Oude pastorie houdt gemoederen bezig 1 A Hervormde Kerk liet W. de Bas pastorie neerzetten Reclame op RTW-radio Hennink neemt afstand Kringkoop naar 76 miljoen ICW-steun drugsproject Geen geld cd’s voor buitenlanders Reservepotje voor verkeer Wr-i .-„St I Aanbesteding Verlanglijstje Hoe mooi Bouwen? Kopen? Rekenmeester Pagina 13 Woensdag 13 mei 1992 Weekblad voor Waddinxveen Bouw van een villa aan de Kerkweg-Oost heeft een hek om de voortuin staan, terwijl ook nog een stukje zichtbaar is van de later gedemp te Kerkwegsloot. (Foto: Collectie Jan Oskam). - T— en 3e team, zij promoveren. De mannen sloegen nu driftig aan het rekenen: ”Het te koopen stuk grond moet 20 meter breed zijn en het is 40 meter diep, dan heeft men 800 m2 noodig tegen ƒ5,- per m2 ƒ4.000,-”. Voor de bouw zelf trok men ƒ10.000,- uit, met inbegrip van een dam, afscheidin gen en een schuur. Daarmee kwam het totaal op ƒ14.000,-. ’’Voor en aleer we echter verder gaan, zegt de voorzitter eerst wel eens te willen vernemen hoe of het nu met het geld is”. De diaco nie bleek bereid een flink bedrag aan lening te willen verstrekken, de huur van de zitplaatsen in de Brugkerk werd met 20% ver hoogd en de oude pastorie werd onderhands verkocht aan Kemp- kes voor ƒ7.000,-. Die oude pasto rie bestaat nog steeds als het pand Nesse 12, momenteel is hier grill room ’’Sphinx” gevestigd. Afgesproken werd, dat Jongen burger eerst nog eens precies de maat van het perceel zou gaan ne men, ’’omdat men er niet zeker van was of de sloot ter halver breedte er bij gerekend wordt. Op die manier zou men soms nog naar ander land uit moeten zien”. ”De eerste steen zal niet gelegd worden”. Want voor de eerste steen werd gewoonlijk 10 gulden gegeven. Welke kleur verf moest het wor den? Laten we dat maar later be slissen, zei Jongenburger. ”Ik zou gaarne enkele huizen willen zien, alvorens daartoe over te gaan”. Met de aanleg van de tuin zou men maar wachten ’’opdat eventu eel met de idee van den predikant rekening kan worden gehouden”. Kennelijk was het meetwerk naar genoegen verlopen. Met algemene stemmen besloot men tot ”het koopen van grond voor het bou wen eener Pastorie”. De aanbeste ding vond plaats op 16 december 1910. Voor het opleveren in mas sa waren twee inschrijvingsbiljet- ten ingekomen. Eén van P. van de Berg voor ƒ8.489,- en de andere van W. de Bas voor ƒ8.595,-. En daarmee scheen Van de Berg de bouwer te gaan worden. Maarzo gemakkelijk ging het niet. ”De voorzitter deelt voorts mede, dat de kerkvoogden gaarne het oordeel zouden willen verne men van deze vergadering, aan wien de gunning moet geschie den, te meer daar de inschrijver P. v.d. Berg geen vakman is”. Dat laatste gebrek bleek onoverko- menlijk. Met 7 tegen 2 stemmen is besloten het werk te gunnen aan W. de Bas. De vakman. Met voortvarendheid togen de kerkvoogden nu aan de slag. Er werd vergaderd op zaterdagavond ”ten 7 uure” en dinsdag ”des voormiddags ten 11 uure”. Voor het leggen van een dam moest vergunning gevraagd worden en W. Dogterom werd aangezocht als architect. Dat ging 600 gulden kosten, een bedrag wat de heren niet te veel vonden. In drie termijnen zou dat betaald gaan worden. Willem de Bas kreeg al vast ”1/10 der aan- neemsom, zijnde ƒ859,50”. Presi- dent-kerkvoogd Van Bergen ver gat de beproefde zuinigheid niet. wachten is, dat er land te koop zal komen of een huis van den heer K. van der Torren, die toch een man van den dag is. Koopt men nu, hetgeen duur zou zijn, dan had men allicht er spijt van...” Wie zegt daar ”dat daarop moei lijk te wachten is?” Oh, het is De Fockert. Maar hij heeft wel gelijk natuurlijk. Na veel wikken en wegen kwam de stemming. Mondeling. Voor, tegen, voor, tegen, voor, tegen, voor Nu was een benauwd mo ment aangebroken. ”De voorzit ter, die nog moet stemmen, zegt dat het hem moeilijk wordt ge maakt. Stemt hij voor, dan is het aangenomen en stemt hij er tegen dan moet het lot beslissen”. Iemand zegt: stemmen bij geslo ten brief. Uitslag: vijf voor, drie tegen. We gaan het kopen, ’’ech ter niet hoger dan ƒ5.000,-”. Nu vlug de weg oversteken naar de notaris. Informeren of het huis reeds verhoogd is. En ja hoor, er is flOO,- opgezet. En daarmee te vens te duur geworden.... ’’Wordt alsnu besloten er niets aan te doen, daar het dan voor grond al leen te duur is”. weg-Oost 218), waarop het pro testbord ”Dit slopen. Dat nooit” is getimmerd, een prominente plaats in. ”Dat huis was vroeger een pastorie”, riep de sociaal-de- mocraat in de hoop de fractie van de Protestantse Combinatie Wad- dinxveen (PCW) met die opmer king op andere gedachten te kun nen brengen. De pastorie waarover drs. Martin Kraaijestein sprak werd in 1911 gebouwd in opdracht van de (Centrale) Hervormde Gemeente. door C. NEVEN WADDINXVEEN - In het voorjaar van 1910 stonden enkele le den van de kerkeraad van de (Centrale) Hervormde Gemeente van Waddinxveen op de stoep van president-kerkvoogd J. van Bergen. Of ze hem misschien even konden spreken? Dat kon. Met enige schroom werd het onderwerp aangesneden: de droevi ge staat, waarin de pastorie aan de Nesse verkeerde. De deelneemsters van TOOS-gymnastiek, die gaan deelnemen aan de Lange Afstandsdans op de wereldtuinbouwtentoonstel- ling Floriade in Zoetermeer. (Foto: W.J. Kerkhoven). pen ze toch hun rondjes elke week. De poging begint in Zoetermeer en eindigt op het Floriadeterrein, waarna de dames, als ze nog puf genoeg hebben, kunnen rondkij ken op het Floriadeterrein. WADDINXVEEN - Het nieuwe reservepotje verkeer van de ge meente Waddinxveen zal deze zo mer bijna 3 ton (290.000,-) bevat ten. In dit potje, waarvoor de PvdA voorstellen heeft gedaan, zullen ook de gelden voor verkeersveilig heid en voor de kapitaalslasten van het verkeerscirculatieplan worden ondergebracht. B. en W. hebben de gemeente raad voorgesteld ten laste van een viertal begrotingsposten 75.000 gulden extra in het nieuwe reser vepotje verkeer te stoppen. WADDINXVEEN - De RTW-ra dio is begonnen met het maken van lokale reclame, hoewel de ge meente Waddinxveen daarover nog geen advies is gevraagd. Niet temin worden af en toe program ma’s afgekondigd met de medede ling door wie een bepaalde uitzen ding financieel werd mogelijk ge maakt. Hoe het precies zit met reclame boodschappen bij een lokale om roep is pas op het gemeentehuis nagegaan. De Mediawet biedt die mogelijkheid namelijk via een tij delijke regeling, die in 1994 defi nitief wordt. Voordat een lokale omroep recla me kan gaan uitzenden moet het Commissariaat voor de Media daar toestemming voor hebben gegeven. Een aanvraag daartoe moet onder andere vergezeld zijn van een overeenkomst tussen de betreffende omroep en de daar voor in aanmerking komende uit gevers van lokale, dan wel regio nale (betaalde) dag- en nieuwsbla den. Volgens de gemeente komen allen de dagbladen Rijn en Gouwe en de Goudsche Courant hiervoor, gelet op hun dekkingspercentages, in aanmerking. BLEISWIJK - Het coöperatieve tuinbouwtoeleveringsbedrijf Kringkoop heeft in 1991 een om zet behaald van 76 miljoen gul den. Dit staat in het jaarverslag van Kringkoop, dat onlangs werd uitgebracht. Een steeds belangrijker deel van de omzet komt op rekening van de biologische gewasbescher- mingsprodukten: bijna 11 procent meer. Steeds meer telers passen deze vorm van gewasbescherming toe. Daarnaast werd het omzetresul- taat positief beïnvloed door de grote afname van vloeibare mest stoffen voor gesloten teeltsyste- men, apparatuur voor drainwater- ontsmetting en substraat. Wel constateert Kringkoop in haar jaarverslag, dat op 11 mei a.s. aan de ruim 1.000 leden ter goedkeuring wordt voorgelegd, een grillig verlopen investering- spatroon. De tuinbouw nam in de eerste ne gen maanden een af wachtende houding aan. In het laatste kwar taal werd veel geïnvesteerd in duurzame bedrijfsgoederen. Hier toe kunnen onder meer interne transportmiddelen en installaties worden gerekend. Dit alles heeft erin geresulteerd dat Kringkoop, ondanks de terug houdende opstelling in de eerste negen maanden, een omzet heeft behaald die ligt op het niveau van 1990. Daarmee heeft Kringkoop wel haar marktpositie in het werk gebied verder verstevigd. Ook de Kringkoop-winkel in Pijn- acker maakte een goed jaar door. Er werd 10 procent meer omzet gerealiseerd en het artikelenpak ket werd verder uitgebreid. Deze winkel, die zich zowel op de parti culiere markt als het tuinbouwbe- drijfsleven richt, heeft een be langrijke positie verworven in de verkoop van tuinbouwbenodigdhe- den. WADDINXVEEN - Tijdens de extra gemeenteraadsvergadering over de plannen voor een winkel hart aan de noordkant van de Kerkweg-Oost schonk PvdA- raadslid en oud-wethouder drs. Martin Kraaijestein het college van Burgemeester en Wethouders namens zijn vijfmansfractie een kleurrijke fotocollage van de voor de nieuwe winkels te slopen vijf villa’s. In die collage nam de middelste villa van M.J. van der Loo (Kerk- Een andere opname van de voormalige hervormde pastorie aan de Kerkweg(-Oost)gerepoduceerd in 1991. (Foto: Collectie Jan Oskam). Het nieuwe huis moest de oude pastorie aan de Nesse (waarin nu grillroom-steengrill Sphinx is ge vestigd) vervangen. Bouwer van de nieuwe pastorie was de Waddinxveense aannemer W. de Bas, de grootvader van PCW-raadslid Henk de Bas, die in de debatten over het nieuwe winkelhart indruk heeft gemaakt met zijn uitspraak dat ook het laatste gedeelte van oud-Waddinx- veen wat hem betreft gesloopt mag worden, omdat er jn dit Die predikant en eerste bewoner zou ds. S. Ronner zijn. Hij kwam uit Hendrik Ido Ambacht en op 9 mei 1912 - een donderdag - is er genotuleerd: ”Hij heeft de pasto rie bezocht, hetwelk ten gevolge heeft gehad, dat er eenige veran deringen moeten plaats hebben en ’t een en ander worden aange bracht”. Jongenburger was met hem rond gewandeld en had alles op een briefje geschreven. Dit waren de wensen: 1. Dat er een ledikant dient te ko men in het meidenkamertje 2. Dat er een deur worde gemaakt tusschen de twee slaapkamers 3. Dat er gaslampen worden aan geschaft alsmede een gascomfort 4. Drie droogpalen in de bleek met draad 5. In de serre lancastergordijnen. De bovenste ruiten te veranderen in gekleurd glas 6. In het schuurtje een uitloopri- ool, een rekje, 2 hokjes voor turf en steenkool 7. Een electrische bel Niemand had hier tegen enig be zwaar. Zelfs niet tegen de veran dering van gewoon glas in ge kleurd ’’hetwelk ƒ30,- zal kosten”. Tenslotte waren er ook meeval lers. Uit de oude pastorie kwamen ”als eigendom der gemeente” hor ren, een ledikant, een hangkast, een tochtscherm, kleerstokken, een bank, een fornuis en een kleerhek”. En zo werd het een ge riefelijk huis. Van der Oest regelde de verhui zing en in juli was de pastorie be woond. De Ronners woonden er naar hun zin. Ook de latere bewo ners, zo verzekerde mij de dienst bode, die hier in 1919 haar intrek nam. ’’Mevrouw vond de pastorie in Waddinxveen erg mooi, zo tus sen de villa’s. Dat trok haar....” In het voorjaar van 2010 zit een klein jongetje te bladeren in het boekje ’’Waddinxveen zoals het ooit was”. Waar stond dit sprook jesachtige huis pappa? - en zijn vinger wijst op het prentje van de pastorie. Dat huis? Oh, dat stond waar nu die betonnen winkelkolos is. We liepen er vanmorgen nog langs. Je weet het wel, verschillende etala ges staan leeg. Hebben ze ook de tuin niet bewaard? Ik zou daar wel willen spelen... Nee, ze hebben hier niets be waard! Eerst sloopten ze het halve dorp. En toen er nog vijf villa’s langs de Kerkweg over waren, hebben ze die ook nog kapot ge slagen. Vonden de mensen dat dan alle maal goed? Natuurlijk niet. Ik herinner me nog, dat die meneer die daar toen woonde een groot spandoek buiten had gehangen waarop zoiets stond dat hij dat be slist niet wilde. En de krant stond vol met inge zonden stukken van mensen die ook vonden dat je zuinig moest zijn op die mooie huizen. Maar ze wilden niet luisteren. Wie wilden er dan niet luisteren? Wie hebben dat dan toch stukgemaakt? Had den ze dan geen medelijden met dit dorp? Ja, waarom eigenlijk.... Waarom had men geen medelijden met dit dorp????? WADDINXVEEN - De Stich ting Openbare Bibliotheek Wad dinxveen (Van Mwecklenburg Schwerinlaan) krijgt van de ge meente geen 3.100 gulden om voor de in oprichting zijnde mu ziekafdeling een aantal cd’s met muziek uit de Turkse en Arabi sche cultuur aan te schaffen. Uit de pot voor de sociale ver nieuwing (waarin nog anderhalve ton te verdelen geld zit) wordt wel 7 mille gehaald voor de uit breiding van de collectie grote-let- ter-uitgaven met 200 titels en 6 mille voor het instandhouden van een wissel collectie Turks-Arabi sche kinderboeken gedurende vier jaar. Om het betalen van deze nieuwe activiteiten had het bibliotheekbe- stuur de gemeente in een brief gevraagd. De bibliotheek heeft al 390 grote-letter-uitgaven. Het ge bruik van deze collectie is derma te groot dat dringend behoefte is aan uitbreiding hiervan met 200 titels. Omdat er sprake is van concrete doelgroepen (ouderen en buiten landse kinderen) en concrete acti viteiten (met een kostenplaatje) is de gemeente bereid hiervoor in totaal 13 mille op tafel te leggen. Het uitlenen van Turks-Arabische kinderboeken brengt deze meisjes en jongens volgens de gemeente niet alleen in contact met hun ei gen cultuur, maar ook met een Nederlandse bibliotheek en dat is integratie bevorderend. Het afwijzen van het meebetalen aan de aanschaf van cd’s met mu ziek uit de Turkse en Arabische cultuur gebeurt, omdat de ge meente een jaar geleden al besloot geen gemeenschapsgeld te spen deren aan de opzet van een cd-uit- lening. Het realiseren van een cd-collec- tie behoort volgens de gemeente niet primair onder de doelstelling van de bibliotheek, het bevorde ren van vrije verhuur van infor matie, zoals dat met boeken en (informatieve, educatie en cultu rele) videobanden wel het geval is. ”Het beluisteren van een cd heeft een meer recreatieve dan informa tieve waarde”, zo hebben de amb tenaren I.C. van ’t Hof (welzijn) en N.A. de Graaff (financiën) het college van B. en W. en de ge meenteraad ingefluisterd. Het bestuur van de Stichting Openbare Bibliotheek Waddinx veen gaat nu met particuliere gel den, afkomstig van oud-notaris J. in ’t Hol, een algemene cd-uitle- ning opzetten. WADDINXVEEN - De ondeme- merskring Industrieel Contact Waddinxveen (ICW) overweegt de Stichting ’’Drugsinformatie en Preventie voor Jongenren” (DPJ) in Rotterdam financieel te steu nen. De stichting wil de bijdrage van 1.000 gulden gebruiken voor een videofilm en documentatie voor scholen en jeugdcentra in het ka der van de landelijke actie ’’Stic kers contra Drugs”. Over deze actie, waarvoor ruim 40 miljoen stickers in omloop werden gebracht, wil het ICW - dat van wethouder Paul van Schie (CDA) een positieve reactie heeft gevraagd - nog overleggen binnen het gemeentelijk Overlegorgaan Bedrijfsleven. De voormalige pastorie van de Centrale Hervormde Gemeente aan de "Kerkweg nabij de Brug" staat op de foto in het midden. Rechts vooraan de huidige woning met praktijk van die renarts J. Slager aan de Kerkweg-Oost. (Foto: Collectie Jan Oskam). De voormalige pastorie van de Centrale Hervormde Gemeente in volle glorie. Het huis aan de Kerkweg-Oost 218, dat sinds een jaar of zeven wordt bewoond door de familie M.J. v.d. Loo, De pastorie ziet er alles behalve goed uit, mijnheer Van Bergen. De predikanten schrikken er voor terug, om daar zo maar in te trek ken. Wanneer de toestand zo blijft, krijgen we nooit een nieuwe dominee in Waddinxveen. Ach, dat valt wel mede, ant woordde de president. ”Ik vind dat de pastorie er nog zoo slecht niet uit ziet als zij gemeubileerd is. Doch nu dat niet het geval was, kreeg men er een andere in druk van”. Maar de voorgevel, mijnheer Van Bergen, die vereist toch dringend vernieuwing! Het is U toch be kend, dat ook de heer kerkvoogd Van der Loo bij zijn bezoek aan de pastorie nog al ’t een en ander had op te merken. Dat moge zoo zijn, voegde Van Bergen de afgevaardigden toe, doch eene nieuwe pastorie - neen, ik ben er tegen, Tegen zulk een denkbeeld, vooral met het oog op de financiën. En een illusie armer verlieten de kerkeraadsleden de woning. Nadat de deur achter de bezoe kers gesloten was, overwoog de heer Van Bergen het besprokene. Een nieuwe pastorie? Nee, dat kon echt niet. Al twintig jaar be stuurde hij met vaste hand als kerkvoogd de gemeente. Altijd een voorzichtig - hij mocht wel zeggen: uiterst voorzichtig - be leid gevoerd. Een beleid waar hij trots op kon zijn. En nu dit! Maar hij liet zich niets opdringen, door niemand. Hoewel-, als hij de zaak eerlijk bekeek, dan moest hij de anderen wel toegeven dat het met de oude pastorie echt niet meer ging. Hij zou er toch eens met de overige kerkvoogden over moeten praten. Er werd een vergadering uitge schreven voor vrijdag 22 april en op die avond maakte hij de aan wezigen deelgenoot van zijn we dervaren en hoe hij er ”al meer en meer toe was gekomen” dat er iets moest gebeuren. En omdat het ’’zo’n gewichtig besluit be trof’ vroeg hij allen of de ’’wenschelijkheid van een nieuwe pastorie werd gedeeld”. De ver rassing was compleet. ’’Niemand was er tegen”. Een zomeravond in juli. Er is grond te koop! Het staat in bod op ƒ4.400,- en het gaat om de ver koping van huis en terrein van mevrouw de Weduwe van Lange. Langs de Kerkweg reppen kerk voogden en notabelen zich naar hun president. Deze zet de situa tie uiteen en vraagt dan plechtig: ”Wat moet men doen?” Den Boer informeert op hoeveel het zal komen als men land ver koopt van de heer Van der Torren tegen ƒ5,- per meter. ”Dat zal niet meevallen”, antwoordt de voorzit ter. Eén van de aanwezigen vindt het terrein van de weduwe beter geschikt dan de grond van Van der Torren. Het terrein is mooi en goed gelegen. Maar züllen we wel bouwen? vraagt een ander. Op dit ogenblik had de voorzitter gewacht. ”Hij brengt nog in 't midden, dat binnenkort te ver- Gouwedorp door de jaren heen toch al zoveel met de grond gelijk was gemaakt en gedempt. In mei 1912 werd ds. S. Ronner de eerste predikant, die in de pas torie aan de Kerkweg-Oost ging wonen, zo blijkt uit het verhaal dat de Waddinxveense historicus C. Neven van de Jan Dorreksns- kade-Oost voor het Weekblad voor Waddinxveen heeft geschre ven over de ’’bouw van een villa aan de Kerkweg-Oost”. WADDINXVEEN - Komende zaterdag 16 mei neemt een groep van circa 25 jazzdanseressen van TOOS-gymnastiek deel aan de re- cordpoging Lange Afstanddans in en rond het Floriadeterrein in Zoetermeer. Er wordt getracht het record lan- r- ge afstandsdansen, wat nu volgens het Guinness Book of Records staat op 10 kilometer te verbete ren tot de afstand 11 kilometer. De Nederlandse stichting Um brella, houder van het huidige re cord, is tevens deze keer de orga nisator van dit evenement. Het lange afstand dansen is ont staan uit een idee, enkele jaren geleden, van de Rotterdamse Dansacademie. Deelgenomen wordt er door honderden dansers en danseressen van Nederlandse dansscholen en gymnastiekvereni gingen. De bedoeling is dat een kopgroep van minimaal 30 dansers de af stand geheel dansend aflegt, hier bij mag in het geheel niet gelopen worden. Komen er van die kop groep geen 30 dansers over de fi nish, dan is de recordpoging mis lukt. De kopgroep begint echter wel met 50 dansers, dus er kunnen en kele afvallen. Achter deze kop groep dansen de honderden ’’re creanten” die ook de hele afstand van 11 kilometer zullen dansen. Echter, hier geldt niet de beper king dat ze niet mogen lopen, ge durende 4 seconden mogen de deelnemers wel lopen zonder dat ze moeten uitvallen. Om een vergelijking te geven hoe lichamelijk zwaar deze poging is moet men in gedachten houden dat over de afstand van 11 kilo meter de kopgroep er ongeveer 2,5 uur over zal doen. In deze tijd leggen hardlopers een marathon af. Dus het is dan ook geen gerin ge opgave om hier te kunnen sla gen. De 25 deelneemsters van TOOS zullen een aparte groep vormen in de volgstoet. Hierbij dansen ze achter één van de vele muziekwa- gens aan die hen over het par cours begeleidt. Speciaal voor de ze activiteit is door de trainster Ariënne Zwijnenburg een dans gecreëerd die door Zoetermeer gedanst zal worden. De dames van TOOS zijn al enke le weken bezig met het opbouwen van de conditie om de gehele af stand uit te kunnen dansen. Dit tot verveling van sommige loop sters, die zeggen dat dansen veel leuker is. Maar plichtsgetrouw lo- WADDINXVEEN - Hoe jaarver gaderingen en Oranjefeesten ook het hart van de schaker kunnen ontroeren, hij werpt zich bij voor keur in de strijd op de 64 velden. Dit deden afgelopen donderdag 7 mei de Waddinxveense schakers in het daartoe uitnodigende Anne Frank-centrum. Er zijn nog enkele ronden te gaan. Ronden waarin de beslissing moet vallen wie dit jaar Kampi oen van Waddinxveen wordt. Het gaat tussen titelhouder Hennink, die met zijn geoliede spel het gros van zich weet af te houden en de onverstoorbare Philipse die deze keer de lauwerkrans, een beker met applaus, wel in ontvangst zou willen nemen. Hennink speelde met zwart tegen Muit, die op de 20e zet naar de damevleugel rokeerde nadat hij de zwarte koningsstelling onder vuur had genomen. Muit gebruik te voor zijn degelijke en moedige aanval zo veel tijd, dat zwart hem met begeleiding van de klok het ene probleem na het andere kon voorschotelen hetgeen in gefor ceerd mat resulteerde. Philipse, met zwart, trof Kardol. Deze schone partij vond de ont knoping bij twee op vallen staan de vlaggen. Aangezien Philipse geen baat had bij remise, speelde hij in de laatste seconde op winst. Abrupt was het einde. Kardol ver overde de kwaliteit en kon victo rie kraaien. Dat de spanning niet alleen aan de top heerst, maar de gehele ranglijst doet sidderen, werd dui delijk aan de overige borden. Wie wil niet 1 plaats hoger eindigen, wie wil niet zijn dieptepunt verla ten? Niemand wil dat niet. Zo ook niet Stouten, die met een openingscombinatie zijn paard de dood in joeg, waarna v.d. Starre slapend het bord schoonveegde. Verder was daar Kloet die tegen Brobbel een remise-aanbod wei gerde, in een stelling waarin bei den met mat en eeuwig schaak dreigden. Kloet maakte een fout, die correct was en haalde bijzon der fraai de winst binnen. Brobbel feliciteerde hem enthousiast. Van Woudenberg kreeg de a3-va- riant van het Frans op zijn bord. Na een foutje van Ellers was de stelling uit evenwicht en niet meer te houden. Veel bekijks trok het treffen tus sen v.d. Born en Jansen. Na slechts 1 paardenruil stonden zij na 40 zetten in een omstrengeling met 16 pionnen!! Een hechte om arming kan niet eeuwig duren, en het lukte Jansen de benauwenis- sen te doorbreken en hij won op klassieke wijze. Enige vreugde werd bespreurd bij Prins, die (met zwart) Besemers openingsstrategie nader onder zocht. Na een spannende pot moest Besemer de onderkant van het gelijk zien. Overige uitslagen: Reus-Smits- kamp 0-1, Van Oort-Wiersma re mise, v.d. Heiden-Stam 0-1, Bron- gers-Alblas 1-0, Littooy-v.d. Geer 1-0, Van Sandijk-De Vries 1-0, Torenbeek-D.J. v. Offeren remise, De Hoog-Versluis 1-0, De Pater- Ponsioen remise, H.E. v. Offeren- Bos 1-0. Stand aan de kop van het klasse ment: Hennink 2065, Philipse 2009, Kardol 1591, Smitskamp 1556, Jansen 1481, v.d. Starre 1436. WSV 1, WSV 2 en WSV 3 spe len volgend jaar regionaal in de 3e klasse. Een prestatie van het 2e De zomer ging voorbij en het werd herfst, zonder dat er enig noemenswaardig resultaat geboelrt werd. Van Bergen wandelde langs huize ’’Beukenhof’ en sprak met de heer Van Dort Kroon over grond kopen. ’’Maar veel wijzer is hij daar niet geworden, daar ge noemde heer geen prijs opgeeft. Op zijn voorstel om ƒ3,- per me ter te geven, werd niet ingegaan”. Later kwam er nog een briefje, waarin stond dat ”van dien prijs zeer zeker geen sprake kan zijn”. Dat briefje schoot bij de presi dent-kerkvoogd echt in 't verkeer de keelgat. Nee, hij hoefde die grond van burgemeester G. van Dort Kroon al helemaal niet meer. Te meer dat ”het land diep is, zoodat aan het achterste ge deelte niets is”. ’’Liever geeft hij ƒ5,- per meter voor grond aan den anderen kant van den Kerkweg, dan ƒ4,- voor grond van den heer Van Dort Kroon, vooral met het oog op het Zuiden en omdat het niet zoo diep is”. Zo bleef de bur gemeester met zijn privégrond zitten. Vrijdag 14 oktober 1910 bracht Van Bergen in de vergadering van kerkvoogden en notabelen ”ter sprake het plan om eene Pastorie te hebben, waarover reeds zooveel gesproken is en waartoe men toch moet overgaan. In de vorige ver gadering besprak hij nog de mo gelijkheid, dat er binnen kort wel ’t een en ander te koopen zou ko men en zulks met het oog op den ouden heer Van der Torren. Tus schen deze en de laatste vergade ring is de oude heer gestorven, doch van hetgeen toen gedacht werd, komt niets. Wat ligt er nu op onzen weg?” Bouwen was het antwoord. Hoe breed zou men het huis maken? ”Na eenige discussie zegt de heer Van der Loo, dat men op min stens 11 meter moet rekenen, waarop Jongenburger laat volgen, dat men ook rekening moet hou den met de serre”. - iS

Weekblad voor Waddinxveen | 1992 | | pagina 13