Dufs mode aan den öp Onthullend boek over raadselachtig Englandspiel er TE KOOP: Grondruil voor villa’s deknQ Vergadering VOO W’veen DIVERSE SHOWROOM KEUKENS MET HOGE KORTINGEN GLASBEEK ZONWERING «I.EWA» FOCWj De geboren en getogen Goudse A V- - - - 1— t r’ X— 1 x Dr. L. de Jong T-SHIRT LANG MODEL 100% KATOEN 029,- 1 Dubbele bodem Nummer 8 Met drie maten Arbeidersgezin Englandspiel Jan Molenaar Albert de Vries Gearresteerd Beste Nederlanders Vorstelijk gedragen AUTOSCHADE KOMT GEGARANDEERD WEER GOED! Gerard P. v. Schaik r' Pagina 15 Woensdag 13 mei 1992 Weekblad voor Waddinxveen Graf van Jan Waddinxveense spion Jan Molenaar Molenaar werd opgeofferd is onbekend Boeken over Waddinxveen Kleuterballet Op muziek worden eenvoudige Al 29 jaar uw vertrouwen waard j Balletlerares Marcella Kouwenhoven gaat in Kreater (Kerk- Och, neem toch liever een echt kwaliteitszonnescherm voor een zeer aantrekkelijke prijs! de dramatische gebeurtenissen tij dens en na de Tweede Wereldoor log in ’t Weegje. alleen gedetailleerd in een vlot door de Rotterdamse rechtbank worden eveneens in het boek ”Een krans van vuur” uitgebreid beschreven. Interessant is te zien hoe het onderzoek, het verhoor en de reconstructie in ’t Weegje wer den gedaan door de Waddinx veense politie. In het in 1981 verschenen deel Henegouwerweg 43. Waddinxveen Tel 01828-14415. b g g 13054 Dagelijks geopend van 9-17 uur. Maandagmorgen gesloten Bij FOCWA garantiebedrijf Noordkade 24 Telefoon (01828) 12588 Waddinxveen NEDERLANDSE VERENIGING VAN ONDERNEMERS IN HET CARROSSERIEBEDRIJF KEUKENS - SANITAIR TEGELS Pr. Margrietln. 8a, Alphen Telefoon 01720-45499 uitgegeven (en uitverkochte) boek bod. Hoe Waddinxveen de oorlog be leefde staat ook in het in 1983 door de Europese Bibliotheek in Z_l.'1 uitgegeven j j* -iro Verboom. In één hoofdstuk kijkt in oorlogstijd WADDINXVEEN - In deze meidagen, maar ook eerder, heeft het Weekblad voor Waddinxveen de lezers weer gewoontege trouw geïnformeerd over boeken, die onlangs zijn verschenen en waarin specifieke oorlogsherinneringen werden opgehaald over Waddinxveen en de Waddinxveners. De boekhandel werd als ge volg van deze publikaties overstroomd met verzoeken om deze doen dan bidden. Urenlang bleef hij met hem in de armen zitten, wachtend op de dood. Toen de ochtend al schemerde, diende An dringa zijn kameraad de zelf moordpil toe, die tot de uitrusting behoorde. Kort daarop stierf Jan Molenaar, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen. Met tranen in zijn ogen en met een misselijk, wanhopig gevoel groef Andringa haastig ’n gat voor de parachutes. Hij wierp er ook de zender in. ’t Apparaat was kapotgeraakt bij de landing. Hij sleepte het lichaam van Molenaar achter wat struiken en verliet daarop haastig het lan dingsterrein. Met ’n dof gevoel van verdriet vertrok Andringa net bestemming Amsterdam”, aldus Jelte Rep in zijn boek over de dood van de als marconist ’’Mar tin” optredende Waddinvener Jan Molenaar. Na de Tweede Wereldoorlog ver telde de oud-brigadecommandant van Jan Molenaar, adjudant Rou- vroye uit Ottersum, over deze Waddinxvener het volgende ver haal: ’’Omstreeks oktober 1939 kwam Jan Molenaar als jong marechaus see van het depot op de brigade Venray. Al spoedig bleek dat Jan Molenaar, wat studiezin, dienstij ver en karaktereigenschappen be trof, veel beloofde voor de toe komst. Jan werd een goed kame raad, een goed politieman. Ie mand die wist van aanpakken. Een steun voor zijn brigadecom mandant, bij zijn kameraden zeer gezien. In 1940 kwam Jan met ons in Engeland. Op een avond stond Jan met tranen in zijn ogen voor mij: ’’Opper, ik wil wat doen, ik wil vechten tegen de moffen”. Spoedig daarna werd Jan parachutist. Daarna vertrok hij naar de school van ’’Intellegence Service” (Ge heime Dienst). Enige tijd later schreef hij mij, dat hij de zware training met goed gevolg had doorstaan en was bevorderd tot le Luitenant. Nu heb ik mijn doel bereikt en hoop spoedig wat voor mijn vaderland te kunnen doen, zo schreef hij. Later vernamen wij, dat hij in Nederland was ge weest en weer in Nederland was geweest en weer in Engeland te rug was. Hij was toen bevorderd tot Kapitein. Later drongen de droeve geruchten tot ons door, dat hij was gevallen voor zijn va derland”. in Driehuis-Westerveld en een onbekende urnenplaats hebben gekregen op een begraafplaats in Amsterdam. In Den Haag heeft Koningin Juli ana in 1980 een monument ter herdenking van de slachtoffers van het Englandspiel onthuld. Het gedenkteken, dat in de Sche- veningse Bosjes staat en waarop de naam van Jan Molenaar nog al tijd ontbreekt, is vervaardigd door de beeldhouwer Titus Leeser en beeldt een neerkomende parachu tist uit. Den Haag is als plaats voor het beeld gekozen omdat de gevange nen door de Gestapo op het Bin nenhof werden verhoord. In het gebouw waar deze verhoren plaatsvonden is tevens een pla quette onthuld. Het Englandspiel is de naam voor de raadselachtige misleidingsactie waardoor 54 Nederlandse agenten gevangen werden genomen, van wie 50 de oorlog niet hebben overleefd. WADDINXVEEN - Rehorst Bouw BV krijgt via E.Th.H. Eb- bers van de gemeente Waddinx veen enkele strookjes grond ten behoeve van de bouw van zeven villa’s aan de Noordkade op het voormalige terrein van de Formi- do Bouwmarkt. Het gaat hier om strookjes grond van 5,5 vierkante meter, die zul len worden geruild met een per ceeltje van 1 vierkante meter. De ruiling gebeurt met geslotenm beurs, mits Rehorst Bouw BV de notariskosten van deze transactie voor eigen rekening neemt. Van de zeven villa’s, die per stuk 575.000 gulden kosten, is inmid dels het hoogste punt bereikt. En kele nieuwe villa-bewoners zijn al bekend: Chris Key, ex-eigenaar van het restaurant De Gouwe Dis, en Piet de Graaff, oud-voorzitter van de zwem- en poloclub De Gouwe. van de Duitse bezetter en hun Nederlandse landverraders, om dat de Engelsen met de Duitsers (en niet andersom) een groot misleidingsspel speelden. Dat is de onthullende theorie van de Amerikaanse Nederlander mr. Pieter Hans Hoets, die hij miniti- eus en zeer boeiend beschrijft in zijn succesvolle nieuwe boek ’’Englandspiel ontmaskerd” over een spionnentragedie die in de ge schiedenis zijn weerga niet kent. In het door Ad. Donker uitgege ven meeslepende boek van 208 pagina’s concludeert hij in helde re bewoordingen dat voor de ’’schijnstoot op Nederland en Bel gië” (zoals hij het Englandspiel ter voorbereiding van de verras sende en geslaagde Normandische geallieerde invasie op D-day noemt) in korte tijd maar liefst 54 Nederlandse parachutisten in En gelse dienst werden opgeofferd. Deze gruwelijke feiten betekenen volgens Pieter Hans Hoets dat op vier parachutisten na alle door de Special Operations Executive Dutch section (SOE), een zelf standige uitvoerende tak van de Britse geheime dienst (SIS), ge dropte Nederlandse agenten rond- s bij Marcella WADDINXVEEN - Balletschool Marcella Kouwenhoven, sinds september 1991 gehuisvest in het centrum voor kunstzinnige vor ming Kreater (Kerkstraat), heeft het lesaanbod aanzienlijk uitge breid. In de mooie nieuwe balletzaal kunnen naast lessen in klassiek ballet op diverse niveaus ook les sen in jazz-ballet, moderne dans en tap-dance worden gevolgd. Ook kinderen vanaf 4 jaar kunnen bij de balletschool terecht. Op woensdagmiddag krijgen ze door balletlerares Hella van Mil op speelse wijze de beginselen van het ballet bijgebracht. straat) balletles voor kleuters gevenJFoto: Marcella Kouwen hoven). oefeningen voor bijvoorbeeld de houding en coördinatie gecombi neerd met improvisatie voor het stimuleren van de creativiteit. De belangstelling voor deze les is zo groot dat de groep inmiddels is gesplitst. Kinderen van 4 en 5 jaar krijgen les van 12.45 tot 13.45 uur en kinderen van 5 en 6 jaar van 13.45 tot 14.45 uur. Alle leerlingen van de ballet school, dus ook de allerkleinsten, geven op 16 mei twee voorstellin gen in de toneelzaal van het Anne Frank-centrum (Jan van Bijnen- pad). Voor de voorstelling van 17.00 uur zijn nog enkele kaarten (a ƒ7,50) beschikbaar. De voorstel ling van 20.00 uur is uitverkocht. ’’Maar Molenaar werd voortge sleept door de harde wind en sloeg met zijn hoofd tegen een stenen put, waardoor hij jammer lijk om het leven kwam. Zijn zen der werd bij de landing totaal ver nield. Zo was Andringa (”Akki”) zijn maat en zijn zender kwijt. Maar ”Akki” gaf het niet op”. ’’Vanuit hetzelfde vliegtuig spron gen even later nog twee Neder landse SOE-agenten, Ras en Jor- daan, bij Rijssen omlaag. Jordaan was de marconist. Met zijn wit blonde haren en blauwe ogen was hij het prototype van de jonge Germaan - mannen die volgens Hitlers rassenleer bestemd waren om de wereld te veroveren”. ’’Zijn zender bleef heel en spoe dig was hij zowel in contact met Bletchey Park (een oud-Victori- aans bouwwerk 65 kilometer ten noorden van Londen, waar inko mende code-telegrammen van agenten te velde werden gedeco deerd) alsook met de agent ”Ak- ki”, die met De Haas (een SOE- agent die op 7 april 1942 niet per vliegtuig, maar per boot uit Enge land op het Hollandse strand was afgezet) ondergedoken was in Haarlem”. 10b (eerste helft) uit de serie ”Het Koninkrijk der Nederlanden in de Tweede Wereldoorlog” door dr. L. de Jong (”Het laatste jaar”) - dat in hoofdzaak de perio de van september 1944 tot april 1945 behandelt in ruim 750 pagina’s - worden eveneens oor logsgebeurtenissen en -situaties beschreven die met Waddinxveen te maken hebben. Waddinxveen komt met name ter sprake als het gaat om de jacht op mannen in Rotterdam, die na op straat gedreven te zijn onder an dere Waddinxveen passeerden en daarbij de nodige hulp van de be volking ondervonden. In het najaar van 1944 waren de Duitsers druk in de weer om spit- ters bij elkaar te krijgen. Deze jachten op mannen werden ware razzia’s om de bezetter te kunnen laten beschikken over voldoende spitters voor het aanleggen van de nodige stellingen in Nederland en Duitsland. Het op straat drijven van mensen voltrok zich ook in Rotterdam en Schiedam. De afvoer van de ar restanten vond op drie wijzen plaats: per trein, per schip en te voet. Lopend op weg naar Amers foort en nog verder gingen 20.000 mannen van 17 tot 40 jaar. Een deel van hen ging via Waddinx veen en Gouda naar Utrecht en vandaar naar Soesterberg en Amersfoort. Ontsnappen uit de onafzienbare colonne van mensen was nauwe lijks mogelijk. In Waddinxveen werden ’s avonds echter aan de Zuidkade, de Kerkweg, de Oran- jelaan en de Noordkade spontaan deuren van poorten, schuren en woningen opengezet om 700 man nen ongemerkt naar binnen te la ten gaan en te bevrijden. De gemeente Rotterdam eerde ons dorp na de Tweede Wereld oorlog met het tegeltableau ’’Poort geopend - Mond gesloten”. WADDINXVEEN - Het is tot op de dag van vandaag onbekend gebleven waar Jan Molenaar, de in de nacht van 29 op 30 maart 1942 bij het Englandspiel omgekomen Waddinxveense spion - marechaussee - marconist - parachutist is begraven. De 24 jaar geworden bewoner van de Piet Heinstraat verongelukte in Om- men-Hellendoorn, werd daar opgebaard, moet zijn gecremeerd Pieter Hans Hoets in de nacht van 29 op 30 maart 1942 met drie andere collega’s uit een Engelse bommenwerper van de Royal Air Force (RAF). Wat de vier - An dringa, Molenaar, Ras en Jordaan - meemaakten staat beschreven in het nieuwe boek. ’’Voor het eerst zond de SOE (Special Operations Executive) vier agenten in één nacht in een RAF-bommenwerper. In de nacht van 29 op 30 maart 1942, slechts twee nachten na de komst van Baatsen (die in de nacht van 27 op 28 maart 1942 als zesde in Ne derland geparachuteerde SOE- agent werd gearresteerd), landden de SOE-agenten Andringa en Mo lenaar bij Ommen”, vertelt Pieter Hans Hoets. om het Englandspiel door de Duitsers zijn geliquideerd. ’’Martin” De jonge veelbelovende geheim agent Jan Molenaar - die in de oorlog de schuilnaam ’’Martin” droeg - kwam vrijwel direct om het leven bij zijn ongelukkige pa rachutelanding in bezet Neder land. Bij zijn fatale sprong in de buurt van het Overijsselse Ommen - Hellendoorn bleef de Waddinx- veens spion op 29/30 maart 1942 aan de vooravond van Eerste Paasdag dodelijk gewond liggen. Hij overleed op 24-jarige leeftijd. Na de oorlog werd de Waddinx veense verzetsstrijder posthuum onderscheiden. Volgens de schrijver van het boek (een oud-inlichtingenman) is hem door dit overlijden als deelnemer aan het dramatisch en tragisch verlopen Englandspiel, dat ook het ’’Plan voor Holland” met de inzet van 1.070 saboteurs omvat te, heel veel leed bespaard geble ven. Deze onfortuinlijke Hollandse verzetsstrijders werden namelijk meestal onmiddellijk na hun nachtelijke landing op Nederland se afwerpplaatsen opgewacht en gevangen genomen door Duitse SD’ers en de Nederlandse land verraders. De Duitse bezetter (’’Abwehr”) wist dat ze er aan kwamen, want via het gecontroleerde radiocon tact met Engeland waren ze van tevoren perfect ingelicht over de plek en het tijdstip waarop de nieuwe parachutisten en de wa- penzendingen neerkwamen. Daar door zijn ook honderden andere Nederlandse verzetsstrijders om gekomen. In tegenstelling tot dr. Lou de Jong (die in ”Het Koninkrijk der Nederlanden in de Tweede We reldoorlog” rept over kapitale blunders, fouten en vergissingen van de Britten, waarvan de slim me Duitsers handig gebruik had den gemaakt om een fantastisch Duits misleidingsspel op te zet ten) en andere (Engelse) ge schiedschrijvers met dezelfde op- vatting meent Pieter Hans Hoets op basis van eigen onderzoek dat het Englandspiel een juist dóór de Engelsen mét de Duitsers ge speeld dubbele-bodem-spel was (en niet andersom). ”Met de wapenzendingen meege rekend, zijn er gedurende een pe riode van ruim twee jaar (van maart 1942 tot april 1944) 95 af werpingen geweest waarvan de Duitsers af wisten. Zoiets was nog nooit in de annalen van de krijgs geschiedenis voorgekomen. Er was dus een spel gespeeld tussen Duitsers en Engelsen, met Neder landse agenten als levende pion nen, die bij landing geëlimineerd werden. Dat is het Englandspiel geweest”. De schrijver wil met zijn boek er kend hebben dat de Nederlandse agenten, onder wie Jan Molenaar, doelbewust zijn ingezet als pion nen in een uiterst gedetailleerde en gewaagde misleidingsoperatie van de Engelsen, waarbij het al dan niet slagen van de uitgestelde invasie van 6 juni 1944 op het spel stond. D-day zou met het uit de buurt houden van de Duitsers zo weinig mogelijk verliezen voor de geallieerden mogen opleveren en die opzet lukte. Blijkens de gegevens in het boek ’’Englandspiel ontmaskerd” was de Waddinxvener Jan Molenaar nummer 8 van de 54 (meestal in een door de Duitsers afgeluisterd radiocontact aangekondigde) para chutisten die in het kader van de ze omstreden actie naar bezet Ne derland werden gestuurd. Sommi gen werden ’s nachts moederziel alleen geparachuteerd, anderen maakten deel uit van kleine groepjes. Jan Molenaar had zich vrijwillig voor het spionnenwerk aangemeld en werd op een Britse agenten school opgeleid. Voordat hij voor zijn eerste en gelijk laatste drop ping werd voorzien van burgerkle ren, een vervalst persoonsbewijs, adressen en een zender kreeg hij in Engeland een zware lichamelij ke training en sabotage-oefenin- gen met explosieven. Die activi teiten, eerst in kampen in Winter ford buiten Londen en later in Beaulieu in de New Forest bij het Solent langs de zuidkust van het graafschap Hampshire, stonden dagelijks op het programma. De Waddinxveense Piet Hein- straat-bewoner sprong volgens Jan Molenaar stamde uit een ge woon Waddinxveens arbeidersge zin. Toen in mei 1940 de oorlog uitbrak, was hij marechaussee te Domburg. Hij vocht daar tegen de overweldigende vijand en week tenslotte uit naar Engeland. In Engeland gekomen hoorde hij niet tot degene die het kalm af wachtten, nee, hij gaf zich vrijwil lig op voor de geheime dienst. Al spoedig bleek dat hij daarvoor geknipt was. Door zijn grote moed, helder inzicht, volkomen betrouwbaarheid en liever sterven dan spreken, werd hij een grote kracht. Hij werd spoedig kapitein. In 1941 en 1942 kwam hij met een vliegmachine van de RAF een paar maal naar Nederland, sprong als parachutist af om hier op drachten te voltooien. Begin 1942 is hij zelfs 6 weken in zijn vader land geweest. Als spion liet hij niets van zich horen, hoe aanlokkelijk het ook was even contact te zoeken met zijn ouders te Waddinxveen. Zo zwierf hij dan als spion in zijn land, totdat hij zijn plicht had ge daan en weer terug naar Engeland vjoog. Op 29 en 30 maart 1942 woei er een flinke bries wind, Jan Mole naar vloog met een toestel van de RAF boven Ommen en Hellen doorn. Met drie andere parachu tisten sprong hij af, om weer een opdracht te voltooien. Door de sterke wind maakten ze veel drift, Jan botste tegen een in een wei land staande paal en bleef dode lijk verwond liggen. Zijn drie vrienden bleven bij hem, totdat enige burgers van Hellendoorn zich over hem had den ontfermd. In korte tijd is hij ter plaatse overleden. De goede Nederlanders van Hel lendoorn hebben hem toen opge baard in een garage, maar het werd niet stil genoeg gehouden. De moffen kwamen, namen het lijk met zich, verdreven het pu bliek, zodat zijn graf onbekend is. Jan Molenaar deed mee aan het Englandspiel. ”De grootste aller in de doofpot gestopte spionage- tragedies”, noemde de schrijver A. den Doolaard na de Tweede Wereldoorlog het zo geruchtma kende Englandspiel, dat ook be kend staat als Unternehmen Nordpol. Twee namen voor hetzelfde wrede spel, dat de Engelse en de Duitse contraspionagediensten in de Tweede Wereldoorlog hebben ge speeld met de Nederlandse en Britse geheime dienst. Vierenvijftig Nederlanders von den de dood als direct gevolg van dit macabere spel. Slechts vijf overleefden het. Honderden ver zetsmensen werden opgepakt. Ve len keerden nooit meer terug. Onder hen dus de jonge Wad dinxveense marechaussee Jan Mo lenaar. Over hem staan ook passa ges in het boek ’’Englandspiel, spionagetragedie in bezet Neder land 1942-1945” van Jelte Rep uit 1977. Daarin lezen we: ”In de nacht van 29 op 30 maart 1942 koerste een Britse bommenwerper laag over Oost-Nederland. Er stond een straffe wind, sterker dan in Engeland was verwacht. De struiken en boompjes op de hei bij Ommen bogen diep voor de kracht van de wind. De parachutisten aan de rand van het springluik besloten niettemin de sprong te wagen. Als geheime sabotage-agenten zouden ze wel voor meer gevaren komen te staan. De wind joeg de parachutes met zich mee. De grond schoot op hen af. De vierentwintigjarige marechaussee Jan Molenaar kwam moeilijk neer. Hij kon niet tot stilstand komen. Zijn parachu te sleurde hem voort - in de rich ting van een stenen put. Molenaar trachtte het obstakel te ontwijken. Het mislukte. Hij sloeg met zijn hoofd tegen de put en kwam do delijk gewond tot stilstand. De pa rachute bleef zenuwachtig kleppe ren om los te komen. Zo werd hij gevonden door zijn compagnon, de achtentwintigjari ge priesterstudent Leo Andringa. Deze kon niet veel meer voor Jan boeken te kunnen leveren. Op deze pagina wordt als laatste bijdrage in deze serie aandacht geschonken aan het door Ad. Donker uitgegeven boek ’’Eng landspiel ontmaskerd” van de au teur en oud-Engelandvaarder mr. Pieter Hans Hoets (1921). Hij schrijft onthullend over het spionnendrama als de ’’schijnstoot op Nederland en België” in 1942 - 1944, waarbij 54 Nederlandse parachutisten in Engelse dienst werden opgeofferd voor een ge slaagde D-day (6 juni 1944). Eén van die omgekomen 54 spio nerende parachutisten was de Waddinxveense marechaussee en sabotage-agent Jan Molenaar van de Piet Heinstraat. Hij veronge lukte in de nacht van 29 op 30 maart 1942 dodelijk bij zijn lan ding met een parachute in de buurt van het Overijsselse Om men. In ’’Englandspiel ontmaskerd” schrijft de in Amerika wonende Pieter Hans Hoets ook over het aandeel in en de betekenis van de 24 jaar geworden Jan Molenaar in het raadselachtige oorlogsdrama. De auteur nam zelf ook deel aan de eerste verzetsacties in en rond om Den Haag en Leiden. De oud-inlichtingenman van het Bureau Inlichtingen en de Neder landse Veiligheidsdiensten te Lon den (1943-1944) studeerde na de Tweede Wereldoorlog rechten in Leiden en in Amerika, werkte als jurist bij de KLM en de Coca-Co la Company en is voorzitter van het Anne Frank Center in de Ver enigde Staten. Vorige week maakten we melding van het boek ’’Mazzel. Hoe een joodse jongen de oorlog door kwam” van de nu 62-jarige Am sterdammer Albert de Vries. Hij was als 15- en 16-jarige jongen met zijn ouders eind 1944, begin Lokale boeken Er is tot nu toe nog geen boek over Waddinxveen in 1940 - 1945. Over de oorlogsjaren is wel geregeld in het Weekblad voor Waddinxveen geschreven en frag mentarisch in een aantal lokale boeken en publikaties. Ook zijn er door de jaren heen in Waddinxveen tentoonstellingen gehouden waarop beetje-bij-beetje een beeld werd gegeven van het leven in dit Gouwedorp tijdens de Tweede Wereldoorlog, zoals ”Het verzet” in 1970 en ’’Vrijheid moetje maken” in 1985. In mei 1968 gaf de Gereformeer de Kerk in Waddinxveen ter gele genheid van het 100-jarig bestaan het gedenkboek ”Hoe het groeide 1866 - 1966” uit. In deze publika- tie van ds. W.J. Smidt en burge meester A. Warnaar Jzn komen de vijf oorlogsjaren, de honger winter 1944 - 1945 en de ver moorde Waddinxveense verzets- aan De drie maten van Jan Molenaar, waarvan hun komst door de En gelsen nu eens niet bij de Duit sers was aangekondigd, zouden pas op 28 april 1942, 1 mei 1942 en 3 mei 1942 worden gearres teerd en opgesloten worden in de Scheveningse strafgevangenis. Twee van hen (Andringa en Ras) stierven op mensonterende wijze door de gruwelijke en sadistische Duitse SS in de zomer en het na jaar van dat oorlogsjaar en de der de (Jordaan) is op 3 mei 1945 - twee dagen voor de bevrijding door de Amerikanen - in het Oos tenrijkse concentratiekamp Mau thausen ziek en uitgeput omgeko men. Natuurlijk wist Jan Molenaar met al zijn collega’s dat hun opdracht als geheim agent in door de vijand bezet gebied levensgevaarlijk was. Ze waren bereid om enorme risico’s te nemen, want volgens het oorlogsrecht wordt een gevan gen spion niet als krijgsgevangene aangemerkt. Spionnen krijgen de kogel of worden onthoofd. En ve len werden eerst gemarteld om hen te dwingen hun geheimen en contacten prijs te geven. Dat mag niet volgens het oorlogsrecht. Maar het werd gedaan. Speciaal door de Duitse Sicherheitsdienst (SD). Desalniettemin was er altijd aan bod van Nederlandse agenten. Als je werd uitgestuurd door de su blieme Britse inlichtingendienst, hoopte je dat je een paar maanden kon opereren tegen de vijand in bezet gebied, om dan terug te ke ren teneinde nieuwe agenten op te leiden. De gemiddelde actieve dienst van een geheim agent in de Tweede Wereldoorlog duurde een paar maanden. Over Jan Molenaar en al zijn ma ten is Pieter Hans Hoets in zijn boek ’’Englandspiel ontmaskerd” heel duidelijk. ”Ze hebben niet alleen een zeer belangrijke bijdra ge geleverd tot het slagen van de invasie en de bevrijding van Ne derland, zij behoorden ook tot on ze beste Nederlanders”, schrijft hij. ”Hun dood is daarom ook nooit zinloos geweest: zij zullen voor ons en ook voor de komende gene raties een lichtend voorbeeld blij ven. Deze verzetsstrijders bleven doorvechten toen alles verloren scheen en zetten zich volledig in voor Nederland in de donkerste jaren uit onze geschiedenis. Daar om is bet voormalig verzet, mét vele andere Nederlanders, hen ruim 45 jaar na vet einde van de Tweede Wereldoorlog nog steeds niet vergeten”. ”De meesten van hen zijn geval len zonder in de gelegenheid te zijn geweest tegen de bezetter te opereren zoals ze zich dat voorge steld hadden, omdat-zovelen di rect na de landing gearresteerd werden. Dat is erg geweest. Maar ze zijn gegaan - terug naar bezet Nederland, terug in de greep van de nazi’s, waaraan de meesten zich net ontworsteld hadden. Ze zijn teruggekeerd, bereid om hun leven te geven voor Nederland”. Wat dé Nederlandse agenten van 'het Englandspiel, zoals Jan Mole naar, hebben gedaan, staat te le zen op het aan hen gewijde monu ment in Den Haag aan de Hoge Weg bij de Scheveningse Bosjes en de Waterpartij: ”Zij sprongen in de dood voor onze vrijheid”. WADDINXVEEN - Dinsdag avond 19 mei om acht uur houdt de afdeling Waddinxveen van de Vereniging Openbaar Onderwijs haar jaarvergadering in de open bare Jan Ligthartschool aan de Sperwerhoek. Begonnen wordt met het huishou delijk gedeelte. Om ongeveer half negen wordt er een inleiding ge houden over het thema ’’Aspecten van schaalvergroting en fusie”. De onderwijskundige aspecten zullen worden belicht door Mari us Berendsen, werkzaam bij de schoolbegeleidingsdienst Midden- Holand in Gouda. Er is volop ge- legengheid voor discussie. Tenslotte nog de herinnering van de Haarlemmer C. Beverdam, zo als hij die ook vlak na de oorlog aan het papier toevertrouwde: ”Op de Eerste Paasdag 1942, werd ik des morgens om 6 uur ge wekt door mijn schoonmoeder te Hellendoorn, waar wij logeerden, die mij vroeg, wat ze moest be ginnen met een parachutist die bij haar om hulp aanklopte. Mij bleek toen, dat er een kame raad van deze parachutist een hal ve kilometer verder gewond was achtergebleven. Bij onze komst bleek de gewonde reeds overleden te zijn. In de prille morgen hebben wij daar onze hoofden ontbloot en een ’’Rust zacht” uitgesproken. De papieren, geld en wapens hebben wij medegenomen. Dat was Jan Molenaar, zoals ons later bleek. Ik moest eerst zorgen, dat de overlevenden in veiligheid kwa men, zo moesten wij hem laten liggen. Een eierzoeker vond hem en deed er aangifte van. Hierna werd Jan opgehaald en opgebaard en begonnen de Duitsers met hun onderzoek. Familie Molenaar, Gij kunt trots zijn op Uw Jan, want hij heeft iets groots verricht: Waddinxveen, schrijft die naam van Jan Molenaar met gulden let ters op Uw gedenkteken, want een der Uwen heeft zich vorste lijk gedragen: Leden van het Wapen der Ko ninklijke Marechaussee, laat Jan Molenaar U ten voorbeeld zijn, hij was een held en een der Uwen: Jan Molenaar heeft niet tever geefs geleefd, gestreden en gele den. Zijn leven zij ons een lich tend voorbeeld”. WADDINXVEEN - De in de Tweede Wereldoorlog omgeko men 24-jarige parachutist en marconist Jan Molenaar van de Piet Heinstraat (vroeger Prins Hendrikstraat) is door de Britse geheime dienst doelbewust opgeofferd voor de vrijheid in Ne derland en Europa. De in de nacht van 29 op 30 maart 1942 do delijk verongelukte Waddinxveense marechaussee en sabotage agent kwam in het kader van het raadselachtige Englandspiel (Operation ’’Northpole”) met 53 andere Nederlandse agenten per parachute vrijwel direct terecht in de moordende handen De bij het Englandspiel omgekomen Waddinxveense spio- n-marechaussee-marconist-parachutist Jan Molenaar van de Piet Heinstraat. 1945 in Waddinxveen ondergedo ken geweest. Albert de Vries besteedt 4 van zijn 14 hoofdstukken aan zijn oor logsherinneringen in Waddinx veen, waar hij vertoefde bij ”een onderwijzer”, bij ”een zadelma ker”, bij ”een boer” en bij ”een drogist”. Het boek is een uitgave van de Socialistische Uitgeverij Amster dam (SUA) in de hoofdstad. Al bert de Vries weet op aandacht trekkende wijze te vertellen over zijn soms ongelooflijke ervaringen in de Waddinxveense oorlogswin ter en wat er in de Dorpstraat en op de Kerkweg gebeurde toen de bevrijding daar was en de eerste Canadese motorordonnans door het Gouwedorp met een ’’hefbrug als geschutstoren” reed. ”Een krans van vuur” heet het in 1983 door Sijthoff in Amsterdam strijder Toon Pille prominent van Gerard P. van Schaik, de man die in 1977 de Blaricumse villa van Pieter Menten in brand stak. Het in boekvorm gegoten verhaal Zaïtbommel uitgegeven boek van een oorlogsslachtoffer, waar- ’’Waddinxveen 750 jaar” van W. aan in het Weekblad voor Wad- Verboom. In één hoofdstuk kijkt dinxveen onlangs nog aandacht is de oud-Waddinxvener niet alleen geschonken, gaat uitgebreid in op terug op de Eerste Wereldoorlog j- j i 1914 1918, maar komt hij ook met Waddinxveense oorlogsherin neringen over de laatste wereld- brand. auteur beschrijft in zijn boek niet Een enkele oude bevrijdingsfoto ~’~t van Waddinxveen is te vinden in leesbaar verhaal zijn eerste ken- sommige fotoboekjes die de Wad- nismaking in 1943 met het recrea- tiegebied in Waddinxveen-Zuid, waar hij probeerde onder te dui ken, maar ook hoe hij daar spoe dig aan de Duitsers werd verra den, ter dood werd veroordeeld, anderhalf jaar in het Duitse con- centratiekamp Dachau verbleef kersdorp, welk boekje in 1990 in en hoe hij zich eenmaal op vrije opdracht van de gemeente Bos voeten in 1947 wilde wreken op koop is geschreven door onderwij- j M7-JJ zer Sjaak Blaazer. In ’’Tussen licht en donker in Weegje enjie veroordeling daarna Hollands Groene Hart” beschrijft 22_ 21: de Zevenhuizense makelaar Bram Veerman de oorlogsjaren in een andere Waddinxveense buurge meente. Eén van de 20 onderwer pen daarin is ”Het verzet - ”De schrik van Gouda” over een Moordrechtse NSB’er, waartegen het zeer sterke vermoeden bestaat dat hij het was die de Waddinx veense verzetsstrijder Toon Pille in 1944 heeft verraden. dinxvener C. Neven in samenwer king met boekhandel Burger in de Dorpstraat heeft uitgegeven. Buurgemeente Boskoop kent in middels het boek ’’Boskoop 1040 - 1945” over bezetting, onder drukking en verzet in het kwe- hoe hij zich eenmaal op vrije opdracht van de gemeente Bos zijn verrader uit Waddinxveen. De naoorlogse moordaanslag in ’t

Weekblad voor Waddinxveen | 1992 | | pagina 15