Vrienden bieden Remonstranten nieuwe toekomst Doorrij den na aanrijding een plaag in Waddinxveen MARIJT voor bedrijven en particulieren... Verloting Nissan Sunny bij WSE Kabouters Politie vindt dat Piasweg veiliger is geworden Southhouse party in Zuid honk Dans- vierdaagse dansschool Waddinxveen Dronken man ramt 4 auto’s Uitstapje HV naar Loevestein Slotavond Concordia Waddinxveen Inge v.d. Schrier 3e NK-Speedo Wereld winkel verkoopt ’’eerlijke” cacao Oranje-avond afgelast varen op melkpakken WADDINXVEEN Zaterdag 20 juni hebben de kabouters (meisjes van 7-11 jaar) van de scouting groep ’Klimop’ een melkpakkenvlot te water gelaten. Dit gebeurde op het water achter hun clubhuis bij het WSE-veld aan de Vondellaan. Vakantiewerk plantsoenen bij gemeente WEEKBLAD-CARTOON VAN ELIAS DE HOORZITTING" AUTO- y POETS- i CENTRALE Rijproef Parkeerbeleid Verkeersbrigadiers ALLE RIJLESSEN 38,50 (60 min.) iedere maandagavond theorieles ook voor 17 jarigen 0 Barcelona Blackspots Bolivia Doorrijden Alcohol Verkeerscontroles Piasweg ;'nou\ EN..J Pagina 15 Woensdag 24 juni 1992 Weekblad voor Waddinxveen Op zaterdagavond rond kwart voor elf kon de mededeling wor den gedaan dat alle deelnemers de eindstreep hadden gehaald. Na de uitreiking van de medailles, de oorkonden en de bloemen heeft men nog gezellig doorgedanst tot kwart voor twaalf. Ondanks de la ge opkomst toch een geslaagd evenement. Wilhelminakade 58 Waddinxveen - 01828-18468 Geopend ma t/m vrij. 830-17.30 uur WADDINXVEEN - Als Oranje in de finale van de Europees Voetbalkampioenschap was geko men had het wijkgebouw Het Zuidhonk aan de Zuidplaslaan een Oranje-avond gehouden op Wanneer uit feiten, dan wel om standigheden kan worden ver moed, dat houders van rijbewij zen de noodzakelijke rijvaardig heid, dan wel de geschiktheid missen, is de politie conform arti kel 18 van de Wegenverkeerswet de mogelijkheid geboden een on derzoek daartoe te vorderen. Toepassing van deze vordering is in preventieve zin meer effectief gebleken dan de strafprocedurele weg van ontzegging van de rijbe voegdheid. Een eminent middel om bestuurders, die eigenlijk niet aan het verkeer zouden mogen deelnemen, bij voorbeeld gezien hun verslaafheid aan alcohol of (andere) drugs, dan wel hun ver- keersagressiviteit, aan een derge lijk onderzoek te laten onderwer pen. In het verslagjaar is tegen 4 inwo ners van Waddinxveen een derge lijke vordering ingesteld. In alle gevallen is betrokken ongeschikt verklaard, hetgeen inhield, dat het rijbewijs ongeldig werd ver klaard. scheiden is (in tegenstelling tot de vorige keer werden ditmaal niet alle loten verkocht). De organisatoren prijzen zich dan ook gelukkig dat Auto Baas we derom optreedt als sponsor van het evenement. Deze financiële armslag stelt de loterijcommissie in staat de aanwezigen opnieuw een zeer gevarieerd programma voor te schotelen. Diverse artiesten geven hun me dewerking: het muzikale Trio Pa cific, zanger-entertainer Diego en illusionist Mr. A vesta. Muziek en variété worden afgewisseld met de bekendmaking van winnaars en de uitreiking van prijzen. WSE- showmaster Hans Matze zal de avond presenteren. Om alle gasten op te kunnen van gen zal voor deze gelegenheid een tent aan de kantine worden ge bouwd die het grootste deel van het terras overkapt. Het assorti ment van hapjes en drankjes dat aangeboden wordt zal zich onder scheiden van in voetbalkantines gangbare versnaperingen. De avond duurt van 20.00 tot 01.00 uur en heeft een exclusief karakter. Zij is uitsluitend toegan kelijk voor genodigden. weerszijden van de rijbaan, uitge voerd in de kleur rood. De ongevalscijfers over de Pias weg in het jaar 1991 neigen tot enig optimisme. In totaal vonden er 8 aanrijdingen met materiële schade plaats. In vergelijking met voorgaande jaren een aanzienlijke verbetering. Eind 1991 is een begin gemaakt om te komen tot een ’’parkeerbe leid”. In de loop der jaren is er op veel plaatsen binnen de gemeente Waddinxveen een wildgroei, ont staan waar het gaat om het foutief parkeren. De politie is voornemens scherper te gaan toezien op de naleving van parkeerverboden, verboden tot stilstaan, dubbel parkeren en het in de bocht parkeren etc. De politie zal pas na een periode van voorlichting en waarschuwen tot verbaliseren overgaan. De politie voorziet ten aanzien van het parkeren door vrachtwa gens problemen voor de toekomst. Al in 1991 werd geconstateerd dat de thans aangewezen gedoog- plaatsen niet toereikend is. Voorts is de mogelijkheid tot parkeren van vrachtauto’s aan de IJserman- weg vervallen in verband met de aldaar vorderende nieuwbouw. Ook dit onderwerp is besproken in de ’’Werkgroep Verkeer” waar bij naarstig gezocht wordt naar een oplossing. De politie is voor stander van een grotere parkeer- mogelijkheid buiten de bebouwde kom. Ook in 1991 vond aan het begin van het schooljaar ’91-’92 de in structie van de verkeersbrigadiers plaats. Hiertoe bezochten twee met de coördinatie belaste perso neelsleden de scholen, waar een verkeersbrigade werkzaam is. De bij de instructie gebruikte dia serie is enigszins verouderd en zal in 1992 worden aangepast. In 1991 waren ongeveer 300 ver keersbrigadiers, werdeeld over 7 verkeersbrigades, in Waddinxveen actief. Mede door de serieuze taakopvat ting van genoemde brigadiers de den zich geen noemenswaardige problemen voor. Rijschool 'Bijna' Graanakker 84 2743 EL Waddinxveen Telefoon 01828-19852, b.g.g. 15950 vrijdag 26 juni. Het initiatief zou daartoe zijn ge nomen door de Stichting Wijk- werk De Zuidplas. Nu Denemar ken en Duitsland tegenover elkaar staan gaat deze avond niet door. Het volgend seizoen wordt de dansvierdaagse weer georgani seerd door dansschool Waddinx veen van de Staringlaan. Ook dan weer niet alleen voor eigen leden, maar voor iedereen die graag danst. De datum is vroeger: in de Paasvakantie van 14 tot en met 17 april. WADDINXVEEN - In navolging van de wandelvierdaagse, de fiets vierdaagse en de zwemvierdaagse heeft de dansschool Waddinxveen aan de Staringlaan een dansvier daagse gehouden. De deelnemers konden inschrijven voor 30, 40 of 50 dansen per avond. Ondanks dat de inschrijving mini maal was, acht deelnemers voor de vijftig dansen en twee deelne mers voor de veertig dansen, heb ben Ruud en Chiena van der Helm gemeend dat het evene ment toch doorgang moest vin den, mede uitgaand van het en thousiasme van de deelnemers. Ondanks het warme weer en het EK-voetbaltournooi, waarvoor overigens op de avond dat Oranje speelde een televisie was neerge zet langs de dansvloer, zodat men niets hoefde te missen van de wedstrijd, ging men er fanatiek tegenaan. Sommigen dansten ook na het behalen van het verplichte aantal nog door. De eerste avond begonnen de deelnemers vol goede moed aan de klus, 200 of 160 dansen over vier avonden. Gemiddeld duren de dansnummers drie minuten, dus per avond toch zo’n twee tot twee en een half uur dansen. Het was dan ook niet verwonderlijk dat er blaren ontstonden. De laatste avond was er een en thousiast publiek aanwezig om de deelnemers aan te moedigen, wat duideljk hielp om het vol te hou den. WADDINXVEEN - De zwem ster Inge v.d. Schrier van De Gouwe heeft het afgelopen week einde tijdens de finales van het landelijke Speedo-tournooi in Drachten beslag weten te leggen op een bronzen medaille op de 800 m vrije slag in de klasse meis jes ’80 in 10.05.9. Inge, één van de slechts twee zwemsters van De Gouwe die zich voor de finale had weten te plaatsen, had op de 400m vrije slag al bewezen in goede vorm te zijn, door op dit nummer als vijf de aan te tikken in 4.54.9, wat naast een verbetering van haar persoonlijk record met -11.0 sec. ook een nieuw clubrecord bete kende. Inge zou verder nog op een aantal andere onderdelen aan de start komen, waarop zij tevens haar PR’s scherper stelde maar helaas net niet in de prijzen viel. Op de 100m vrije slag kwam de Gouwe-zwemster in 1.07.1 als elf de aan. (PR-0.4) en op de 200m wisselslag eindigde zij in 2.46.0 als vijftiende (PR-1.0). Tenslotte zwom Inge op de 100m rugslag in 1.16.1 (PR-1.9) naar een achtste tijd en klasseerde zij zich op de 100m vlinderslag in 1.20.2 als dertiende. De tweede zwemster die zich van een plaats in de finales had verze kerd was Michelle Nahon. Ook Michelle leverde een paar uitste kende prestaties, waarbij haar persoonlijke records flink wat scherper gesteld werden maar zij helaas net buiten de prijzen viel. Michelle zwom op de 800m vrije slag, in de klasse ’81, in een tijd van 10.55.4 naar een zesde tijd en verbeterde daarbij haar PR met maar liefst 12.2 sec. Tenslotte eindigde Michelle op de 400m vrije slag in 5.23.8 als negende (PR-5.0). De Gouwe zwemmer Mark v.d. Zijden heeft zich samen met de leden van de Nationale jeugd se lectie tijdens kwalificatiewedstrij den in het Sportfondsenbad te Amersfoort niet weten te plaatsen voor deelname aan de Olympische Spelen in Barcelona. Mark maakte deel uit van de ploeg op de 4x200m vrije slag, waarop hij voor zijn 200m een tijd van 1.54.8 op de klokken bracht. Ook op de individuele on derdelen kwam de Gouwe-zwem- mer nog net wat tekort. Mark zwom op de 100m vrije slag wel iswaar een uitmuntende tijd van 0.53.6 maar dit bleek niet snel ge noeg, evenals op de 200m wissel slag waarop hij als derde eindigde en in 2.09.1 een nieuw (PR-0.8) zette. WADDINXVEEN - In Waddinxveen, waar vorig jaar 426 aan rijdingen ter kennis van de rijkspolitie werden gebracht (waarbij één dode en 80 gewonden vielen), vormt het doorrijden na een aanrijding een ware plaag. In het afgelopen jaar werden 43 dron ken bestuurders van de weggehaald en leek de Piasweg verkeers veiliger te worden, zo blijkt uit het jaarverslag 1991 van de A. M. Koek. Deze wordt geassis teerd door de heer F. N. Hart. Alle lotenhouders zijn middels een extra editie van de WSE- Weekkrant uitgenodigd om de be kendmaking van de winnende nummers bij te wonen. Hun staat een aantrekkelijk programma te wachten. Ook vorig jaar werd er rond de laatste trekking van de loterij een groot feest georganiseerd. Dat evenement viel zó in de smaak dat de organiserende commissie er eenvoudigweg niet omheen kon opnieuw iets dergelijks op poten te zetten. Vroeg in het jaar heeft men de koppen al bij elkaar gestoken om een passende afsluiting voor de tweede editie te bedenken. Een moeilijke klus, want na de ge slaagde happening van 1991 blij ken de verwachtingen zeer hoog gespannen, terwijl het budget om een en ander te organiseren be- WADDINXVEEN - Donderdag avond 2 juli zal er in Waddinx veen bij de muziekvereniging Concordia een slotavond worden gehouden. De avond in het clubgebouw De Hoge Noot aan de J.W. Frisoweg begint om 19.30 uur en duurt tot 21.00 uur. Daarna zal onder een gezellig samenzijn de vakantie in- geluidt worden, die tot 20 augus tus zal duren. Tijdens deze slotavond zullen de leerlingen van Concordia voor het eerst meespelen in het orkest. De ze leerlingen werden opgeleid door dirigent G. de Knegt. Zij hebben minimaal 1 jaar les gehad. Op deze manier kunnen zij kennis maken met de leden en met het meespelen in het orkest. De mu ziekstukken, Theme uit Finlandia, Two Russian Folksongs en de Ju niorenmars zullen tijdens deze avond ingestudeerd worden. Iedereen, ouders, familieleden en belangstellenden zijn van harte welkom om deze avond bij te wo nen. Waddinxveense rijkspolitie. In 1991 werden er door de politie in Waddinxveen 426 aanrijdingen geregistreerd. Het gaat hier om aanrijdingen met dodelijke afloop (1), aanrijdingen met letsel (71 en 80 gewonden) en aanrijdingen materiële schade (354). Als meest voorkomende oorzaken worden aangegeven: geen voor rang verlenen, onvoldoende af stand bewaren, foutief een bocht doorrijden en geen vrije doorgang verlenen. Daarnaast vonden er op de binnen Waddinxveen gelegen rijksweg A12, het gedeelte ten oosten van het Gouwe-aquaduct, 65 aanrij dingen plaats. 2 Aanrijdingen met letsel en 63 aanrijdingen met ma teriële schade. Deze aanrijdingen werden afgehandeld door de Al gemene Verkeersdienst te Drie bergen. Een aantal kruispunten en weg- vakken binnen de gemeente Wad dinxveen springen er uit ten aan zien van het aantal aanrijdingen, te weten: - Henegouwerweg - Kruising Henegouwerweg-Brug- weg-Kerkweg-Oost - Kerkweg-Oost (gedeelte tussen Passage en Oranjelaan) - Kruising Kerkweg-Oost-Juliana van Stolberglaan-Kanaalstraat - Kruising Sniepweg-Dreef-Es- doornlaan. Door goed en regelmatig overleg tussen politie en gemeente wer den de in de gemeente zich voor doende black spots nader geanaly seerd, waardoor op een juiste wij ze als vervolg hierop aanpassingen werden voorgesteld. Zo is de krui sing Sniepweg- Dreef- Esdoorn- laan nader onderzocht, waarbij ongevalsoorzaken zijn geanaly seerd. WADDINXVEEN/AMSTERDAM Met het toelaten van vrienden en belangstellenden als lid heeft de Remonstrantse Ge meente in Waddinxveen een nieuwe toekomst gekregen. De predikant van de Waddinx veense remonstranten, dr. E.H. Cossee uit Rotterdam, ging op de ze ontwikkeling in tijdens de in Amsterdam gehouden algemene vergadering van het bestuur van de Remonstrantse Broederschap. Hij sprak over het „Zevenhuizen effect”. In 1954 kwam er een ein de aan de remonstrantse Gemeen te in Zevenhuizen, omdat er te weinig leden waren. Een dergelij ke opheffing dreigde ook in Wad dinxveen, waar de Remonstrantse Gemeente minder dan 20 leden had. Kortgeleden zijn in het monu mentale kerkje aan de Zuidkade langs de Gouwe 12 vrienden en belangstellenden lid geworden van de Remonstrantse Gemeente in Waddinxveen, die daardoor weer toekomst kreeg. In Amsterdam werd afgesproken dat de remonstrantse Broeder schap de toelating van vrienden niet alsnog aan voorwaarden zal binden. Bij toetreding tot de ge meente hoeven zij niet de begin selverklaring te ondertekenen. Een dergelijk voorstel van de Re monstrantse Gemeente Arnhem om alsnog een „heel klein drem peltje” op te werpen, kreeg in Amsterdam geen enkele steun op de algemene vergadering van be stuur. De vrienden waarderen het dat ze niets hoeven te ondertekenen, al dus een afgevaardigde van de ge meente Eindhoven. In Dokkum zij enkele gerefor meerden, werkzaam in het chris telijk onderwijs, vrienden van de Remonstrantse Gemeente. Als zij tot enige formaliteit zouden wor den gedwongen, lopen ze kans op school eruit geknikkerd te wor den, aldus de afgevaardigde uit deze stad. De Remonstrantse Broederschap telde op 1 januari van dit jaar 7769 leden, 265 minder dan een jaar ervoor. Het aantal vrienden was in 1991 met 19 gestegen tot 1580. Verder zijn er nog 1236 be langstellenden. Bij de vaststelling van de gemeen- tereglementen was gebleken dat deze in veel gevallen afweken van de kerkorde op het punt van de rechten van vrienden. Daarop werd in veel gemeenten de nota ’Beter een goede vriend?’ bespro ken. Uit een enquête bleek dat de ge meenten in meerderheid kozen voor de mogelijkheid vrienden naast passief ook actief kiesrecht te verlenen. De vergadering ging hiermee ak koord. Verdergaande stappen wor den in 1993 genomen als de alge mene vergadering van bestuur, het hoogste college binnen de Broederschap, gewijd zal zijn aan de toekomst van de geloofsge meenschap. In een rede over de kerk van de toekomst benadrukte dr. H.J. Sie- brand het grote goed dat de Re monstrantse Broederschap „de unieke mogelijkheid van vrienden van de gemeente” kent. Hij ci teerde de hervormde hoogleraar dr. G.D.J. Dingemans volgens wie „duizenden die naar de vrijheid snakken die bij de Remonstranten WADDINXVEEN - Een 20-jari- ge dronken automobilist uit Wad dinxveen heeft op de Peuleyen vier geparkeerde auto’s geramd. De bestuurder had de macht over het stuur verloren en zorgde voor zware materiële schade. Tegen de automobilist heeft de rijkspolitie proces-verbaal opgemaakt. WADDINXVEEN De tweede seizoenloterij van de voetbal vereniging WSE zit er bijna weer op. Komende zaterdag wordt deze actie, waarvan de baten bestemd zijn voor nieuwbouw en renovatie van het clubhuis van de oranje-zwarten, feestelijk afge rond. Met de organisatie van de feesta vond komt een (voorlopig) einde aan de activiteiten van de loterij commissie van de club. Onder aanvoering van dit tienkoppig ge zelschap (Jan Verbakel, Loes Roos, Kees Kleijkamp, Hans Mat ze, Nico van Vliet, Bert Bosman, Cor de Vlieg, Bart van Leeuwen, Jan Janssens en Barry Roden burg) hebben de voetballers uit de Oranjewijk binnen twee seizoe nen circa 175.000 in de kas zien vloeien. Komende zaterdag gaan de laatste prijzen van de hand, waaronder de hoofdprijs van de maand juni (een fraaie set tuinmeubelen van Formido) en de super hoofdprijs (een snelle Nissan Sunny van auto Baas). De laatste trekkingen vin den ’s middags om 17.00 uur reeds plaats, maar de winnaars worden eerst ’s avonds bekendge maakt. De prijsbepaling geschiedt onder toezicht van notaris mr. J. Om dit melkpakkenvlot te kunnen bouwen, hebben zij gedurende een jaar meer dan 1400 melkpak ken gespaard. Het vlot is door de kinderen met hulp van ouders en de leiding van de groep in elkaar gezet. Naast deze aktiviteit werden er op en langs het water diverse spel letjes georganiseerd. Deze en an dere activiteiten waren niet zon der een bepaalde bedoeling. De Klimop-groep is een watergroep, maar de jongste speltakken, de kabouters en de welpen, zijn nog niet wekelijks op het water bezig. Deze mogelijkheid lijkt echter wel te ontstaan nu de rioolwater zuiveringsinstallatie op normale capaciteit draait waardoor het wa ter achter het clubhuis veel scho ner is. Het is nu een uitstekende plaats om ook de jongste kinderen ver trouwd te maken met het water. Dit kan gebeuren door middel van roeien, zeilen, kanoën e.d. Het gaat er in ieder geval om, om de kinderen en de leiding een nieuwe uitdaging te geven. De plannen zijn nog volop in ont wikkeling maar als het aan de~ Klimopgroep ligt worden ze zo'1 snel mogelijk uitgevoerd. Als ie mand nog een leuk idee heeft of een niet al te duur bootje voor de ze nieuwe aktiviteit weet, bel dan even Linda Broer, tel. 15709 in Waddinxveen. Kom gerust op een zaterdag eens naar de aktiviteiten van scouting ’Klimop’ kijken. WADDINXVEEN - Zaterdaga vond 27 juni houdt de Stichting Wijkwerk De Zuidplas op ver zoek van diverse jongeren uit de wijk voor de tweede maal een par ty met house-muziek voor de jeugd vanaf 14 jaar. De muziek wordt verzorgd door drive-in-discotheek Chinchilla. De zaal gaat open om 20.30 uur. De kaarten kosten ƒ10,-, inclusief 3 consumpties en zijn nu al ver krijgbaar bij de heer Meiderwijk, Haverakker 18. Het belooft net als de eerste keer een gezellige avond te worden. Voorafgaand aan de ’’Southhouse party” krijgen de kinderen de ge legenheid te swingen op de mu ziek van de kinderdisco, die zal worden gehouden van 18.30-20.00 uur. De entreeprijs is ƒ2,50 inclu sief een comsumptie. Ook dit wordt vast en zeker een leuke happening! een aanvang werd gemaakt met het aanbrengen van onder andere snelheidsremmende maatregelen hadden velen hierover hun twij fels. Ook in 1991 werden nog enkele maatregelen aangebracht zoals een suggestieve fietsstrook aan WADDINXVEEN - De Wereld winkel in Waddinxveen (bij Ko ningin Wilhelminaplein) verkoopt nu ook biologische cacao. Deze ’’eerlijke cacao komt uit Bolivia en is biologisch geteeld. De pro ducenten krijgen een goede prijs betaald voor hun arbeid. De cacao is geteeld zonder kunstmest en bestrijdingsmiddelen. Cacao is in korte tijd van een eli- teprodukt tot een massa-artikel geworden. Voor praktisch alle boeren en landbarbeiders, die ca cao verbouwen is een chocolade reep puur of melk onbekend. Het is niet een vurige wens van deze mensen om ook chocolade te kunnen eten, maar deze kleine ca- caoproducenten gaat het vooral om een beter loon en menswaardi ge levensomstandigheden. Eeuwen geleden werd cacao on der Indianen in Zuid-Amerika be schouwd als voedsel van de gó den. Ontdekkingsreizigers namen vruchten mee naar Europa en zorgden voor introductie in Afri ka. Vanaf het begin van deze eeuw ontwikkelde Ivoorkust, West Afri ka, zich tot het belangrijkste ca caoland ter wereld. Afhankelijk van de regio vindt de verbouw van cacao op kleine of grote be drijven plaats. In Brazilië, Maleisië en Indonesië zijn op grote plantage onderne mingen, sinds de jaren zeventig, in plaats van rubber- en palmolie- produktie en verbouw, overgegaan op cacao. Ook is in Zuid-Oost Azië veel tropisch regenwoud ge kapt ten behoeve van de groot schalige cacaoverbouw. Sinds 1986 betrekt SOS Wereld handel cacaopoeder van de coöpe ratie ”E1 Ceibo” in het tropische noorden van Bolivia. Door een slechte oogst in 1990 kwam El Ceibo te kort om aan haar export- verplichtingen te voldoen. Zo kwam zij in contact met de coöperatie Campesino waar de le den naast cacao en paranoten pro duceren. De coöperaties hebben afgesproken om in het vervolg te gaan samenwerken. El Ceibo ondersteunt Campesino bij de overschakeling naar biologi sche cacaoverbouw. Met een vrachtwagen brengen ze de ruwe cacao naar hun eigen fabriekje in de stad. Daar wordt de cacao ge malen en verpakt. Samen met de rijstcoöperatie Bel le Vista heeft men ook nog een vacuümverpakmachine aan kun nen schaffen. Langzaam maar ze ker komt er een regionaal netwerk van de grond. WADDINXVEEN- Bij de sectie Plantsoenen van de dienst Open bare Werken en Bedrijven in Waddinxveen kunnen scholieren in de komende vakantieweken meewerken bij het onderhoud van de plantsoenen in de gemeente Waddinxveen. De volgende regels gelden: mini mumleeftijd van 16 jaar; periode van 20 juni tot en met 31 juli; sa laris volgens minimum-jeugdloon; plaats voor 6 vakantiewerkers; werkperiode van minimaal 2 we ken. Het doorrijden na aanrijding heeft in 1991 een enorme stijging genomen. Werd er in 1990 bij de politie 86 keer aangifte gedaan, in 1991 deden 142 gedupeerden aan gifte van door rijden na schaderij- den. In nagenoeg alle gevallen ging het om materiële schade, veroorzaakt bij parkeren dan wel wegrijden. In slechts drie gevallen wist de politie een dader te achterhalen. Het ontbreken van getuigen en de vaak schaarse aanknopingspunten maakt het de politie niet gemak kelijk op om daders van deze ern stige vorm van verkeerscriminali- teit op te sporen. In 1991 zijn 43 bestuurders aan gehouden terzake het besturen van een voertuig terwijl men on der invloed van alcoholhoudende dranken verkeerde. Ten opzichte van 1990 is dit een stijging van 12 bestuurders. Voor het jaar 1992 zijn dan ook weer diverse alcoholcontroles ge pland, iets wat in 1991 in verband met de personeelssterkte niet heeft kunnen plaatsvinden. In 18 gevallen van het totaal aan tal aanrijdingen (incl. rijksweg A12) was er sprake van alcoholge bruik door de betrokken bestuur ders. In 12 gevallen bij deze aan rijding bleek sprake van het rij den onder invloed van alcohol. WADDINXVEEN Het Hu manistisch Verbond Midden-Hol- land heeft op zondag 28 juni een uitstapje georganiseerd voor leden en geïnteresseerden naar Gorin- chem/ Loevestein/Woudrichem. Deelnemers dienen zich te verza melen op het parkeerterrein ach ter het NS-station Gouda tussen 9.30 en 10.00 uur. Vertrek 10.00 uur. De tocht gaat per auto via Schoonhoven. In Gorinchem wordt een wandeling gehouden, waarna de tocht gaat naar het Slot Loevestein en Woudrichem. Ui teraard staat de historie hierbij centraal. De kosten bedragen 8,50 voor leden en ƒ12,50 voor niet-leden. Automobilisten ontvangen 3,- per inzittende. Opgave tevoren noodzakelijk bij Jan van der Veen (na 20.30 uur): tel. 01803-18320. zouden kunnen vinden.” In zijn jaarrede pleitte voorzitter drs. T. Harteveld voor openheid en ruimte. Verder moeten Re monstranten het omzien naar de ander praktizeren nu heel wat voorzieningen van de welvaarts staat op de tocht komen te staan. „Staan in de cultuur betekent niet alleen de nieuwste literatuur bijhouden en de kunst bevorde ren, maar ook oog hebben voor de scheve verdeling van de welvaart en strijden tegen de aantasting van de schepping.” De Remonstrantse Broederschap, die in 1986 in verband met Zuid- Afrika alle aandelen van de hand deed, wil één procent van het ver mogen alternatief beleggen. Hier mee volgt het kerkgenootschap een aanbeveling van de Wereld- raadconferentie over gerechtig heid, vrede en het behoud van de schepping, in 1990 te Seoul ge houden. Het voorstel van de Amsterdamse predikant Joh. Blaauw leidde tot een zekere verdeeldheid op de verder harmonisch verlopen alge mene vergadering van bestuur. „Moeten we weer toestanden als met het IKV”, zo werd er geop perd. Maar na enige discussie aanvaardde de vergadering het voorstel met 38 stemmen voor en 14 tegen. In plaats van staatsobligaties zal er nu achttienduizend gulden al ternatief worden belegd. Daarvoor komen instellingen in aanmerking als de Algemene Spaarbank voor Nederland, de Triodosbank en Mama Cash dat investeert in be drijven van beginnende vrouwelij ke ondernemers. Het gaat volgens secretaris ds. M.A. Bosman-Huizinga vooral om een symbolisch gebaar. „Met het verwisselen van de aandelen voor staatsobligaties deden we aan schone handen-politiek. Nu willen we dat er met dit bescheiden be drag ook wordt gewerkt.” Genoemde instellingen investeren in milieuvriendelijke, kleinschali ge projekten, waar respect voor de mensenrechten en een goed so ciaal klimaat van belang zijn. Bo vendien voldoen deze ’banken’ aan eisen van openheid en contro leerbaarheid. Over dit laatste punt wil de Re monstrantse Broederschap met haar huisbankier spreken. Verder wordt een gesprek over kritisch bankieren voorbereid met gemeenteleden die bij banken of beleggingsinstituten werkzaam zijn. Tenslotte werd besloten, zo wel landelijk als in de gemeenten, economische leerhuizen te begin nen. De Remonstrantse Broederschap is het eerste kerkgenootschap in Nederland dat de oproep van Se oul over kritisch bankieren in da den omzet. Vanwege de onderbezetting in 1991 zijn er geen specifieke ver keerscontroles gehouden. Ook werd niet deel genomen aan regio naal opgezette alcohol- en techni sche controles. Wel werd door de politie, in sa menwerking met de gemeente, aandacht besteed aan de actie ”Wij gaan weer naar school”. Dit bestond uit een preventief gedeel te met spandoeken en sandwich- borden en een repressief gedeelte. Hierbij werd voornamelijk gelet op de roodlichtdiscipline van de schoolgaande jeugd en wel op de kruisingen: Juliana van Stolberg- laan-Willem de Zwijgerlaan-Ko- ningin Wilhelminaplein, Stations- straat-Kanaalstraat en Fietsover- steekplaats Sniepweg. Tijdens enkele controles zijn 32 fietsers bekeurd voor het negeren van het rode verkeerslicht. Jarenlang is de Piasweg een on derwerp van aanhoudende zorg geweest. Toen in september 1990 KAMAM.STR. AFGESLOTEN VINXEICENTRUMI STATION DOORGAAND VERKEER

Weekblad voor Waddinxveen | 1992 | | pagina 15