Annie M.G. Schmidtschool verkeersbrigadiers Transferium Moordrecht? Gemeente bedankt uit Kruiskerk Mr. J. A. M. Kock van Ledenraad AANGENAAM OP VAKANTIE? Afsluiting schooljaar St. Jozef Titel voor Sonja Kleijn Zomerse openings tijden van Wereldwinkel Regel nü buitenlands geld en reisverzekering. B. en W. bezoeken P.J. Slaman Oplossing baggerspecie WADDINXVEEN - Vorige week woensdag 24 juni hebben de le den van de verenigde vergadering van het hoogheemraadschap van Schieland een motie aangenomen van de heren N.M. de Rooij, J.A.M. van Dijk, H. Roffel en J.C. van der Wel, allen hoofdinge landen van Schieland. '"41 y Schieland onderzoekt oppervlakte water Raadslid in Zevenhuizen- Moerkapelle vertrekt WADDINXVEEN, Kerkweg-Oost 161, tel. 01828-14566. Bijkantoor: Groensvoorde 14. BOSKOOP, Overslag 12, tel. 01727-15540 Burg.Colijnstraat 22, iel. 01727-14141 Bijkantoor: Puttelaan 144, tel. 01727-12400 Rabobank. Aangenaam. Moordwijk Keuze Glastuinbouw Pagina 15 Woensdag 1 juli 1992 Weekblad voor Waddinxveen De bekende schrijfster Annie M.G. Schmidt was in 1989 in Waddinxveen bij de officiële ope- der K. W.Th. van Soest en rechts schooldirecteur A. de Rijke. (Foto: Archief - Sjaak Noteboom). Burgemeester CM. van der Linden in 1989 tijdens een onder- de Roosschool aan de Wingerd en Verwacht werd dat velen deze tracht de paprika’s te beschermen een informeel samenzijn. hoog was. Samen gaan de gerefor- vangen. 28 juni in de Kruiskerk: Hoe lief- ge, die maandagavond al weer in verd. Verschuivingen in het Kruiswerk WADDINXVEEN - Vanmorgen - woensdag 1 juli - heeft wet- sieve verpleging goed aan. De 1 schikbaar stelde, ging in die jaren van schoolkrant en een bos bloemen. Vandaar dat iedereen heel ingeno- worden? Ds. P.A.C. Bongers, die de dienst 1i j_ r*x op deze laatste Kruiskerkdienst. Gelezen werd uit 1 Samuël 5, waarin de ark Gods wordt overge- ge van Burgemeester en Wethou ders van Waddinxveen en enkele meest betrokken ambtenaren een ZEVENHUIZEN - Vorige week dinsdag 23 juni heeft oud-wethou- der en raadslid van Zevenhuizen- I Moerkapelle, mevrouw A.M. van der Feltz-Aarsen, haar ontslag als lid van de raad ingediend per 1 juli 1992. Ter vervulling van de door haar vertrek ontstane, vacature is be noemd verklaard de heer J.G.H. van Eijk. Deze heeft inmiddels de benoeming aanvaard. Tevens heeft hij zijn geloofsbrief aan de raad doen toekomen. Ingevolge het bepaalde in het Re glement van Orde voor de verga deringen van de raad, zal de voor- I zitter staande de vergadering een commissie van drie leden benoe men, welke als taak heeft deze ge loofsbrief te onderzoeken en daar van verslag uit te brengen aan de raad. Waterstaat hebben in 1988 een spoedige regeling ten aanzien van j i -ij VH.fl I baggerspecie in het vooruitzicht houder J. Neele (PCW) van Openbare Werken en Verkeer, in Een transferium bij Moordrecht zal een belangrijke bijdrage kun nen leveren aan de oplossing van de mobiliteitsproblemen van de Randstad en een stimulans kun- De bekende schrijfster Annie M.G. Schmidt was in 1989 in Waddinxveen bij de officiële ope ning van de naar haar genoemde openbare basisschool aan de Zuidplashof. Links VVD-welhou- door M. MOS SR. WADDINXVEEN - Afgelopen zondag 28 juni werd door de Gereformeerde Kerk van Waddinxveen de laatste kerkdienst ge houden in de Kruiskerk aan de Passage. Dit gebouw is verkocht gestart met g 4e jaren ’70 is overgegaan tot het kweken van paprika’s. In 1989 is de paprikakwekerij verhuisd naar reiningsgraad in de tijd worden gevolgd. Tevens wordt door routinematig en uit 2 Corinthiërs 6, Ik zal on der hen wonen. WADDINXVEEN/GOUDA - Het Kruiswerk Midden-Holland wordt intensiever. Er is een duidelijke verschuiving van de ver zorgende handelingen, zoals bijvoorbeeld wassen en toilet ma- ken, naar verpleegkundige handelingen, zoals wondverzorging, j catheriseren, toedienen van sondevoeding, zuurstof of infuus. Dat is te lezen in het jaarverslag 1991 van Kruiswerk Midden- Holland. De gereformeerde predikant ds. P.A.C. Bongers. (Foto: Ar chief - Sjaak Noteboom). klonken de tonen van het orgel, voor het laatst werd nog wat nage praat op de lommerrijke Passage. Dag Kruiskerk, bedankt voor alles wat je voor ons hebt betekent, het ga je goed. O Geest, Gij mortel van Gods kerk, hoe ijdel is ons metselwerk, hoe pover is het offer dat, wij dra gen naar de nieuwe $tad, voeg on ze harten thans te saam, een hei lig huis voor Christus’naam. Wel kom in de ’’Ontmoetingskerk”. -I Sonja de snelste eindsprint had en finishte in een tijd van 4.43.11. Sonja is lid van de atletiekvereni ging AV’47 uit Boskoop, waaraan de Waddinxvener J. Teuling als trainer midden- en lange afstand- lopers(sters) is verbonden. MOORDRECHT - Volgend jaar wordt er gestart met de bouw van de eerste twee transferia in Nederland. In 1996 moet Ne derland vijf transferia tellen. Een van de lokaties die in de markt is voor de bouw van een transferium is Moordrecht. i Een transferium is een station waar automobilisten snel over kunnen stappen op de trein die hen naar de grote centra brengt. I De KvK is een warm voorstander van de aanleg van een transferium ten westen van Gouda, in de vork van de spoorlijnen Gouda-Rotter- dam en Gouda-Den Haag, in com binatie met de aanleg van bedrijf sterrein. Dat deze lokatie hoge ogen gooit is vorig jaar al gebleken bij de transferiumwedstrijd die door het ministerie was uitgeschreven. Van de 15 transferiumontwerpen die de eindronde behaalden, hadden er 5 betrekking op Moordrecht. loop hiervan naar de microfoon in haar eigen school en zei dat ze het programma van de kinderen heel leuk en ontroerend had ge vonden. Vlak voor haar komst was in de gemeenschapsruimte nog een kunstwerk aangebracht. Het be trof hier drie sfeervolle lichtorna- menten van Frans en Marja de Boer Lichtveld. Hun schepping siert nog altijd het schoolgebouw aan de Zuidplashof. grotere plaatsen meer dan één. Dat uitgangspunt is alleen te rea liseren als de gebouwen kosten dekkend geëxploiteerd kunnen worden”. ”Dat betekent in de meeste geval-1 len dat ruimte aan andere gebrui kers verhuurd wordt; ofwel ’s avonds, ofwel tijdens de uren dat er geen consultatiebureaus of cur sussen plaatsvinden. Als onze me dewerkers bij de mensen thuis aan het werk zijn moeten de ge bouwen in principe niet onge bruikt staan”. Het kruiswerk geeft veel cursus sen op gezondheidsgebied. Vooral de cursussen ziekenverzorging thuis en zwangerschapsgymnas- tiek zijn populair. Uit het jaarver slag blijkt dat 50% van alle aan staande moeders in Midden-Hol land een cursus prenatale gymnas tiek bij Kruiswerk Midden-Hol land volgt. Kruiswerk Midden-Holland heeft eind 1991 een service-afdeling voor de leden opgericht. In 1992 zullen de activiteiten gestalte krij gen, onder meer door het inrich ten van een punt, een thuiszorgwinkel en het uitgeven van een ledenblad. Bij Vereniging Kruiswerk Mid den-Holland werken ruim 400 mensen, onder wie veel partti mers. Het ledenbestand van de vereniging groeide in 1991 met 2091 tot 61.503 huishoudens. Dat betekent dat ca. 60% van de be volking in Midden-Holland lid is van het kruiswerk. zes zogenaamde ’’combinatiebri- gades”. Dat wil zeggen dat zowel ouders als leerlingen ter plaatse actief zijn. Daarnaast is er één ou- derbrigade werkzaam aan de Kerkweg-Oost. Binnen de gemeente zijn het afge lopen jaar ongeveer 300 verkeers brigadiers actief geweest: onge veer 150 kinderen in jeugdbriga- de en even zoveel vrouwen en mannen in de ouderbrigade zorg den er samen voor dat de kinde ren van Waddinxveense basisscho len veilig op school kwamen en weer van school naar huis gingen. Ook voor het nieuwe seizoen wor den met name volwassenen opge roepen zich beschikbaar te stellen als verkeersbrigadier. ”Een goede zaak overigens, want behalve dat onze cliënten de ver zorging krijgen die zij nodig heb ben, is het ook economisch gezien een goede zaak dat mensen niet onnodig in een ziekenhuis verblij ven”. ”De moderne thuiszorg kan de technisch ingewikkelde of inten- kwaliteit van de wijkverpleging staat vanouds hoog in ons vaandel, wij besteden veel aandacht aan het peil houden daarvan”. ”Bij Kruiswerk Midden-Holland volgen alle wijkverpleegkundigen I en wijkziekenverzorgenden regel matig speciale vaardigheidstrai ningen voor de medische-techni- sche handelingen”. de dagelijkse praktijk maar zel den voorkomen, blijven dit soort vaardigheidstrainingen een vereis te om het kwaliteitsniveau te handhaven. Daarnaast hebben wij specialisten in dienst op alle ter reinen van de ouder- en kindzorg en de thuisverpleging”. Gezien de toenemende i heeft het kruiswerk het assorti ment verpleegartikelen voor de uitleen in 1991 uitgebreid. Verou derde materialen werden vervan gen en veelgebruikte artikelen j onsje met de schrijfster Annie M.G. Schmidt. (Foto: Archief - Sjaak Noteboom). deren tevoorschijn kwamen, die als Jip en Janneke verkleed wa ren. Ze zongen het liedje van Dik- kertje Dap. Voorts werd er een toneelstukje opgevoerd door drie kinderen en een moeder, zongen de groepen 7 en 8 het liedje Ja Zuster, Nee Zuster, werd het gedicht over de spin Sebastiaan voorgelezen en kwamen voor het eindlied alle leerlingen op het toneel. Annie M.G. Schmidt kwam na af- Bij uw Rabobank regelt u alles in één keer: Buitenlands geld Reisverzekering Europas met pin-code (Eurocheques) Rabocard Topcard Reischeques Safeloket Hulpverlening in het buitenland Kom tijdig langs, dan gaat u goed voorbereid op reis. werden aangevuld. Met name het aantal elektrische hoog-laagbed- den is fors uitgebreid. De samenwerking met de instel lingen voor gezinsverzorging en maatschappelijk werk werd in 1991 verder uitgebreid. De aan dacht richtte zich daarbij vooral op werkafspraken over het zoge naamde grijze gebied tussen kruiswerk en gezinsverzorging; wat doet het kruiswerk, wat doet de gezinsverzorging. Verbeek: ’’Voor een kwalitatief hoogwaardige thuiszorg is niet al tijd een hoog opgeleide wijkver pleegkundige of een wijkzieken verzorgende noodzakelijk. Een flink deel van onze cliënten kan geholpen worden door een gezins- verzorgende”. ”In 1993 zullen kruiswerk, ge zinsverzorging en maatschappelijk werk naar verwachting geheel sa mengaan in de stichting De Vier- stroom. Dan zijn de mogelijkhe den voor een efficiënte bedrijfs voering uiteraard nog gunstiger. Dat geldt overigens ook voor de gebouwen van de organisatie”. ”Ons uitgangspunt is, dat thuis zorg en ouder- en kindzorg in elke plaats een vestiging hebben, in laatste dienst zouden bijwonen, maar erg veel meer mensen dan op andere zondagen zaten er niet i in de kerk. Mogelijk dat voor ve len de emoties te veel zouden Hans Peeters van architectenbu- I leidde, had de Hturgie afgestemd op reat£ Stuurman Partners BV van De verschuiving in de zorgverle ning is voor een gedeelte toe te schrijven aan overheveling van eenvoudige verzorgende handelin gen naar de gezinsverzorging. Daarnaast zijn er steeds meer mensen die hun laatste levensfase thuis willen doorbrengen en dan verpleging nodig hébben. Door het gebrek aan bedden in ver pleeghuizen zijn er ook veel psy- cho-geriatrische patiënten te ver zorgen. Directeur D.J. Verbeek: ’’Door deze verschuiving is ook de coör dinatie van de zorgverlening om- vangrijker dan in het verleden. Het vraagt steeds meer tijd van wijkverpleegkundigen en wijkzie kenverzorgenden om samen met andere hulpverleners ervoor te zorgen dat de patient inderdaad zo lang mogelijk thuis kan blij ven”. WADDINXVEEN - Vrijdag 3 •juli sluit de wijkschool St. Jozef aan de Kanaalweg in de St. Vic- torwijk het schooljaar 1991-1992 af met een schoolfeest voor de leerlingen van groep 1 t/m 7. In en rond de school kunnen de kinderen in groepjes allerlei spel letjes spelen, stokbrood bakken en volksdansen. Leerlingen van groep 8 en ouders van de ouder- commissie assisteren bij de ver schillende onderdelen. Groep 8 sluit het jaar af met de opvoering van de musical ’’Ku ren”. De leerlingen spelen de mu sical eerst voor de andere groepen en daarna op woensdagavond voor hun ouders. Dat betekent voor hen tevens het afscheid van de wijkschool. Petteflet op 21 september 1989 haar eigen school - die toen al een Paar maanden in gebruik was - of- ujt stenen, de ware kerk komt tot ficieel kwam openen. Ze opende ’s middags om vier uur een deur, waarna er allemaal kin- I -drempel van deze kerk soms te WADDINXVEEN - Waddinx veen heeft een atletiekkampioene in haar midden. Zondag 28 juni nen zijn voor de directe omge ving. In het rapport ’’Groeien in het Groene Hart”, vorig jaar in op dracht van de KvK opgesteld, be schrijft dr. H. van der Cammen de volgende mogelijke ontwikke ling rond het transferium. Vlak bij het nieuwe station zal een aan tal nieuwe bedrijfscomplexen in de dienstensector kunnen verrij zen. Iets verder verwijderd van het transferium, maar in de tijd eerder geprogrammeerd, is in noordelijke richting ruimte voor nieuwe terreinen voor groothan del, lichte industrie, e.d. Tussen Gouda en Moordrecht aan de zuidzijde van het transferium, kan een nieuwe woonwijk, door Van I der Cammen de Moordwijk ge noemd, gestalte krijgen. Met het oog op een goede exploi tatie is met name een transferium in combinatie met bedrijfsterrein en woningbouw, zoals hierboven geschetst, aantrekkelijk. i De komende maanden zal het mi nisterie van Verkeer en Water staat bekijken welke lokaties het meest geschikt zijn voor de bouw van de eerste twee tranferia. Door de TU Delft is onlangs een onderzoek verricht naar kansrijke lokaties voor transferia. Hierbij heeft zij als uitgangspunt geno men, dat een goed gelegen trans ferium de bouw van een nieuw station rechtvaardigt. Eén van de 26 lokaties die de TU Delft in haar rapport noemt is de lokatie Moordrecht. de aula van St. Paulusschool aan de Jacob Catslaan 3, de jeugd- en ouderbrigadiers van deze school als eersten bedankt voor hun inzet tijdens het afgelopen jaar. Het gemeentebestuur laat jaar lijks aan het eind van elk school- j jaar de leden van de verkeersbri gadiers de waardering blijken voor het feit dat zij zich, met veel I enthousiasme 'Omdat sommige handelingen in Kruiswerk Midden-Holland is ge vestigd aan de Spoorstraat in Gouda. Waddinxveen valt onder i het district Gouwe-IJssel, dat wordt geleid door manager Bert Meijer. In de ledenraad van het j Kruiswerk Midden-Holland heeft uit Waddinxveen notaris mr. J.A.M. Koek zitting. en verantwoorde lijkheidsgevoel, in weer en wind inzetten voor het veilig van en naar school gaan van de Waddinx veense schooljeugd. Die welverdiende pluim op de hoed wordt door het gemeentebe stuur ook met een stoffelijke blijk van waardering onderstreept. Zo wel de volwassen brigadiers als de vraag jeugdbrigadiers krijgen dit jaar een rugzak in de toepasselijke I kleuren rood en groen. In Waddinxveen zijn op dit mo- j ment zeven brigade-oversteek- plaatsen. Van deze zeven zijn er meerden voortaan op naar de Ont moetingskerk en mogelijk dat de drempel van dit gebouw voor ie- I dereen gemakkelijk, niet te hoog zal zijn. Elkaar mogen ’ontmoe ten’ op deze plaats, bemoediging i te vinden, vreugde te mogen ont- 1 vanopn heeft Sonja Kleijn van de Passa- Ctt* dm monnrlnnnirnn/-l x» 1 x-j Boskoop trainde, het Nederlands 1 lijk, hoe goed is mij Heer, het kampioenschap op de 1.500 meter I huis waar Gij Uw naam en eer, bij de meisjes A-junioren vero- i hebt laten wonen bij de mensen. Door de ouderling van In een spannende race bleek dat werd de kanselbijbel de kerk uit gedragen om zondag 5 juli een plaats te krijgen in de Ontmoe- I tingskerk. Voor het laatst stond ds. Bongers aan de uitgang van de Kruiskerk j om de mensen persoonlijk de hand te drukken, voor het laatst in deze motie wordt het college van dijkgraaf en hoogheemraden van Schieland verzocht er bij de bevoegde autoriteiten op aan te dringen zo spoedig mogelijk op lossingen aan te dragen voor de ’’verwerking” van verontreinigde baggerspecie. Schieland baggert eens in de 6 a 10 jaar de sloten en doorvaarten binnen het beheersgebied, waar toe ook een deel van Waddinx veen behoort. Dit is nodig om het water snel en zonder problemen door de watergangen te laten stro men. De baggerspecie die hierbij weg gehaald wordt, werd.tot voor kort op het aanliggende land afgezet en (vaak) gebruikt voor landbouw doeleinden. In verband met de huidige baggerkwaliteit en de hui dige milieu-regelgeving is dit veelal niet meer toegestaan. Voor de verontreinigde bagger moet dus een (andere) verwerkingsme thode gezocht worden. Omdat de reinigingsmethoden van baggerspecie op dit moment nog niet zo ver zijn dat dit een oplossing biedt voor de verwer king van bagger, moet er worden overgegaan tot storten van bagger vi wwi uvu mum- en depots (stortplaatsen), publieksinformatie- Hiertoe zijn echter nauwelijks szorgwinkel en het mogelijkheden doordat (tijdelijke) lokaties ontbreken. Deze lokaties worden door de provincie be paald. Het hoogheemraadschap van Schieland bevindt zich tevens voor wat betreft' de financiering van het bovenstaande in een span ningsveld. De kosten voor de ver werking c.q. transport en opslag van verontreinigde baggerspecie worden niet gedekt door de hef- I fing waterschapslasten (water- f kwantiteit) en de verontreini- gingsheffing (waterkwaliteit). De ministeries van Volkhuisves- ting Ruimtelijke Ordening en Mi- I lieu (VROM) en van Verkeer en X «»X» X» X» l"* X» L, i-% 1 fT O O x* WA de verwerkingsvoorschriften gesteld. Tot op heden is aan deze toezegging echter nog geen uit voering gegeven. Consequentie van het aanvaarden van de motie is dat het college van dijkgraaf en hoogheemraden van Schieland er bij de provincia- i le staten van Zuid-Holland, het ministerie van Volkshuisvesting Ruimtelijke Ordening en Milieu (VROM) en het ministerie van Verkeer en Waterstaat) op zal aandringen dat er: - vaart gezet wordt achter een lan delijke regelgeving voor wat be treft de verwerking van verontrei nigde baggerspecie; - zo spoedig mogelijk wordt ge zorgd voor (tijdelijke) startloca ties; - besluitvorming plaatsvindt over de financiering; j - actie wordt ondernomen ten aan zien van de verontreinigingsbron- nen die buiten Schielands be voegdheden vallen. velen dit kerkgebouw van grote betekenis is geweest. Hier werden kinderen gedoopt, deden daarna belijdenis, begonnen hun huwelij ken in deze kerk. Samen deed j men mee aan het avondmaal. Dierbare herinneringen aan blijde j en droevige dingen blijven in ons hart, opgedaan in deze kerk. van ae uit- Een troost is het te weten dat dit Constantijn 1 gebouw verder zal blijven functio- neren als Godshuis, en niet zoals I met andere kerken is gebeurd, x. x. bijvoorbeeld een supermarkt, zo- Annie M.G. Schmidt kreeg toen ajs je Albert Cuyp in Amster- een speciale aan haar gewijde Er wordt op biologische wijze ge- voelen zich van het begin af tracht de paprika’s te beschermen zeer verbonden met de naamg tegen onder andere luis, spint, j ster van de school, die al tijdens I witte vlieg en thrips. «->•>«— Bijen zorgen voor een verbetering van de vruchtzetting vna de papri- kaplanten. Momenteel zijn er cir ca 5 mensen werkzaam bij de pa prikakwekerij. Tijdens de rondleiding, verzorgd door de familie Slaman is getoond hoe de paprika’s worden geteeld en de biologische bescherming van de gewassen geschiedt. Het bedrijfsbezoek werd besloten met men was met het feit dat de schrijfster van Jip en Janneke, I Het Fluitketeltje en Pluk van de WADDINXVEEN - De Stich ting Wereldwinkel Waddinxveen bij het Koningin Wilhelminaplein moet met het oog op de komende Om dan weer te zingen, zoals op I zomervakantie en het gebrek aan ,:.r. vrijwiHigers de openingstijden van de Wereldwinkel wijzigen. Van 6 juli tot en met 15 augustus I is de Wereldwinkel alleen op vrij- dienst dag van 11.00-17.00 uur en op za terdag van 11.00-13.00 uur ge opend. ”Wie komt ons team versterken om de winkel meer open te kun nen houden zodat de winkel elke dag op dezelfde tijd open kan zijn”, is een concreet verzoek van de Waddinxveense Wereldwinkel. de Tuinbouwweg. De paprika’s worden in kassen ge- permanente groepslokalen (in kweekt op 1,3 ha grondoppervlak. I plaats van de gedachte vier), ge- Regenwater wordt opgevangen en J door middel van een recirculatie- 8en- Systeem gebruikt. Leerlingen, docenten en ouders aan paprikakwekerij van P.J? Slaman. Dit bezoek is het derde in 1992 in een rij van zes af te leggen be drijfsbezoeken aan bedrijven ge vestigd in Waddinxveen. In 1961 is de familie Slaman op de Tweede Bloksweg aanvankelijk de Brugweg neergezet. De bouw groententeelt. Rond i startte op 27 februari 1989 en zou ------1 vier maanden in beslag nemen. De school kreeg van het ministe rie van Onderwijs en Wetenschap- de 15 jaar oud geworden Mr. A. I Gereformeerden I aan de Lindengaarde plaats maak- dinsdag 23 juni hebben het colle- school) en directeur A. de Rijke r» TT? ^C\\ «r» La I i aan de Gereformeerde Kerk Vrijgemaakt. bracht naar de tempel van Dagon de paprikakwekerij verhuisd .t.. Pen in in Zoetermeer gelijk zes De paprika’s worden in kassen ge- permanente^ groepslokalen (in ps Bongers wees er op dat voor I x zo Ion rlif b-orV-rtoVkZMixiz x/nn rtrrvto zien de grote toeloop van leerlin- Leerlingen, docenten en ouders aan zeer verbonden met de naamgeef- de bouw in de Haagse Koninklij ke Bibliotheek tijdens een bijeen komst ter gelegenheid van de uit reiking van de C j Huygensprijs kennis kon maken met drie Waddinxveense scholie ren van de openbare school. dam. Moge dit gebouw als tempel Gods gebruikt zijn, meer nog is het van belang dat de bezoekers levende tempel Gods zijn en dat de dien sten, in deze kerk gehouden vele jaren lang, hiertoe heeft mogen bijdragen. De kerk bestaat slechts uitdrukking door de houding van de kerkmensen. Jammer dat voor sommigen de 1 WADDINXVEEN - De eerst in deeld worden door de gevonden hoeveelheden stoffen te toetsen aan de gestelde waterkwaliteits- doelstellingen. Het projectmatig onderzoek waar voor thans een budget beschik baar is gesteld, richt zich voorna melijk op onderzoek van wateren tr,jn glastuinbouwgebieden. Met na me de aanwezigheid van restanten "bestrijdingsmiddelen en meststof fen wordt onderzocht. Schieland werkt op dit moment intensief aan vergunningverlening voor eigenarne van nieuwe glas tuinbouwbedrijven. In de vergun ningen worden voorschriften ge steld waaraan de bedrijfsvoering moet voldoen. Er mag namelijk geen emissie van bestrijdingsmid delen en meststoffen op het op pervlaktewater meer plaatsvinden. De ontwikkelingsgebieden van nieuwe glastuinbouwbedrijven lig gen in Schielands gebied gecon centreerd. Hierdoor is het moge lijk op termijn te bezien welk ef fect de stringente bedrijfsvoering in nieuwe glastuinbouwgebieden op de kwaliteit van het oppervlak tewater heeft. Het onderzoek is dan ook een aan vulling op het routinematig onder zoek. De resultaten van het onder zoek in de nieuwe glastuinbouw gebieden zullen worden vergele ken met de resultaten van onder zoeken in gebieden met oudere glastuinbouwbedrijven. ruimtelijke verspreiding van de het gevoerde waterbeheer beoor- ROTTERDAM/ WADDINXVEEN - De verenig de vergadering van het hoog heemraadschap van Schieland heeft op woensdag 24 juni ƒ180.000,- gevoteerd voor onder zoek naar verontreiniging in het oppervlaktewater. Het geld wordt besteed aan twee soorten onderzoek: het routinema tige onderzoek en onderzoek dat zich op een bepaald project richt (projectmatig). Bij routinematig onderzoek wordt gekeken of bepaalde stoffen in hét water voorkomen. Dit betreft onderzoek naar de aanwezigheid van zware metalen en bestrij- dkigsmiddelen. 'Het doel van het routinematig on derzoek is op de eerste plaats het aantonen van het wel of niet voor komen van bepaalde stoffen in het waterig milieu. Zo mogelijk wordt hierbij aange geven welk effect de stoffen heb ben op onderdelen van het ecosys teem (geheel van planten- en die renleven). Ten tweede kunnen op deze ma nier veranderingen in de veront- bestaat alweer vijfjaar ruimtelijke verspreiding van de j verontreiniging. Als laatste kan WadDINXVEEN - De eerst in i noodlokalen van twee bijzondere scholen (Koningin Beatrixschool en Kardinaal Alfrinkschool) ge huisveste (toen 3-klassige) open bare Annie M.G. Schmidtschool startte in 1987 naamloos aan de Zuidplashof in de woonwijk Zuid- plas. Dat is deze zomer 5 jaar ge leden, een eerste lustrum dus. Pas in het najaar van dat eerste jaar zou onderwijswethouder K.W.Th. van Soest (VVD) be kend maken dat de school ge noemd zou gaan worden naar de bekende schrijfster, omdat ze vol gens de gemeente op cultureel ge bied baanbrekend werk heeft ver richt en omdat ze de kinderen zeer aanspreekt. In 1989 was de officiële opening van het nieuwe schoolgebouw in aanwezigheid van de toen 78-jari- ge Annie M.G. Schmidt, die ie dereen kent van kinderboeken,'ge dichten, televisieprogramma’s en bijdragen aan cabaretprogramma’s. Het eerste lustrum van de Annie M.G. Schmidtschool is aan het eind van dit schooljaar niet onge merkt voorbijgegaan. Een speciale editie van de schoolkrant stond bij deze mijlpaal stil en gaf een overzicht van het begin en de ja ren daarna van de vijfde openbare school. De komst van de Annie M.G. Schmidtschool, voor de bouw waarvan de gemeenteraad in 1988 welgeteld 800.000 gulden be- f schikbaar stelde, ging in die jaren I gepaard met de samenvoeging I de openbare Leon van Gelder- i j school aan de Essengaarde in Groenswaard 2. Het verlaten schoolgebouw in Groenswaard 3 werd betrokken door de protestants-christelijke i De Savornin Lohmanschool (die aan de Lindengaarde plaats maak- I WADDINXVEEN - Vorige week te voor de Gereformeerde Basis- (50) werd in dezelfde functie be noemd op de tweede openbare school in de wijk Zuidplas (na de bedrijfsbezoek’ gebracht “aan dë verplaatste Jan Ligthartschool aan de Tuinbouwweg 2 gevestigde de Sperwerhoek). - De nieuwe Annie M.G. Schmidt- I school werd volgens het moderne i en snelle Tasta-bouwsysteem naar 1 een ontwerp van de architect 1

Weekblad voor Waddinxveen | 1992 | | pagina 15