Groene Hart Ziekenhuis integreert certificering Monstertocht Gouwestreek Onviclaard Mooi Krips Baas Bedrijven deel van Bouwcombinatie Moordrecht Baas werkt aan Geld van rommel markt PRETTIGE FIETSVAKANTIE niet vergeten: MAGAZIJN-VERKOOP DE LAATSTE 3 DAGEN! Heemskerk: Philishave uit 1949 In tomatenkas jonge merels tussen de lease-hommels Gees Goetheer in polikliniek WADDINXVEEN/GOUDA - De Waddinxveense Gees Goet- heer-van Vliet exposeert in de vi trines in de polikliniek van het Groene Hart Ziekenhuis (lokatie St. Jozef) in Gouda. NATUPOL’ I FOCWf AUTOSCHADE KOMT GEGARANDEERD WEER GOED! GEBR. BAKKER Zn. GLASBEEK MET DE FIETSGROETEN VAN 15 MODERNE AANBOUWWANDEN EN VITRINEKASTEN 1 k p i p s repro meppel Noordkade 68 Waddinxveen fietscomputer v.a. 39.50 racehandschoenen v.a. 17.50 koersbroekje met zeem 57.50 kaartleesklem v.a. 10.90 dubbele tassen v.a. 29.50 lichtgewicht regenjack 69.50 fietsschoenen v.a. 99.00 fietssokken div. kleuren 7.95 fietsaanhangwagen 299.00 reparatieset 6.95 fietspet 7.95 drinkkruik compleet 6.95 bagagedragerverbreder 19.75 voedingpakket Nutricia 12.95 snelbinders, 2 jr. garantie 9.50 halogeen zaklantaarn 16.95 fietsdragers voor auto div. soorten Dorpstraat 22-28,-tel. 01828-12009 Waddinxveen - 's maandags gesloten Sluisje Donderdag 9, vrijdag 10 en zaterdag 11 juli 1992. (in wit en zwart) ÉÉNMALIGE AANBIEDING! OP OP! Integratie Schoonderwoert Rotterdam Bodegraven Logo Pagina 17 Woensdag 8 juli 1992 Weekblad voor Waddinxveen Een nieuw scheerapparaat van Philishave en bloemen overhandigde directeur J.C.M. Heems- ge- Telefoon: 05220-65900 H Bij FOCWA garantiebedrijf Noordkade 24 Telefoon (01828) 12588 Waddinxveen NEDERLANDSE VERENIGING VAN ONDERNEMERS IN HET CARROSSERIEBEDRIJF ZO ZWART WIT DRUKT NIEMAND NA! steld waarne ze met de afdaling konden beginnen. Hierbij werden de kilometers gepakt. Tijdens de tussenstop in Tretten op 330 kilometer was het tijdsver schil tussen de eerste twee uit de Gouwegroep, Willem en Cor, en de rest erg groot geworden. Pas na een uur verschenen Berry en Gejo bij de volgauto en nog een uur later lieten Bernhard en Jan van zich horen. Ze hadden toen nog 200 kilometer te gaan. Uiteindelijk kwamen ze in Oslo aan waar ze onder groot applaus van toeschouwers hun laatste kilo meters reden tot het Valle Hovin Stadion. Zes helden van De Gou we Streek hebben deze monster tocht volbracht wat toch een enor me prestatie is. De tijden waren: Cor van Klaveren 21 uur en 46 minuten, Willem Broer 22 uur en 35 minuten, Berry Kraan 25 uur en 09 minuten, Bernhard Verkley, Gejo Steenland en Jan Benschop 27 uur en 21 minuten. Na het fietsen gingen ze weer met de boot naar huis. Samen met aannemingsbedrijf Van Herk uit Nieuwerkerk aan den IJssel werkt Schoonderwoert Hei- en Waterwerken van Baas Bedrijven in Waddinxveen aan de complete renovatie van het monu mentale sluisje te Berkel Roden rijs. Deze sluis, gebouwd medio ne gentiende eeuw, was sinds gerui me tijd niet meer bruikbaar. Doordat de sluisdeuren niet meer waterdicht waren, werd in 1976 uit veiligheidsoverwegingen ten aanzien van de waterkerende functie een stalen damwand ge plaatst. Hierdoor werd de doorgang be lemmerd en verviel de oorspron kelijke functie van de sluis. Aan gezien het metselwerk ernstig was aangetast en het houtwerk zoda nig was verrot dat planten en struiken dwars door de sluisdeu ren heen konden groeien, is beslo ten de sluis compleet te renove ren. In opdracht van het Hoogheem raadschap van Delftland wordt nu gewerkt aan het complete herstel van de sluis. Belangrijk hierbij is dat het karateristieke van de sluis behouden blijft, maar wel aan alle moderne eisen voldoet. Het werk wordt gedeeltelijk gesubsidieerd door de dienst Monumentenzorg, de Provincie Zuid-Holland en de Gemeente Berkel. Allereerst is de sluis drooggelegd kerk in de Dorpstraat aan de heer C. Voskuilen, die een Philishave uit 1949 kwam aanbieden. (Foto: Sjaak Noteboom}. E PRIJS! en schoongemaakt. Daarna is on derzocht welke materialen nog goed en bruikbaar waren. Dit. hield in dat de plannen continue bijgesteld dienden te worden. Aangezien het metselwerk in zeer slechte staat verkeerde, is beslo ten het gehele metselwerk over een steensdikte te slopen en op te metselen. Na de renovatie van de sluisdeu ren worden deze weer terug in de sluis geplaatst en zal de damwand weer worden verwijders. De ver wachting is dat eind oktober de renovatie gereed zal zijn. GOUDA - Het Groene Hart Ziekenhuis in Gouda, met nu nog de lokaties Bleuland en St. Jozef, heeft nog zeker zes jaar te gaan voordat het hospitaal in één gebouw zal zijn ondergebracht. Intussen gaat het integratieproces door en wordt er aan de weg getimmerd met een nieuw groen logo. Na de fusie per 1 januari 1992 van het Bleuland Ziekenhuis en het St. Jozef Ziekenhuis is de af gelopen periode veel tijd en ener gie besteed aan de integratiefase. Twee aparte organisaties zullen één geheel moeten gaan vormen. Belangrijke aspecten van de fusie, zoals de bouwkundige integratie en de integratie van medische functies en afdelingen, kregen de laatste maanden veel aandacht en de ontwikkelingen ervan bevinden zich in een gevorderd stadium. Medio april is de aanvang voor een verklaring voor nieuwbouw aan de directeur ziekenhuiszorg en topzorg van het ministerie van WVC overhandigd. Met diverse instanties die over de ingediende aanvraag moeten advi seren, zijn recentelijk gesprekken gevoerd, terwijl de uitwerking van het programma van eisen voor de nieuwbouw ter hand wordt geno men. Het streven is zo snel mogelijk in zicht te verkrijgen in het defini tieve bouwplan op de Bleulandlo- katie, zodat bij het treffen van (tijdelijke) voorzieningen in de planontwikkeling voor verdeling van medische functies over de lo katies hiermee rekening kan wor den gehouden. In de fusie-overeenkomst is ge steld dat de leiding van de dien sten in het eerste halfjaar van ’92 moet zijn geïntegreerd. Dankzij een constructieve medewerking van alle betrokkenen bij de daar voor vastgestelde integratieproce- dure (de organisatie- en plaat- singsplan-procedure), kon dit voornemen worden gerealiseerd. Voor elke dienst (civiele dienst, technische dienst, klinische ver pleegkundige zorg, administratie en informatie, en personeelsza ken) is één diensthoofd benoemd, die de leiding heeft voor de be treffende dienst op beide lokaties. De' nu benoemde diensthoofden zullen in september een voorstel gereed hebben voor de fasering van de (verdere) integratie van hun dienst. Een plan voor de integratie van medische functies met functiever- deling en -concentratie over beide lokaties is door diverse werkgroe pen vanuit verschillende invals hoeken beoordeeld. Dankzij de inzet van velen (met name ook vertegenwoordigers van de medische staf), is al in belang rijke mate overeenstemming be reikt over de richting van de functieverdeling. Na besluitvorming over de haal baarheid, zal moeten worden be oordeeld in welke volgorde de noodzakelijke bouwkundige aan passingen kunnen worden gereali seerd. In de komende maanden zal een faseringsplan worden ont worpen, waarbij zowel de ruimte lijke en bouwtechnische als finan ciële mogelijkheden worden mee gewogen. Medio februari ging het project integratie Verplegingsdienst van start, met als doel visies op ver plegen, opleiden en de daarbij be horende randvoorwaarden op el kaar af te stemmen vóórdat de verpleegafdelingen daadwerkelijk gaan integreren. Vertegenwoordigers uit alle lagen van de verplegingsdienst van bei de lokaties nemen deel aan het project, dat deze maand zal wor den afgerond. het certificaat 3 jaar geldig, maar de kwaliteitsborging is een doorlo pend proces en zal iedere 6 maan den getoetst worden of er nog steeds aan alle voorwaarden wordt voldaan. De Baas-bedrijven zeggen: ’’Kwa liteitsverbetering en borging is het doel en certificering is de be vestiging van het bereikte niveau, maar zal doorlopend aan de orde zijn binnen onze bedrijven”. Schoonderwoert Hei- en Water werken, een werkmaatschappij van de Baas Bedrijven, heeft van de Stichting Landelijke Erken ningsregeling Funderingsbedrijf (LEF) de erkenning voor erkend funderingsbedrijf gekregen. Om deze erkenning te krijgen heeft Schoonderwoert aan de eisen van de LEF voldaan. Dit houdt in dat het materiaal moet voldoen aan de richtlijnen van de Nederlandse Vereniging Aannemers Funderingswerken (NVAF) en machinisten en heiers dienen in het bezit te zijn van een deskundigheidsbewijs. De erkenning wordt verleend en bekrachtigd door een deelne- mingsovereenkomst met de Stich ting voor een duur van vijf jaar. Gedurende deze periode wordt frequent gecontroleerd of nog steeds aan alle eisen wordt vol daan. De Stichting LEF is in 1989 op initiatief van NVAF opgericht. Het doel van de Stichting is de vakbekwaamheid en goede be drijfsvoering van een funderings bedrijf te bevorderen. Kernpunten hierbij zijn kwaliteit, veiligheid/arbeids- ömstandigheden, materieel en kennis en expertise. In november 1990 zijn de nieuwe algemene voorwaarden voor de aanneming van funderingswerken vastgesteld en van kracht geworden. J. Baas Bedrijven is in opdracht van Bouwbedrijf J.P. van Eest- eren BV begonnen met grond-, ri olering- en bestratingwerkzaamhe- den ten behoeve van de algehele renovatie van het nooddorp Over- schie te Rotterdam. De 200 woningen in het dorp wer den na de Tweede Wereldoorlog gebouwd als tijdelijke oplossing van de sociale woningnood. Hoewel het nooddorp Overschie oorspronkelijk was bedoeld als overbrugging van een tiental ja- ren, is het een karakteristiek en permanent deel van Rotterdam geworden. In opdracht van de gemeente Bo degraven, Energiebedrijf Midden- WADDINXVEEN - C. Vos kuilen van de Van Mecklen burg Scbwerinlaan heeft Heemskerk BV in het winkel centrum Dorpstraat verrast met een Amerikaanse Philis have 2763 uit 1949. De Waddinxvener kwam met het stokoude apparaat, dat hij tijdens één van zijn verblijven in het buitenland moet hebben aangeschaft, in de winkel na dat hij over de Philishave-actie had gelezen. De rond Vaderdag 1992 ge houden actie van Heemkserk BV hield in dat men voor zijn oude Philishave (bij aanschaf van een nieuwe) in ieder geval 20 gulden terug kreeg. Omdat de heer Voskuilen het oudste scheerapparaat blijkt te hebben ingeleverd kreeg hij het gehele aankoopbedrag van zijn nieuwe Philishave ter waarde van 239 gulden terug van di recteur J.C.M. Heemskerk. WADDINXVEEN - Tomaten kweker Lau van der Lans van de Tuinbouwweg is één van de bedrijven die met lease-hom mels werkt. De insecten wor den door de firma Gebroeders Van der Lans om de paar maanden verwisseld. Hoewel het werken met hom mels al de nodige aandacht trekt, bijzonder is ook nog eens dat op één van de hom- melkastjes in de Waddinxveen- se tomatenkwekerij jonge me rels zijn uitgebroed. Inmiddels zit bij Lau van der Lans moeder merel voor de tweede maal te broeden op een ander kastje. Foto’s uit de to matenkwekerij laten zien wat zich daar allemaal tussen de lease-hommels afspeelt. Hommels, die in wel 300 soor ten leven in Europa, Noord- Amerika en Azië en die in Ne derland en België in 20 soorten zijn onder te verdelen, zijn so ciale insecten met vliezige vleugels, herkenbaar aan hun relatief grote omvang en hun dikke, harige vacht, die meest al opvallend gekleurd is. Sociale insecten wil zeggen dat er in meer of mindere mate wordt samengewerkt tussen de individuen afzonderlijk. Een hommelvolk bestaat uit enkele groepen die elk een verschillen de tak hebben met aan het hoofd van het volk een konin gin. Het sociaal gedrag van hom mels is echter minder goed Na de fusie heeft men de laatste zes maanden kunnen wennen aan de nieuwe naam van het fusiezie- kenhuis: Groene Hart Ziekenhuis. Een proces dat bij velen zeer vlot is verlopen, want derhalve de es sentiële lokatie-aanduidingen, klinkt de naam Groene Hart Zie kenhuis voor de meesten reeds als zeer vertrouwd en ’’eigen”. Thans is het moment gekomen waarop het Groene Hart Zieken huis het ’’nieuwe gezicht” kan la ten zien. Het nieuwe logo, met daarin een abstracte ”G”, moet de identiteit van het Groene Hart Ziekenhuis weergeven: zorg en warmte, deskundigheid, vriende lijkheid en toegankelijkheid, be horende bij de streek, iets eigens en tevens onderscheidens, fris en origineel. sloop van gebouwen, die plaats moeten maken voor de nieuwe woningen en appartementen, is eveneens in volle gang. Is het terrein eenmaal bouwrijp, dan kan de Bouwcombinatie Moordrecht beginnen met de bouw. De eerste paal voor het Pa- radijssel-project werd 18 mei symbolisch geslagen door wethou der G. Tober-Doorn van de ge meente Moordrecht. Volgens plan worden er elk jaar 25 woningen gebouwd. In 1992 zijn dat 12 twee-onder-één-kap woningen, 2 vrije sector bunga lows en 11 appartementen. Tijdens de bouw van de woningen beginnen de Baas bedrijven met het ’woonrijp’maken van het ter rein. Dit houdt in dat de aanleg van riolering (alleen onder de openbare wegl gas, water en elek triciteit wordt verzorgd. Daarna wordt het nieuwe woongebied ’aangekleed’, o.a. in de vorm van bestrating, groenvoorzieningen, straatverlichting en straatmeubi- lair. WADDINXVEEN/MOORDRECHT - Na het faillissement van de Koninklijke Verenigde Tapijtfabrieken (KVT) te Moor drecht, kwam het KVT-fabrieksterrein aan de Hollandsche IJs sel in de verkoop. De Bouwcombinatie Moordrecht kocht deze Uiterwaard met de bedoeling de industriebestemming te veran deren in een woonbestemming. Speciaal voor dit project werd door Bouwbedrijf Baas (Gouderak en Moordrecht) en Bouwbedrijf Groen en Bregman (Benthuizen) de Bouwcombinatie Moordrecht gevormd. Bouwbedrijf Baas en de Baas bedrijven te Waddinxveen hebben, ondanks dezelfde naam, geen enkele relatie met elkaar. Na veel onderzoek en overleg met de gemeente Moordrecht en de provincie Zuid-Holland, werd be sloten om op deze fraaie lokatie het woonproject ’Paradijssel’ te realiseren. De markante waterto ren blijft behouden, hoewel er nog geen definitieve bestemming voor is gevonden. Ondanks de woonbestemming van het gebied, zal er toch een gega randeerd schoon bedrijf gehuis vest zijn: Van Besouw Tapijt heeft twee panden als bedrijfs ruimte en kantoor in gebruik. In het project is vanzelfsprekend voor een goede overgang tussen bedrijfsterrein en woongebied ge zorgd. De Baas Bedrijven te Waddinx veen kreeg van de Bouwcombina tie Moordrecht opdracht de gehe le infra-structuur op het bouwter rein te verzorgen. Óp dit moment worden er voorbereidende werk zaamheden verricht om het voor malige KVT-terrein bouwrijp te maken. Zo moest er gezien de hoogtever schillen en de ligging van het ter rein, een damwand langs de Hol landsche IJsSel worden geslagen. Voor dit hei- en waterwerk werd Schoonderwoert, een werkmaat schappij van de Baas Bedrijven in Waddinxveen ingeschakeld. De WADDINXVEEN - De Centrale Hervormde Gemeente van Wad dinxveen heeft bekend gemaakt op welke wijze de opbrengst van 48.000 gulden (netto, bruto 52.000 gulden) van de dit voor jaar op de Dreef gehouden rom melmarkt wordt besteed. Goedgekeurd door de diakonie van de kerk heeft de rommel- marktcommissie besloten het geld als volgt te bestemmen: - Diakonie voor jeugd- en evange lisatiewerk ƒ10.000,- - Onderhoud De Schaapskooi, Het Anker ƒ5.000,- - Fonds Zuidplas ƒ4.500,- Inventaris CEC/Jeugdraad ƒ5.000,- - Tentcommissie ƒ1.000,- - IZB ’De Herberg’ ƒ5.000,- - Windroos: projekt tussenkader ƒ5.000,- - ’t Swanenburgshofje f2.500,- - Tien verschillende instellingen, zoals ZOA, VBOK, Fiedenstim- më enz. kregen ieder ƒ1.000,-, sa men ƒ10.000,-. Op de rommelmarkt was er een ballonwedstrijd. Er kwamen niet veel kaartjes terug, maar gelukkig toch genoeg om prijsjes uit te de len. Dirco Oskam (1) en Gerlinde Neven (2) kregen een boekenbon. WADDINXVEEN - Het leveren van kwaliteit is één van de doelstellingen van de Baas Bedrijven aan de Wilhelminakade in Waddinxveen. Om dit te kunnen blijven realiseren en zo moge- WADDINXVEEN - Op zaterdag 20 en zondag 21 juni hebben een aantal fietsers van de Waddinxveense schaatsvereniging ”De Gouwe Streek” een monstertocht in Noorwegen gereden. De De jonge merels in de tomatenkas van Lau van der Lans aan de Tuinbouwweg. (Foto: Lau van der Lans). ontwikkeld dan bij honingbijen het geval is. Maar ze zijn wel zeer effectieve en natuurlijke bestuivers, die zorgen voor een prima vruchtzetting en de kwe ker kostbare mankracht bespa ren. Omdat ze groter zijn bezoeken ze meer verschillende planten per uitstapje, meer bloemen per minuut (gemiddeld 20 tot 30) en komen ze beter in con tact met stempels en meeldra den. Hommels blijven actief bij een lage temperatuur en bij een la ge lichtintensiteit. Bij extreme hitte zijn ze niet zo actief. Re gen, wind en bewolking hebben weinig invloed op hun activi teit Tenslotte vliegen hommels bij gebruik in kassen ais bestui vers niet massaal naar buiten op zoek naar goede voedsel bronnen wanneer de kas wordt gelucht. Dit heeft ais oorzaak dat de hommels, in tegenstel ling tot de honingbijen, elkaar niet kunnen meedelen waar zich buiten de kas een aantrek kelijke voedselbron bevindt. Er is dan ook veel onderzoek Daar is ook werk van Nelleke Kroese en Netty Eikenboom te zien. De exposities duren tot in augustus. Gees Goetheer genoot haar oplei ding aan de vaktechnische school voor keramiek in Gouda, volgde een glazuurcursus in Schiedam en moderne vormgeving keramiek bij Elma vaii Leuzen in Den Haag. Vanaf 1985 exposeerde zij op ver schillende plaatsen in Nederland en gaf een aantal jaren les in haar eigen atelier. De in het landschap voorkomende vormen en kleuren inspireren haar, waarbij ze vaak gebruik maakt van ronde vormen. Voor deze expositie heeft Gees met porseleinklei gewerkt. Met wijd open gesperde bekjes eisen de jonge merels tussen de hommels alle aandacht op. (Foto: Lau van der Lans). fietstijdrit was van Tronheim naar Oslo en was in totaal 540 ki lometer. Van de schaatsvereniging namen er maar liefst zes leden deel. Het waren Jan Benschop, Willem Broer, Cor van Klaveren, Berry Kraan, Gejo Steenland en Bern- hard Verkley. Bram van Leeuwen ging mee als begeleider. Ze reden deze tocht samen met nog 6000 andere kilometervreters uit ver schillende landen. Na veel trainingsuren en geregel vertrokken ze op donderdag 18 juni om 06.00 uur naar Frederiks- haven om een boottocht van 1000 kilometer naar Larvik te maken. Daarvandaan reisden ze naar Trondheim. Het was een zware tocht van 700 kilometer in een busje met fietsmateriaal. Na 17 uur rijden in een prachtig en bergachtig landschap kwamen ze aan en konden ze hun startbewij zen ophalen. Op de dag van de fietstocht ston den ze vroeg op. Het weer was re genachtig en er stond een aardige wind. De inmiddels gespannen ge worden Gouwestrekers moesten voor de race nog door de techni sche fietsinspectie. Om 10.28 uur startten ze in peloton 44 samen met 69 andere fietsers. Al snel hadden ze enkele groepen voorbij gefietst wat goed voor het moreel van onze fietsers was. Na een uur fietsen klaarde de lucht op en begon het minder te rege nen. Het tempo lag toen erg hoog. Men reed gemiddeld 30 kilometer per uur. Na 80 kilometer fietsen kwamen de bergen in zicht. Dat betekende dat ze 100 kilometer lang moes ten klimmen. Of dat al niet ge noeg was, kwam er weer regen en wind bij. Toen ze de top na 190 kilometer hadden bereikt gingen ze de volgauto van de Gouwe Streek in om even op adem te ko men. Ze waren gelukkig snel her lijk te verbeteren, wordt certificering volgend de internationale norm NEN-ISO 9000 serie nagestreefd. Aannemingsbedrijf J. Baas Wad dinxveen is, met begeleiding van TNO-Bouw, gestart met de opzet van een totaal-kwaliteitssysteem, hetgeen over circa 2 jaar moet lei den tot de NEN-ISÓ 9001 certi ficering. De overige Baas-bedrijven zullen tussen nu en 1 'h jaar eveneens be ginnen met het opzetten van een kwaliteitssysteem, waarbij ge bruik kan worden gemaakt van de ervaringen die bij aannemingsbe drijf J. Baas zijn opgedaan. Indien alles volgens plan verloopt, zullen per eind 1995 alle Baas-be drijven, op de voor elk bedrijf be nodigde wijze, gecertificeerd zijn. Door de steeds hogere eisen van de opdrachtgevers, mede in ver band met de afstoting van werk zaamheden (zoals ontwerpen, be stekken en toezicht op werken) naar de aannemers, is een goed kwaliteitsplan met een goede kwa liteitsborging van groot belang voor alle Baas bedrijven. De directie zal de realisatie van de kwaliteitssystemen volledig on dersteunen en trachten op alle mogelijk manieren de weg naar certificering zo goed mogelijk te laten verlopen. Het kwaliteits handboek in deze geeft wel duide lijk aan dat de flexibiliteit ge handhaafd moet blijven. Het is een leidraad en de invulling ge schiedt door de bedrijven zelf. De planning is dat J. Baas Wad dinxveen eind 1993 de kwaliteits borging heeft ingevoerd en dan voor certificering gereed is. Is dit met goed gevolg beëindigd, dan is Op 4 juli organiseerde De Gouwe Streek de Zeelandtoer. Deze tocht met een lengte van 200 kilo meter ging kriskras door het mooie landschap van Zeeland. Ook werd een tocht door de club georganiseerd in Zuid-Limburg. Deze rit is 100 kilometer lang. Naast lange toerritten organiseer de de club ook op elke 2e zater dag van de maand tijdritten en op de tweede zaterdag van septem ber een ploegentijdrit over 30 ki lometer. Wie nog geen lid is van De Gouwe Streek en toch meer wil weten over de toer-, tijd- en gewone trainingsritten dan kan Bram van Leeuwen voor de nodi ge informatie opbellen (01727-14471). President-directeur J. Baas van de Baas Bedrijven aan de Wilhelminakade. (Foto: Archief - Sjaak Noteboom). gedaan naar de bruikbaarheid van hommels bij de bestuiving van cultuurgewassen. Bij de teelt van tomaten onder glas is het gebruik van hommels een goed alternatief voor het ar beidsintensieve ’’trillen”. Firma Gebroeders van der Lans aan de Tuinbouwweg maakt al een aardig poosje ge bruik van hommels. Na een paar maanden gaan de wat lui er geworden leasehommels weer terug naar de leverancier Koppert BV (biological sys tems) in Berkel en Rodenrijs om vervangen te worden door actieve nieuwe, die tussen de merels krachtig doorgaan met het bestuiven van tomaten. Zoals bekend is de tomaat van nature een windbestuiver. Om onder glas tot een goede be stuiving te komen moet elke bloem ’’getrild” worden, zodat er voldoende stuifmeelkorrels op de stempel terechtkomen. Omdat niet alle bloemen van een tros en een plant open zijn is het noodzakelijk om regel matig en gedurende het gehele groeiseizoen te ’’trillen”. Dit kan plaatsvinden door mid del van mechanisch ’’trillen”, een arbeidsintensieve methode, of door gebruikmaking van hommels. In kassen kunnen hommels deze taak goed voor hun rekening nemen. De na tuurlijk bestuiving met behulp van Natupol zorgt voor een uitstekende vruchtzetting van tomaten onder glas. Holland, Waterleidingmaatschap pij Zuid Holland Oost en de PTT heeft J. Baas Waddinxveen een totaalpakket aan nutsvoorzienin gen en riolering voor een veertig tal woningen aan de Oud Bode graafseweg te Bodegraven gereali seerd. De oplevering van dit project werd feestelijk gevierd. Wethou der W.D. van Selm van de ge meente Bodegraven draaide, on der het toeziend oog van een aan tal genodigden en omwonenden, een symbolische centrale afsluiter open. Hierdoor werden de nutsvoorzie ningen in werking gesteld. In opdracht van de NV Luchtha ven Schiphol is Standaard Monta ge, een werkmaatschappij van de Baas Bedrijven, bezig met de rea lisatie van de data- en telecommu nicatiedienst CUTE (Common Use Terminal Equipment) op Schiphol. CUTE, gebaseerd op een PC-glas- vezelnetwerk, is bestemd voor luchthavengebonden activiteiten zoals check-in, plaatstoewijzing en het printen van instapkaarten en bagagelabels. Ingenieursbureau Coenecoop, een andere werkmaatschappij van de Baas Bedrijven, heeft in opdracht van de afdeling Experimentele Echocardiologie van de Erasmus Universiteit Rotterdam (EUR) een bijzondere verbindingskabel ontwikkeld. Binnen het Thoraxcentrum van de Medische Faculteit van de EUR werkt men aan een systeem, waar mee vernauwingen in de krans slagader van het hart kunnen wor den gemeten. Het voordeel van dit systeem is dat bloedvatvernauwingen kunnen worden vastgesteld, zondat dat de patiënt geopereerd hoeft te wor den. Op deze wijze kunnen vernauwin gen in een vroegtijdig stadium worden geconstateerd, zodat een mogelijke hartinfarct voorkomen kan worden. Alblasserdam is één van de eerste Nederlandse gemeenten die over een centraal antenne systeem be schikt, waarbij gebruik gemaakt is van glasvezelkabel: een zoge naamd ’’optisch transmissie sys teem”. Vanuit het CAI-ontvangstation worden de TV-signalen naar de abonnees niet meer elektrisch ge transporteerd, maar door middel van licht. Het project is door drie van de Baas Bedrijven gezamenlijk gere aliseerd. J. Baas Telecom installeerde de glasvezelkabel, die onder hoge druk (4 a 5 atmosfeer) door een reeds aanwezig buizenstelsel werd geperst. Öptical Waveguide Systems (ÖWS) voerde onder verantwoor delijkheid van Ingenieursbureau Coenecoop alle optische activitei ten uit. Dat betrof werkzaamhe den als het doormeten van het net, het fusie-lassen, en het instal leren van de door Ingenieursbu reau Coenecoop ontwikkelde opti sche splitters. Het glasvezelnet is begin juni in gebruik genomen.

Weekblad voor Waddinxveen | 1992 | | pagina 17