Zeven mooie plekjes in Waddinxveen Ontkalking is funest voor infrastructuur Sfeer aan Brugweg wordt er niet beter op Bezoek aan Gouwebad stabiliseert Goede vangsten 01828 - 18708 1 i 1 i GAAT U VERHUIZEN? K^RKENDE VERHUGERS Wilt u informatie? ASSCHEMAN Dertig jaar Anno 1903 Woonplezier Constructie Dik dossier Ondeskundig Verkeersdrempel Formaliteit Onderzoek 7 Weegje Weidevogelgebied Winterdijk Bloemendaal Putten en bosjes Omloopkade Oostdijk Actie B. en W. S r—-- Pagina 13 Woensdag 15 juli 1992 Weekblad voor Waddinxveen de heren Boere en De Reus in gemeentelijke I I Oostpolderweg 9 2741 MD Waddinxveen P.A. Konijn vreest instorten van z’n huis Dan staan u verschillende mogelijkheden ter beschikking: kompleet verzorgde verhuizing huur verhuisauto met chauffeur/verhuizer zelf-verhuizing met gebruik van verhuis auto, pakmaterialen en diverse hulpmiddelen. De woning Burgweg 12, waar het volgens VVD-gemeente- raadslid J. van dn Berg gevaarlijk wonen is, is in 1903 neerge- Neem kontakt op en wij kunnen u middels een bezoek vrijblijvend informeren over de di verse mogelijkheden en prijzen. nemen en he ontstaan van nieuwe schade tegen te gaan. Daartegen tekende mr. J.J. Blan ken namens de heren Boere en De I Reus uiteraard bezwaar aan en zo doende kwam eind vorig jaar de gemeentelijke raadscommissie de verzak- bevestigend VCMVOfK VJRHUlZIHGt H WADOINXVEEN Door het in de zomer van 1989 (aanvankelijk illegaal, want de achteraf verleende gemeentelijke bouwvergunning kwam pas maan den later) weghalen van de hou ten vloeren op de Brugweg 14 en 16 en het storten van twee ’’losse” betonnen vloeren is vooral het pand Brugweg 12 een gevaarlijke plek geworden om er te wonen, zo verklaarde VVD-gemeenteraads- lid Jaap van den Berg in de laatst gehouden gemeenteraadsvergade ring na een bezoek. Als enige van de kortgeleden door de heer Konijn gebelde gemeente raadsleden van CDA (’’Politiek dichtbij de mensen”), PvdA, PCW, VVD en D’66 (van die par tij bleek telkens niemand bereik baar) kwam hij een kijkje nemen in het huis dat misschien nog een paar jaar heeft te gaan voordat het helemaal instort. Vooral de woning Brugweg 12, sinds 37 jaar bewoond door de heer P.A. Konijn (64) en zijn vrouw, is in een paar jaar tijd ver anderd in een bouwval: circa 15 centimeter scheefstand, klemmen de deuren, scheve kozijnen, lek kende en springende ramen en scheuren in de muren waar de ste nen uitvallen. Ook de zakkingsschade aan de woning van de andere buurman, de heer T.L. Bruinius (Brugweg 18), is niet gering. Over de plotse linge belabberde technische en bouwkundige toestand van beide woningen rapporteerde op 4 april 1991 de Facilitaire Dienst van de provincie Zuid-Holland op ver zoek van de gemeente. De provinciale dienst constateer de eveneens behoorlijke scheur vorming, verticale en horizontale deformaties en verschuivingen in het metselwerk. De oorzaak hier van wordt zonder twijfel gezocht in de betonnen vloeren en de on voldoende draagkrachtige funda tie van het woonblokje onderaan de westelijke oprit naar de hef- brug over de Gouwe. werkzaamheden en kingsverschijnselen moet worden beantwoord”, "con cludeert ing. Ter Linde. Volgens hem zullen niet-onderhei- de huizen op een strokenfunde- ring op staal in veenpolders altijd ongelijk vervormen zodra de be lasting verandert, zoals door het maken van betonvloeren. En dat is het geval met Brugweg 12 en 18. De onder andere door het wegha len van de vloerbalken en het aan brengen van een ’’losse” beton- vloer veroorzaakte ongelijkmatige vervormingen leiden in zijn ogen onvermijdelijk tot (grotere) scheuren in de muren, wegzakken van de getroffen huizen en grote instabiliteit van het betreffende woonblokje. En dat is nog maar het begin van alle ellende, die nog wel eens 30 jaar zou kunnen blijven ’’doorwer ken” in een slap veengebied waar de grond, de destijds gekozen bouwwijze en de leeftijd van de huizen nog voor een geheel eigen problematiek zorgen. De verbouwingswerkzaamheden hebben in ieder geval het ’’na tuurlijke” zettingsproces in de polder vanwege het eigen ge wicht, waardoor de buitenste hui zen van het woonblokje minder snel zouden zakken dan de bin nenste en de voorkant van het blok aan de straatzijde meer dan de achterzijde, versneld en be hoorlijk in de war gestuurd. De oude toestand zou volgens het voorlopig deskundigenonderzoek overigens pas kunnen terugkeren als de massieve betonnen vloeren worden vervangen door lichte vloerconstructies. Daar is dan wel het nodige rekenwerk voor nodig. Voorts moet de extra schade aan de woningen Brugweg 12 en 18 worden gerepareerd. Misschien is het toepassen van een paalfunde- ring voor het gehele blok de beste oplossing. Het woonblokje aan de Brugweg dateert uit 1903. De bouwaanvra- ge voor deze huizen bevindt zich in het Streekarchief Midden-Hol- land in Gouda. Op de plattegrond-tekening bij de aanvraag komen oorspronkelijk zes woningen voor van identieke indeling en met dezelfde afmetin gen (280 cm van vloer tot onder kant zolderbint). De afzonderlijke woningen heb ben een voorkamer, een (verhoog de) tussenkamer (toen met bed- maar een landbouwweg. (Foto: Sjaak Noteboom). stee en een ondiepe kelder) en een achterkamer en een aanbouw met keuken en toilet. De indeling van de woningen is overal gewijzigd, waarbij de tus senmuren zijn verwijderd en de kelder is verdwenen. Ook de ge vels (ramen, zijramen) verander den. De voorgevel van Brugweg 18 heeft nog het oorspronkelijke uiterlijk van twee smalle [amen met een portiek waarin zich de voordeur bevindt. De beide buitenste woningen (waarvan Brugweg 22 is afgebro ken vanwege de slechte staat) maakten een iets forsere indruk doordat de voorgevel was doorge trokken tot de bovenverdieping. De tussenliggende woningen heb ben alleen de begane grond als voorgevel met daarboven het schuine geknikte dak (mansartty- pe). Langs de Brugweg was toen nog een bermsloot aanwezig, die des tijds is gedempt voor het verbre den van de weg. Er kwam vervol gens een oprit naar de hefbrug over de Gouwe en er kwam voor de woningen aan de Brugweeg een ventweg te liggen, waarin in 1983 een verkeersdrempel werd aangebracht. De voormalige meel- maalderij met woonhuis op de hoek van de Henegouwerweg werd pas in 1907 neergezet. De huizen staan in de polder Bloemendaal op een dik pakket slappe veen- en kleilagen. Er was daar eerst weiland. Omstreeks 1900 worden langs de landbouw weg (Brugweg) woningen en in- dustriepanden gebouwd. Het polderpeil is 2,20 meter bo ven NAP. In de loop der tijd zijn in het betreffende gebied sloten gedempt waardoor de waterhuis houding is gewijzigd. Bovendien moet met name in veenpolders ge rekend worden met zomer- en winterverschillen door regenval en verdamping. Volgens de bewoners van alle pan den hebben er rondom de huizen in de loop der jaren - in tegenstel ling tot wat wel wordt beweerd - niet regelmatig ophogingen plaats gevonden. De bewoners kunnen dat goed zeggen want op die plek woont de heer Konijn al 37 jaar, de heer Boere 8 jaar, de heer De Reus 12 jaar en de heer Bruinius 5 jaar. Het wachten is nu op de bevin dingen van de verzekeringsmaat schappij Centraal Beheer van de voor de schade aansprakelijk ge stelde gemeente Waddinxveen en het verlossende woord van de ci viele rechter. Daar wordt eigen lijk door alle betrokkenen reikhal zend naar uitgekeken. Het gaat om investeringen die ga rant staan voor maatschappelijk rendement op lange termijn. An ders lopen wij niet alleen het risi co, maar kunnen wij zeker zijn van achterstand in Europa”, zo waarschuwt het AVBB. voorzien van een nieuw dak. Zo’n drie jaar geleden gaven we mijn huis een laatste opknapbeurt door het voegen van de muren. Maar met het illegaal storten van de be tonnen vloeren in de gigantisch verbouwde huizen naast mij is de ellende begonnen”, aldus de heer Konijn. ”Ik woon hier met veel plezier en wil er ook beslist blijven wonen”, vertelt ons zaterdagmiddag de heer Konijn in aanwezigheid van zijn vrouw, zijn twee zoons en de andere gedupeerde, de heer T.L. Bruinius (Brugweg 18). De heer Konijn ziet zijn koophuis als een pensioenvoorziening en heeft er dan ook door de jaren heen alles aan opgeknapt, zij het dat de vloer van nout is gebleven. ”Zes jaar geleden is het huis nog WADDINXVEEN/DEN HAAG - Er is sprake van scheefgroei tussen consumptieve en produktieve uitgaven door de overheid. De uitvoering van grote kabinetsplannen staat daardoor onder druk. Dat geldt voor bijvoorbeeld het Nationaal Milieubeleids plan, de Vierde Nota Ruimtelijke Ordening Extra, het Struc tuurschema Verkeer en Vervoer 2 en de Nota Volkshuisvesting in de jaren negentig. ”Er zullen prioriteiten moeten worden gesteld. Het bestemmen van meevallers, zoals extra aard gasbaten, voor investeringen in de infrastructuur is een signaal dat tot voorzichtig optimisme stemt, maar ook niet meer dan een sig naal. Het gevaar van de zachte heelmeester is nog niet voorbij”. Dit stelt het Algemeen Verbond Bouwbedrijf (AVBB), die wordt voorgezeten door de Waddinxve- ner ing. H.P. Barth, in zijn jaar verslag over 1991. Als vertegenwoordiger van de uit voerende bouw waarschuwt het AVBB voor de ’’ontkalking”, waaraan ons land lijdt. De infra structuur is als fysiek beenderstel- sel van Nederland op tal van plaatsen zeer broos geworden. ”Op korte termijn zijn overheid sinvesteringen in de fysieke infra structuur noodzakelijk om onze concurrentiekracht in het Europa zonder grenzen te handhaven. Ne- Hij maakte in de zomer van 1989 gelijk foto’s van de toenmalige si tuatie en bracht een paar keer hoogtemerken aan om het effect van de bouwwerkzaamheden op zijn huis te kunnen meten. ”Ik vind dat de gemeente de ver bouw definitief had moeten stop pen toen ze - overigens te laat - achter de bouwactiviteiten kwam. Maar de ambtenaren van de afde ling Ruimte en Bouw van Open bare Werken en Bedrijven ston den erbij en keken er naar. Ach teraf kregen mijn buren alsnog - met een duidelijk voordeel van de twijfel omdat het karwei toch al was geklaard en onder voorbe houd voor wat betreft de volgens mij ondeugdelijke constructie-be- rekeningen voor de vloer - een bouwververgunning. De daarbij opgelegde beperkende voorwaar den werden echter niet door de gemeente gecontroleerd”. De heren Boere en De Reus kre gen na afloop van de verbouwing - die na de ’’ontdekking” op 15 juli 1989 ’’even” werd stilgelegend op 17 juli 1989 - de alsnog gevraagde bouwvergunning op basis van de hierbij behorende constructie-be- rekeningen. Die bouwvergunning was geda teerd 8 november 1989. Voor wat betreft de in de constructie-bere- keningen vervatte aannames maakten B. en W. overigens een duidelijk voorbehoud. De door de bouwers bij de bouw- aanvraag overlegde constructie- berekeningen voor de betonnen vloeren waren namelijk in de maanden daarvoor door de ge meente ter beoordeling doorge stuurd naar het advies- en con- structiebureau Smit aan de Nes se. Dit bureau liet de gemeente ech ter mondeling weten dat aan een dergelijke berekening een bodem onderzoek ten grondslag hoort te liggen. En aangezien zo’n onder zoek ontbrak kon niet met zeker heid worden gezegd of de onder havige constructie geen zetting zal opleveren van de ondergrond. Uiteindelijk meende de gemeente de gevraagde bouwvergunning papier van aannemings- BW, zeer ondeskundig opgezet en volkomen foutief. Bo vendien gaan ze uit van enkele on juiste aannames. Het is volgens deze en andere funderingsdeskundigen langza merhand overbekend, dat op de Waddinxveense ondergrond geen betonvloeren moeten worden ge stort, gezien de legio aantallen schadegevallen hierdoor. Ook de funderingsdeskundige Hopman Ingenieursbureau BV te Gouda (de ’’derde-deskundige” van de gemeente), die eveneens beweerde dat de betonnen vloeren een gelijkmatige zetting van het woonblokje heeft verstoord en uit balans heeft gebracht, bevestigde die visie. ”De bouwvergunning had door de gemeente natuurlijk nooit achter af verleend mogen worden. Vol gens mij was volstrekt voorzien baar dat het vervangen van de ou de houten vloeren door 15 centi meter dikke betonnen vloeren op een laag vulzand, gelet op de on dergrond van veen, tot veel scha de aan mijn woning en die van de heer Bruinius nu en in de toe komst zou leiden”, meent de heer Konijn. ”De gemeente, die wij aansprake lijk hebben gesteld voor het ’’meetrekken” van onze huizen met alle gevolgen vandien, heeft op de zaak steeds veel te lauw en te afstandelijk gereageerd. En daar ben ik nu, samen met de heer Bruinius van de Brugweg 18, de dupe van”. Inmiddels bestaat over deze sle pende affaire een dik dossier, want over en weer werden er na mens de gedupeerden en de aan geklaagden volop brieven geschre ven, gesprekken gevoerd en des kundigen ingeschakeld. Ook was er sprake van een kort geding, ter wijl eveneens de Waddinxveense raadscommissie voor bezwaar- en beroepschriften zich over de af- j faire boog. I Het kort geding leidde op 7 juni 1991 tot een uitspraak van recht- bankpresident mr. C.H.B. Boot. Volgens de rechter, die een salo- monsoordeel velde, is het aanne melijk dat er een zeker verband bestaat tussen de betonnen vloe ren en de verzakte huizen. Maar als de heren Boere en De Reus er alsnog in zouden slagen van de gemeente een bouwver gunning los te peuteren voor de gekozen betonconstructie zou de eis van de heren Konijn en Brui nius dat de oude toestand weer te rugkeert worden afgewezen. Verleent de gemeente op dit ’’ge wichtige punt” die bouwvergun ning alsnog dan mag worden vast gesteld dat de dienst Openbare Werken en Bedrijven het aan brengen van de betonconstructie verantwoord vindt. Blijft die bouwvergunning achterwege dan zou aan het weghalen van de be tonvloeren - op straffe van een forse dwangsom van 5.000 gulden per dag en 30.000 gulden per maand elk - niet zijn te ontkomen, i redeneerde de arrondissementss- rechtbank. zet op de strokenfundering van staal. Het gebied bestond toen nog uit weiland met een bermsloot en de Brugweg was nog toch te moeten verlenen, met daarbij zekerheidshalve de ver melding dat men met de verbou wing akkoord ging ’’behoudens de aannamen voor de vloer”. De bouwers Boere en De Reus kregen het voordeel van de twijfel omdat het werk al was uitgevoerd en omdat de berekening was ge maakt door de Hollandsche Be ton- en Waterbouw BV in Gouda. De berekening straalde aan het Raadhuisplein kennelijk nogal wat vertrouwen uit. G. Verdouw BV in Gouda en ing. H. Bons van het adviesbureau voor bouwinstructies aan de Dorp straat oordeelden op verzoek van de heren Konijn en Bruinius niet temin dat de gemeente met de in middels geconstateerde bouw- en berekeningsfouten niets heeft ge daan. Volgens deze deskundigen zijn de berekeningen, die kennelijk ge maakt zijn door een leerling van de HTS in Utrecht en zijn uitge voerd op bedrijf H voor de bezwaar- en beroepschrif ten aan de zaak te pas. Dit be roepschrift werd echter door de gemeenteraad in zijn vergadering van eind december 1991 volko men ongegrond verklaard. Civiel- rechterlijk moest ook maar wor den uitgemaakt wie er op de on duidelijk gebleven punten gelijk heeft. door BERT J. WOUDENBERG WADDINXVEEN - De gemoederen van de bewoners van de huizen aan de Brugweg 12 (P.A. Konijn), 14 (J. Boere), 16 (R. de Reus) en 18 (T.L. Bruinius) zijn nog steeds behoorlijk verhit en de sfeer in het intieme buurtje is er om te snijden. Hierin komt echter geen verandering zolang de civiele rechter nog niet over de oorzaak van de schade aan de woningen Brugweg 12 en 18 en de gemeentelijke betrokkenheid daarbij heeft geoordeeld. Na de gemeenteraadsvergadering van begin deze maand en de losgebarsten publiciteit kijkt inmiddels iedereen mee over de schouders van de betrokkenen mee hoe de affaire van de beton nen vloeren in de woningen aan de Brugweg 14 en 16 afloopt. WADDINXVEEN - De negende wedstrijd voor de zomercompeti tie van de hengelsportvereniging Waddinxveen HSW werd gevist in de Lek nabij Ameide. De vangsten waren zeer goed. Dit had een aantal verschuivingen tot gevolg in de algemene rangschik king. De uitslag was als volgt: 1. M. Reichard (15870 gr), 2. H. de Haan (15650 gr), 3. H. Kraan (14380 gr), 4. A. van Leeuwen (11050 gr), 5. P. Grootendorst (9990 gr). De eerste vijf in de tussenstand wegens de vakantiestop zijn: 1A. van Leeuwen (65.270 gr), 2. M. Reichard (63.190 gr), 3. H. Kraan (50.480 gr), 4. R. Jenner (47.110 gr), 5. W. Houtman (44.670 gr). De vierde zomeravondwedstrijd in de Oude Rijn bracht de volgende uitslag: 1. W. Houtman (8590 gr), 2. L. Pouwer (4650 gr), 3. J. Ver hoef (3210 gr), 4. M. Reichard (2030 gr), 5. H. de Haan (1760 gr)- WADDINXVEEN - ’t Weegje en omgeving, het weidevogelge- bied ten westen van de Gouwe, de Winterdijk, het weidevogel- gebied in de polder Bloemendaal, de putten en bosjes in deze zelfde polder ten oosten van de Gouwe, de Omloopwetering met Westkade en de Oostdijk. Dat zijn enkele natuurweten schappelijk en landschappelijk waardevolle gebieden. Voor de heren Boere en De Reus is nog altijd niet aangetoond dat er een zeker verband bestaat tus sen de aanleg van hun betonnen vloeren en de schade aan de wo ningen van hun buren. De door diverse partijen geraad pleegde deskundigen verschillen hierover ook van mening, zeggen ze. De door hun advocaat inge- schakelde oud-Waddinxvener en Stolwijkse funderingsdeskundige prof.ir. A.F. van Weele van het Instituut voor Funderings Exper tise (Ifex) bestrijdt zelfs een seri- 1 euze verzwaring van de huizen door de betonnen vloeren, laat staan de daardoor ontstane scha- i de. De beide bewoners wijzen er voorts op dat door de gemeente voor hun huizen een kleine tien jaar geleden een verkeersdrempel is aangelegd, waarover dagelijks zware vrachtwagens rijden met sterke trillingen als gevolg. Voeg daarbij dat op het zettings- gedrag van het woonblokje ook zaken als bodemgesteldheid, grondwaterstand, de belasting van de woningen en de intensiteit van- het zware vrachtverkeer over de Brugweg hun invloed uitoefenen, dan is het volgens hen heel aanne melijk dat de schade aan de hui zen van hun buren eerst en vooral door heel andere oorzaken is ons- taan. Bovendien beweren ze uit een oogpunt van zorgvuldigheid en zuiverheid dat ze pas met het ver bouwen van hun huizen zijn be gonnen nadat een bouwaanvraag bij de gemeente was ingediend. Nadat in juli 1989 met de sloop van de houten vloer en het wegha len van het puin was begonnen, ging het betonstorten niet eerder dan op 14 augustus van start. Dat zou aan de hand van afleverings- bonnen voor cement van A. van der Velden’s Mortelbedrijf BV zijn te bewijzen. Verder wijzen de heren Boere en De Reus opmerkingen van B. en W. als zouden hun constructiebe- rekeningen van de Hollandsche Beton- en Waterbouw BV (HBW) in Gouda niet volledig door het college zijn goedgekeurd en dat zou zijn uitgegaan van onjuiste aannames resoluut van de hand. Ze hebben daarover nooits iets van de gemeente te horen of te zien gekregen. De betonnen vloeren werden ove rigens ook nog eens na overleg met en persoonlijke goedkeuring van een medewerker van Openba re Werken en Bedrijven, die aan het Raadhuisplein voortdurend de indruk wekte dat de bouwvergun ning slechts een formaliteit zou zijn, aangelegd. De gemeente, die in de hele zaak anderhalf jaar niets van zich heeft laten horen, is daarom onredelijk en verkeerd bezig, want zij heeft ook niet naar alternatieve moge lijkheden om aan eventuele pro blemen het hoofd te bieden ge zocht of nader onderzoek inge steld. De heren Boere en De Reus had den namelijk de bereidheid uitge sproken - na metingen van de grondslag van de bodem en ande re controles - eventueel verdere verzakking van de betonnen vloe ren te verhelpen door die met een paalfundering te onderheien. Volgens het gemeentebestuur hebben de twee Waddinxveners hiermee expliciet erkend dat er sprake is van een bepaald verband tussen het betonstorten in hun huizen en de schade aan de hui zen van de heren Konijn en Brui nius. Het volledige dossier puilt inmid dels uit van nog veel meer indruk wekkende brieven, verschillende rapporten, uitgebreide onderzoe ken, waterpassingen, vier uiteenlo pende zettingsberekeningen, di verse fotorapportages en talrijke stukken van funderingsdeskundi gen, de rechtbank, het gemeente bestuur en de advocaten mr. A. Morijn (Brugweg 18), mr. M.L. Groen (Brugweg 12) en mr. J.J. Blanken (Brugweg 14 en 16). In opdracht van de arrondisse mentsrechtbank in Rotterdam heeft verificateur-taxateur ing. J.M.W. ter Linde van de Centrale Adviesafdeling Geotechniek - Ge- ohydrologie van Fugro BV in Leidschendam op 1 oktober 1991 nog een voorlopig deskundigenon derzoek uitgevoerd. In het kader van de civiele proce dure tussen de Brugweg-bewoners moest de vraag worden beant woord of er wel of geen zeker ver band bestaat tussen het vervangen van de houten vloeren in de hui zen van de heren Boere en De Reus en de verzakkingsverschijn- selen in de flankerende woningen van de heren Konijn en Bruinius. ”Op basis van de verkegen gege vens ben ik van mening dat de door de rechtbank gestelde vraag over de causaliteit tussen de structuur onderkent en ’t Weegje en omgeving wordt een gebied met aanzienlijke natuurwe tenschappelijke waarde genoemd. Zo wordt de ornithologische (vo gelkundige) waarde van de plek in het zuidelijkste puntje van Wad dinxveen eveneens als aanzienlijk gekenschetst. Hetzelfde geldt voor de land schappelijke waarde, ’t Weegje en omgeving bestaat uit veen- en rietputten, sloten, vaarten, wete ringen met oevers en water- en moerasgebieden van geringe om vang. Het weidevogelgebied ten westen van de Gouwe is het stuk dat wordt begrensd door de gemeen ten Waddinxveen en Boskoop en ligt tussen de Noordkade en het Wilgenlaantje. De natuurwetenschappelijke waarde van het gebied is tamelijk groot. Ook hier is de vogelkundi- ge waarde weer aanzienlijk. De zelfde woordkeus is van toepas sing op de landschappelijke waar de. Het betreffende gebied is dan ook een broedgebied van weidevo gels. De Winterdijk. Dit pad halverwe ge de Brugweg en lopend tot on der rijksweg Al2 (Den Haag- Utrecht) door heeft een aanzien lijke natuurwetenschappelijke waarde en dan met name op bota nisch (plantkundig) gebied. Aanzienlijk is ook de landschap pelijke waarde. De Winterdijk is in de ware zin van het woord een echte polderkade. Het weidevogelgebied in de pol der Bloemendaal, links en rechts van de Winterdijk, wordt beoor deeld als een gebied met aanzien lijke natuurwetenschappelijke waarde. In het oog springt de aan zienlijke vogelkundige waarde. Het woord aanzienlijk is ook van toepassing op de landschappelijke waarde. Het weidevogelgebied in de polder Bloemendaal is een broedgebied van weidevogels. Dan zijn er nog de putten en bos jes in de polder Bloemendaal. Die putten en bosjes zijn gelegen bij de Middelburgseweg/Brugweg. Ook hiervan zijn de natuurweten schappelijke waarden aanzienlijk te noemen, volgens de door het intergemeentelijk overlegorgaan gemaakte inventarisatie. Ook hier bij staat de aanzienlijke vogelkun dige waarde voorop. Het gebied kan omschreven wor den als een verzameling polderka- den, veen- en rietputten, sloten, vaarten met oevers en water- en moerasgebieden van geringe om vang. De Omloopkade en Westkade ligt op grondgebied van de gemeenten Reeuwijk, Waddinxveen en Gou- de consumptieve uitgaven en financieringstekort”. Het AVBB steunt dan ook volledig initiatieven om te komen tot een infrastructuurfonds of zo mogelijk Brugweg en 16 moesten tref- een kapitaaldienst. fen of anders de betonnen vloeren In zijn jaarverslag pleit het i en het extra zandpakket daaron- AVBB bovendien voor de invoe ring van een investeringsquote. da. Deze polderkaden liggen in derland is de transporteur van Eu- en dienstverlening. En dat moet zo blijven”, meent de AVBB in zijn jaarverslag. Het AVBB vindt het juist dat de regering geen conjunctuurbeleid wil voeren. ’’Nodig is een struc tuurbeleid met prioriteit voor een huizen, Bleiswijkf Moerkapelle en samenhangend financieel-econo- j misch beleid ter versterking van het vestigingsklimaat de distribu tie- en transportfunctie van ons land, herstel en behoud van ons milieu en het creëren van meer Bij de ingang van zijn scheefgezakte woning aan de Brugweg 12 haalt bewoner P.A. Konijn de losse stenen uit de muur. (Fo to: Sjaak Noteboom). Volgens het AVBB geeft het re cente verleden echter weinig ver trouwen in het door de regering gevoerde beleid. Als percentage van het Bruto Nationaal Produkt daalden de overheidsinvesteringen de afgelopen tien jaar met 30%. De beschikbare middelen werden vooral aangewend voor andere, in de consumptieve sfeer liggende zaken. Daarmee kiest de regering in de praktijk voor bezuinigingen op bijvoorbeeld volkshuisvesting, infrastructuur, onderwijs en ge- j zondheidszorg. ”Het is onacceptabel”, stelt het WADDINXVEEN - Het bezoek aan het subtropisch Gouwebad ”de Sniep” stabileert zich rond 180.000 per jaar. Dit en vorig jaar werd ongeveer gelijktijdig de 100.000e recreatiezwemmer ver welkomd, zoals het Weekblad voor Waddinxveen vorige week berichtte. Ondanks de toeloop van vorig jaar, kwam de honderdduizendste bezoekster dit jaar zelfs nog twee weken eerder. ”Dat doet ons ge noegen, want we hadden wel een beetje de vrees dat na de grote toeloop van 1991 na de opening eind 1990 het bezoekersaantal een beetje terug zou lopen”, aldus wethouder Paul van Schie (CDA) vrijdagavond voor de RTW-radio. Dat is dus niet het geval. De christen-democratische sportwet houder verwacht dat 1992 zelfs met iets meer bezoekers kan wor den afgesloten dan het afgelopen jaar. ”Het zijn wel andere doelgroepen geworden. Vorig jaar hadden we de nieuwsgierigen uit de omge ving. Door allerlei activiteiten van de bedrijfsleiding en het perso neel hebben we nu een wat sta bielere en vaste kern van meer Waddinxveners gekregen”. ’’Tijdens de vrije dagen in het eerste kwartaal hadden we een week met bijna 8.000 bezoekers. Daarnaast doet het babyzwemmen het heel goed, want dat is bijna verdubbeld naar 4.000 baby’s in het eerste halfjaar. Ook voor het zwemmen voor ouderen is een zeer snel stijgende belangstelling. Aan het bewegen voor ouderen nemen nu 4.000 mensen deel, dat zijn er 3.000 meer dan vorig jaar”. Sportwethouder Paul van Schie, die ook voorzitter is van de ex- ploitatiecommissie van het zwem bad, denkt dat het Gouwebad ”de Sniep” goed (onder andere met aantrekkelijke spelelementen) is toegerust om de concurrentie van de omgeving (zwembaden en open water) te kunnen weerstaan. Zoals bekend heeft nu ook het wat verder gelegen Bodegraven een nieuwe zwemaccommodatie gekregen. Plaatsvervangend-bedrijfsleider B. van Yperen meldt dat er dagelijks in de winter zo’n 100 en in de zo mer zo’n 50 tot 60 mensen om kwart voor zeven al het Gouwe bad inkomen om ’s morgens vroeg hun baantjes te trekken. Het bad kent overigens elke dag dus tussen ’s morgens vroeg en ’s avonds laat een gevarieerd en druk programma. Van de zonne bank in het Gouwebad maakten bijvoorbeeld in de eerste helft van dit jaar 1.200 mensen gebruik. ”In het Gouwebad hebben we een vast doelgroepenbeleid ontwik keld om elke zwemmer aan zijn behoefte te laten komen. Daar voelen ze zich een stuk prettiger bij, want het bad is er op dat mo ment in feite voor hen”, verduide lijkt de plaatsvervangend-bedrijfs- leider, bij wie klantenbinding en klantvriendelijkheid hoog in het vaandel staan. ’’Naast het zwemmen voor baby’s, peuters, ouderen, trimmers en voor volwassenen gaan we nu ook starten met het zwemmen voor mensen die zich te dik vinden en op eigen uren misschien gemakke lijker het water in gaan dan tij dens het vrijzwemmen. Dat is een nieuw voorbeeld van ons streven om onze sociale zwembadrol te koppelen aan een bewegende acti viteit in het water”. het verlengde van de Zwarteweg (het vervolg van de Brugweg). tenschappelijke, de landschappe lijke als de vogelkundige waarde aanzienlijk te noemen. Tot slot de in de gemeenten Bent- 11UIZ.V11, UlVlöV Waddinxveen gelegen Oostkade, Leedijk, Noorddijk en Oostdijk. r - derweg, op de plek waar deze weg een bocht maakt. Dat is halverwe- - werkgelegenheid. gelegen ddijk et De Oostdijk sluit aan op de Ön- Ie pl< een bocht maakt, ge Waddinxveen en Moerkapelle. De natuurwetenschappelijke en landschappelijke waarde van deze polderkade is respectievelijk ta melijk groot en aanzienlijk. Van tamelijk grote waarde wordt het botanisch (plantkundig) aspect van dit gebied genoemd. AVBB, ”dat zowel maatschappe- Het college van B. en W., dat ook lijk als politiek iedereen de nood- vindt dat er beslist een zeker ver zaak tot investeren in de infra- I band is tussen het een en het an- erkent, j der, voegde in de maanden daarna maar dat desondanks de politieke j de daad bij het woord en schreef daadkracht ontbreekt om weer- I de heren Boere en De Reus in stand te bieden aan de zuigkracht 1 vervolg op de achteraf verleende van de consumptieve uitgaven en bouwvergunning-met-voorwaarden het financieringstekort”. Het op 27 september 1991 een brief, I waarin stond dat ze de nodige I voorzieningen in hun panden I Bniffweo 14 en 16 moesten tref fen of anders de betonnen vloeren der zouden moeten weghalen. Het college noemt het weghalen Deze zou moeten zijn opgebouwd van de betonnen vloeren het enige uit enerzijds investeringen met zekere en juiste middel, want de een vervangingskarakter en ander- twee Waddinxveners lieten het zijds investeringen, die de verster- j treffen van de al eerder door de king van de concurrentiepositie gemeente gevraagde voorzienin- van ons land waarborgen. Er zou gen achterwege en droegen ook naar moeten worden gestreefd die geen redelijke alternatieve maat- investeringsquote vast te stellen regelen aan om de oorzaak van de op het niveau van begin jaren schade zo vlug mogelijk weg te tachtig. ----- ”Met dit niveau ontstaat ruimte voor de financiering van nieuwe, belangrijke projecten, die Neder land beter toegerust de volgende eeuw binnen meoten loodsen”, al dus het AVBB.

Weekblad voor Waddinxveen | 1992 | | pagina 13