Musical in De Duikelaar zelfstandige detaillist Klimop op kamp Hendriks leidt boule- competitie Anjerfonds Nationale B-selectie Afscheid groep 8 Willem van Oranje "EERSTE ronde” Brochure van VVV’s over hotels restaurants GLASBEEK ”Het ging goed totdat De Wadde zich afstandelijk opstelde” WEEKBLAD-CARTOON VAN ELIAS^ lOCllljlxC tijd EL'AS 1 FOCWf Jlli AUTOSCHADE KOMT EGAFWKNDEERD WEER GOED! Lening Dorpen Waddinxveen Midden-Holland Huurprijzen Wantrouwen Pagina 15 Woensdag 15 juli 1992 Weekblad voor Waddinxveen Roemloos einde voor de Maranatha-MAVO Boskoop de leerlingen van groep 8 op de protestants-christelijke Willem van Oranje- tiviteiten. Van Veller: ’’Alsof we daar voor het personeel zaten. We zaten daar voor de ouders. Die brief is gewoon een teken van zwakte. En de voorzitter maakte het nog bon ter door, toen dit voorjaar bekend werd dat De Wadde toch mee deed, deze school een brief te stu ren met het verwijt dat dit nu pas bekend werd gemaakt”. Van Veller heeft nog meer pijlen gevraagd hoe we afscheid wilden nemen, maar ik vond dat dat een taak voor het bestuur was”. Dubbel wrang is voor het perso neel het voordeeltje, dat het schoolbestuur nog uit de sluiting wil halen. Voor Van Veller en zijn medewer kers is het illustratief voor de puur zakelijke wijze waarop de vereniging als een bedrijf wordt De vier Waddinxveense verenigin gen mogen zelf een derde deel van de opbrengst verdelen. Bij de Kamer van Koophandel in Midden-Holland wordt het feno meen van de aan invloed verlie- Toch heeft, naar zijn zeggen, Bij FOCWA garantiebedrijf Noordkade 24 Telefoon (01828) 12588 Waddinxveen NEDERLANDSE VERENIGING VAN ONDERNEMERS IN HET CARROSSERIEBEDRIJF igezien loos in de bakermat het petanque vakantie aan het m na -8bO WADDINXVEEN - De collecte voor het Anjerfonds Zuid-Holland in Waddinxveen heeft f. 4.243,40 opgebracht. WADDINXVEEN - Tot zaterdag ll juli zijn de DeVroKa-kabou- ters van Scouting Klimop uit Waddinxveen op kamp in Affer- den. Daar vindt het hoogtepunt van het jaar plaats en bruist het van creativiteit, actie en avontuur. Ie dere dag is weer een uitdaging vol onverwachte situaties. De kabouters (meisjes van zeven tot elf jaar) spelen hun spel in het fantasieland ’’Bambilië”, dat over al kan liggen waar niets onmoge lijk is. Zij hebben ieder jaar een ander thema dat op het kamp zijn hoogtepunt vindt. Dit jaar vertelt de verhalenvertel ler van Bambilië (Oele) over Jo nathan de Prins en Joppe de zwer ver die van rol wisselen. Dat gebeurde in een onbewaakt ogenblik, maar o wat is het moei lijk de zaak weer terug te draaien. Oele kan zó goed vertellen dat het verhaal op het toneel werke lijkheid wordt. Maar door de rol wisseling kan hij het verhaal niet tot een goed ein de laten komen. De kabouters, meegesleept door dit fantasierijke verhaal, gaan elke dag op dit JoJo kamp (van Joppe en Jonathan) aan de oplossing van dit probleem werken. WADDINXVEEN - De Gouwe- waterpolosters Mirjam Overdam en Gillian van den Berg maken deel uit van de nationale B-selec tie. De selectie zal onder meer deelnemen aan een tournooi in Zoetermeer. zende kleine zelfstandige (dus niet: filiaalhouders of franchisene mers) niet apart geregistreerd. Niet alleen in stadswijken, maar ook in de kleine landelijke kernen in ons land is de kleine winkelier de laatste decennia in de verdruk king gekomen. In dorpen als Ammerstol, Vlist, Driebruggen, Berkenwoude en Reeuwijk-Dorp is de spoeling erg dun geworden, weet mr. T.W. Nieuwpoort van de Kamer van Koophandel. Vooral in échte plattelandsgebie den is dit fenomeen intensief on derzocht. In 1980 en 1987 ge beurde dat bijvoorbeeld bij 107 dorpen in de provincie Groningen. Het aantal winkelloze dorpen steeg in die periode van 45 naar 56. In die gevallen kwam er dus niets voor verdwijnende winkels in de plaats. In grotere gemeenten, zoals het onderzochte Rotterdam, is dat na tuurlijk vaak wel het geval. Niet zelden komen in wijken de kleine detailhandelaars in de knel op het moment dat er een uitge breide supermarkt of geheel nieuw winkelcentrum komt. Grootwinkelbedrijven van beken de ketens nemen het over van de kleine autonome ondernemer. Wie jaarlijks de cijfers bekijkt, haalt de schouders op. Toegege ven: dat tussen 1988 en 1989 het aantal detailhandelsvestigingen in Midden-Holland met 25 afnam tot 1632, daar kun je nu niet di- rekt van wakker liggen. Waarom dan toch zorg over die ontwikkeling? Omdat het een langzaam maar zeker op gang ko mende neerwaartse spiraal is, vol gens Van den Berg. En het zou best eens kunnen dat die neerwaartse beweging door bijvoorbeeld milieumaatregelen wordt versterkt. In Duitsland gel den sinds kort strenge eisen aan verpakkingen: de detailhandelaar dient die terug te nemen. Dat kost ruimte, tijd en dus geld. De kleine zelfstandige zal in veel ge vallen de meeste moeite hebben die ontwikkelingen bij te houden. Het afscheid van school aan de Oranjelaan ging gepaard met de opvoering van een musical. (Foto: Sjaak Note- boom). ”In het centrum van Gouda barst het natuurlijk van de kleine zelf standige ondernemers”, stelt Nieuwpoort terecht. Vooral de filiaalbedrijven nemen hand over hand toe; denk maar aan ketens als Zeeman en Blok ker. ”Dat zijn toch gewoon gespe cialiseerde winkels. Ze nemen wel wat meer ruimte in beslag dan de gemiddelde detailhandel, maar niet eens zoveel meer”, zegt Nieuwpoort. Hij maakt zich niet zo druk over deze ontwikkeling, ook al krijg je in elke Nederlandse stad steeds meer van hetzelfde. Dat Van den Berg wel enigszins verontrust is door de tanende invloed van de kleine zelfstandige is begrijpelijk: deze groep vormt de natuurlijke achterban van het KNOV. Bea Kars en Lia van Pruissen, die zich volledig hadden ingezet door het tot stand komen van dit stuk kunnen trots zijn met het resul taat. Na de pauze droegen de kinderen nog een ballade voor geadresseerd aan de leerkrachten voor waarin alle aardig- maar ook eigenaardig heden naar voren werden ge bracht. Eindelijk mochten ze dan eens (bijna) alles zeggen wat ze vonden van hun leerkrachten. ”Wie speelt op school soms voor vader”, was één van de opmerkingen richting de heer Chr. te Raa, hoofd van de school. Zo’n zinnetje geeft precies aan hoe goed de sfeer was voor groep 8 met hun leerkrachten. Laatstge noemden kregen aan het eind een prachtige plant en ook zij hadden moeite met het afscheid nemen. Zo werden de basisschooljaren af gesloten voor 17 leerlingen en is deze mijlpaal voor hen een feit geworden. WADDINXVEEN - Tijdens de discussie over een nieuw win kelhart in Waddinxveen is ook een aantal malen de schijnwerper gericht op de zelfstandige detailhandelaar. Zal hij zich tussen vestigingen van winkêlketens, die er aan de noordkant van de verkeersvrij te maken Kerkweg-Oost zullen moeten komen om bezoekers te trekken. Het blijkt namelijk slecht te gaan met de volledig autonome detail handelaar in ons land. Neem de regio Rotterdam, waar intensief onderzoek naar zijn positie is ge daan. In twaalf jaar nam het tota le aantal vestigingen in de detail handel af met ruim 27 procent. Het aantal filialen van grootwin kelbedrijven nam echter fors toe. Dat kan volgens consulent drs. A.J. van den Berg van het Ko ninklijk Nederlands Ondernemers Verbond (KNOV) maar één ding betekenen: het aantal vestigingen van volledig zelfstandige onderne mers is met, naar zijn schatting, minstens 35 procent teruggelo pen. De detailhandel is, in de definitie van het Hoofdbedrijfschap De Detailhandel: ”Het verhandelen van goederen die niet in de eigen onderneming zijn vervaardigd aan gezinnen en andere particulieren voor persoonlijk öf huishoudelijk gebruik”. Het Jaarboek 1991 van het be drijfschap maakt duidelijk dat de detailhandel in absolute aantallen op zijn retour is. Op 1 januar 1960 telde ons land meer dan 193.000 ondernemingen in de detailhandel; in 1990 waren er daarvan nog 137.000 over. In 1960 hadden 86 procent van die 193.000 ondernemingen één verkoopplaats. In 1990 was het aandeel van de ’kleine zelfstandi ge’ in de totale detailhandel ge slonken tot 76 procent, wat na tuurlijk nog steeds fiks is. Vier procent van de ondernemin gen had in 1960 filialen; in 1990 is het aandeel van de filiaalonder- nemingen verdubbeld in deze cij fers komen voor rekening van de ambulante handel. ’’Natuurlijk verschool het bestuur zich achter de leden. Het bestuur wil geen verantwoording nemen. Er wordt altijd teruggekoppeld, er moet nog es over gepraat wor den, problemen worden nooit op gelost”. De directeur en zijn medewerkers hebben met lede ogen de sterf huisconstructie zien groeien. Ze hebben het werk, dat in jaren is opgebouwd, eigenhandig weer af moeten breken. Dat doet pijn, maar het was nog te dragen ge weest wanneer er correct was ge- handeld. Maar daarvan is volgens Van Vel ler en zijn medewerkers geen sprake. De school is opzettelijk of door onnozelheid de nek omge draaid en het personeel wordt zonder veel omhaal afgedankt. Er is tot het laatste gehoopt op een gebaar, een poging om de ein den netjes af te werken. In plaats daarvan werd het optreden van het bestuur steeds botter. Voor de doorgaans aimabele Van Veller is daarom de maat vol. Hij door breekt het stilzwijgen. Destijds, zo verklaart Van Veller, was er een ontwerp-intentieverkla- ring tot samenwerking met de Don Bosco MAVO in Boskoop. Deze school, van RK-signatuuur, wilde wel maar het bestuur van het PC Onderwijs heeft de zaak willens en wetens laten vastlopen. ”De Don Bosco MAVO is aan het lijntje gehouden omdat ons schoolbestuur haar zinnen had ge zet op aansluiting bij een Al- phense scholengemeenschap. Uit eindelijk is op bestuursniveau overleg geweest met de Alphense partners. Op directieniveau bleek duidelijk de praktische onhaal baarheid, gezien de geografische ligging van onze school”, aldus Van Veller. heeft schoolbestuur naar de leden toe steeds de indruk gewekt dat Alphen wèl een optie was, vanwe ge de identiteit. Intussen werd ook in Waddinxveen overleg ge voerd met enkele scholen, waarbij ook de Don Bosco-MAVO betrok ken was. Van Veller: ”Dat ging goed totdat ’De Wadde’ zich afstandelijk op stelde. Deze school zocht aanslui ting in de richting Gouda. Voor ons bestuur was dat aanleiding de leden van de Vereniging voor PCO voor de keus te stellen, dat wij alleen bij de Waddinxveense scholen zouden aansluiten als De Wadde meedeed. Ik heb toen, een kwartier voor de ledenvergade ring, nog met de voorzitter van ons bestuur, gesproken over een alternatief: een trapsgewijze fusie. Eerst met de Don Bosco MAVO, later toetreden tot een groter ge heel”. ”De voorzitter weigerde dat, hij hield vast aan zijn plan voor aan sluiting met Alphen, alhoewel toen al duidelijk was dat daar geen heil van te verwachten viel. Ik herinner me toen al gezegd te hebben dat dit het eind van de Maranatha-MAVO betekende”. Deze jaarlijkse geldinzameling is gehouden door de drumband Cormula’s, de muziekvereniging Concordia en de sdöutinggroepen De Klimop en Pieter Maritz. noten zij hiervan in de kleuter klas! Even terug naar waar ze be gonnen waren, ’s Avonds voerden zij op humoristische wijze de mu sical ’Vreemde Kuren’ op. Humoristisch is de musical zelf al, maar de kinderen voerden dit ten top door zelf stikkend van de lach prima de situaties te schet sen!! Of, als zij moesten zingen en zelf constateerden dat er wat ’valse noten’ tussen zaten, zij extra hard (en dus vals) gingen zingen. Tot groot plezier van de toehoorders maar vooral van henzelf. Ank van Zetten, Thea Hazebroek, WADDINXVEEN - De openbare Annie M.G. Schmidtschool (Zuid- plashof) heeft het 5-jarig bestaan gevierd. Het feest begon met een uitvoering van een musical Pluk van de Petteflat. Het team had een bekend boek van Annie Schmidt omgewerkt tot een musical. Onder leiding van ouders werden allerlei activiteiten uit gevoerd. De tekst werd geoefend, een prachtig decor werd gemaakt en de kleding werd verzorgd. Vorige week dinsdag stonden 180 kin deren klaar om op te treden. De sportzaal De Duikelaar was gevuld met ruim 250 toeschouwers toen de ouverture klonk. De hoofdrolspelers waren goed rolvast en het ene optreden van een groep na de andere werd vlot voor het voet licht gebracht. De kinderen uit groep 1 speelden een strandscene, een andere groep vormde de stampertjes. Aan het applaus te horen konden de toe schouwers het geheel waarderen. Vrijdagochtend kwamen alle kinderen op school voor een creatieve ochtend. Onder leiding van een 30-tal ouders en het team, versterkt met stagiaires werd er geknutseld. Ieder kind had een voorkeur uitge sproken en kon twee werkjes naar keuze doen. De resultaten waren erg leuk. ’s Middag trad de voordrachtskunstenaar Paul Middelijn op. Het bestuur wilde eerst de leden een beslissing laten nemen over het geld aan de hand van een voorstel om het geld aan te wen den voor de basisscholen. Terwijl volgens Van Veller het bestuur allang wist dat de ouder- geleding van de Medezeggen schapsraad alle leerkrachten een extraatje wilde geven bij hun af scheid. ”We zijn gewoon belazerd”, con stateert Van Veller wrang. ”Zo hebben ze ons op slinkse wijze 20.000 gulden ontfutseld. Hieruit blijkt puur wantrouwen. Is dit nou een christelijk schoolbestuur? We kregen ook nog een brief waarin gesommeerd werd de res- i over te maken; vóór 15 juni. Onder streept. Voor ons was dat de drup pel die de emmer deed overlo pen!” De directeur zwijgt even en zegt dan: ”Het is bijna gênant, het lijkt wel alsof we er met dat geld vandoor willen gaan. Zo ga je toch niet om met mensen die hier 24 of 26 jaar werken?” belangstelling te hebben voor ak- GeVOelloOS ’’Voor ons allemaal is het een el lendige periode geweest, waarin we zelf de school moesten afbre ken. We hadden wel een tege moetkoming verwacht. Na de laatste diploma-uitreiking hadden we een koud buffet voor de leer lingen. Er was een bestuurslid bij en die wenste ons na afloop het beste. Dat was alles”. ’’Eind juni krijgen we allemaal een klein bedrag belastingvrij uit betaald per bank bij het salaris van juni en de sleutels van de op zijn boog, waaruit moet blijken school moet ik inleveren bij de welke ongezonde motieven het concierge. Dat is het. Geen bloe- schoolbestuur drijven. Bij twee metje, niets. Volkomen gevoel- gelegenheden heeft de voorzitter loos. Dat is de geest die de voor- van het bestuur in publiek de op- zitter uitstraalt. Ons is wel eens merking gemaakt dat het onder wijzend personeel van de Marana- tha MAVO ”met een wachtgeld regeling beter af is dan in het be drijfsleven”. ’’Ronduit schandelijk”, vindt Van Veller. Niet alleen omdat hij en medewerkers niet de leeftijd heb- Het bestuur wil gebruik maken ben om stil te zitten, maar ook van haar recht als eerste koper en omdat zo’n opmerking volledig het 24 jaar oude schoolgebouw te- voorbij gaat aan de emoties die gen een zacht prijsje van het rijk bij de sluiting komen kijken. overnemen. Met geen ander oog merk dan het weer met winst ver- WADDINXVEEN - Willem Hendriks heeft zich stevig aan de top van de weekendcompetitie van de jeu de boulesvereniging Waddinxveen genesteld. Hij heeft 12 van de 14 gespeelde wedstrij den gewonnen en 56 winstpunten. Tweede is Dino Giancaspero met 11 gewonnen wedstrijden en 58 winstpunten. De derde plaats is voor Toos Tabben met 9 gewon nen wedstrijden en 13 winstpun ten. Aangezien Toos in de bakermat van vieren is zullen Dino en Willem er alles aan doen om ze op een bijn onoverbrugbare achterstand te zetten. In het puntenklassement, waaruit uiteindelijk de beste jeu de bouler van Waddinxveen tevoorschijn moet komen, heeft Dino Giancas pero de leiding stevig in handen met 55 punten. Tweede is Kees de Lange met 34 punten, derde Norbert Schiffer- ling met 31 punten, vierde Wim van Bockom Maas met 30 punten, vijfde Toos Tabben met 27 pun ten en zesde Piet v.d. Made met 24 punten. Jan Kooistra en Marco van Wa- geningen behaalden in de Ster van Middachten in Ellecom een fraaie eerste plaats in de B-poule. WADDINXVEEN/GOUDA - De Stichting Samenwerkende VVV’s Midden-Holland heeft een brochure uitgegeven met alle hotel- en restaurant-ac- commodaties en toeristische wetenswaardigheden in deze streek. Waddinxveense toeristische wetenswaardigheden (twee of ficiële monumenten, laagste polderwaterpeil van de wereld, laagste NS-station van Neder land, ’’strafgevangenis” voor schepen) komen in deze uitgave van de VVV’s in Gouda, Bos koop, Woerden, Oudewater, Schoonhoven, Reeuwijk, Bode graven, Nederlek, Vlist en Bergambacht helaas niet ter sprake. Aandacht krijgen wel de res taurants ’t Baarsje (40 zit plaatsen) aan de Zwarteweg, Bibelot (50 zitplaatsen) aan de Limaweg, De Gouwe Dis (50 zitplaatsen) aan de Zuidkade en De Unie (60 zitplaatsen) aan de Kerkweg-Oost. Een driegangen-menu kost vol gens de brochure zowel bij ’t Baarsje als De Gouwe Dis 45 tot 60 gulden. De Unie rekent 15 tot 30 gulden voor een der gelijk menu. De dagelijkse sluitingstijden in de gerenommeerde Waddinx veense eethuisjes variëren even eens. ’t Baarsje (nu nog dicht op maandag en dinsdag) sluit de keuken om 22.00 uur, Bi- nelot (dicht op maandag) om 21.00 uur, De Gouwe Dis (dicht op zondag en maandag) om 21.30 uur en De Unie (dicht op zondag) om 21.00 uur. In de VVV-brochure staat dat ’t Baarsje een apart zaaltje heeft voor vergaderingen en partijen voor maximaal 20 personen, terwijl De Gouwe Dis zegt zo’n ruimte te hebben voor 8 tot 24 personen. Over de partyruimte van Bibelot wordt niet gerept. Ook de hotelaccommodatie van De Unie wordt door de VVV’s beschreven. Hotel De Unie be schikt over 20 bedden. Op alle kamers staat een tv-toestel en is een bad of douche aanwezig. De prijs van een éénpersoons kamer (inclusief ontbijt) is aan de Kerkweg-Oost vanaf 85 gul den, terwijl de prijs van een tweepersoonskamer (inclusief ontbijt) vanaf 120 gulden be draagt. Volgens de VVV-brochure heeft Zevenhuizen geen restau rants, maar wel Hotel Vos met 17 bedden. Een éénpersoonska mer is daar kost 50 gulden of meer en een tweepersoonska mer 100 gulden of meer. telefoontje van het bestuur. On danks de banktegoeden zat de vereniging even krap bij kas. Of de school even 20.000 gulden kon lenen. Dat kon en er werd geld van het boekenfonds overge maakt. Maar toen er later terugbetaald moest worden, gaf het bestuur niet thuis. Daarop schreef de me dezeggenschapsraad een brief, waarop het bestuur liet weten niet terug te zullen betalen zolang er geen bestemming voor dat fonds was. de beeldvorming”. Van Veller en een meerderheid van zijn collega’s verwijten het bestuur, met name de voorzitter niet alleen eigenmachtig hande len. Men is ook niet ter zake kun dig. ”Er was op school de vergaderng over vrijwillige afbouw van de school. De voorzitter van het be stuur stelde toen dat daarvan geen sprake hoefde zijn, we zouden al leen geen nieuwe brugklas meer starten. Nou vraag ik je....” roept Van Veller vertwijfeld uit. Daarna kwam het onzinnige be sluit nog drie jaar door te zullen gaan. Alsof alle ouders hun kinde ren keurig op school zouden hou den. Dat gebeurde natuurlijk niet. Vrij kort daarna werd het besluit genomen tot een versnelde af bouw. ”De school liep natuurlijk leeg, ik gaf die ouders groot gelijk. Had ik ook gedaan. Maar weet je welke reden het be stuur naar de ouders gaf, als ver klaring voor het eerste besluit? Dat dat op verzoek van de school leiding was. Er dreigde toen een verandering te komen in de wachtgeldregeling. Daar het aan tal tweede en derde klassers op dat moment was teruggelopen van ongeveer 40 naar 10, leek het het personeel beter dan maar eerder in de bestaande wachtgeldrege- terende 20.000 gulden ling te komen. Ontslag was im- v“~ ”AA' ,c mers toch onvermijdelijk”. Er zijn, aldus Van Veller, cruciale vergaderingen geweest waar de voorzitter van de Vereniging voor PC Onderwijs ontbrak. De af scheidsreceptie van collega H. de Jager was belangrijker. Daar moest ’ie heen. Daarover ter ver antwoording geroepen kwam er van de voorzitter een brief waarin het personeel werd verweten geen WADDINXVEEN - Groep 8 van de protestants-christelijke Willem van Oranjeschool (Oranjelaan) heeft van het schoolafscheid een mijlpaal gemaakt. Iedereen maakt het mee. Voor de één komt het er nog aan, voor de ander is het een feit en voor weer anderen ligt het alweer (ver) ach ter hen. De laatste klas van de basisschool en het afscheid daarvan nemen is toch een mijlpaal in je leven, zo als een gedicht van Nel van Ben schop, voorgedragen door meester R. Hoek, zo treffend aangaf. Het gedicht droeg hij de kleine groep 8 (17 leerlingen) van de Willem van Oranjeschool voor op hun afscheidsavond op donderdag 2 juli. Na een sportieve middag in het zwembad De Driesprong in Zoe termeer kregen de kinderen een voortreffelijk bereid buffet voor gezet door Nelleke Verhoef en Marja de Bruyn. Samen met hun leerkrachten ge- door CEES BAKKER WADDINXVEEN/BOSKOOP - De sluiting’van de Boskoopse Maranatha-MAVO door het bestuur van de Vereniging voor Protestants Christelijk Onderwijs in het kwekersdorp is gepaard gegaan met boze uitlatingen van schooldirecteur P.E. van Veller. Aan het eind van dit schoolsei- zoen wachtte de Boskoopse MAVO een roemloos einde, waar aan ook de christelijke scholenge meenschap De Wadde in Wad dinxveen niets heeft kunnen ver anderen. Het Boskoopse schoolbestuur nam namelijk in 1991 op eigen kracht het besluit tot vrijwillige ophef fing van de MAVO, waarmee voorgoed het doek voor deze school is gevallen. Daarmee kwam voor directeur Van Veller het moment een boek je open te doen over de in zijn ogen schandalige gang van zaken. Het schoolteam voelt zich ronduit ’’belazerd” door het bestuur van de Vereniging voor PC Onder wijs. De beslissing van het bestuur tot opheffen van de school, wekte in 1991 al de nodige bevreemding daar er op dat moment volop mo gelijkheden waren voor deelname in een fusie. Het destijds door het bestuur ge hanteerde argument (”de ouders kiezen voor principes”) kwam nogal mager over. Het leek alsof men zich hiermee achter de ou ders wilde verschuilen. Die indruk blijkt juist te zijn. Een grimmige directeur Van Veller: Eigenmachtig Tijdens de ledenvergadering in ju ni 1991 werd de leden door het bestuur echter een beeld voorge houden waarbij de Alphense vari ant nog steeds tot de mogelijkhe den behoorde. ”De leden werden niet goed op de hoogte gebracht. De voorzitter trad zeer eigenmachtig op en dat was niet de enige keer”, aldus Van Veller. ”Er was, voorafgaand aan die le denvergadering, volgens een be stuurslid niet eens overleg ge weest met De Wadde, hoewel la ter werd beweerd van wel”. Zo stevende het PC schoolbestuur af op een onafwendbaar einde van de Boskoopse MAVO. Toen uit eindelijk de leden werden gecon fronteerd met dat einde, was er al geen redden meer aan. Het be stuur beriep zich op een teruglo pend aantal leerlingen en ver klaarde in de media dat men zich wel gedwongen voelde, omdat de christelijke identiteit van het on derwijs in het geding was. Dat is een beslissing van de ou ders, zo werd gezegd, terwijl is voorbijgegaan aan de mogelijk heid om de protestants-christelij ke inbreng te vergroten door mee te doen. Van Veller: Het bestuur ver school zich achter de ouders maar de ware redenen werden verzwe gen. Ons onderwijsteam had al ja ren te kampen met een behoorlijk ziekteverzuim. Het bestuur deed daar niets aan. Zelfs op een brief van de onderwijsinspecteur, om er eens iets aan te doen, werd niet gereageerd door het bestuur. Waar het kon werkten we met parttimers, maar het kwam het onderwijs niet ten goede en de ou ders waren niet tevreden”. ”Een tweede factor was de ondui delijkheid met betrekking tot de fusie. De verhalen gingen al door Boskoop. Er is heel wat afgekletst en dat is natuurlijk niet goed voor voorbij gaat aan de emoties die bij de sluiting komen kijken. Nog een voorbeeld is de ’truc’ met het boekenfonds. Ouders hu- kopen, ren boeken van de school tegen een kleine vergoeding. Omdat zuinig met de boeken wordt om gesprongen gaan ze soms twee keer langer mee dan gebruikelijk, gerund. Voor het menselijke as- Zo groeide het boekenfonds in de peet is geen plaats. loop der jaren uit tot een bedrag Voorzitter H.J. Nieuwenhuis van van 40.000 gulden. Op een reke- de Vereniging voor PC onderwijs ning van de school, maar door ou- wenste geen commentaar te geven ders ingebracht. op de verschillende punten van In juli 1991 kreeg de school een kritiek.

Weekblad voor Waddinxveen | 1992 | | pagina 15