Fietstocht langs oud Waddinxveen Twee blokjes arbeiderswoningen Neo-gotische zaalkerk 1875-1880 Brugwachtershuisje met rondkoperen dak stamt ook uit 1936 a De Unie School Schoolhuis De Wigo Chaletstijl Sonnevanck Postkantoor Dorpswoning Begraafplaats Dorpswoning Theo Thijssen Noor deinde 118 Jagtlust Boerderij Maria Cornelia Route Woningen Boerderij Boerderij Hefbrug Nesse 2-4 Nesse 16 Nesse 18 Woonhuizen NKF BV Woonhuis Arbeidershuizen Zonneweelde Kanadn Brugkerk Pulpehoeve 1 Pagina 11 Weekblad voor Waddinxveen Woensdag 29 juli 1992 VAN VORIGE Karakteristiek VERVOLG PAGINA VERVOLG OP VOLGENDE PAGINA Tamelijk gaaf café-restaurant- hotel ”De Unie” van rode bakste nen in kruisverband aan de KERKWEG-OOST 226. Bouw tijd: Circa 1900 (oudste deel). Karakteristiek voor bouwtijd. Van cultuur-historische waarde. Omschrijving: Tweelaags pand. Voorgevel met middenrisaliet. Decoratie van de gevel door mid del van pleisterwerk. Vensters diep gelegen. Terras voor het pand. Grote nieuwbouw aan ach terzijde en rechter zijkant. Gave en goed onderhouden pro- testants-christelijke Willem van Oranjeschool, opgetrokken uit ro de baksteen in kruisverband, aan de ORANJELAAN 3. Bouwjaar: circa 1922 (oudste deel). Gelegen op perceel in hoek Oranjelaan. Karakteristieke bebouwing ter plaatse en representant schoolar- chitectuur uit bouwperiode. Omschrijving: Schoolgebouw on der samengesteld schilddak. Ken- Vrijwel geheel gaaf schoolhuis van rode baksteen in kruisverband bij de protestants-christelijke Wil lem van Oranjeschool aan de ORANJELAAN 1. Bouwjaar: circa 1922 (oudste deel). Met tuin rondom en een grote beuk voor het huis. Van cultuur-histori sche waarde. Omschrijving: Tweelaags vrij staande woning onder schilddak. Aan zuidwestzijde en noordwest- zijde op begane grond een erker met afgeschuinde hoeken waarbo ven op eerste verdieping dito bal kons. Balkon vloer goot erker: profilerende betonnen lateien. Aan zuidoostzijde een vestibule- aanbouw met entree. Deze entree met breed overstekend betonnen dak luifel. Entree is bereikbaar via stoepje van twee treden, ge flankeerd door postamenten met bloembakken. Interieur: Indeling nog intact. Bijzonderheden: Schoolhuis valt binnen terrein van de Willem van Oranjeschool. Hekwerk daarvan ook rond de tuin. Voor brand in voorjaar 1991: Redelijk gave fabrieksruimte en origineel bouwvolume van De Wi go aan de NOORDKADE 68. Bouwjaar: 1894 (oudste deel). Van elektrische meubelfabriek naar aardewerkfabriek. Hier en daar met scheuren in de muren. Monument van bedrijf. Karakte ristieke bebouwing ter plaatse. Omschrijving: Fabrieksruimte be staande uit vijf bouwdelen die zich onderscheiden door breedte en lengte. Centrale volume be staande uit drie traveeën, een stel rondboog vensters in de gevel, ge flankeerd door hoge rondboog portieken met toegangsdeuren. Deze zijn bereikbaar via hoge stoepen met treden. De twee flankerende bouwdelen springen naar voren. De gevels bestaan elk uit twee traveeën en brede rond boog vensters. Tenslotte aan de WADDINXVEEN - Aan de Jan Dorrekenskade-Oost 45 - 49 staan twee blokjes e'énlaagse arbeiderswonin gen van gele baksteen in kruisverband onder mansardedaken, die verwijzen naar het voormalig aanzien van de Jan Dorrekenskade ter plaatse. De huizen, die uit 1900 stammen en die een opknapbeurt behoeven, zijn nog redelijk goed herkenbaar. De oorspronkelijke houten vensters en deuren zijn grotendeels nog aanwezig. (Foto: Bert Woudenberg). WADDINXVEEN - Naar een ontwerp van architect E.J. Margry werd in 1875 - 1880 de rooms-katholieke St. Victorkerk aan de Zuidkade 175 gebouwd. Een gave en goed onderhouden kerk van architectuur- en cultuur-historische waarde. De neo-gotische zaalkerk van rode baksteen in kruisverband onder zadeldak en gesmoorde pannen heeft een vierkantige toren met achtkantige spits aan de voorzijde. Het interieur is drie- beukig en voorzien van bakstenen zuilen, die evenals de wanden en de gewelven in gele en rode baksteen zijn uitgevoerd. De vensters zijn spitsboog van vorm en van glas-in-lood, waarbij die aan de voorzijde met stenen traceringen. De kerk heeft fraaie houten toegangsdeuren met ijzerbeslag. (Foto: Achief - Fejagrafie Ton Bennemeer). Redelijk gaaf woonhuis in cha letstijl van baksteen in kruisver band wit geverfd aan de KERK- WEG-OOST 218. Bouwjaar: cir ca 1905 (oudste deel). Van archi- tectuur-historische waarde voor Waddinxveen. Omschrijving: Pand bestaande uit meerdere bouwvolumes. Links een tweelaags volume met topge vel met houten hangwerk richting straat. Tegen voorgevel een erker met afgeschuinde hoeken waarbo ven balkon. Tegen linker zijgevel een houten erker onder zinken dakje. Rechts een tweelaags volu me onder schilddak met nokrich- ting dwars op straat. Er tussen een éénlaags tussenbouw waarin de deur. Bij het woonhuis: Nieuwe garage. Hekwerk bestaande uit betonnen balk waarboven buizen hekwerk. Redelijk gaaf woonhuis van baksteen en pleisterwerk (alles wit geverfd) aan de KERKWEG- OOST 220. ’’Sonnevanck”. Hui dige functie: woonhuis - praktijk ruimte. Bouwjaar: circa 1920 (oudste deel). Van architectuur historische waarde voor Waddinx veen. Omschrijving: Éénlaags pand met terras aan voorzijde op pijlers hardsteen of kunststeen. De deur in het midden van de voorgevel met aan weerszijden een erker met afgeschuinde hoeken. Terras toegankelijk via treden in het midden. Bij het woonhuis: Hekwerk be staande uit betonnen balk waarbo ven buizen. Tamelijk gaaf pand van rode baksteen in kruisverband met postkantoor aan de KERKWEG- OOST 157. Bouwjaar: 1927 (oud- 1 ste deel). Van cultuur-historische waarde voor het dorp. Omschrijving: Tweelaags pand waarvan begane grond in baksteen en verdieping gepleisterd. Twee in de gevel doorlopende dakkapel len boven voorgevel met wolfsge- veltjes. Tegen rechter zijgevel een tweelaags uitbouw met afge schuinde hoeken waarin een deur zat. Aan achterzijde de éénlaags nieuwbouw. weg-Oost met klassicistisch por taal. Uitbouw boven dakgoot met klokgevel en toren, met houten klokkestoel. Links een kleine uit bouw. Interieur: Kroonluchters uit bouwtijd. Bij de kerk: Nieuw stalen toe gangshek in oude vorm. Redelijk gave rijkere dorpswo ning van rode baksteen in kruis verband aan de KERKWEG- WEST 13. Bouwjaar: 1907 (oud ste deel). Rondom tuin met twee kastanjebomen. Omschrijving: Pand bestaande uit twee volumes, rechts een twee laags volume met klokgevel rich ting straat en links een iets terug liggend volume met lijstgevel. In dit laatste volume de deur onder gietijzeren luifel. Decoratie van de gevel door middel van gekleur de strengperssteen, lateien met decoratie, gietijzeren stenen en luifel. In het eerste genoemde vo lume op eerste verdieping in voor gevel en buitenkamer met dubbe le boog. Bij het woonhuis: Gietijzeren hek werk. Bijzonderheden: Datering volgens gevelsteen. Oude algemene begraafplaats aan de KERKWEG-WEST 19. Aangelegd in 1880 - 1890. Van cultuur-historische waarde. Omschrijving: Begraafplaats met hardstenen zerken en stenen, waaronder enkele familiegraven die voorzien zijn van gietijzeren hekjes. Datering variërend van 1886 tot heden. Vier oorlogsgra- ven. Bakstenen voorgebouwtje van rode baksteen in halfsteens- verband van circa 1930. Bijzonderheden: Bij deze begraaf plaats stond voorheen een kerkje. Gave dorpswoning van rode baksteen in kruisverband aan de KERKWEG-WEST 46. Bouw jaar: 1905 - 1910 (oudste deel). Karakteristiek voor bouwtijd. Omschrijving: Éénlaags pand. Deur in portiek, erboven een in gevel doorlopende dakkapel met windveren. De hoeken zijn boven de dakrand uitgemetseld en voor zien van uitkragend metselwerk. Decoratie van de gevel door mid del van sierankers, oranje streng perssteen, tegels en groene bak steen. Bij de woning: Houten schuurtje onder zadeldak met windveren en gevelmakelaar. Redelijk gave openbare Theo Thijssenschool van gele baksteen Woonhuis van rode baksteen in kruisverband aan het NOORD- EINDE 118. Bouwjaar: 1900 - 1905 (oudste deel). Bij de boerde rij vijf beuken, twee kastanjebo men en andere loofbomen. Voor tuin met grindpad. Omschrijving: Tweelaags pand met symmetrische voorgevel met deur in het midden. Toegankelijk via hardstenen trap. Boven deur een balkon en in gevel doorlopen de dakkapel. Tegen linker zijgevel kleine rechthoekige erker. Redelijk gave boerderij van gele handvormsteen aan het NOORD- EINDE 130. ’’Jagtlust”. Bouw- Redelijk gave boerderij van ro de baksteen in kruisverband aan de HENEGOUWERWEG 3. Bouwjaar: circa 1905 (oudste deel). Gelegen tegen dijk. Beuk, kastanje en wilg. Omschrijving: Boerderij bestaan de uit onderkelderd woonhuis met Bouwjaar: 1800 - 1850. Enkele bomen en tuintje aan linkerzijde. Karakteristieke bebouwing ter plaatse. Omschrijving: Langgerekt één laags volume onder wolfsdak met kopgevel aan de straat. Dit betreft een afgeknotte halsgevel. Strek ken en rollagen boven vensters en deur voorzijde. Boerderij van rode baksteen met gele spekbanden en bogen aan het NOORDEINDE 1. ’’Ma ria Cornelia’s Hoeve”. Bouwjaar: 1910 (oudste deel). Aan onderzij de van de weg een fruitboom gaard. Diverse loofbomen. Omschrijving: Boerderij van het Zuidhollands langshuis type met kopgevel gericht naar straatzijde. Deze gevel is symmetrisch inge deeld. Bij de boerderij: Recente schuren links. en een langgerekt éénlaags volu me. Hoofdvolume risalerend ten opzichte van andere twee. Mid den in voorgevel de entree in ste nen ingangspartij met vensters tussen uitkragende lisenen pe nanten. Dit gedeelte steekt tevens hoger uit dan de twee delen ter weerszijden. Hoofdvolume meer naar voren geplaatst. Ook entree- gedeelte weer risalerend. Aan zuidwestzijde hoofdvolume op eerste verdieping erkeruitbouwtje. Platte daken. Bij het fabriekskantoor: Meerdere bijgebouwen, waaronder een één laags volume, links van het hoofd gebouw, eveneens aan de straat. Hier zijn de vensters echter ver vangen. WADDINXVEEN - De ’’jongere bouwkunst en stedebouw 1800 - 1945” in Waddinxveen, die op deze pagina’s in het Weekblad voor Waddinxveen wordt beschreven, leent zich deze zomer zeker voor een interessante fietstocht. Iedereen kan zich dan de voor het provinciale Monumenten Inventa risatie Project (MIP) gemaakte keuze uit karakteristieke woningen, bedrijven, boerderijen en kerken in het Gouwedorp aan een eigen oordeel onderwerpen. Misschien gaat men ook wel met andere ogen kijken naar lokale ’’monumenten” waar doorgaans gedachtenloos aan voorbij wordt ge gaan. Om het de fietsers gemakkelijk te maken hebben wij alle ge- siecteerde panden en percelen op een rijtje gezet. Wie dit stukje uitknipt kan aan de fietstocht door een stukje verle den van Waddinxveen beginnen. De route die langs de karakteristieke panden en lokale ’’monumen ten” gereden kan worden is deze: Kerkweg-Oost 157: Postkantoor PTT Kerkweg-Oost 218: Woonhuis in chaletstijl Kerkweg-Oost 220: Woonhuis ’’Sonnevanck” Kerkweg-Oost 226: Hotel-café-restaurant De Unie Kerkweg-Oost 228: Openbare Theo Thijssenschool Kerkweg-Oost 230: Hervormde Brugkerk Kerkweg-Oost: Hefbrug over de Gouwe Jan Dorrekenskade-Oost 45: Twee blokjes arbeiderswoningen Jan Dorrekenskade-Oost 73: Woonhuis Jan Dorrekenskade-Oost 74 - 80: Blokjes woningen Zuidkade 8: Oud raadhuis Zuidkade 10: Oud herenhuis Zuidkade 27: Woonhuis Zuidkade 33 - 34 Dubbel woonhuis Zuidkade 59: Remonstrantse Kerk Zuidkade 114: Kantoor- en bedrijfsruimte PMC BV Zuidkade 175: Rooms-katholieke St. Victorkerk Zuidkade 176: Rooms-katholieke pastorie Zuidkade: Rooms-katholiek kerkhof Nesse 2 - 4: Woonhuis - winkel Nesse 16: Woonhuis Nesse 18: Woonhuis Oranjelaan 1: Schoolhuis Oranjelaan 3: Protestants-christelijke Willem van Oranjeschool Noordkade 64: NKF Kabel BV Noordkade 68: (verbouwde) Fabrieksruimte De Wigo Noordkade 108: Boerderij ’’Pulpehoeve” Noordkade 133 - 135: Twee woonhuizen Henegouwerweg 3: Boerderij Henegouwerweg 97: Boerderij - kwekerij Henegouwerweg 114: Boerderij Brugweg 2 - 4: (verbouwde) Meelmaalderij - woonhuis Brugweg 19-21: Twee woonhuizen Brugweg 27: Woonhuis Brugweg 29-31: Twee woonhuizen Bloemendaalseweg 2: Boerderij Bloemendaalseweg 9: Woonhuis ’’Huize Marianne” Bloemendaalseweg 12: Boerderij ’’Willemshoeve” Bloemendaalseweg 15: Boerderij Bloemendaalseweg 17: Boerderij Bloemendaalseweg 19: Boerderij Passage: Fabriekspand C.P. Broer BV Stationsplein: NS-station Waddinxveen Kerkweg-West 13: Rijkere dorpswoning Kerkweg-West 19: Oude begraafplaats Kerkweg-West 46: Dorpswoning Dorpstraat 1: Dorpswoning Dorpstraat 5: Zaalkerkje Christelijk Afgescheiden Gemeente Dorpstraat 66: Woonhuis Noordeinde 40: Boerderij Noordeinde 118: Boerderij Noordeinde 130: Boerderij ’’Jagtlust” Noordeinde 132: Boerderij ’’Zonneweelde” Noordeinde 136: Boerderij ’’Kanahn” Piasweg: Woonhuis bij boerderij ’’Vredenburgh” Zevende Tochtweg 29: Boerderij Zevende Tochtweg 37: Woonhuis Bredeweg 4: Boerderij ’’Anna Hoeve” Zuidelijke Dwarsweg 8: Boerderij Zuidelijke Dwarsweg 1 1: Boerderij Redelijk gave blokjes woningen van rode baksteen in halfsteens- verband aan de JAN DORRE KENSKADE-OOST 74 - 80. Bouwjaar: circa 1925 (oudste deel). Met voor- en hoektuinen. Door samenhang onderling karak teristiek ter plaatse. Omschrijving: Twee blokjes van in totaal vier woningen, waarvan de vensters en deuren grotendeels vervangen. Echter gave vorm van bouwvolumes en onderlinge sa menhang vermeldenswaardig. Elk met twee bouwlagen en een plat dak met overstekende goten. Op de hoeken met de Julianastraat aan beide zijden getrapte borstwe ringen met uitkraging op de hoe ken zelf. Tevens aan zijde Juliana straat over gehele hoogte uit bouw. Bij de woningen: Meer recente hekwerken als tuinafscheidingen. wolfsgevel richting dijk en erach ter de stal onder zelfde dak. Links hek boenhok, rechts de schuur. Bij de boerderij: Boenhok waar van deur dichtgezet. Gietijzeren hekwerk. Rieten hooiberg. Schuur met zelfde windveren als hoofdvolume. Redelijk gave boerderij van ro de baksteen in kruisverband aan de HENEGOUWERWEG 97. Huidige functie: boerderij - kwe kerij. Bouwjaar: circa 1880 (oud ste deel). Twee linden. Omschrijving: Boerderij gelegen onder dijk, parallel aan de dijk. Voorin het onderkelderd woon huis en recht erachter de stal. Redelijk gave boerderij van ro de handvormsteen in kruisver band aan de HENEGOUWER WEG 114. Bouwjaar: circa 1860 (oudste deel). Omschrijving: Boerderij bestaan de uit woning voorin met erachter onder zelfde dak de stal. Rechts een zomerhuis dat aan één kant in het water staat. Voorgevel is afge knotte klokgevel en licht tegen de dijk op. Zeer gave hefbrug in KERK WEG-OOST over de GOUWE met hef-brugwachtershuisje, voor zien van rondkoperen dak. Bouw jaar: 1936 (oudste deel). Oor spronkelijk en goed onderhouden. Beeldbepalend. Monument van bedrijf en techniek. Omschrijving: Geklonken stalen hefbrug met beweegbaar midden gedeelte en twee hoge torens aan beide oevers. Deze op betonnen hoofden. Hefinstallatie door mid del van betonnen gewichten en via staaldraden en lieren. Beton nen brugwachtershuisje aan zuid zijde. Onderdoorgang met twee rijbanen en voetgangersgedeelte aan Waddinxveense zijde. Bijzonderheden: Ook hefbruggen in Boskoop en Alphen aan den Rijn. Ijzeren balustrade aan noordzijde met in ijzeren letters ’’Waddinxveensche brug anno 1936”. Ook naam ’’Waddinx veen” tegen gevel brugwachters huisje. Redelijk gaaf pand met woon- huis-winkel (inmiddels met deels veranderde voorgevel voor ijssa lon) van rode baksteen in kruis verband aan de NESSE 2 - 4. Bouwjaar: 1905 - 1910 (oudste deel). Gelegen in hoek Nesse en hefbrug over de Gouwe. Karakte ristieke bebouwing ter plaatse. Omschrijving: Tweelaags volume onder schilddak met uitbouw over de beide bouwlagen aan de ach terzijde links. Diverse decoraties gevel voorzijde. Op de hoek links ijzeren lateien met rozet veranke ringen en deze tussen fraaie hoek stenen. Voorgevel bekroond door borstwering met vier postamen ten. Middelste gedeelte hoger dak flankerende delen. Zware afdek kingen en -stenen. Goed onderhouden woonhuis van gepleisterde voor- en rechter zijgevel (overige in rode bak steen) aan de NESSE 16. Bouw jaar: 1875 - 1900 (oudste deel). Redelijk gave gevel. Karakteris tieke bebouwing ter plaatse. Omschrijving: Tweelaagse lijstge vel, gepleisterd en geornamen teerd. Hoekpilasters met profiel- lijsten. Cordonlijsten. Bekroning onder andere met consoles en ge- velornamentering. Entree aan voorzijde in portiek. Portiekvloer met tegelbekleding. Bij het woonhuis: Aan achterzijde grotere, meer recente uitbreiding van bouwvolume. Gehele linker zijgevel in baksteen ter hoogte van uitbreiding. Redelijk gaaf en oorspronkelijk woonhuis van rode baksteen in kruisverband aan de NESSE 18. Omschrijving: Boerderij op T-vor- mige plattegrond. Symmetrisch met krbonlijst. Deur in het mid den, toegankelijk via hardstenen trap. Balkon boven deur. Bijzonderheden: Naam op plaat in jaar: circa 1870 (oudste deel). Bij voorgevel. Op één van de gebin- de boerderij zes beuken. x~ L - Omschrijving: Boerderij bestaan de uit voorhuis onder schilddak met symmetrische lijstgevel. De ze heeft in het midden een vlakke houten omlijsting. Toegankelijk via hardstenen trap. Er achter een smallere stal, die nieuw is opge metseld. Bij de boerderij: Grote nieuwe schuur. ten is het jaarlijk 1767 gevonden. Twee redelijk gave en oorspron kelijke woonhuizen van rode bak steen in kruisverband aan de NOORDKADE 133 - 135. Bouw jaar: 1900 - 1910. Voorzien van voortuinen. Karakteristieke be bouwing ter plaatse. Omschrijving: Twee éénlaagse ar beiderswoningen, voorzien van originele houten T-schuifvensters en houten voordeuren. Samen on der één zadeldak met nokrichting evenwijdig aan de straat. Wonin gen gespiegeld geplaatst ten op zichte van elkaar. Segmentbogen boven vensters en portieken. Deu ren in portieken bereikbaar via stoepjes met treden. Gaaf en goed onderhouden fa briekskantoor in rode baksteen in kettingverband van NKF Kabel BV aan de NOORDKADE 64. Bouwjaar: circa 1935 (oudste deel). Van tabakfabriek naar ka- belfabriek. Representant van bouwperiode. Bereikbaar via dam men. Sloot tussen NKF en Noordkade. Monument van be drijf. Van sociaal-historische waarde. Omschrijving: Hoofdgebouw van fabriek bestaan uit drie bouwde len. Een centraal tweelaags volu me geflankeerd door een korter Hefbrug is een monument van bedrijf en techniek Woonhuis aan de JAN DOR REKENSKADE-OOST 73. Bouwjaar: 1875 - 1880 (oudste deel). Zelfde type als aan de ZUIDKADE 27. aan de DORPSTRAAT 66. Bouwjaar: circa 1870 (oudste deel). Omschrijving: Éénlaags pand met afgeknotte klokgevel aan weg ge legen. Deze voorgevel met deco ratie door middel van geprofileer de lijsten boven vensters en hou ten deuromlijsting met voluten. Links een nieuwe aanbouw waar op de grote dakkapel aansluit. Twee blokjes nog redelijk goed herkenbare arbeiderswoningen van gele baksteen in kruisverband aan de JAN DORREKENSKA DE-OOST 45 - 49. Bouwjaar: cir ca 1900 (oudste deel). Woningen zouden opknapbeurt behoeven. Verwijzen naar voormalig aanzien Jan Dorrekenskade ter plaatse. Omschrijving: Twee blokjes één laags arbeiderswoningen onder mansardedaken. De twee blokjes verschillen onderling in detaille ring en vorm indeling. Tesamen echter met zoveel overeenkomst dat sprake is van eenheid. Bogen boven vensters en deuren en ge vels afgemetseld. Bij de woningen: Aan de achter zijde verschillende uitbouwen. Al le in eigen vorm en maat mate riaal. Over hele lengte dakkapel len. Redelijk gave woning van rode baksteen in kruisverband aan het NOORDEINDE 132. ’’Zonne weelde”. Bouwjaar: circa 1915 (oudste deel). Tuin rondom. Ka rakteristiek voor toenmalige bouwtijd. Omschrijving: Éénlaags pand met tegen voorgevel erker met afge schuinde hoeken waarboven bal kon. Tegen linker zijgevel een rechthoekige erker. Tegen rechter zijgevel een klein rechthoekig portaal. De voorgevel heeft linies een topgevel. Bijzonderheden: Naam op tableau van steentjes in topgevel. Boerderij met tamelijk gaaf voorhuis en voorgevel van rode baksteen in kruisverband aan het NOORDEINDE 136. ’’Kanaltn”. Bouwjaar: 1767 (oudste deel). Twee linden en één kastanjeboom voor het huis. in kruisverband aan de KERK WEG-OOST 228. Bouwjaar: cir ca 1930 (oudste deel). Omgeven met loofbomen. Karakteristiek voor bouwtijd. Omschrijving: School bestaande uit tweelaags middenblok met aan weerszijden een éénlaags, iets te rugliggend volume. Ingang in het midden in symmetrische risaliet met bloembakken en luifel. Brede rollagen als horizontale geleding van de gevel. Bij de school: Oorspronkelijk toe gangshek, overig hekwerk nieuw. Gave waterstaatskerk van de Centraal Hervormde Gemeente aan de KERKWEG-OOST 230. Bouwjaar: 1837 (oudste deel). Voorgevel van rode handvorm steen met gepleisterde pilasters. Stijl die karakteristiek is voor de toenmalige periode. Omschrijving: Nederlands Her vormde Kerk op T-vormige plat- tegrond. Voorgevel richting Kerk- Boerderij Redelijk gave boerderij van ro de baksteen in kruisverband aan het NOORDEINDE 40. Bouw jaar: 1910 - 1915 (oudste deel). Drie linden voor het huis en enke le erachter. Omschrijving: Boederij bestaande uit woning op T-vormige platte grond met er achter een lagere smallere stal. Buiten achter de stal de hooiberg. Symmetrische voorgevel met de deur in het mid den in portiek. Dakkapel midden boven voorgevel. Bij de boerderij: Rietgedekte hooiberg. Nieuwe golfplaten schuur. uiteinden links en rechts verder teruggelegen een laatste volume. Twee traveeën en twee raampar- tijen. Interieur: Gewijzigd door be drijfsvoering. IJzeren vakwerk- constructie van overspanningen nog aanwezig. Redelijk gave en oorspronkelij ke boerderij van rode baksteen in kruisverband aan de NOORDKA DE 108. ’’Pulpehoeve”. Bouw jaar: 1875 - 1900. Leilinden voor en naast de boerderij. Gehele per ceel omringd door slootjes. Vanaf weg bereikbaar via brug over sloot. Karakteristieke bebouwing ter plaatse. Omschrijving: Langgerekte boer derij onder zadeldak met kopge vel naar straat gericht. Woonhuis en stal onder zelfde nokhoogte. Noordoostzijde woonhuisgedeelte onderkelderd. Symmetrisch inge- deeldee voorgevel met vier schuif- vensters op de begane grond met daarboven gekanteelde profiellijst en op zolderverdieping twee dub bele rondboog vensters met dito profielomlijstingen. Bij de boerderij: Diverse meer en minder recente schuurgebouwtjes en een hooiberg. Bijzonderheden: Naam geschil derd op houten windveren voorzij de.

Weekblad voor Waddinxveen | 1992 | | pagina 11