Herenhuis Postkantoor uit 1927 Waddinxveensche brug Gave boerderij uit 1860 ’’Sonnevanck” redelijk gaaf Dorpswoning Brugwachtershuisje Gaaf fabriekspand C.P. Broer BV o ■s GLASBEEK Noordkade 24 Pagina 13 01828 - 18708 I FOCWj MM ASSCHEMJUi vtavoca vt»Mu<zwG(N WADDINXVEEN GAAT U VERHUIZEN? SNERKENDE VERHUIZERS Wilt u informatie? AUTOSCHADE KOMT GEGARANDEERD WEER GOED! Rem. Kerk ALLE RIJLESSEN 38,50 (60 min.) iedere maandagavond theorieles ook voor Boerderij Boerderij PMC BV Pastorie St. Victor kerk Oud raadhuis Vredenburgh NS-station C.P. Broer BV Woonhuis Kerkhof Woonhuis Herenhuis Dubbel woonhuis Boerderij ik Weekblad voor Waddinxveen Woensdag 29 juli 1992 VORIGE de Piasweg. (Foto: Bert Wou- door geverfde nieuwe aanbouw. boven LG VAN Oostpolderweg 9 - 2741 MD Waddinxveen Dan staan u verschalende mogelijkheden ter beschikking: kompleet verzorgde verhuizing huur verhuisauto met chauffeur/verhuizer zelf-verhuizmg met gebruik van verhuis auto. pakmatenalen en diverse hulpmiddelen Neem kontakt op en wij kunnen u middels een bezoek vrijblijvend informeren over de di verse mogelijkheden en prijzen. Fraaie, gave en goed onderhou den Remonstrantse Kerk van rode handvormsteen in kruisverband en zijgevels in ijsselsteentjes met houten kroon- en gootlijst aan de ZUIDKADE 59. Bouwjaar: 1835 (oudste deel). Van cultuur-histori- sche waarde. Omschrijving: Langgerekt remon strants zaalkerkje onder schilddak O Bij FOCWA garantiebedrijf Telefoon (01828) 12588 Waddinxveen NEDERLANDSE VERENIGING VAN ONDERNEMERS IN HET CARROSSERIEBEDRIJF WADDINXVEEN - Aan de Zuidkade 10 staat een gaaf en goed on derhouden herenhuis uit 1850 - 1875 van wit geverfde gepleisterde ge vels en grijs geverde plint. (Foto: Bert Woudenberg). chitect: H. Schelling. Karakteris tiek voor toenmalige bouwtijd. Omschrijving: Station bestaande uit twee volumes. Eén voor reizi gers en één voor goederen. Het goederendeel is groter en hoger. Het heeft een laadperron waar WADDINXVEEN - De "Waddinxveensche brug anno 1936", zoals in ijzeren letters op de balustrade aan de noordkant staat, is een beeld bepalend monument van bedrijf en techniek. De hefbrug over de Gou we is zeer gaaf, oorspronkelijk en goed onderhouden. De twee hoge to rens op beide oevers staan op betonnen hoofden. Aan de Waddinxveen- se kant is een onderdoorgang met twee rijbanen en een voetgangersge- deelte. (Foto: Archief - Sjaak Noteboom). met nokrichting evenwijdig aan kade. Symmetrisch ingedeelde straatgevel met rondboog- en roosvensters. Midden voor de ge vel: portaalaanbouwtje met en tree. Interieur: Strucgewelf op pi lasters. Preekstoel, doophek en or gel in Empirestijl uitgevoerd. Bij de kerk: Aan straatzijde ver nieuwd houten hekwerk met bij toegangshek een ijzeren boog in onderdoorgang. Bijzonderheden: Boven toegangs deur en tegen voorgevel daarbo ven en -achter twee gevelstenen. De eerste met onder andere de datum en het jaar van de eerste steenlegging, de tweede met het opschrift: ”Eén is uw meester, na melijk Christus”. 17 jarigen Rijschool Bijna’ Graanakker 84 - 2743 EL Waddinxveen Telefoon 01828-19852. b.g.g. 15950 Omschrijving: Eénlaags pand met aan zuidzijde een terras met hou ten opbouw. Ingang in de tegeno ver liggende kopgevel. Bij het woonhuis: Diverse bijge bouwen behorend bij de manege Reigersburgh aan de Piasweg. Gaaf en goed onderhouden boerderij van kalkzandsteen in kruisverband aan de ZUIDELIJ KE DWARSWEG 11. Bouwjaar: 1900 - 1905 (oudste deel). Fruit boomgaard. Perceel omringd door sloten en via dam in sloot bereik baar. Leikastanjes en andere bo men. Karakteristieke bebouwing. Omschrijving: Boerderij van het Zuidhollands langshuis type met kopgevel naar straat gericht. Voorgevel is afgeknotte halsgevel. Vensters met strekken aan boven zijde. Woonhuis is in rechter hoek onderkelderd. Links, haaks tegen volume aangebouwd, boenhoek in kalzandsteen in halfsteensverband en met houten uitbouw aan water zijde. Stal en woonhuis met zelf de nokhoogte. Bij de boerderij: Fraaie houten schuur naast boerderij. Zadeldak met gesmoorde pannen. Houten windveren en gevelmakelaar. Houten roedevensters en deuren. Ijzeren hekwerk en toegangshek ken. Hooiberg. Gaaf en goed onderhouden boerderij van rode baksteen en ijsselsteentjes in kruisverband aan de ZUIDELIJKE DWARSWEG 8. Bouwjaar: 1875 - 1900. Sloten omringen perceel. Fruitboom gaard en groentetuin voor huis. Karakteristieke bebouwing. Omschrijving: Boerderij van het Zuidhollands langshuis type met kopgevel naar straat gericht. Is aan oostzijde onderkelderd. Voor gevel met strekken boven de ven sters en profiellijsten als ornamen- tering. Bij de boerderij: Aan beide zijden kleine meer recente bakstenen en houten uitbouwen. WADDINXVEEN - Van cultuur-historische waarde is het postkantoor van de PTT aan de Kerkweg-Oost 157. Het tweelaagse pand van rode baksteen in kruisverband uit 1927, voorzien van een schilddak met steekkappen en rode opnieuw verbeterde Hollandse pannen, is tame lijk gaaf. De vensters op de begane grond zijn vernieuwd. Boven de deur bevindt zich een rondboog. Op de eerste verdieping zijn 5-ruits schuifvensters en op de zolderverdieping openslaande vensters. (Foto: Archief - Sjaak Note boom). WADDINXVEEN - Aan de Bloemendaalseweg 2 staat een gave en goed onderhouden boerderij onder za deldak uit 1860. Het is een karakteristiek pand. Het woonhuisgedeelte is onderkelderd en heeft houten lui ken. Voor het huis staan verschillende hoge beuken. In de straatgevel bevindt zich een gevelsteen met de datum van de eerste steenlegging. (Foto: Sjaak Noteboom). Gaaf en goed onderhouden kan toor- en bedrijfsruimte (Plastic Mappen Centrum PMC BV) van rode baksteen in kettingverband aan de ZUIDKADE 144. Bouw jaar 1930 - 1935 (oudste deel). Representant van bouwperiode. Monument van bedrijf. Karakte ristiek voor de Zuidkade. Omschrijving: Langgerekt kan toorgebouw onder plat dak, waar bij linker uiteinde van de voor kant wat terugspringt. Entree in portiek met stoepje. Betonnen la teien. Interieur: Granieten gang vloer. Bij de bedrijfsruimte: Aan de lin ker achterzijde langgerekte uit bouw uit zelfde bouwperiode. Gave en goed onderhouden rooms-katholieke pastorie van ro de baksteen in kettingverband met gele gemêleerde baksteen voor plint aan de ZUIDKADE 176. Bouwjaar: 1926 (oudste deel). Architect: J. Teppema. Omgeven door hoge bomen. Van cultuur-historische waarde. Omschrijving: Tweelaags vrij staand woonhuis op samengestel de plattegrond en met samenge steld schilddak. Aan rechterzijde éénlaagse keukenuitbouw en ver binding. Aan rechterzijde 3-hoeki- ge erkeruitbouw met trapje stoep. Interieur: Indeling gang en hal met zwarte en witte tegenbekle- ding. Lambrizering vestibule in geel oranje en zwarte tegels. Bijzonderheden: Portiek met ge velsteen, onder andere met bouw jaar 1926 en naam architect. Gaaf en goed onderhouden rooms-katholieke St. Victorkerk van rode baksteen in kruisverband aan de ZUIDKADE 175. Bouw jaar: 1875 - 1880. Architect: E.J. Margry. Van architectuur- en cul tuur-historische waarde. Omschrijving: Neo-gotische rooms-katholieke zaalkerk onder zadeldak met vierkantige toren aan voorzijde, deels inpandig in kerkvolume. Gevels voorzien van steunberen en van profiellijsten in decoratief metselwerk. Spitsboog vensters. Entree midden in voor gevel onder toren. Ter weerszij den van entree tot deels tegen to renmuren zware steunberen. To renmuren zelf met lisenen, frie zen en spaarvelden. Interieur: Driekbeukig. Bakstenen zuilen. Deze evenals wanden en gewelven in gele en rode bak steen. Spaarvelden van wanden gepleisterd. Houten kerkbanken. Houten galerij en orgel. Houten spitsboog gewelf. Middenschip zeer gaaf. Onlangs gerenoveerd. Bij de kerk: Iets recenter uit- - bouwtje aan rechter achterzijde. Gaaf en goed onderhouden oud raadhuis (thans in restauratie) van rode baksteen in kruisverband en gepleisterde zijgevel aan de ZUIDKADE 8. Bouwjaar: 1911 (oudste deel). Van gemeentehuis via muziekschool naar (in de toe- WADDINXVEEN - "Sonnevanck" heet het redelijk gave en van architectuur-historische waarde voor hei dorp Waddinxveen van waarde zijnde éénlaagse witte woonhuis - praktijkruimte van baksteen met pleister werk en met terras aan de voorzijde op pijlers van hardsteen of kunststeen aan de Kerkweg-Oost 220. Het hekwerk van het huis, dat een zadeldak met steekkap heeft en voorzien is van rode geglazuurde tuile du nord en piron en een dakkapel, bestaat uit een betonnen balk met daarboven buizen. (Foto: Sjaak Note- boom). echter geen spoor meer langs loopt. Interieur: Oorspronkelijk houten banken tegen wanden. De ze komen in maat overeen met de maten van het vakwerk. Bijzonderheden: Naam bleau. WADDINXVEEN - Nog een foto van de dorpswoning Dorpstraat 1 uit 1905 - 1910, gezien vanaf de zijde van i’ denberg). is de symmetrische inde- de voorgevel en de volu- ing. Aan voorzijde wat lorlopende middenrisaliet en hoekrisalieten. Alle drie onder steekkappen. Gevel middenrisaliet met extra decoratief metselwerk boven de entree en deze geflan keerd door postamenten op drie hoekige basis en met schuin ge plaatste muurtjes links en rechts. Hier tussen een stoep met drie treden, alles in baksteen. Bij de school: Aan rechter achter zijde kleine recente uitbouw. Waarschijnlijk vernieuwd ijzeren hekwerk rond schoolplein aan voorzijde. Redelijk gaaf rijker woonhuis, uitgevoerd in blokpleisterwerk en een houten deuromlijsting en kl- roonlijst, van boerderij aan de PLASWEG. ’’Vredenburgh”. Bouwjaar: circa 1870 (oudste deel). Omgeven door hoge loofbo men. Omschrijving: Tweelaags pand onder schilddak met symmetri sche voorgevel met de deur in het midden, met houten deuromlijs ting met vlakke pilasters. Achter het huis een stal onder zadeldak, deels pannen dekking, deels golf platen. Bij het woonhuis: Buiten hekwerk tussen betonnen palen. Bijzonderheden: Naam deur op omlijsting. Redelijk gaaf station Waddinx veen van de Nederlandse Spoor wegen aan het STATIONS PLEIN, gebouwd in ijzeren vak werk, ingevuld met gele baksteen met plint van rode baksteen. Bouwjaar: 1934 (oudste deel). Ar- WADDINXVEEN - Bij de hefbrug over de Gouwe behoort aan de zuidzijde een betonnen brugwachtershuisje met rond koperen dak. Te gen de gevel van dit brugwachtershuisje, waarvan de vensters en de deur zijn vervangen, is de naam "Waddinxveen" aangebracht. (Foto: Archief - W. van Bockom Maas). Redelijk gave fabriek, deels uit gevoerd in rode baksteen in half steensverband en deels in kruis verband met gepleisterde plint en witgeverfde speklagen en pilas ters, van C.P. Broer BV aan de PASSAGE. Bouwjaar: circa 1905 (oudste deel). Omschrijving: Tweelaags fa briekspand met kantoorruimte on der plat dak. De gevels worden geleed door middel van pilasters, die boven de dakrand uitsteken en afgedekt worden door betonnen afdekstenen, en speklagen. Aan één zijde een Tamelijk gaaf woonhuis van pleisterwerk met profiellijsten als plintlijst en houten goten aan de ZEVENDE TOCHTWEG 37. Bouwjaar: 1880 1900 (oudste deel). WADDINXVEEN - Het tweelaagse fabriekspand met kantoorruimte onder plat dak van de fabriek voor bakkerijgrondstoffen C.P. Broer BV aan de Passage wordt omgeschreven als een redelijk gaaf pand, dat uit 1905 dateert De gevels zijn van rode baksteen, deels in halfsteensverband en deels in kruisverband met ge- pleisterde plint, en voorzien van wit geverfde speklagen en pilasters. De daklijst is van hout. Het gebouw I heeft ijzeren vensters met roedeverdeling. De houten schuifvensters en openslaande vensters hebben boven- lichten met gekleurd glas. De houten deuren met roedeverdieping zijn oorspronkelijk. Het bedrijfspand is voorzien van enkele nieuwe laaddeuren. (Foto: Archief - Sfaak Noteboom). Gaaf en goed onderhouden kerkhof achter de rooms-katholie ke St. Victorkerk aan de ZUID KADE. Aangelegd: circa 1920 (oudste deel). Laantje vanaf pas torie naar kerkhof aan beide zij den voorzien van hoge esdoorns. Kerkhof zelf omgeven door hulst haag. Geheel is rooms-katholiek terrein. Van cultuur-historische waarde. Omschrijving: Kerkhof achter pastorie bereikbaar via laantje en ijzeren toegangshekken. Kerkhof zelf is heel klein. Graven uit di verse perioden. In verlengde van laantje en toegangshekken kapel letje van rode baksteen in kruis verband met rijndekking en hou ten goot uit circa 1920. Voor het kapelletje liggen acht geestelijken (pastoors, kapelaans, dekens) be graven. Een haag van hulststrui- ken omgeeft kerkhof. Bij kerkhof: Smeedijzeren toe gangshekken. Bijzonderheden: Opschrift voor zijde kapelletje: ”Ik ben de verrij zenis en het leven” en ’’Joan: XI 25”. Overige terrein tussen pasto rie en kerkhof is groentetuin. Gaaf en goed onderhouden woonhuis van rode baksteen en gele baksteen in kruisverband aan de ZUIDKADE 27. Bouwjaar: 1875 - 1880 (oudste deel). Karak teristieke bebouwing. Omschrijving: Eénlaags volume, langgerekt en onder zadeldak met kopgevel aan Zuidkade. Kopgevel met symmetrische indeling waar bij toegangsdeur in het midden. Kopgevel tevens met strekken bo venvensters en deur. op ta- komst) kantoorbestemming. Gele gen aan pleintje met recente lei- linden. Karakteristieke bebou wing. Omschrijving: Langgerekt twee- ladgs volume onder samengesteld schilddak. Aan rechterzijde één- laags bouwdeel onder plat dak. Entree aan voorzijde onder over hangend driehoekige erkeruit bouw, waarvan voorgevel ter hoogte van zolderverdieping tot puntgevel van bakstenen dakka pel. Op de hoek met de Zuidkade ter hoogte van zolderverdieping vierkante torenbekroning. Deze is met rondboog decoraties en hoek- postamenten. Bij oud raadhuis: Aan Gouwezij- de: hardstenen stoep met achthoe kige stenen palen en ijzeren hek werk. Smeedijzeren balkonhek- werk. Bijzonderheden: Wapen van Wad dinxveen in voorgevel, boven eer ste verdieping. Gaaf en goed onderhouden he renhuis van wit geverfde gepleis terde gevels en grijs geverfde plint aan de ZUIDKADE 10. Bouwjaar: 1850 - 1875 (oudste deel). Karakteristieke bebouwing. Omschrijving: Tweelaags volume onder schilddak. Voorgevel is lijstgevel met houten kroon- en gootlijst. Symmetrisch ingedeeld met in het midden de deur en daarboven balkon. Profiellijsten als gevelornamenten. Ijzeren ha ken van voormalige luiken nog aanwezig. Bij het herenhuis: Aan achterzij de éénlaagse uitbouw en houten poort aan rechterzijde. Redelijk gaaf en origineel dub bel woonhuis van rode baksteen in kruisverband aan de ZUIDKADE 34 en 33. Leuke representant van toenmalige bouwperiode. Omschrijving: Dubbel woonhuis onder mansardedak met tweelaag se symmetrische voorgevel. Deze is royaal geornamenteerd en be kroond met borstwering. Midden gedeelte risalerend en gepleisterd. Hierin de entrees in portieken, waarboven een betonnen balkon met smeedijzeren balustrade en op de eerste verdieping tevens houten overkapping, die evenals balkon steunt op smeedijzeren consoles. Bij het dubbele woonhuis: Conso les van betonnen balken, evenals balkonhekwerk en overkapping, alsmede tuinhek nr. 34 van fraai smeedijzer. Nr. 34 aan zijkant meer recente aanbouw. Bijzonderheden: Portieken met lambrizering van crème en groene tegeltjes. Daarboven de wanden met blokpleisterwerk. De vloeren met zwarte en witte tegels. Be reikbaar via drie-treden stoepje. Redelijk gave boerderij van ro de baksteen aan de ZEVENDE TOCHTWEG 29 (bij manege Reigersburgh aan de Piasweg). Bouwjaar: 1880 - 1900 (oudste deel). Omgeven door loofbomen. Geheel begroeid met klimop. Omschrijving: Boerderij met in gang in langsgevel. In de kopge vel aan de straat zowel vensters van het woongedeelte als de stal deuren. Aan rechter zijde een nieuwe kleine aanbouw. H J i -j

Weekblad voor Waddinxveen | 1992 | | pagina 13