Bouwkunst aan Nesse De Gouwe ontsloot Waddinxveen GRATIS FILM krijgt u van ons bij ontwikkelen en afdrukken van uw kleurenfilm Fotocolorshop Kerkhofkapelletje F I ’’Jagtlust” is in 1870 gebouwd aan Noordeinde rrfê p i Vaarsloot Dorrekade sluiproute schippers Rotterdam uk MEDISCHE DIENSTEN BURGERLIJKE STAND KERKDIENSTEN I DOE IETS AAN DEUNTJES-GEDRENS. COLOPHON ARDAPPELf Verspreid Boerderijen Bedrijf en techniek De kern Nijverheid AARKADE 6 ALPHEN A/D RIJN A GEVONDEN I EN VERLOREN VOORWERPEN Verloren Gevonden ■KS 5^'* Pagina 5 Woensdag 29 juli 1992 Weekblad voor Waddinxveen eens drie kernen I I I KERK KERK Calvijn-MAVO, I Onherbergzaam Waddinxveen had I I 9.30 uur, woensdag: 19.00 uur Ontmoetingskerk, Groensvoor- de: Eucharistievieringen op zater dag: 19.00 uur, zondag: 11.15 uur, dinsdag: 9.00 uur, don derdag: 9.00 uur. Elke tweede vrijdag van de maand: 10.00 uur. Mogelijk was ook de Onbelemmer de windvang voor molens dankzij >lex en de noord- le Gouwe - waar- i BAPTISTENGEMEENTE ALPHEN AAN DEN RIJN Triomfaterkapel, Molenwerf- StrAut* 10.00 uur ds. H.G. Koekkoek 18.30 uur ds. H.G. Koekkoek NEDERLANDS HERVORMDE KERK Brugkerk, Kerkweg-Oost: 9.00 uur ds. B. Oosterom, Ou- dewater 17.00 uur kand. L.A. Burger, Waddinxveen De Hoeksteen, Esdoornlaan: 9.30 uur ds. A. Heij, Arne- muiden 18.30 uur ds. J.W. Goossen Betheikerk, Bilderdijklaan: 9.30 uur ds. J.W. Goossen 17.00 uur J.J. Verhaar, Hou- tem Rehobothschool, Sperwerhoek: 10.30 uur ds. B. Oosterom, Oudewater 17.00 uur geen dienst Immanuëlkerkgemeente, Prin ses Beatrixlaan: 9.30 uur ds. kand. S.C.B. Her manns, Schiedam 19.00 uur geen dienst GEREFORMEERDE KERKEN Ontmoetingskerk, Groensvoor- de: 9.30 uur ds. B.J.F. Schoep, Gouda 17.00 uur ds. H. de Moor sr., Canada REMONSTRANTSE GEMEENTE (in samenwerking met de Vrij zinnige Hervormden) Kerkgebouw Zuidkade: 10.00 uur J.A. van Kakerken, Soest ROOMS-KATHOLIEKE KERK St. Victorkerk, Zuidkade Eucharistieviering op zondag: Weekblad voor Waddinxveen Uitgave: Dagblad van Rijn en Gouwe BV, Raoul Wallenbergplein 9, Postbus 1, 2400 AA Alphen a/d Rijn. Redactie-adres: Peuleyen 144, 2742 EN Waddinxveen Telefoon: 01828-1^594 Kantoor: Oranjelaan 9, 2741 EP Waddinxveen Postbus 372, 2740 AJ Waddinxveen Telefoon: 01828-14788 Openingstijden: maandag t/m donderdag: 08.30-17.30 uur, vrijdag: 08.30-16.30 uur. Klachten bezorging Waddinxveen: Sweelinckhof 31, 2742 CB Waddinxveen Telefoon: 01828-18950 Klachten over de bezorging vóór donderdag 18.00 uur LEGER DES HEILS Immanuëlkerk, Prins Beatrix laan 15.00 uur samenkomst (elke laatste zondag van de maand) JEHOVA’S GETUIGEN Koninkrijkzaal, Burgemeester Trooststraat 10.00 uur openbare toespraak 11.00 uur Wachttorenbespre king Is burenlowoai voor u een probleem? Doe er dan iets aan. De Nederlandse Stichting Geluidhinder helpt bij het vinden van een oplossing. NSG, Postbus 381,2600 AJ Delft. WADDINXVEEN - De Gouwe-oever aan de Nesse mag er ook zijn om een beeld te krijgen van de jongere bouwkunst en stedebouw in Wad dinxveen. De woonhuizen Nesse 2-4,12 en 18 krijgen een speciale vermelding gezien de karakteristieke bebouwing ter plaatse. (Foto: Ar chief - Sjaak Noteboom). daarom in de 19e en 20e eeuw meermalen verbeterd en aange past aan de eisen des tijds. Rond 1825 werd de Gouwe-Aarverbin- ding opgewaardeerd en sedert 1870 werd de Gouwe in fasen ver der aangepast en verbreed door (met name rond de jaren 1905, 1918 en 1932) ingrijpende wer ken, als verbreding en kaderver- zwaring. Hiertoe werd een deel van de be bouwing gesloopt. In de jaren 1898-1903 werd bovendien een bochtafsnijding gerealiseerd bin nen de Polder Bloemendaal (on der Gouda); een tweede coupure kwam tot stand in 1910 in de Oostpolder in Schieland (gedeel telijk Waddinxveen). iJUWt opende spoorlijn Gouda-’s Gra- venhage, die geen functie kreeg voor lokaal verkeer en dus geen ’’attractie” uitoefende. Het geldt wel voor de uit 1934 stammende spoorlijn Gouda-Al- phen aan den Rijn. De plannen voor deze verbinding stammen uit het laatst van de vorige eeuw en hadden vooral ten doel het kweke- rijcentrum Boskoop te ontsluiten. Waddinxveen verwachtte niet veel van het spoor, maar nadat de aanleg was voltooid, bleek juist deze gemeente belangrijke groei- impulsen te ontvangen van de en- kelspoorlijn die 500 tot 1.000 me ter westelijk van de Gouwe werd getraceerd. Van eminent belang voor het wa terverkeer is een goede doorvaart door de Gouwe. Deze vaarweg is Ondertrouwd: Steggink, E.H.H. en Molenaar; L., Ottevanger, M.P. en Hempel, S.I.M.; Verhoef, R. en van den Broek, N.H.; Best, R.L. en Hodes, A.; Minnes, L.M. en E.F. Kronenburg; De Freitas, D.A. en Ubaghs, P.L.E.C.W.; van Wijk, A. en van Willigen, R.; Bosch, J. en van der Bijl, J.A. Gehuwd: Bontenbal, D. en van der Hek, S.; Voorthuijzen, L. en den Dekker, I.N.; van der Stroom, J. en Heeren, E; Duson, C.H.A. en Plaisier, J.M.; Walta, A.C.P. en Flink, K.M. GEREFORMEERDE (VRIJGEMAAKT) Kruiskerk, Passage: 8.30 uur ds. L.S.K. Hoogen- doorn 14.45 uur ds. L.S.K. Hoogen- doorn In de Zuidplaspolder is thans op verscheidene plaatsen verspreide bebouwing. Na de droogmaking van de Zuidplas in 1839 werden hier en daar boerderijen gesticht langs de noordoost-zuidwest ge richte wegen die lange tijd de eni ge bebouwing vormden. De boe renhofstede ’’Vredenburgh” in de Zuidplaspolder aan de Noordelij ke Dwarsweg, prominent aanwe zig op kaarten van rond 1870 ver loor veel van zijn uitstraling maar is nog aanwezig. Het voormalige deftige buiten ’’Souburgh” ging ten onder rond 1825. Het was gelegen langs de noordzijde van de Kerkweg bij de Waddinxveense Brug en grensde aan de veenpias De Put. De tuin aanleg in landschapsstijl verviel en ongeveer 100 jaar na de sloop van het huis werd hier de Oranje laan aangelegd. In vrij recente jaren kwamen in de nabijheid van de inmiddels op gerichte kascomplexen woning- concentraties langs de wegen tot ontwikkeling die hun ontstaan danken aan het arbeidsintensieve karakter van de bloemen- en plan- tenkwekerij. De Piasweg is zo’n centrum, maar ook nabij de Beijerincklaan/Tweede Bloksweg en in het uiterste zuiden van de gemeente (waar zich ook de vei ling bevindt) bestaan bebouwings- clusters. Aan de andere zijde van de Gou we, in de Polder Bloemendaal, vinden wij bij de Middelburgse Brug, bij Willem’s Hoeve en nabij Middelbrug verspreide bebou wing die mede het resultaat lijkt te zijn van het tuindersbedrijf ter plaatse. RAFAEL GEMEENSCHAP WADDINXVEEN Het Zuidhonk, Zuidplaslaan 10.00 uur samenkomst mendaalseweg, terwijl ook een aantal (geïnventariseerde) boerde rijen is gelegen in de omgeving van de Piasweg en langs de Zui delijke Dwarsweg en de Henegou- werweg. Van de afzonderlijke woonhuizen en villa’s zijn voor de dorpsbebou- wing vermeidenwaardig: Noord einde 118, Dorpstraat 66, Kerk- weg-West 13 en Kerkweg-Oost 218. In Waddinxveen zijn geen grote planmatige woningbouwcom- plexen te vinden. Slechts enkele rijtjes arbeiderswoningen bevin den zich aan de Jan Dorrekenska- de-Oost (circa 1900) en aan de Onderweg/Kleikade (1923), ter wijl zich een paar complexjes be vinden in de omgeving van de He- negouwerweg-Kromme Esse-Piet Hein- en Trompstraat; deze date ren uit de jaren 1910/20. Van de bijzondere bebouwing zijn vermeldenswaardig: het voormali ge raadhuis aan de Zuidkade (1911), het postkantoor aan de Kerkweg-Oost (1927) en het uit 1934 daterende station, ontwor pen door architect H. Schelling en vrijwel identiek aan dat van Boskoop. Tevens zijn te noemen: de Re monstrantse kerk aan de Zuidka de (1835), de in neo-classicisti- sche stijl opgetrokken Nederland se Hervormde Kerk aan de Kerk weg-Oost (1837) en de eveneens aan de Zuidkade te vinden St. Victorkerk, gebouwd in 1875/80, naar een neogotisch ontwerp van architect E.J. Magry en in de loop der jaren voorzien van een pastorie (1926), een kerkhof en een lagere school. De boerderijen in de gemeente Waddinxveen zijn veelal van het langshuistype, met de kopgevel naar de straat gericht. Voorbeel den hiervan uit de MIP-periode zijn: Henegouwerweg 114 (circa 1860), Bloemendaalseweg 2 (1860), 12 (circa 1880) en 17 (eind 19e eeuw), Zuidelijke Dwarsweg 11 (begin 20e eeuw), Noordeinde 2 (1910) en 110 (1915). Aparte vermelding behoeft de boerderij Vredenburgh aan de Piasweg, waarvan het tweelaagse woonhuis uit 1870 de boerderij een landhuisachtig karakter geeft. Waddinxveen is bekend om zijn houtindustrie en houthandel. De meeste van deze bedrijven zijn echter na-oorlogs of hebben een na-oorlogse behuizing. Van ande re, uit de MIP-periode daterende industrieën industriegebouwen zijn te noemen: de voormalige elektrische meubelfabriek uit 1894 (Noordkade 68) en de ge bouwen van de NKF, Noordkade 64, daterend uit circa 1935. Een voormalige broodfabriek uit het begin van deze eeuw is te vin den aan de Passage en aan de Brugweg, op de hoek met de He negouwerweg staat nog een voor malige maalderij uit 1907. Tot slot verdient aparte vermel ding de monumentale hefbrug over de Gouwe. Deze brug da teert van 1936 en werd net zoals de hefbruggen van Boskoop en Alphen aan den Rijn gebouwd bij gelegenheid van de verbreding en kanalisering van de Gouwe gedu rende de jaren dertig, door de fir ma De Vries Robbé te Gorin- chem. OUD-GEREFORMEERDE GEMEENTE IN NEDER LAND Kerkgebouw Mercuriusweg: 10.00 uur leesdienst 18.30 uur leesdienst het plassencompl zuidloop van de door de overheersende westenwin den optimaal benut konden wor den - van invloed. Hoe dan ook: rond 1800 was de papiernijverheid van eminent be lang en rond 1865 stonden er zelfs 15 papiermolens langs de Gouwekade. Op dat moment was deze industrie overigens al over zijn hoogtepunt: door toenemende mechanisatie ging het voordeel van de goedkope arbeidskracht te niet en daarnaast werd papier meer en meer van hout gemaakt, dat uit het buitenland werd aan gevoerd. Waddinxveen verloor ook het voordeel van zijn gunstige wind- ligging door de snelle industriali satie van het bedrijf: landelijk ge schiedde in 1869 de helft van de papierproduktie op basis van stoomkracht. Naast de papiermolens waren rond het midden van de 19e eeuw ook een tras- en twee houtzaag molens, een viertal houtdraaierij- en en een houthandel actief langs de Gouwe en verder een koren molen (noodzakelijk geworden na de droogmaking van de Zuidplas) en tot vijf scheepstimmerwerven. De nadruk kwam naar het eind van de eeuw dan ook toenemend op de houtindustrie te liggen en er verschenen meubelfabrieken, een speelgoedfabriek, een carros- seriefabriek, enzovoorts. Evenwijdig aan de lineaire dorps- structuur langs het Noordeinde ontstond in de vorige eeuw alsdus een minstens zo belangrijke line- raire concentratie van woon- en vooral werkplaatsen langs de (Noord- en Zuidkade) Gouwe, die in de eerste decennia van de 20e eeuw nog verder werd verdicht. Na de Eerste Wereldoorlog stag neerde de ontwikkeling enigzins maar in 1931 waren er 30 grote en 30 kleinere bedrijven in Wad dinxveen gevestigd. Hieronder waren er vele die zich op het ter rein van de houtindustrie in de ruimste zin bewogen en er was nog één papierfabriek. De carrosseriefabriek (van hout naar metaal!) was uitgegroeid tot de grootste in Nederland en ver der waren er ook een betonfa- briek, een machinefabriek, een glasslijperij en een fabriek van bakkerswaren. Een aantal van deze bedrijven had zich ook gevestigd langs de Dor rekade, de Kerkweg en nabij het Noordeinde en het gevolg was dat de beide parallele kernen naar el kaar gingen groeien. Toch is dit waarschijnlijk niet in de eerste plaats te danken aan het droogma ken van de plas tussen de beide bebouwingsassen in de jaren 1870-1873; zelfs in 1946 was er nog geen behoorlijke oost-westver- binding door de Voorofsche Pol der. Wel werd de weg (gelegen achter de bebouwing) aan de westzijde van de Gouwe enigszins verbe terd, maar nog niet voldoende om het bedrijfsverkeer onbelemmerd doorgang te verlenen; de infra structurele voorzieningen waren lange tijd onvoldoende. Waddinxveen biedt thans nog steeds onderdak aan menig indus trieel bedrijf met wortels in het vooroorlogse (heel veel houtbe werking: o.a. de meubelfabrieken en verder de NKF. Kabelfabriek, 1935), maar een scheepmakerij, de papierindustrie en het grote carrosseriebedrijf zal men er ver geefs zoeken. Als niet-industriële relicten uit de periode van opkomst van het in- dustriedorp bleven de Nederlands Hervormde kerk uit 1837 en de Remonstrantse kerk uit 1835, maar oude industriemolens vindt men er eveneens niet meer. Uit een aantal verschillende ”co- pen” ontstonden in de 13e eeuw de beide ambachten Noord- en Zuid-Waddinxveen. De ontgin- ningsbases van de venen lagen aanvankelijk nog aan de (al voor 1233?) verlengde Gouwe, maar werden in een tweede fase verlegd naar de lijn van de huidige Noordeinderweg. Langs deze weg ontwikkelde zich de lineaire bebouwing van Noord- Waddinxveen; een eind verderop die van Zuid-Waddinxveen langs de weg naar Gouda. Het slagen- landschap met kavels haaks op de Gouwe werd gebruikt voor akker bouw en veeteelt en vooral ook vergraven voor de turfwinning. Op 17e en 18e-eeuwse kaarten werden de dorpen langs de noord- zuid-lopende weg aan elkaar ge groeid weergegeven, maar de doorgaande verbinding in zuidelij ke richting verdween in het water van de inmiddels door slagturven ontstane plassen. Haaks op deze weg lagen de Dor rekade en de Kerkweg (de eerste kerk zou dateren van rond 1350) die de verbindignen vormden met ’’achterland” en Gouweoever. In het verlengde van de Kerkweg lag zeker in de 16e eeuw een brug over de Gouwe ten behoeve van onder andere de ’Bloemendalers’; later was de brug van belang voor het doorgaand verkeer van Am sterdam naar Gouda. Parallel aan de Dorrekade lag een vaarsloot die door Rotterdammers is gebruikt als ’’sluiproute” om de Goudse tol te mijden in de water route naar Amsterdam. Na de (tijdelijke) opening van de vaar weg over Benthuizen rond 1693 verloor Rotterdam zijn belangstel ling voor de Dorrekade en de weg boette aanzienlijk in aan kwaliteit, mede door de ligging te midden van de plassen. De vervening had er inmiddels toe geleid dat het agrarisch be drijf in Waddinxveen ten onder was gegaan en dat de inwoners zich op andere takken van bedrijf gingen richten. Een aantal inwo ners van Waddinxveen-Zuid ver huisde naar de Gouwekade en in de loop van de late 18e eeuw kwam uit de huisnijverheid (on der ander klompen, timmerwerk) een reguliere houtindustrie voort; de aanvoer van de grondstof ge schiedde over water vanaf Rotter dam. Voor ondernemers werd Wad dinxveen interessant door het lage loonpeil en met name de papierfa bricage Werd van belang. Bijko mende vestigingsgunstige voor waarden voor dit bedrijf waren de waterrijkdom en de goede trans portmogelijkheden over de Gou we (aanvoer van lompen!). Gouwekade tot Provinciale Weg nr. 25 (Henegouwerweg) werd ge maakt en bovendien de autowegen Utrecht-’s Gravenhage en Utrecht-Rotterdam door het ui terste zuiden van de gemeente werden aangelegd (nu respectie velijk Al2 en A20). Door verharding van een aantal polderwegen werd de toeganke lijkheid van de gemeente aanzien lijk vergroot, maar de westelijke Gouweoever is relatief slecht be reikbaar voor het goederenver voer. De meeste dijken en kaden bin nen Waddinxveen hebben een wa- terkerende functie en zijn daar naast wegbasis en in een aantal gevallen ook bebouwingsas. Dit laatste gaat niet op voor het dijklichaam van de in 1870 ge- De betekenis van het vaarwater laat zich afmeten aan het belang dat werd en wordt gehecht aan de doorvaartcapaciteit van de brug gen: in Alphen aan den Rijn, Bos koop en Waddinxveen (1936) kwamen hefbruggen over de Gou we tot stand. Hiernaast is de Gou we van belang als boezemwater van het hoogheemraadschap van Rijnland. Een waterleidingbedrijf werd pas opgericht in 1920; het betrok wa ter uit Boskoop. Electriciteit werd vanf 1922 afgenomen van de cen trale te Leiden; een eigen gasfa briek op de oostoever van de Gou we verzorgde van vóór 1930 de gasvoorziening. ZATERDAG 1 EN ZONDAG 2 AUGUSTUS Voor de praktijk van de huisartsen Van Heel, Siemons, Hertogh en Wilms (groep I) heeft dienst: Arts: W.A. van Heel, Mozartlaan 2-4, tel. 12676. Voor de praktijk van de huisartsen Blom, Glaser, Van der Linde, Hemminga en Vreeken (groep II) heeft dienst: Arts: B. Glaser, Souburghlaan 13-15, tel. 14100. Dienstdoende apotheek: D.C. van Doorn, Prins Bernhardlaan 65, tel. 14162. GEREFORMEERDE GEMEENTE BOSKOOP Kerkgebouw Mendeiweg: 9.30 uur leesdienst 18.00 uur leesdienst CHRISTELIJKE GEREFORMEERDE BOSKOOP Kerkgebouw Nieuwstraat 79: 9.30 uur ds. M.J. Oosting 19.00 uur ds. M.J. Oosting Ondertussen nam ook de woon functie van het dorp sterk toe. Er verschenen meer en meer huizen langs de Kerkweg, die zowel aan de land- als de waterzijde be bouwd raakte en ook langs de Kleikade kwamen woningen. Aan de Kerkweg vindt men nog het postkantoor (1927) en aan de Zuidkade het oude gemeentehuis (1911); ook zijn er nog tal van woningen uit de vooroorlogse ja ren binnen Waddinxveen. Ten zuiden van de kern langs de Gouwe en verder tot bij de draai brug over de Ringvaart (rond de Zuidkade) ontstond een opvallen de verdichting. Aan de. overzijde van de Gouwe bouwde men in de jaren rond 1910 woningen langs de Brugweg en later in de omge ving van de gasfabriek (Prins Hendrikstraat, Emmastraat), ter wijl ook nabij de dorpskom in de jaren twintig woningbouw zicht baar werd (Oranjelaan e.o.). Een duidelijke samenhang in de bebouwingsontwikkeling met de opening van het station in 1934 is niet waarneembaar; wel is er spra ke van komvorming ter hoogte van de brug over de Gouwe. In de jaren 1938-1953 werden plannen gemaakt met het Insti tuut Stad en Landschap van Zuid-Holland voor verdere uit breiding van Waddinxveen en na de Tweede Wereldoorlog ging de groei verhevigd verder: toen ver schenen eerst twee geheel nieuwe woonwijken ten zuidwesten en ten noorden van de kom in de nabij heid van het station en daarna - in de jaren zeventig - raakte ook de westzijde van de Voorofsche Pol der bebouwd. Bij deze laatste uit breiding raakte Waddinxveen wel wat waardevolle cultuurgrond kwijt in de Zuidplaspolder. De oorspronkelijke lineaire neder zettingen langs de Noordeinder weg en de Gouwekade zijn met deze ontwikkelingen grotendeels ingekapseld geraakt in de huidige structuur, zij het dat er (nog) de west- respectievelijk de oostgrens van vormen. Weekeinddienst dierenarts: J. Slager, Kerkweg-Oost 220, Waddinxveen, tel. 01828-12737 (bij afwezigheid dierenarts Y.M. Klaare, Turfmarkt 94, Gouda, tel. 01820-18995 of dierenarts W.C.M. van den Heuvel, Driewegplein 8, Gouda, tel. 01820-11215). C. de Vos en B. de Vos-Kroeze, Prins Bernhardlaan 17, tel. 10462 (bij afwezigheid dierenarts C. Moons, tel. 01829-2568). Geboren: Kaya Christine d.v. M.C. Boersma en M.B. Richards; Maikel en Wesley z.v. C. Slierendrecht en J.C. Stouten; Annefleur d.v. F.M. Spillenaar en J. Vermeij; Femke Elisabeth d.v. R.P.J. Hendriks en N.T. Jacobs; Jolanda Claudia d.v. P. de Wit en H.G.C.H. Hefkens; Patrick Jurri Geboren: Akke Hendrika, d.v. K.L. den Haan en H. Duijzer; Leo- nie Lianne, d.v. J.E. Heikens en P. van Limpt; Bruny, d.v. L. Krijgsman en G.C. Smeels; Wouter Ijsbrand, z.v. N.H. van Klink en M. Ek; Petra Daniëlle, d.v. H. Kuiper en I. Stol; Nick, z.v. F.J. Rijntalder en K. uit de Bulten; Roy, z.v. F. van den Berg en N.W. van Dijck; Evert René, z.v. R.A.E. de Boer en P. Ras; Tim Johan nes, z.v. J.C.M. Houdijk en C.W.M. Houtman; Mike, z.v. J. Vroegop en T.M. van Rhijn: Carlo, z.v. J.F.P. Scheele en B. de Groot; Donny z.v. M. Vurens en S.M. van Wichen; Jan Corstiaan, z.v. D. Dros en S.A. Cammeraat. WADDINXVEEN - Behalve via landwegen is Waddinxveen van ouds bereikbaar over water: de Gouwe vormt al sedert de 13e eeuw een belangrijke waterweg voor het noord-zuidverkeer door Holland. De aanleg van jaagpaden voor de trekvaartdiensten in de 17e eeuw zorgde voor een verdere ontslui ting van het dorp maar ook de landwegen naar Hazerswoude (Noordeinderweg), de Winterdijk, de weg van Gouda naar Reeuwijk- Dorp en verder de Middelburgse- weg (met aansluiting op het Goudse Rijpad) naar Alphen aan den Rijn en Amsterdam waren van eminent belang gedurende de 18e en 19e eeuw. Het oost-westverkeer verliep toen stroever door de aanwezigheid van enorme waterplassen, maar de Kleikade (Dorrekade) naar Moer- kapelle was met enige moeite bruikbaar. Na de totstandkoming van de Zuidplaspolder en de Ach- terofse Polder werd dit veel beter. Verharding van de wegen in de huidige gemeente Waddinxveen had rond 1865 al op vrij grote schaal plaatsgevonden: opvallend was echter de matige toestand van het jaagpad langs de oostzijde van de Gouwe tussen Boskoop en de Waddinxveense Brug (nu hef brug). Structurele verbetering kwam pas op gang in de jaren dertig van de ze eeuw toen de oostelijke Dienstdoende verloskundige: A. Voss-Becks, Peuleyen 60, te. 16801. Mededeling: De regeling ’’medische weekeinddienst” is uitsluitend bedoeld voor dringende gevallen, waarvan de behandeling niet tot de eerstvolgende werkdag kan wachten. Spreekuur waarnemend huisarts op zaterdag en zondag van 10.00 - 11.00 uur en van 16.00 - 17.00 uur. Voor deze spreekuren behoeven geen afspraken ge maakt te worden. Aanvraag visites gedurende dezelfde uren als waarop er in het weekeinde spreekuur wordt gehouden. Buiten deze tijden is de waarnemend huisarts alleen voor zeer dringende spoed gevallen bereikbaar. V Inlichtingen: Rijkspolitie Waddinxveen WADDINXVEEN - De gemeen te Waddinxveen telt heden ten dage slechts één kern: het dorp Waddinxveen op de westoever van de Gouwe. Verder is er op verscheidene plaatsen wat ver spreide bebouwing; het meest markant is een boerderijstrook in de Polder Bloemendaal. Vroeger bestond het dorp uit een drietal afzonderlijke kernen, na melijk Noord-Waddinxveen, Zuid-Waddinxven en ook werd wel onderscheiden het gehucht Waddinxveensebrug. Waddinxveen-Zuid was in de loop der jaren door de vervening steeds onherbergzamer geworden en de weg door het dorp was gaan doodlopen in het water van de Zuidplas. Na de totale ondergang van het dorp en de droogmaking van de plas werd het land op nieuw verkaveld en verdween de kern Waddinxveen-Zuid voorgoed ■van de kaart. De bebouwing rond de Waddinx veensebrug groeide dankzij de toegenomen nijverheid en indus trie vast aan Waddinxveen-Noord en werd zelfs het trekpaard van de gemeente. Waddinxveen dateert uit de 13e eeuw toen het werd gesticht als veenontginningskolonie van het ”cope”-type (In feite was er spra ke van een aantal afzonderlijke ’copen’ in de jaren 1233, 1244 en T269, waardoor ook de verschil lende vroegere kernen ontston den). Rond 1500 telde het zo’n 4 of 500 inwoners, ruim twee eeuwen later (1732) was dit aantal flink gegroeid tot 2.400, maar door de vervening ging daarna zoveel land verloren dat ook het bevolkings cijfer ging dalen en omstreeks 1800 zelfs onder de 1500 geraak te. Bij de gemeentelijke herindeling van 1870 kwam de gemeente Broek c.s. gedeeltelijk bij Wad dinxveen (1.428 inwoners), ge deeltelijk bij Gouda (313 inwo ners). In 1870 waren er dus totaal 3.843 inwoners. De bevolkingsafname in 1895 is toe te schrijven aan de overgang van een deel van Voorofsche Pol der naar Boskoop. De lichte da ling begin jaren twintig is het ge volg van de slechte economische vooruitzichten direct na de Eerste Wereldoorlog, die een vertreksal- do teweeg brachten ondanks de sterke groei in de voorgaande ja ren. Div. sleutels; div. portemonnees portefeuilles met geld en/of beschieden; rood/witte kater; busabonne- ment: gouden pinkring; gou den broche (2 takjes); bankbil jet ƒ100,-. Div. sleutels, div. portemonnees/portefeuilles met geld en/of bescheiden; Hond (Labrador-achtig) met rode halsband; kinder zonne bril; hondje (teef) kl. bruin/zwart/grijs (vuilnisbak je); regenpak; bodywarmer; cypers katje; gouden armband. WADDINXVEEN - ’’Nieuwe aardappelen” staat er op een bord voor de redelijk gave boerderij ’’Jagtlust” van gele handvormsteen aan het Noord einde 130. Het oudste deel van dit pand is in 1870 neergezet. Bij de boerderij staan zes beu ken. De boerderij bestaat uit een voorhuis onder schilddak met symmetrische lijstgevel. Deze heeft in het midden een vlakke houten omlijsting. De boerderij is toegankelijk via een hardstenen trap. Er achter ligt een smallere stal, die nieuw is opgemetseld. Bij ’’Jagtlust” staat een grote nieuwe schuur. Boerderijen van het langshuistype WADDINXVEEN - De bebou wing uit de periode 1800-1945 van de gemeente Waddinxveen bevindt zich voor wat betreft de bebouwde kom voornamelijk langs de twee noord-zuid lopende (ontginnings)-assen: de Noord- en Zuidkade (ten westen van de Gouwe) en het Noordeinde-Dorp- straat. (Het Noordeinde vormt te vens de uitvalsweg naar Boskoop). Langs de haaks gelegen Kerkweg- West en -Oost en de Klei- en Veenkade/Jan Dorrekenskade West en -Oost zijn tevens objec ten uit de periode van het Monu menten Inventarisatie Project (MIP) te vinden. Met elkaar vor men deze vier lijnen ook de oor spronkelijke structuur van Wad dinxveen. Aan de overzijde van de Gouwe strekt de bebouwing uit de perio de 1800-1945 zich uit langs de Brugweg. In het buitengebied concentreert de (boerderij)bebouwing zich langs het Noordeinde en de Bloe- EVANGELISCHE GEMEENTE PAROUSIA GOUDA Aula Joh. Winterdijk: 10.00 uur A. Bol WADDINXVEEN - Een laantje met smeedijzeren toegangshekken en daarnaast een groentetuin verbindt de rooms-katholieke pastorie aan de Zuidkade met het in 1920 aangelegde rooms-katholiek kerkhof. De kleine gave en goed onderhouden begraafplaats, die geheel is omgeven door hulsthaag, is van cultuur-historische waarde. Op het kerkhof is een kapelletje van rode baksteen in kruisverband met rijndekking en houten goot aanwezig. Op het kapelletje staan de teksten "Ik ben de verrijzenis en het leven" en "XI 25". (Foto: Bert Woudenberg). Sg- «MUM 7U

Weekblad voor Waddinxveen | 1992 | | pagina 5