Gave waterstaats kerk I Onderzoekers zien belang van circa zeventig panden Oude begraafplaats Langgerekt zaalkerkje Oud raadhuis 1911) Rijkere dorpshuizen ’’Vredenburgh”, rijker woonhuis Vervening bepaalde grondgebruik W’veen Waardevol zaalkerkje Ut- I i Agrarisch bedrijf ging ten onder Monumenten Inventarisatie Project (MIP) dik boekwerk Ijl «lil fel Dorpstraat 66 Huize Marianne Boerderij Brugweg 19-21 Brugweg 27 Niet-agrarisch Anna Hoeve Willem’s Hoeve Brugweg 29-31 Brugweg 2-4 Dorpswoning Zaalkerkje - Boerderij Boerderij Boerderij Pagina 7 Weekblad voor Waddinxveen Woensdag 29 juli 1992 ■4 O wmSI Gepleisterd woonhuis met gave, voor Waddinxveen rijke voorgevel VERVOLG OP VOLGENDE PAGINA I limit '«JgUMMUMUMlMUI UMUiXU I UUXU UUV<<<<H<<UMM WADDINXVEEN - De Brugkerk van de Centraal Hervormde Ge meente aan de Kerkweg-Oost 230 stamt uit 1837. Het is een gave wa terstaatskerk, die karakteristiek is voor de toenmalige periode. Het Godshuis heeft kroonluchters uit de bouwtijd en is voorzien van een nieuw stalen toegangshek in oude vorm. De kerk, dat een klassicistisch portaal aan de voorkant bezit, heeft een schilddak met steekkap, kent een maasdekking en heeft een houten klokkestoel. (Foto: Archief - Fe- jagrafie Ton Bennemeer). Gaaf en goed onderhouden woonhuis van rode baksteen in vlaamsverband aan de BLOE- MENDAALSEWEG 9. ’’Huize Marianne”. Bouwjaar 1924 (oud ste deel). Met voortuin. Deels ge dempte sloot. Diverse hoge es doorns. Representant van bouwpe riode. Omschrijving: Eénlaags geheel van verschillende bouwdelen op T-vormige plattegrond. Aan voor zijde woonhuis, gedeeltelijk onder schilddak met nokrichting even wijdig aan de straat. Haaks daar op aan de achterzijde bouwdelen. Aan voorzijde: risalerend midden gedeelte met voordeur en daarbo ven in dak uitgebouwd inpandig balkon onder steekkap. Bijzonderheden: Naam in gevel steen boven voordeur. In rechter zijgevel bouwjaar in gevelsteen met datum eerste steenlegging. Gaaf en goed onderhouden boerderij van rode baksteen in kruisverband aan de BLOEMEN- DAALSEWEG 15. Bouwjaar cir ca 1900 (oudste deel). Perceel omringd door sloten. Bereikbaar via brug. Hoge kastanjebomen. Karakteristieke bebouwing. Omschrijving: Boerderij van het Zuidhollands langshuis type met kopgevel naar straat gericht. Voorste gedeelte woonhuis met daarachter de stal. Bij de boerderij: Aan achterzijde hooiberg. Rechts tegen woonhuis gedeelte aangebouwd meer recent boenhok. WADDINXVEEN - In 1880 - 1890 is de oude algemene begraafplaats aan de Kerkweg-West 19 ontstaan. De dodenakker, destijds voorzien van een kerkje en inmiddels van cultuur-historische waarde, wordt ge kenmerkt door hardstenen zerken en stenen en familiegraven met giet- ijzeren hekje. Ook bevinden zich er een aantal oorlogsgraven. (Foto: Bert Woudenberg). WADDINXVEEN - Het langgerekte remonstrantse zaalkerkje van ro de handvormsteen in kruisverband en zijgevels van ijsselsteentjes on der schilddak met nokrichting evenwijdig aan kade staat er sinds 1835. De fraaie, gave en goed onderhouden kerk heeft cultuur-histori sche waarde. De vensters hebben een houten rondboog met roedeverde- ling. Er zijn dubbele houten toegangsdeuren. Aan de straatzijde be vindt zich een houten hekwerk met bij het toegangshek een ijzeren boog in onderdoorgang. Boven de toegangsdeur en tegen de voorgevel twee gevelstenen met datum en jaar eerste steenlegging en het op schrift "Een is uw meester, namelijk Christus". (Foto: Archief - Feja- grafie Ton Bennemeer). Twee gaaf en goed onderhouden woonhuizen van rode baksteen in kruisverband aan de BRUGWEG 19 - 21. Bouwjaar: 1910 - 1915 (oudste deel). Karakteristiek. Omschrijving: Tweelaags woon huizen met karakteristieke zeer gekleurde bakstenen voorgevels, deze met borstwering bekroond. Aan achterzijde éénlaags keuken- uitbouwtje. Bijzonderheden: Beide huizen zijn identiek, alleen 21 vensters en deur deels vernieuwd, maar ook in oorspronkelijke staat. Gaaf en goed onderhouden woonhuis van rode baksteen in De hefbrug over de Gouwe moet zelfs worden gekenschetst als een ’’monument van bedrijf en techniek”. Die conclusie valt te trekken uit het lijvige boekwerk dat het pro vinciaal bestuur van Zuid-Holand in het kader van het landelijke Monumenten Inventarisatie Pro ject (MIP) het licht heeft laten zien. Het boekwerk is samengesteld door M. van Ingen, drs. S.R. Jon- kergouw, drs. A.F.J. Niemeijer, drs. L.A. Nizet, ir. Th.A.J. Schie- re, drs. E.B. de Snoo - van de Garde, ing. M. Spooren, drs. B.L. Sprinkhuizen en ir. M. Verwey. In de begeleidingscommissie had den zitting L.J. van den Boogert, D. Brouwer de Koning, drs. R. Daalder, drs. Th.M. Elsing, W. de Jong en ir. J.G. Wegner. Van de karakteristieke panden is het woonhuis bij de boerderij ’’Kanaan” aan het Noordeinde met het bouwjaar 1767 het oud ste. Van de boerderijen - in Wad dinxveen in de meeste gevallen van het Zuidhollandse langshuis- type - mag de boerderij aan de Bloemendaalseweg 2 uit 1860 er ook zijn. Overigens is niet alleen gekeken naar karakteristieke panden, ook rijkere dorpswoningen aan de Dorpstraat en langs de Kerkweg- West en typische arbeiderswonin gen uit vroeger tijd aan de Jan Dorrekenskade-Oost krijgen in het kader van het Monumenten Inventarisatie Project alle aan dacht. Voor het MIP hebben de onder zoekers enkele jaren in Waddinx veen vertoefd. Inmiddels heeft zich hier en daar de situatie ge wijzigd. Enkele panden zijn ver bouwd (aan de Nesse) of kregen te maken met een grote brand (aardewerkfabriek De Wigo aan de Noordkade). Ook een boerderij werd intussen afgebroken: ’’Niets te verwonder lijk” aan het Noordeinde 110. Opvallend is dat de onderzoekers niet op het terrein van NKF Ka bel BV aan de Noordkade moch ten komen om het oude kantoor pand van dichtbij te bekijken. WADDINXVEEN - Van gemeentehuis naar muziekschool en van mu ziekschool naar kantoorbestemming. Dat is de ontwikkeling van het in renovatie zijnde oude raadhuis uit 1911, dat gekenschetst wordt als een karakteristieke bebouwing aan een pleintje met recente leilinden. Het gebouw van rode baksteen in kruisverband en een gepleisterde zij gevel, met het wapen van Waddinxveen op de eerste verdieping in de voorgevel beschikt aan de Gouwezijde over een hardstenen stoep met achthoekige stenen palen en ijzeren hekwerk. Het balkon is voorzien van een smeedijzeren hekwerk. Het oude raadhuis heeft houten schuif- vensters met bovenlichten en roedeverdeling met gekleurd glas. De houten toegangsdeuren zijn origineel, evenals de houten balkondeuren. Boven en terweerszijden van de entree bevinden zich glas-in-lood ven sters. (Foto: Archief - Sjaak Noteboom). door BERT J. WOUDENBERG WADDINXVEEN - Op het gebied van de ’’jongere bouwkunst en stedebouw uit 1800 - 1945” staan er in het tegenwoordige Waddinxveen zo’n 35 woonhuizen, 19 boerderijen, 5 bedrijven, 4 kerken, 2 kerkhoven, 2 scholen en nog een aantal karakteristie ke gebouwen (NS-station, oud-raadhuis, postkantoor, hotel-café- restaurant ”De Unie”) die voor, het Gouwedorp grote waarde hebben op cultuur-historisch en architectuur-historisch gebied. Sedert de middeleeuwen werden in het westen van Waddinxveen veenmassa’s verwijderd voor de turffabricage. Omstreeks 1500 moet al 50% van de oppervlakte bedolven zijn geweest. Sedert het midden van de 16e eeuw kon ook beneden de water spiegel worden verveend, wat leidde tot het ontstaan van grote plassen. Het bedrijf werd in de veenpias De Putte nog uitgeoe fend tot na 1850. De humeuze klei die na de droog making van de ontstane plassen aan de oppervlakte kwam, was ofsche Polder en Polder De Putte werden ook deze als gransland in gericht en in dit alles kwam tot rond 1930 weinig verandering. In het noorden van de Voorofsche Polder werd rond 1880 onder in vloed van Boskoop op vrij grote schaal sierteelt beoefend; dit ge bied werd in 1895 aan die ge meente afgestaan. Rond 1930 kwam de sierteelt ook op aan de oostzijde van de Gouwe nabij Pol der Middelburg. In die tijd was er sprake van schaalvergroting in de akkerbouw en werden percelen samenge voegd; na de Tweede Wereldoor log ging deze ontwikkeling door en nam het areaal akkerland ver der toe: van 1/3 bouwland en 2/3 grasland tot 1930 kwam de ver houding op 1/2 om 1/2 heden. In de Zuidplaspolder worden men thans ook op vrij grote schaal kas cultures beoefend. Vermeld dient nog te worden het aanzienlijk verlies aan cultuur grond ten behoeve van de aanleg van wegen, spoorwegen en vooral van de bebouwing van Waddinx veen, waardoor het netto-opper- vlak van beide daalde. Redelijk gave en oorspronkelij ke boerderij van gele baksteen in kruisverband aan de BREDE- WEG 4. ’’Anna Hoeve”. Bouw jaar: circa 1880 (oudste deel). Sloten rondom perceel. Dit is be reikbaar over dam. Diverse loof bomen en een fruitboomgaard. Karakteristiek ter plaatse. Omschrijving: Boerderij van het Zuidhollands langshuistype met kopgevel naar straat gericht. Top gevel symmetrisch ingedeeld en met strekken boven vensters. Houten windveren met snijwerk. Bij de boerderij: Aan straatzijde houten - ijzeren hekwerk - toe gangshek op dam met naambord je. Recente bijgebouwen. kruisverband aan de BLOEMEN DAALSEWEG 2. Bouwjaar 1860 (oudste deel). Met verschillende hoge beuken voor het huis. Aan water gelegen. Bereikbaar via bruggetje. Karakteristieke bebou wing. Omschrijving: Boerderij onder za deldak met langsgevel aan straat zijde. Nokrichting evenwijdig aan de straat. Voorgevel met engelen- raam in top. Strekken boven de vensters. Woonhuisgedeelte o; ZO-hoek onderkelderd. Houten luiken. Bij de boerderij: Diverse aanbou wen. Aan de straat klein woonhuis onder mansardedak en de stal zelf met nieuwe achtergevel. Rechts achter boerderij oudere schuur. Gaaf en goed onderhouden boerderij van rode baksteen in kruisverband aan de BLOEMEN DAALSEWEG 12. ’’Willem’s Hoeve”. Bouwjaar circa 1880 (oudste deel). Perceel omgeven door slootjes en bereikbaar via brug. Hoge bomen aan voor- en linkerzijde. Karakteristieke bouw. Omschrijving: Langgerekt volu me. Boerderij van het Zuidhol lands langshuis type met kopgevel naar straat gericht. Deze gevel is symmetrisch ingedeeld met voor deur in portiek in het midden en daarboven op zolderverdieping en- gelenraam. Bogen boven de ven sters en portiek. Houten luiken en hangwerk. Bij de boerderij: Diverse oude houten schuren en meer recente. Bijzonderheden: Naam in gevel steen boven voordeur. kruisverband aan de BRUGWEG 27. Bouwjaar: 1917 (oudste deel). I Omschrijving: Vrijstaand woon huis, bestaande uit diverse bouw delen. Middelste bouwdeel is tweelaags en heeft nokrichting haaks op straat. Op eerste verdie ping: inpandig balkon en gevel met ronde boog op begane grond. Eveneens inpandig erker met af geschuinde hoeken. Links erker- aanbouw, rechts meer blokachtig volume met daarin onder andere de entree in een portiek. Bijzonderheden: Gevelsteen met bouwjaar in rechter zijgevel. Por tiek met betegelde lambrizering. Twee gaaf en goed onderhouden woonhuizen van rode baksteen in kruisverband aan de BRUGWEG 29 - 31. Bouwjaar: 1922 - 1925 (oudste deel). Karakteristieke be bouwing. Omschrijving: Twee dorpswonin gen onder mansardedak met grote onderlinge overeenkomsten. Nr. 29 is een verkleinde uitgave van nr. 31, beide met links aan de voorgevel een erker met afge schuinde hoeken en borstwerin gen met uitkragende postamenten aan bovenzijden. Kleine detail- verschillen. Bijzonderheden: Nog gelegen aan oorspronkelijk profiel van de Brugweg. Gaaf en goed onderhouden meelmaalderij en woonhuis van wit geverfde en rode baksteen aan Ij de BRUGWEG 2 - 4. Huidige functie: meubelhandel - woonhuis. Bouwjaar: 1907 (oudste deel). Omschrijving: Twee volumes. Maalderij op L-vormige platte grond. Gevels hier voorzien van steunberen - lisenen. Maalderij is tweelaags onder mansardedak. Voorgevel met lisenen en spaar velden met aan bovenzijde getrap te profilering en diverse bogen en ontlastingsbogen. Voorgevel is symmetrisch ingedeeld. Eénlaags woonhuis met decoraties in crème strengperssteen. Beide voorgevels bekroond met borstwering, waar bij hoekpostamenten maalsteenor namenten dragen en geveltop ge flankeerd door torentjes. Bij de voormalige meelmaalderij: Aan rechterzijde nieuwbouw. Interieur: Houtconstructie hier en daar met ijzerprofielen verste vigd. Bijzonderheden: Datering volgens gevelsteen boven in voorgevel. Redelijk gave rijkere dorpswo ning van rode baksteen in kruis verband aan de DORPSTRAAT 1. Bouwjaar: 1905 - 1910 (oudste deel). Karakteristiek voor bouw tijd. Omschrijving: Tweelaags hoek pand. Voorgevel met rechts een hoekliseen en links een risaliet. In risaliet de deur in portiek. Aan achtergevel een éénlaags uitbouw. Redelijk gaaf zaalkerkje van ro de baksteen in kruisverband van de Christelijk Afgescheiden Ge meente aan de DORPSTRAAT 5. Bouwjaar: circa 1860 (oudste deel). Van cultuur-historische waarde. Omschrijving: Zaalkerkje onder zadeldak met wolfseind. Gevels met Jisenen, spaarvelden afgeslo ten door middel van muizetand- lijst. Linker hoek van de voorge vel een schoorsteen. Nieuw por taal voor gebouwd waarin deur is gezet. Aan achterzijde zeer recen te éénlaags aanbouw. Bij het zaalkerkje: Nieuw hek werk. Al snel na 1839 kwam de akker bouw op in de minst diep gelegen delen van de Zuidplaspolder en ging het akkerbouwgebied aan sluiten bij dat in de Polder Ach teraf (gesticht 1759/1765). De modern-rationele verkavelin gen in de beide droogmakerijen sloten niet goed op elkaar aan: het verkavelingspatroon van de eerste maakte een hoek van 45° met dat van de tweede. De nieuwe en gro te bedrijven in de Zuidplaspolder werden bewerkt vanaf NÓ-ZW- gerichte wegen en tochtsloten die bases werden voor de weinige boerderijen. De dieper gelegen delen van de beide polders - dichter naar de Gouwe - waren rond 1850 in ge bruik zal granslanden, evenals de oostelijk van de Gouwe gelegen, in stroken verkavelde, venen. Na de droogmaling van de Voor- Gaaf en goed onderhouden boerderij van rode baksteen in kruisverband aan de BLOEMEN DAALSEWEG 17. Bouwjaar 1890-1900 -(oudste deel). Met voortuin. Perceel omgeven door sloten en bereikbaar via brug. Ho ge esdoorns en enkele fruitbomen rondom. Karakteristieke bebou wing. Omschrijving: Boerderij van het Zuidhollands langshuis type met kopgevel naar straat gericht. Woonhuis is aan de noordzijde onderkelderd. Woonhuis en stal met zelfde nokhoogte. Fraaie hou ten windveren en gevelmakelaars. Decoraties in gele baksteen. Bij de boerderij: Links een kleine schuur in kalkzandsteen met bak stenen spekbanden en onder rood pannen-zadeldak. Hooiberg aan achterzijde. Redelijk gave boerderij van ro de baksteen in kruisverband aan de BLOEMENDAALSEWEG 19. Bouwjaar circa 1900 (oudste deel). Perceel omgeven door slootjes. Via brug toegankelijk. Diverse oude en nieuwe bomen. Omschrijving: Langgerekte boer derij van het Zuidhollands langs huis type met kopgevel aan straat zijde. Deze is van rond de eeuw wisseling. De achtergelegen kern is waarschijnlijk begin 19e eeuws. Voorgevel met bogen boven ven sters, sierakers en gegoten aanzet- en sluitstenen. Bij de boerderij: Verschillende schuurgebouwen uit deze eeuw. Nieuwe hooiberg en recente aan bouw linkerzijde. Gaaf en goed onderhouden boerderij van rode baksteen in WADDINXVEEN - Aan de Dorpstraat 1 bevindt zich een redelijke gave rijkere dorpswoning van rode baksteen in kruisverband uit 1905 - <1910. Het huis is karakteristiek voor de bouwtijd van toen. Een ge pleisterd woonhuis uit circa 1870 met gave, voor Waddinxveen rijke voorgevel bevindt zich aan de Dorpstraat 66. (Foto: Bert Woudenberg). WADDINXVEEN - Langs de Piasweg staat "Vredenburgh", een redelijk gaaf rijker woonhuis van een boerderij uit circa 1870. Het door hoge loofbomen omgeven pand van blokpleisterwerk heeft een schilddak met tuile du nord en daaronder een symmetrische voorgevel. De deur in het midden met daarboven de naam is voorzien van een houten omlijsting met vlakke pilasters. (Foto: ert Woudenberg). WADDINXVEEN - Omstreeks 1500 werd de bodem binnen de huidige gemeente Waddinxveen in hoofdzaak gebruikt voor vee teelt (rundvee) en akkerbouw; al in die tijd was ook de vervening van de grond van grote betekenis en sedert omstreeks 1550 gingen enorme oppervlakten land verlo ren door turfbaggeren. Tot rond het midden van de vori ge eeuw werd het grondgebruik binnen de huidige gemeente Wad dinxveen dan ook in hoge mate bepaald (en beperkt) door de (ge volgen van) de vervening. Vrijwel het gehele westen en zuidwesten van de gemeente stond onder water en pas in 1839 respectievelijk 1873 kregen de Zuidplaspolder en de Voorofsche Polder weer een agrarische func tie. De oorspronkelijke verkave ling en inrichting gingen geheel teniet. WADDINXVEEN - Van cultuur-historische waarde is het zaalkerkje onder zadeldak met wolfseind van de Christelijk Afgescheiden Ge meente aan de Dorpstraat 5. Hat gaat om een redelijk gaaf kerkje in rode baksteen in kruisverband. De gevels zijn in vlechtwerk en gepleis terde plint uitgevoerd en voorzien van sierankers en kunststenen sluit stenen. De vensters hebben een ijzeren spitsboog met roedeverdeling. Bij de kerk staat een nieuw hekwerk. (Foto: Archief - Sjaak Note- boom). echter van zo slechte (agrarische) kwaliteit, dat juist daarop in onze eeuw de spoorweg en een woon wijk werden gepland. Tevens wer den hier sport- en recreatievoor zieningen gerealiseerd. In het zuiden van de gemeente bleef een kleine 19e-eeuwse veen put, ’t Weegje, bewaard als na tuurgebied, terwijl tussen Bos koop en Waddinxveen het recrea tieschap het ’’Gouwebos” wordt aangelegd. Het gebrek aan agrarische gron den tot 1840 maakte een deel van de bevolking feitelijk brodeloos; dit had tot gevolg dat een belang rijke arbeidsintensieve nijverheid in Waddinxveen kon ontstaan, na melijk de papier- en houtindus trie, die de oorsprong werd van de huidige industriële bedrijvigheid. Waddinxveen is thans een ge meente die van west naar oost in drie znes valt te onderscheiden. Het agrarisch gebied in de lage kleipolders - met ook belangrijke kascultures - gaat naar het oosten abrupt over in een verstedelijkte band ter weerszijden van de spoorlijn. Deze zone eindigt aan de oostzij de van de Gouwe plotseling voor bij de Henegouwerweg, die de grens is van uitgestrekt weidege bied met belangrijke accenten in de (kas)tuinbouw. Het gehele zuiden en zuidoosten van de gemeente wordt beheerst door verkeerstechnische voorzie ningen en alleen in dit gebied wordt de openheid van het agra risch landschap noemenswaard doorbroken door opgaand groen. In het zuiden bleef de kleine 19- eeuwse veenput, ’t Weegje, be waard als natuurgebied, terwijl tussen Boskoop en Waddinxveen het recreatieschap ”Het Gouwe bos” wordt gerealiseerd. uw k ir <2^ - t •7 - -T

Weekblad voor Waddinxveen | 1992 | | pagina 7