Winkelhart in Waddinxveen (22) 99 Waddinxveen steunt samengaan regio’s Zwemvierdaagse: 750 deelnemers Drs. Simon C. Hooimeijer in raad van toezicht Rabobank Gouwe Vis kijkt mee met keur meesters Ouder- en peutergym WADDINXVEEN - In navolging op het vorige seizoen is TOOS- gymnastiek nu ook dit seizoen weer gestart met de ouder- en peutergymnastiek. Dit betekent dat TOOS nu ook voor kinderen van 2 tot 4 jaar een uurtje heeft. Op dinsdagmorgen van 9.30 tot 10.30 uur geeft Tilly Langbroek in de sportzaal De Duikelaar (Zuidplaslaan) les aan zowel de peuter als de meegekomen ouder. Met ballen, touwen, blokjes en ander klein en groot materiaal wordt er gewerkt met en door de peuter en ouder. <1 w/ k Fietsen /ets te vieren? LEZERS SCHRIJVEN e CTXdsen q centrum -W- 1 GRAND BUFFET batiran ori^a w Pagina 23 Woensdag 9 september 1992 Weekblad voor Waddinxveen f •Si I Waddinxveens Olympisch snelwandelaar Harold van Beek reikte de medailles van de Nationa- situatie als geen ander I Iedere zaterdag en zondag geopend. Onze pianist begeleidt het diner met sfeervolle muziek. Op zondag serveren wij tevens een bestaande uit 25 (voor-, hoofd- en na-)gerechten. I Drs. Simon C. Hooimeijer van het Distelveld, nieuwbenoemd lid van de Raad van Toezicht van Deze rubriek staat ter vrije beschikking van elke lezer van het Weekblad voor buiten gaan worden geweigerd. Anonieme brieven worden niet gelezen. Brieven onder ♦r de Rabobank Waddinxveen. (Foto: Sjaak Noteboom). Voor feesten, diners, recepties en buffetten (op afspraak) zijn wij iedere dag geopend. U kunt dan kiezen uit een gevarieerde dinerkaart, diverse menu’s, of u laat zich verrassen door onze chef-kok, die een heerlijk 5-gangen menu voor u samenstelt. U bent directeur van de divisie Schade bij Rabobank-dochter In terpolis, waarin sinds 1985 De ”Nee hoor, dat is niet zo. Er wordt uiteraard met gescheiden verantwoordelijkheden gewerkt, al is er natuurlijk wel sprake van een relatie, want Interpolis is nu een maal een dochter van Rabobank Nederland”. Twaalf Gewesten Verzekeringen is opgegaan. Allemaal één fami lie? ten bellen om een lening of een krediet door te praten. '”Die mensen hebben dat mis. Daar bemoeien wij ons als raad van toezicht niet mee. Die functie hebben we niet. Het is al gezegd, door BERT J. WOUDENBERG WADDINXVEEN - De raad van toezicht van de Rabobank Waddinxveen kent een nieuw gezicht. Het is drs. Simon C. Hooimeijer (48) van het Distelveld, directeur van de divisie Schade bij het verzkeringsconcern Interpolis. De Waddinxveen- A.P. van Neslaan 1, Boskoop. Tel. 01727-14886 of 14283. Fax 01727-10663. WADDINXVEEN - Op zaterdag 12 september is er de jaarlijkse fietstocht van de Hart- en Nier stichting in Waddinxveen. De afstanden zijn 25 en 50 km. De start is tussen 9.00 en 11.00 uur vanaf het politiebureau aan de Mozartlaan in Waddinxveen. Een vertrouwd adres voor een overheerlijk koud-warm buffet, diner dansant of een ouderwets gezellig bruiloftsfeest. Want - de ambiance (40 tot 200 pers.). - de originele partyconcepten - de creatieve keuken maken een feest apart en onvergetelijk. Voor meer informatie: 01727 - 14283 of 14886 Rozenlaan 4, Boskoop Waddinxveen. Brieven die de grenzen van het fatsoen of van het recht op privacy te pseudoniem worden wel geplaatst, mits de redactie de schrijver van naam kent. WADDINXVEEN - Maandag avond 14 september start aquari um vereniging De Gouwe Vis weer met haar maandelijkse bij eenkomst in het clubgebouw van de speeltuinvereniging ’’Oranje- wijk”, J.W. Frisoweg te Waddinx veen, aanvang 20.00 uur. Deze eerste avond van het nieuwe seizoen zal verzorgd worden door de heer Loek van der Klugt, en is getiteld: Met keurmeesters mee gekeken. De spreker heeft vanaf 1972 het diaverslag gemaakt van de jaar lijkse keuring van aquariumvere- niging Minor te Den Haag. Daarbij hoorde hij de keurmees ter lof en kritiek uitspreken en hij keek mee als geïnteresseerde en ervaren liefhebber en dacht er soms het zijne van. Er zal deze avond niet gesproken worden over het keuringsregle- ment, maar over een keur van an dere onderwerpen, zoals in- en ex terieurs, aquariumbouw, opstel ling in de ruimte, inrichting van de bak, wanden, filteren en plan ten. Dit totaal is na de uitbreiding van de laatste jaren in de Kanaal straat, J. van Stolberglaan, Brug- centrumblok en de Zuidplas al na genoeg bereikt. In de Zuidplas wordt nu zelfs al ca. 2.200 m2 winkels gerealiseerd, terwijl CIMK adviseerde dit tot ca. 500 m2 te beperken ten gun ste van de haalbaarheid van een hoofdwinkelcentum rond de Pas sage. Rechtvaardiging van een verdere toename van het winkelareaal zal dus moeten komen uit de groei naar 30.000 inwoners (ca. 20% ca. 4.500 m2 winkels) en een ver betering van de koopkrachtbin- ding. Gelet op vorenstaande is het daar om niet verwonderlijk dat mid denstanders in het huidige cen trum, na de presentatie van weer een Be Fair-plan, reageerden met opmerkingen zoals ”Als Be Fair doorgaat zal het hier een stille boel worden en kunnen we de tent wel sluiten”. Immers, de kapitaalvernietiging zal dan niet alleen bestaan uit de sloop van ca. 1.000 m2 (huur)- winkels aan de Passage-noordzijde maar ook uit omzetdaling en waardevermindering van panden van de eigenaren/winkeliers in Passage- en Bruggebied. 1 Het is daarom hoogst verwonder lijk dat, volgens het Weekblad voor Waddinxveen, een aantal raadsleden binnen enkele dagen 180 graden van standpunt kon veranderen na de kreet ”nu kan het met gesloten beurs” en daar bij kennelijk voorbij gaan aan de problemen die daaruit ontstaan in het huidige centrum en de ver keersproblemen maar willen laten voor wat ze zijn. Als de uitkoop van winkelopper vlakte gecompenseerd moet wor den door woningbouw elders en door gatenvulling met woningen op leeggevallen plaatsen in het huidige centrum, dan kunnen de ze mogelijkheden beter aange wend worden voor verbetering van de infrastructuur bij de uit bouw van het huidige centrum en van die in Waddinxveen in zijn geheel. Uit het voorgaande mag duidelijk zijn dat ik nog steeds gebruik maak van het gedegen op statisti sche- en enquetegegevens geba seerde rapport van het CIMK uit 1986. Wederom daarom een nog steeds actueel citaat uit dat rapport (pag. 44): ”A1 met al is ons toe komstbeeld dus een hoofdwinkel- centurm bestaande uit Passage- oost plus winkelnieuwbouw, aan de westzijde geflankeerd door een ’’buurtwinkelcentrum” en met aan de oostzijde het Brugcentrum als aanloopgebied, wat zou kun nen uitlopen op een eventueel te ontwikkelen horecagebeuren aan de oever van de Gouwe”. En ver der: ’’Locatie: Kerkweg-oost, tot ongeveer ruim halverwege rich ting Oranjelaan: min of meer dub belwandig, goed aansluitend op de Passage”. In dit stadium voert het te ver om ook nog in te gaan op reacties en kritiek op detailpunten van de plannen. Maar ik blijf er van overtuigd dat met de nodige crea tiviteit en goede wil en beide be nen op de grond een passende op lossing voor een uitbreiding en re novatie van het huidige centrum kan worden gevonden, inclusief de financiële kant van de zaak. A. OOMS Brugweg 58 Gezellig en lekker dineren in ons sfeervol ingerichte restaurant WADDINXVEEN/BOSKOOP - Waddinxveen behoorde tot de colleges van Burgemeester en Wethouders van de 19 gemeenten uit de Rijnstreek en Midden-Holland, die vorige week maandag middag 31 augustus op een bestuursmiddag in Nieuwkoop door het plaatsen van een handtekening in een kaart van het geza menlijke gebied hun steun voor een samenvoeging van beide regio’s tot uitdrukking brachten. Daarnaast ondertekenden de voor zitters van het Intergemeentelijk Overlegorgaan Rijnstreek (IGOR) en het Intergemeentelijk samenwerkingsorgaan Midden- Holland (ISMH) een brief aan de provincie. In deze brief wordt on der andere deze steunbetuiging onder woorden gebracht. De intergemeentelijke samenwer king is de laatste tijd een veelbe sproken onderwerp. Op nationaal niveau trekken met name de grote steden veel aandacht met vergaan de plannen. Ook in andere gebie den is de intergemeentelijke sa menwerking een actueel onder werp. Zo hebben het ISMH en het IGOR zich al eerder gebogen over een intensivering van de sa menwerking tussen beide gebie den. Directe aanleiding voor de be- stuurdersmiddag vormden de plannen van Provinciale Staten om de indeling van Zuid-Holland in de zogenaamde Wgr-regio’s aan te passen. Taken van gemeenten die vragen om een regionale aan pak worden zoveel mogelijk in de ze Wgr-regio’s uitgevoerd door in tergemeentelijke samenwerkings verbanden, zoals het ISMH en het IGOR. De Wgr-regio’s wor den vastgesteld door Provinciale Staten. In de brief aan Provinciale Staten van Zuid-Holland onderschrijven IGOR en ISMH de noodzaak om verschillende vraagstukken regio naal aan te pakken. Daarbij wordt veel belang gehecht aan het vei ligstellen van het Groene Hart. Vandaar dat er een duidelijke voorkeur bestaat voor een regio die in zijn geheel in het Groene Hart ligt. Voor de toekomst moet het mogelijk zijn om een regio te creëren voor het gehele Groene Hart, dus met delen van Noord- Holland en Utrecht. Vooralsnog menen IGOR en IS MH dat het regionale bestuur in het betreffende gebied het karak ter moet behouden van interge meentelijke samenwerking; be stuur van en voor de samenwer kende gemeenten. Een discussie over verdergaande mogelijkheden, zoals een zogenaamde Regionale Bestuursautoriteit, is momenteel niet aan de orde. Op dit moment kent Zuid-Hol land twaalf van dergelijke regio’s. Provinciale Staten wil nu komen tot een nieuwe indeling van de provincie, waarbij het aantal Wgr- regio’s moet worden terugge bracht. In eerste instantie was het provin ciale voorstel om te komen tot vier nieuwe gebieden. Dit hield onder meer in dat de bestaande regio’s Duin- en Bollenstreek, Leidse regio, Rijnstreek en Mid den-Holland tezamen één nieuw gebied zouden vormen. Met name omdat de Leidse regio en de Duin- en Bollenstreek niet tot het Groene Hart behoren en omdat het aantal gemeenten in dit nieuwe gebied wel erg groot is, hebben IGOR en ISMH zich uit gesproken voor de zogenaamde vijfdeling. Dit houdt in dat Duin- en Bollen streek en de Leidse regio ener zijds en Rijnstreek en Midden- Holland anderzijds twee regio’s gaan vormen. Het voorstel dat ko mende maand door Provinciale Staten zal worden behandeld gaat nu ook uit van deze vijfdeling. Tijdens de bestuurdersmiddag werd de instemming van de ge meenten uit Midden-Holland en de Rijnstreek met deze nieuwe plannen tot uitdrukking gebracht. De voorzitters van het IGOR en ISMH ondertekenden daarvoor een brief aan Provinciale Staten. Deze brief is de officiële reactie van het IGOR en het ISMH op de provinciale plannen. Verder zullen de aangesloten gemeenten door het plaatsen van een handte kening op de kaart van de Rijn streek en Midden-Holland hun steun voor een intensivering van de samenwerking tussen deze twee gebieden tot uitdrukking brengen. Naast dit officiële gedeelte kende de bestuudersmiddag ook een in houdelijk gedeelte. Prof.dr. W. Derksen hield een inleiding over ontwikkelingen met betrekking tot de intergemeentelijke samen werking. Daarnaast werd er aan de hand van verstrekte informtie en korte stellingen gediscusieerd over de mogelijkheden van één bestuurs orgaan voor het gehele Groene Hart, de mogelijkheden die de be oogde aanscherping van de wetge ving met betrekking tot de inter gemeentelijke samenwerking biedt en de verschillen in de in breng die kleinere gemeenten hebben en kunnen hebben in de samenwerking. Deze discussies zijn van invloed op de manier waarop de negentien gemeenten en de beide samenwer kingsorganen in de nabije toe komst vorm zullen geven aan de intergemeentelijke samenwerking. De middag werd besloten met een informele bijeenkomst voor de deelnemers. Hierdoor was het mo gelijk voor debestuurders uit bei de regio’s om met elkaar kennis te maken. ”Nee, beslist niet. Ik zal dan ook niet naar directeur Arnoud Am- merlaan stappen om bijvoorbeeld over de verzekeringsportefeuille - mijn vakgebied - te gaan spreken. Daar bemoei ik me niet mee”. ”Wij als raad van toezicht hebben uiteraard wel belang bij een ren dabele verzekeringsportefeuille van de bank. En misschien is dat wel eens een reden om juist geen zaken te doen met Interpolis”. ’’Bovendien ben ik als particulier in de raad van toezicht benoemd en niet als functionaris. Zo zal ik mij ook voortdurend opstellen”. Er zijn ongetwijfeld mensen die denken dat u als lid van de raad van toezicht van de Rabobank Waddinxveen precies weet welke diént in het rood staat en wie om een lening of een krediet heeft gevraagd. Hoe zit dat? ”De leden van de raad van toe zicht zijn daar helemaal niet van op de hoogte. Zo werkt dat geluk kig niet. De directie en de hoof den van dienst regelen de operati onele gang van zaken”. ’’Voor onze raad is het beleid dat door de Rabobank Waddinxveen wordt gevoerd het belangrijkste. Als het eventjes kan zullen we wat dit betreft volgens mij ook als een onafhankelijke en objectieve ’’denktank” moeten fungeren”. Er zijn misschien ook mensen die denken dat ze u maar eens moe- doel onder andere een Urker Vis- serskoor in de Ontmoetingskerk optreden. Een andere keer heb ben we medische apparatuur naar een Pools ziekenhuis gebracht”. ’’Daarbij komt dat een coöperatie mij sterk interesseert. Ik vind het operatieve gedachte op de achter- eep plaatselijke coöperatie als de o rxzxrxorvWnrirlin vuoah tnnotiA- ’’Bovendien hebben wij bij de bank in allerlei diciplines heel goede mensen, die iedereen óver de meest uiteenlopende financiële zaken van dienst kunnen zijn. Ik zal zowel particulieren als bedrij ven met alle plezier naar hen ver wijzen”. U werkt binnen de raad van toe zicht samen met vier andere le den, die allemaal een ander werk doen in onze samenleving. ”Dat klopt. Zowel binnen de raad van toezicht als binnen het be stuur van de Rabobank Waddinx veen zitten mensen die actief zijn in diverse sectoren van onze sa menleving en daarover ook veel kennis en ervaring beschikken”. ”Ik vind het een goede zaak dat onze bank, die zo geworteld is in de Waddinxveense gemeenschap en ook werkelijke aandacht ten toon spreidt voor het reilen en zeilen hier, dergelijke bestuursle den kent”. ’’Gezamenlijk kunnen zij in de bestuursorganen van de bank, ie der op zijn eigen wijze, meewer ken aan een meerwaarde van onze coöperatieve bank. Wij denken daarmee een wezenlijke bijdrage te leveren aan de pluriformiteit van de samenleving, zoals die ook in Waddinxveen gelukkig aanwe zig is”. Vanwaar eigenlijk de belangstel ling voor een bestuursfunctie bij de Rabobank Waddinxveen? ”Ik vind dat je in het leven niet gekomen bent om alleen maar te werken, maar ook om belangstel ling te hebben voor andere din gen. Ik heb vroeger binnen de Gereformeerde Kerk veel aan jeugdwerk gedaan. Verder ben ik actief in serviceclubs, eerst The Round Tabel en nu de Rotary Club”. ”Dat betekent dat je bij veel za ken betrokken bent en voelt. Voor de Rotary Club hebben we de ac tie ’’Help polio de wereld uit” ge voerd en lieten we voor het goede WADDINXVEEN - De vorige week in het subtropisch Gouwe- bad ”de Sniep” gehouden Natio nale Zwem vierdaagse 1992 is een succes geworden. Uiteindelijk wa ren er 750 deelnemers, die vier dagen 250 of 500 meter aflegden in zowel het overdekte bad als het openluchtbad. De medailles werden vrijdag avond aan iedereen die de zwem- vierdaagse tot een goed einde had gebracht uitgereikt door de Olympische snelwandelaar Harold van Beek uit Waddinxveen. De atleet huldigde ook de jongste en oudste deelnemer, José Dröge (4) en Kors van Tilburg (78), die voor de 23e keer deelnam. Tijdens de Nationale Zwemvier- daagse lieten veel kinderen zich sponsoren ten bate van het Ro nald McDonald Kinderfonds. De Waddinxveense opbrengst van f 3.092,35 is eem belangrijke bij drage voor het fonds, dat er voor zorgt dat ouders bij hun zieke kind kunnen wonen. Uw dagelijks werk verhindert u geen onafhankelijke opstelling binnen de plaatselijke Rabobank? heel boeiend van nabij te zien hoe Rabobank Waddinxveen functio neert. En last but not least: Een onderdeel van mijn studie be drijfseconomie was niet voor niets het vak geld- en bankwezen”. Werken voor de coöperatieve Ra bobank als vrijetijdsbesteding. ”Ja. Ik heb altijd al een bijzonde re belangstelling voor de Rabo- bank-organisatie gehad. Het is een unieke bank, waarbij ik al als peuter ben gaan sparen. Ik had toen een spaarpot van de Raffei- senbank, die in 1972 met de Boe renleenbank is opgegaan in de Ra bobank”. ”Het is leuk dat ik later bij de verzekeringsdochter van de Rabo bank ben gaan werken en dat ik nu een bijdrage mag leveren aan een plaatselijke bank met ambiti euze plannen”. Wat betekent dat coöperatieve nu precies voor u? ’’Terwijl elders in de wereld het communisme is afgebouwd heb ben wij met elkaar in het Westen kans gezien binnen het kapitalisti sche systeem de coöperatieve ge dachte - het grondbeginsel van de Rabobank - in diverse sectoren van het bedrijfsleven gestalte te geven, krachtig overeind te hou den en tot bloei te brengen”. ’’Veilingen, handelsverenigingen en de melkindustrie zijn naar mijn mening unieke voorbeelden van coöperatievormen. Ze moeten naar buiten toe overigens wel goed commercieel bezig zijn om intern over een sterke coöperatie ve bedrijfsvoering te kunnen blij ven beschikken”. ’’Maar het mooiste blijft dat coö peraties van de leden zijn, waar door kleine en grote ondernemers in een markt van volledige mede dinging fatsoenlijk met elkaar kunnen concurreren. Het voor-de- leden-door-de-leden werkt gewoon heel goed’A ”Het is fantastisch om te zien hoe Nederland dit alles voor elkaar heeft. Als je in een vliegtuig naast een Amerikaan zit en hij hoort De peuters ontdekken samen met hun ouders vele leuke oefeningen die de basisgrondvormen weerge ven van de gymnastiek, liedjes en spelletjes komen natuurlijk ook veel aan bod. Een kwartiertje spelen de kinde ren met elkaar, terwijl de ouders lenigheids-, spierversterkende en condititie-oefeningen op muziek krijgen. Dat de kleintjes de les leuk vin den kan men zelf ondervinden door aanmelding bij het secretari aat (tel. 01828-13839), of gewoon een keer naar de zaal te gaan en mee te doen. se telg uit een bekend geslacht van beschuitfabrikanten in Ba- hebben we niet. Het is al gezegd, rendrecht is twee weken geleden door de leden van de Rabo- wij hebben toezicht te houden en bank benoemd in de plaats van vertrekkend voorzitter J.P.van werken dus overeenkomstig de co- Oosten. Een belangrijk kenmerk van het coöperatieve karakter van de Ra bobank - dat door de benoeming van leden van het bestuur en de raad van toezicht in de praktijk wordt gebracht - is de zeggen schap die de leden van de bank hebben in het beleid. Mensen uit het bedrijfsleven en uit de particuliere sector kiezen immers zelf uit hun midden nieu we bestuursleden. In de jaarlijkse algemene vergadering, die in dit Gouwedorp een levendig gebeu ren is, wordt verantwoording afge legd over het gevoerde beleid. De uitvoering van dit beleid is in handen van directeur A.J. Am- merlaan. De Waddinxveense Ra- bobank-organisatie kent voorts een drie leden tellend bestuur dat bestaat uit voorzitter G. van Rin- gelenstein, secretaris J.B. Veld wijk en J. Rooker. In de raad van toezicht hebben vijf leden zitting: drs. S.C. Hooi meijer (opvolger van voorzitter J.P. van Oosten), secretaris C.M. Kroes, L. Lamens, C.J.J.M. Mee wisse en J. Willemstein. De raad van toezicht oefent na mens de leden controle uit op het bestuur en het beheer van de bank. De raad zorgt er tevens voor dat de statuten, het huishou delijk reglement en de voorschrif ten en regelingen van Rabobank Nederland worden nageleefd. Weekblad voor Waddinxveen: Wat denkt u als lid van de raad van toezicht van de Rabobank Waddinxveen te kunnen beteke nen? Drs. Simon C. Hooimeijer: ”Het is de taak en de verantwoordelijk heid van de raad van toezicht na mens de leden toezicht uit te oe fenen op het bestuur. Dat doen we met z’n vijven dus ook”. ”Ik vind het plezierig op deze manier bij het werk van de Rabo bank Waddinxveen betrokken te kunnen zijn, want onze bank staat aan de vooravond van een groot scheepse verbouwing, uitbreiding en vernieuwing” ’’Deze vernieuwing en uitbreiding betekenen dat we volgend jaar aan de Kerkweg-Oost zullen be schikken over een professioneel fi nancieel dienstverleningscentrum. U mag wel weten dat ik daar naar uitkijk”. ”Ik ben er namelijk ze ker van dat de verbouwingsplan- nen die er nu liggen goed zijn voor de plaatselijke Rabobank en dus ook goed zijn voor al onze re laties, die we nog beter en sneller kunnen helpen”. ”De moderne tijd vraagt ook om zo’n nieuwe aanpak. Ik ben er trots op dat op de pas gehouden ledenvergadering alle aanwezigen hiermee hebben ingestemd. Ze waarderen de durf en het vertrou wen die onze bank hiermee uit straalt”. ”We zijn dus na de verbouwing nog beter in staat dan voorheen om klantvriendelijk en eigentijds te werken, terwijl wij ook de mid delgrote en grote bedrijven in on ze gemeente zo optimaal mogelijk van dienst zullen kunnen zijn”. 1,...r le Zwemvierdaagse 1992 in het Gouwebad "de Sniep" uit. Achter hem bedrijfsleider Cock Re- horst. (Foto: Sjaak Noteboom). De Nationale Zwemvierdaagse was tevens de afsluiting van het zomerseizoen 1992. ”Het was een zonige zomer met 46.925 zwem- lustigen in het Gouwebad”, aldus bedrijfsleider C. Rehorst. Het winterseizoen is inmiddels van start gegaan met activiteiten als baby- en peuterzwemmen, meer bewegen voor ouderen, zwemmen voor winkeliers, zwem men voor zwangere vrouwen, zwemmen voor dikke mensen en trimzwemmen. Naar aanleiding van diverse reac ties van raadsleden, middenstan ders en de pers op mijn plan voor een winkelhart aan de Kerkweg- Oost en vooral de verkeersafwik keling daarvan, acht ik het, ter voorkoming van onjuiste interpre tatie, gewenst enige aanvullende informatie te verschaffen. Ik heb mijn plan opgesteld, vrij van enige partij-, politieke- of commerciële binding, doch slechts als geïnteresseerd burger en gebruikmakend van ervaringen uit mijn architectenloopbaan. Mijn plan is (nog) geen architec tonisch ontwerp doch slechts een samenvatting van haalbaar- heidscriteria op stedebouwkundig, ruimtelijk, infrastructureel en econmisch terrein. Daarbij is uitgegaan van geldende criteria voor centrumvorming, vergelijkbare voorbeelden elders (inclusief die uit het CIMK-rap- port ’86) en van de gevoerde dis cussies rond eerdere (onhaalbare) plannen. Dit geheel heb ik dus min of meer als programma van eisen met randvoorwaarden gehanteerd. Uiteraard zijn daarbij een aantal probleempunten nader op haal baarheid onderzocht. Een groeigemeente als Waddinx veen heeft twee mogelijkheden tot ontwikkeling van een hoofd(winkel)centrum en wel: A. Het bestaande historisch ge groeide centrum (hier tussen hef- brug en NS-station) laten mee groeien. Voorbeelden zijn Papen- drecht, Sliedrecht, Veenendaal en niet te vergeten Best. Best (23.500 inwoners) was toch dat goede voorbeeld dat al eerder in Waddinxveen ten tonele is ge voerd? Het is inderdaad de moei te waard daar nog eens te gaan kijken. B. Een totaal nieuw centrum in of tussen (nieuwbouw-)wijken reali seren en het bestaande oude cen trum conserveren. Zoals in Hou ten, Leiderdorp en Zoetermeer. Waddinxveen heeft gedurende de afgelopen tientallen jaren bij her haling kenbaar gemaakt voor op tie A gekozen te hebben. Zulks blijkt ook duidelijk uit het gevoerde beleid, immers na de mislukte presentatie van een mo gelijk centrum rond Brug/Raadhuis is de keus be paald op een centrumontwikke- ling rond de Passage. De Waddinxveense ondernemers hebben daar de afgelopen jaren dus terecht op geanticipeerd door de realisatie van uitbreidingen, modernisering en nieuwbouw aan Passage, Kanaalstraat, Juliana van Stolberglaan, Brugcentrum en (horeca) aan de Gouweoever. Inmiddels omvat het centrum tus sen hefbrug en station al zo’n 12.000 m2 winkels op een totaal van ruim 20.000 m2 (60% dus). Voorts zijn in dit gebied een aan tal elementen aanwezig die ken merkend zijn voor een centrum, zoals postkantoor, banken, raad huis, bibliotheek, kerken en hore ca (zie ook Best). Waddinxveen heeft dus de kans om voor optie B te kiezen al jaren geleden voorbij laten gaan. Zelfs bij een groei naar 30.000 inwo ners is dat, zonder rigoreus ingrij pende en kostbare operaties, niet meer haalbaar. Het CIMK-rapport ’86 spreekt daarover immers nog steeds dui delijke taal. Destijds gebaseerd op een groei tot 25.000 inwoners kwam men uit op een winkelare aal van ca. 22.500 m2 (18.000 m2 toen en 4.500 m2 extra bij de Passage). dat je uit Nederland komt, begint hij meestal direct te vragen hoe het toch mogelijk is dat ons kleine landje met 15 miljoen inwoners het tweede agrarische exportland ter wereld is”. ’’Binnen de coöperaties zit een een gigantisch ondernemerschap. Denk in dit verband ook aan de studieclubs voor de land- en tuin bouw, voor de fruitteelt en voor de pluimvee. De ondernemers proberen steeds een stukje verder te komen en daarmee de concur rentie voor te blijven”. ”Als je op de Floriade rondkijkt vraag je je bijvoorbeeld af hoe lang er nog in de open grond ge teeld zal worden wanneer je veel in potten op betonnen vloeren ziet groeien. Over die nieuwe ontwik kelingen en voorbeelden om op een gemeenschappelijke manier de concurrenten in Europa voor te blijven ben ik best enthousi ast”. En wat heeft de Rabobank-orga- nisatie daar nou mee te maken? ’’Dergelijke belangrijke ontwikke lingen in middelgrote en grote be drijven worden door de coöpera tieve Rabobank gestimuleerd. On ze mensen kennen de mogelijkhe den en de onmogelijkheden van onze samenleving”. ”Er is in bedrijvig Waddinxveen en Nederland veel werk aan de winkel de industrie gezond te houden, de agrarische bedrijfstak (glastuinbouw, landbouw,veeteelt) goed te laten draaien, het midden- en kleinbedrijf doelgericht te la ten zijn en de handel en dienst verlening voldoende vernieu wend”. ”Er wordt door onze bank ook geïnvesteerd om met oplossingen te komen voor bijvoorbeeld de milieuvraagstukken in de land- en tuinbouw. Dat is natuurlijk ook niet zo vreemd als u weet dat ne gen van de tien agarische bedrij ven gefinancieerd zijn door de Rabobank. Bij het midden- en kleinbedrijf is dat voor bijna de helft het geval. Da’s knap”. En de Rabobank moet goed op de hoogte zijn van de plaatselijke situatie. ”Dat is het nu mooie van de Ra- bobank-organisatie. Het zijn bij ons met name de lokale banken die belangrijk zijn. Het kennen van de plaatselijke omstandighe den heeft de Rabobank Waddinx veen door de jaren heen een ster ke positie bezorgd. We werken er hard aan om die positie nog beter te maken”. ’’Naar mijn mening speelt onze bank in Waddinxveen heel goed in op de behoefte van de lokale samenleving. Uitgangspunt daar bij is dat de Rabobank als geen ander de plaatselijke situatie kent”. ”Ik vind dat directeur Arnoud Ammerlaan en zijn medewerkers met de Rabobank op de goede weg zijn. Ze volgen de financiële en economische ontwikkelingen en analyseren nauwgezet de be hoeftes en de wensen van het Waddinxveense bedrijfsleven en van de samenleving”. ”Met thema-bijeenkomsten en in formatiebijeenkomsten voor het bedrijfsleven en de particulieren wordt hieraan mede inhoud gege ven. In de komende tijd wil de bank proberen nog meer jonge en ambitieuze ondernemers aan de Rabobank Waddinxveen te bin den”. ”Dat is een prima uitdaging voor de medewerkers, de directie, het bestuur en de raad van toezicht, de leden en dus ook voor mij!”. ’’Rabobank kent de lokale

Weekblad voor Waddinxveen | 1992 | | pagina 23