Activiteiten van t Was stil in de kerken Museum” in Honger hoeft niet in Waddinxveen Kenteken graveren op vrijdag 18 september Ander licht op Havo-Atheneum Pieter Pierebas is twintig jaar Waddinxveen 99 Kindertheater Tien mille voor RTW Andere opzet overwogen kamermuziek Vrouw Zijn ochtend EO Uitreiking geldprijs The Sixties in Reeuwijk in ’’Swanla” ”De Mare” In de maand oktober Activiteitendag Reeuwijkse Oudheidkamer Acrobatiek bij De Werkschuit Wereldwinkel twaalf jaar in Waddinxven LEZERS SCHRIJVEN 3 F L I Variëteit Programma Thema Voorbeeld I Pagina 27 Woensdag 16 september 1992 Weekblad voor Waddinxveen WVC en de Vereniging van Ne- Op het parkeerterrein Groensvoorde is er vrijdag 18 septem- Deze rubriek staat ter vrije beschikking van elke lezer van het Weekblad voor buiten gaan worden geweigerd. Anonieme brieven worden niet gelezen. Brieven onder i...„i...u- t I Waddinxveen. Brieven die de grenzen van het fatsoen of van het recht op privacy te pseudoniem worden wel geplaatst, mits de redactie de schrijver van naam kent. De festiviteiten rond de 20-jarige peuterspeelzaal ’Pieter Pierebas’ zijn in de afgelopen maanden voorbereid. Uitgangspunt was een fijn feest voor de peuters. Er wer den ongeveer twaalf spelletjes ge daan en er kon pony worden gere den. De pannekoeken gingen er daarna goed in. WADDINXVEEN - Nog voor het einde van dit jaar zal het Wel zijn Beleidsplan van de lokale RTW-radio besproken worden in de raadscommissie voor onder wijs, personeel en sociaal-cultu- reel werk. Wethouder K.W.Th. van Soest (VVD) heeft dat toege zegd. De gemeenteraadsleden gaan ak koord met het geven van 10.000 gulden subsidie voor dit jaar aan de RTW. Dit bedrag is een bij drage in het exploitatietekort. Alvorens een uitspraak te doen met betrekking tot een subsidie voor de volgende jaren wil de ge meente eerst de beschikking heb ben over meer gegevens. ber weer ’’auto kenteken graveren” van Automark - Röst. (Fo- to: Automark - Röst). derlandse Gemeenten (VNG). In de Brugkerk bespeelde koster N. Vermeulen een enkele keer het pijporgel. Dit orgel wordt sinds begin dit jaar pijp voor pijp gerestaureerd. Omdat nu de restauratie zover is gevorderd dat het orgel niet meer bespeeld kan worden komt er in het kerkgebouw een elektronisch orgel te staan. Gehoopt wordt dat de orgelrestaurantie voor Kerst mis van dit jaar voorbij is. WADDINXVEEN - De geldprijs (stimuleringspremie) van het Pro vinciaal Orgaan voor de Verkeers veiligheid in Zuid-Holland (POV), die de gemeente Wad dinxveen heeft verdiend met de positieve resultaten van het lokale verkeersveiligheidsbeleid, zal don derdag 8 oktober worden uitge reikt. REEUWIJK - Het Back to the Sixties muziekfestival zal dit jaar plaatsvinden op zaterdag 26 sep tember in verenigingsgebouw De Brug in Reeuwijk. De Waalwijkse ’’huisband” The Shakin’Arrows heeft onlangs haar 15 jarig bestaan gevierd. Ter gele genheid hiervan is een nieuwe CD uitgebracht, getiteld ’’High lights”, waarmee ze deze avond volop in de schijnwerpers staan. Speciale gast van dit jaar is Chuck Memphis. Als Nederland se Elvis Presley trad hij op met o.a. The Jordanaires, Carl Perk ins, Roy Orbison, Shakin’Stevens, Jerry Lee Lewis en The Stray Cats. De herdenking van de 15e sterf dag van Elvis alsmede de vraag van het publiek naar meer Elvis- songs deed de keuze op hem val len. Eén van de hoogtepunten wordt ongetwijfeld het gezamenlijke op treden van The Shakin’Arrows en Chuck Memphis samen. In de hal staat de Shakin’Arrows fanclub, waarbij u CD’s of LP’s kunt kopen van vele artiesten uit de zestiger jaren. De organisatie doet elk jaar de op roep aan het publiek, de kleding af te stemmen op de Sixties, bij voorbeeld met een pettycoat of vetkuif; in voorgaande jaren zorg de dit namelijk voor zeer leuke reacties. Kaarten a ƒ12,50 zijn verkrijgbaar bij Heimans Delicatessen, Drogis terij De Butterfly en De Brug, al len te Reeuwijk. GOUDA - Creatief Centrum De Werkschuit in Gouda (Bloemen- daalseweg 48) start zondagmiddag 4 oktober om 14.00 uur met de unieke cursus Acrobatiek voor be ginners. Jolanda Bouman en Dries Schou- derwoerd verzorgen 10 lessen voor beginners in de grote dans/toneelzaal van het centrum. In één circus komt men geen acrobaten tegen die halsbrekende toeren lijken uit te halen. Zover wordt natuurlijk niet gegaan, maar zeker is dat de deelnemers al na 10 lessen een aardige voor stelling kunnen weggeven! Acrobatiek is geen kwestie van pure kracht, maar van balans, evenwicht en gebruik maken van tempo’s. En dat is iets wat iede- ren kan leren, mannen en vrou wen, ook op latere leeftijd. In de cursus zal men bezig zijn met afwisselende balanstrucs en tempotrucs. Intensief bezig zijn met de mogelijkheden van het ei gen lichaam en dat van anderen. Belangstelling? Bel ’s morgens De Werkschuit, tel. 01820-10717. Er was besloten dat dit jaar in dit Gouwedorp niet zoveel aandacht te schenken aan de jaarlijkse Mo numentendag, die landelijk door prinses Margriet in het 1000 jaar oude Middelburg werd gestart. Volgend jaar zal dat weer anders zijn, zo wordt beloofd. De Open Monumentendag wordt voorbereid door een gelijknamige stichting, waarin zitting hebben ANWB, Nederlands Bureau voor Toerisme, Stichting Nationale Contactcommissie Monumenten bescherming, Rijksdienst voor de Monumentenzorg - ministerie van Met gemengde gevoelens heb ik recent kennis genomen van "het ar tikel ’’Rector stapt uit fusiewerk” in het Weekblad voor Waddinx veen van vorige week. Enerzijds vind ik het prettig wan neer de pers aandacht schenkt aan de Samenwerkingsschool voor HAVO/Atheneum in Waddinx veen, anderzijds is het onprettig als er onduidelijkheden en/of on juistheden in een artikel staan. Misverstanden worden al snel ge wekt en kunnen bij de publieke opinie een eigen leven gaan lei den. Daarom hecht ik eraan enke le zaken die genoemd zijn recht te zetten en eventueel te verdui delijken. Voor wat betreft de fusiebespre- kingen: Ik heb niets anders ge daan dan mijn functie als pro cescoördinator met onmiddellijke ingang ter beschikking te stellen (11 juni 1992). In hoeverre dat de discussies en voortgang van het proces ver traagt of versnelt, die speculaties komen in ieder geval niet bij mij vandaan. De redenen waarom ik mijn func tie ter beschikking heb gesteld zijn overwegend van persoonlijke aard. Ik geef voorrang aan mijn functie als rector van de Samen werkingsschool; dat is mijn eerste taak. De examenresultaten zijn niet zo tegenvallend als het artikel wil doen géloven. Het getal van 72% slaat ten eerste alleen op de HAVO-afdeling en is bovendien van het eerste tijdvak. Op het moment dat de betreffen de bestuursvergadering plaats vond (30 juni) beschikten we nog niet over de definitieve uitslag. Derhalve is op de bestuursverga dering slechts over de tussenstand gesproken. Naar aanleiding daarvan is de vraag gesteld of een en ander uit gezócht kon worden. Mijn reactie is geweest dat we altijd bij houden wat er slaagt en niet slaagt; en dat we daar de achtergronden van on derzoeken. De opmerkingen over uitgebreide evaluatie waren bedoeld voor ons beleidsplan: we willen de hele school onderwijskundig en peda gogisch in kaart brengen (daar maken de studieresulaten natuur lijk deel van uit, maar dan ook slechts een deel). Vervolgens zullen we een pedago- gisch-didactisch beleidsplan pro duceren om ons onderwijs voor de nabije toekomst goed te kunnen invullen. Dit is belangrijk omdat er diverse veranderingen gaan ontstaan zoals Formatiebudgetsys teem en Basisvorming. Ook fusie is niet onmogelijk. Er zit dus nogal wat meer aan vast dan alleen maar examenresul taten. Voor de goede orde geef ik u een aantal cijfers van onze school en enkele gegevens voor wat betreft het landelijk gemid delde (komen altijd later binnen). Het slagingspercentage in 1992 WADDINXVEEN - Onder het motto ’Honger hoeft niet’ zullen volgende maand ook weer in Waddinxveen allerlei bewustwor dingsactiviteiten worden bedacht en uitgevoerd. Dat gebeurt door een breed samengestelde actiegroep, die in dit Gouwedorp beschikt over het postbusnummer 289. Dit jaar alweer voor de zevende maal vraagt een aantal groepen extra aandacht van de inwoners voor de problemen rond honger en armoede in de (Derde) wereld. Ditmaal staan handel en duurza me ontwikkeling centraal. De organisaties die voor dit doel in Waddinxveen samenwerken zijn de Kerngroep Ontwikkelings samenwerking Waddinxveen, het NIVON, de Stichting Goed Werk, de Stichting Gered Ge reedschap, de Stichting Wereld winkel Waddinxveen en de geza menlijke commissies voor Zen ding, Werelddiakonaat en Ont wikkeling (ZWO) van de her vormde Immanuëlkerkgemeente en de Gereformeerde Kerk. Binnen ’Honger hoeft niet’ wordt door elk van de deelnemende groepen het hele jaar gewerkt om aandacht te vragen voor het even in ontwikkelingslanden en hun problemen. Waddinxveen is een gemeente met een zeer diverse bevolking. Dat blijkt ook uit het aantal groe pen dat in de loop der jaren op het gebied van ontwikkelingssa menwerking, missie en zending is ontstaan. Iedere groep heeft zijn eigen werkwijze. Daarbij legt de ene groep meer nadruk op geldelijke steun aan projecten, de ander meer op informatie en voorlich ting en weer een andere groep op de verkoop van produkten. Omdat de aanpak zo verschillend is leidt die vaak tot discussie bin nen het samenwerkingsverband ’Honger hoeft niet’. Over één ding zijn ze het echter allemaal eens. En dat is dat de ongelijke verde ling van goederen, geld en macht niet rechtvaardig is. ”We streven naar een andere wereld, waarin mensen beter tot hun recht ko men en in staat worden gesteld hun kansen te benutten. Dat is de gezamenlijke doelstelling”, aldus de actiegroep. Op het programma staan in de maand oktober diverse activitei- WADDINXVEEN - Er is een aantal ideeën om de belangstel ling van het publiek voor de zes kamermuziekconcerten die in het winterseizoen in de raadzaal van het gemeentehuis worden gehou den te vergroten. In de raadscommissie voor onder wijs, personeel en sociaal-cultu- reel werk is hierover gesproken. Het gaat hier om een nieuwe aan pak voor het seizoen 1993-1994. De mogelijkheid bestaat namelijk dat de concerten gegeven kunnen gaan worden in het centrum voor kunstzinnige vorming Kreater aan de Kerkstraat. B. en W. buigen zich verder over de vraag op de subsidiegelden (17 gulden per kaartje, exclusief per soneelskosten) op deze wijze be steed moeten blijven worden en in hoeverre de toegangsprijzen ver der verhoogd kunnen worden. veelal met elders gestolen papie ren weer doorverkocht. Op die valse papieren staat een ander kenteken vermeld. Normaal hoeft de dief dan alleen maar andere kentekenplaten voor- en achterop de auto te monteren. Echter als het oude kenteken on uitwisbaar in alle ruiten staat ge graveerd, moet hij ook alle ruiten vervangen! Professionele dieven hebben daar om een duidelijke voorkeur voor niet gegraveerde auto’s. Graveren is daarmee een goede en tevens de goedkoopste beveiliging. Op vrijdag 18 september van 9.00 tot 17.30 uur kan men op de par keerplaats van winkelcentrum Groensvoorde voor ƒ25,- per auto zijn of haar, kenteken in alle ra men van de auto laten graveren. Een hierin gespecialiseerd bedrijf komt hiervoor naar Waddinxveen. Automark, dat al jaren in Neder land professioneel kentekens gra veert, voorziet de beide voorpor- tieren ook van waarschuwingsstic kers die bij de prijs zijn inbegre pen. Voor ƒ10,- extra kan men - bij droog weer - een speciale reflec- tielaag over de gravures laten aan brengen, waardoor de inscripties ook bij regen en ’s avonds bij wei nig licht goed zichtbaar blijven. Dat verhoogt de preventiewarde. Het aanbrengen van de gravures kost slechts enkele minuten. Dus vrijdag 18 september kan men op de parkeerplaats van winkelcen trum Groensvoorde de eigen auto beveiligen door het laten graveren van het kenteken in alle ruiten. dan vijftien jaar aan ’Pieter Piere bas’ verbonden. Het feest voor de kinderen rond het vierde lustrum heeft ze niet mee kunnen maken wegens opname in het Goudse Groene Hart Ziekenhuis, lokatie Bleuland. Opgelucht haalde ik adem toen op 19 augustus j.l. in het Week blad voor Waddinxveen een nieuw winkelplan werd gepubliceerd op de Be Fair-lokatie. Dus ”Kerk- weg-Oost” was van de baan? Te vroeg juichen is onverstandig, maar hierdoor kreeg ik weer hoop. Hoop, dat er in Waddinx veen ooit eens een prachtige mu- seum-oudheidkamer zal zijn. Het is toch zeker de moeite waard, alles wat er aan geschiede nis in ons dorp nog rest, te bewa ren voor onze kinderen! En daar mee de historie tastbaar en zich- baar te maken. Hoeveel zolders zouden er zijn, maar de mooiste spullen liggen te wachten op een plaatsje in zo’n museum? Wat dacht u van onze meubelindustrie, met z’n heel ei gen verhaal? De ontginning voor de HAVO-afdeling is na her kansing op 82% uitgekomen. Voor de Atheneum-afdeling is dat 88% geworden. De resultaten op de HAVO-afde ling over de afgelopen 15 jaar lie pen uiteen van 76,9% tot 97,5%. De resultaten van dit jaar zijn dus niet extreem goed of slecht te noemen. Een en ander is binnen de norma le marges. De resultaten op de Atheneum-afdeling over de afge lopen 14 jaar bewogen zich tussen 84,3% en 100%. Ook hier bevin den de resultaten van dit jaar zich binnen de normale marges. Het landelijk gemiddelde sla gingspercentage in 1989 en 1990 (laatste gegeven) was voor HAVO 82 resp. 82% en Atheneum 87 resp. 88%. Hoewel het theore tisch denkbaar is dat het landelijk gemiddelde slagingspercentage dit jaar ineens stukken hoger zou zijn, acht ik dat vooralsnog niet waarschijnlijk. Uit de contacten die ik met collega’s onderhoud kan ik dat althans niet opmaken. Het is overigens interessant op te merken dat een slagingspercenta ge op zichzelf heel weinig zegt over de kwaliteit van een school. U kunt zich voorstellen dat een zeer streng toelatingsbeleid tot de examenklassen een grotere sla- gingskans oplevert. Zo lijkt het naar buiten toe alsof een school altijd hoog scoort! Maar er wordt dan niet bij verteld hoeveel leerlingen ’’onderweg” gedoubleerd hebben. Enkele jaren geleden heb ik de leeftijdsopbouw van onze examen klassen vergeleken met de lande lijke gegevens (bron: Centraal Bu reau voor Statistiek). Onze leer lingen zijn gemiddeld bijna een jaar jonger. Dat betekent dat ze minder doubleren. Zijn we er nu al met kwaliteitscri teria? Nee, want je kunt ook leer lingen die niet snel genoeg door stromen dringend ’’wegadvise ren”. Op die manier hou je alleen de ’’beteren” over en dus de exa menresultaten geflatteerd. Welnu, op onze school is de kans op het behalen van een diploma wederom iets groter dan gemid deld in het land. Van de leerlin gen die op onze school komen be haalt ruim 75% te eniger tijd een diploma. Landelijk is die kans on geveer 70% (gegevens uit 1987). Zo af en toe worden de metingen met landelijke gegevens (niet al tijd bekend) vergeleken. We kun nen nog steeds voor de dag komen met onze resultaten. Het ene jaar is wat beter dan het andere, als je ze onderling vergelijkt. Maar ten opzichte van de landelijke gege vens staan we steeds aan de goede kant. Wellicht dat deze gegevens een ander licht werpen op de Samen werkingsschool. DR. A.W. HENDRIKS Rector Samenwerkingsschool HAVO-Atheneum, igniepweg 61, Waddinxveen. WADDINXVEEN - De Wereld winkel Waddinxveen bij het Ko ningin Wilhelminaplein bestaat 12 jaar. In 1980 is de Wereldwinkel in Waddinxveen begonnen met een stand op de weekmarkt om de 14 dagen. Sinds 1984 heeft de We reldwinkel een vaste huisvesting in het pandje aan het Koningin Wilhelminaplein gekregen. De Wereldwinkel is geopend op maandag van 13.30-16.00 uur, op dinsdag van 13.30-16.00 uur, op donderdagavond van 19.00-21.00 uur, op vrijdag van 11.00-17.00 uur en op zaterdag van 11.00- 13.30 uur. Het doel van de Wereldwinkel is zich inzetten voor een eerlijke handel met de partners in ontwik kelingslanden. Hierbij wordt een betere prijs betaald en worden goede afspraken vooraf gemaakt. Zo helpt de Wereldwinkel mee aan de bestrijding van armoede in die landen door het teruglopen van prijzen van grondstoffen is ontstaan. Reeds sinds 1973 koopt de impor teur SOS-Wereldhandel recht streeks koffie voor de Wereldwin kel in bij boeren-coöperaties. Op deze manier wordt de tussenhan del uitgeschakeld. In 1988 is door de Stichting Max Havelaar een keurmerk voor koffie in het leven geroepen. Nu worden op dezelfde wijze an dere produkten geïmporteerd, zo als thee, cacao, suiker, rijst, siera den en voorwerpen op het gebied van kunstnijverheid. De Wereldwinkels worden meest al door vrijwilligers-organisaties geleid. In Waddinxveen zijn een 16-tal personen hiermee bezig. Uit de groeiende plaatselijke be langstelling van particulieren, scholen, kerken, bedrijven, vereni gingen, instellingen en de ge meentelijke overheid blijkt dat de Wereldwinkel in Waddinxveen steeds populairder wordt. WADDINXVEEN - Waddinx veen beleefde zaterdag een matig bezochte Open Monumentendag 1992. De hervormde Brugkerk (Kerkweg-Oost) en de Remon strantse Kerk (Zuidkade) - Wad- dinxveens enige twee officiële rijksmonumenten - kregen maar heel weinig bezoek. OUD-BEIJERLAND - De Evan gelische Omroep komt woensdag 30 september met een ’Vrouw Zijn-ochtend’ in Kerkelijk Cen trum Maranatha, Kerkweg 57 in Oud-Beijerland. Het programma van deze morgen begint om 9.30 uur en duurt tot 11.30 uur. Gastspreker op deze bijeenkomst is Paulien Zeeman-Lens. Het the ma van de koffie-ochtend is ’Met het oog op dee tijd’. Franny Vink verleent muzikale medewerking aan de ochtend. De presentatie is in handen van Ber tie Richardson. In Kerkelijk Centrum Maranatha is een EO-informatiestand met boeken en platen aanwezig. Iedereen is hartelijk welkom. De toegang is vrij. REEUWIJK - Zaterdag 19 sep tember is de jaarlijkse ’Aktivitei- tendag’ van de Reeuwijkse Oud heidkamer aan de ’s Gravenbroek- seweg. Een dag die van 10.00 tot 17.00 uur boordevol activiteiten zal zijn. Allereerst een heel bijzondere poppententoonstelling. De beken de Moordrechtse poppenontwer pers, de dames Tijsma, Van Til burg, Liefhebber, Peters en Van Berkel, stellen dan hun bijzondei; fraaie poppen tentoon. Solidair of In groepjes spn poppefi*”;ils 'types of als f lijkheden sterk tot de verbeelding. Ook de oude ambachtslieden zijn zeer natuurgetrouw. Het bestuur van de Stichting Oudheidkamer Reeuwijk is dan ook zeer verheugd deze vermaar de collectie op die dag en de we ken daarna te kunnen tonen. Maar er is meer: demonstratie klompenmaken, zijde schilderen en het maken van brooddeegfigu- ren. Om 2 uur ’s middags showt een Katwijkse groep de oude vis- serskledij uit hun dorp. Later op de middag herhalen zij hun optreden en daar tussendoor wandelen enkelen van hen in hun fraaie dracht door de Oudheidka mer. Naast deze bijzondere activiteiten laat men in Reeuwijk de sterk uit gebreide collectie ambachtelijke voorwerpen zien. Heel bijzonder is daarin een werktuig uit de we reld van de touwslagerij. Het schijnt het enige nog in Neder land aanwezige exemplaar te zijn! Op 19 september staan de deuren van de Reeuwijkse Oudheidkamer voor iedereen open. Normale en treeprijzen. Goed bereikbaar per streekbus. Ruime parkeergelegen heid. De gezellige koffiehoek noodt tot een aangename pauze. ten. Begonnen wordt op vrijdag 2 oktober met een kraam op de weekmarkt in de Willem de Zwij- gerlaan. Op zaterdag 10 oktober is er een informatiemarkt in het winkelcen trum ’de Passage’ met theater. Een, verhalenvertelster geeft dan twee voorstelling (om 12.00 en om 14.00 uur), die gratis toegan kelijk zijn en waarvoor eind deze maand alle schoolkinderen schrif telijk worden uitgenodigd. In het buurtcentrum ’De Boog’ (C. Huijgenslaan) is er vanwege de actiegroep op woensdag 14 ok tober een kindermiddag. Verder is er de hele maand van ’Honger hoeft niet’ een tentoonstelling in de Openbare Bibliotheek (Van Mecklenburg Schwerinlaan). Het thema voor de landelijke ac tie van dit jaar is ’Handel en duurzame ontwikkeling’. Tijdens besprekingen tussen de deelne mende groepen werd steeds dui delijker dat de eigenlijke oorzaak van honger en armoede niet alleen ligt in de ontwikkelingslanden zelf. ’’Door onze wijze van leven en consumeren vormen wij alle maal een deel van het probleem”, aldus de actiegroep. ’’Veel pro dukten die wij kopen en gebrui ken komen uit ontwikkelingslan den, zoals koffie en thee. Maar ook aluminium en hardhout’’. Een voorbeeld is dat voor hard houten deuren, kozijnen en par ketvloeren heel veel tropisch hout gekapt moet worden. Vrijwel alle tropische bossen liggen in de ont- wikelingslanden. Nu is het de laatste tijd heel dui delijk geworden dat milieuproble men en ontwikkelingsproblemen veel met elkaar te maken hebben. De tropische bossen kunnen niet ongestraft gekapt worden. Zij zijn van levensbelang voor alle mensen op aarde. Zij worden wel ’de lon gen van de wereld’ genoemd. Naar schatting wonen ongeveer 140 miljoen mensen in en rond deze tropische wouden. Zij leven van de jacht, verzamelen vruchten en honing of leven van de land bouw. Het bos vormt de basis van cultu ren van wel duizenden jaren oud, een bewijs voor hun duurzame le vensstijl. Zij waren de eersten die protes teerden tegen de enorme commer ciële houtkap en probeerden de grote bulldozers en machines te gen te houden. In 1989 vroeg de actie ’Honger hoeft niet’ ook in Waddinxveen aandacht voor het belang van het behoud van het tropisch bos. het was de eerste stap op weg naar duurzame ontwikkeling. In het milieubeleidsplan van de gemeente Waddinxveen, dat van maart 1990 is, is een paragraaf opgenomen met als titel ’Tegen gaan van toepassing van tropisch hardhout’. Aan dit streven is in Waddinxveens overigens nog geen inhoud gegeven. De actiegroep: ”Wij in het westen kijken te vaak naar hoeveel geld iets opbrengt. We vergeten wat ons handelen voor de generaties na ons kan betekenen. Daardoor zijn de milieuproblemen nu zo groot. We kunnen veel leren van culturen in ontwikkelingslanden”. WADDINXVEEN - Op vrijdag 18 september van 9.00 tot 17.30 uur kunnen de Waddinxveners op het parkeerterrein in Groensvoorde weer terecht voor het ’auto kenteken graveren’ van Automarkt - Röst. Tegen een actieprijs van 25 gul den per auto worden alle ruiten met professionele zandstraalappa- ratuur gegraveerd, inclusief twee waarschuwingsstickers. Voor 10 gulden extra kunnen de gegra veerde kentekens worden voorzien van een speciale reflectielaag. Na een stijging van de autodief stal van 16% in 1990, is er vol gens de laatste gegevens van de Centrale Recherche Informatie dienst vorig jaar opnieuw een toe name van de autodiefstal van 22% geconstateerd (Politiestatis tiek 1990: al 27.017 gestolen auto’s)! Dus in twee jaar een toename van meer dan een derde! Een zeer ne gatieve trend. Als je dan bedenkt laatste 10-12 jaar in penioon-j Nederland in totaal een kwart miljoen voertuigen zijn ont vreemd, dan lijkt het raadzaam je auto wat beter te gaan beveiligen. Volgens slachtoffer-enquêtes on der mensen ouder dan 15 jaar was 1 op de 200 ondervraagden de dupe van autodiefstal. Ruim een kwart van de gestolen auto’s was een Opel, hetgeen be wijst dat het niet alleen de ’dure’ merken zijn die veel worden ge stolen. Het op een na meest gesto len merk was Volkswagen en nummer drie Ford. Behalve in de grote plaatsen wordt er tegenwoordig ook in de kleine plaatsen flink gestolen. Zo werden eind mei in het plaatsje Grave (N.Br.) in één nacht vijf Opel Kadett’s gestolen. Sedert het opengaan van het Oostblok is er niet ver van de grens een flinke tweedehands- markt bijgekomen. De toeloop van Oost-Europeanen naar de Utrechtse automarkt spreekt boekdelen. Algemeen wordt verwacht dat door het opengaan van de grenzen (Europa ’92!) de autodiefstal een nog in- ternationaler karakter zal krijgen. Alles bij elkaar genomen kan het dus geen kwaad om je ’op straat staande spaarcenten’ wat beter te beschermen. Een goede en goed kope manier om je auto voor dief stal onaantrekkelijk te maken, is het graveren van het kenteken in de autoruiten. Een gestolen auto wordt namelijk De ontginning en drooglegging van de omgeving! De mensen die WADDINXVEEN - De peuterspeelzaal ’Pieter Pierebas’ aan de Beukenhof heeft dinsdag 15 september het 20-jarig bestaan ge vierd met een vier uur durend feest voor alle peuters, die zich hadden verkleed als boertjes en boerinnetjes, op het voetbalcom- plex van Be Fair in het Warnaarplantsoen. ’Pieter Pierebas’ is één van de peuterspeelzalen van de Stichting Behartiging Belangen Waddinx- veense Peuterspeelzalen. De peu ters in de leeftijd van 2,5 tot 4 jaar zijn verdeeld in twee groe pen. Er is een twee-ochtendengroep voor de jongste kinderen op dins dag en donderdag onder leiding van Elly v.d. Akker en Grada Zaat en er is een drie-ochtenden- groep voor de oudste kinderen op maandag, woensdag en vrijdag on der leiding van Elly v.d. Akker en Annie Nap. ’JuF Elly v.d. Akker is al meer ZEVENHUIZEN -“ In het dorps huis Swanla in Zevenhuizen opent woensdagmiddag 23 september om twee uur de Stichting ”De Zeven Muzen” het theaterseizoen met het kindertheater ”De Ma re”. Vanaf 6 jaar zijn de kinderen van harte welkom. Zij kunnen dan ge nieten van een vertelvoorstelling. Het gaat zo: Bert de Bultenaar is verliefd op de Nachtkoningin. Hij kan er niet van slapen. Soms zegt hij zachtjes dat’ie heel veel van haar houdt. Maar de Koningin hoort hem niet. Zo gaan jaren voorbij. Bert blijft vurig hopen en de Koningin weet van niets. Op een keer komt er een vreem deling aangelopen. Stralend! De Koningin kan haar ogen niet van hem afhouden. Bert de Bultenaar vindt dit maar niets. Als een wilde springt hij in het rond en verjaagt hem. De Ko ningin stuurt echter de nachtegaal om hem terug te roepen. Dat is niet naar de zin van de Bul tenaar. Hij zint op wraak maar dat kunnen jullie zien en horen op 23 september om 14.00 uur in het dorpshuis ’’Swanla”. Toegangsprijs is ƒ5,-. Vrienden van de Zeven Muzen betalen twee kwartjes minder. hier woonden en werkten! Alle maal de moeite waard om te be houden. En dan het museum zelf. Omgeven door groen staat het te verkrotten. Maar wat zou er iets moois te maken zijn van dat stati ge pand op de hoek van de Kerk- weg-Oost en de Oranjelaan, 'in de krant al aangekondigd als ’’sloop- pand”. De onlangs aangerichte vernielin gen doen er geen goed aan, maar heel wat zou nog hersteld kunnen worden. Ziet u het al voor u? Dat pand als museum? Ik wel! Maar voor het zover is, zal er nog heel wat moe ten gebeuren. Kijk ik naar de om liggende dorpen, zoals Reeuwijk, Boskoop, Haastrecht, Schoonho ven, dan zie ik daar de prachtig ste musea, die met particulier ini tiatief van de grond zijn gekomen. Dat moet in Waddinxveen ook kunnen, vind ik! Wij zijn toch ook trots op onze historie!. Ik ben er zeker van dat er in Waddinxveen mensen zijn die hier de schouders onder willen zetten. Wie doet er mee? C.J.TH. DE JONG-STEEN- LAND Souburghlaan 22 (Naschrift redactie: Vroeger ken de Waddinxveen de Stichting Museum Oud-Waddinxveen, die geregeld exposities hield in de Rabobank Waddinxveen aan de Kerkweg-Oost. Deze stichting werd op 7 februari 1972 officieel opgericht. Maar sinds het vertrek van de ’’Oud heidskamer’’ uit het hoofdkan toor van de Rabobank is deze nooit opgeheven stichting "in rus te". De laatste voorzitter ervan was AH. van Gent (PvdA), toen malig wethouder van Waddinx veen en daarna burgemeester van Zevenhuizen. Tijdens de begrotingsbehandeling in de Waddinxveense gemeente raad van oktober 1991 kreeg de PvdA-fractie het voor elkaar fl0.000.- te reserveren voor het uitwerken van de lang gekoester de museumplannen in dit Gouwe dorp).

Weekblad voor Waddinxveen | 1992 | | pagina 27