Vredesweek in Waddinxveen Richtlijn provincie voor schoolvakanties Risico polio in regio Midden-Holland Verheugend resultaat arbeidsbureau Gouda Veiliger gebruik gasflessen aan boord van plezierjachten Verwildering in deel van Warnaarplantsoen Huizen Remon strantse Kerk weer duurder Uitbreiding Saldofoon Verenigde Spaarbank 1993/1994 1994/1995 i Vakantierichtlijn provincie Zuid-Holland Scholen voor basisonderwijs, speciaal onderwijs en voortgezet onderwijs Benzine Leidingen Afstemming Tips Pagina 15 Woensdag 23 september 1992 Weekblad voor Waddinxveen spaar- of betaalrekening. Het dierenparkje in het Warnaarplantsoen kan zich steeds verheugen in een grote belangstel- (ongewenst) deze vakantieperiode t/m 13- 5 4 vr 153 35 302.5 60 vakantieperiode 153 35 308 60 Nog vrij beschikbaar: Basisonderwijs (bovenbouw, bij 25,5 uur per week): 1331.5 - (1000) - 302.5 29 uur Voortgezet onderwijs: geen Nog vrij beschikbaar: Basisonderwijs (bovenbouw, bij 25,5 uur per week): 1326 - (1000) - 308 18 uur Voortgezet onderwijs: geen t/m t/m t/m t/m t/m t/m t/m t/m t/m t/m t/m t/m t/m t/m t/m t/m t/m t/m vr vr vr vr vr vr vr vr Aantal uren basis onderwijs Aantal uren basis onderwijs Aantal dagen voortgezet onderwijs ling van jong en oud. (Foto: Fejagrafie Ton Bennemeer). ma ma ma vr do ma ma ma ma ma vr ma do ma 11- 7 4- 7 11- 7 4- 7 24- 7 3- 7 17- 7 3- 7 vr vr vr ma vr vr vr ma vr vr 26- 8 19- 8 19- 8 12- 8 1993 1994 1994 1994 1994 1994 1994 1994 1994 1994 1995 1995 1995 1995 1995 1995 1995 1995 Aantal dagen voortgezet onderwijs 5 10 5 1 5 9 5 1 4 1 22-10 7- 1 4- 3 4- 4 21-10 6- 1 3- 3 17- 4 5- 5 26- 5 25.5 51 25.5 11 5.5 25.5 5.5 25.5 51 25.5 11 25.5 11 5.5 17-10 26- 12 27- 2 14- 4 1- 5 25- 5 5- 6 1- 9 11- 8 1- 9 18- 8 18-10 27- 12 28- 2 1- 4 5- 5 9- 5 23- 5 herfst kerst voorjaar pasen meiweek incl. bevrijdingsdag hemelvaart pinksteren zomer speciaal- en basisonderwijs regio Midden ma regio Zuid ma zomer voortgezet (speciaal-) onderwijs regio Midden ma regio Zuid ma 1994 1994 totaal 1995 1995 totaal WADDINXVEEN - De komende jaarlijkse Vredesweek staat in het teken van nationalisme en religie. De spanningen in Oost-Europa worden sterk gevoed door nationa listische tendenzen. Godsdienstige opvattingen spelen daarin een gro te rol. Overal in Europa zien we dat groepen weer streven naar een staat die alleen toebehoort aan mensen die er op grond van reli gie, ras, geboort en taal ’’thuisho ren”. We voelen ons allemaal betrokken bij de krankzinnige oorlog in het voormalige Joegoslavië. Het is een enorme wirwar. Je weet niet welke leider je kunt vertrouwen. En welke rol spelen kerkelijke lei ders Hoe nauw hangen nationa lisme en religie samen en in hoe verre wordt de godsdienst mis bruikt. Je snapt ook niets meer van de historische bronnen waar ze de haat en de wreedheid uit putten waarmee ze het huidige geweld, bedrijven. Voor wie niet in de hel gelooft moet daar maar eens een kijkje gaan nemen. Wat mensen elkaar niet kunnen aandoen! Maar met al die verontwaardiging en al dat medelijden met de slachtoffers, vooral onder de kin deren en de bejaarden, voelen we ons tegelijkertijd hopeloos, mach teloos. herfst kerst voorjaar pasen bevrijdingsdag meiweek incl. hemelvaart pinksteren zomer speciaal- en basisonderwijs regio Midden ma regio Zuid ma zomer voortgezet (speciaal-) onderwijs regio Midden ma regio Zuid ma men van de zogenaamde storings en pioneerkruiden zoals akkerdis- tel, grote brandnetel en veldzu- ring. maken hebben met het onderwijs in Zuid-Holland. Om het draagvlak van een eendui dige vakantierichtlijn verder te vergroten is overleg geweest met de grotere gemeenten in Zuid- Holland. De provinciale richtlijn volgt de landelijke richtlijn. Beide zijn ge baseerd op het zogenoemde 8-we- ken stramien. Vrije periodes zijn dan regelmatiger gespreid over het jaar en niet per se gekoppeld aan variabele feestdagen. Dit betekent dat in het schooljaar 1993/1994 de crocusvakantie niet in de week van carnaval valt en dat zowel in 1993/1994 als in 1994/1995 de paasvakantieweek wordt verschoven naar begin mei. Ter vermijding van onnodige loka le of regionale verschillen tussen scholen heeft het OPO ervoor ge kozen Zuid-Holland niet te split sen in twee regio’s met verschil lende data voor voorjaars- en herfstvakantie. Door deze keuze, ontstaan geringe afwijkingen van de landelijke richtlijn. Schoolbesturen kunnen (behalve de zomervakantie) de vakanties zelfstandig vaststellen. Gezien het grote belang van eenduidige va kantieperiodes worden scholen en schoolbesturen uitdrukkelijk ver zocht met deze provinciale richt lijn rekening te houden. WADDINXVEEN - In het War naarplantsoen worden bewust en kele stukken verwilderd. Het gaat hier om de groenstrook aan de buitenzijde van het park, aan de kant van de tennis. Dit is een strook met inheemse beplan ting. In deze strook zijn enkele voor beelden te zien van enkele moge lijke typen inheemse beplanting. Daar hoort tevens bij het voorko- blijkt uit de halfjaarcijfers van het Regionaal Bestuur voor de Arbeidsvoorziening Rijnstreek (RBA Rijnstreek). In totaal werden in het eerste half jaar bijna 740 mensen succesvol bemiddeld, terwijl de doelstelling voor de eerste helft van dit jaar op 525 was gesteld. Opvallend succesvöl is de bemiddeling van vrouwen, waar de taakstelling voor 173 procent werd behaald. WADDINXVEEN - Zondag 27 september zal in de Remonstrant se Kerk aan de Zuidkade een spe ciale dienst worden gehouden ter opening van het winterseizoen. Het thema van deze dienst is ’’Bidden om Vrede”, dit mede in verband met de Vredesweek. Deze dienst zal worden geleid door dr. E.J. Cossee. Muzikale medewerking zal worden verleent door een dubbel klarinetkwartet o.l.v. de heer G. de Knegt en door Gert-Jan Smit orgel. Deze dienst begint om 10.00 uur en iedereen is van harte welkom. belang daarbij is dat de leidingen voldoende expansieruimte heb ben. Leidingen mogen niet onder wa terleidingen en door motor- en ac curuimte lopen. Is er geen andere mogelijkheid, dan mogen er in de ze ruimten in ieder geval geen koppelingen zijn gemonteerd. Een leiding moet zich minimaal twin tig centimeter van electrische lei dingen bevinden en tegen mecha nische schade beschermd zijn. Andere zaken waar pleziervaar- ders op moeten letten, zijn dat ze bij schotpassages een schotdoor- voer gebruiken en voor diverse af takkingen bij voorkeur een Truma afsluiterblok gebruiken. Dat geeft minder verbindingen en dus min der lekkages. Verder moeten ka chels en geisers altijd worden aan gesloten via een aansluitkraan en vaste leiding. Kooktoestellen en koelkasten moeten ook via een aansluitkraan worden aangesloten, maar daar mag een flexibele lei ding, van maximaal een meter, aan worden bevestigd. Voor alle verbindingen mogen al leen zogenaamde KNEL-fittingen gebruikt worden. Bij zacht kope ren pijpen moeten steunbussen worden toegepast. Flexibele slan gen moeten zodanig worden ge monteerd, dat ze niet overmatig worden belast. Voor bochten kun nen beter pijpen dan haakse kop pelingen gebruikt worden. Eigenaren van jachten moeten re gelmatig controleren of er geen gas weglekt. Lekkages moet men nooit opsporen met een vlam, be ter is een kwastje met een zeepop lossing. Om benzine-lekkages bij het vul len te voorkomen moet de ont- luchting groot genoeg zijn en niet in de vulleiding uitkomen. De vul opening moet ook groot genoeg zijn en een zodanige vorm hebben dat de benzine bij morsen naar buiten weglekt. Voor buiten boordmotoren kunnen het beste losse tanks gebruikt worden. Benzine-lekkages kunnen zich ook voordoen bij het starten. Deze zijn te voorkomen door een vlam- dover op de carburator te monte- onkruiden voortbrengt. In het toekomstig meer natuurlij ker groenbeheer zuilen deze soor ten veel vaker en op meer plaat sen gaan voorkomen dan dat nu het geval is. Het beheer zal hier op in moeten spelen door deze stroken af te maaien en af te voe ren, dan wel selectief handmatig te verwijderen. ties aan boord. Die tips zijn ook te vinden in een aantal folders. Hieronder volgen wat voorbeel den. Factoren die belangrijk zijn bij het gebruik van gasinstallaties zijn onder meer de juiste plaats van leidingen, de juiste materialen en beschermingen en het veilig verwisselen van gasflessen. Voor het laatste geldt, dat ge bruik van wegwerptankjes afgera den moet worden. Meest veilig is alleen propaan te gebruiken. Lekkages bij het verwisselen van flessen zijn vooral het gevolg van onzorgvuldig aansluiten, scheef monteren of oude afdichtingsrin- gen. Daarom moet een gasfles al tijd zodanig geplaatst worden dat weglekkend gas nooit in de boot kan komen. Het gas is veel zwaar der dan lucht en zal dus altijd naar het laagste punt zakken. Een vrij kleine concentratie (slechts 2,5 procent gas in de lucht) kan al gevaar opleveren. Gasflessen moeten altijd in een gaskast of -bun, met zowel onder als boven niet-afsluitbare ventila- tie-openingen naar buiten-boord, gezet worden. De kast of bun moet bij voorkeur in metaal zijn uitgevoerd en gasdicht zijn ten opzichte van het inwendige van het schip. Een gasbun moet aan de onderzijde een schuin aflopen de lekgasafvoer hebben met een minimale diameter van vijf vier kante centimeter. Als de boot te klein is voor een bun, kunnen de flessen op het voor- of achterdek worden gezet, maar wel zodanig dat er nooit gas in de boot kan ko men. Gasflessen moeten nooit be- nedendeks geplaatst worden. Ze moeten slingervast worden beves tigd. Vaste leidingen mogen alleen van koper zijn. De leidingen mogen nooit achter betimmeringen weg gewerkt worden. Voor buigzame leidingen mogen alleen goedge keurde oranje propaanslangen van hooguit één meter en niet ouder dan twee jaar gebruikt worden. Leidingen kunnen het beste vast gezet worden met koperen beu gels met rubber inleg. Van groot WADDINXVEEN/URECHT - De Verenigde Spaarbank, in Waddinxveen gevestigd aan het Koningin Wilhelminaplein, heeft een nieuwe service in gebruik ge nomen: mutatieinformatie via Sal dofoon. Met Saldofoon kan de cliënt thuis op ieder willekeurig moment (tus sen 08.00 en 22.00 uur) naast het saldo, nu ook de laatste mutaties van betaal- of spaarrekening op vragen. Benodigd is slechts een telefoon toestel. Vooralsnog is deze dienst verlening toegankelijk voor een paar duizend cliënten. Nog dit jaar wordt beslist of deze dienst verlening wordt uitgebreid naar alle Saldofoon-cliënten. Verenigde Spaarbank, landelijk gezien de vierde bank, neemt al jaren het voortouw als het gaat om verschillende vormen van au tomatisering: Saldofoon en Info- foon zijn daarvan goede voorbeel den. Middels haar jarenlange ervaring, die eind jaren zestig startte met directe, on-line real-time, compu terverbindingen, worden storingen en afboekingen onmiddellijk ge administreerd. Zodoende is de mutatie- en saldoinformatie steeds actueel. Saldofoon, een zogenoemd voice response-systeem, is vorige week uitgebreid met een nieuwe facili- Met een uniforme richtlijn hoopt men te bereiken dat er geen ver schillende vakantieperiodes in di verse regio’s ontstaan. Een derge lijke afstemming is in het belang van ouders en leerlingen en ook voor het personeel. Scholen zijn overigens vrij in het bepalen van vakantieperiodes en vrije dagen, behalve de zomervakantie. De nieuwe richtlijn betreft de ja ren 1993/1994 en 1994/1995 en wordt dezer dagen verspreid on der de Zuidhollandse scholen, met het verzoek de voorgestelde data zoveel mogelijk te hanteren. De richtlijn geldt voor het basis onderwijs, het voortgezet onder wijs en het speciaal onderwijs. Een goede afstemming tussen de vakantieroosters van de scholen in Zuid-Holland is van belang voor allen die van het onderwijs ge bruik maken of daarin werkzaam zijn. Met name ook voor ouders, in verband met de planning van vakanties. Om zo’n afstemming te bereiken geeft het Overlegorgaan Provincie en Onderwijs Zuid-Holland (OPO) jaarlijks de vakantiericht lijn uit. In het OPO zijn, naast het provinciebestuur, alle organi saties vertegenwoordigd die te REGIO - De regio Midden-Hol land wordt door de Gemeenschap pelijke Gezondheidsdienst (GGD) Midden-Holland beschouwd als een gebied met een verhoogd risi co op het ontstaan van nieuwe ge vallen van polio. Dit nadat bij een patiënt in de Alblasserwaard de diagnose poliomyelitis (kinderver lamming) werd gesteld. Het be treft een 14-jarige jongen uit Streefkerk, die niet was ingeënt. Aangezien polio een besmettelijke ziekte is die, wanneer men niet volledig is gevaccineerd, eenvou dig van mens op mens kan worden overgedragen, is het noodzakelijk direct actie te ondernemen. Dit om het ontstaan vaneen polio-epi- demie te voorkomen. Het besmet tingsrisico in de omgeving van de aangetroffen patiënt wordt extra verhoogd door zijn contacten bin nen een groep niet-gevaccineerde personen. Het is van groot belang dat men sen, die niet of onvolledig zijn ge vaccineerd, alsnog door een vacci natie tegen polio worden be schermd. Vooral die groep die op principiële gronden preventieve vaccinatie afwijzen kunnen door vaccinatie met behulp van het sui kerklontje nog tijdig voldoende worden beschermd tegen het zich snel verspreidende virus. Bescher ming is dan vrijwel direct aanwe zig. Voor definitieve bescherming GOUDA - Het arbeidsbureau in Gouda heeft in de eerste zes maanden van dit jaar beduidend meer mensen aan het werk ge holpen dan het aantal dat men zich ten doel had gesteld. Dit digd, krijgt de cliënt de mogelijk heid om de toegangscode te wijzi gen. De kosten voor het gebruik van Saldofoon bedragen ƒ0,50 per minuut. Het succes van Saldofoon wordt bepaald door de cliënten die daar van gebruik maken. Men hoeft niet langer de gang naar het kan toor te maken om te weten wat er op hun rekening staat. Een duide lijke piek in het gebruik ligt maandelijks rond de datum dat het salaris wordt gestort. Naast de gebruiksvriendelijke kant van de dienst, biedt het de bank ook een mogelijkheid om de kosten van bankieren voor haar cliënten zo laag mogelijk te hou den. Het versturen van rekening afschriften met grote regelmaat of het informeren van cliënten aan de balie kost aanzienlijk meer geld. En bij de geldautomaten kunnen de cliënten sneller doorstromen als er minder (vaak) gebruik wordt gemaakt van de mogelijk heid te informeren naar het saldo. Saldofoon wordt maandelijks cir ca 300.000 keer geraadpleegd. Zo’n 70.000 rekeninghouders, vooral bedrijven en jongeren, heb ben de driecijferige code aange vraagd die nodig is om de service te gebruiken. Gemiddeld bellen de Saldofoon-cliënten vier keer per maand. Circa 21 cursussen zijn opgeno men in het scholingsprogramma, dat het Goudse arbeidsbureau in juni presenteerde tijdens de scho- lingsdag. Via deze scholingsdag zijn 85 aanmeldingen voor scho ling gerealiseerd. Hans Daeter is verder bijzonder tevreden over de resultaten van de Goudse Sollicitatieclub, waar werkzoekenden door deskundigen worden getraind in het zoeken naar een baan. ’’Deze training blijkt in de praktijk voor menig een de sleutel te zijn richting ar beidsmarkt. Ongeveer de helft van de deelnemers vindt binnen een maand een baan”. Het resultaat van Gouda staat niet op zich. De arbeidsvoorzie ning in de Rijnstreek heeft als ge heel in het eerste halfjaar 1992 goed gescoord. In totaal werden 2.742 mensen succesvol bemid deld, terwijl de taakstelling 2.175 bedroeg. Bovendien werden de eerste helft van dit jaar meer va catures aangemeld. Vooruitlopend op de bespreking van de resultaten binnen het be stuur op 10 september, reageert RBA-voorzitter Th. Terhorst bij zonder positief op deze cijfers: ’’Momenteel wordt de Rijnstreek geconfronteerd met een minder gunstig economisch klimaat. Het aantal individuele en collectieve ontslagen is de afgelopen periode aanzienlijk toegenomen. Ik vind het een prestatie dat de arbeids bureaus bij een teruglopende be drijvigheid toch beduidend hoge re resultaten hebben behaald in vergelijking met 1991”. Ook ten aanzien van vrouwen en allochtonen kijkt het RBA Rijn streek terug op een goed half jaar. In totaal werden 276 niet-werken- den allochtonen via de arbeidsbu reaus in de Rijnstreek bemiddeld. Dit neemt niet weg dat de proble men die allochtonen opde arbeids markt tegenkomen nog allerminst zijn opgelost. Binnen het RBA Rijnstreek blijft de bemiddeling van deze catego rie werkzoekenden een belangrijk speerpunt. Opvallend succesvol is ook de bemiddeling van (herintre dende) vrouwen. In totaal blijkt ruim 55 procent van alle bemid delingen vrouwen te betreffen. Het samengaan met Vrouw Werkwinkel was voor de arbeids voorziening een nieuwe impuls voor het beleid gericht op vrou wen. Daardoor kon de dienstverlening voor vrouwen het afgelopen half jaar worden uitgebreid. Zo rond de Vrouw Werkwinkel in het voorjaar de nieuwe cursus Loop baanplanning succesvol af. Ruim 76 procent van de deelneemsters stroomden direct uit naar betaald werk. Het RBA Rijnstreek benadrukt dat de zeer goede cijfers over het eerste half jaar niet kunnen ver hullen dat er nog steeds grote pro blemen bestaan. De plaatsing van werkzoekenden die langer dan een jaar werkloos zijn, blijft met een realisatie van 75 procent achter bij de taakstelling. Dit resultaat wordt echter negatief beïnvloed door een nieuwe uniforme manier van telling. Het aantal van 424 plaatsing kan daarom als een mi nimum worden beschouwd. Deze zorgen momenteel voor een wat ruig beeld, deze kruiden wor den terloops selektief verwijderd, danwel gemaaid. De strook geeft overigens een goed beeld van hoe rijk de Wad- dinxveense grond is en wat voor ren met een lekbakje onder de luchtinlaat met aftap en afgedekt met fijn kopergaas. Het is de be doeling dat de benzine, die tijdens de terugslag in het bakje terecht komt, door de luchtstroom naar de carburator als benzinedamp wordt opgezogen en verbruikt. Ook benzine die op andere wijze uit de carburator of vlotterkamer lekt, wordt zo opgevangen en ver bruikt. Benzine die lekt, verdampt en kan een explosief mengsel vormen. Zodra de motor op toeren komt, verandert die situatie. De motor zuigt voor de verbranding name lijk grote hoeveelheden lucht aan. Hierdoor ontstaan voldoende ven tilatie en kan nauwelijks een. ex plosief mengsel worden gevormd. Dit geldt uitsluitend voor de mo torruimte. Zodra de motor echter is gestopt en er geen ventilatie aanwezig is, is er grote kans dat er een explo sief mengsel ontstaat. Zou er in die situatie benzine-lekkage zijn, dan wordt de zaak vooral kritiek bij een tweede keer starten en zelfs bij het inschakelen van een ventilator, wanneer deze en/of de schakelaar niet afdoende vonkvrij zijn. Een dergelijke gevaarlijke situatie is te voorkomen door de benzine toevoer af te sluiten, de motor te laten draaien totdat die vanzelf stopt en bij het onbemand achter laten van het vaartuig de hoofd schakelaar van de electrische in stallatie uit te schakelen. Door dat laatste wordt vonkvor- ming, die een explosief mengsel tot ontploffing kan brengen, voor komen. Ook het gebruik van vonkvrije schakelaars, startmoto ren en dynamo’s, alsmede het do ven van waakvlammen van gasgei sers en gaskoelkasten is aan te be velen. Tenslotte moet men roken of ander open vuur tijdens het starten vermijden. Een laatste belangrijk punt is de ventilatie. Zowel bij het gebruik van natuurlijke windhappers als ventilatoren moet men erop laten dat de afzuiging zo diep mogelijk in de boot plaatsvindt, omdat eventuele benzinedampen zich daar ophopen. WADDINXVEEN/DEN HAAG - Het Zuidhollandse provin ciebestuur heeft in overleg met de provinciale onderwijsorgani saties en de grote gemeenten in Zuid-Holland besloten één uni forme richtlijn voor de schoolvakanties uit te brengen. Zuid- Holland wijkt hiermee af van de landelijke spreiding van herfst- en voorjaarsvakanties over twee weken. De NVM denkt dat de krapte op de woningmarkt structureel moet worden opgelost door meer wonin gen te bouwen in de prijsklassei tussen de ƒ225.000,- en ƒ275.000,-. Daarnaast moeten de budgetten die gemeenten en Rijk kunnen krijgen om of nieuwe so ciale koopwoningen te subsidië ren, of woningen met een eenma lige bijdrage, onderling uitwissel baar zijn. Nu is dat niet het geval waardoor gemeenten minder marktconform kunnen bouwen. Tenslotte doet de NVM de Natio nale Woningraad, de belangenor ganisatie voor de woningcorpora ties, een suggestie aan de hand. De corporaties moeten worden aangespoord om hun duurdere woningen te verkopen. Aan deze woningen bestaat juist in de koop sector een grote behoefte. De middelen die zij hierdoor vrij krij gen kunnen naar de mening van de NVM uitstekend worden aan gewend om te laten bouwen in de lagere prijsklassen en waar vol gens de NWR een dringend te kort aan zou bestaan, aldus de NVM bij de presentatie van de halfjaarcijfers op de woning markt. WADDINXVEEN - In de eerste zes maanden van 1992 stegen de prijzen van koop woningen in vergelijking met de zelfde periode in 1991, met 8% tot ƒ191.800,-. Dit heeft de NVM vandaag bekend gemaakt bij de presentatie van de cijfers over de eerste helft van dit jaar. Oorzaak van de prijsstijging is een grotere koopbereidheid van de consument en het teruglopen van het aantal huizen dat te koop staat. Huizenkopers kunnen nu uit gemiddeld 3,7 woningen kie zen, terwijl dit vorig jaar nog 4,7 was. Met name woningen in de courante prijs-klasse (tussen de ƒ100.000,- en ƒ300.000,-) zijn steeds minder beschikbaar terwijl wel voldoende potentiële kopers op zoek zijn. Hans Daeter, directeur van het arbeidsbureau in Gouda, schrijft dit positieve resultaat voor een be langrijk deel toe aan de sterk toe genomen scholingsinspanningen van het arbeidsbureau: ”Uit een recent marktonderzoek is geble ken dat werkzoekenden na een korte scholing in principe snel aan de slag kunnen worden geholpen. In het eerste half jaar hebben wij 380 mensen in scholing gebracht. In diezelfde periode hebben wij dankzij onze scholingsinspanning bijna 200 werkzoekenden succes vol kunnen plaatsen”. rent: voor goedkope huisvesting, een baan. Op wereldniveau en in de straat worden we gemanipuleerd en te gen elkaar opgezet door kleine en grote fanaten, die zoals altijd in de historie hun macht bedreigd zien als mensen van goede wil el kaar leren verstaan. Hoe kunnen we ons machteloos gevoel te boven komen? Gelukkig kunnen we konkreet iets doen. Een kind een tijdje opne men...., geld geven...., je mede werking als vrijwilliger aanbieden bij Stichting Vluchtelingenwerk Waddinxveen. Ieder klein beetje hulp helpt in die ellendige zee van leed. U bent toch ook blij wanneer iemand uw wonden verbindt, als u gewond op straat ligt. U zou méér dan teleurgesteld zijn als iemand zou reageren: ”Er lig gen zoveel gewonden in de stad, dat het op het toaal niets „meer uitmaakt of ik u help of niet”. De krapte op de woningmarkt in de prijsklasse van 1 tot 2 ton wordt veroorzaakt door een daling met maar liefst 45% van het aan tal gebouwde premie A-woningen in de afgelopen twee jaar, waar door een grotere druk op de be staande bouw wordt gelegd. Ook de toename van het aantal huurders dat over wil stappen naar een eigen huis en onvoldoen de doorstromingsmogelijkheden van goedkopere naar duurdere koopwoningen, zijn belangrijke oorzaken. De krapte in de prijsklasse tussen 2 en 3 ton wordt veroorzaakt door een tekort aan woningen in de prijsklasse tussen de ƒ225.000,- en ƒ275.000,-. Mensen die een aantal jaren geleden een premiewoning kochten kunnen nu moeilijk een andere betaalbare woning vinden. De sprong van ƒ175.000,-, de hui dige waarde van de voormalige premiewoningen, naar huizen bo ven de ƒ275.000,- is te groot. Ook blijven 55-plussers langer in hun woning zitten. tegen polio dient de volledige se rie van drie vaccinaties te worden afgerond. In aanmerking voor vaccinatie door middel van het suikerklontje komen in aanmerking leerlingen en leerkrachten van alle scholen in de regio met een bekende lage vaccinatiegraad, kinderen tot 13 jaar die niet of onvolledig zijn ge vaccineerd; volwassenen uit groe pen met een lage vaccinatiegraad die om principiële redenen pre ventieve vaccinatie afwijzen. Door de GGD Midden-Holland wordt inmiddels contact gelegd met de leiding van deze scholen om hen van voldoende informatie te voorzien en een vaccinatiecam- pagne te organiseren. Leerlingen van deze scholen, kinderen tot 13 jaar die niet of onvolledig zijn ge vaccineerd en ook volwassenen uit de risicogroepen wordt gevraagd zich te melden op de extra vacci- natiespreekuren van de GGD in de dependance Thorbeckelaan 6 in Gouda. Dagelijks is hiervoor een spreek uur georganiseerd van 13.30 tot 16.30 uur en op donderdagavond van 17.00 tot 19.00 uur. Een af spraak maken is niet nodig. Meer informatie kan worden verkregen via de polio-infolijnen van de GGD Midden-Holland: tel. 01820-80308 en 80000. WADDINXVEEN Het zo merseizoen is nog in volle gang, wat betekent dat vele eigenaren van plezierjachten het ruime sop hebben gekozen. Bij warm weer is het aangenaam vertoeven op de boot, velen beleven een in hun ogen ideale vakantie. De afgelopen weken, misschien zelfs maanden, lijkt het soms wel file varen in de Gouwe. Een deel van de waterreizigers kiest er met het vallen van de avond voor de boot aan de wal af te meren. In Boskoop zijn de mogelijkheden daartoe beperkt. Aan de Nesse bevindt zich een zeer kleine aan legsteiger, waar men hooguit 24 uur mag ’parkeren’. Een stuk ver derop ligt een jachthaventje. Bui ten de gemeentegrenzen, met na me tussen Waddinxveen en Gou da zijn meer mogelijkheden om een jacht af te meren. Tot zover niets aan de hand, maar het vakantieplezier kan abrupt worden afgebroken. Om plaats te maken voor angst. Want elke zo mer opnieuw is in de krant te le zen dat zich explosies hebben voorgedaan op een boot. Vaak doen zich die voor tijdens het ko ken of wegvaren. Ze zijn het ge volg van gas- en benzinelekkages. De afgelopen twee weken vielen er weer een aantal gewonden als gevolg van dit soort potentiële bommen aan boord van plezier jachten. In Aalsmeer moesten drie mensen naar het ziekenhuis worden afgevoerd na een explosie. De ontploffing deed zich voor kort nadat de eigenaar de brand stof had aangevuld, omdat de mo tor niet wilde starten. In Muiden explodeerde een boot terwijl een vrouw bezig was met koken op butagas. Hier raakten vier perso nen gewond. Met dit soort ontploffingen wordt de rijkspolitie te water elke zomer wel een aantal keer geconfron teerd. Bij controles blijkt vaak dat veel schippers zich niet bewust zijn van de gevaren die het ge bruik van gas en benzine met zich meebrengen. Vaak kunnen de agenten tips geven over veilig ge bruik van gas- en benzine-installa- Echter, we hoeven ons niet hele maal machteloos te voelen. Het is hoog tijd dat wij de relaties tussen moslims en christenen niet meer laten behartigen door poli tieke en militaire strategen of reli gieuze fanaten aan beide zijden. Maar door gewone mensen, die bij elkaar in de straat wonen. Niet dat dat eenvoudig is. We weten zo wanhopig weinig van elkaar, we zitten zo gruwelijk vol met vooroordelen en onder aan de maatschappelijke ladder zijn we zo zeer eikaars concur- teit: cliënten kunnen nu ok de laatste mutaties opvragen van hun spaar- of betaalrekening. Een via de computer gestuurde band met de stem van Meta de Vries, geeft dan de laatste stand van zaken. Tegelijkertijd.met het uitbreiden van de dienstverlening is het aantal lijnen opgevoerd. Saldofoon werd twee jaar geleden als eerste door Verenigde Spaar bank in Nederland geïntroduceerd. Een service die momenteel navolging vindt bij een aantal grootbanken en postor derbedrijven. Via de telefoon (druktoestel of draaischijf) neemt de cliënt met een 06-nummer contact op met de computer van de bank. Vervol gens moeten het rekeningnummer en de toegangscode ingebracht worden. Hierop geeft de computer het sal do en/of de laatste mutaties door. Alvorens het gesprek wordt beëin-

Weekblad voor Waddinxveen | 1992 | | pagina 15