Vox Jubilans concerteert voor 1.000 man in snikhete kapel Bezoek uit Pelhrimov Kredieten Kritiek op renovatie GOED SLAPEN BEGINT BIJ HARWA WS’ HARWA VLOERBEDEKKING, GORDIJNEN SOLIDAK DAKBEDEKKINGEN MARIJT voor bedrijven en particulieren... Vervoer op ’’Maat” start op 1 januari goedgekeurd Emoties in raadzaal van Holland in Amerika Koffiebar De Schaaps kooi 1// DANSAVOND Schoolkinderen en ouderen in busje Verdachten aangehouden Nieuwsblad Onafhankelijk n Brommer HUIS-AAN-HUIS IN WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN EN MOERKAPELLE ÏBremmer IN DE ROZENBURCHT S W IN BOSKOOP B ZONDAG A.S. VANAF 20.30 UUR. DANSSCHOOL NIEUWENHUIJZEN-VISSER Kom je ook? Aan nieuw slaapcomfort toe? Kom eens vrijblijvend proef liggen op onze testbedden. Alleen is 't wel even oppassen dat u niet in slaap valt! Loop eens vrijblijvend binnen. Bitumen Shingles Dakisolatie Lood- en zinkwerk Reparatie onderhoud en nieuwbouw 10 jaar garantie Gratis dakinspectie Vrijblijvende offerte 01726-17720 Wilgenoord 73 - Bodegraven /fegL AUTO- POETS- Ui» CENTRALE ---- Z SCHOENEN SCHOENMAKERIJ HAKKEN KLAAR TERWIJL U WACHT Doelgroepen Vrachtauto 48e Jaargang No. 02303 OPLAGE 13.500 EXEMPLAREN Woensdag 23 september 199z EN SLAAPCOMFORT Groensvoorde 12 Waddinxveen Telefoon: 01828-16119 Wilhelminakade 58 Waddinxveen - 01828-18468 Geopend: ma. t/m vrij. 8.30-17.30 uuf Weekblad voor Waddinxveen land gelegen Grands Rapids, waar ook heel veel geemigreerde Ne derlanders wonen. Zaterdag werd opgetreden tijdens de jaarlijkse landdag ’’The Dutch Heritage Day” in het Douglas Walker Park in Byron Center. Daar waren tal loze Nederlandse produkten te koop zoals haring, drop, speculaas en dergelijke. Na de muzikale medewerking aan een kerkdienst in Grand Rapids zondagmiddag namen de koorle den van Vox Jubilans afscheid van hun gastgezinnen waar zij in totaal vijf dagen hebben vertoefd om maandag koers te zetten naar Canada. WADDINXVEEN - Er is kritiek geleverd op de renovatie van de flats van de woningbouwvereniging SSW aan de Vondeliaan. Bewoners en corporatie staan tegen over elkaar, zo lijkt het. Er worden daar drie concerten ge geven in Peterborough, Cambrid ge en in Noord-Toronto. In Cana da wordt door het gezelschap van 140 mannen en vrouwen in een hotel gelogeerd. Zaterdagmorgen keert het Wad- dinxveense gezelschap, dat vijf jaar geleden de eerste buitenland se reis naar Duitsland maakte, te rug in Nederland. Daar wacht de voorbereiding van een druk con certprogramma in december en met de Kerstdagen. WADDINXVEEN - In het kader van de sociale vernieuwings- ronde 1991 hebben de Stichting Welzijn Ouderen Waddinx veen, Huize ’’Souburgh”, Madi-Zuidplas en het Kruiswerk Mid- den-Holland de gemeente verzocht gelden beschikbaar te stellen voor een project ’’Vervoer voor ouderen”. De coördinatrice ’’spreiding al lochtonen in het basisonderwijs” heeft reeds meermaals gewezen op de noodzaak van een vervoers- project om de beoogde spreiding van allochtone leerlingen over de Waddinxveense basisscholen tot een succes te maken. De noodzaak van een vervoerpro- ject voor allochtone leerlingen heeft de raad reeds in zijn verga dering van 29 april 1992 onder kend. Tijdens deze vergadering is ƒ40.000,- beschikbaargesteld ten behoeve van het allochtonever- voer. Naar aanleiding van de boven staande verzoeken is de haalbaar heid van een vervoerproject nader onderzocht. Hierbij is Waddinx veen uigegaan van een proefperio de van één jaar, waarna het pro ject geëvalueerd dient te worden. Het project ’’Vervoer op Maat” heeft een tweeledige doelstelling: - het bevorderen van de zelfstan digheid en mobiliteit van ouderen I Kerkweg-Oost 177 - Waddinxveen Telefoon 01828-12012 Ik zit nog even thuis de aanteke ningen te ordenen, ’t Is bijna 16 september 1992. In Tsjechoslowa- kije nog steeds het Comenius ge denkjaar (geboren in 1592). Zijn stelling wat het onderwijs betreft: Was dat ze de jeugd goede oriën tatie punten moesten bieden bij het zoeken naar hun weg in de wereld, die hij vergeleek met een doolhof, een labyrint. Dat helpt bij het zoeken naar normen en waarden. Comenius, pedagoog, filosoof en theoloog, die tijdens zijn leven de verbroedering hoog in het vaandel had staan en een overkoepelende wereldorganisatie bepleitte. Vierhonderd jaar later. Er is veel veranderd, maar niet alles en de Tsjechen zijn nog maar net be gonnen, om in vrijheid te pogen in waarheid te leven. De regering in Tsjechoslowakije heeft dit gedenkjaar uitgeroepen tot jaar van opvoeding en onder wijs. en gehandicapten, door middel van het aanbieden van vervoer van deur tot deur, tegen een rede lijk tarief. - het scheppen van voorwaarden voor een zo optimaal mogelijke spreiding van allochtone kinderen over de Waddinxveense basisscho len. Vooralsnog stellen B. en W. voor de voor het project in te zetten bus aan te passen voor gehandi- captenvervoer. Na overleg met het gehandicaptenplatform Wad dinxveen bleek dat men geen indi catie kan geven van de behoefte aan aanvullend vervoer bij gehan dicapten. De aanpassing van de bus bij aan vang van het project vergt een in vestering van ƒ10.000,-. De aan passing heeft tot gevolg dat het aantal zitplaatsen gereduceerd wordt. Met name het allochtonen- vervoer vereist de beschikbaar heid van een maximaal aantal zit plaatsen. Bij voldoende belangstelling voor het project bij gehandicapten kan de bus, bij evaluatie van het pro ject na één jaar, alsnog worden aangepast. Het project is bedoeld voor oude ren die om fysieke redenen niet in staat zijn gebruik te maken van het reguliere openbaar vervoer en zich om financiële redenen niet geregeld een taxi kunnen veroor loven. Voor het vaststellen van de om vang van de doelgroep gaat de ge meente uit van 1,5% van de tota le bevolking van Waddinxveen 375 personen. Voorts zijn er de allochtone kin deren die ter bevordering van de spreiding over de Waddinxveense basisscholen zijn ondergebracht. Uit de mogelijke alternatieven voor de uitvoering van het ver voerproject geven B. en W. de voorkeur aan het huren (leasen) van een bus. De voordelen van het huren van een bus zijn onder an dere: - de mogelijkheid het huurcon tract na één jaar op te zeggen, of bij gebleken succes tegen gunsti ger voorwaarden voort te zetten; - geen kosten voor onderhoud en afschrijving; - automatische vervanging van de bus bij reparatie; - na bepaalde looptijd vervanging van de bus voor een nieuwe. De verantwoordelijkheid en de uitvoering van het project kunnen ondergebracht worden bij de Stichting Werknemerspool. De Stichting Werknemerspool heeft professionele krachten in dienst die ervaring hebben met het op zetten van dergelijke projecten. Een vakkundige begeleiding van het project vergroot de kans van slagen. De Stichting Werknemerspool be schikt over een centraal gelegen kantoor in de Vondelwijk. De wijk van waaruit de allochtone kinderen vervoerd moeten worden naar de diverse basisscholen in Waddinxveen. In dit kantoor kan het centraal co ördinatiepunt voor het voervoers- project ingericht worden. Het co ördinatiepunt is in principe niet meer dan een telefoonnummer waar ouderen hun busrit bespre ken en waar de routeplanning ge maakt wordt. Het vooruit bespre ken van busritten is noodzakelijk om gecombineerd vervoer moge lijk te maken. Het welslagen van het project is afhankelijk van de garantie dat de bus 5 dagen per week 8 uur per dag op de weg is, het hele jaar door. Indien gewerkt wordt met vrijwilligers kan deze garantie niet gegeven worden; door te wer ken met banenpoolers kan dat wel. In eerste instantie denken B. en W. hierbij aan twee bananpool- plaatsen. Het gaat om twee men sen, die afwisselend de bus bestu ren en het coördinatiepunt be mannen. De kosten verbonden aan het inschakelen van bananpoolers zijn gering: ƒ2.600,- per plaats per jaar (totaal ƒ5.200,- per jaar). De begeleiding van de banenpoolers kan geschieden door de Stichitng Werknemerspool. De kostprijs per rit voor de oude ren mag, volgens landelijk onder zoek, niet hoger zijn dan ƒ3,-. In dien de prijs per rit (enkele reis) boven de ƒ3,- komt, zijn ouderen minder geneigd gebruik te maken van het vervoer van deur tot deur. Bij aanvang van het project gaan B. en W. vooralsnog uit van een ritprijs van ƒ2,50 (enkele reis) eventuele bijstelling van het tarief tijdens de duur van het project is mogelijk. Realisatie van het project vóór aanvang van het nieuwe school jaar 1992-1993 (17 augustus 1992) is niet mogelijk. Derhalve is de startdatum gepland op 4 ja nuari 1993. door BERT J. WOUDENBERG HOLLAND (Michigan)/WADDINXVEEN - De Hervormde Gemengde Zangvereniging Vox Jubilans is de concerttournee in Amerika en Canada vorige week zeer succesvol begonnen. Het Waddinxveense koor, dat compleet bijna 180 leden telt, trad in een samenstelling van 100 leden donderdagavond op in de vrij wel tot de laatste plaats bezette The Dimnet Memorial Chapel van het hervormde Hope College van de stad Holland in het Amerikaanse Michigan. In de uit de tweede helft van de vorige eeuw stammende kapel met duizend zitplaatsen moest Vox Jubilans het eerste concert voor Nederlandse emigranten af sluiten met een toegift. Het door Pieter Stolk (47) geleide koor doet dat overigens maar zel den. Naar Amerikaanse gewoonte werd er ook veel geapplaudiseerd tijdens het eerste van in totaal ze ven concerten overzee. De Wad dinxveense koorleden moesten aan die ongewone lofuitingen duide lijk wennen. Dirigent Pieter Stolk uit Blari cum, die bij de Evangelische Om roep (EO) is belast met de tv-af- deling muziek, had voor het con cert in Holland een niet al te zwaar programma samengesteld uit een groot repertoire van gees telijke liederen in het Engels en het Nederlands. In de kapel liep de temperatuur in het erg vochtig warme Holland snel hoog op. Sommige koorleden vielen bijna flauw van de warmte. Eén van de sopranen moest het opgeven, terwijl een ander koorlid wegens stemverliés niet in actie kon komen. Pieter Stolk besloot gezien de omstandigheden het eerste concert maar ongeveer an derhalf te laten duren en geen pauze te houden. Het indrukwekkende en tegelijk sober en ingetogen gehouden eer ste concert begon met het zingen van het Amerikaanse en het Ne derlandse volkslied (twee couplet ten). Er was ook samenzang in het Engels en in het Nederlands. Organist Jan Mulder (29) uit Rot terdam, in mei van dit jaar ge slaagd voor het orgeldiploma aan het Utrechtse Conservatorium, begeleidde het koor en de samen zang op de piano en het orgel van The Dimnent Memorial Chapel. Hij moest daarbij en tijdens zijn orgelsolo behoorlijk improviseren WADDINXVEEN - Vorige week was er weer een bus vol leerlingen van het gymnasium uit Pel hrimov, Tsjechoslowakije, op te genbezoek bij de Samenwerkings school voor HAVO/Atheneum aan de Sniepweg. Dinsdag 15 september 1992, zo maar een beetje praten met de Tsjechen, in dit geval de lerares en leraren, die wij uitgenodigd hebben. Het is een vol program ma wat ze ook dit jaar weer heb ben. Ze horen, zien en beleven veel in zo’n weekje Nederland. Zo waren ze in Rotterdam, waar ze niet alleen de haven, het centrum en de moderne architectuur beke ken. Ook brachten ze een bezoek aan de Pauluskerk, waar hun werd verteld over hulp aan drugsver slaafden, dat heeft diepe indruk gemaakt. Wat vinden de Tsjechen van ons land en de Nederlanders? Neder land vinden ze een prachtig land weest. Met Hollandse vrienden bezochten wij het hoge Tatra ge bergte, prachtig land en heel vriendelijke Slowaken. Jammer dat dit gaat gebeuren, terugdraai en zal moeilijk (gezichtsverlies) zijn. Als wij naar Joegoslavië kij ken, zeg ik dat was toch ook alle maal niet nodig, zo’n prachtig land, en nu die oorlog, al die do den, die verwoesting. Waar is het einde”. De verandering van staatsecono mie naar markteconomie gaat langzaam. Het leven is duur voor de Tsjechen. Een huis bouwen is erg duur, hoe krijg je dat rond fi nancieel. Zelf bouwen duurt denk ik zes jaar, drie jaar om te bou wen in al je vrije tijd en je gaat er drie jaar eerder aan dood. (Grapje van Jan). Na een lange voorbereiding wor den er in opdracht van de woning bouwvereniging SSW aan de flats langs de Vondeliaan onderhouds werkzaamheden uitgevoerd. De kosten van al deze grootonder- houdswerkzaamheden bedragen bijna ƒ2.000.000,-. Vooraf is diepgaand onderzoek gedaan naar de huidige bouwkun dige toestand en naar de verhuur baarheid voor de toekomst. omdat het orgel allerlei manke menten vertoonde die niet meer tijdig konden worden verholpen. Onder de aanwezigen tijdens het concert in het Amerikaanse Hol land bevonden zich ook de burge meesters van Holland en Zeeland. In dit deel van Michigan dragen veel plaatsen Nederlandse namen (Graafschap, Borculo, Vriesland, Overissel) en wemelt het van de Nederlandse familienamen op be drijven langs de buitenwegen, in de winkelstraten en in het tele foonboek. Met bloemen, hen aangeboden door de Dutch Immigration So ciety (DIS), verlieten dirigent Pieter Stolk, organist/pianist Jan Mulder, Vox Jubilans-voorzitter Wim Burger en -secretaresse Jan- neke van Loon hét liturgisch cen trum van The Dimnent Memorial Chapel, gezamenlijk terugkijkend op een geslaagd, maar zeer zwaar concert. De 100 koorleden uit Waddinx veen en omgeving en 40 van hun partners arriveerden woensdag avond na twee dagen reizen in Holland, dat in 1847 door kolonis ten uit Nederland werd gesticht, en wel door een groepje mensen dat hierheen was gekomen om in vrijheid hun godsdienst uit te oe fenen. Hun leider was ds. Alber tus Christiaan van Raalte. Aan deze geestelijke leider herinnert nog zeer veel in Holland en omge ving. De hoed van deze predikant neemt dan ook een belangrijke plaats in in het Hollands museum. Holland is een snelgroeiende in dustriële stad met 30.000 inwo ners, waar oud-Waddinxvener Neal Berghoef (70) burgemeester is. De vader van 5 kinderen en 11 kleinkinderen emigreerde op 34- jarige leeftijd in 1956. Hij woonde destijds met zijn vrouw Annie van Alton aan de Jan Dorrekenskade Oost in Wad dinxveen. In het Gouwedorp heeft hij nu nog een halfbroer en een schoonzuster wonen. Neal Berghoef, die de republi keinse gedachte ondersteunt, is sinds 1983 gemeenteraadslid en was eerder burgemeester van Hol land van 1989 tot in 1991. Zijn tweede periode duurt tot eind 1993. Holland is een stad met maar liefst 80 kerken en 30 nationalitei ten. Ongeveer 60 procent van de bevolking is van Nederlandse af komst en belijdt het gereformeer de of hervormde geloof. In deze Hollandse Amerikaanse stad staan kerken die net zo groot zijn als De Doelen in Rotterdam. Toene mend in aantal zijn de Mexicanen in Holland, die al 15 procent van de bevolking uitmaken. Vox Jubilans vertrok dinsdagmid dag naar Toronto in Canada. Daar werd in een hotel de nacht door gebracht. Woensdagmorgen ver trok het Waddinxveense gezel schap in drie bussen naar Hol land. Deze reis nam een dag in beslag en leverde bij de Cana- dees-Amerikaanse grens anderhalf uur vertraging op voordat alle im- migratiepapieren in orde waren. Het welkom van de Waddinxve- ners en andere streekgenoten, donderdagmorgen ih de City Hall van Holland, was hartverwarmend en zeer emotioneel. Terwijl er in toespraken en onder linge gesprekken talloze herinne ringen werden opgehaald biggel den de tranen soms over de wan gen van een aantal Vox Jubilans- koorleden. De met zijn vrouw meereizende Waddinxvener C. de Bas, oud-voorzitter van de plaatse lijke middenstandsvereniging, had in een kort woord tot burgemees ter Neal Berghoef ervaringen uit WADDINXVEEN - De gemeenteraad heeft een reeks van kre dieten goedgekeurd. Het gaat om de volgende uitgaven. Krediet van ƒ87.000,- ten behoeve van kapitaalverstrekking aan de dienst Openbare Werken voor vervanging van drie maaimachi- nes en een bestelbus. Krediet van ƒ18.500,- ten behoeve van de 6e aanvulling eerste inrich ting onderwijsleerpakket en meu bilair Koningin Beatrixschool. Krediet van ƒ7.500,- ten laste van de reserve stadsuitleg ten behoeve van gemeentelijke bijdrage in voorbereidingskosten Kernbos. Krediet van ƒ146.000,- ten laste van het vervangingsfonds openba re verlichting ten behoeve van het uitvoeren van werken aan de openbare verlichting aan de On derweg, Kleikade, Dorpstraat en in de St. Victorwijk. De door Rijkswaterstaat toege kende subsidie voor de openbare verlichting in het kader van de 30 km maatregel St. Victorwijk, groot ƒ15.000,-, moet gestort in het vervangingsfonds openbare verlichting. Krediet van ƒ186.950,- ten behoe ve van bouwkundig onderhoud ge- meentegebouwen 1992. Krediet van ƒ34.000,-, ten laste van het vervangingsfonds openba re verlichting, ten behoeve van reeds in 1991 vernieuwde kabels Hoofdredacteur: B J. Woudenberg. Peuleyen 144, 2742 EN Waddinxveen Telefoon: 01828 - 15594 Kantoor: Drukkerij Veldwijk. Oranjelaan 9, 2741 EP Waddinxveen Telefoon: 01828 - 14788 Telefax: 01828 - 15637 de Tweede Wereldoorlog opge haald. Ook Vox Jubilans-voorzit ter W. Burger hield een bewogen toespraakje. Voor een officieel moment in de raadzaal van het gemeentehuis zorgde ver van huis PCW-raadslid H.C.J. de Bas, die namens burge meester C.M. van der Linden zijn collega van Holland een schrifte lijke groet en een Waddinxveense stropdas aanbood. ”Zou de burgemeester van Wad dinxveen, waar ik in januari van dit jaar nog was, de burgemeester van Holland de das om willen doen”, grapte Neal Berghoef, staande onder het gemeentewapen van zijn stad met de tekst ’’Seal of the City of Holland - Eendragt maakt macht - God zy met ons”. Door de emotie, de toespraakjes en het aanbieden van allerlei Waddinxveense geschenken (ook de boekjes met historische foto’s ontbraken niet) nam de officiële ontvangst meer tijd in beslag dan voorzien, maar niemand maakte daar een punt van. De Hervormde Gemengde Zang vereniging Vox Jubilans verzorg de vrijdagavond het tweede con cert in het 40 kilometer van Hol- WADDINXVEEN - Vrijdaga vond 25 september zal Janneke Roor in koffiebar De Schaapskooi (Nesse) in aktie komen. De stoe len gaan aan de kant en Janneke zal proberen ons de grondbeginse len van het ’’volksdansen” bij te brengen. Iedereen van 15 jaar en ouder is welkom vanaf kwart voor acht. Om half negen begint het pro- s gramma. WADDINXVEEN - Drie uit Rotterdam afkomstige mannen in de leeftijd van 21, 21 en 19 jaar, zijn in samenwerking met de ge meentepolitie Rotterdam aange houden, kort nadat een snelkraak was gepleegd in de herenmode zaak aan de Passage. Na het verbreken van de toe gangsdeur werd een grote hoe veelheid kleding met een waarde van ƒ6.000,- ontvreemd. De auto was in Rotterdam tegen een GEB-huisje gereden en met een daarna konden twee van de mannen worden aangehouden. Alle ontvreemde goederen zijn te recht. De eigenaar van de auto werd meteen daarna van zijn bed ge licht. De auto is total loss. Na veel wikken en wegen is beslo ten om de flats vooral aan de bui tenzijde een face-lift te geven. Deze werkzaamheden concentre ren zich met name op balkons, loggia’s en galerijen. De vloeren van de galerijen, loggia’s en balkons zullen van een nieuwe afwerklaag worden voor zien. Zowel de bestaande galerijhekken als de nieuw aan Xe brengen bal kon- en loggiahekken zullen in kleur worden gebracht. Ramen, deuren en kozijnen worden, waar nodig, vervangen of gerepareerd. Ook de hoofdtrappenhuizen zul len een face-lift ondergaan onder andere door het aanbrengen van een nieuwe vloer- en wandafwer king. Boven de entreedeuren komt een luifel. In de woningen worden verbete ringen aangebracht aan de electri- sche installatie en aan de ventila- tievoorziening. De CV-ketel van de blokverwar- ming en de drukverhogende pom- Begin augustus werd vanaf het in dustrieterrein aan de Bredeweg (veilingterrein) een vrachtauto met de complete lading, bestaan de uit huishoudelijke artikelen en speelgoed ter waarde van ƒ66.000,- ontvreemd. Een gezamenlijk onderzoek van de Waddinxveense recherche en de Recherche Zaanstreek heeft geleid tot de aanhouding van 3 mannen, te weten twee Amster dammers (34 en 38 jaar) en een 29-jarige inwoner van Zaandam. De in Waddinxveen ontvreemde vrachtauto werd met de complete inhoud in een loods in Wormer- veer aangetroffen en inbeslagge- nomen. In deze loods werd ook een personenauto, welke in Zee- wolde was ontvreemd, aangetrof fen. Terzake diefstal van 3 vrachtauto’s, 3 opleggers, een truck, 3 speedboten en een perso nenauto is tegen deze mannen, die in bewaring zijn gesteld, proces verbaal opgemaakt. Bij het onderzoek is ook een gas pistool aangetroffen en inbeslag- genomen. pen van de waterinstallaties (hy- drofoors) worden vervangen. Als woningverbetering worden bij één flatgebouw thermostaatkra- nen en warmtemeters aangebo den. Dit kan een aanzienlijke energie besparing opleveren. In het ande re flatgebouw zijn in 1983 reeds thermostaatkranen en warmteme ters geplaatst. Van belang is dat alle bewoners van deze aanbieding gebruik ma ken omdat bij een beperkte deel name een goede uitvoering niet mogelijk is. Het werk wordt uitgevoerd door Bouw- en Aannemingsmij Boogaerdt Schmidt uit Stol wijk. De bewoners zijn voor de aanvang van de werkzaamheden uitvoerig geïnformeerd. aan de Esdoornlaan en de Staring- laan als gevolg van asfalterings- werkzaamheden. Krediet van ƒ125.000,- ten laste van: gevormde voorziening ’’niet declarabele bijstandsuitgaven” (ƒ119.900,-) en algemene reserve (ƒ5.100,-) ten behoeve van niet van het Rijk terug te ontvangen bijstandsuitgaven. Krediet van ƒ15.000,- ten laste van de hogere algemene uitkering 1992, ten behoeve van de aan schaf van een PC in verband met de invoering van de nieuwe ver- haalswetgeving per 1 augustus 1992. Krediet van ƒ9.125,- ten laste van het fonds ROA, ten behoeve van ROA-module voor de uitvoering van de Regeling Opvang Asiel zoekers. Krediet van ƒ75.000,- ten laste van de reserve verkeer, ten behoe ve van het aanbrengen van slijtla gen op houten bruggen. Krediet van ƒ17.150,- ten laste van het vervaningsfonds inventa ris, ten behoeve van vervanging inventaris gemeentehuis. Krediet van ƒ41.496,- (rekening- overschot 1991), ten laste van de algemene reserve, ter storting in de egalisatiereserve afvalstoffen- heffing. Een bedrag van ƒ50.000,- ten las te van het door de dienst Openba re Werken gereserveerde bedrag, wordt gestort in het onderhouds- fonds straten en wegen ten behoe ve van toekomstig onderhoud aan de Rijnlandstraat. De uitgaven en inkomen van het zwembad worden verhoogd met ƒ176.000,- (ƒ2.364.600,- in plaats van ƒ2.188.600,-) conform herzie ne begroting 1992 Commissie Zwembad. als ze daar over beginnen tuiten mijn oren. De Nederlanders vin den ze mensen die weinig drukte hebben, zeggen wat ze denken, en erg gastvrij zijn. Jan Bilkovsky (leraar Engels en Duits en die zelfs al goed Neder lands spreekt) zegt ook: ”Het is een goede zaak en ook erg belang rijk voor twee kleine landen, dat er zulke contacten zijn. Vooral voor de jeugd van het nieuwe Eu ropa van onschatbare waarde. Wij zijn op de goede weg met de uit- i wisseling. Deze week zijn wij hier. Aan ’t eind van de week ko men onze tennisspelers. Wij moe ten alle contact mogelijkheden be studeren. En natuurlijk zullen wij Nederlandse vrienden en toeristen graag dezelfde atmosfeer in Pel hrimov aanbieden”. Dan hebben wij het over het le- raarvak. Jan vindt het in zijn land onderbetaald. Het ministerie van Onderwijs moet er snel iets aan doen, anders zijn er in twee of drie jaar geen goede leraren meer. Wat een slechte zaak is voor zijn land. Ik vertelde hem dat het in ons land ook zo is. De jeugd laat het afweten om dat vak te kiezen en dat er vorige week dinsdag in de troonrede ook gesproken is over dat probleem, en er verbetering in de beloning is beloofd. Nu praten wij over het wereldrap- port dat vorige week uitkwam be treffende vrouwen en arbeid, waarin staat dat de meeste vrou- wen arbeid doen en voor de kin- 1 deren zorgen. Jan Bilkovsky en zijn collega’s denken dat het in hun land het zelfde is als bij ons. Buitenshuis werkende vrouwen en moeders hebben het zwaar: Werk en huis houding. In een gezin met jonge kinderen zou de vrouw maar een paar uurtjes moeten werken. In het communistische systeem had den wij veel kindercrèches, het aantal is nu beperkt. Tsjechië/Slowakije apart, dat vin den zij een slechte zaak. Voor bei de partijen, uitgelokt door de poli tici, er jammer. Nog slechter voor Slowakije dan voor Tsjechië, zij hebben meer werkeloosheid. In Tsjechië is dat 3% en in Slowa kije 11,3%. Jan vertelt: ’’Deze zomer zijn wij met vakantie in Slowakije ge-

Weekblad voor Waddinxveen | 1992 | | pagina 1