Stop de mol! Hakselaars HOVENIERSBEDRIJF MIDDELBURG Meer informatie? Gazon minder saai met vaste planten Natuurlijk, zo’n mooi egaal, frisgroen gazon mag gezien worden. Maar we kunnen ons voorstellen dat u er na een aantal jaren wat op bent uitge- keken. Borders en perkjes met vaste planten verlevendigen uw gazon, geven het leuke accen ten, maken het wat speelser. Bijkomend voordeel: u hoeft niet meer zoveel gras te maai en... if db DE PLANTENMARKT ingang I W <r Schutting tegen glurende buren! RECYCLING BEGINT A. DE JONG De Plantenmarkt Plezier met planten, het hele jaar door HOVENIERSBEDRIJF G.J. WIJSMAN Gebruik milieu vriendelijk tuinhout ”N0G NOOIT ZAG IK ZO’N TUINCENTRUM...! i IN UW EIGEN TUIN... Of h te»» HERFSTAANBIEDING! D T voor alle voorkomende werkzaamheden in uw tuin: Vraag vrijblijvend naar de mogelijkheden Middelburgseweg 7 2741 LB Waddinxveen Telefoon: 01829 - 5154 - aanleg - onderhoud - renovatie - bestrating 1 5 diverse uitvoeringen! Bji i A HBil Waddinxveen s 0652-744283 b.g.g. 01828-18455 hl Biologisch Hoveniersbedrijf R. Vermey U Pagina 17 Woensdag 30 september 1992 Weekblad voor Waddinxveen LEEFTVIN Wij geven 10% KORTING op de aanleg van uw tuin. Adviezen, begroten, begeleiding en uitvoering. T f IR;; J.WILLEMSTE IN Al 21 jaar gewoon goed en goedkoop! r verzorgt ook voor u: grondwerk, baggerwerken. Aanleg van bedrijfspaden, toegangswegen. Plaatsen van beschoeiingen, steigers en bruggen. Tuinrenovatie, bestratingen, slootonderhoud. Beleefd aanbevolen: Service Dienst Reeuwijk B.V., Einsteinstraat 23a, 2811 EP Reeuwijk. OF KOM NAAR ONS OPEN HUIS OP 3 OKTOBER 1992 VANAF 14.00 UUR Verhuur van smalspoormachines, minikranen, mobiele kranen, tractoren, dragline schotten, rijplaten, noodbruggen, pompen enz.. Alsmede een groot aantal uitrustingsstukken voor de machines o.a. hydro trilblokken, sloophamers, verlenggieken, maaikorven enz.. Als u de tuin zelf wilt doen, dan geven wij ook 10% KORTING op een compleet tuinontwerp. vaste planten - heideplanten - sierheesters Grote sortering bloembollen! Verder verzorgen wij ook: sierbestrating, vijvers schuttingen Wilt u meer wetenBel 01829 - 5094 Fax 01829 - 6510 MILIEUVRIENDELIJK ƒ549. ƒ699. ƒ679, Bel of schrijf voor meer informatie naar: Hoveniersbedrijf G.J. Wijsman, Tweede Bloksweg 42A Waddinxveen, Telefoon: 01828-16403. GROENSPECIAL1STEN MET EEN CREATIEVE VISIE ff; jlb Weet u het ook niet meer? Op deze pagina lijken ze allemaal op elkaar. In werkelijkheid onderscheiden wij ons door: - Een persoonlijke benadering waarbij wij goed luisteren naar uw wensen; - Het maken van een goed doordacht, verzorgd en gedetailleerd tuinontwerp; - Uitvoering van de aanleg door geschoolde vakmensen. - Optimale zorg, ook nadat uw tuin is aangelegd. HOVENIERSBEDRIJF G.J. WIJSMAN staat voor het realiseren van sfeer volle tuinen met praktische oplossingen en een professionele aanpak. «is 5 De tuin opgeruimd de winter in H 1300 H 1800 H 1600 TCS 2200-220 V ƒ1429,- H 5000-380 V ƒ1829,- ,4 Voor: tuinontwerpen tuinaanleg onderhoud 'W',: Nic. Beetslaan 208 Waddinxveen Tel. 01828-11010. W Wejaardoor Burg. Colijnstraat 17 B, 2771 GC Boskoop Telefoon: 01727-17249. In pot geteelde planten: ideaal voor tuin, balkon en terras Ook op het balkon en het terras Bi» Bi tK 1 Recycling in uw eigen tuin! Er zijn diverse produkten in de han- En begin er nu al mee. al niet vergeten om de pot eraf te Mimm I HOVENIERSBEDRIJF U vindt De Plantenmarkt aan de Roemer te Boskoop. In ve met werkzaamheden te bereiken via het ITC-terrein (omleiding aangegeven via borden). Oude paal Want hoe sneller organisch afval in kostbare humus wordt omgezet, des te meer het milieu wordt ontlast. De tuinspecialist kan u exact vertellen over compostcontainers en welk afval wél en niet geschikt is om te verwer ken tot compost. Tuinhout wordt speciaal be handeld om bestand te zijn tegen zon, wind, regen en an dere weersinvloeden. Daarbij worden vaak chemische stof fen gebruikt, zoals metaalhou dende zouten, die een belas ting vormen voor het milieu. Kan dat niet anders? Sinds kort wel. Want tuinhout-leve- rancier Nepro introduceert als eerste in Nederland hout dat op een milieubewuste manier beschermd is: Nepro Nature Proof. Dit hout is behandeld met een vloei stof die vanzelf afbreekt als het hout als afval op de vuilnisbelt belandt. Nepro Nature Proof is echter alleen geschikt voor gebruik boven de grond. Dus voor schermen, tuindeu ren, hekken, pergola’s en dergelijke. Hout dat gedeeltelijk de grond in gaat, moet nu nog op de traditionele manier behandeld worden. (Maar Ne pro is hard bezig om ook daar een nieuwe oplossing voor te vinden.) Als u meer informatie wilt over genoemde tuinproduk- ten, bel dan het secretariaat van de VBTB: 078-412344. Ook voor het leggen van graszoden is het najaar prima geschikt. Daar voor dient u de grond eerst goed om te spitten. Daarbij moet u meteen door de bovenlaag bemeste tuinaar de of siertuin-bemesting mengen. De grond vervolgens fijnmaken en har ken. Tip: Breng na het leggen van de graszoden bovenop nog een dunne laag bemeste tuinaarde of siertuinbe- mesting (vermengd met zand) aan. Vooral in de naden, zodat ze mooi dichtgroeien. Doordat de laatste jaren vaste plan ten, coniferen en heesters in contai ners worden geteeld, is het plantseizoen verlengd. Hierdoor is men niet meer gebonden aan plan ten in het voor- of het najaar, het kan nu bijna het gehele jaar door. Wilt u eens wat nieuws aan planten in de tuin, dan is het van groot belang dat u, voor u een bezoek aan een tuin centrum of een kwekerij brengt, een ’beplantingsplan’ maakt. Daarbij dient u rekening te houden met: de ligging van de tuin of van het balkon (bv. op het zuiden) de kleurencombinaties de specifieke wensen (bloeiende planten het hele jaar door, een co niferenborder, etc.) het budget Er zijn genoeg tuinboeken die u kunt raadplegen en anders zal het tuin centrum of een hovenier u graag van advies dienen. Nu de herfst steeds dichterbij komt, is het tijd om aan het winterklaarma- ken van uw tuin te gaan denken. Wilt u ook van de winter plezier van uw tuin hebben, dan zult u aan het begin van de herfst de handen uit de mouwen moeten steken. Dit houdt in: het afknippen en verwijderen van uitgebloeide bloemen en één- jarigen regelmatig afgevallen blad verwij deren van het gazon poten van bollen het planten van vaste planten, groenblijvende heesters of co niferen spitten en bemesten heggen snoeien gazons voor de laatste keer maaien Mollen en woelmuizen zijn het die u in de grond steekt en die hele jaar actief. Ze houden elektronische geluidssignalen in de geen winterslaap. Ze bescha- tuinbodem uitzendt. Mollen en an- Ter gelegenheid van de Floriade heeft Plant Publiciteit Holland een nieuwe voorlichtingsbrochure voor de consument uitgebracht. Het 20 pagina’s tellende boekje ’Plezier met planten, het hele jaar door’ is prettig leesbaar en uitgevoerd in vierkleurendruk. Naast algemene wetenswaardigheden over beplan ting, tuinplan en gereedschap krijgt de lezer per twee maanden een se rie waardevolle tips. Er staat ook een schat aan allerlei actuele infor- matie in, die per seizoen is onder-R verdeeld. Aan de beplanting van I terras en balkon is eveneens aan dacht besteed. De boodschap is dui- j delijk: planten kan het hele jaarïft door. Voor de tuinliefhebber is dit“ een boekje om te bewaren en het j hele jaar door bij de hand te hebben. De tekst is geïllustreerd met fraaie kleurenfoto’s van groenjournaliste! Julia Voskuil. De brochure is te! bestellen door overmaking van f4,-Ö (inclusief verzendkosten) op giro-3 nummer 14533 ten name van Plant Publiciteit Holland te Boskoop, o.v.v. 'Plezier met planten RG’. Aarde Xis de aanleg van een slingerpaadje niet uw sterkste kant is... haal dan de erkende hovenier erbij. Voor aanleg en onderhoud van uw hele tuin. En voor een beter groenmilieu. De prijs is ook geen probleem. LAAT 7 OVER AAN DE ERKENDE HOVENIER: In de natuur zorgt een regelmatige kringloop ervoor dat uit het afgestorven leven nieuwe gewassen kunnen groeien. Wat zich TIP: vervoer een boom nooit met onbeschermde wortels, die drogen snel uit. Overleg met de buren als een boom dicht bij de erfgrens wordt geplant. TIP: maak bij coniferen altijd de gaaslap los en laat die onder de wortels liggen. Vermeng de grond in het plantgat met tuin- turf, dan zullen de coniferen goed groeien. TIP: geeft vroege bloeiers een op vallende plek. Ze brengen elk jaar het voorjaar dichterbij. TIP: koopt u een in pot geteelde plant, zet dan voor het planten de plant met pot in een emmer water en laat de wortelkluit zich goed volzuigen. Verwijder de pot vóór het planten. Doe het voorzichtig en zorg dat u de wortels niet beschadigt. a fp©s Service Dienst Reeuwijk B.V. Aann. bedrijf in Grond-, Weg- en Waterwerken daar in een cyclus van de seizoenen afspeelt, kan in uw eigen tuin in versneld tempo gebeuren. In een compostcontainer kunt u uw tuin- en keukenafval (takken, blade- fr ren, schillen, groente, enz.) snel tot biologische compost omvormen. Door de juiste verhouding van venti latie, vochtigheid en warmte zorgt de compostcontainer dat het natuurlijke rottingsproces sneller en zuiverder verloopt dan bijvoorbeeld bij een ge wone composthoop in de open lucht. Dat is bovendien beter voor het mi lieu. Boomkwekerijgewassen worden tra ditioneel in de volle grond gekweekt. De laatste jaren zien we in de tuin centra echter steeds meer tuinplan ten die in pot geteeld zijn. Dit geldt zowel voor de kleine vaste planten als voor de grotere bomen. Voor de kweker, maar zeker ook, voor de consument biedt deze teeltmethode vele voordelen. Een zeer belangrijk voordeel is dat de hergroei na het planten in de tuin vrijwel verzekerd is. Dit komt omdat het wortelgestel niet door oprooien uit de volle grond wordt verstoord. Werden tuinplan ten vroeger vrijwel uitsluitend in het upor- en najaar verkocht, door de teelt in pot kan men nu bijna het he le jaar rond in volle groei en bloei in de tuin of balkonbak planten. Het kopen van een tuinplant in pot heeft nog een aantal praktische voorde len. Omdat de plant in pot staat, zul len tas, auto, huis en tuinpad veel minder snel door de grond worden bevuild. Ook tóónt een tuinplant in pot nu eenmaal veel beter dan een plant waarvan het wortelgestel in een gaaslap is verpakt waar de grond kan uitlopen en afvallen. In pot geteelde boomkwekerijge wassen lenen zich uitstekend om in een bak te worden geplant op het TIP: potten van terracotta kunnen balkon of het terras. Een leuke bak bij droog en warm weer sterk geeft een balkon een heel ander, uitdrogen. Giet dan extra, fleurig aanzicht. In elk jaargetijde zijn er ook bloeiende tuinplanten te koop. Er zijn voldoende gewassen goed te overleven. In een sierpot die minder tochtgevoelig zijn en het zijn ze een aanwinst voor terras of ook op winderige balkons uitstekend balkon. De plant moet altijd goed uithouden. Er zijn veel planten te gedrenkt worden voordat hij in de koop die oorspronkelijk uit de lan- grond wordt geplant. Er moet ge- den rond de Middellandse Zee ko- zorgd worden voor een voldoende men. Deze knipplanten zijn niet ruim plantgat en men moet voor- winterhard, maar blijken bij de zach- al niet vergeten om de pot eraf te te winters van de laatste jaren toch halen. Als u volgende zomer meer privacy wilt in uw tuin of op uw dakterras, maak dan nu een schutting of afrastering. Met de moderne systemen is dat makkelijker dan u denkt. En ga dan die ’tuinkamer’ smaakvol inrichten. Bijvoorbeeld met tuinhout. Schutting maken. Vlonder of tegels Nog te vaak is de tuin een half leggen. Schuurtje bouwen. Bielzen vergeten stukje grond achter ’t huis, leggen. Vijver maken. Eethoek bou- Met wat gras, struiken, terrastegels wen. Tuindeur of -hek maken. Een en tuinstoelen. Jammer. Want van de pergola plaatsen. Enzovoort. Kortom, del, die het plaatsen van een schut- tuin is zoveel meer te maken. Bekijk maak van uw tuin een echte leeftuin. ting of afrastering vergemakkelijken, uw tuin eens alsof het een kamer is. En begin er nu al mee. Zoals de Metpost-palen. Dat zijn me talen ’sokkels’ met een 4-vinnige sta len pen eronder, waarmee houten schuttingpalen in enkele minuten ge steld worden (zie tekening). Zonder gaten te graven, zonder beton te storten. De 4-pinnige stalen pen zorgt voor een perfecte verankering. Bo vendien zijn de metalen palen voor zien van een kunststof coating, wat een lange levensduur garandeert. Uw schutting staat langer omdat de hou ten palen boven de grond gehouden worden en dus niet kunnen rotten aan de onderkant. geen winterslaap. Ze bescha- tuinbodem uitzendt. Mollen en an- digen alle plantendelen en zijn der ongedierte worden hierdoor ver- vooral uit op sappige wortels, jaagd. Gelukkig is er een milieuvrien- De Mole Stop is onschadelijk voor delijke manier om mollen uit de biologische kringloop in de tuin uw tuin te houden. Met de en ongevaarlijk voor huisdieren. ’Mole Stop’. Hij werkt op batterijen of op zonne- De ’Mole Stop’ bestaat uit een pin, energie. Prijs ongeveer 280,-. - - Do

Weekblad voor Waddinxveen | 1992 | | pagina 17