Passende arbeid voor werklozen Verhalenvertelster komt naar Kruiskerk Prijsvraag Niet Honger Hoeft Kerngroep wil vakantiemunt ‘J 89,- -«'•rkve In Immanu Ikerk op donderdagavond 8 oktober Voor actieweek ’’Honger Hoeft Niet Stibos in nieuw pand Collecte voor dieren KBOop KRO-tv Folder van Vrouwenraad Gerda Versluis eigenares van Haarstudio New Wave Nationale Oogmeetweek van 23 september t/m 3 oktober. Film in De Schaapskooi WADDINXVEEN - In de her vormde koffiebar De Schaapskooi aan de Nesse draait vrijdagavond 2 oktober om half negen de span nende actiefilm ’’Life Flight”. F ANTIEKE X" POELIERSBEDRIJF ’TER AAR’ Gevolg Gekoelde verkoopwagen vol kip en kipspecialiteiten janmoal 7 k ragma 19 Woensdag 30 september 1992 Weekblad voor Waddinxveen 99 Honger Hoeft Niet” Ds. A.A. van Houwelingen. op de Informatiemarkt van de aktie Honger Hoeft Niet. OOGMERK OPLOSSING VAN: NAAM: ADRES: WON PLAATS: Humanist, pastoor en dominee debatteren WADDINXVEEN - De Kerngroep Ontwikkelingssamenwer king Waddinxveen staat op zaterdag 10 oktober op de Passage WADDINXVEEN - De Nederlandse Angèle Jorna geeft vol gende week zaterdagmiddag 10 december in de hal van de kruiskerk voor volwassenen en kinderen twee levendige voorstel lingen (om 12.00 uur en om 14.00 uur). Die dag gaat in het win- V^.1 TV n orr ztz» r*arnzizilz EJ Anrvar T—I "NT i af” OUDEWATER. TEL. 03486-3422. K. Straver - Ter Aar s 01722 - 3133 keld positief zelfbeeld. Niet zel den gaat dit gepaard met ’’vijand beelden”. Daarbij kan gedacht worden aan zowel levensbeschouwelijke als politieke kringen en aan het pro fessionele sportwereldje. Dit is in de ogen van de atheïst die ik ben: erger dan ’’vloeken”. En uitgerekend daarover winden sommigen zich in clubverband steeds meer op”, (dr. A.A. de Bruin). lend op theatrale wijze, gebruik makend van mime, zang, dans en clownerie. WADDINXVEEN/BOSKOOP - De Stichting Boomkwekerijbelan- gen Sierteelcentrum (Stibos) be trekt vrijdagmiddag 2 oktober een nieuw pand op het ITC-terrein aan de Hoogeveenseweg in Bos koop. Stibos is gevestigd geweest aan de Wilhelminkade in Waddinxveen. De offici81e ingebruikname ge beurt door A. Draijer. Hij plant een boom. WADDINXVEEN/GOUDA - De Waddinxveense Gerda Ver sluis is sinds begin deze maand ei genares van de Haarstudio New Wave aan de Naaicrstraat in Gou da. Ter gelegenheid van de overname geeft Gerda Versluis op zaterdag 3 oktober van 16.00 tot 19.00 uur een feestje in de nieuwe zaak. (^GOUDSESTRAATWEG 34. Prijs ƒ89,- is ind. ontspiegclde kunststof glazen van max. 4-5/-2. Aanbod alleen geldig tijdens de Nationale Oogmeetweek. (feslauranl «'flori^a pluralisme fu formatiemarkt in het winkelcen- trunm ”de Passage” op zaterdag 10 oktober van 11.00 - 15.00 uur. Voor een goede oplossing ontvan gen de inzenders een prijs. Per adres kan één oplossing worden ingeleverd. Leden van de samen werkende groepen zijn van deel name uitgesloten. Zet de juiste letter vóór de naam van iedere groep: - Kerngroep Ontwikkelingssamen werking Waddinxveen. - NIVON. - Stichting Goed Werk. - Stichting Gered Gereedschap. leesbril nodi g te Laten controleren. Samengevat komt de richtlijn er op neer dat werkloze werknemers zich ruimer moeten gaan opstel len bij de aanvaarding van arbeid, naarmate zij langer werkloos zijn Alleen bij speciale omstandighe den kan van deze richtlijn afgewe ken worden, bijvoorbeeld wanneer men de zorg voor gezinsleden heeft, of er gezondheidsbezwaren zijn. Mocht men meer informatie wen sen, dan kan men zich wenden tot de afdeling Sociale Zaken, sectie Bijstandmaatschappelijk werk, te lefonisch bereikbaar van 9.00 tot 10.00 uur. In de kraam van de Kerngroepen worden in dit Columbusjaar bui tenlandse (en Nederlandse) mun ten ingezameld. Tevens kunnen in WADDINXVEEN - In de week van 5 t/m 9 oktober wordt weer de landelijke collecte voor de Die renbescherming gehouden. Ook in Waddinxveen zal worden gecollecteerd en de opbrengst komt voor het grootste deel ten goede aan het Dierentehuis Mid- den-Holland te Gouda. In dit tehuis worden jaarlijks zeer veel zwerf- en afstandsdieren uit de regio opgevangen en verzorgd, dus ook uit Waddinxveen. Voor deze dieren wordt een nieuw tehuis gezocht en gevonden. Som migen vinden zo hun weg weer te rug naar de eigenaar. Voor de medische controle en ver zorging zijn 2 dierenartsen vast verbonden aan het tehuis. Het zal duidelijk zijn dat dit alles met ho ge kosten gepaard gaat. De opbrengst van de collecte is dan ook onmisbaar voor het voort bestaan van het Dierentehuis. 1 Gouda Winkelcentrum Nieuwe Markt. Agnietenstraat 6, Tel. 01820-16033 Winkelcentrum Bloemendaal 41. Tel. 01820-32208 Contactlenscentrum. Korte Tiendeweg 12. Tel. 01820-13477. Waddinxveen Passage 220, Tel. 01828-14303. Zoetermeer Stadshart Promenade 256. Tel. 079-412730. WADDINXVEEN - De afdeling Waddinxveen van de Katholieke Bond van Ouderen (KBO) ver wacht veel van de op de KRO-te- levisie uit te zenden documentaire ”’t Is grijs en ’t werk” over oud en ouder worden. De KRO-televisie zal op vrijdag 2 oktober om 22.59 uur de docu mentaire uitzenden over de Ka tholieke Bonden van Ouderen (KBO) op Nederland 1. Deze grootste ouderenorganisatie in Nederland telt 1.100 plaatselijke afdelingen en 220.000 leden. De KBO-afdelingen, verspreid over heel Nederland, roepen ou deren en jongeren op kennis te nemen van deze documentaire om een beeld te krijgen van de oude renbeweging in Nederland. Voor veel ouderen is de KBO een gezelligheidsclub, waar men ande re ouderen kan ontmoeten, waar nieuwe contacten gelegd kunnen worden. Ontspanning en contacten leggen en onderhouden, zijn voor ieder mens belangrijk, zeker voor oude ren die veelal de contacten van werk moeten missen en moeten ervaren dat mensen in de eigen omgeving wegvallen. De KBO is echter veel meer dan een gezelligheidsclub. Het is een organisatie die opkomt voor de belangen van ouderen. De KBO wil dat ouderen volwaardig kun nen deelnemen aan de samenle ving. Daarvoor hebben zij een toereikend inkomen nodig. Velen moeten het echter stellen met een minimaal inkomen. Een goede huisvesting voor oude ren is nodig. Er is in Nederland een groot gebrek aan seniorenwo ningen. En door de toenemende vergrijzing zullen meer ouderen zorg nodig hebben. Uitbreiding van het zorgaanbod zal in de ko mende jaren moeten plaatsvinden. Op al deze terreinen behartigt de KBO de belangen van ouderen: landelijk, provinciaal en plaatse lijk. Om een goed beeld te krijgen van de KBO nodigt de KBO-afdeling iedereen uit, kennis te nemen van de documentaire van de KRO op virjdag 2 oktober om 22.59 uur op Nederland 1 Wie geïnteresserd is in een lid maatschap van de KBO of meer informatie over de KBO willen hebben, kan contact opnemen met de KBO-afdeling Waddinxveen, P. Rippe (voorzitter), Zuidkade 140, tel. 01828-13886. bij rekening wordt gehouden met eventuele lichamelijke, geestelijke of sociale beperkingen. Uitvoering van de richtlijn pas sende arbeid heeft belangrijke ge volgen voor mensen met een uit kering in het kader van de RWW, de WW, de I0AW of de IOAZ. Zo krijgen werklozen nog maar een beperkte periode de tijd om werk te zoeken dat aansluit bij hun opleidingsniveau of bij hun vorige beroep. Na een half jaar en naarmate de werkloosheid langer duurt, dient men zich echter rui mer op te stellen en arbeid op een (steeds) lager niveau en zo moge lijk in een ander beroep te accep teren. Dit betekent bijvoorbeeld dat een werkloze werknemer met HBO- niveau, na een half jaar werk op MBO-niveau zal moeten aanvaar den, indien hij er na een half jaar werkloosheid niet in geslaagd is werk op het eigen niveau te vin den. Blijft hij desondanks werkloos dan zal hij na het volgende half jaar werk dienen te aanvaarden op LBO-niveau en nog een half jaar later ongeschoolde arbeid dienen te aanvaarden. Een andere verandering is dat na het eerste half jaar van werkloos heid en naarmate de werkloosheid langer duurt, men geacht wordt werk te aanvaarden waardoor de beloning lager is dan hetgeen men voorheen verdiende. Tenslotte zal men ook bereid moeten zijn langere reistijden te accepteren. Tijdens het eerste half jaar van de werkloosheid wordt uitgegaan van een reistijd van ongeveer twee uur per dag. Na het eerste half jaar dient men echter ook werk te aanvaarden met een maximum van drie uur per dag. Bij voortdurende werk loosheid moet men zelfs bereid zijn om voor passende arbeid te verhuizen. Gezellig en lekker dineren in ons sfeervolle restaurant, iedere zaterdag en zondag geopend. Iedere zondag serveren wij een GRAND-BUFFET bestaande uit 25 (voor-, hoofd- en na-)gerechten. Voor feesten, diners, recepties en buffetten (op afspraak), zijn wij iedere dag geopend. A.P. van Neslaan 1, Boskoop. Tel. 01727-14886 of 14283. Fax 01727-10663. De stellingen van de inleiders zijn: Stelling 1: ’’Iedere mens heeft op de een of andere manier een le vensbeschouwing, een geestelijke achtergrond die zijn doen en laten beïnvloedt. Slechts door bezin ning daarop, ontdekt de mens hoe hij zijn leven richting en zin kan geven. Naast doordenking van ei gen levensbeschouwing is het in snel veranderende tijden noodza kelijk deze ter sprake te brengen en gelijkgezinden te zoeken. De verminderde invloed van levens beschouwelijke instellingen in on ze tijd betekent verlies aan huma niteit in de samenleving. Het be wust hebben van een levensbe schouwing is meer dan uitermate zinvol. Het is noodzakelijk”, (pas toor T.F. Buitendijk). Stelling 2: ’’Waarden als vrijheid, gelijkheid, tolerantie, worden beschouwd als fundamen ten waarop onze westerse bescha ving rust. De vraag echter waar om deze waarden van belang zijn voor het samenleven van mensen kan alleen binnen het kader van een levensbeschouwing/ geloofsovertuigign een antwoord krijgen. Het voortdurende ge sprek over waarden binnen alswel tussen levensbeschouwelijke groe pen is van het grootste belang voor de gehele samenleving”, (do minee A.A. van Houwelingen). Stelling 3: ”De vraag of een le vensbeschouwing zinvol is, wordt beantwoord door iemands visie op mens en samenleving. Mijn ant woord wordt bepaald door een complex van vier maatstaven: - het algemeen maatschappelijk nut; - het individueel menselijk geluk; - de aanvaarding van de ’’veel kleurigheid” van de samenleving, in samenhang met de universele democratische waarden; - een fundamenteel besef van rela tiviteit. (dr. A.A. de Bruin). Stelling 4: ”Er blijkt een toene mende behoefte aan ’’bijgeloof’ in kringen met een sterk ontwik- OPTICIEN Waarborg voor Oogzorg de kraam, onder deskundige lei ding, vriendschapbandjes worden geknoopt. Het is dit jaar 500 jaar geleden, dat Columbus Amerika ontdekte. Op 12 oktober wordt dit feit op veel plaatsen feestelijk herdacht. Voor het westen was de ontdek king het begin van rijkdom. Voor de bewoners van die ’’nieuwe we reld” het begin van armoede en ellende. Ook voor de inwoners van Peru. Peru was 500jaar geleden een rijk land. Rijk aan cultuur, rijk aan delfstoffen zoals goud en zilver en niemand had er honger. De Spanjaarden vernietigden de cultuur en haalden scheepsladin gen goud en zilver uit het land. Onze grote zeeheld Piet Hein wist veel volgeladen zilversche- pen, die op weg waren naar Span je, te onderscheppen. En zo kwam veel Peruaans goud en zilver in Nederland en begon voor ons de Gouden Eeuw. Nu is Peru een ontwikkelingsland met een enorme schuldenlast aan het westen. De economische situa tie is erg slecht en zoals overal is de armste bevolkingsgroep het slachtoffer. In de arme wijken van Peru wordt honger geleden en veel mensen worden ziek door ondervoeding. Iedere ochtend begint de strijd om het bestaan opnieuw. Voor hen geen reden tot feest op 12 ok tober. Sinds 1980 heeft de Kerngroep kontakt met CIDIAG, een ont wikkelingsorganisatie in Lima (de hoofdstad van Peru). Deze organi satie probeert de mensen in de ar me wijken op allerlei manieren te steunen. Er is tussen Lima en Waddinx veen een vriendschappelijke band ontstaan en wederzijdse belang stelling. In de kraam vindt men hierover meer informatie. Columbus landde op 12 oktober 1492 met zijn vlaggeschip de San té Maria in de nieuwe wereld”. De Kerngroep hoopt dat de door henzelf gebouwde Santa Maria II op het eind van de informatie markt tot zinkens toe gevuld met muntgeld in hun kraam staat en dat er veel vriendschapsbanden geknoopt zullen zijn. ’’Laat in dit Columbusjaar de zil vervloot terugvaren naar Peru!”, aldus de Kerngroep Ontwikke lingssamenwerking Waddinxveen. - Stichting Wereldwinkel Wad dinxveen - Commissie Zending - Werelddi- akonaat - Ontwikkelingssamen werking (ZWO) van de Gerefor meerde Kerk en de hervormde Immanu81kerkgemeente. iedere zaterdag op de Boskoopse markt Onze uitsnijderij staat onder Rijks Veterinaire Keuring. Uw garantie voor kwaliteit, hygiëne en versheid. WADDINXVEEN - In het kader van de jaarlijkse actie ’’Honger Hoeft Niet” in Waddinxveen houdt het actiecomité met die naam in samenwerking met het Weekblad voor Waddinxveen een prijsvraag. Bij elkaar staan onderaan deze pa gina afgedrukt de logo’s van de Waddinxveense groepen die voor de actieweek in oktober 1992 sa menwerken. De opdracht luidt: Zoek de juiste naam bij ieder logo (beeldmerk). De oplossing van deze prijsvraag kam ingeleverd worden op de in- WADDINXVEEN - Per 1 oktober zal de gemeente Waddinx veen de richtlijn passende arbeid van het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid uitvoeren. Uitgangspunt is hierbij dat een aantal cliënten van de afdeling Sociale Zaken voortaan verplicht is passende arbeid te aanvaarden en deel te nemen aan noodzakelijk geachte scholing. Doel van deze richtlijn is cliënten zo snel mogelijk onafhankelijk te laten worden van hun uitke ring. Onder passende arbeid wordt ver staan: alle arbeid die voor de krachten en bekwaamheden van de werknemer is berekend, waar- WADDINXVEEN - ’’Heeft een levensbeschouwing zin?” Dat is de vraag die centraal staat op de discussieavond, die donder dagavond 8 oktober om acht uur in de hervormde Immanu71kerk aan de Prinses Beatrixlaan wordt gehouden. De toegang is vrij. Op deze avond zullen spreken en debatteren voorzitter dr. A.A. de Bruin van het Humanistisch Ver bond Midden-Holland, pastoor T.F. Buitendijk van de rooms-ka- tholieke St. Victorparochie en ds. A.A. van Houwelingen van de hervormde Immanu71kerkgemeente. Discus sieleider is de Waddinxveense journalist Bert Woudenberg. In de discussie over de vraag of een levensbeschouwing zin heeft en wat de plaats van een levensbe schouwing is in deze moderne tijd staat. Centraal de vraag ’’Onder scheiden in het moderne leven ge loofsovertuiging en levensbe schouwing zich van elkaar of vul len ze elkaar juist aan?” Een onderwerp dat volgens de or ganisatoren momenteel bijzonder in de belangstelling staat. Begin van dit jaar was er in de Beurs van Berlage in Amsterdam een symposium over ”De zin over het leven”. Vijfentwintig sprekers uit alle hoeken van de samenleving gaven hierover hun visie. Levensbe schouwing en geloofsovertuiging speelden daarbij een toonaange vende rol. Ook de minister van jusititie mr. E.H.M. Hirsch Ballin heeft op het symposium ’’Burgerschap en levensbeschouwing” een rede ge houden met als titel ”De relative ring voorbij”. Hij ging daarbij in op de moraal van het bestaan en de taak die geloofsovertuiging daarin heeft. De drie inleiders zullen vanuit ge heel verschillende achtergronden en visie een aantal stellingen toe lichten en verdedigen. Daarna zal er een ’open’ discussie plaatsvinden, zowel onderling tus sen de inleiders, als met de aan wezigen in de zaal. Als u u ons aanbod niet nodig. WADDINXVEEN - De Stich ting Vrouwenraad Waddinxveen heeft een nieuwe eenvoudige fol der laten maken. In de folder presenteert de Vrou wenraad, een koepel van zeven Waddinxveense vrouwenorganisa ties, niet alleen zichzelf, maar ook de aangesloten organisaties afzon derlijk. Omschreven worden de doelstel ling van elke organisatie en er staat een contactadres aangegeven voor nadere informatie. De Vrouwenraad beheert een zaalruimte in gebouw De Vlieger aan de Staringlaan. De huur be draagt 25 gulden per dagdeel. De bij de Vrouwenraad aangesloten organisaties betalen 15 gulden per dagdeel. Het doel van de Stichting Vrou wenraad Waddinxveen is het be vorderen van de bewustwording van vrouwen van hun positie en mogelijkheden in de samenleving door het vormen van een samen werkingsverband en door bunde ling van krachten tussen vrouwen organisaties in de gemeente Wad dinxveen, met in achtneming van het eigen karakter en de zelfstan digheid van die vrouwenorganisa ties. Voorts gaat het om het stimuleren van het dragen van medeverant woordelijkheid door vrouwen in de samenleving en het bieden van een platform voor de meningsvor ming over actuele onderwerpen, die de emancipatie van vrouwen betreffen. Tenslotte wordt de deelname van vrouwen in bestu ren en andere organen gestimu leerd. Het dagelijks bestuur van de Vrouwenraad wordt gevormd door Nannette Hoitink (voorzitter), Joke de Rooy (penningmeester), Brigitte Leferink (le secretaris), Tiny Ribbens (2e secretaris) en Tineke de Jager. Van de Vrouwenraad zijn lid het CDA-Vrouwenberaad Waddinx veen, de GPV Vrouwen werkgroep Waddinxveen, Inner Wheel Wad dinxveen, de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen, afdeling Waddinxveen, de Nederlandse Christen Vrouwen Bond, afdeling Waddinxveen, de Vrouwen Ad viescommissie voor de Woning bouw en de VVD-Vrouwen Wad dinxveen. Waddinxveen zijn gratis. De kunstenares weet mensen, van jong tot oud, op een uitbundige wijze kenpis te laten maken met een stuk van de Afrikaanse cul tuur ten zuiden van de Sahara. Zaterdag 10 oktober wordt er op het plein voor de Kruiskerk aan de Passage een informatiemarkt gehouden, waar de in de actie groep ’’Honger Hoeft Niet” ver tegenwoordigde groeperingen zichzelf aan het publiek zullen presenteren. Er zullen vrijwilligers van de groepen aanwezig zijn om de be zoekers te informeren over hun activiteiten en de manier waarop wordt geprobeerd de eigen doel stellingen te realiseren. Een aantal mensen uit Oegst- geest, welke plaats een vrouwen project in Tanzania steunt, zal in het kader van duurzame ontwik keling laten zien dat bijvoorbeeld ook in Afrika mensen werken aan oplossingen voor milieuproble men. Zij ontwikkelen kookoventjes die houtbesparend zijn. Zo is er min der hout nodig om de maaltijd te bereiden. Op de Waddinxveense informatiemarkt valt te zien wel ke oventjes in Tanzania gebruikt worden. Met het optreden van de Afri kaanse verhalenvertelster Angèle Jorna haken de organisatoren van ’’Honger Hoeft Niet” in op de zeer rijke verteltraditie van met name zwart Afrika. Duizenden verhalen zijn in de loop der eeu wen ontstaan, verteld en doorver teld tot in de tegenwoordige tijd. Deze mythen, sagen, legenden en sprookjes worden van generatie op generatie doorgegeven, vaak in fa milieverband, maar ook door spe ciale verhalenvertellers. Sommige verhalenvertellers blij ven op één plaats, andere vertel lers trekken rond, waardoor ver halen een zeer groot versprei dingsgebied kunnen hebben. De verhalen van ’’Anansi de spin” bijvoorbeeld zijn met de slaven schepen meegegegaan naar Anme- rika en zijn via Suriname en de Antillen ook in Nederland bekend geworden. Maar ook in het moe derland Ghana zijn ze nog steeds populair. Vertellers in Afrika vertellen de verhalen op de ons bekende wijze, zittend in een kring luisteraars. Maar er zijn ook vertellers die de verhalen zingend vertellen of spe- dit kunt lezen heeft kelcentrum ”de Passage” de actieweek van start. Angèle Jorna, die boeiende Afri kaanse verhalen kan vertellen, heeft zich verdiept in de Afri kaanse vorm van vertellen. Binnen korte tijd is zij gevraagd op vele plaatsen in het land op te treden, zoals het Afrikamuseum in Nij megen. De verhalenvertelster vertelt niet alleen, maar speelt als het ware in haar eentje een toneelstuk. Ze speelt alle rollen en praat het ge heel aan elkaar. Haar optredens in De inhoud van de film is kort te omschrijven: Reddingsbrigade - vliegen om levens te redden - vlie gensvlug per helikopter. ’’Life Flight” laat iedereen ken nismaken met een wereld vol spanning en uitdaging. Het is bij dit werk een kwestie van minuten. Eén minuut kan het verschil bete kenen tussen leven of dood. Het is het aangrijpende verhaal van mannen en vrouwen, die hun le vens inzetten, wetende dat - wat ook de gevolgen mogen zijn - ze moeten gaan.. Wie 15 jaar of ouder is kan vanaf kwart voor acht al binnen komen lopen. Om half negen start de film. Grote kollektie excl. stukken Eigen import Gegarandeerd authentiek: min 150 jr. oud Gratis thuisbezorgd u waarschijnlijk geen even binnen om uw ogen enne... natuurlijk helemaal gratis! Een "half brilletje” is overal te koop, zegt u? Maar dan heeft u ook dezelfde glazen... links en rechts. Zo niet bij de Oogmerk Opticien. Want die weet dat geen oog gelijk is. En die meet nu, tijdens de Nationale Oogmeetweek, gratis uw ogen nauwkeurig op. Zodat u glazen van exact de juiste sterkte krijgt. We meten zelfs uw oogdruk. Want al is de prijs van onze “halve leesbril” uiterst laag* het belang van goede oogzorg blijft voorop staan. Kom daarom even langs. Dan kunt u met eigen ogen zien dat we zelfs voor zo’n voordelige “halve bril7.geen halve maatregelen nemen. Pastoor T. Buitendijk. Angele Jorna treedt zaterdag 10 oktober op tijdens de infor matiemarkt in het winkelcentrunm ”de Passage”. (Foto: Jan van Teeffelen}. Lezen heeft Maar kom voor de zekerheid toch Hee l verstandi g

Weekblad voor Waddinxveen | 1992 | | pagina 19