Jan Janssens gepromoveerd met reunie afgesloten Pool wint 4e Coenecooploop Clubtitels Love’70 Modeshows in eigen winkel Feestweek bibliotheek Jan Janssens promoveert op Commissaris der Koningin Proefschrift heeft beschrijvend karakter .TOUT Jeugddienst Parkieten expositie Luchtfoto’s van eigen omgeving WSE-voetballer noemt CdK’s makelaars van de provincie Zo’n 1.000 deelnemers eim5 Bestuur kijkt terug op geslaagd evenement Humanistisch Café Gouda WEEKBLAD-CARTOON VAN ELIAS 7\ 17 USEUM r I I KERKWEG OOST GEREALISEERD DOOR WAUDINXVEENSE INDUSTRIE BEDRUVEN EK ONDERNEMERS Voorpost Reünie Orakel Demonstraties [oudheidkamer] uP w i Pagina 23 'AéükUflfó voor Waddinxveen Woensdag 3ü september 1992 I 1 Monique Mode in het winkelcentrum ”de Passage” hield ZEVENHUIZEN - Zondagavond 4 oktober is er weer een jeugd dienst in de Hervormde Kerk van Zevenhuizen. Het thema van de dienst, die om 19.00 uur begint, luidt ’’Toen was de liefde voor bij”. De voorganger is ds. J. Voordouw uit Driebergen. Muzikale mede werking wordt verleend door or ganist Adr. Verhoef uit Zevenhui zen. Iedereen is van harte wel kom. een remise uit het vuur te slepen en 216 uur spelen was het afgelo pen. 11,5 Punten uit 16 partijen is een score van 72%, een mooi re sultaat tegen hoofdzakelijk club- spelers. GOUDA - In het Goudse Huma nistisch Café van maandagavond 5 oktober zal gepraat worden over het onderwerp ’’Rechts-Radicalis- me”. Anna van Ooyen, coördinator be geleiding en nazorg van asielzoe kers van de Stichting Vluchtelin genwerk, regio Woerden, zal na een korte inleiding haar publiek de vraag stellen of rechts-radica- lisme moet worden genegeerd of getolereerd dan wel protesten moet opleveren. Vanaf half negen ’s avonds zijn le den van het Humanistisch Ver bond Midden-Holland en verder iedereen die mee wil praten wel kom in gebouw Het Trefcentrum aan de Spieringstraat 113a in het Goudse centrum. jaar steeds het geval is waardeer de het publiek deze winkelmode- shows. Temidden van de te kopen kle ding blijkt het steeds goed moge lijk een modeimpressie te geven van datgene wat er in huis is. Het ontstaan van het ambt van commissaris gaat terug tot de vor ming van de Nederlandse een heidsstaat. Na het verdrijven van de Fransen in 1814 veranderde Nederland van een republiek met een decentraal karakter in een monarchie met een sterk centraal gezag. De gouverneur, de voorloper van de huidige commissaris, was de vertegenwoordiger van dit centra le gezag in de-provincie. De gou verneur was een soort voorpost van Den Haag om het doen en la ten van provincie en gemeente in de gaten te houden. Met name moest hij voorkomen dat op lo kaal niveau streven naar autono mie dat het centrale gezag zou ondermijnen, tot ontwikkeling kwam. Het optreden van de gou verneurs in die tijd was dan ook overwegend controlerend en re pressief, aldus Jan Janssens. Dit blijkt ook uit het benoemings beleid. Het staatshoofd stelde naar eigen goeddunken zijn verte genwoordiger in de provincie aan, waarbij nauwe relaties met het Huis van Oranje en een hoge soci- aal-economische status van groot gewicht waren. Bovendien was ook de afkomst van belang, omdat vermeden moest worden dat een ’autochtone’ gouverneur zich te veel met de provincie identificeer de. Dit zou immers de belangen van het rijk kunnen schaden. Door de politieke en staatsrech terlijke vernieuwing in het miden van de vorige eeuw onder leiding van Thorbecke, verandert ook dit ambt. De gouverneur wordt om- WADDINXVEEN - De in Lei den wonende oud-Waddinxvener Jan W. Janssens, voormalige voor zitter van WSE-voetbal en nog spelend in het derde elftal van die club, is vorige week donderdag aan de Rijksuniversiteit van Lei den gepromoveerd tot doctor in de sociale wetenschappen. Na afloop recipieerde de jonge politicoloog in de Spiegeltent in Gouda. Jan Janssen promoveerde op het proefschrift ”De Commis saris van de Koningin; historie en functioneren” (met bijlagen 255 pagina’s), dat is uitgegeven door de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) in Den Haag. Bij de promotie van Jan Janssens traden op prof.dr. W. Derksen en prof.dr. H. Daalder als promoto- res en prof.dr. J.Th.J. van den Bij de dames ging de hoogste eer voor de derde achtereenvolgende maal naar Sarah Pothecary, die daarmee de wisselbeker voorgoed in de wacht sleepte, zodat wij vol gend jaar een nieuwe beker aan zullen moeten schaffen. Haar ’slachtoffer’ in de finale was deze keer Charlotte Vellenga, die zich kranig doch tevergeefs yerzette. Meer succes had Charlotte met haar partner Joke Barendregt in de damesdubbel. In de tweede set werd een ruime achterstand op Anneke Schep en Pamela Pothe cary goedgemaakte en uiteindelijk werd met de cijfers 6-3 en 7-5 het eremetaal behaald. De herendubbelfinale ging tussen Hennie Barendregt en Jan de Knegt enerzijds en vader en zoon Huurmn (Wim en Rob voor inge wijden) anderzijds. Eerstgenoemd duo trok hier met twee maal 6-3 aan het langste einde. In de gemengd dubbelfïnale kruisten de beide enkelkampioe- nen de denkbeeldige degens met Martine van Meeteren en Hennie Barendregt. In een partij met een zeer spannend verloop ging de winst uiteindelijk met 7-6 en 7-5 naar Sarah en Michel. uur. cooploop werden uitgereikt door Waddinxveens burgemeester C.M. van der Linden en atlete Nelli Fiere-Cooman. De eerste burger gaf het startsein voor de wegwedstrijd en de pres- tatielopen over 10, 15 en 21,1 ki lometer (halve marathon). Daar voor waren de deelnemers gestart voor de 1,6, 3,7 en 7,4 kilometer. De heren van de 10 kilometer KNAU-wedstrijd streden om de Hoogwerff-Eikelenboom Kodak- trofee, die na afloop werd uitge reikt door algemeen directeur Maarten Scheffer. Onder alle deelnemers werd een ballonvaart verloot. De uitslagen: 1. Zbigniew Na- dolski 29.53, 2. Luc Krotwaar 29.55, 3. Henk Gommer 29.57, 4. Dariusz Nawrocky 30.00, 5. Aart Stigter 30.01, 6. Gerard Kappert 30.10, 7. Michel de Maat 30.17, 8. Renee Gotlieb 30.20, 9. Cor Lambregts 30.37, 10. Armand van der Smissen 30.37, 17. Fred van Zoest (AV’47) 31.53. WADDINXVEEN - Robas BV in Weesp heeft weer luchtfoto’s ge maakt van straten en woningen in Waddinxveen. De foto’s van uitzonderlijke kwa liteit zijn van geringe hoogte ge nomen, zodat de woonomgeving zeer gedetailleerd wordt weerge geven. De kleurenafdrukken worden door het bedrijf aan bedrijven en particulieren aangeboden voor f 29,50 per stuk (exclusief een daalder verzendkosten). De af drukken hebben als formaat 20 x 30 centimeter. WADDINXVEEN/LEIDEN - De provincie en in het bijzonder de Commissarissen van de Koningin vervullen een spilfunctie tussen gemeente en rijk. Het ambt bestaat dan ook allerminst uit inhoudloze franje. Evenmin is het een beroep voor bestuur ders die het in de laatste jaren voor hun pensionering wat rusti ger aan willen doen. Dit zegt Leidenaar en oud-Waddinxvener dr. Jan W. Janssens (oud-voorzitter van de voetbalvereniging WSE en spelend in het derde team van deze vierdeklasser in de Oranjewijk, in zijn proefschrift ”De Commissaris van de Konin- De feestweek werd zaterdagmid dag afgesloten met een reünie voor oud bestuurs- en personeelle den. Velen konden nog eens terugblik ken op de afgelopen jaren, oude foto’s bewonderen en nog eens ge zellig napraten over wat er in al die jaren in de bibliotheek gepas seerd was. Een leuke afsluiting van een hele week feest in de bibliotheek. ZEVENHUIZEN - In Dorpshuis Swanla in Zevenhuizen wordt vrijdag 2 oktober (20.00-22.00 uur) en zaterdag 3 oktober (9.00- 16.00 uur) de jaarlijkse vogelten- toonstelling van de parkietenvere niging Psittaci Zuid-Holland ge houden. Op de tentoonstelling zijn onge veer 600 grote en kleine kromsna vels te zien. Ook is er een ver- koopklasse. Bezoekers krijgen gra tis deskundig advies. De toegang is gratis. gin, historie en functioneren”. De handelseditie van het proef schrift is uitgegeven door de Ver eniging van Nederlandse Ge meenten (VNG) in Den Haag en kost ƒ72,50. Het boek is al gun stig besproken door Peter Verwey in de Nederlandse Staatscourant. Uit het proefschrift komt de Commissaris der Koningin naar voren als een makelaar van de provincie. Kort voor hij naar Japan vertrok om daar de belangen van de EG te behartigen, haalde de voormali ge minister-president en Commis saris van de Koningin in Noord- Brabant, Van Agt, de landelijke pers met een aantal krasse uit spraken over het ambt van com missaris. De Commissaris van de Koningin, zo schamperde hij, ’is een tweedi mensionale deerniswekkende fi guur’. Van Agt was overigens niet de enige die een lage dunk had van het ambt. Geertsema, de voormalige commissaris van Gel derland, meende dat zijn functie niet meer behelsde dan een ’par- time-job’. Dit stjort uitspraken gaan al snel een eigen leven leiden, waardoor de indruk ontstaat of juist wordt bevestigd dat het ambt van Com missaris van de Koningin een ana chronisme is. Van de machtige functie van gou verneur in de negentiende eeuw lijkt weinig anders overgebleven dan wat franje; een ceremoni71e functie die weinig inspanning ver eiste en uitermate geschikt lijkt voor bestuurders die het in de laatste jaren voor hun pensione ring wat rustiger aan willen doen. In zijn proefschrift toont Jan Janssens aan dat deze indrukken beslist onjuist zijn. De provincie en de Commissaris van de Konin gin in het bijzonder, vervullen een WADDINXVEEN - Ook in het laatste deel van de vorige week j aan foet go.jaj.jg bestaan de openbare'bibliotheek aan de Mecklenburg Schwerinlaan. voorzitter Piet Roos het startsein door een uitgekiende zet te doen op een van de borden. Na 1 uur spelen liet Hennink de eerste 2 winstpartijen noteren door gave matjes. Daarna bleef het hem voortreffelijk gaan, want in een gestaag tempo ging hij door met offers en punten incas seren. Na ruim 7 kwartier was het afge lopen: alle 16 partijen gewonnen, een 100% score, een prachtig re sultaat. Malschaert had veel meer tegen stand en pas na 2 uur wist hij de eerste 2 deelnemers op de knieën te krijgen. De jeugdspelers Taco Stouten en Leon Willemen kregen het echter voor elkaar om direct daarna re mise af te dwingen. Er bleven 12 tegenstanders over en waarschijnlijk uit tactische overwegingen volgden er nog 3 re mises door van Woudenberg, Kleinhoonte en Wiersma. Toen ging het snel en de één na de andere kon opgeven. Toch ble ven er een paar clubspelers taai tegenstand bieden. J. van der Hei den presteerde het als enige te winnen. Stam en Ponsioen wisten toen nog WADDINXVEEN - De zaterdag door de Waddinxveense schaatsvereniging De Gouwe Streek gehouden vierde Coeneco oploop is gewonnen door de 26-jarige Pool Zbigniew Nadolski. Hij liep het parcours in 29.53 en bleef daarmee PSV-atleet Luc Krotwaar (2e), Henk Gommer (3e) en de andere Pool Dariusz Nawrocki (4e) voor. Alle drie bleven binnen het halve De 10 kilometer lange Coeneco oploop, die bij de vrouwen (met ook een Poolse deelneemster) werd gewonnen door de 24-jarige Carlien Harms (33.33) en bij de veteranen door Rien van der Wilt (31.42), vond onder tropische om standigheden plaats. De hitte eiste onder de ongeveer 1.000 deelnemers, tenminste vier werkelijke slachtoffers. Ook ande re alleten kwamen in moeilijkhe den, vaak omdat ze aan hun in spanningen geen grenzen opleg den. De Poolse winnaar, die in de da gen daarvoor nog in het Franse Dijon had gelopen en vanuit Wad dinxveen naar Luxemburg ver trok, maakte tijdens de door de KNAU erkende wegwedstrijd deel uit van een kopgroep van in totaal acht atleten. Na een versnelling van de win naar bleven er vier over. Bij de fi nish was ook dat groepje uit el kaar gevallen. De prijzen van de vierde Coene- Het optreden van de Commissaris van de Koningin van Friesland, het ’Orakel uit Ljouwert’, spreekt in dit verband boekdelen. Wiegel immers is als geen andere in staat de belangen van zijn provincie te promoten en onder de aandacht te brengen van Den Haag. Hieruit blijkt ook dat de invulling van het ambt mede wordt bepaald door de persoonlijke kwaliteiten van de commissaris. Van Agts laatdunkende opmerkingen zeg gen, zo zou men uit dit proef schrift kunnen concluderen, meer over de persoon dan over de in houd van de functie. gedoopt tot commissaris, zijn con trolerend en repressief optreden maakt plaats voor het uitoefenen van toezicht op de besluitvor ming. Deze ontwikkeling zet zich in de twintigste eeuw voort. Daarnaast ontwikkelt de commissaris zich tot een provinciaal bestuurder. Dit leidt tot een zeker dualisme. Als rijksambtenaar indentificeert de commissaris zich in toenemen de mate met de belangen van de provincie. Deze provincialisering van het ambt wordt geformali seerd met de herziening van de Provinciewet in 1962. De rol van de provincie in het binnenlandse bestuur richt zich dan vooral op planning en stimu lering. De commissaris treedt in dit verband op als een coördine rende en bemiddelende instantie tussen de verschillende bestuur slagen: het rijk, de provincie en de gemeente. Hij is, aldus Jan Janssens, ’eerder intermediar bestuurder, makelaar tussen de bestuurslagen, dan rijks- functionaris’. is op allerlei wijzen aandacht besteed van Vele tientallen kinderen genoten vorige week woensdagmiddag van het optreden van de Clown Berry Merlin, die niet alleen de kinde ren schminkte maar ook op aller lei plaatsen in de bibliotheek voor het jeugdige publiek optredens verzorgde. Afgelopen vrijdag demonstreer den maar liefst 17 Waddinxveners een grote variëteit aan hobbies. Vele bezoekers van de bibliotheek konden die dag in de praktijk zien wat er op dat gebied allemaal mo gelijk is en konden zich laten in spireren door het enthousiasme van de deelnemers en deelneem sters. De feestweek werd zaterdag afge sloten met een schaaksimultaan. De simultaangevers waren Jacques Malschaert, kampioen van Bodegraven en Wim Hen nink, kampioen van Waddinx veen. Er waren 32 enthousiaste scha kers op komen draven om hun krachten te meten met deze twee schaak kanonnen. De deelnemers waren eerlijk ver deeld over 2 groepen van 16 en precies om 10.00 uur gaf ere- Uiteraard werden ook de troost- ronden beëindigd met finales. Bij het heren kwamen hier tot de lei ders - en niet in de laatste plaats tot hun eigen - verrassing (of ver bazing?) Peep Schreuder en Jacques Dessing als winnaars uit de bus. Bij de dames ging de (troost)eer naar Coby Dekker en Tine Heesterman, terwijl in het gemengd dubbel Pamela Potheca ry en Huig de Knegt de sterkste finalisten bleken. weer tweemaal een modeshow van de nieuwe najaars- en win termode in de eigen zaak. (Foto: Sjaak Noteboom). Berg als referent. Voor zijn proefschrift hield Jan Janssens in totaal 102 vraagge sprekken. Commissarissen, minis ters, topambtenaren van Binnen landse Zaken, burgemeesters, ge deputeerden, griffiers en kabi netschefs, in functie dan wel in ruste, kwamen aan het woord. Het grootste deel van de werk zaamheden ten behoeve van het proefschrift vond plaats van okto ber 1985 tot augustus 1986 en van september 1987 tot november 1990. In de eerstgenoemde periode werd een doctoraalscriptie ge schreven over de Commissaris van de Koningin. Deze werd in de volgende periode uitgebouwd tot een proefschrift van respectabele omvang. I '11 L I - -.1 belangrijke spilfunctie tussen rijksoverheid en gemeenten, aldus Janssens. zijn voor de intermedi7rende taak van de commissaris en bovendien zijn onafhankelijkheid als voorzit ter van beide colleges kunnen schaden. Vanuit staatsrecht en bestuurs kunde zijn deze argumenten te billijken, maar wie let op de be droevende opkomstcijfers bij sta tenverkiezingen zou tot een ande re conclusie kunnen komen. Een gekozen ’man van de provin cie’ biedt meer politieke indentifi- catiemogelijkheden en leidt tot het vergroten van de belangstel ling bij het publiek voor de taak van de provincie in het openbaar bestuur. Door het ontbreken van een meer politieke analyse is Jan Janssens afweging toch wat een zijdig. Een tweede hiaat in Jan Janssens overigens omvangrijke proef schrift is het Europese perspec tief. De toenemende en grensover schrijdende regionale samenwer king, die door Brussel wordt gesti muleerd, blijft jammergenoeg on derbelicht. De Europese integratie leidt tot nauwe samenwerking op regionale niveaus. De provincie Limburg werkt bijvoorbeeld in het kader van de regio Maas-Rijn nauw sa men met Belgische en Duitse partners. Hier zou een belangrijke taak kunnen liggen voor de Commissa ris van de Koningin. Vanuit zijn dubbelpositie, als ’man van de provincie’ en als rijksambtenaar, is hij in staat deze samenwerking tot coördineren en inhoud te ge ven aan de spil van het Verdrag van Maastricht: het subsidiairi- teits beginsel. ZEVENHUIZEN - De jaarlijkse clubkampioenschappen van de Zevenhuizense tennisvereniging Love ’70 behoren inmiddels weer tot het verleden. Hoewel het natuurlijk altijd beter kan - met name bij de damessector - is men over de belangstelling niet echt ontevreden. Het tournooi is in een zeer goede sfeer verlopen en dat ondanks het slechte weer, met name in de eer ste week. Vele wedstrijden moes ten als gevolg van de niet aflaten de regenbuien worden verzet, waardoor druk telefoonverkeer tussen wedstrijdleiding en deelne mers plaats vond. Doordat het weer in de tweede week aanzien lijk verbeterde is het evenement gelukkig niet (letterlijk) in het water gevallen. In de categorie dames- en heren enkel konden poules worden ge formeerd, zodat een ieder verze kerd was van minstens vier wed strijden. De twee hoogst geeindig- den van iedere poule speelden vervolgens verder via een afval- systeem. In de dubbelcategorien werd vervolgens een afvalsysteem gespeeld; het garandeerde een verliezersronde het spelen van meer dan een partij. Clubkampioen bij de heren werd Michel Hessing, die in de finale sterker bleek dan Hennie Baren dregt. Deze laatste zag overigens kans tot drie finales door te drin gen, hetgeen op zich al een op merkelijke prestatie genoemd mag worden. historie en functioneren van de commissaris van de Koningin. De promovendus voerde meer dan honderd vraaggesprekken met po litici en bestuurders, in functie en in ruste. Hij vergezelde een aantal commissarissen bij ambtsbezoe- ken aan gemeenten en woonde ve le, ook besloten, vergaderingen bij van de provinciale besturen. Om meer zicht te krijgen op het verle den speurde hij ook in diverse (persoonlijke) archieven. Op grond van zijn bevindingen stelt Jan Janssens vast dat de commissaris geen schaduw meer is van de machtige gouverneur van weleer maar dat dat op zich zelf niet betekent dat Geertsema en Van Agt met hun badinerende uitspraken het gelijk aan hun kant hadden. De aard en inhoud van de functie zijn in de loop der jaren sterk ver anderd. In het begin van de vori ge eeuw was de commissaris, of gouverneur zoals hij toen (overal) nog werd genoemd, de vertegen woordiger van de Koningin in de provincie en was het aan hem om daar de belangen van het rijk vei lig te stellen en de naleving van wetten te garanderen. De ’man van de Koning’ werd meer en meer ’man van de provin cie’; meer en meer, maar niet uit sluitend. Verschillende aspecten van zijn huidige positie en functi- oneren herinneren nog aan een verleden als ’rijkspottekijker in de provincie’. Zo wordt hij nog steeds door de Kroon benoemd en oefent hij ook nog verschillende taken uit onder verantwoordelijk heid van de minister van Binnen landse Zaken. Dat in de persoon van de commis saris de functies van rijksambte naar en provinciaal bestuurder verenigd worden, noemt Jan Jans sens ’’karakteristiek en waarde vol”. Dat ’dualisme’ verschaft de ambtsdragen een zekere politieke en bestuurlijke onafhankelijkheid en dat stelt hem als geen ander in staat een intermediaire rol te ver vullen. Hij kan een makelaars functie vervullen tussen partijen, tussen provinciale en gedeputeer de staten, tussen overheid en bur gers, bedrijfsleven en/of maat schappelijke organisaties, maar vooral ook tussen de verschillende bestuurslagen. Omdat de relaties tussen de be stuurslagen vandaag de dag ge kenmerkt worden door een weder kerige afhankelijkheid moet de waarde die de commissaris van de Koningin toevoegt aan het open baar bestuur vooral in die functie gezocht worden. Jan Janssens zou het een ver schraling van het ambt en een verlies voor het openbaar bestuur vinden wanneer de commissaris zich op den duur zou gaan ont poppen als een puur provinciale bestuurder. Op grond van de ont wikkelingen vanuit het verleden lijkt dat evenwel in het verschiet te liggen. Democratisering en politisering zijn niet ongemerkt aan de com missaris voorbij gegaan. Bij de be noeming zijn immers de politieke achtergronden van de commissa ris van belang geworden; zijn functie dwingt hem echter tot een terughoudende politieke opstel ling. Dit leidt, aldus Jan Janssens, tot een opmerkelijke tegenstel ling. ’De ambtsdrager is gepoliti seerd, diens functie gedepoliti seerd’. Toch is Jan Janssens niet voor het houden van verkiezingen voor een Commissaris van de Koningin. Ook het kiezen van een commis saris door Gedeputeerde en Pro vinciale Staten wijst hij van de hand. Dit zou, zo betoogt hij, schadelijk Zanger en pianist Drs. P. tijdens zijn optreden vorige week dinsdagavond in de Openbare Bi bliotheek aan de Van Mecklenburg Schwerinlaan. (Foto: Sjaak Noteboom). WADDINXVEEN - Monique Mode in het winkelcentrum ”de Passage” heeft in de eigen zaak opnieuw tweemaal een modeshow gehouden van de najaars- en win termode. Zoals in het voorjaar en in het na- WADDINXVEEN/LEIDEN - Het proefschrift van oud-Wad dinxvener en WSE-voetballer Jan Janssens over de Commissaris van de Koningin in Nederland heeft een beschrijvend karakter. Er wordt een beeld gegeven van de persoon en de activiteiten van de commissaris van vroeger en nu. De positie van de ambtsdrager binnen de staatkundige verhou dingen en de verschuivingen daar in worden beschreven. De sfeer waarin het ambt werd en wordt uitgeoefend, wordt getekend. De tekst wordt doorspekt met citaten uit vraaggesprekken en brieven, dagboekfragmenten en dergelijke. Het boek biedt een unieke gele genheid mee te kijken achter de schermen van de bestuurlijke praktijk. Zo komt de lezer bijvoorbeeld aan de weet hoe in de jaren vijf tig, commissaris De Quay zijn vrouw inschakelde bij de selectie van kandidaten voor het burge meesterschap, hoe een schandaal rond de Zuidhollandse commissa ris Kesper de doofpot in ging maar wel aanleiding gaf to diens ’vrijwillig’ ontslag en hoe konin gin Juliana de benoeming van oud-minister Struycken tot com missaris tegenhield. Van latere datum zijn bijvoor beeld boeiende illustraties van moeizaam verlopende inspraak procedures, van het eigenzinnige optreden van Van Agt en van de ’beslismachine’ die Wiegel heet. Met hun spraakmakende uitlatin gen over de functie van commis saris van de Koningin deden Geertsema en Van Agt de werke lijkheid geen recht. Geertsema sprak in 1983 schamper van een ’parttime job’, Van Agt noemde de commissaris vier jaar later ”een tweedimensionaal deernis wekkende figuur”. Ten onrechte, zo concludeert de Leidse politico loog Jan Janssens die op donder dag 24 september aan de Rijksu niversiteit Leiden promoveerde op een proefschrift over de rol van de commissaris van de Koningin in het openbaar bestuur. De laatste jaren mag het ambt van commissaris van de Koningin zich verheugen in een groeiende belangstelling. Kopstukken uit de Nederlandse politiek toonden hun interesse voor deze functie en werden daarin door Hare Majes- tsiLbenoemd. Betekende zo’n verhuizing naar fde provincie in het recente verle den nog dat de grote stilte was in getreden, tegenwoordig is dat be paald niet meer het geval. De commissaris is zich meer en meer gaan roeren. Er gaat bijna geen week voorbij of een van de ambts dragers is wel in het nieuws. Ondanks alle publieke belangstel ling is er toch weinig bekend over het ambt van commissaris. Nooit eerder was de commissaris van de Koningin voorwerp van uitgebreid wetenschappelijk onderzoek. In zijn proefschrift doet Janssens verslag van zijn onderzoek naar

Weekblad voor Waddinxveen | 1992 | | pagina 23